GSS

GSS GELİR TESTİ SORU VE CEVAPLARI

Soru 1: Liseyi bitirdim ve üniversite sınavına hazırlanıyorum. GSS gelir testi yaptırmam gerekiyor mu?


Cevap: 18 yaşını geçtiyseniz, öğrenci olmadığınız ve herhangi bir kuruma bağlı olmadığınız için GSS gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

Soru 2: Öğrenciyim, gelir testimi geçen sene yaptırdım. Her yıl öğrenci belgesi ibraz etmem gerekiyor mu?

Cevap: Evet her yıl öğrenci belgenizi götürmeniz gerekiyor. Aksi takdirde borç çıkacaktır.

Soru 3: İşten çıkartıldım ve işsizlik maaşı alıyordum. Ancak süresi doldu, eşim emekli. Ben GSS ödemesi yapacak mıyım yoksa eşimden faydalanabilir miyim?

Cevap: Evet eşinizden faydalanabilirsiniz.

Soru 4: İşsizlik sigortam bitti 1 ay sonra işe başlayacağım. Bu 1 aylık süreçte GSS borcu gelir mi?

Cevap: Evet borç gelebilir.

Soru 5: Doktora öğrencisiyim. Babam vefat etti. Onun sigortasından yararlanıyorum ve onun maaşını alıyorum. GSS gelir testi yaptırmam gerekir m?

Cevap: Hayır yaptırmanıza gerek yoktur.

Soru 6: Gelir testinde aile gelirlerinin tamamı mı baz alınıyor? Yoksa sadece benim gelirim mi?

Cevap: Hane içerisindeki toplam gelir kişi başına bölünüyor.

Soru 7: Gelir tespiti sonundaki aylık ödemeyi uzun bir süre yapmasak ne olur?

Cevap: Faiz işler ve borcunuz artar.

Soru 8: İkametim yaşadığım şehirde değil. Yaşadığım şehirden gelir testi yaptırabilir miyim? Yoksa kütüğüm neredeyse oradan mı yaptırmam gerek?

Cevap: İkametgahınız neredeyse oradan yaptırmanız gerek. Ancak aile fertlerinden biri sizin için yaptırabilir.

Soru 9: Ben yurtdışında yaşıyorum Buradan oturum aldım. Fakat ikametim Türkiye’de gösteriyor. GSS borç itirazında bulunmam için ne yapmam gerekiyor. Benim de gelir testi yaptırma zorunluluğum var mı?

Cevap: Konsolosluğa müracaat edebilirsiniz.

Soru 10: Ben üniversiteyi yeni bitirdim. Sistemde borcum yok gözüküyor. İlla testi yapmam gerekir mi? Şu an başka şehirde yaşıyorum ikametgahımı değiştirsem hemen ardından testi yaptırabilir miyim ?

Cevap: Herhangi birinden sigortalı görünmüyorsanız borcunuz çıkacaktır. Gelir testi yaptırmalısınız.

Soru 11: Gelir testi yaptırdım ve borcum çıktı. Ancak belli tarihler arasından askerdeydim, ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Askerde olduğunuz süreyi belgeleyerek SGK’ya gidip borcunuzu sildirebilirsiniz.

Soru 12: Gelir testinde Kaymakamlık’tan ilgili kişilerin ikamet ettiğimiz adrese gelip kontroller yaptığı doğru mudur ?

Cevap: Evet, doğrudur.

Soru 13: İşsizim, hiçbir sosyal güvencem yok. Borcum çıkmadığı için gelir testi başvurusu yapılamıyormuş, bu doğru mu? Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Borcunuz bulunmadan da gelir testi yaptırabilirsiniz. Ailede herhangi birinden sigortalı olarak görünüyor olabilirsiniz.

Soru 14: GSS gelir testi formunu nereden alabiliriz?

Cevap: Size vereceğimiz bağlantıdan temin edebileceğiniz gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan da alabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/gss-gelir-testi-formu/

Soru 15: GSS gelir testine bütün aile bireylerinin mi başvurması gerekiyor yoksa bir kişi başvurması yeterli mi?

Cevap: Aileden bir kişinin başvurması yeterlidir. Sigortası olmayanlar aynı tutardan borçlandırılır.

Soru 16: GSS prim borcum çıktı ancak belirtilen dönemlerde BAĞ-KUR’luydum. BAĞ-KUR borcum vardı ancak borcumu sildirdim. Peki bu dönemde nasıl GSS borcum çıkar?

Cevap: O döneme ait belgeler ile SGK müdürlüklerine başvurup borcu sildirebilirsiniz.

Soru 17: GSS gelir testi internetten yapılıyor mu?

Cevap: Hayır, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan ve Kaymakamlık’tan yapılmaktadır.

Soru 18: GSS borcum çıktı, o dönemde işsizdim ancak şimdi bir işim var. Gelir testi yaptırmaya gitsem o gün üzerinden mi bugün üzerinden mi yaptıracağım? Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Şuan çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanız gerek yoktur. Geriye dönük gelir testi de yapılamadığı için şuan için yapacağınız bir şey yok. SGK müdürlüklerine gidip borcunuza itiraz edebilirsiniz.

Soru 19: GSS primlerimi düzenli olarak yatırdım. İşe başladığım için GSS’yi kapattırmaya gittiğimde borcum olduğu ortaya çıktı. Her yıl GSS gelir testi yaptırmam gerekiyormuş ancak bunu bilmiyordum. Bu borç için herhangi bir uyarı da gelmedi. İcralık olur muyum, ne yapmam gerekir?

Cevap: Borcunuza itiraz edebilirsiniz. Şuan için ödemediğiniz taktirde herhangi bir yaptırım bulunmuyor. Faiz işlemektedir.

Soru 20: Yurtdışında yaşıyorum. Herhangi bir şekilde Türkiye’ye dönüş yaptığımda bana borç çıkar mı? 

Cevap: Eğer ikamet adresinizi yurt dışına aldırmışsanız herhangi bir borç çıkmaz. Borç durumunuzu E-Devletten kontrol edebilirsiniz. E-Devlet şifresi için konsolosluğa başvurunuz.

Soru 21: Bu sene mezun oldum. Sağlık sorunlarım olduğu için ilaç almam gerekiyor ama ailemin sigortası artık beni etkilemiyor. Gelir testinin ne olduğunu da anlamadım. Bana yardımcı olur musunuz?

Cevap: Öğrencilik durumunuz bittiği için ailenizin sigortasından faydalanamıyorsunuz. Böyle durumlarda Genel Sağlık Sigortası kapsamına giriyorsunuz. Primlerinizi ödemeniz için gelir testine girip gelirinize göre borçlandırılıyorsunuz. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gss kapsamında gelir testi yaptırmanız gerekir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yaptırabilirsiniz.

Soru 22: Memur olarak atandım ancak atanmadan önceki dönemde GSS borcum çıktı. GSS gelir testi yaptırmamıştım, şimdi gelir test yaptırsam atanmama engel olur mu? Bir de borçlarım tamamen silinir mi? Ayrıca sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

Cevap: Gelir testi yaptırabilirsiniz. Ancak borçlarınızın tamamı silinmez belli bir miktar düşebilir. GSS kapsamına girerseniz sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Şuan memur olarak geçiyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

Soru 23: Üniversiteden mezun olduktan sonra part time olarak çalıştım. Borcum gözükmüyor ama GSS primimi etkiler mi?

Cevap: Part time olarak çalışmak GSS kapsamına geçmenizi sağlıyor. Borç görünmüyorsa bu durumun sizi kapsamamasını sağlayan bir avantajınız vardır.

Soru 24: Gelir testi yaptırdım, sonuç olarak G0, G1, G2 ve G3 çıktı. Bunlar ne anlama geliyor?

Cevap: Kişinin geliri;

G0: Brüt asgari ücretin üçte birinin altında, primleriniz devlet tarafından ödenmektedir,

G1:Brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında,

G2:Brüt asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında,

G3:Brüt asgari ücretin iki katından fazla anlamına gelmektedir.

Soru 25: Çocuğum geçen sene liseyi bitirdi. 1 yıldır sınava hazırlanıyor. Bunun için gelir testi yaptırmalı mıyım? Ya da bunu nasıl yaptıracağım?

Cevap: Sınava hazırlanılan dönem için borç çıkabilmektedir. Gelir testi yaptırmanızda fayda var. Kaymakamlıktan gelir testi yaptırabilirsiniz.

Soru 26: Eşimden ayrıldığım için otomatik olarak babamın yükümlü olduğu kişiler kapsamına girer miyim? GSS borcum gözükmüyor ama GSS gelir testi yaptırdığımda nafaka aldığım için borç çıkabilir diye güvenemiyorum da.

Cevap: Şu an borç görünmüyor olabilir ama her an yüklü miktarda çıkabilir. Bunun önüne geçmek için gelir testi yaptırınız. Babanızın sigortasından yararlanıp yararlanmadığınızı SGK müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Ya da detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Soru 27: İşsizlik maaşı alıyorum başka bir gelirim yok. Gelir testi yaptırsam işsizlik maaşı gelir olarak sayılır mı ?

Cevap: İşsizlik maaşı alırken gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

Soru 28: Bankada yatırım hesabında veya normal hesapta bulunan para, gelir tespitinde dikkate alınıyor mu?

Cevap: Kesin olmamakla birlikte dikkate alınmıyor sanıyoruz.

Soru 29: Engelli bir abim var ve hiçbir geliri olmamasına rağmen borcu çıktı. Engelli raporu da var. Annem ve babam vefat etti. Abimin vasiliğini aldım ve babamın maaşından abime talepte bulundum. Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Abiniz için de SGK’ya başvurabilirsiniz. Prim borcu olmaması gerek. Maaş size bağlanacaktır.

Soru 30: Üniversiteyi bitirdim, bugüne kadar hiç çalışmadım ve SGK’dan yararlanmadım. Özel sigortam var yine de gelir testi yaptırmalı mıyım?

Cevap: Özel sigortanız olsa dahi gelir testi yaptırmak ve GSS primine tabii olmak durumundasınız.

Soru 31: Yetim aylığı alıyorum, gelir testi yaptırmama gerek var mı?

Cevap: Yetim aylığı alıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

Soru 32: Herhangi bir sigortam yok, kısa bir süre sonra işe başlayacağım gelir testi yaptırmam gerekir mi?

Cevap: İşten çıktıktan sonra 3 aylık süre için sigortanız devam etmektedir. Eğer bu süreden uzun süre işsiz kalacaksanız gelir testi yaptırmalısınız.

Soru 33: Gelir testinde sadece benim gelirim mi dikkate alınacak yoksa tüm ailenin mi?

Cevap: Gelir testi yaptırırken yaşadığınız evdeki tüm kişilerin gelirleri toplanır ve kişi başına düşen gelir hesaplanır. Bu gelir üzerinden GSS priminiz belirlenir.

Soru 34: Başka bir şehirde gelir testi yaptırabilir miyim?

Cevap: Başka bir şehirde gelir testi yaptırmanız mümkün değildir. İkamet adresinizin olduğu şehirde gelir testi yaptırmalısınız. Eğer imkanınız yoksa aile üyelerinden birisi sizin adınıza testi yaptırabilir.

Soru 35: Gelir testinde ne gibi gelirler dikkate alınıyor?

Cevap: Gelir testinde kişi gelirleri, kişilerin üzerine gözüken araba veya ev gibi taşınmazlar, arsalar, banka mevduatları ve herhangi burs gelirleri.

Soru 36: 30 Eylül 2015 sonrası gelir testi yaptırabilir miyim?

Cevap: Son yapılandırma günü olan 30 Eylül 2015’ten sonra gelir testi yaptırılabilmektedir. Ancak geçmiş döneme ait borçlarda faiz silme gibi işlemler uygulanmaz.

 

İlgili Makaleler

201 Yorum

  1. Merhaba,

   Çıkış tarihinden itibaren 100. günün sonunda GSS işlemey başlar. Gelir testi yaptırısanız gelir durumunuza göre ya ücretsiz ya da 78 tl aylık ödeme belirlenir.

 1. Merhabalar. Eşimin üzerine ev var 950 liraya kiraya verdik biz ise başka bir ilde 975 liraya kirada oturuyoruz. kendi evimizin değeri ortalama 200 bin lira falandır. iş bulamadığımız için çalışmıyoruz iş çıkarsa gündelik işlere ben gidiyorum. ve 2016 dan beridir gss ödemek zorunda kaldım. ben yeşil kart ve benzeri bir şey hak ediyormuyum. çünkü gss ödemekte zorlanıyorum. zaten ihtiyaçlarımı zor karşılıyorum. ne yapmam lazım.

 2. Merhaba, yaklaşık 18 ay önce çalıştığım iş yerinden ikaleyoluyla ayrıldım ve o süreden beri çalışmıyorum bu süre boyunca işyerinden aldığım tazminat ve kardeşimin ekonomik destegi ile geçimimi sağladım. Kirada annemle birlikte yaşıyorum. Annemin emekliliği yok üzerine kayıtlı bir arsa var. benim üzerime kayıtlı bir gayrimenkul, araç banka hesabında nakit yok. Bu koşullarda gss için gelir testi yaptırmalımıyım. Sonuç hakkında tecrübenize dayalı olarak tahminimiz aktarırsanız çok sevinirim. Gelir testi yaptırmadan gss başvurusu yapsam aylık 81 TL yi geriye dönük olarak işten ayrıldığım aylar için ödemek zorundamıyım (bu sürede hiçbir sağlık hizmeti almadım) ödemek zorundaysam 12 taksit halinde ödemem halinde: sadece kredi kartıyla mı ödeyebilirim ve vade farkı uygulanıyor mu? Not:,Sgk sitesinde ve edevlette gss borcum bulunmadığı yazıyor. Uzun oldu kusura bakmayın lütfen

  1. Merhaba,

   Normal şartlarda sağlık güvencenizin bitiminden sonra gss aktif olmalıydı. 81 tlden aşağı veya yukarı çıkmaz. Ancak geriye dönük borç çıkartabilirler.

 3. Merhaba, Yasim 72 son 50 yıldır yurt disinda yaşıyorum.
  Turkiye ye yerleşmekteyim, Turkiye ‘deki sağlık sigortasina katılma zorunlu mudur ? şartları nedir, bana ne tavsiye edersiniz.

  Hayatımda hicbir sağlık sigortam olmadı. Saglikliyim son 50 senede hicbir hastane ve sigortayla ilişkim olmadı.

  Bu konuda hicbir şey bilmiyorum.
  Teşekkür ederim

 4. Ben 6 aydır işsizim e devlette ben başvurmadım ama gss 60 c1 görünüyor en son 26.03.2019 da sona ermiş fakat sona erdikten sonra hastaneye çocuğumla ( 4 yaş) gittiğimde muayene oldu ancak ilacı alamadık ilaçlar bu kapsama girmiyormu çocukların herdaim sigortası bulunuyormu ve bu gelir testi otomatik olarak hangi aralıklarla yenileniyor cevaplarsanız sevinirim

 5. Merhaba gelir testi yaptırdım g0 çıktı 20 güne geçmesine rağmen eczaneden kontrol ettirdim sigortalı gözükmüyorum bir yere başvuru mu yapmam gerekiyor

 6. 25 yasindayim üniversiteyi yeni bitirdim gelir testi yaptirdim sonuçu g0 cikti ucretsiz olarak yararlanabilecegimi söylediler ama 300 lira gss borcu var hala onu sildirme imkanim varmıdır

 7. merhaba gss yapılmış bana ama hiçbir bilgim yok ve 476 tl borç çıktım gelir testi yaptırdım go asgeri ücretin 1/3 ü çıkmış ben halen bu borcu ödermiyim

 8. ben 82 yaşındayım, kendime ait olmayan yakınımın evinde oturuyorum, yıllık 3000 tl icar alıyorum bütün gelirim bu (babamdan kalan 7 dönüm tarlam var) gss primini ödeyemiyorum,ne yapmalıyım

 9. Merhabalar. Benim kimim kimsem yok. Evim yok ve ikametgahım olmadığı içinde hiç bir yerde işe giremiyorum. Aynı zamanda hastalıklarım olduğu içinde çalışamıyorum lakin, arkadaşımın evinde GSS diye bir şey duydum ve birlikte baktık. 2400 küsür lira borçlu olarak gözüküyorum. Benim böyle bir şeyden haberim yoktu. E hali hazırda hiç bir şekilde gelirim yokken ben bu parayı nasıl ödeyeceğim veya bu borca nereden itiraz edebilirim.

 10. Merhaba; temmuz ayinda evlendim ve isten ciktim. Sgk ya gittigimde sagliktan 99 gun yararlanabilecegimi soylediler. Ancak aralik ayindayiz hala gss borcum cikmiyor. Esimin sigortasi yok yurtdisinda yasiyor Sgk ya tekrar gitmeli miyim toplu borc cikar mi?

 11. Merhaba 2013 de gelir testi yaptırdım g0 yani yeşil kartlıydım 2017 işe girdim şu an çıktım işten tekrar gelir testi yaptırmama gerek var mı ?

  1. Mehmet Bey merhaba,

   Tekrar gelir testi yaptırmanız da fayda var. Konu ile ilgili Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet birimlerinden yardım alabilirsiniz.

  1. Nazlı Hanım merhaba,

   Maalesef Gelir tespitine internetten ya de E-devlet sisteminden başvuru yapılması mümkün değildir. Gelir testi için kişilerin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde (ADNKS) kayıtlı ikametgahlarının bulunduğu yerdeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na başvurmanız gerekiyor.

 12. Merhaba. 26 yasindayim. Sigortasizim. Babam emekli. Babamın sigortasindan faydalanabilirmiyim. Veya gelir testi yapabilirmiyim. Tesekkurler.

  1. Merhaba,

   Babada veya anneden sağlık hizmetini enfazla 25 yaşına kadar öğrenim görmek şartı ile faydalınabilir. Siz mevcut durumda faydalanamazsınız. Gelir testi yaptırıp sonucuna göre az bir miktar primle sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 13. merhaba size bir sorum var benim annem isteğe bağlı sigortasını yatırıyordu yıl başında 3600 gününü doldurduğu için ödemeyi bıraktı ve babamla birlikte abimin sigortasından yararlanmaya başladılar. Bense hali hazırda üniversite öğrencisiyim ve annem sigortasını yatırırken onun sigortasından yararlandım. Geçenlerde sigortadan bir kağıt geldi şubat ayından itibaren gss prim borcu çıkarılmış. Hemen kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırdım.g0 olarak sonuç çıktı.sgkya gittim çıkan borcun babamın 2014 yılın da yaptırdığı gelir testi sonucuna göre çıktığını söylediler. Ben bu borcu herhangi bir şekilde iptal ettirebilir miyim?

 14. Ben 2014 te üzerime düşen has borcumu ödedikten kısa zaman sonra işe başladım 2016 Ekim de işsiz kaldım işsizlikten sigorta ve paramı aldım ve geçen ay işsizlik sigortası süresi dolmuş ki yararlanamadım ve 2014 te gss borcumu ödediğime göre neden sağlıktan yararlanamadım

  1. Merhaba,

   Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu güvenceniz yoksa; Genel Sağlık Sigortası testi yaptırıp çıkan ödemeyi yapmanız gerekiyor. Aksi halde sağlıktan yararlanamazsınız.

 15. hayvancılık gelirleri belirlenirken hayvan sahıbinin aldığı süt desteği , buzağı destegi gıbi destekler hesaba alınıyomu?

 16. Merhaba, 20 yaşındayım açıköğretimden üniversite okumak istiyorum. 2 ay bir yerde çalıştım ve sigorta yaptılar. Üniversiteye başlayınca 25 yaşına kadar aileden yararlanabilir miyim. Yoksa o 2 aylık sigorta bana bir sorun çıkarır mı? Teşekkürler

 17. Merhaba ben 22 yaşındayım daha önce gssye her ay para yatırdım daha sonra üniversiteye gittim sonrası hiç yatırmadım son zamanlarda zaten 25 yasına kadar uzatıldı daha önce yatırdığım bu ücretleri geri alma hakkım varmı?

 18. Yaşım 27 ailem ile ayriyim başka mahallede aileme ait evde yaşıyorum ikametgah adresini taşısam kaldığım eve gss tüm aile bireylerini mi göz önüne alır hesaplar yine

 19. Ben aileme ait bir evde ama başka mahallede bir evde kalıyorum ikamet adresimi kaldigim eve tasisam gss tum aile bireyleri için mi hesaplanır

 20. kardeşimle ikimiz ayrı evde yaşioruz yalniz ev arkadaşlariyla bu durumda gelir testinde ev arkadaşlarimin aylik geliri dikkate aliniyormu ? ailemde ayri anne baba annem ve babamin ikametinde degiliz. kardeşim ve ben çalişiyoruz onun sigortası var.. benim gelir testim sizce ne kadar prim çikar her ay ne kadar ödemem gerekir lütfen yardimci olurmusunuz hiçbir gelirim yok zaten sizce sonuç ne çikar teşkkürler şimdiden iyi çalişmalar….

 21. 2016 yilinda 26 yasima girdim 25 yasina kadar olan borclar silinmiş nisan 2017 ayinda herkes 53 lira sabit olacakmis
  Gelir testi yaptir diye kagit falan bi bilgide gelmedi hic bu zamana kadar bi toplam borc olmasi muhtemel benim sorum su sskli bir ise basladigimda gss yaptirmam gerekmiyor fakat bu borclara itiraz etsem silinir mi?

 22. Şuan işsizlik maaşı alıyorum.Şubat sonu bitiyor.Gss ye başvurucam.evliyim.okula giden 2 çocuğum var.herhangibir gelirim yok.tarla,bağ,bahçe,hamallık pazarcılık gibi günü birlik işler yapıyorum.Üzerimde sadece araba var.Evim yok,gelirim yok.Tahmini ne kadar gss ödeme bilgisi çıkar.
  Cevabınızı bekliyorum

  1. Tahmini bir miktar verememekteyiz. Ancak ikametgah adresinize en yakın noktada bulunan ilçe kaymakamlıklarına giderek gelir testi yaptırabilirsiniz.

 23. İşsizlik maaşı aldığım sürece sağlıktan faydalanmakta olduğumun bende farkındayım. Sosyal yardımlaşma vakfını veya ALO 170’i arayın demesini bende bilirim. Yardımcı olamıyorsunuz malesef.

 24. Şuan işsizlik maaşı almaktayım. Son işsizlik maaşımı 30 Nisan 2017’de alacağım fakat 05 Nisan 2017 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortam bitiyor. Gelir testimi ne zaman yaptırmalıyım? 05 Nisan 2017 mi yoksa 1 Mayıs 2017 mi?

  1. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan faydalanmaktasınız.Gelir testi işlemleriniz ile ilgili sosyal yardımlaşma ve yardımlaşma vakfı ile görüşünüz

 25. Merhaba ben 31 yaşındayım. Ocak 2016 tarihinde işten ayrıldım ,şu an çalışmıyorum. 8 ay işsizlik maaşı aldiktan sonra sgk ya gidip babamın üzerinden sağlık sigortasindan faydalanmak için başvurdum ve şu anda babamın sağlık sigortasindan faydalaniyorum. Yinede gelir testi yaptirmam gerekir mi? Ayrica gelir testi borcumun olup olmadığını nasil ögrenebilirim?

 26. Merhabalar 2012 de yürürlüğe giren yasayla gss borcum olduğunu dün öğrendim.bu borcun silinmesi ya da borcun düşürülmesini nasil yapabilirim.

  1. Gss borcundan 25 yaş alti ve öğrenciler muaftır. Eğer bu şartları sağlıyorsanız güncel öğrenci belgenizi kuruma iletiniz.

 27. merhaba şuanda 26 yaşındayım ve öğrenciliğim devam ediyor sağlık hizmetlerinden yeniden yararlanabilmek için ne yapmam gerekiyor

  1. Çalışmıyorsanız Gelir tespiti için Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.İkametinizin bulunduğu valilik yada kaymakamlıklardan destek alabilirsiniz.

 28. MERHABA GELİR TESTİ SONUÇ UM GO 1/3 ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇIKTI. FAKAT E DEVLETTE HALEN 2012 / 2015 ARASI BORÇLAR SİLİNMEMİŞ O DÖNEME AİT BORCUM OLDUGUNU DAHİ BİLMİYORDUM SİLDİRMEK İÇİN NE YAPABİLİRİM TEŞEKKÜREDERİM.

 29. Merhaba daha önce gssden yararlanıyordum kısa bir süreliğine sigortalı oldum fakat simdi hiç guvencem yok gss den simdi yararlanamıyorum ne yapmam gerekir tekrar nereye basvurmalıyım aceba tesekkurler

  1. Genel sağlık sigortasından faydalanmak için gelir testi yapılması gereklidir.Gelir testi işlemleriniz hakkında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 30. gss liyim , bu ay kıra gelırı baslıyacak ilk defa , emeklı babamın dolayısyle eve gıren gelırı artıcak , nasıl bır yol ızlemelıyım

 31. merhaba 29 yasindaym gecen yil evlilik yaptm gelir testi yaptirmak icin sosyal yardimlasamaya basvurdum ve halen daha babamlarla ayni evde oldugum sistemde gorundu babamlar 1 hafta once tasindilar ve ben ayni evde ikamet ediyorm suan babam adres degisikligi beyaninda bulunsa hallolurmu

 32. Selamlar, 4 kişilik bir aileyiz eşim ev hanımı iki çocuğum ilk öğretimde ,benim işzizlik ödeneğimde yeni bitti ,iş bulmakta zorlanıyorum ,bankada bi miktar tasarrufum var onunla idare etmeye çalışıyorum bunun dışında üzerime kayıtlı hiçbir mal varlığı yoktur eşimin ve çocuklarımın gss den istifade edebilmesi için, sadece benim gelir testi yaptırmam yeterlimidir ve bu şartlar altında her hangi bir prim borcu tahakkuk ettirilirmi? teşekkürler

 33. 672 nolu khk ile ihraç olmuş bir öğretmenin arabam var gelir testine müracaat ettim. sonuç ne olur

 34. İyi günler ben liseyi bitirdikten sonra 3 ay kadar sigortalı olarak çalıştım snra evlendm eşimin üzerinden yararlaniyordm evleneli 3 yıl oldu ve ben böyle bir borç olduğu bu bilmyordum. Eşim de sigortasız olnca bnm üzerine 3 binlerde bir borç çıktı gelir testi yaptırdım cevbini bekliyorm acaba ev hanımı olduğum için silinir mı bu borç ?

 35. Mrb işsizlik ödeneği alıyorum bu ay bitecek ailemin yanında değil de .abimin yanında ikametga adresim adresi olarak nereyi yazmam gerekir .özel bankada bulunan mevduat hesabındaki parayı yazmamız gerekiyor mu yazarsam ne kadar öderim

 36. Merhaba gss borcum var 4200 nasil oldugunuda bilmiyorum ama 2012 den beri olan bi borcmus.gelir testi yaptirirsam borcumda azalma olurmu,850 tl maasim var 22 yasinda calidmayan kardesim birde okuyan 17 yas kardesim annem ve babam yasiyorum??

 37. 25.01.1997 doğumluyum haziran 2015 te liseden mezun oldum arada bir sene üniversite sınavına hazırlandım eylül 2016 da tıp fakültesine başladım üzerimde 1700 tl borç görünğyordu öprenci belgemi kueuma götürdüğümde borcum 572 tl ye düştü bu borç için ne yapmam gerekiyor

  1. Güncel oğrenci belgenizle kuruma başvurun ve özel durumunuzu belirterek tekrar gelir testi yaptırınız.

 38. Ben üniversite öğrencisiyim 3. Senede babam vefat etti ve ondan sonraki aylara gss borcu çıktı ve devam ediyor halen okulum devam ediyor SGK gittim gelir testi yap dedi ikametgah adresimi okuduğum şehire almistim okuduğum şehirde gelir testi yapamıyor muşum ne yapmam gerekli

 39. Merhabalar,arkadaşımın tesadüfen GSS borcu (yaklaşık 2500 TL) olduğunu öğrendik (60/1g,25.12.2015-11.12.2016 aralığında)Bu aralıklarda işsizdi ve 12.12.2016’da işe başladı.Kendisi 2010 yılında Açıköğretim Lisesine başladı ve Kasım 2016’da kaydını dondurdu.Şimdi ne yapmalı ve nasıl bir yol izlemelidir?GSS testi yaptırmasına ve mevcut yapılandırma,borç,faiz silimi gibi durumlardan faydalanabilmesine olanak varmıdır?Son olarak bu büyük sorunla karşılaşan insanımız için ileri dönük şartsız bir genel af ihtimali varmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu