GSS

GSS Gelir Testi Formu Örneği

GSS Gelir Testi Formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ancak yapılan gelir testi neticesinde tebliğ edilmiş olan gelir tespiti kararlarına ilişkin itirazın en geç on beş gün içerisinde gelir testini yapmış olan vakfa itiraz edilmesi gerekmektedir.


Aşağıda yer alan, GSS gelir testi formu örneğini bilgisayarınıza indirmek için form örneği görseline tıklayarak, kaydet demeniz yeterli olacaktır.

GSS gelir testi formu örneği

GSS Gelir Testi Formu Örneğini Bilgisayarınıza İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

GSS Gelir Testi ile İlgili Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları İçin TIKLAYINIZ!

 

 

 

İlgili Makaleler

510 Yorum

 1. Hiç bir test yaptirmadim ve borç daha yeni
  Gördüm 2012 gelen borç oldu 2500 yane boşta kalan aylara işsiz kaldı m zaman
  Gelir testi yaptıysam eski borç silinir mı?

 2. merhaba,
  2008 yilindan beridir yurtdisinda yasiyorum. moskova da buyukelcilikte yurt disi yerlesik olarak kaydim vardi. 2015 yilinda maltaya tasindik. burdaki buyuk elcilikte de yurt disi yerlesik olarak kaydim var. 2012 yilindan itibaren sgk kaydim olusmus ve borclu gorunuyorum. yurt disi yerlesik oldugum halde neden borclu cikiyorum? yardimlerinizi rica ederim.

 3. Selamlar ben 4 yıldır gss primi ödüyorum gelir testini de 4 yıl önce yaptırmıştım şimdi benim soracağım ben çalışmıyorum ailemle birlikte yaşıyorum ailem 5 kişi gelirim de yok bana bu yıl için 71.10 krş ödeme çıkmış tek gelirimiz babamın emekli maaşı ailede kişi başına düşen gelir miktarıda 596 liranın altında babamın maaşını baz alırsak benim bu 71.10 krş odemem gerekiyor mu devletin ödemesi gerekmiyor mu bunun için ne yapmalıyım teşekkürler.

 4. Mrb
  Bankada param. Evim ve arabam var ancak 12 aydir issizim.banka faizi ile geciniyorum.bankadaki parayi belirtmem gerekirmi.
  Bu pirimi etkilermi.bankadaki parami belirtmesem olurmu.
  Bu nekadar etkiler

 5. Merhaba,
  2 gun sonra issizlik maasim sona eriyor, esim de issiz. Ikimizin ikametgahlari ayni sehirde farkli ilcelerde. Ikimizin de ayri ayri bagli oldugumuz kaymakamliklara gidip, gelir testine mi girmemiz gerekiyor?

 6. Mrb yetim ayligina basvurdum orduya ama gelir testim 5 aydir ulasmamis ilgilenirseniz sevinirim neden gelir tespit raporum gonderilmiyo tskler

 7. Merhabalar,

  Birçok yerden yazılar okudum kafam karıştı. Ben 24 yaşında üniversite öğrencisiyim gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? Anladığım kadarıyla gerek yokmuş galiba ama beni bu konu hakkında aydınlatırsanız sevinirim.

 8. üniversiteden yeni mezun oldum , sene kaybım olmadı. Şu an 21 yaşındayım sgk dan yararlanabiliyor muyum , 2 sene boyunca devletin karşılayacağı bir yasa okudum bilgi alabilir miyim ?

 9. 25 yaşını doldurdum. gelir testi yapılırken mezun gibi değerlendirildim ama halen öğrenciyim. tekrardan gelir testi yaptırmam gerekir mi ? öğrenci olunca ödeme miktarı azalıyor mu ?

  1. Ödeme miktarı gelirinize göre değerlendiriliyor. Miktarda düşme olmaz.

  1. Gelir testi yaptırmanız gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvurabilirsiniz.

 10. üniversite öğrencisi iken heyet raporu ile 3 aylık süre için kayıt dondurdum. daha sonra devam ettim 3 aylık süre için yaklaşık 1000 tl borcun var dediler sağlık hizmeti alamıyorum.

  1. Öğrenci belgeniz ile bu döneme ait borcu sildirebilirsiniz. Ailenizden herhangi biri sigortalı ise onun üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz.

 11. Merhaba,

  Gelir testi yaptırdım, prim borcum yok ancak hastanede muayyene kaydı oluştururken gelir testi yaptırmam gerektiği yazıyor. Yani ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorum. İlk ve son kez 2014 Aralık ayında gelir testi yaptırıp askere gitmiştim. Geldiğimden beri sigortalı bir işte çalışmadım.

  1. Genel sağlık sigortasından yararlanmak için tekrar gelir testi mi yaptırmam gerek ?
  2. Testin geri dönüşü ne zaman olur ?
  3. Sonuç belli olduktan sonra başka bi işlem yapmama gerek var mı ?
  4. Gelir tespiti yapıldıktan ne kadar süre sonra genel sağlık sigortasından yararlanabilirim ?

  Yakın zamanda ameliyat olmam gerektiği için ameliyata ve muayenelere ücret ödemek istemiyorum.

  Teşekkürler.

 12. Ağustos 2015 te işten ayrıldım 8 aydır işsizlik maaşından faydalanıyorum bu ay bitiyor .Sigortam eşimin üzerinden devam edecek gelir testi yaptırmam gerekiyormu.22 yıldır aralıksız yatan bir sigortam vardı ve prim ve iş günümde tamamlanmış durumda

  1. SGK müdürlüklerine dilekçe vererek eşinizin üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz.

 13. merhaba.. benim durumum biraz acil hemen dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. ben lise den mezun oldum 2012 tarihinde 1 sene dershaneye gittim herhangi bir sağlık güvencem yoktu. 2013 tarihinde de 990 tl üzerinden borç birikmiş ve üstüne faiz ile birlikte 1.237tl bulmuş ben bunu nasıl sildirebilirim. çünkü hiç bir gelirim yoktu sadece dershaneye gittim o dönem diğer senede üniversiteye başladım.. şuan mezun oldum açıktan devam ediyorum ve bir işte çalışıyorum. gelir testi yaptırsam o döneme ait silinir mi ? şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Geçmiş döneme ait borçlar için gelir testi yaptıramıyorsunuz. Bu borç için şuan yapacak birşeyiniz bulunmuyor.

 14. 1991 doğumluyum Üniversitesi teyi yeni bitirdim babam memur emekli sandığın yararlanıyorum şimdi gelir testi mi yaptırmam gerekiyor.

  1. Evet gelir testi yaptırmalısınız eğer sigortalı olarak çalışmayacaksanız.

  1. Bazı durumlarda eve geliyorlar Hasan Bey. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 15. Hane halkı olarak 6 kişiyiz ( Baba-Anne dahil ) hane halkından yalnız iki kişi çalışıyor.Annem ve babam bir kaç ay önceye kadar ağabim üzerinden ssk hizmeti alırken ssk larının kesildiğini ve annem ve babama gss prim borcu çıktığını öğrendik.Hane halkının geliri çalışmayan 75 yaşlarındaki anne ve babanın ssk hizmeti almasına ( Çalışan çocukları üzerinden ) engel olurmu.

 16. Merhaba.Ben 2015 Temmuz ayında bosandım. Ve temmuzdan itibaren yaklaşık 1500 lira kadar borcum çıktı. Bir de oglum var. Velayeti bende. Aldıgimiz nafaka gelir sayiliyor mu. Calısmıyorum ki odeyebileyim.. bu borcumu sildirebilir miyim. Teşekkür ederim..

 17. Ben haziranda liseden mezun oldum Babam Gazi memurluk atamalarına girdim aralık ayında atamam sonuçlandı 19 yaşındayım 957TL borç çıktı bununla ilgili gelir testi istediler yaptırsak borç düşer mi ?

  1. Borç düşebiliyor. Ancak 2015 eylülden sonra gelir testi yaptıranlar için bu durum farklı olabilir, Oğuzhan Bey. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 18. yüksek lisans ögrencisiyim ankarada yasıyorum burda ceyrek parttime işe girdim aynızamanda.. ikametgahım baska sehirde ailemin yasadığı sehirde.. saglık hizmetlerinden yararlanmak için gelir testi yaptırmam gerekiyormu

  1. Part time çalışma durumunda tam sigortalı sayılmıyorsunuz ve gelir testi yaptırmanız gerekiyor, Bahar Hanım.

 19. 2012 DE BABAMLA ANNEM AYRILDI SİGORTASI DEDEM ÜZERİNE GEÇMEMİŞ 2015 MART AYINDA DEDEM VEFAT ETMIŞTI SİGORTA MART AYINDA GEÇMİŞ ANNEMIN UZERİNE. FAKAT 2012 DE BU ZAMAN KADAR PRİM BORCU ÇIKMIŞ 6.200 TL. GELİR TESPİTİ İLE BORCU SILDIREBİLİR MİYİZ. 2012 EVDE ÇALIŞAN SAYISI BİR KİŞİ VARDI. HİÇ BİR YERDEN GELİR YOKTU. NE YAPABİLİRİZ BU DURUMDA BORCU ODEMEK ZORUNDAMIYIZ.

  1. Gelir testi yapırabilirsiniz, itiraz için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  1. Kimlik bilgileriniz, ikamet ettiğiniz evdeki kişilerin kimlik bilgileri yeterlidir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 20. Merhabalar,
  2012 yılından önce çalıştığım bir işten askerlik vesilesiyle çıktım, daha sonra askerlik bitti ve 6 ay boş bekledim.sonra işe girdim fakat o 6 aylık sürede 840 tl gss prim borcu çıktı.daha önceki gelirimle şimdiki arasında pozitif yönde farklılık var.
  sormak istediğim şu :
  sitede “Gelir testi seviyesi sonucunuz bulunmaması nedeniyle primleriniz (g-2) seviyesine göre hesaplanmıştır.Gelir testi sonucunuza göre prim tutarlarınız değişecek veya primlerinizin tamamı devletçe karşılanabilecektir.” diye bi madde var.
  gelir testi yaptırdığımda herhangi bi artış yada azalış olur mu?
  yani 840 tl olan borcum daha da artarmı yada faizlerini veya tümünü silerler mi? yoksa gitmeme gerek yok mu boşuna? illa ödemem mi lazım..
  ilgili arkadaştan destek ve cevap rica edicem.saygılar.

 21. Ben part time olarak çalışıyorum. Sigortaya gittiğimde gss borcumun bir kısmını sildiler. Hala öğrenci olduğum için bunun tamamını sildirme şansım yok mu?

 22. Babam esnaf ve bağkur borcu olduğu için annem sağlık hizmetlerinden yararlanamiyor. Ben MEB te öğretmenim annemin benim uzerimden sağlık hizmetlerinden faydalanması için ne yapmam gerekiyor ? Önce kaymakamlığa mi SGK ya mi gitmeliyiz

 23. Sayın İlgiliye,
  Oğlum Temmuz 1988 doğumlu. 25 yaşını doldurduğu Tem 2013’te KKTC’de ikamet ederek üniversite eğitimine devam ediyordu. Türkiye’ye Şubat 2015’te kesin dönüş yaptı ve Nüfus Md.lüğüne giderek ikametgahını KKTC Gazi Magosa’dan Pendik İstanbul’a aldırdık. Ardından SGK Bölge Md.lüğüne müracaat ettik. Gelir testi yaptırmadan primleri ödeyeceğimi kabul eden bir belgeyi imzaladım. Oğlum, May 2015’te askere gitti. Askerlik Durum Belgesi ile SGK Bölge’ye gittim. Ve oğlumun kısa dönem askerliği 11 (ertesi gün) Kasım’15’te bitecek olmasına karşılık bizim SGK’ya, ki bu borcu oğlum Ziraat Bankası ATM sisteminden almıştır, 3800küsür TL borç olduğunu öğrendik. Oğlum şu an izinli olarak evimizde bulunuyor. SGK Bölge ile görüştüğümüzde, KKTC’de bulunduğu süreye ilişkin Nüfus Md.lüğünden belge ve öğrenci belgesi istediler. Anılan belgeleri götürdük. İkametgah adresi anılan tarihlerde KKTC olarak verilmesine rağmen, ilgili 14.04.2014 tarihli bir genelgeden bahsederek 2900 küsür olan tutarı silmekten imtina etti. Oysa araştırmalarım, ikametgah adresi yurtdışında ise prim ödemesinin yapılmayacağını söylüyor. Aksi halde ben Tem. 2015’ten itibaren ödemeye başlardım. SGA portalında ilgilinin söylediği tarihlerde yayımlanmış bir genelde de yoktu. Ne yapılmak isteniyor ve ben ne yapmalıyım? Teşekkürlerimle…

 24. merhaba ben isvicreden saglik sebeplerinden dolayi emekli oldum gelirim 1800 tl.yurt disi oldum.afyonda ne calismisligim var nede sigortam,saglik hizmetlerinden faydalanmak icin nereye bas vurmaliyim ne yapmaliyim lütfen bilgi verirseniz sevinirim saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu