GSS

GSS Gelir Testi Formu Örneği

GSS Gelir Testi Formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ancak yapılan gelir testi neticesinde tebliğ edilmiş olan gelir tespiti kararlarına ilişkin itirazın en geç on beş gün içerisinde gelir testini yapmış olan vakfa itiraz edilmesi gerekmektedir.


Aşağıda yer alan, GSS gelir testi formu örneğini bilgisayarınıza indirmek için form örneği görseline tıklayarak, kaydet demeniz yeterli olacaktır.

GSS gelir testi formu örneği

GSS Gelir Testi Formu Örneğini Bilgisayarınıza İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

GSS Gelir Testi ile İlgili Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları İçin TIKLAYINIZ!

 

 

 

İlgili Makaleler

510 Yorum

 1. Hiç bir test yaptirmadim ve borç daha yeni
  Gördüm 2012 gelen borç oldu 2500 yane boşta kalan aylara işsiz kaldı m zaman
  Gelir testi yaptıysam eski borç silinir mı?

 2. merhaba,
  2008 yilindan beridir yurtdisinda yasiyorum. moskova da buyukelcilikte yurt disi yerlesik olarak kaydim vardi. 2015 yilinda maltaya tasindik. burdaki buyuk elcilikte de yurt disi yerlesik olarak kaydim var. 2012 yilindan itibaren sgk kaydim olusmus ve borclu gorunuyorum. yurt disi yerlesik oldugum halde neden borclu cikiyorum? yardimlerinizi rica ederim.

 3. Selamlar ben 4 yıldır gss primi ödüyorum gelir testini de 4 yıl önce yaptırmıştım şimdi benim soracağım ben çalışmıyorum ailemle birlikte yaşıyorum ailem 5 kişi gelirim de yok bana bu yıl için 71.10 krş ödeme çıkmış tek gelirimiz babamın emekli maaşı ailede kişi başına düşen gelir miktarıda 596 liranın altında babamın maaşını baz alırsak benim bu 71.10 krş odemem gerekiyor mu devletin ödemesi gerekmiyor mu bunun için ne yapmalıyım teşekkürler.

 4. Mrb
  Bankada param. Evim ve arabam var ancak 12 aydir issizim.banka faizi ile geciniyorum.bankadaki parayi belirtmem gerekirmi.
  Bu pirimi etkilermi.bankadaki parami belirtmesem olurmu.
  Bu nekadar etkiler

 5. Merhaba,
  2 gun sonra issizlik maasim sona eriyor, esim de issiz. Ikimizin ikametgahlari ayni sehirde farkli ilcelerde. Ikimizin de ayri ayri bagli oldugumuz kaymakamliklara gidip, gelir testine mi girmemiz gerekiyor?

 6. Mrb yetim ayligina basvurdum orduya ama gelir testim 5 aydir ulasmamis ilgilenirseniz sevinirim neden gelir tespit raporum gonderilmiyo tskler

 7. Merhabalar,

  Birçok yerden yazılar okudum kafam karıştı. Ben 24 yaşında üniversite öğrencisiyim gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? Anladığım kadarıyla gerek yokmuş galiba ama beni bu konu hakkında aydınlatırsanız sevinirim.

 8. üniversiteden yeni mezun oldum , sene kaybım olmadı. Şu an 21 yaşındayım sgk dan yararlanabiliyor muyum , 2 sene boyunca devletin karşılayacağı bir yasa okudum bilgi alabilir miyim ?

 9. 25 yaşını doldurdum. gelir testi yapılırken mezun gibi değerlendirildim ama halen öğrenciyim. tekrardan gelir testi yaptırmam gerekir mi ? öğrenci olunca ödeme miktarı azalıyor mu ?

  1. Ödeme miktarı gelirinize göre değerlendiriliyor. Miktarda düşme olmaz.

  1. Gelir testi yaptırmanız gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvurabilirsiniz.

 10. üniversite öğrencisi iken heyet raporu ile 3 aylık süre için kayıt dondurdum. daha sonra devam ettim 3 aylık süre için yaklaşık 1000 tl borcun var dediler sağlık hizmeti alamıyorum.

  1. Öğrenci belgeniz ile bu döneme ait borcu sildirebilirsiniz. Ailenizden herhangi biri sigortalı ise onun üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz.

 11. Merhaba,

  Gelir testi yaptırdım, prim borcum yok ancak hastanede muayyene kaydı oluştururken gelir testi yaptırmam gerektiği yazıyor. Yani ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorum. İlk ve son kez 2014 Aralık ayında gelir testi yaptırıp askere gitmiştim. Geldiğimden beri sigortalı bir işte çalışmadım.

  1. Genel sağlık sigortasından yararlanmak için tekrar gelir testi mi yaptırmam gerek ?
  2. Testin geri dönüşü ne zaman olur ?
  3. Sonuç belli olduktan sonra başka bi işlem yapmama gerek var mı ?
  4. Gelir tespiti yapıldıktan ne kadar süre sonra genel sağlık sigortasından yararlanabilirim ?

  Yakın zamanda ameliyat olmam gerektiği için ameliyata ve muayenelere ücret ödemek istemiyorum.

  Teşekkürler.

 12. Ağustos 2015 te işten ayrıldım 8 aydır işsizlik maaşından faydalanıyorum bu ay bitiyor .Sigortam eşimin üzerinden devam edecek gelir testi yaptırmam gerekiyormu.22 yıldır aralıksız yatan bir sigortam vardı ve prim ve iş günümde tamamlanmış durumda

  1. SGK müdürlüklerine dilekçe vererek eşinizin üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz.

 13. merhaba.. benim durumum biraz acil hemen dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. ben lise den mezun oldum 2012 tarihinde 1 sene dershaneye gittim herhangi bir sağlık güvencem yoktu. 2013 tarihinde de 990 tl üzerinden borç birikmiş ve üstüne faiz ile birlikte 1.237tl bulmuş ben bunu nasıl sildirebilirim. çünkü hiç bir gelirim yoktu sadece dershaneye gittim o dönem diğer senede üniversiteye başladım.. şuan mezun oldum açıktan devam ediyorum ve bir işte çalışıyorum. gelir testi yaptırsam o döneme ait silinir mi ? şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Geçmiş döneme ait borçlar için gelir testi yaptıramıyorsunuz. Bu borç için şuan yapacak birşeyiniz bulunmuyor.

 14. 1991 doğumluyum Üniversitesi teyi yeni bitirdim babam memur emekli sandığın yararlanıyorum şimdi gelir testi mi yaptırmam gerekiyor.

  1. Evet gelir testi yaptırmalısınız eğer sigortalı olarak çalışmayacaksanız.

  1. Bazı durumlarda eve geliyorlar Hasan Bey. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 15. Hane halkı olarak 6 kişiyiz ( Baba-Anne dahil ) hane halkından yalnız iki kişi çalışıyor.Annem ve babam bir kaç ay önceye kadar ağabim üzerinden ssk hizmeti alırken ssk larının kesildiğini ve annem ve babama gss prim borcu çıktığını öğrendik.Hane halkının geliri çalışmayan 75 yaşlarındaki anne ve babanın ssk hizmeti almasına ( Çalışan çocukları üzerinden ) engel olurmu.

 16. Merhaba.Ben 2015 Temmuz ayında bosandım. Ve temmuzdan itibaren yaklaşık 1500 lira kadar borcum çıktı. Bir de oglum var. Velayeti bende. Aldıgimiz nafaka gelir sayiliyor mu. Calısmıyorum ki odeyebileyim.. bu borcumu sildirebilir miyim. Teşekkür ederim..

 17. Ben haziranda liseden mezun oldum Babam Gazi memurluk atamalarına girdim aralık ayında atamam sonuçlandı 19 yaşındayım 957TL borç çıktı bununla ilgili gelir testi istediler yaptırsak borç düşer mi ?

  1. Borç düşebiliyor. Ancak 2015 eylülden sonra gelir testi yaptıranlar için bu durum farklı olabilir, Oğuzhan Bey. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 18. yüksek lisans ögrencisiyim ankarada yasıyorum burda ceyrek parttime işe girdim aynızamanda.. ikametgahım baska sehirde ailemin yasadığı sehirde.. saglık hizmetlerinden yararlanmak için gelir testi yaptırmam gerekiyormu

  1. Part time çalışma durumunda tam sigortalı sayılmıyorsunuz ve gelir testi yaptırmanız gerekiyor, Bahar Hanım.

 19. 2012 DE BABAMLA ANNEM AYRILDI SİGORTASI DEDEM ÜZERİNE GEÇMEMİŞ 2015 MART AYINDA DEDEM VEFAT ETMIŞTI SİGORTA MART AYINDA GEÇMİŞ ANNEMIN UZERİNE. FAKAT 2012 DE BU ZAMAN KADAR PRİM BORCU ÇIKMIŞ 6.200 TL. GELİR TESPİTİ İLE BORCU SILDIREBİLİR MİYİZ. 2012 EVDE ÇALIŞAN SAYISI BİR KİŞİ VARDI. HİÇ BİR YERDEN GELİR YOKTU. NE YAPABİLİRİZ BU DURUMDA BORCU ODEMEK ZORUNDAMIYIZ.

  1. Gelir testi yapırabilirsiniz, itiraz için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  1. Kimlik bilgileriniz, ikamet ettiğiniz evdeki kişilerin kimlik bilgileri yeterlidir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 20. Merhabalar,
  2012 yılından önce çalıştığım bir işten askerlik vesilesiyle çıktım, daha sonra askerlik bitti ve 6 ay boş bekledim.sonra işe girdim fakat o 6 aylık sürede 840 tl gss prim borcu çıktı.daha önceki gelirimle şimdiki arasında pozitif yönde farklılık var.
  sormak istediğim şu :
  sitede “Gelir testi seviyesi sonucunuz bulunmaması nedeniyle primleriniz (g-2) seviyesine göre hesaplanmıştır.Gelir testi sonucunuza göre prim tutarlarınız değişecek veya primlerinizin tamamı devletçe karşılanabilecektir.” diye bi madde var.
  gelir testi yaptırdığımda herhangi bi artış yada azalış olur mu?
  yani 840 tl olan borcum daha da artarmı yada faizlerini veya tümünü silerler mi? yoksa gitmeme gerek yok mu boşuna? illa ödemem mi lazım..
  ilgili arkadaştan destek ve cevap rica edicem.saygılar.

 21. Ben part time olarak çalışıyorum. Sigortaya gittiğimde gss borcumun bir kısmını sildiler. Hala öğrenci olduğum için bunun tamamını sildirme şansım yok mu?

 22. Babam esnaf ve bağkur borcu olduğu için annem sağlık hizmetlerinden yararlanamiyor. Ben MEB te öğretmenim annemin benim uzerimden sağlık hizmetlerinden faydalanması için ne yapmam gerekiyor ? Önce kaymakamlığa mi SGK ya mi gitmeliyiz

 23. Sayın İlgiliye,
  Oğlum Temmuz 1988 doğumlu. 25 yaşını doldurduğu Tem 2013’te KKTC’de ikamet ederek üniversite eğitimine devam ediyordu. Türkiye’ye Şubat 2015’te kesin dönüş yaptı ve Nüfus Md.lüğüne giderek ikametgahını KKTC Gazi Magosa’dan Pendik İstanbul’a aldırdık. Ardından SGK Bölge Md.lüğüne müracaat ettik. Gelir testi yaptırmadan primleri ödeyeceğimi kabul eden bir belgeyi imzaladım. Oğlum, May 2015’te askere gitti. Askerlik Durum Belgesi ile SGK Bölge’ye gittim. Ve oğlumun kısa dönem askerliği 11 (ertesi gün) Kasım’15’te bitecek olmasına karşılık bizim SGK’ya, ki bu borcu oğlum Ziraat Bankası ATM sisteminden almıştır, 3800küsür TL borç olduğunu öğrendik. Oğlum şu an izinli olarak evimizde bulunuyor. SGK Bölge ile görüştüğümüzde, KKTC’de bulunduğu süreye ilişkin Nüfus Md.lüğünden belge ve öğrenci belgesi istediler. Anılan belgeleri götürdük. İkametgah adresi anılan tarihlerde KKTC olarak verilmesine rağmen, ilgili 14.04.2014 tarihli bir genelgeden bahsederek 2900 küsür olan tutarı silmekten imtina etti. Oysa araştırmalarım, ikametgah adresi yurtdışında ise prim ödemesinin yapılmayacağını söylüyor. Aksi halde ben Tem. 2015’ten itibaren ödemeye başlardım. SGA portalında ilgilinin söylediği tarihlerde yayımlanmış bir genelde de yoktu. Ne yapılmak isteniyor ve ben ne yapmalıyım? Teşekkürlerimle…

 24. merhaba ben isvicreden saglik sebeplerinden dolayi emekli oldum gelirim 1800 tl.yurt disi oldum.afyonda ne calismisligim var nede sigortam,saglik hizmetlerinden faydalanmak icin nereye bas vurmaliyim ne yapmaliyim lütfen bilgi verirseniz sevinirim saygilar

 25. merhaba, ben 15 yildir almanyada araliksiz sigortali calisiyorum (saglik sigortam da sasyal sigortam da yatiyor). konsolosluta kaydim var. askere 1 ay gittim almanyadan. ikametgahim yillardir almanyada. secmen kutugum bile almanyada konsoloslukta. Ama gss 7200 tl borc cikartmis bana e-devlet sayfamda? Ne yapacagim bilmiyorum. Ben almanyada sigortaliyim zaten. Turkiye ile hic alakam yok. niye ödiyim. bide faiz koymuslar.

  1. İkamet adresinizi yurt dışını aldırırsanız borç çıkmayacaktır. Konsolosluğa müracaat edebilirsiniz.

 26. merhaba…28 yaşındayım 2012den beri gss primi ödüyorum bugünlerde 2008 öncesi doğan kızların ödemeyeceği söyleniyor bu durumda ne yapmam gerekiyor.

  1. Anne ve babanızdan sağlık yardımı alabiliyorsanız GSS ödemenize gerek yoktur.

 27. Benim hiçbir gelirim yok malvarlığı da yok 5’inci aya kadar calstim ama şimdi bebegimden dolayi calisamiyorum esim yabancı uyruklu yurtdışında yaşıyor ordan malulen emekli babada borç cikarmi hanede bebegimle birlikte yasiyorum başka kimse yok

 28. merhaba 20 yaşındayım okumuyorum 7,8 ay sigortam yatmadı 1,200 tl borç çıktı ilk hangi işlemi yaptırmalıyım sgkya’mı gitmeliyim?

 29. merhaba yaşım 30.
  2010 dan 2015 nisan sonuna kadar aralıksız sigortalı çalışandım. mart dan bugüne kadar çalışmadım. gelir testi yapmam gerekirmi. herhangi bir prim borcum çıkarmı . saygıla

 30. Merhaba,

  Gelir testi kriterlerine girmediğim için testi yaptırmamıştım. Hala yaptırabilir miyim.
  37 yaşındayım. Geçmiş yıllarda ara ara sigortalı çalışma sürem oldu.
  2015 Temmuz ayında işten çıktım. Üzerime ayıtlı bir araba var.
  GSS den kontrol ettim henüz tahakkuk etmiş bir borç görünmüyor.
  Geçmiş yıllardaki sigortasız çalıştığım dönemlerde babamın Çalışmadığım 2015 3 aylık dönem için borç çıkar mı. Şu an hiç bir gelirim yok.
  Teşekkürler

  1. Sigortasız olduğunuz dönemlerde aileden herhangi birinin sigortasından faydalanmamış iseniz borç çıkacaktır. E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

 31. Bana 7milyar borç çıkmış 2012 başlatılmış ben Kizimla birlikte yaşıyorum eşimden 2011sonunda eşimden ayrıldım kizim küçük olduğu için 2013 kadar onun yardimiyla gecindim.2013 ten sonra bakiciya verip belli araliklarla ve sezonluk olarak ise girip 2015 kadar gecimimi sagladim isten 2015 eylül 23te askıya alınarak çıktım gelir tespiti ve itiraz için once sosyal yardimlasmaya gittim ordan sigortalı 99 gün bakabililecegi icin yapamicaklarini soylediler ssk gittim ordan gelir testi getir dediler şimdi işe giricem kızım kreşe gidiyor ve alicam maaşla çok zor geciniyorum her yere borcum var ben ne yapmam gerekiyor

 32. Merhaba ben sgk emeklisiyim aynı zamanda baska bir ek işte çalışmaktayım oğlum üniversiteyi yeni bitirdi oğlum şu an çalışmıyor yanımda 24 yaşında gss beyannamesi vermelimi ? tşk

 33. merhabalar ben 24 yaşındayım ve üniversite okudum .
  babam emekli ondan yararlanıyordum. şubat-mayıs ayları arasında çalıştım ve sonradan işten ayrıldım. babamın üzerine tekrardan sigortaya geçmedim. şu güne kadar da hastaneye gitmedim. işsizim. bana borç çıkar mı ? fazla çıkarsa bunu düşürte bilir miyim? bide babamın üzerine geçebilir miyim tekrardan. .

 34. Iyi gunler,ben 33 yasindayim babam uzerinden bagkur yetim maasi aliyorum.Gelir testi yaptirmak zorundamiyim?

 35. merhabalar. bildiğim kadarıyla 1 ocak a kadar uzatıldı bu süre.üniversiteden temmuzda mezun oldum.ve şubat 91 doğumlu olarak 24 yaşındayım. nasıl bir yol izlemem gerekli.. 25 yşına kadar bekleyip öyle mi başvuramam grekli yoksa şimdi mi başvurmalıyım. teşekkürler

 36. Ben askerden yeni geldim ve sigortam yok bana ceza gelirmi yada ceza gelmemesi için ne yapmamız gerekiyor ?

 37. Merhaba,
  Mayıs ayına kadar iki ayrı işte çalışıyordum biri hafta sonu diğeri hafta ici .çalıştığım iş yerlerinden biri pirimi mi otuz gün üzerinden yatırdı diğeri ise hafta sonu kadar yani 8 gün aylık 38 gün pirim yatmasina rağmen 1900 lira pirim borcum çıktı bunu nasıl düzelttirebilirim? Hatta bu aya kadar mayistan itibaren 30 gün yatmasina rağmen borç hala ekleniyor

 38. merhaba
  2013 yılından bugune kıbrısta yasıyorum burda kayıtlıyım ve 2 seferdir oy larımı burda yurtdışı secmen olarak kullanıyorum gss den borc cıkmış görünuyor bu borcumu elçilikten sildirebiliyormuyum yoksa ankarayamı gitmem lazım bırde belli bir suresi varmı bu işlemler için

  Tesekkurler

  Saygılar

  1. İkametinizin yurt dışında olduğunu belirtmeniz gerekir. Konsolosluğa müracaat edebilirsiniz.

 39. Merhaba ben daha önce belirli aralıklarla sgklı çalıştım en son 19 mart SGK çıkısım oldu e devlette GSS kaydım çıkmadı yalnız eşim 6. Ayda SGK çıkışı oldu ve şuan yurt dışında çalışmakta e devlette GSS kaydı cıktı 10 gündür başlamış bu durumda benim ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun 6 ay işsizlik sigortasından faydalanıyor diye GSS gelir testi son gün denildiğinde oralı olmadık ancak 6 ay olmadan GSS kaydı oluşmuş nolur yardımcı olun

 40. Daha önceleri sgk calışanıydım. 3 ay bi boşluğun var şimdi bagkurluyum. Gelir testi için tebligat zarfı geldi gidip yaptıracağım. G-2 olarak hesaplanacaktır diyo. Şuan yaptırsam olurmu. İlginize şimdiden teşekkürler

 41. Ben sigortalı çalışanım. babam yaklaşık 2 aydır çalışmıyor. annem ve babamın benim genel sağlık sigortam üzerinden yararlanmasını istiyorum. nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler

 42. merhaba, kız arkadaşıma sgk dan 2000 lira borç çıktı bunun üzerine gelir testi yaptırıp sgk ya itiraz edeceğiz. bu durumda iki sorum olacak birincisi gelir testi için kaymakamlıktan iki adet form verdiler doldurulmak üzere, bu formların birinde gerekli evraklar başlığı altında sorgu dilekçesi (zorunlu) ibaresi bulunmakta bu dilekçe nedir ? ikinci sorum ise çalışmadığı o dönemde herhangi bir sağlık hizmetinden ( hastane,ilaç vb.) yararlanmamış olmasına istinaden itirazda bulunabilir miyiz veya testi yaptırdıktan borç da bir azalma olma ihtimali var mıdır ? şimdiden teşekkürler.

 43. merhaba 22 yaşındayım, stajyerken sigorta girişim yapıldı sonrasında bi kaç yere girdim çıktı kısa süreli sigortam yapıldı. babamın sigortasından yararlanıyorum sağlıkta yıllardır. şuan çalışmıyorum sigortam yok , benim gelir testi yaptırmam gerekiyor mu borcum çıkar mı ?

 44. s.a ben 2 sene önce işten cıktım gelir beyannemesi yaptım aylık 50 ödüyorum sikortalı bi işe girmedim bida yaptırmam gerekiyormu bunu her yılmı yapılıyor bu teşekkürler

 45. 2 ay öncesine gelir testi yaptirdim internetten baktim gelir testi sonucu bulunmamiştir diyor nasil oluyor bu anlayamadimda

 46. Merhaba,

  2012 yılında askerden geldikten sonra 1 yıl işsizdim.bu dönem için bana 2085 tl gss borcu yansımış.2013 nisan itibariyle özel bir şirkette çalışmaktayım. bu borcu sildirebilir miyim?

  1. Borca itiraz edebilirsiniz. Ancak yapacak pek bir şey yok. O dönem icerisinde gelir testi yaptırmanız gerekirdi.

 47. 18 yaşını 12.06.2015 tarihinde doldurdum mezunum ama üniversiteye gitmiyorum annem sigortalı herhangi bir borçlanma var mıdır?

 48. Ben bu gun basvurdum fakat esim gunluk calisiyor ve geliri yalnislikla cok fazla soyledim sonra fark ettim dosyslar ne zaman isleme giriyor yarin duzelttirebilirmiyim

 49. İyi günler. Ben stajyer avukatım staj süresince pirimlerimi Barolar birliği karşıladı. şimdi stajım bitti.ruhsat bekliyorum gelir testi yaptıracak mıyım? bi yerde çalışmıyorum.

 50. ben liseden sonra 1 yıl üniversiteye girmedim.o zaman gelir testi yaptırmıştım ve borç daha az bir miktara düşmüştü.sonra üniversiteye kayıt oldum ve borç artması durdu.tekrar gelir testi yaptırırsam borç silinir mi?

  1. Öğrencilik durumunda gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Öğrenci belgesi ile borcu silebilirler.

 51. Merhaba.07.11.1989 dogumluyum.haziran 2015 aof mezunuyum.hic sigorta baslangicim yapilmadi.babamn üzerinden bir bankanin emekli sandigina bagli olarak devam eden bir saglik guvencem var.gelir testi yaptirmalimiyim borcum gözükmüyor

 52. Merhaba 43 yaşındayım yaklaşık 10 aydır işsizlik ödeneği alıyordum 15 eylül’de sona erdi. Eşim de çalışıyor ve sigortalı. Aynı evde yaşıyoruz. Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu yoksa eşimin üzerinden sağlık yardımı alabiliyor muyum?

 53. 21 yaşındayım hala üniversitede okuyorum herhangi bir gelirim yok,kızlar evlendiği zaman babalarından yararlanamaz diye biliyorum bu halde gelir vergisi yaptırmak zorunda mıyım?

 54. 2012 yılında mezun olduğumdan o yıla ait 9 aylık borcum çıktı. 2013 de işe başladım. Gelir tespiti 2012 yılındaki gelirime göre mi? şimdiki gelirime göre mi yapılacak?

 55. merhaba;

  eşimin gss borcu olduğunu öğrendim ve 256 tl ödedim hesabımdan fakat gelir testi yaptırılırsa bu ücretin daha aşağı düşeceğini söylediler ben şimdi ödedim gelir testine girmesi birseyi değiştirir mi:?

  1. Gelir testi yaptırmalı. Çünkü borcu daha düşük bir seviyede sabitlenebilir.

 56. ben 28 yaşındayım şuan asgari ücretli çalışıyorum fakat geçmişe dönük borç çıkıyor ama o dönemde çalışmıyor yetim aylığından yararlanıyor ve 250 tl maaş alıyordum birde kızım var beraber görünüyor ikametgahımız 517.00 tl borç nasıl çıkıyor anlamadım yaptırmalımıyım gelir testini…

 57. merhaba yaşım 30.
  2010 dan 2015 nisan sonuna kadar aralıksız sigortalı çalışandım. mart dan bugüne kadar çalışmadım. gelir testi yapmam gerekirmi. herhangi bir prim borcum çıkarmı . saygılar

 58. Merhaba 43 yaşındayım yaklaşık 10 aydır işsizlik ödeneği alıyordum 15 eylül’de sona erdi. Eşim de çalışıyor ve sigortalı. Aynı evde yaşıyoruz. Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu yoksa eşimin üzerinden sağlık yardımı alabiliyor muyum?

 59. Benim oglum l987 dogumlu 1 ocak 2014 yilinda universiteden mezun oldumezun olmadan 1 ay once ise basladi 1800 lira borc cikmis simdi ikamet ettigi sehirde degil bizim yanimizda yeni isten ayrildi sgk ya gidip diplomasini gotursek borcu silinirmi. Gelir testine gerek varmi..

  1. Borcun oluştuğu dönemde 25 yaşın üzerinde ise öğrenci olsa bile borcu silinmez. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 60. Merhabalar 20 yaşındayım bu sene mezun oldum gelir testi yaptırmam gerekiyormu? baktığımda borcum çıkmıyor.. gelir testi için bugün sonmuş birdaha ne zaman yaptırabilirim?

  1. Mezun olduktan bir süre sonra borç çıkmaktadır. Gelir testi yaptırınız.

 61. ben liseden sonra 1 yıl üniversiteye girmedim.o zaman gelir testi yaptırmıştım.aylık 37 lira borç çıktı.daha sonra üniversiteye girince aylık borç durdu.ama o 1 yılın borcu hala duruyor.tekrar gelir testi yaptırırsam borç silinir mi? yoksa ödemek zorundamıyım?

 62. Merhaba,

  21 Yaşındayım, yaklaşık 5 aydır sigortasız çalışmaktayım, sigortasızlık dönemimden önce daima sigortalı olarak çalıştım. Sistemde 2.100 TL bir borç gözükmekte, şu an için lise mezunu konumundayım ve devam eden herhangi bir okul bağlantım bulunmamaktadır. İzlemem gereken işlemler ile ilgili bilgi vermenizi rica ederim.

  Teşekkürler..

 63. Bende Aynı şekilde il Dışındayım ve Yoğun bir şekilde Çalışıyorum Anlamadığım Neden sadece İkametin olduğu yerde yapmamız gerekiyor onu anlamıs değilim sonuçta 21. yy’da yaşıyoruz artık herşey bilgisayara dönmüşken ve ben 2 yıllık üni bitirdikten sonra dikey geçile üniye devam etmeye başladım arada 700 lira borc cıkardılar benım kalkıp İstanbuldan Giresun’a mı gıtmem gerekiyor Ne Kadar Saçma Aileden biri yapabılırmı benım adıma?

 64. Merhaba.07.11.1989 dogumluyum.haziran 2015 aof mezunuyum.hic sigorta baslangicim yapilmadi.babamn üzerinden bir bankanin emekli sagligina bagli olarak devam eden bir saglik guvencem var.gelir testi yaptirmalimiyim borcum olur mu

 65. Merhaba, 6 senedir yurt dışında yaşıyorum ve borçlandırılmışım. İkametgah adresimi yurt dışı olarak göstermek için geç mi kaldım yoksa bunu düzeltmem durumunda borç silinir mi? Teşekkürler.

  1. Yurt dışında olduğunuzu belgeler ile SGK müdürlüklerine belirtip borca itiraz edebilirsiniz.

 66. Merhaba,
  Ben mezun olduktan sonra çalışmadım anneminkinden yararlanıyordum zaten. E-devlet üzerinden sorgulama yaptığımda borcum görünmüyor.
  Gelir testi yaptırmama gerek var mı? Ya da herhangi bir borçlanmam olur mu?
  Teşekkürler

 67. 18 yaşında lise mezunu olan sgortalı olmayan geliri bulunmayan üniversite sınavına hazırlanan bir kişiden sigorta pirimi isteyen kanunun bir mantığı var mı? Kanunen reşit olan bir ferdin ödemesi gereken prim varsa ailesinin gelirleri ile nasıl bir ilgi kurulmaktadır.Hem 18 yaşındasın prim öde diyorsunuz hem de reşit olan fakat kendisinin hiç bir geliri olmayan bu kişinin primini ailesinin durumuna göre belirliyorsun .İnandırıcı bir açıklaması olan var mı?Reşit olan çocuğuma kanunen bakmak zorunda değilim.Peki bu durumda çocuğumdan primi nasıl tahsil edeceksiniz? Yetkililerin dikkatine ve ilgisine sunarım .Saygılar.

 68. gelir testini yaptırmadığımız taktırde ne gıbı bı sonucla karsılasıyoruz? 30 eylul e kadar yaptırmadıgımızda sonuç ne oluyo borcu sildiremiyor muyuz?

  1. Borcu sildiremiyorsunuz. Bugün son gün borcunuz yapılandırılıp silinebilir.

 69. Meraba ben 20.02.1991 doğumluyum 2000 yılından beri annemin sigortasından yararlanıyorum. Bu yıl lisans mezunu oldum şuanda da ikamet adresimden farklı bir ildeyim gelir testi yaptırmam gerekir mi? Gerekmiyorsa 25yaşımı doldurduktan sonra hala işsiz olursam ne yapmam gerekiyor?

  1. Şuan için gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. 25 yaşını doldurduktan sonra da evlenen kadar annenizin sigortasından yararlanabilirsiniz.

 70. merhaba ben üniversite öğrencisiyim 2.5 yıldır part time işte çalışıorum prim borcum çıktı ne yapabilirim

 71. ssk lıyım , gelir testi yapmama gerek varmı. e devlette 8 aylık boşluk görünüyor , o 8 aylık işsizlik maaşı almıştık, boşluk var ama karşılığında borç miktarı yazmıyor . aydınlatırmısınız ben o boşluğu anlamadım

  1. Eşiniz sizin üzerinizden sigortalı görünebilir. Gelir testi yaptırmasına gerek yoktur.

 72. Merhaba,ben 1991 doğumluyum.2012 de sigortalı olarak işe başladım,Ama e devlet e girdiğimde 6000 lira civarı gss borcum gözüküyor,sigorta girişim ocak ayında başlamış gözükmekte,ama gss borcu şubat ayının sonunu gösteriyor.bu durumda ne yapmalıyım?

 73. 4.500 küsür prim borcu çıkmıştı. 3-4 ay Gelir testi yaptırdım. 1.169,23 TL borç kalmış. Bana tebligat gelmişti. Sigortaya gitmedim. Şimdi bu borcu nasıl sildirebilirim.

  Teşekkürler.

 74. Merhaba
  Babam ve annemin hiçbir geliri yok ve ikiside büyük abim üzerinden ssk güvencesinde . Hane halkı olarak Anne-Baba ve 4 kardeş olarak 6 kişi yaşıyoruz .Hane halkından yalnızca ben ve abim ssk lı bir işte çalışıyoruz, 30 yaşından büyük bekar erkek kardeşim ve bekar ablam çalışmadığından onların herhangi bir geliri mevcut değil lakin ikisine de GSS prim borcu çıktı.Bu prim borcu hatalı mı yansıdı.Çünkü ikisininde dahil anne ve babamında geliri yok.

 75. İyi günler
  26 yaşıma bu yıl girdim ve 2012de nisan ayı 5 gün eskik olarak yatmış. Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu?

 76. Merhaba Ben üniversite 2. sınıf okuyorum ve hiçbir sigortalı işte çalışmadım 20 yaşındayım Ailem tekirdağ’da yaşıyor ben ise istanbul’da okuyorum ve ikametim de şu an istanbul’da gözüküyor Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu

 77. 0cak 1991 doğumluyum. henüz 25 değilim yani. işsizim, öğrenciliğim bitti. yine de gelir testi yaptırmam gerekiyor mu

  1. Ailenizde herhangi biri üzerinden sigortalı değilseniz gelir testi yaptırmalısınız.

 78. Merhaba,

  Eşim Ocak ayından beri sigortalı değil. Fakat ben sigortalıyım. Eşimin herhangi bir borcu olabilir mi?

  1. Eşinizin sizin üzerinizden sigortalı ise borcu yoktur. E-Devletten sorgulayabilirsiniz.

 79. benim 1 ay 10 günlük sigorta boşluğu var ve hemen borç çıkartmışlar gelir testi yaptırdıkdan sonra bu silinecekmi acaba gelir testi de yaptırmadım yaptırmam gerekiyormu..ayrıca şu an isteğe bağlı sigorta ödüyorum gelir testi için ne yapmalıyım….

 80. Merhaba,

  2013 yılından beri çalışmıyorum. Ancak öğrenciyim. 36 yaşındayım. Babam Emekli Sandığı’ndan emekli ve babam dolayısıyla devletten sağlık hizmeti alabiliyorum. Gelir testi yaptırmama gerek var mı?

 81. merhabalar;

  Nişanlım askerde 3000 tl borcu çıktı gss yaptırması gerekiyor fakat şuanda ikamet aderesinde olmadığı için yaptıramıyor. Onun adına anne babası yaptırabilir mi.

 82. Ben 26 yasindayim ogrenci degilim 4 ay dir part time calisiycalisiyorum 1800 liraborc gozukuyor indirim yaptirabiliyormuyum bu borcu odemek zorundamiyim

 83. İyi günler. Ben bu yıl üniversiteyi bitirdim. Daha önce annemin sigortasından yararlanıyordum. Şimdi babamın bağkur borcu var annemin sigortası yok. sistemden kontrol ettiğimde borcum yok gözüküyor. yinede gss testi yapmalı mıyım daha sonra bana herhangi bir borç çıkar mi?

 84. Merhaba 27.12.1996 dogumluyum bu haziran liseyi bitirdim. Okumuyorum ve calismiyorum, gss borcumu arattigimda nette bir rakam cikmiyor, ne yapmaliyim ? Gelir testi yaptirmalimiyim ?

 85. ben 41 yaşımdayım 2010 yılından bu yana çalışamıyorum. 2012 yılından beri herhangi bir evim olmadı akrabalarımın veya arkadaşlarımın evlerinde misafir olarak veya sokakta kalıyorum. gelir testi için ilgili yere gittim benden ikamet adresi istediler. adresimin olmadığı için test yapamacaklarını soylediler. bu durumda ben yapmalıyım. cevabnızı bekliyorum……..!

 86. ben eşimi iki yıl önce kaybettim eşim üç yıl imamlik yaptı trafik kazasında kaybettim üç çocuğum emeklisinden yararlanıyoruz bize dörtde bildüler toplam eski ifedeyle bir milyar alıyoruz gelir testi yapamaya hakkımız varmı

 87. 2012 2015 yılları arasında belli aralıklarla işe girip çıktım bu arada boşluklar oldu GSS borcum çıkarmı şuan sigortalı çalışıyorum

 88. Merhabalar, ben 2012 Ocak ayında gelir testi yaptırıp gss li olmuştum. Fakat işsizlik ve sağlık sorunları nedeniyle primleri ödeyemedim. Fe hala da işsizim. Yeniden test yaptırmam gerekiyor mu?

 89. iyi günler 1991 doğumluyum. üniversiteyi yeni bitirdim ve önümüzdeki kasım ayında askere gidecem. gelir testi yaptırmam gerek mi ?

 90. BEN SİGORTALI ÇALIŞTIM İŞE BAŞLAMA TARİHİYLE BERABER GSS DEVREYE GİRMİŞ BENDE HABERİŞM YOKTU VE 3000 YAKIN BİRİKMİŞ VE ŞUAN KÖYDEYİM ÇALIŞAMIYORUM NE YAPMAMLAZIM

  1. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu anlatın. Sigortalı çalıştığınız tarihlere ait borcunuzun olmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı