GSS

GSS PRİM ÖDEMESİ

Genel Sağlık Sigortası (GSS), 5510 sayılı kanun gereğince tüm vatandaşlara zorunlu hale getirilmiştir. GSS, hizmeti çalışan veya çalışmayan vatandaşların ödeme yükümlülüğünün bulunduğu bir prim borcudur. Her ay düzenli olarak ödenmelidir. Genel Sağlık Sigortası primleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik çalışan kişinin aylık gelirine göre belirlenmektedir. Aylık geliri belirlemek için ilk olarak gelir testine girmemiz gerekmektedir. Gelir testine girip gelir belirlendikten sonra, bu gelire göre Genel Sağlık Sigortası primi ve GSS prim ödemesi planlanır. Tüm bu işlemler 1 Ocak 2012 tarihli yasa ile tüm vatandaşlara zorunlu kılınmıştır. Yasa ilk çıktığında vatandaşlar böyle bir yasadan haberdar olmayarak gelir testi uygulamasına girmemiş ve GSS borcunun birikmesiyle birlikte faiz ve cezai işlemlerle karşı karşıya kalmışlardır. GSS prim ödeme işlemlerini iyi takip ederek ödemeleri zamanında gerçekleştirmeliyiz.


Ayrıca GSS prim ödemesi zorunluluğunda olmayan bir takım vatandaşlarımızda bulunmaktadır. Yapılan gelir testi sonucu aylık geliri 313 TL’nin altında bulunan kimseler GSS prim ödemesi yapma durumunda değildirler. Diğer bir kesim ise 25 yaş altı ve öğrencilik durumunda bulunan kimselerdir. Bu kişiler GSS hizmetlerinden yararlanırlar fakat GSS primi ödeme zorunlulukları yoktur. Bu kimselerin tüm GSS masrafları devlet tarafından karşılanır. Ancak yapılması gereken ufak bir işlem vardır. SGK’ya başvurarak borç sildirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlem için öğrenci belgesi gereklidir. Öğrenci belgesini, eğitim gördüğünüz kurumun öğrenci işleri biriminden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Temin ettikten sonra öğrenci belgesiyle birlikte SGK’ya giderek hem o anki hem de geçmiş döneme ait borçları sildirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Ödemesi İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Yukarıdaki durumlarda bulunmayan ve GSS prim ödemesi zorunlu olan kimseler için GSS borç sorgulama işlemi yapıp GSS prim ödeme işlemini buna göre yapmaları tavsiye edilir.

Daha önceden GSS prim ödemesi sorgulama işleminizi ve bunun gibi birçok işlemi internet üzerinden iki resmi site yardımıyla yapabilmeniz mümkündü. Ancak E-SGM şifresiz işlem yapan resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık bu işlemleri E-Devlet üzerinden şifre ile güvenli bir şekilde yapabilmekteyiz. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz şifrenizi nereden ve nasıl alacağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

GSS prim ödemesi sorgulama işleminizi yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip değilseniz E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez PTT şubesine bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi alma başvurunuzu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödeyip E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra veya zaten bir E-Devlet şifresine sahipseniz GSS ödeme sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan ilgili yerlere sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Daha sonra aynı sayfada bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayıp işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Ödemesi Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. merhabalar,
  2012 yılında annem tüm aile için gelir testi yaptırmıştı.
  ailede 4 kişiyiz. Annem ve kız kardeşim Türk vatandaşı ben ve abim ise o zamanlarda yabancı uyrukluyduk, henüz vatandaşlığımızı almamıştık. 2008-2012 yılları arasında ben üniversite öğrencisiydim, ve GSS borcum oluşmuştu 694,00 tl olarak. Sigortaya gittiğimde yabancı uyruklusunuz, her halukarda ödemek zorundsınız dediler ve bir gelirimin olmamasına rağmen hepsini ödedim, silmediler.
  Acaba yabancı uyruklular için gerçekten de bu işlem bu şekildemidir.

  teşekkürler

 2. e devlet te iki ayrı yerde farklı borç tutarı çıkıyor.Birinde ödeme yapmak için girdiğimde daha fazla bir tutar ve defaten tamamını istiyor. 1340 tl gibi.
  Yapılandırmada 1272 tl yi 12 taksitte istiyor.30-06-2017 den itibaren.
  Ancak bulunduğum aydan itibaren 53 tl borcumu nasıl öderim vs. KARIŞIK.
  Hangi aydan itibaren yeni prim borcu başlar ve nasıl ödenir. ÖDEMEK İSTEYENE BİLE YOL YORDAM YOK!

 3. Hayirli isler.adim adnan kalender calismiyorum.annem bakiyor.gss testi yaptirdim.bu durumuma ragmen annemin babamdan emekli maasi olmasina istanbul gibi bir yerde ev de kira iolmasina ragmen prim cikti 40 veya 50 lira.belli sure odedim ziraat bankasindan.fakat yaklasik bir senedir falan odeyemiyorum.ne yapmam.lazim af giriyormu yoksa silinebilirmi.1964 dogumluyum.yardimci olursaniz inanin cok sevinirim.tskrler

 4. yi günler 25 yaşımi doldurdum henüz öğrenciyim 2012 de 1800 TL borç çıkmış bana tekrar gelir testi yaptırdım SGK ya gittim test sonucumun primli çıktığını söylediler…Öğrenciyim ve çalışmiyorum borcumu nasıl sildirebilirim ve bundan sonrada prim odememek için ne yapabilirim

  1. Öğrenci belgesi ile borcunuzu sildirebilirsiniz. SGK müdürlüğüne başvurunuz.

 5. benim özürlü cocugum var 1989 yılından ssk 331 gün primimvar ben gecmişe dönük ssk gün ödeyip emekli olurmuyum cocugum 15 yaşında bana yardımcı olursanız sevinirim…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu