GSS

GSS BORCU ÖDEME

GSS BORCU ÖDEME

Genel Sağlık Sigortası 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. GSS kapsamında yapılan gelir tespiti sonucunda gelirleri asgari ücretin 3’te 1 oranından daha yüksek olanlar sağlık ve sigorta hizmetlerinden yararlanmak adına belirli bir ücretle prim ödemek durumundadırlar. Bu primi ödemeyen kişilerin prim borçları birikir ve bu prim borçları günlük hayatımızda karşımıza çıkar. GSS borçlarını ödemediğiniz takdirde bu borçlar gecikme zammı ve faizi uygulanarak sizden alınacaktır. GSS borçlarınızı ödemediğiniz zaman sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız. Böyle bir durumla karşılaşmamanız için GSS borcu ödeme işleminizi zamanında yapınız.


Daha önceden GSS borcu ödeme sorgulama işleminizi ve bunun gibi birçok işlemi internet üzerinden iki resmi site yardımıyla yapabilmeniz mümkündü. Ancak E-SGM şifresiz işlem yapan resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık bu işlemleri E-Devlet üzerinden şifre ile güvenli bir şekilde yapabilmekteyiz. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz şifrenizi nereden ve nasıl alacağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Şifre İle BAĞKUR GSS Borcu Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

GSS borcu ödeme sorgulama işleminizi yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip değilseniz E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez PTT şubesine bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi alma başvurunuzu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödeyip E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra veya zaten bir E-Devlet şifresine sahipseniz işleminizi gerçekleştirmek için ilk olarak yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılacak olan sayfa aşağıdaki resimde olduğu gibidir. Bu sayfada bulunan ve resimde daire içerisine alınmış olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine ekran üzerinde tıklayınız.

Kimlik Doğrulama Daha sonra açılacak olan sayfa da aşağı bulunan resimdeki gibidir. Bu sayfada bulunan ve resimde ok işaretleri ile gösterilmiş olan ilgili yerlere sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizi kontrol edip doğruluğundan emin olduktan sonra aynı sayfada bulunan ve resimde daire içerisine alınarak gösterilmiş olan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine sayfa üzerinde tıklayınız.

Kimlik Doğrulama Platformu

Böylelikle GSS borcu ödeme sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

 

E-Devlet Sistemi Üzerinde E-Devlet Şifresi İle GSS Borcu Ödeme Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu