GSS

GSS İTİRAZ

Tüm vatandaşları sağlık güvencesi kapsamına almak neticesinde oluşturulan Genel Sağlık Sigortası, sağlık güvenceleri karşılığında belirli bir miktar prim ödenmesini istemektedir. Bu durum bazen istenmeyen prim borçlarının oluşmasını sağlamaktadır. Bu prim borçlarının oluşmasının sebebi kişi hakkındaki işlemlerin yapılmaması veya geç yapılmasıdır. Eğer geçerli nedenleriniz varsa GSS itiraz işlemini gerçekleştirebilirsiniz. GSS prim borcunuz için GSS gelir testine girmeniz gerekmektedir. Eğer geliriniz asgari ücretin 3’te 1’inden az ise prim borcunuzun bulunmaması gerekmektedir. Eğer prim borcunuz gözüküyorsa GSS itiraz işlemini uygulayabilirsiniz.


GSS İtiraz İşlemi

GSS itiraz için durumu anlatan bir dilekçe göndermelisiniz. Ayrıca durumu ispatlayan belgelerinizin de bulunması gerekmektedir. Herhangi bir sonuç alamamışsanız durumu iş mahkemelerine taşıyabilirsiniz. Özelikle 18 yaşını doldurmuş, yurtdışında ve eğitimini yurtdışında sürdüren öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Bunun sebebi ikametini yurtdışına aldırmamalarından kaynaklanmaktadır. Bu durumda sistem yeterli belgelerinin olmamasından ötürü kişiyi, GSS kapsamına almaktadır. Bu durumda da kişi prim ödemekle yükümlü duruma geçer. Kişi GSS kapsamında olduğunu öğrendiği zaman GSS itiraz işlemini gerçekleştirebilir. Yurtdışında okuduğu öğrenim kurumundan aldığı gerekli belgelerle GSS itiraz işlemini tamamlayabilir. Bu işlemden sonra belgelenen günlerin primleri silinecektir. Ayrıca GSS itiraz işlemini gerçekleştirebilecek kişiler; öğrenci olup 25 yaşına gelmemiş erkekler ve yaş sınırı olmaksızın kız öğrencilerdir. Çünkü belirtilen kişilerin sağlık güvenceleri anne veya babasından sağlanmaktadır ve GSS prim borcu durumları olmamaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben Banka Da Çalışıyorum. Benim İşim Ev Hanımı Bu güne Kadar Hiç çalışmadı sigortası Benim üzerime..
    Bu gün E-devlet şifresiyle baktığımda 68 Tl gss borcu olduğunu öğrendim.. Bu borç neden çıkıyor anlayamıyorum Benim eşim hiç sigortalı olmadı Benim üzerime kayıtlı anlamadım yardımcı olabilirmisiniz..

    1. Eşinizin sizin üzerinizden sigortalı olduğunu belirterek SGK ya borç için itiraz edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu