GSS

GSS Prim Borcu

GSS Nedir?

Genel Sağlık Sigortası(GSS), tüm Türkiye vatandaşlarının sağlık haklarını içinde barındıran bir hizmettir. GSS, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na bağlı olan çalışan veya çalışmayan herkesi sağlık sigortası kapsamına almaktadır. Genel Sağlık Sigortasından prim ödemeden yararlanan kişiler; sigortalı bir işte çalışanlar, kendi isteğiyle sigorta yaptıranlar, emekli olanlar, 18 yaşından küçük olanlar ve GSS gelir testinde, belirli bir gelir seviyesinin altında kalanlardır.


GSS prim borcu ödemek zorunda olan kişiler; sigortasız çalışanlar ve işsizlerdir. Ayrıca 18 yaşını geçmiş kişilerin Genel Sağlık Sigortası otomatik olarak son bulur. Kişi hala eğitimine devam ediyorsa Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak tekrar GSS kapsamına girebilir.

GSS prim borcu bulunan kişilerin prim borçlarını takip etmeleri oldukça önemlidir. GSS prim borcu ödenmemesi ya da ödenmesinin geciktiği durumda faizleriyle birlikte sizden tahsil edilir. GSS prim borcu sorgulama işlemini istediğiniz zaman gerçekleştirerek prim borç durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Daha önceden GSS prim borcu sorgulama işleminizi ve bunun gibi birçok işlemi internet üzerinden iki resmi site yardımıyla yapabilmeniz mümkündü. Ancak E-SGM şifresiz işlem yapan resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık bu işlemleri E-Devlet üzerinden şifre ile güvenli bir şekilde yapabilmekteyiz. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz şifrenizi nereden ve nasıl alacağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

GSS prim borcu sorgulama işleminizi yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip değilseniz E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez PTT şubesine bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi alma başvurunuzu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödeyip E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra veya zaten bir E-Devlet şifresine sahipseniz GSS ödeme sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan ilgili yerlere sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Daha sonra aynı sayfada bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayıp GSS prim borcu sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Merhaba Kasım 1999 ssk girişliyim.Şimdide Diyanetr bağlı kurslarda geçici kuran kursu öğreticiliği yapmaktayım.Ssk mız aylık olarak 8-11 gün arası yatıyor.Önceki çalışmalarımla beraber 1538 gün olmuş.1)Ne zaman emekli olurum.2)Ayrıca şimdi Ssk 30 gün yatmadığı için ileride ssk ya borçlanma gibi bir şey söz konusu olur mu?3)Ssk primimi çalışmadan kendim yatırsam ne kadar yatırmam gerekir.Kaç sene sürer.

 2. merhaba;
  ssk ya gırışım 01.10.1997 fakat staj dönemı olduğundan ssk gun eklenmemiş, ilk ssk ya yatan 1.05.2004
  3600 den faydalanmak için ne yapmalıyım,
  şimdiden teşekkürler,

  1. Giriş 2004 olarak gözüküyorsa 3600 günden faydalanamıyorsunuz. En erken 4500 prim gününden emekli olabilirsiniz.

 3. ben emekliyim. Eşim çalışıyor. Kızım işsiz. Kızımın Genel Sağlık sigortası
  yaptırması gerekir mi?

  1. Kızınız sizin veya eşinizin üzerinden sigortadan faydalanırsa gelir testi yaptırmasına gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu