GSS

GSS GELİR TESPİTİ

GSS GELİR TESPİTİ

 • Gelir tespitinde aynı hane için yaşayan bir ailenin, eş, yaşlarına bakılmaksızın çocuk ve genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası GSS gelir tespitinde esas alınacaktır.
 • Aynı hanede yaşamayan eğitim ve öğrenim nedeniyle başka başka bir hanede yaşayan evli olmayan çocuklardan 25 yaşını doldurmayanlar GSS gelir tespitinde aile içinde değerlendirilecekler.
 • Gelir tespiti işlemlerinde hane olarak adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde yer alan adres dikkate alınacak.
 • Aynı adreste birden fazla aile olması halinde her bir aile için ayrı ayrı GSS gelir tespiti işlemi yapılacak.

GSS GELİR TESPİTİNE TABİ TUTULACAK KİŞİLERDE ARANAN ŞARTLAR VE KURALLAR

 • Gelir testine tabi tutulacak kişilerden, aile içinde kişi başına düşen gelirinin asgari ücretin iki katından fazla olduğunu beyan edenler için gelir testi yapılmaksızın, beyan edilen gelir esas alınarak genel sağlık sigortası tescili yapılacak ve bunlardan beyan ettikleri aylık gelirin % 12’si tutarında GSS primi alınacak.
 • Gelir testine tabi tutulacak kişinin gelir testini yaptırmak üzere sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat yazılı başvurusu esas olmakla birlikte, kişiye kanuni temsilci atanması durumunda, bu kişi adına başvuru işlemi kanuni temsilcisi tarafından, özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayacak olanların ise vekili tarafından başvuru işlemi yapılacak.

GSS GELİR TESPİTİ YAPTIRACAK KİŞİLERİN BAŞVURACAĞI YERLER

 • Gelir tespitine esas teşkil edecek göstergeleri içeren başvuru formu ile müracaat edecekler.
 • Başvuru işleminin kanuni temsilciler tarafından yapılması halinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından başvuru yapılması halinde vekaletname örneği başvuru formuna eklenecek.
 • Aynı aileden birden fazla kişinin gelir testine tabi tutulacak kişi olması halinde aynı form ile GSS gelir tespiti başvurusu yapabilecek.
 • Başvuru, kişinin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı ikametgahının bulunduğu il veya ilçe idari sınırları içerisindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılacak

Yapılın başvurular sonucunda GSS gelir tespitin belirlemek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen esaslar sebebiyle vakıf personeli tarafından hane ziyareti bilgi formuyla, başvuruda bulunanların ikametgahlarına gidilerek hane ziyaretleri gerçekleştirilecek.


GSS GELİR TESPİTİ SONUCUNDA

 • Gelir tespiti, genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile genel sağlık sigortalılığı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü sona erenler için yapılacak. Gelir tespiti yapılan genel sağlık sigortalılarının gerekli görülen hallerde ve/veya genel sağlık sigortalılarının gelir durumlarının değişmesi sonucu gelir tespitinin yenilenmesi taleplerinin yerinde bulunması ya da vakıf ve/veya SGK tarafından gelir durumlarının değiştiğinin tespit edilmesi halinde gelir tespitleri yeniden yapılacak
 • Gelir tespitinde aile bireyleri için yönetmeliğin 14 üncü maddedeki esaslara göre tespit edilen verilerin değerlendirilmesi il ve ilçelerde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının mütevelli heyetleri tarafından yapılacak. Gelir tespiti iş ve işlemleri, kişinin gelir tespiti başvurusundan itibaren en geç bir ay içinde tamamlanacak. Heyet tarafından yapılan değerlendirme sonucu verilen karar ve aileye ilişkin bilgiler, kişi bazlı olarak veri paylaşımını sağlayan elektronik sistem üzerinden SGK’ya bildirilecek, ayrıca heyet tarafından verilen gelir tespiti kararları ile kararlara esas veriler ve bunların değerlendirilmesine ilişkin bilgi ve belgeler, gelir tespiti yapılan her bir ailenin vakıfta bulunan hane dosyasında muhafaza edilecek.
 • GSS Gelir tespiti sonucu elde edilen ailenin ortalama aylık geliri, gelir tespitine esas alınan aile bireyi sayısına bölünerek aile içindeki kişi başına düşen gelir tespit edilecek.
 • Yapılan gelir tespiti sonrasında aile içinde kişi başına düşen gelir tutarı asgari ücretin üçte birinin altında olduğu tespit edilenler için, aile içinde genel sağlık sigortalısı veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişi durumunda olmayan birey sayısı kadar 5510 sayılı kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında genel sağlık sigortası tescili yapılacak, dolayısıyla bunların genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenecek.
Etiketler

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Babamın emekli olabilmesi için 5 aylık Prim borcu var. Sonrasında da Askeri borçlanmasını ödemesi lazım.Aylık bir geliri yok. Bu haklardan faydalanabilir mi?
  Gelir testi için 2 Nisan da başvuru yapsa geç olurmu?

 2. 1973 doğumluyum. Şu anda doktora yapıyorum. Birikmiş gss prim borcum var. abimle birlikte yaşıyorum. Kendisi devlet memuru. Yeniden gelir testine girmek istiyorum. Bu durumda ne olacak? Primimi devletin ödemesinde bir sorun var mı? Varsa, borçtan kurtulmak için ne yapmam gerek?

 3. Baba, anne, çocuktan oluşan bir ailede, gelir esgari ücretin 3/1 den az. Bu yüzden gelir tespiti yaptırarak G0 statüsüne girmek istiyorlar ancak babanın bir tek gelir tespiti başvuru formu doldurması yeterli mi eşin de ayrı olarak başvurup formu doldurması mi gerekiyor?

 4. gelir tespiti yapılırken hane geliri (örneğin 5000 tl )
  bu gelir anne, baba ve teste başvurana mı bölünür (3 kişi ) yada
  evdeki diğer işsizve bu gelire bağlı kardeş sayısına göre mi
  (yanİ 5 kişiye ) bölünür ?

  gss başvurusu yaptığım memur hane geliri sadece3 bölünür diyor

  GSS Gelir tespiti sonucu elde edilen ailenin ortalama aylık geliri, gelir tespitine esas alınan aile bireyi sayısına bölünerek aile içindeki kişi başına düşen gelir tespit edilecek.

 5. ailemle aynı hanede yaşamıyorum (eğitim nedeniyle değil eğitimimi tamamladım) ve 25 yaşın altındayım evli değilim bu durumda hane halkından mı sayılıyorum yoksa ayrı mı?

 6. merhaba, babam ek-5 borçlanmasını yatırıyor. SGK prim borcunun olmadığını sadece yaşı beklediğini söylemiş. Para yatırmamak için ne yapmamız gerekiyor? Ben kamu görevlisiyim üzerime bakımını almak istiyorum bunun için ne yapmalıyım birde üzerime almam için sigortasını kapatması gerekir mi?

  1. SGK müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Detaylı bilgiyi oradan alabilirsiniz.

 7. slm bn 3 yıl once gelır tesbıtıı yaptırdım ve calısmıyordum hıc yatırmadım ve suan tekrar gelır tesbıtı yaptırmak ıstıyorumm ve gecmıs borc sılınırmı veya da evde ssk lı kımse yok kalabalık bır aıleyız…. Bırıken borc ne olur sızce ,..

 8. Merhaba ben 28 yadindayim. Gss hakkinda hic bir bilgim yoktu. 3 hafta once e devlet sifresi aldim. Is icin kurlu egitim basvurusu yaptim. Askerden geldikten sonraki tarihten (5. Ay 2012 tarihli) itibaren gss prim borcum cikmis. Gelir tespiti vs yaptirmadim. 5.500 kusur prim borcu cikmis. Ne yapmaliyim. Ailede suanda calisan kimse yok. Babam emekli. Bende 3 aylik is egitim kursundan sonra is basi ypabilicem

  1. SGK müdürlüklerine giderek siz askerdeyken olan borçların silinmesini talep edin. Borcunuza itiraz edin. Kalan borçlar içinde gelir testi yaptırabilirsiniz. Borcunuz düşecek veya silinecektir.

 9. gelir tesbiti için başvuruma bababım yaptığı yardım olan 2000 tl yazdım 1 yıldan fazla süredir işsizim gelir olarak bu ücret mi değerlendirelecek .benim başka gelirim yok.bu şekilde değerlendirelecekse gelir beyanımı değiştirebilirmiyim

  1. Belirttiğiniz miktarı gelir olarak gösterdiyseniz borçlandırılırsınız. Gelir testi yaptırıldıktan sonra değişme şansı bulunmuyor.

  1. E-Devlet sitesinden sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifrenizin olması gerekir. Şifreyi PTT şubelerinden alabilirsiniz.

 10. Merhaba, 25 yaşını geçmiş öğrenciyim. Ailemle yaşamıyorum, daha önce gelir tespiti yaptırmıştım ve en düşük gss primini ödüyorum. Şimdi ailemin ikametine geçiş yaparsam tekrar gelir tespiti yaptırmam gerekir mi?

  1. Gelir testi yaptırırsanız daha yüksek çıkma ihtimali var şuan için yaptırmanıza gerek yoktur.

 11. aylik gelirim 1500 ytl bildirdi esim ama ben yurtdisinda ssksiz calisiyorum 12 yasinda kizim esim icin 1500 ytl gelirden nekadar tespit cikar sahlik pirimi nekadar oderim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı