GSS

GSS PRİM SORGULAMA

01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren tüm vatandaşlarımız prim borçlarını ödemek zorundadırlar. Gelir tespiti yapılarak çıkarılan prim borçları ödenmediği takdirde birikmeye başlar. “Ben hastaneye gitmiyorum GSS Primi ödemeyeceğim” gibi bir durum söz konusu değildir. Yıllar sonra dahi geçmiş dönemlerdeki prim borcunuzu gecikme zammı ve faiziyle birlikte ödemek durumundasınız. Bunun gibi zor durumda kalmamanız için GSS prim borcunuzun olup olmadığını takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Takip etmek için ise GSS prim sorgulama işleminizi yapmanız gerekmektedir.


E-Devlet Üzerinden Şifre İle GSS Prim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

GSS prim sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın merkez PTT şubelerine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücretini ödemeniz gerekmektedir. İşlem ücretini ödediğinizde E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra veya zaten şifreye sahipseniz işlemi gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili linke tıklayarak E-Devlet resmi sitesine ulaşabilirsiniz. Sayfaya girdiğinizde karşınıza çıkacak olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Kimlik doğrulama işleminiz için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz gerekmektedir. Kimlik doğrulama işleminiz için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili yerlere eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra aşağıda bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfada GSS primlerinizi görebilirsiniz.

GSS Prim Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Öğrenciler İçin GSS Prim Sorgulama

Eğer üniversite öğrencisiyseniz sağlık sigortası borçlarınıza lütfen dikkat ediniz. Her yılın Ekim ayında bir okulda öğrenci olduğunuzu kanıtlayan öğrenci belgenizle birlikte SGK’ya başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurmadığınız zaman size ait borç çıkarılacaktır. Öğrenci belgenizi verdiğiniz zaman öğrenci olduğunuzu kanıtlamış olacağınızdan GSS prim borcunuz bulunmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı