GSS

GSS GELİR TESPİTİ

GSS GELİR TESPİTİ

Genel Sağlık Sigortası hizmete girmesi ile yeşil kartlar yürürlükten kaldırıldı. Fakat GSS gelir tespiti sadece yeşil kart sahiplerini ilgilendirmez, sigortası olmayan kişileri de ilgilendirir. Çünkü hem sigortası olmayanlar hem de yeşil kartı olmayanlar Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorundadırlar. GSS primleri de yapılacak olan GSS gelir tespiti sonucunda belirlenir. GSS gelir tespiti sonucuna göre kişilerin ödemesi gereken prim miktarları belirlenir. GSS gelir tespitinde sadece kişinin kendi geliri değil ev halkının da geliri göz önüne alınır. Fakat ev halkı veya kişinin geliri her yıl belirlenen taban gelirinden az ise GSS primleri devlet tarafından ödenecektir. GSS gelir tespitini Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yapmaktadır. Vatandaşların bizzat başvuru yapmaları halinde gerekli belge ve formların doldurulması ile yapılacak olan inceleme sonucuna göre gelir tespiti yapılmaktadır. Bu tespitlere göre kişilerin ödemekle zorunlu oldukları GSS prim miktarı belirlenir.


GSS Gelir Tespiti’n de Dikkat Edilecekler!

Eğer vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla GSS gelir tespiti yaptırmazsa gelir düzeyleri asgari ücret esas alınarak GSS prim ödemeleri yapılacaktır. Bu işlemler kurum tarafında bizzat yapılacaktır. Aynı zamanda kişi eğer çalışma, eğitim gibi sebepler ile yurt dışında bulunması gerekiyorsa ikamet edilen yer değiştirilmelidir. Yoksa yurt içinde olduğu sanılacak ve GSS prim ödemesi çıkarılacaktır. GSS gelir tespitinden sonra bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için lütfen dikkat ediniz. Aksi takdirde sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. 18 yasimi doldurdum ve ogrenci degilm simdi ben hastaneyle işim olmaz gitmm yani ve gitmedigim halde borç cikarmi bana ?
  Teskkrler

  1. Enes bey öğrenci olmadığınız için GSS gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde borcunuz çıkabilir.

 2. İyi günler. Ben lisden mezun oldum ve 18 yaşımi doldurdum. Üni kazanamadm ve hic hastaneyle işim olmadi. Ben ssk li bi işe girene kadar borçlu olur muyum. İlla yaptirmm gerekir mi ?
  Teşekkürler

 3. Sigortam yattığı halde neden gss borc çıkıyor ?primlerin yattığını sigorta görmüyormu bu durumda ne yapmalıyım.

 4. merhaba ben 29..05.2012 tarıhınden ıtıbaren ssk lıyım ve hala calısıyorum ama sıgorta gecmısımı bakmak ıcın gıdıgım sırada gss borcumu gordum ssk yatarken neden gss borcum cıkıyor bılgı verırımsnz ve her hangı bı gelır testı yaptırmadım yasım 24 dısardan okuyorm a.ö.l tavsıye verırmsnz ne yapmalıyım !

  1. Mustafa Bey eğer GSS borcunuzun çıktığı tarihlerde siz SSK lı olarak çalışıyorsanız burada hata olmuştur başvurmanız ve itiraz etmeniz gerekiyor.

 5. gelir testi yapılması için nüfus kayıt örnegi filan götürülmesi gerekiyor mu?.. bugün gittim bir kagıt verdiler fakat bana denk gelen kişi bedensel engelli olduğu çok birşey anlamadım diğerlerine sormak istediğimde ise ilgilenmediler

 6. merhaba 9 aydır çalışmıyorum ve bugün hastaneye gittiğimde ssk ya borçlusun dediler alo 170 i aradım gelir tespiti yaptırmadığım için 610 tl borclu gözüküyorum 22 yaşında açıkdan üniversite okuyan bayanım bu borcu nasıl silebilirim ?

 7. merhaba ben gss nı devlet yasalaştırmadan 2011 de kaymakamlıga başvurarak yaptırdım.düzenli olarak ödemelerini yaptım2012 2 ayındada ödedim ve 2012 4 ayında işe başladım.park-time 7 ay calışıp tam güne geçtim aynı iş yerinde halen calışmaktayım ve gss bana 1000 lira borç cıkarmış.ben hiç gelir tespiti falan yapmadım.ssk yatarken niye bukadar borç cıkmıştır ve bunu benim ödeyecek güçüm de yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

 8. Merhaba geçen yıl aralık ayında askere gitmiştim ve bu mayıs ayı sonu askerden döndüm.
  askere gitmeden önce gelir testi yaptırmamıştım. şu anda baktığımda is gss borcum çıkmakta. Acaba askerde olduğum dönem için bir belge alıp o borçtan muaf olma durumum olabilir mi ?

  1. GSS sosyal güvencesi olmayan vatandaslara yapılır. Eğer çalışıyorsanız size SSK yapılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı