• GSS GELİR TESPİTİ

  GSS GELİR TESPİTİ

  Genel Sağlık Sigortası hizmete girmesi ile yeşil kartlar yürürlükten kaldırıldı. Fakat GSS gelir tespiti sadece yeşil kart sahiplerini ilgilendirmez, sigortası olmayan kişileri de ilgilendirir. Çünkü hem sigortası olmayanlar hem de yeşil kartı olmayanlar Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorundadırlar. GSS primleri de yapılacak olan GSS gelir tespiti sonucunda belirlenir. GSS gelir tespiti sonucuna göre kişilerin ödemesi gereken prim miktarları belirlenir. GSS gelir tespitinde sadece kişinin kendi geliri değil ev halkının da geliri göz önüne alınır. Fakat ev halkı veya kişinin geliri her yıl belirlenen taban gelirinden az ise GSS primleri devlet tarafından ödenecektir. GSS gelir tespitini Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yapmaktadır. Vatandaşların bizzat başvuru yapmaları halinde gerekli belge ve formların doldurulması ile yapılacak olan inceleme sonucuna göre gelir tespiti yapılmaktadır. Bu tespitlere göre kişilerin ödemekle zorunlu oldukları GSS prim miktarı belirlenir.


  GSS Gelir Tespiti’n de Dikkat Edilecekler!

  Eğer vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla GSS gelir tespiti yaptırmazsa gelir düzeyleri asgari ücret esas alınarak GSS prim ödemeleri yapılacaktır. Bu işlemler kurum tarafında bizzat yapılacaktır. Aynı zamanda kişi eğer çalışma, eğitim gibi sebepler ile yurt dışında bulunması gerekiyorsa ikamet edilen yer değiştirilmelidir. Yoksa yurt içinde olduğu sanılacak ve GSS prim ödemesi çıkarılacaktır. GSS gelir tespitinden sonra bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için lütfen dikkat ediniz. Aksi takdirde sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.  tıkla sorunu sor

  GSS GELİR TESPİTİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sultan dedi ki:

   Ben ev hanimiyim eşim üzerinden bakiliyorum eşim emekli ben de gelir testi yaptırmak zorundamiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır gerek yoktur.

  2. enes malik dedi ki:

   18 yasimi doldurdum ve ogrenci degilm simdi ben hastaneyle işim olmaz gitmm yani ve gitmedigim halde borç cikarmi bana ?
   Teskkrler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Enes bey öğrenci olmadığınız için GSS gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde borcunuz çıkabilir.

  3. enes malik dedi ki:

   İyi günler. Ben lisden mezun oldum ve 18 yaşımi doldurdum. Üni kazanamadm ve hic hastaneyle işim olmadi. Ben ssk li bi işe girene kadar borçlu olur muyum. İlla yaptirmm gerekir mi ?
   Teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Enes bey gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  4. Mustafa dedi ki:

   Sigortam yattığı halde neden gss borc çıkıyor ?primlerin yattığını sigorta görmüyormu bu durumda ne yapmalıyım.

   1. feyza dedi ki:

    Mustafa Bey itirazınızı SGK’ya gerekli belgelerle giderek iletebilirsiniz.

  5. Mustafa baloglu dedi ki:

   merhaba ben 29..05.2012 tarıhınden ıtıbaren ssk lıyım ve hala calısıyorum ama sıgorta gecmısımı bakmak ıcın gıdıgım sırada gss borcumu gordum ssk yatarken neden gss borcum cıkıyor bılgı verırımsnz ve her hangı bı gelır testı yaptırmadım yasım 24 dısardan okuyorm a.ö.l tavsıye verırmsnz ne yapmalıyım !

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Mustafa Bey eğer GSS borcunuzun çıktığı tarihlerde siz SSK lı olarak çalışıyorsanız burada hata olmuştur başvurmanız ve itiraz etmeniz gerekiyor.

  6. deniz dedi ki:

   gelir testi yapılması için nüfus kayıt örnegi filan götürülmesi gerekiyor mu?.. bugün gittim bir kagıt verdiler fakat bana denk gelen kişi bedensel engelli olduğu çok birşey anlamadım diğerlerine sormak istediğimde ise ilgilenmediler

  7. nurhan dedi ki:

   merhaba 9 aydır çalışmıyorum ve bugün hastaneye gittiğimde ssk ya borçlusun dediler alo 170 i aradım gelir tespiti yaptırmadığım için 610 tl borclu gözüküyorum 22 yaşında açıkdan üniversite okuyan bayanım bu borcu nasıl silebilirim ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Öğrenci belgenizi SGK ya götürmelisiniz Nurhan Hanım.

  8. özgür aslan dedi ki:

   merhaba ben gss nı devlet yasalaştırmadan 2011 de kaymakamlıga başvurarak yaptırdım.düzenli olarak ödemelerini yaptım2012 2 ayındada ödedim ve 2012 4 ayında işe başladım.park-time 7 ay calışıp tam güne geçtim aynı iş yerinde halen calışmaktayım ve gss bana 1000 lira borç cıkarmış.ben hiç gelir tespiti falan yapmadım.ssk yatarken niye bukadar borç cıkmıştır ve bunu benim ödeyecek güçüm de yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

  9. halil gür dedi ki:

   Merhaba geçen yıl aralık ayında askere gitmiştim ve bu mayıs ayı sonu askerden döndüm.
   askere gitmeden önce gelir testi yaptırmamıştım. şu anda baktığımda is gss borcum çıkmakta. Acaba askerde olduğum dönem için bir belge alıp o borçtan muaf olma durumum olabilir mi ?

  10. fadime yıldırım dedi ki:

   parttime çalışıyorum gss testi yptırmam gerekiyormu

   1. Aykut Otu dedi ki:

    GSS sosyal güvencesi olmayan vatandaslara yapılır. Eğer çalışıyorsanız size SSK yapılmalı

  Sorunuzu Yazın