GSS

GSS GELİR TESTİ SORU VE CEVAPLARI

Soru 1: Liseyi bitirdim ve üniversite sınavına hazırlanıyorum. GSS gelir testi yaptırmam gerekiyor mu?


Cevap: 18 yaşını geçtiyseniz, öğrenci olmadığınız ve herhangi bir kuruma bağlı olmadığınız için GSS gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

Soru 2: Öğrenciyim, gelir testimi geçen sene yaptırdım. Her yıl öğrenci belgesi ibraz etmem gerekiyor mu?

Cevap: Evet her yıl öğrenci belgenizi götürmeniz gerekiyor. Aksi takdirde borç çıkacaktır.

Soru 3: İşten çıkartıldım ve işsizlik maaşı alıyordum. Ancak süresi doldu, eşim emekli. Ben GSS ödemesi yapacak mıyım yoksa eşimden faydalanabilir miyim?

Cevap: Evet eşinizden faydalanabilirsiniz.

Soru 4: İşsizlik sigortam bitti 1 ay sonra işe başlayacağım. Bu 1 aylık süreçte GSS borcu gelir mi?

Cevap: Evet borç gelebilir.

Soru 5: Doktora öğrencisiyim. Babam vefat etti. Onun sigortasından yararlanıyorum ve onun maaşını alıyorum. GSS gelir testi yaptırmam gerekir m?

Cevap: Hayır yaptırmanıza gerek yoktur.

Soru 6: Gelir testinde aile gelirlerinin tamamı mı baz alınıyor? Yoksa sadece benim gelirim mi?

Cevap: Hane içerisindeki toplam gelir kişi başına bölünüyor.

Soru 7: Gelir tespiti sonundaki aylık ödemeyi uzun bir süre yapmasak ne olur?

Cevap: Faiz işler ve borcunuz artar.

Soru 8: İkametim yaşadığım şehirde değil. Yaşadığım şehirden gelir testi yaptırabilir miyim? Yoksa kütüğüm neredeyse oradan mı yaptırmam gerek?

Cevap: İkametgahınız neredeyse oradan yaptırmanız gerek. Ancak aile fertlerinden biri sizin için yaptırabilir.

Soru 9: Ben yurtdışında yaşıyorum Buradan oturum aldım. Fakat ikametim Türkiye’de gösteriyor. GSS borç itirazında bulunmam için ne yapmam gerekiyor. Benim de gelir testi yaptırma zorunluluğum var mı?

Cevap: Konsolosluğa müracaat edebilirsiniz.

Soru 10: Ben üniversiteyi yeni bitirdim. Sistemde borcum yok gözüküyor. İlla testi yapmam gerekir mi? Şu an başka şehirde yaşıyorum ikametgahımı değiştirsem hemen ardından testi yaptırabilir miyim ?

Cevap: Herhangi birinden sigortalı görünmüyorsanız borcunuz çıkacaktır. Gelir testi yaptırmalısınız.

Soru 11: Gelir testi yaptırdım ve borcum çıktı. Ancak belli tarihler arasından askerdeydim, ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Askerde olduğunuz süreyi belgeleyerek SGK’ya gidip borcunuzu sildirebilirsiniz.

Soru 12: Gelir testinde Kaymakamlık’tan ilgili kişilerin ikamet ettiğimiz adrese gelip kontroller yaptığı doğru mudur ?

Cevap: Evet, doğrudur.

Soru 13: İşsizim, hiçbir sosyal güvencem yok. Borcum çıkmadığı için gelir testi başvurusu yapılamıyormuş, bu doğru mu? Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Borcunuz bulunmadan da gelir testi yaptırabilirsiniz. Ailede herhangi birinden sigortalı olarak görünüyor olabilirsiniz.

Soru 14: GSS gelir testi formunu nereden alabiliriz?

Cevap: Size vereceğimiz bağlantıdan temin edebileceğiniz gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan da alabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/gss-gelir-testi-formu/

Soru 15: GSS gelir testine bütün aile bireylerinin mi başvurması gerekiyor yoksa bir kişi başvurması yeterli mi?

Cevap: Aileden bir kişinin başvurması yeterlidir. Sigortası olmayanlar aynı tutardan borçlandırılır.

Soru 16: GSS prim borcum çıktı ancak belirtilen dönemlerde BAĞ-KUR’luydum. BAĞ-KUR borcum vardı ancak borcumu sildirdim. Peki bu dönemde nasıl GSS borcum çıkar?

Cevap: O döneme ait belgeler ile SGK müdürlüklerine başvurup borcu sildirebilirsiniz.

Soru 17: GSS gelir testi internetten yapılıyor mu?

Cevap: Hayır, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan ve Kaymakamlık’tan yapılmaktadır.

Soru 18: GSS borcum çıktı, o dönemde işsizdim ancak şimdi bir işim var. Gelir testi yaptırmaya gitsem o gün üzerinden mi bugün üzerinden mi yaptıracağım? Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Şuan çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanız gerek yoktur. Geriye dönük gelir testi de yapılamadığı için şuan için yapacağınız bir şey yok. SGK müdürlüklerine gidip borcunuza itiraz edebilirsiniz.

Soru 19: GSS primlerimi düzenli olarak yatırdım. İşe başladığım için GSS’yi kapattırmaya gittiğimde borcum olduğu ortaya çıktı. Her yıl GSS gelir testi yaptırmam gerekiyormuş ancak bunu bilmiyordum. Bu borç için herhangi bir uyarı da gelmedi. İcralık olur muyum, ne yapmam gerekir?

Cevap: Borcunuza itiraz edebilirsiniz. Şuan için ödemediğiniz taktirde herhangi bir yaptırım bulunmuyor. Faiz işlemektedir.

Soru 20: Yurtdışında yaşıyorum. Herhangi bir şekilde Türkiye’ye dönüş yaptığımda bana borç çıkar mı? 

Cevap: Eğer ikamet adresinizi yurt dışına aldırmışsanız herhangi bir borç çıkmaz. Borç durumunuzu E-Devletten kontrol edebilirsiniz. E-Devlet şifresi için konsolosluğa başvurunuz.

Soru 21: Bu sene mezun oldum. Sağlık sorunlarım olduğu için ilaç almam gerekiyor ama ailemin sigortası artık beni etkilemiyor. Gelir testinin ne olduğunu da anlamadım. Bana yardımcı olur musunuz?

Cevap: Öğrencilik durumunuz bittiği için ailenizin sigortasından faydalanamıyorsunuz. Böyle durumlarda Genel Sağlık Sigortası kapsamına giriyorsunuz. Primlerinizi ödemeniz için gelir testine girip gelirinize göre borçlandırılıyorsunuz. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gss kapsamında gelir testi yaptırmanız gerekir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yaptırabilirsiniz.

Soru 22: Memur olarak atandım ancak atanmadan önceki dönemde GSS borcum çıktı. GSS gelir testi yaptırmamıştım, şimdi gelir test yaptırsam atanmama engel olur mu? Bir de borçlarım tamamen silinir mi? Ayrıca sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

Cevap: Gelir testi yaptırabilirsiniz. Ancak borçlarınızın tamamı silinmez belli bir miktar düşebilir. GSS kapsamına girerseniz sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Şuan memur olarak geçiyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

Soru 23: Üniversiteden mezun olduktan sonra part time olarak çalıştım. Borcum gözükmüyor ama GSS primimi etkiler mi?

Cevap: Part time olarak çalışmak GSS kapsamına geçmenizi sağlıyor. Borç görünmüyorsa bu durumun sizi kapsamamasını sağlayan bir avantajınız vardır.

Soru 24: Gelir testi yaptırdım, sonuç olarak G0, G1, G2 ve G3 çıktı. Bunlar ne anlama geliyor?

Cevap: Kişinin geliri;

G0: Brüt asgari ücretin üçte birinin altında, primleriniz devlet tarafından ödenmektedir,

G1:Brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında,

G2:Brüt asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında,

G3:Brüt asgari ücretin iki katından fazla anlamına gelmektedir.

Soru 25: Çocuğum geçen sene liseyi bitirdi. 1 yıldır sınava hazırlanıyor. Bunun için gelir testi yaptırmalı mıyım? Ya da bunu nasıl yaptıracağım?

Cevap: Sınava hazırlanılan dönem için borç çıkabilmektedir. Gelir testi yaptırmanızda fayda var. Kaymakamlıktan gelir testi yaptırabilirsiniz.

Soru 26: Eşimden ayrıldığım için otomatik olarak babamın yükümlü olduğu kişiler kapsamına girer miyim? GSS borcum gözükmüyor ama GSS gelir testi yaptırdığımda nafaka aldığım için borç çıkabilir diye güvenemiyorum da.

Cevap: Şu an borç görünmüyor olabilir ama her an yüklü miktarda çıkabilir. Bunun önüne geçmek için gelir testi yaptırınız. Babanızın sigortasından yararlanıp yararlanmadığınızı SGK müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Ya da detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Soru 27: İşsizlik maaşı alıyorum başka bir gelirim yok. Gelir testi yaptırsam işsizlik maaşı gelir olarak sayılır mı ?

Cevap: İşsizlik maaşı alırken gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

Soru 28: Bankada yatırım hesabında veya normal hesapta bulunan para, gelir tespitinde dikkate alınıyor mu?

Cevap: Kesin olmamakla birlikte dikkate alınmıyor sanıyoruz.

Soru 29: Engelli bir abim var ve hiçbir geliri olmamasına rağmen borcu çıktı. Engelli raporu da var. Annem ve babam vefat etti. Abimin vasiliğini aldım ve babamın maaşından abime talepte bulundum. Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Abiniz için de SGK’ya başvurabilirsiniz. Prim borcu olmaması gerek. Maaş size bağlanacaktır.

Soru 30: Üniversiteyi bitirdim, bugüne kadar hiç çalışmadım ve SGK’dan yararlanmadım. Özel sigortam var yine de gelir testi yaptırmalı mıyım?

Cevap: Özel sigortanız olsa dahi gelir testi yaptırmak ve GSS primine tabii olmak durumundasınız.

Soru 31: Yetim aylığı alıyorum, gelir testi yaptırmama gerek var mı?

Cevap: Yetim aylığı alıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

Soru 32: Herhangi bir sigortam yok, kısa bir süre sonra işe başlayacağım gelir testi yaptırmam gerekir mi?

Cevap: İşten çıktıktan sonra 3 aylık süre için sigortanız devam etmektedir. Eğer bu süreden uzun süre işsiz kalacaksanız gelir testi yaptırmalısınız.

Soru 33: Gelir testinde sadece benim gelirim mi dikkate alınacak yoksa tüm ailenin mi?

Cevap: Gelir testi yaptırırken yaşadığınız evdeki tüm kişilerin gelirleri toplanır ve kişi başına düşen gelir hesaplanır. Bu gelir üzerinden GSS priminiz belirlenir.

Soru 34: Başka bir şehirde gelir testi yaptırabilir miyim?

Cevap: Başka bir şehirde gelir testi yaptırmanız mümkün değildir. İkamet adresinizin olduğu şehirde gelir testi yaptırmalısınız. Eğer imkanınız yoksa aile üyelerinden birisi sizin adınıza testi yaptırabilir.

Soru 35: Gelir testinde ne gibi gelirler dikkate alınıyor?

Cevap: Gelir testinde kişi gelirleri, kişilerin üzerine gözüken araba veya ev gibi taşınmazlar, arsalar, banka mevduatları ve herhangi burs gelirleri.

Soru 36: 30 Eylül 2015 sonrası gelir testi yaptırabilir miyim?

Cevap: Son yapılandırma günü olan 30 Eylül 2015’ten sonra gelir testi yaptırılabilmektedir. Ancak geçmiş döneme ait borçlarda faiz silme gibi işlemler uygulanmaz.

 

İlgili Makaleler

200 Yorum

  1. Merhaba,

   Çıkış tarihinden itibaren 100. günün sonunda GSS işlemey başlar. Gelir testi yaptırısanız gelir durumunuza göre ya ücretsiz ya da 78 tl aylık ödeme belirlenir.

 1. Merhaba, yaklaşık 18 ay önce çalıştığım iş yerinden ikaleyoluyla ayrıldım ve o süreden beri çalışmıyorum bu süre boyunca işyerinden aldığım tazminat ve kardeşimin ekonomik destegi ile geçimimi sağladım. Kirada annemle birlikte yaşıyorum. Annemin emekliliği yok üzerine kayıtlı bir arsa var. benim üzerime kayıtlı bir gayrimenkul, araç banka hesabında nakit yok. Bu koşullarda gss için gelir testi yaptırmalımıyım. Sonuç hakkında tecrübenize dayalı olarak tahminimiz aktarırsanız çok sevinirim. Gelir testi yaptırmadan gss başvurusu yapsam aylık 81 TL yi geriye dönük olarak işten ayrıldığım aylar için ödemek zorundamıyım (bu sürede hiçbir sağlık hizmeti almadım) ödemek zorundaysam 12 taksit halinde ödemem halinde: sadece kredi kartıyla mı ödeyebilirim ve vade farkı uygulanıyor mu? Not:,Sgk sitesinde ve edevlette gss borcum bulunmadığı yazıyor. Uzun oldu kusura bakmayın lütfen

  1. Merhaba,

   Normal şartlarda sağlık güvencenizin bitiminden sonra gss aktif olmalıydı. 81 tlden aşağı veya yukarı çıkmaz. Ancak geriye dönük borç çıkartabilirler.

 2. Merhaba, Yasim 72 son 50 yıldır yurt disinda yaşıyorum.
  Turkiye ye yerleşmekteyim, Turkiye ‘deki sağlık sigortasina katılma zorunlu mudur ? şartları nedir, bana ne tavsiye edersiniz.

  Hayatımda hicbir sağlık sigortam olmadı. Saglikliyim son 50 senede hicbir hastane ve sigortayla ilişkim olmadı.

  Bu konuda hicbir şey bilmiyorum.
  Teşekkür ederim

 3. Ben 6 aydır işsizim e devlette ben başvurmadım ama gss 60 c1 görünüyor en son 26.03.2019 da sona ermiş fakat sona erdikten sonra hastaneye çocuğumla ( 4 yaş) gittiğimde muayene oldu ancak ilacı alamadık ilaçlar bu kapsama girmiyormu çocukların herdaim sigortası bulunuyormu ve bu gelir testi otomatik olarak hangi aralıklarla yenileniyor cevaplarsanız sevinirim

 4. Merhaba gelir testi yaptırdım g0 çıktı 20 güne geçmesine rağmen eczaneden kontrol ettirdim sigortalı gözükmüyorum bir yere başvuru mu yapmam gerekiyor

 5. 25 yasindayim üniversiteyi yeni bitirdim gelir testi yaptirdim sonuçu g0 cikti ucretsiz olarak yararlanabilecegimi söylediler ama 300 lira gss borcu var hala onu sildirme imkanim varmıdır

 6. merhaba gss yapılmış bana ama hiçbir bilgim yok ve 476 tl borç çıktım gelir testi yaptırdım go asgeri ücretin 1/3 ü çıkmış ben halen bu borcu ödermiyim

 7. ben 82 yaşındayım, kendime ait olmayan yakınımın evinde oturuyorum, yıllık 3000 tl icar alıyorum bütün gelirim bu (babamdan kalan 7 dönüm tarlam var) gss primini ödeyemiyorum,ne yapmalıyım

 8. Merhabalar. Benim kimim kimsem yok. Evim yok ve ikametgahım olmadığı içinde hiç bir yerde işe giremiyorum. Aynı zamanda hastalıklarım olduğu içinde çalışamıyorum lakin, arkadaşımın evinde GSS diye bir şey duydum ve birlikte baktık. 2400 küsür lira borçlu olarak gözüküyorum. Benim böyle bir şeyden haberim yoktu. E hali hazırda hiç bir şekilde gelirim yokken ben bu parayı nasıl ödeyeceğim veya bu borca nereden itiraz edebilirim.

 9. Merhaba; temmuz ayinda evlendim ve isten ciktim. Sgk ya gittigimde sagliktan 99 gun yararlanabilecegimi soylediler. Ancak aralik ayindayiz hala gss borcum cikmiyor. Esimin sigortasi yok yurtdisinda yasiyor Sgk ya tekrar gitmeli miyim toplu borc cikar mi?

 10. Merhaba 2013 de gelir testi yaptırdım g0 yani yeşil kartlıydım 2017 işe girdim şu an çıktım işten tekrar gelir testi yaptırmama gerek var mı ?

  1. Mehmet Bey merhaba,

   Tekrar gelir testi yaptırmanız da fayda var. Konu ile ilgili Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet birimlerinden yardım alabilirsiniz.

  1. Nazlı Hanım merhaba,

   Maalesef Gelir tespitine internetten ya de E-devlet sisteminden başvuru yapılması mümkün değildir. Gelir testi için kişilerin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde (ADNKS) kayıtlı ikametgahlarının bulunduğu yerdeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na başvurmanız gerekiyor.

 11. Merhaba. 26 yasindayim. Sigortasizim. Babam emekli. Babamın sigortasindan faydalanabilirmiyim. Veya gelir testi yapabilirmiyim. Tesekkurler.

  1. Merhaba,

   Babada veya anneden sağlık hizmetini enfazla 25 yaşına kadar öğrenim görmek şartı ile faydalınabilir. Siz mevcut durumda faydalanamazsınız. Gelir testi yaptırıp sonucuna göre az bir miktar primle sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 12. merhaba size bir sorum var benim annem isteğe bağlı sigortasını yatırıyordu yıl başında 3600 gününü doldurduğu için ödemeyi bıraktı ve babamla birlikte abimin sigortasından yararlanmaya başladılar. Bense hali hazırda üniversite öğrencisiyim ve annem sigortasını yatırırken onun sigortasından yararlandım. Geçenlerde sigortadan bir kağıt geldi şubat ayından itibaren gss prim borcu çıkarılmış. Hemen kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırdım.g0 olarak sonuç çıktı.sgkya gittim çıkan borcun babamın 2014 yılın da yaptırdığı gelir testi sonucuna göre çıktığını söylediler. Ben bu borcu herhangi bir şekilde iptal ettirebilir miyim?

 13. Ben 2014 te üzerime düşen has borcumu ödedikten kısa zaman sonra işe başladım 2016 Ekim de işsiz kaldım işsizlikten sigorta ve paramı aldım ve geçen ay işsizlik sigortası süresi dolmuş ki yararlanamadım ve 2014 te gss borcumu ödediğime göre neden sağlıktan yararlanamadım

  1. Merhaba,

   Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu güvenceniz yoksa; Genel Sağlık Sigortası testi yaptırıp çıkan ödemeyi yapmanız gerekiyor. Aksi halde sağlıktan yararlanamazsınız.

 14. hayvancılık gelirleri belirlenirken hayvan sahıbinin aldığı süt desteği , buzağı destegi gıbi destekler hesaba alınıyomu?

 15. Merhaba, 20 yaşındayım açıköğretimden üniversite okumak istiyorum. 2 ay bir yerde çalıştım ve sigorta yaptılar. Üniversiteye başlayınca 25 yaşına kadar aileden yararlanabilir miyim. Yoksa o 2 aylık sigorta bana bir sorun çıkarır mı? Teşekkürler

 16. Merhaba ben 22 yaşındayım daha önce gssye her ay para yatırdım daha sonra üniversiteye gittim sonrası hiç yatırmadım son zamanlarda zaten 25 yasına kadar uzatıldı daha önce yatırdığım bu ücretleri geri alma hakkım varmı?

 17. Yaşım 27 ailem ile ayriyim başka mahallede aileme ait evde yaşıyorum ikametgah adresini taşısam kaldığım eve gss tüm aile bireylerini mi göz önüne alır hesaplar yine

 18. Ben aileme ait bir evde ama başka mahallede bir evde kalıyorum ikamet adresimi kaldigim eve tasisam gss tum aile bireyleri için mi hesaplanır

 19. kardeşimle ikimiz ayrı evde yaşioruz yalniz ev arkadaşlariyla bu durumda gelir testinde ev arkadaşlarimin aylik geliri dikkate aliniyormu ? ailemde ayri anne baba annem ve babamin ikametinde degiliz. kardeşim ve ben çalişiyoruz onun sigortası var.. benim gelir testim sizce ne kadar prim çikar her ay ne kadar ödemem gerekir lütfen yardimci olurmusunuz hiçbir gelirim yok zaten sizce sonuç ne çikar teşkkürler şimdiden iyi çalişmalar….

 20. 2016 yilinda 26 yasima girdim 25 yasina kadar olan borclar silinmiş nisan 2017 ayinda herkes 53 lira sabit olacakmis
  Gelir testi yaptir diye kagit falan bi bilgide gelmedi hic bu zamana kadar bi toplam borc olmasi muhtemel benim sorum su sskli bir ise basladigimda gss yaptirmam gerekmiyor fakat bu borclara itiraz etsem silinir mi?

 21. Şuan işsizlik maaşı alıyorum.Şubat sonu bitiyor.Gss ye başvurucam.evliyim.okula giden 2 çocuğum var.herhangibir gelirim yok.tarla,bağ,bahçe,hamallık pazarcılık gibi günü birlik işler yapıyorum.Üzerimde sadece araba var.Evim yok,gelirim yok.Tahmini ne kadar gss ödeme bilgisi çıkar.
  Cevabınızı bekliyorum

  1. Tahmini bir miktar verememekteyiz. Ancak ikametgah adresinize en yakın noktada bulunan ilçe kaymakamlıklarına giderek gelir testi yaptırabilirsiniz.

 22. İşsizlik maaşı aldığım sürece sağlıktan faydalanmakta olduğumun bende farkındayım. Sosyal yardımlaşma vakfını veya ALO 170’i arayın demesini bende bilirim. Yardımcı olamıyorsunuz malesef.

 23. Şuan işsizlik maaşı almaktayım. Son işsizlik maaşımı 30 Nisan 2017’de alacağım fakat 05 Nisan 2017 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortam bitiyor. Gelir testimi ne zaman yaptırmalıyım? 05 Nisan 2017 mi yoksa 1 Mayıs 2017 mi?

  1. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan faydalanmaktasınız.Gelir testi işlemleriniz ile ilgili sosyal yardımlaşma ve yardımlaşma vakfı ile görüşünüz

 24. Merhaba ben 31 yaşındayım. Ocak 2016 tarihinde işten ayrıldım ,şu an çalışmıyorum. 8 ay işsizlik maaşı aldiktan sonra sgk ya gidip babamın üzerinden sağlık sigortasindan faydalanmak için başvurdum ve şu anda babamın sağlık sigortasindan faydalaniyorum. Yinede gelir testi yaptirmam gerekir mi? Ayrica gelir testi borcumun olup olmadığını nasil ögrenebilirim?

 25. Merhabalar 2012 de yürürlüğe giren yasayla gss borcum olduğunu dün öğrendim.bu borcun silinmesi ya da borcun düşürülmesini nasil yapabilirim.

  1. Gss borcundan 25 yaş alti ve öğrenciler muaftır. Eğer bu şartları sağlıyorsanız güncel öğrenci belgenizi kuruma iletiniz.

 26. merhaba şuanda 26 yaşındayım ve öğrenciliğim devam ediyor sağlık hizmetlerinden yeniden yararlanabilmek için ne yapmam gerekiyor

  1. Çalışmıyorsanız Gelir tespiti için Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.İkametinizin bulunduğu valilik yada kaymakamlıklardan destek alabilirsiniz.

 27. MERHABA GELİR TESTİ SONUÇ UM GO 1/3 ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇIKTI. FAKAT E DEVLETTE HALEN 2012 / 2015 ARASI BORÇLAR SİLİNMEMİŞ O DÖNEME AİT BORCUM OLDUGUNU DAHİ BİLMİYORDUM SİLDİRMEK İÇİN NE YAPABİLİRİM TEŞEKKÜREDERİM.

 28. Merhaba daha önce gssden yararlanıyordum kısa bir süreliğine sigortalı oldum fakat simdi hiç guvencem yok gss den simdi yararlanamıyorum ne yapmam gerekir tekrar nereye basvurmalıyım aceba tesekkurler

  1. Genel sağlık sigortasından faydalanmak için gelir testi yapılması gereklidir.Gelir testi işlemleriniz hakkında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 29. gss liyim , bu ay kıra gelırı baslıyacak ilk defa , emeklı babamın dolayısyle eve gıren gelırı artıcak , nasıl bır yol ızlemelıyım

 30. merhaba 29 yasindaym gecen yil evlilik yaptm gelir testi yaptirmak icin sosyal yardimlasamaya basvurdum ve halen daha babamlarla ayni evde oldugum sistemde gorundu babamlar 1 hafta once tasindilar ve ben ayni evde ikamet ediyorm suan babam adres degisikligi beyaninda bulunsa hallolurmu

 31. Selamlar, 4 kişilik bir aileyiz eşim ev hanımı iki çocuğum ilk öğretimde ,benim işzizlik ödeneğimde yeni bitti ,iş bulmakta zorlanıyorum ,bankada bi miktar tasarrufum var onunla idare etmeye çalışıyorum bunun dışında üzerime kayıtlı hiçbir mal varlığı yoktur eşimin ve çocuklarımın gss den istifade edebilmesi için, sadece benim gelir testi yaptırmam yeterlimidir ve bu şartlar altında her hangi bir prim borcu tahakkuk ettirilirmi? teşekkürler

 32. 672 nolu khk ile ihraç olmuş bir öğretmenin arabam var gelir testine müracaat ettim. sonuç ne olur

 33. İyi günler ben liseyi bitirdikten sonra 3 ay kadar sigortalı olarak çalıştım snra evlendm eşimin üzerinden yararlaniyordm evleneli 3 yıl oldu ve ben böyle bir borç olduğu bu bilmyordum. Eşim de sigortasız olnca bnm üzerine 3 binlerde bir borç çıktı gelir testi yaptırdım cevbini bekliyorm acaba ev hanımı olduğum için silinir mı bu borç ?

 34. Mrb işsizlik ödeneği alıyorum bu ay bitecek ailemin yanında değil de .abimin yanında ikametga adresim adresi olarak nereyi yazmam gerekir .özel bankada bulunan mevduat hesabındaki parayı yazmamız gerekiyor mu yazarsam ne kadar öderim

 35. Merhaba gss borcum var 4200 nasil oldugunuda bilmiyorum ama 2012 den beri olan bi borcmus.gelir testi yaptirirsam borcumda azalma olurmu,850 tl maasim var 22 yasinda calidmayan kardesim birde okuyan 17 yas kardesim annem ve babam yasiyorum??

 36. 25.01.1997 doğumluyum haziran 2015 te liseden mezun oldum arada bir sene üniversite sınavına hazırlandım eylül 2016 da tıp fakültesine başladım üzerimde 1700 tl borç görünğyordu öprenci belgemi kueuma götürdüğümde borcum 572 tl ye düştü bu borç için ne yapmam gerekiyor

  1. Güncel oğrenci belgenizle kuruma başvurun ve özel durumunuzu belirterek tekrar gelir testi yaptırınız.

 37. Ben üniversite öğrencisiyim 3. Senede babam vefat etti ve ondan sonraki aylara gss borcu çıktı ve devam ediyor halen okulum devam ediyor SGK gittim gelir testi yap dedi ikametgah adresimi okuduğum şehire almistim okuduğum şehirde gelir testi yapamıyor muşum ne yapmam gerekli

 38. Merhabalar,arkadaşımın tesadüfen GSS borcu (yaklaşık 2500 TL) olduğunu öğrendik (60/1g,25.12.2015-11.12.2016 aralığında)Bu aralıklarda işsizdi ve 12.12.2016’da işe başladı.Kendisi 2010 yılında Açıköğretim Lisesine başladı ve Kasım 2016’da kaydını dondurdu.Şimdi ne yapmalı ve nasıl bir yol izlemelidir?GSS testi yaptırmasına ve mevcut yapılandırma,borç,faiz silimi gibi durumlardan faydalanabilmesine olanak varmıdır?Son olarak bu büyük sorunla karşılaşan insanımız için ileri dönük şartsız bir genel af ihtimali varmı?

 39. Merhabalar, ben ve eski eşim sgklı olmadığı için herhangi bir sağlık sigortası olmayan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi kızıma gss borcu çıktı. Gelir testi yaptırdık ve her ay 65 tl ödememiz gerekiyor ancak kızım öğrenci olduğundan bu borcu ödemek zorunda mıyız?

 40. Selamlar 1978 doğumlu bekar bayanım.30.9.2016 da işten ayrıldım ve halen çalışmıyorum
  Annem ve babam 2008 öncesi sgk dan emekli.Annem veya babam üzerinden sağlık yardımı alabilirmiyim?
  Alamıyorsam ne zaman GSS testine başvurmalıyım
  Teşekkürler

 41. Yurt dışından geldim. İşim yok, sağlık güvencem yok. Devlet memuru kardeşimin ikamtinde oturuyorum. Gelir testinde onun maaşı ve diger gelirlerini yazmak zorundayım. Bir iş bulana kadar yanında kalacağım

 42. Yurt dışından geldim. İşim yok, sağlık güvencem yok. Devlet memuru kardeşimin ikamtinde oturuyorum. Gelir testinde onun maaşı ve diger gelirlerini yazmak zorundayım. Bir iş bulana kadar yanında kalacağım.

 43. oğlum kasım 1997 doğumlu liseyi bitirdikten sonra 1 yıl sınava hazırlandı şimdi öğrenci hiç gelir testi yaptırmadık.25 yaş altındakilerin borçlarının silineceği söylenmişti ama oğlumun borcu görünüyor ve her ay artmaya devam ediyor.bu konuda ne yapmalıyız?

 44. GSS G1 DEN ÖDÜYORDUM SONRA SİGORTALI İŞE BAŞLADIM 4 AY KADAR ÇALİŞTİM V ESONRA AYRILDIM ŞUAN NAPABİLİRİM YİNE GSS G1 DEN DEVAM EDERMİ VE İKAMET DEGİŞTİRDİM

 45. Selam işten çıkartıldım issizlik maaşı ile geçiniyordum oda bitti işte bulamıyorum şu an işsizim sağlıktan yararlanıyorum ilaçları almaya gittiğimde ssk mın bittiğini söyledi eczacı bu durumda ilacımı alamadım ben şeker hastasıyım hiç bir gelirimde yok universiteye giden bir kızım ve liseye giden oğlum var ne yapmam lazım

 46. Ben yetim ayligina bas vurdum 14/06/2016 da ve halen gelir tespit raporum ordu sgkya ulasmamis sagligim nedenisle calisamiyorum gelirimde yok kiradayim iki cocuk okutuyorum abilerimden yardim aliyorum suan acaba gelir tespitim neden ordu sgk il mudurluguna gonderilmedi cevap verirseniz sevinirim

 47. Merhabalar ben 29 yaşındayım babamın üzerinden bakılıyorum 2012 den borcum çıktı gelir testi yaptırmak zorundasın deniyor.Özürlü anneannem var bakım maaşı alıyoruzm evde anneannem ve ben 2 kişi yaşıyoruz başka bi gelirimiz yok. Testi yaptrırsam sosyal hizmetlerle sorun yaşarım diye korkuyorum.Acaba testi yaptırmadan borcumu sildirebilirmiyim ?

 48. Eşimden ayrı yaşıyorum ve hiçbir maddi destek almıyorum. Ancak boşanma henüz gerçekleşmedi. Bu durumda gelir testinde yine ailenin tüm geliri mi dikkate alınacak.

 49. merhaba. ağustos 2016 da evlendim ve eylül 2016 da işten ayrıldım ve hala çalışmıyorum. Eşim sigortalı çalışıyor. e-devlette herhangi bir borç kaydı görünmüyor. gelir testi yaptırmalıyım. ssg borcu çıkarmı. Bilgi verebilirmiisniz

 50. MERHABALAR BEN İŞSİZİM 2 AYDIR AMA HERHANGİ BİR GELİR TESTİ YAPTIRMADIM. EŞİMDE EV HANIMI O YAPTIRSA GELİR TESTİNİ BENDE ONDAN YARARLANABİLİRMİYİM.

 51. Merhaba 3600 prim gün sayısı ve 15 yıl sigortalılık ile emekli olmaya hak kazandım.sgk ya başvurup tazminat alarak işten ayrıldım.ama yaşı beklemek zorunda olduğumdan ve gelirim olmadığı için iş arıyorum.sigortalı bir işte çalışmayalı 4 ay oldu.hastanelerde bakınabilmek için gelir testi yaptırmalı mıyım?prim yatırmalı mıyım?hiç gelirim yok.ara sıra iş bulursam kısa süreli çalışıyorum.sorularımı cavaplayabilir misiniz?teşekkürler

 52. Hiçbir gelirimiz yok çocuk olduğu için calisamiyorum esimlede ayri yasiyoruz bosanmadik ama kendisi ayrı yaşıyor onunda sigortası yok ne yapmam gerekiyor 4.500 tl borcu nasil oduyecegim

 53. 2012 den beri sigortasızim sadece 2015 de 1 ay sigortam oldu 4.500 tl borcum görünüyor babamlarda kalıyoruz bu borcu nasıl oduyecegim gelirtasti yaptirirsam ne degisecek

 54. Merhaba Yusuf Bey, işsiz oldugum döneme ait gss prim borcum bulunmaktaydı ve bu borç G2 den cıkarılmıştı. Gelir testi yaptırdım ve sonucum G1 cıktı ancak evime gelir testi yaptırmamla ilgili gelen tebliğe zamanında müracaat etmediğim için gelir testinden önceki G2 borclarım G3 e cıkarılmış . şu anda memurum.

 55. GSS primi ödemekteydim ve sonra ise başlayınca ve sigortam yatmaya başlayınca kesildi. Isten ayrıldım. Yeniden GSS testi yaptırmak zorundamıyım yoksa eski tespit devreye girermi

 56. 23 Şubat 2016 işten çıkartırdım 25 Şubat 2016 da 12 gün 09 Ağustos 2016 da 14 gün mesleki hastalıklar hastanesinde yattım iş yeri ile mahkemelik olduğum için iş akdi iade davasını kazandım ama yargıtaydan gelecek sonucu bekliyorum bu esnada son gördüğüm tedavide ilaç yazıldı eczaneden alamadım gelir testi yaptırmam istendi ne yapmalıyım gelirim yok,işsizlik alamıyorum,emekliliğime 1 yıl kaldı,paramla bitti

 57. iyi günler. Bu gss 49 tl olacak primi diye haberler vardı geçen ay. Bununla ilgili gelişme var mı sistemde baktım hala 65.88 tl görünüyor

 58. merhaba yusuf bey. E devletten babamın 1800 tl gss borcu olduğunu öğrendik tesadüfen. 2013-2014 ve 2015 den gss prim borcu çıkıyor. Haberi olmadığı için tabi gecikme zammıda işlemiş. G2 ye göre hesaplanmış.Şu an sigortalı çalışıyor.Babamla beraber evde sigortalı 18 yaş üstü 2 kişi daha açlışıyor. Şu an gelir testi yaptırmalı mı?Yaptırırsa borçta herhangi bir düşme olur mu? Ne yapmamız gerekiyor?

  1. Şuan gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Borca itiraz için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 59. İşsizlik maaşım biteli 1 ay oldu ve şuan işsizim herhangi bir gelirim yok ama üstüme kayıtlı 1 araba var eşimin üstünde 1 daire oturdugum dairede babamın bunlar dikkate alınıyor mu alınıyorsa zorunlu sigorta yüksek cikarmi

  1. Mal varlıkları da dikkate alınmaktadır. Test yaptırdıktan sonra dava sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 60. Merhaba 08.06.1991 doğumluyum. Üniversite öğrencisiyim. E devlet üzerinden sigorta durumumu sorguladığımda sigorta girişi yapılmış ve provizyon talebinde bulunmam gerektiği söyleniyor. Şu an için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorum. Tekrar babam üzerinden sağlık talebinde bulunamaz mıyım? Ayrıca ailemden ayrı çalışan bir arkadaşımla ikamet ediyorum. Gelir testinde baz alınacak hane aileminki mi yoksa benim şu an ikamet ettiğim yer mi olacak?
  Teşekkürler.

  1. 25 yaşınızı doldurduğunuz için ailenizin sigortasından yararlanamıyorsunuz. Gelir testi yaptırabilirsiniz.

 61. Bana yapılan gelir testi sonucu g-0 olmasına rağmen sgk tarafından gelir seviyem g-2 olarak gösteriliyor ve bana bu şekilde borç çıkarılıyor ayrıca çalıştığım zamanlar da dahi borç çıkarılıyor, şu ana kadar sistemden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşündüm ve düzeltilir diye herhangi bir itirazda bulunmadım, bunun düzeltilmesi için ne yapılması gerekir?

 62. iyi günler 8 ay kadar işsizdim ve babamdan yetim maaşı alma hakkım olmasına rağmen almadığım için sgk da borcum gözüküyor bunun için napmalıyım ve mart ayından itibaren çalışanım

  1. SGK müdürlüklerine başvurarak maaş talep edebilirsiniz. Bu durumda babanızın sigortasından yararlanırsınız ve borç işlemez.

 63. Günaydın Celil bey
  Ben 1986’dan beri ve halen kamuda çalışan devlet memuruyum.
  Kızım Haziran 1991 doğumlu, bir aya kadar üniversiteyi bitiriyor, bekar, kızım için gelir testi yaptırmamız gerekiyor mu.
  Konuyla ilgili internette bulduğum bilgiler kafamı karıştırdı.
  Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Kızınızın gelir testi yaptırmasına gerek yoktur. Sizin üzerinizden sigortalı görünebilir. Bunun için kurumunuza dilekçe vermeniz gerekir.

 64. iyi günler ben şuan sigortalı bi işte çalışıyorum ama eylül ayında çıkış yapmam gerekecek suan borcum gözukmuyor aftan yararlandım işten çıkınca borcumun olmaması için ne yapmam gerek

  1. Gelir testi yaptırarak, gelirinize göre düzenli olarak sağlık sigortası primi ödeyebilirsiniz.

 65. 2014 gelir testi yaptırdım,en düşük fiyat çıktıydı 45 tl..o zaman işsizdim. sonra işe girdim.1 ay önce işten çıktım.tekrar gelir testi yaptırmam gerekirmi. yoksa kendinden bu fiyetdanmı işler.

 66. Mrb oğlum 25.07.1991 doğumlu yüksek lisans öğrencisi yeni evlendi ikamet bizimle birlikte oturuyorlar gelir sadece burs alıyor Eylül 2016 doktora için İngiltere ye gidecek eşi için gelir testi yaptırmalı mı kendisi babasının üzerinden faydalanıyor

 67. 26 yaşındayım ve hâlâ üniversite okuyorum. 25 yaşından itibaren borç görünmekte. Bunu öğrenci belgesi ile sildirebiliyormuyuz.

  1. 25 yaşınızı doldurmuşsanız öğrencilik durumunuz düşüyor. Bu durumda borcu öğrenci belgesiyle sildiremiyorsunuz.

 68. lütfen acil cevap verin 30/11/2013 başlangıçlı gss pirim borcum cıkmış ama ben 2012 de açık liseye başladım o zamana kadarda babamım üzerinden sağlıktan yararlana biliyodum şu an
  5.541,72 TL borcum var gözüküyo 08/06/2016 da askere gidecem bunun için ne yapmam gerekir yardım ederseniz sevinirim

 69. lütfen biri yardım etsin . 23 yaşındayım hiç bir işte çalışmıyorum AÖF okuyorum ama GSS borcum var ve resmi gazetede syazmasına rağmen hala borcum silinmedi bu yüzden ilaçlarıda parayla alabiliyorum provizyon verilmiyor. ilçe sgk ya sordum bize daha genelge gelmedi dedi .. bilgilendire bilir misiniz çok teşekkür ederim şimdiden

 70. Öncelikle kolay gelsin.Ben üniversiteyi bitirdikten sonra yaklaşık 2 ay sigortalı bi işte çalıştım ve şu an işsizim.Aileme ait evde yaşıyorum ama ailemden kimseyle görüşmüyorum.Onlar üzerinden bana aylık 197.64 tl borç çıkmış.Ben bu durumda ne yapabilirim?Benim bir gelirim yok ki bunu nasıl ödeyeyim her ay ?Cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler.

  1. İkametiniz ayrıysa bunu SGK müdürlüklerine belirtip gelir testi yaptırabilirsiniz. Borcunuz düşecektir.

 71. İkametim kayıtlı değil 94 yılından beri kayıtsız şöförlük yapıyorum resmi olarak işsizim gss testini ikamet kaydım olmadan sözlü beyanla söylesem yaptırabilirmiyim

 72. Meraba ben üniversite okuyodum , sonra askerlik tecilini bozdurdum ve askerlik muayenesi oldum ağustos da askerim gelir tespiti yaptırm gerekiyor mu?

 73. 25 yaşında erkek bir bireyim. babam emekli sandığı çalışan ama kısa zaman sonra emekliliği gündemde. şu an üniversite öğrencisiyim ama gelecek dönem bağlı olduğum üniversite değişecek. Gelir testi yaptırdıktan sonra ki bir hafa sonra yaptırmalıyım; bağlı bulunduğum üniversite değiştikten sonra yeni bir belge ibraz etmek zorunda mıyım? Herhangi bir gelirim yok sadece babamın aylık maaşı var. bir de oturduğumuz ev ve kullandığımız araba var. Gelir testim neye göre yapılır? Gelir testi yapıldıktan sonra kabul edilmeme ihtimali var mı ve bunun getireceği GSS’den ne kadar süre faydalanabileceğim? TEŞEKKÜRLER…

  1. Gelir testi evinize giren toplam gelirin kişi başına bölünmesiyle hesaplanır ve bu miktara göre borçlandırılırsınız. GSS den istediğiniz kadar faydalanabilirsiniz. Sigortalı bir işe girdiğinizde GSS kapsamında çıkarsınız.

 74. 2015 yılına ait borclarım var o dönemde çalısmıyordum 3 kişilik bir aileyiz.Bababm 1.040 tl maaş alıyordu o dönem Aylık Geliri 424,50 TL’den Az Olanlar(Primleri Devlet Tarafından Ödenir) diye biliyorum ama 152,82 borçlanmısım hep suan bi düzeltme yaparlarmı gitsem veya ne yapmam lazım 2bin tl küsür borcum var

 75. 4.555 tl GSS prim borcum gözüküyor gelir testi yaptırmadim dökümlere göre sigortalı olduğum tarihlerde de GSS borç yazmış bunu nasıl düzeltebilirim birde nüfusta ikamet ettiğim gözüken adreste oturmuyorum naklimi alıp gelir testine başvursam yeni adres e göre mi yapılir eski adrese göre mi ….Teşekkürler

 76. Merhaba 2014 yılında işten ayrıldım.
  işten ayrılmadan 6 ay önce kalıcı bir rahatsızlık gecirdim.diabet(şeker rahatsızlıgı) insülin kullanmaktayım. şuanda da tedavi görmekteyim.1,5 sene kadar çalışmadım.bu süre zarfında bazı iş başvurularım kabulde olmadı.şuan çalışmaktayım.yalnız geriye dönük gelir testi olmuyormuş.2500 tl gibi borç çıkartılmış.nasıl bir yol izlemeliyim.tešekkürler.

  1. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz, Güngör Bey.

 77. Meraba ben gelir testi yaptirdim.bana kucuk bi tane evrak verdier.tam anlamadim Gelir tespiti basvurusu alindi belgesi.bu belgeyi baska bir yere vermem lazimmis heralde yardimci olursaniz sevinirim

 78. Meraba 2015 haziran ayında üniversiteden mezun oldum sgk sitesinden sorguladığımda her hangi bir borcum gözükmemekte sgk ya gidip sorgulatmak istedim ama mezuniyet belgemi ve gelir testi yaptırmamı istedi dört yıllık üniversite sürecimde üç dört dönem sgk ya öğrenci belgemi ibraz etmiş babam üzerinden bir iki defa ilaç almıştım okul sürecinde yaz döneminde çalışmıştım ve mezun olduğumda bir aylık bir çalışma sürecin oldu şuanda hiç faydalanmadığım ve faydalanmayı düşünmediğim gss için ne yapabilirim bu belgeleri sgk ya ibraz etmem durumunda bana borç çıkaracaklarmış bunun için öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkür ederim.

  1. Şuan çalışmıyorsanız GSS kapsamına geçersiniz ve en yüksek seviyeden borçlandırılırsınız. Gelir testi yaptırırsanız gelirinize göre aylık belirli bir ücret öder ve sağlık hizmeti alırsınız. Eğer sigortalı bir işe girecekseniz gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

 79. Merhaba Yusuf Bey. Ben şu anda bir kurumda memur olarak çalışıyorum, fakat işsiz kaldığım dönemler için borç çıktı ve borç çıkmadan önce gelir testi yaptırmamıştım şu anda gelir testi yaptırmamın borcuma bir etkisi olur mu?

 80. 18 yasindayim genel saglik sigortam bitti bir is yerinde calisiyorum sigortami baslatip sicil numarami aldiktan sonra isten ciksam tekrardan genel saglik sigortam baslar ve sicil numaram silinir mi?

 81. Merhabalar. Çocuklarım devlet memuru olan anneleri üzerinden sgk lı. Kızım lise mezunu üniversiteye hazırlanıyor. 18 ini yeni doldurdu. Şu an öğrenci statüsünde değil. Ben 6 aydır İşsizlik ödeneği alıyordum yeni bitti. Gelir testi yaptırmadan 1- kızımın sigortalılığı annesi üzerinden devam eder mi? 2- ben ise bir süre daha işsiz kalacağım gibi görünüyor. Eşimin üzerinden sgk lı olabili miyim? Teşekkürler.

 82. 25 yaşını şubat 15 de bitiriyorum. Üniversite de okuyorum.Ailemden ayrı ikamette oturuyorum.Okuduğum için gelirim yok.Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu?Ailemin geliri hesaplamaya katılıyor mu? Yeni düzenlemeye göre ailenin geliri,ayrı ikametgahta otursan bile hesaba katılıyor diyorlar.Yani ailenin üzerinde gibi işlem yapıyorlarmış.Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Gelir testi yaptırmalısınız. Ailenizin geliri dahil edilebilir bu konu oldukça karışık. Ayrı ikamette olduğunuz için dahil edilmemesi gerekiyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Mustafa Bey.

 83. Geçen sene mezun oldum ve bu sene üniversiteye hazırlanıyorum. Gelir testi yaptırdım ve borcum çıktı, üniversiteye hazırlandığım için bu borc sildirebilir miyim?

  1. Evet Fahrettin Bey, yaptırabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yaptırılmaktadır.

 84. Soru 1: Lise 12.sınıfı okuyorum ve üniversite sınavına hazırlanıyorum. GSS gelir testi yaptırmam gerekiyor mu ,SGK baş vurdum yaşın 20 bitirdiğin için GSS borç çıktı öğrenci belgesi ibraz ettiğim halde dikkate almadılar borç çıkınca ne yapmalıyız Babamın sigortasından faydalanabilirmiyim

  1. Lise de öğrenim gördüğünüzde 20 yaşın üstünde GSS kapsamına geçiyorsunuz. Üniversiteye girdiğinizde 25 yaşına kadar öğrenci belgenizle borç sildirebilirsiniz. Gelir testi yaptırabilirsiniz.

 85. Ben yeşil kartliyim eşime gelir testi yaptık g1 çıktı 375 tl borcu var benm isim yok itiraz ettim reddedildi ne yapmam lazım eşim hamile cook sıkıntı çekiyorum

 86. 1957 dogumlıyım ssk gırışım 1989 tarım bagkur 2003 20113 askerlık borclama yapmak ıstıyorum 2014 ssk yegectım 1030 gunum var nezaman emeklı olurum saygılar

 87. Ben 11.01.1990 doğumluyum ve üniversite öğrencisiyim hala. 3-4 ay önce gelir testi yaptırmaya gittim ve bana 700 lira borç çıkardılar. bu paraya itiraz etmek gibi veya sildirmek gibi bir şansım yok mu?

 88. Merhabalar. Geçen yıl gelir testi yaptırdım, çğrenci olduğumu gösterdim ve babamın üzerine sigortam yapıldığını söylediler. Şimdi ise bir işe girdim ve sigortalıyım. İşten çıkarsam tekrar gelir testi yaptırmak zorunda mıyım? Okulum da bitti, kız çocukları için de bu zorunlu mudur?

  1. Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. SGK müdürlüklerine giderek babanızın üzerinden sigortalı olmak için dilekçe vermeniz yeterlidir, Esra Hanım.

 89. Kız arkadaşım ücretli öğretmenlik yapıyordu işinden ayrıldı şimdi işsiz.Babası üzerinden baktırılabilirmi yoksa borç ödemesi çıkarmı 1990 doğumlu

 90. Aile ve sosyal politikalar bakanlığından gelir testi yaptırdım. G1 seviyesindeyim. 18 yaş üstü olduğum için sağlık sigortasından faydalanamıyorum. Bana bu test ile yararlanabileceğim söylenilmişti. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ailenizde herhangi biri sigortalı ise onun üzerinden sigortadan faydalanabilirsiniz ve bu durumda GSS kapsamına prim ödemenize gerek kalmaz. Eğer GSS kapsamındaysanız belirtilen seviyedeki borcu ödeyip sigortalı olabilirsiniz, Gizem Hanım.

 91. merhaba biz 4 yıl önce gelir testi yaptırdık o zaman ben yatım gün çalışıyor 500 lira maaş alıyordum yarım sigortalıydım.abim de sigortalıydı vede maaşı vardı annem de dedemden dul maaşı alıyordu 580 liraydı şu anda abim 4 aydır işsiz iş bulamadı bende işsizim annem de 9 ay önce vefat ettiği için emekli maaşı kesildi toplam gelirimiz bi evimiz var anneden lkalma 850 lira oradan kirayla geçiniyoruz.ve gss primi olarak 50 lira ödüyorduk bunu 10 aydır ödemediğimizden dolayı bi sürü borç birikti.ve şuan ödeyecek durumumuz yok.yeniden gelir testi yaptırmalımıyım.birde o borçları sildirip hemde devletin sigortamızı karşılama durumu olabilirmi zaten araştırılsa ortaya çıkar

 92. merhaba gelir tespiti basvurusunda bulundum gelır tespıtı basvuru alındı belgesı aldım ve baglı oldugum sıgortaya gıtmem söylendı bı hafta sonra 14 12 2015 te basvurdum sehır dısında oldugum için henuz sıgortaya gıdemedım bellı bı süresı varmı sıgortaya gıtmemın basvurum ıptal olurmu .

  1. Borçlandırma ile ilgili bilgi verilecektir. İlgili SGK ile iletişime geçebilirsiniz, Banu Hanım.

 93. yusuf bey merhaba ; yeşil kartlı görünüyordum 2 ay önce evlendim eşim emekli otomatik olarak onun üzerine kayıtım geçermi yoksa muracat etmemmi gerek sgk muna gitmezsem üzerime borç çıkabilirmi teşekkürler

  1. Otomatik olarak eşinizin üzerine geçersiniz, ancak bazen sıkıntılar çıkabiliyor. E-Devletten durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Eşinizin üzerinde gözükmezseniz SGK müdürlüklerine dilekçe vererek eşinizin sigortasından yararlanabilirsiniz.

 94. Annem ablamın Üzerine bakım aylığı alıyor. Sosyal hizmetler kontrol babında çağırmışlar. Ben üniversite öğrencisiyim ve KYK bursu yani devlet bursu alıyorum. Aylık gelir hesaplanırken benim aldığım devlet bursu görünür mü?

 95. Merhaba yazın sigortalı bi işte çalıştım iki ay kadar daha sonra üniversiteye başladım 20 yaşındayım 500 tl sigorta prim borcu gözüküyor ikametm memlekette okuduğum ilde nereye gitmem gerekiyor sgk ya öğrenci belgesi ile başvuru yapmam yeterli mi borç sildirmek için ? Tesekkurler

  1. Herhangi SGK müdürlüğüne borcu sildirmek için başvurabilirsiniz, Ahmet Bey.

 96. Ben liseyi bitirdim ve 2 ay kadar sigortalı çalıştım ve şuan hemen ardından uni sınavına hazırlanıyorum borcum çıkar mı gelir testi yaptırmalı mıyım? Teşekkürler.

 97. Yusuf bey, gelir testine yaptırtrdktan sonra kendi üzerime annemi alabalcekmiyim asıl öğrenmek istdğim bunda sıknıtılar yaştrlarmı engelleri nedir…coksoğulun.

 98. merhabalar hocam ben memurum annem babamın üzerinde sağlık yardımı var ama babam bağkurlu bazen ödüyor hep borçlu ödeyemiyor yani…annem rıhatsız sürekli hastane gitmesi gerekiyor durumundan dolayıda…. üzerime alabalirimyiim sağlık güvencesini gelir testi ile sıkıntı yaşatırlarmı şartlar nedir!..(annemin işi gelir v.s yok.evde bir cocuk kız var..tek gelir asgari ücrt.altındadır)

 99. Üniversiteyi geçen sene bitirdim ve şu anda herhangi bir işte çalışmıyorum. 25 yaşını geçtiğim için de Şubatta gelir tespitinde bulunmuştum ve her ay 50 tl ödüyorum. Şu anda herhangi bir gelirim olmadığı için gelir tespiti yapsam tekrardan ücretsiz faydalanabilir miyim? Son gelir tespitinden sonra belli bir sürenin geçmiş olma şartı var mı (mesela 1 yıl)?
  Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 100. Merhaba Yusuf bey ..

  ben gelir testi yaptırdım sonuç (g-2)
  hala geriye dönük borcum gözüküyor bu borçlar silinmeyecekmiydi? bu konuda yardımcı olurmusunuz.

  1. 30 eylül sonrası gelir testi yaptırılınca geçerli bir sebep yoksa geriye dönük borçlarınız silinmiyor.

 101. Sağlık nedeniyle bir yıllık ücretsiz İzine ayrıldım Alo 170 99 gün sigortadan yararlanılabileceğimi söyledi.99 gün dolduğunda eşimin sigortasına geçmek için SGK ya gittim eşimin sigortasından yararlanamayacağımı İşten Çıkış olmadan sigortadan yararlanamayacağımı söylediler bu durumda ne yapmalıyım?

 102. Üniversiteyi bitirdim issizim annem ve babam çalışıyor evde 3 kisi yasiyoruz eve giren toplam miktar 3200 TL GSS prim borcu hesaplanırken bu miktar kişi sayısına mi bölünüyor ve ona gore herhangi bir dilime giriyoruz yoksa 3200 TL gelir var deyip en yüksek primimi ödemek zorundayım ayrica aylık 1000 lira kredi ödemesi var bu gelirden düşülür mu

  1. Toplam gelir kişi başına bölünmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 103. 25 yaşımdayım 1 ay sonra 26, halen öğrenciyim, ailemin yanında kalmıyorum, öğrenci olduğum şehirde evde (kira) kalıyorum. 3 kişi kalıyoruz fakat ev arkadaşlarımın ikameti burada değil. yani evde tek gözüküyorum. hane beyan formunda bunları belirtmelimiyim, belirtmezsem ev arkadaşlarıma bir yaptırımı olur mu? herhangi bir yerde sigortalı çalışmadım. gelirim ailemden gelen para. formda gelir gider dengesi olmak zorunda mı? Örneğin 750 tl gelirim ve 700 giderim var prim ödemem aylık ne kadar çıkabilir? veya yeşil kart çıkar mı? bir de hanede yaşayan ancak tc kimlik no’su bulunmayan kişilerden kasıt nedir? ilginize şimdiden teşekkürler.

  1. Hane içerisinde sizin geliriniz dikkate alınır. Öğrenci olduğunuz için gelir belirtmenize gerek yok.

 104. İşsizlik maaşımi en son 1 ay once aldım ve yeni bir işe de başlamadim. Bekarim, anne baba ve ablamla yaşıyorum. Babam emekli Sandığı.ndan emekli maaşı alıyor. Gss testi gerekli mi yoksa otomatik olarak babamin sigortası ndan faydalanabilir miyim?

  1. Babanız üzerinden sigortalı sayılırsınız. Yinede E-Devletten kontrol ediniz. Eğer babanızın üzerinden gözükmüyorsanız SGK müdürlüğüne dilekçe vermeniz gerekecektir.

 105. Oğlum 18 yaşını doldurdu. Gelir testi yaptırdım. Hanede 5 (beş) kişi ikamet ediyoruz. Ancak Hane gelirleri 3’e bölünmüş. Hangi kanunun hangi maddesine göre 3’e bölünmüş dediğimde cevap veremediler. Konuyla ilgili bilginizi rica ediyorum.

  1. Ailede herhangi biri öğrenci ya da sigortanızdan yararlanıyorsa kişi sayısı düşmektedir.

 106. Kardeşim 25 yaşında epilepsi (sara) hastası %70 engelli raporu var. Ücretsiz olan Hiç bir sağlık güvencesinden faydalanamiyor. Maaş falanda almıyor. Babam çiftçi bağkuru emeklisi olmasına rağmen 18yaşı geçtiği için babam üzerinden de faydalanamiyor. Hiç bir geliri olmamasına rağmen genel sağlık sigortası primi ödüyoruz aylık 50 tl. İlaçların yüzdeside çabası. Ücretsiz bir sağlık güvencesinden faydalanma şansımız varmı? Herhangi bir maaş falan alma durumu var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim .

  1. SGK müdürlüğü ile iletişime geçip durumunuzu anlatabilirsiniz. En sağlıklı bilgiyi orada alırsınız.

 107. Unidentified yeni mezun oldum bana borç çıkmış öğrenci olduğum zmnki borçlarının silinmesi gerekmiyor mu bir sene geç gittim üniye o sene kiler silinmiyor ama öğrenci oldugum zaman siliniyor diye biliyorum ben?

 108. Merhaba,sakarya meslek yuksek okulunda kaydim var dort senedir devam etmiyorum fakat dondurmadim da.ogrenci otomasyonundan ogrenci belgeme ulastim hala ogrenci gorunuyorum egitimden yararlanma hakkim var gorunuyor. evliyim ve bir yil part time calismistim gelir testi yaptirmadim ve suan calismiyorum.1190tl borc gorunuyor uzerimde g2 idi sanirim ona tabi imisim .ogrenci belgemle sgkya gidip borcumu sildirebilir miyim? Ne yapmam gerekli,tesekkurler

  1. Sildirebilirsiniz. Ayrıca eşiniz sigortalı ise onun üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz.

 109. yaşım 26 ögrenciyim aielmle kalıyorum gelir tek ve 1300 tl , gelir testi için başvrdugumda ben annem ve babamın gelir toplamının 3 e bölünüp hesaplandiği soylendi . kişi başna 433 duruyor bu durumda ve aylık ucret cikiyor bana hiç gelirim yokken
  1- diğer iki kardeşim neden hesaplanmıyor
  2 – ikametimi değiştirsem ögrenci evinde kalsam nail hesaplanır yine ailemin geliri mi ?

  1. İkamet değişikliğinde diğer hane gelirleri hesaplanır ailenizden bir gelir katkısı olmaz. Kardeşlerinizin öğrencilik durumu ya da 18 yaş altı durumu varsa hesaba alınmazlar.

 110. merhabalar ben emekliyim 2 yıl çalıştım şu an çalışmıyorum fakat benimde borç çıktı anlayamadığım ihtiyacım vardı çalıştım kirada oturuyorum ve yanlız yaşıyorum çıkan borcu ödememin mümkünü yok ne yapmam gerekiyor yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Emekliyseniz borç çıkmaması gerekir. SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz.

  2. Gelir testi formunun arka yüzündeki izin veriyorum bölümü ne anlama geliyor biz eşim le okuduk ama neye izin veriyorum anlamadık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu