GSS

GSS KAPSAMI

GSS KAPSAMI

Genel Sağlık Sigortası sisteminin en önemli unsurlarından biri kapsadığı toplum kesimlerinin büyük ölçüde genişletilmesidir. Genel Sağlık Sigortası sisteminden yararlanmayan tek bir vatandaşın bile kalmaması için büyük uğraşlar verilmektedir. Uygulamanın başladığı 1 Ocak 2012 tarihinden önce zorunlu sigortaya tabi olan insanların ödedikleri hastalık sigortası primleri ile yararlandıkları sağlık hizmetlerinden, artık genel sağlık sigortası primi ile yararlanmaya devam edilmiştir. Önceki sistemde sadece zorunlu sigortaya tabi kişilerin sağlık sigortası sisteminden yararlanması sağlanırken, genel sağlık sigortası ile işsiz bir kimse de prim ödemek şartıyla sağlık sigortası kapsamına girmekte ve devlet tarafından güvenceye alınmaktadır.


GSS Kapsamı’nda Sayılanlar

Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar;

  1. Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar GSS Kapsamında sayılırlar.
  2. Kamu kuruluşlarında çalışanlar;
  • Kuruluş, personel kanunları veya diğer kanunlar gereğince seçimle ya da atamayla kamu idarelerince göreve gelenlerden; bu görevleri nedeniyle kendilerine ilgili kanunlarda devlet memurları gibi emeklilik hakkı tanınmış olanlardan hizmet akdiyle çalışmayanlar GSS Kapsamında sayılırlar.
  • Cumhurbaşkanı, başbakan, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, bakanlar, il daire komisyonu üyeleri, belediye başkanları;

– Memur durumunda iken, bu kapsamdaki vatandaşların kurduğu sendikaların veya sendika konfederasyonlarının yönetim kurullarına seçilenler GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– Askeri öğrenci olanlar ile astsubay meslek yüksek okulları ve astsubay olmak üzere temel askerlik eğitimine tabi tutulan adaylar GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– Polis akademisi ile fakülte e yüksek okullarda, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan ya da kendi hesabına okumakta iken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrenciler GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

Sponsorlu Bağlantılar


  • Mahalle ve köy muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan;

– Serbest meslek kazancı veya ticari kazanç nedeniyle basit ve gerçek usulde gelir vergisi mükellefi olanlar GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyesi olan ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin tüm ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin ise komantide ortakları GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar sicili ile birlikte kanunla kurulan meslek odaları usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar,

– Tarımsal faaliyette bulunanlar GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

  1. İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler GSS Kapsamı’nda sayılırlar.
  2. Hizmet akdine tabi olanların veya kamu idarelerinde çalışanların veya mahalle ve köy muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlardan;

– Vatansızlar ve sığınmacılar GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– 65 yaşını doldurmuş muhtaç aylığı alan vatandaşlara GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– Yeşil kart sahibi olanlar GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– Oturma izni olan yabancı ülke vatandaşlarından sigortalılığı olmayanlar GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– İşsizlik sigortası kanununa göre işsizlik ödeneği alanlar,

– Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlanması hakkındaki kanuna göre aylık alanlar,

– Nakdi tazminat ve aylık bağlanması hakkındaki kanuna göre aylık alanlar GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– Köy kanununa göre görevlendirilen geçici köy korucuları,

– Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu’ndaki korunma, rehabilitasyon ve bakım hizmetlerinden ücretsiz yararlananlar,

– Harp malullüğü aylığı alanlar GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

– Terörle Mücadele Kanunu’ndaki hükümlere göre aylık alanlar, GSS Kapsamı’nda sayılırlar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba ben şimdi çalışıyorum ama daha önce çalışmadığım dönemde babamın ssksından yararlanıyordum ama o dönemde gss borcu çıkıyor ne yapmam gerekiyor

  2. iyi gunler . Ben Turkiyede lisans ogrenimi goren yabanci uyruklu Nimatula Nimatulaev isimli 99796298784 TC nolu ogrenciyim . Ben YTB burslusuyum ve saglik sigirtasini kullaniyorum . Ben evliyim ve sorum su : esim benim sigirtayla yararlanabilir mi ? Tesekkur ederim !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı