GSS BORÇ İTİRAZ SORU VE CEVAPLARI | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • GSS BORÇ İTİRAZ SORU VE CEVAPLARI  YETIM AYLIGI

  Soru 1: Ben GSS’yi yeni öğrendim ve borcum çıktı. Üniversiteyi bitirdim ve gelir testi yaptırmamıştım. Şuan yaptırsam borcum silinir mi?

  Cevap: 25 yaşına kadar öğrenci olduğunuz dönemler için borç itirazı mümkün. Fakat öğrencilik sonrası bir sosyal güvenceniz yoksa GSS kapsamına girmiş olacağınızdan ötürü o dönemde çıkan borcu ödemek durumundasınız.

  Soru 2: Üniversite bittikten 3 ay sonra işe başladım ancak GSS borcum hala devam ediyor. İşe başladıktan sonraki aylarda eklenmiş, ne yapmalıyım?

  Cevap: Eskiden sigortası olanlar gelir tespiti yaptıramıyordu ama yeni düzenleme ile yaptırabiliyorlar. Gelir tespiti yaptırmadan borcunuz silinirse mezuniyet tarihi ile işe başlama arasındaki süreyi en yüksek prime göre ödemeniz gerekir. Ama gelir tespiti yaptırırsanız gelir seviyenin primine göre ödersiniz. Fakat muhtemelen mezuniyet tarihiniz ile işe başlama tarihiniz arasındaki borcunuz ileride karşınıza çıkacaktır.

  Soru 3: Üniversiteye 2011 yılında kayıt olmama rağmen sorgulama yaptığımda 2012 yılına ait borcum görünüyor. Bu sene mezun oldum yani öğrenci belgesi götürme gibi bir şansım yok. Ne yapmalıyım?

  Cevap: Diplomanızı SGK Müdürlükleri’ne götürerek sildirebilirsiniz.

  Soru 4: Merhaba ben liseden mezun olduktan sonra 1 sene üniversite sınavına tekrar hazırlandım ve diğer sene üniversiteye yerleştim. Öğrenci belgemi alıp SGK Müdürlüğü’ne teslim ettim borcum hala silinmedi. Ben şimdi bu borcu ödemek zorunda mıyım?

  Cevap: Ara dönem için pek çok kişiye borç çıkabilmektedir. İlerde bu konu ile ilgili bir yapılandırma olabilir. Ödeme konusunda herhangi bir şey diyemiyoruz.

  Soru 5: 25 yaşındayım ve üniversite okuyorum ama 25 yaşında olduğum için babamdan dolayı aldığım sağlık sigortam bitti. Yüksek lisans yaparak sağlık sigortamı uzatma imkanım var mı? Yüksek lisansa kabul edilene kadar işsiz kaldığım dönem için bana GSS borcu çıkartılır mı?

  Cevap: 25 yaşından sonra size GSS borcu çıkacaktır. 25 yaş sonrası öğrenciliğiniz düştüğü için okusanız dahi borç çıkacaktır.

  Soru 6: Askerlik dönemim için borç çıktığını gördüm. İşten çıkış sebebi olarak askerlik gösterilmişti. Ben bu borcun iptali için ne yapmalıyım?

  Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtip borca itiraz edebilirsiniz.

  Soru 7: Merhaba ben şu anda çalışmıyorum ve GSS başvurusu yapmadım. E-Devlet’ten baktığımda en üst seviyeden borçlandığımı gördüm. Ben şu anda gidip kaymakamlığa başvurduğumda ödemem en alt seviyeye düşer mi? Ve başvurudan önceki borçlarda en alt seviyeye düşer mi?

  Cevap: Evet gelir durumunuza göre en düşük seviyede ödeme yapabilirsiniz.

  Soru 8: Son işsizlik maaşımı aldıktan 1 ay sonra yeni işe girdim. Ancak GSS prim borcu olarak 2 ay hesaplanarak prim borcunu toplam ücretiyle yansıtılmış görüyorum. Bu ay ilk SGK prim ödemem işyeri tarafından yapılınca bu borç silinir mi?

  Cevap: SGK müdürlüklerine giderek belirttiğiniz dönemlerde işsizlik maaşı aldığınızı gösteriniz. Borcun silinmesini talep ediniz.

  Soru 9: 7 yıldır yurtdışında okuyorum ve zorunlu sigorta borcundan habersiz borcum çıkmış. Bu borçları sildirmek için ne yapmalıyım?

  Cevap: İkametgah adresinizin yurtdışında olduğunu SGK’ya bildirmeniz gerekmektedir. Konsolosluğa başvurunuz.

  Soru 10: Hukuk fakültesinden mezun oldum ve diplomamı aldım. Yasal staj yapacağım ancak henüz daha başlamadım. SGK’daki memur herhangi bir zamanda diplomanı getir öğrenciliğini düşürelim oradan seni gelir testine göndereceğim dedi. Öncelikle şu an çalışmıyorum ve zaten avukatlık stajı yapacağım ancak daha başlamadım. Şu anki duruma göre ne yapmam lazım?

  Cevap: Şuan stajınızı yapabilirsiniz. Öğrenci olarak gözükmektesiniz. Herhangi bir borç oluşmaz. Öğrencilik durumu düştükten sonra yüksek miktarda borç oluşmaması için gelir testi yaptırmalısınız.

  Soru 11: Üniversite hazırlık dönemimdeki boşluktan dolayı borcum çıktı ve ödemem gerektiği bildirildi. Bu borcu ne kadar zamanda ödemem gerekir?

  Cevap: Bu boşluk için yapacak bir şey yok. Faiz işlememe durumu olmaması için en kısa sürede ödemelisiniz.

  Soru 12: Sigortalı olarak işe girmeden önceki döneme ait GSS prim borcum çıktı. Gelir tespiti yaptırmadım. Bu borcu gelir tespiti yaparak sildirebilir miyim?

  Cevap: Şuan çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Geriye dönük gelir testi yaptırılması da söz konusu olmuyor.

  Soru 13: Geçen Haziran ayında liseyi bitirdim. Bu sene tekrar sınava hazırlanıyorum. Annemin Emekli Sandığı’ndan yararlanabilir miyim? GSS borcu çıkar mı? Çıkarsa üniversiteyi kazandığımda silinir mi?

  Cevap: Lise bittikten sonra 120 gün süre için annenizin sigortasından yararlanabilirsiniz. Ancak bu süre bittikten sonra GSS kapsamına geçebilirsiniz. Bu durumda GSS borcunuz çıkabilir. Bunun için Alo 170 SGK hattını arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Soru 14: GSS primini yatıranlar sigortalı sayılıyorlar mı? Yani emekliliklerine etkili oluyor mu?

  Cevap: Hayır sadece sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

  Soru 15: 2012 Ocak ayından beri isteğe bağlı sigorta yatırıyorum. Yani şu anda 4B kapsamındayım.
  Ve şu an GSS borcu görünüyor. Gelir testinden haberim yoktu ve sigortalıların yaptırmasına gerek olmadığını da öğrendim. İsteğe bağlı sigortalı olduğum halde bu nasıl olur ?

  Cevap: Doğrudur, isteğe bağlı sigortanız varsa GSS primi olmaz. Durumunuzu en yakın SGM’ye bildiriniz.

  Soru 16: GSS’den yararlanmaktayım. Toplam borcumun yarısından fazlasını yatırdığım halde hala toplam borcum gözüküyor. Ziraat bankasına durumu aktardım. Hangi günde hangi saatte yatırdığımı bildirdim ama bizim yapacağımız bir şey yok dendi. SGK’ya sorun diyorlar. Sağlık güvencem de kapandı, ne yapmam gerekiyor?

  Cevap: Dekont bulunuyorsa duruma itiraz ediniz. Bankaya ve SGK’ya durumu tekrar bildiriniz.

  Soru 17: Üniversiteden mezun olduğum tarihten bu zamana kadar borcum g-2 seviyesinden hesaplanmış. SGK’ya gittim ve gelir tespiti yaptırdım, yine g-2 seviyesinde görüldü ve borcumda bir değişiklik olmadı. Bunun böyle olması normal mi? Yani ben hiçbir geliri olmayan biri iken yani işsizlik dönemimde de g-2 seviyesinden borçlandırılmam saçma değil mi? Bunun için ne yapılabilir?

  Cevap: Aile içerisindeki gelir seviyesine göre hesaplanıyor. Bu durumda gelir değişmediyse borçta değişmiyor. İtiraz edebilirsiniz.

  Soru 18: Merhaba ben üniversiteden mezun oldum bugüne kadar GSS’den haberim yoktu. Şuan baktım ve borcum var. Babam SGK’lı ve ben işsizim KPSS’ye hazırlanıyorum. Geçmiş dönemde sadece 3 ay sigortalı çalıştım. Ben bu parayı ödeyecek miyim ? Daha hiç gelir testi yaptırmadım. Yaptırdığımda ne olacak ?

  Cevap: Eğer 3-4 aylık sürede gelir testine girerseniz gelirinize göre prim ödeyeceksiniz. Bu sayede yüksek prim borcundan kurtulmuş olacaksınız. Geliriniz asgari ücretin üçte birinden az ise devlet tarafından GSS borcunuz ödenecektir.

  Soru 19: GSS gelir tespitinde banka hesabında para olması testi ne değerde etkiler?

  Cevap: Banka hesabınıza her ay düzenli olarak gelen bir para varsa bu olumsuz etkiler.

  Soru 20: BAĞ-KUR’lu olduğum halde bana GSS borçlu olduğum yazısı geldi, ne yapmalıyım?

  Cevap: Geçmiş yıllara ait olabilir Celal Bey, bu noktada SGK’ya başvurursanız hangi dönem için neden borç geldiğini öğrenebilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  GSS BORÇ İTİRAZ SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ÖMER TEKE dedi ki:

   merhaba ben 2012/2013 yıllarında yabancı öğrenci olarak ankara üni okudum ve genel sağlık sigortasından yararlanmak içinde iki sene boyunca pirimlerimi yatırdam. şimdi 2014 te de TC. Vatandaşı oldum gelir testi yaptırıp sgk ya gittiğimde öğrenci olduğum yıllarda ödemiş olmama rağmen 2012/2013 yıllarını da katarak yüklü miktarda borç çıkardılar ne yapmam gerekiyor, teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Diploma ya da öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz.

  2. emrah bekgöz dedi ki:

   Merhaba iyi aksamlar.ben gss kapsaminda hic gelir testi yaptirmadim.2013 mayis ayinda ciftci bagkuru odemeye basladim.2015 subat ayinda kapattirdim ciftci bagkurunu.mart ayinda memur oldum cezaevinde 8 aydir calisiyorum memur olarak.gecen gun gss sigortasina baktigimda 6800. Borc cikmis.yani 2012 den beri hic aksatmadan bana borc yazmislar,peki benim bagkur odedigimi gormuyorlarmi.yada sonra memur oldugumu gormuyorlarmi.bu borcu nasil sildirebilirim ve kapatabilirim acaba.iyi aksamlar.simdiden cvp icin tsk ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sistemde gözükmeyebiliyor. Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtiniz, borcu sileceklerdir.

  3. gökhan atabinen dedi ki:

   merhaba.genel sağlık borcum 150 tl miktarında 2015 ağustos ayından beri yatırmadım..ekim de sıgortalı işe başladım ? otomatik olarak genel sağlık iptal olurmu ? ben genel sağlık borcumu kapatıcam zaten ? e devletden yatan primi bu ay sonu görebilirmiyim şu an göremıyorum ? iş yerinde sigortam sorunsuz yatarmı ? girişim yapılmış dediler ? hayırlı günler lutfen cevap verirseniz çok sevinirim ..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Otomatik genel sağlık sigortası iptal olacaktır. E-Devletten prim durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

  4. Serap dedi ki:

   İyi günler,
   Yaklaşık 3 aydır (eylülden beri) özel bir iş yerinde çalışıyorum, şahıs şirketi. İkinci aydan itibaren sigortamı tam yapacaklardı ama ekim ayında sadece 2 gün gösterilmiş ve diğer günler ücretli izin olarak kaydedilmiş. Bildiğim kadarıyla sigorta başlangıcının olduğu aydaki çalışmadığın günler genel sağlık sigortası kapsamında devlete borçlandırılıyorsun. Şu an itibariyle borç durumum nedir, nasıl öğrenebilirim? Böyle bir durumda itiraz hakkım nedir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten durumunuzu öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi için SGK müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

  5. Filiz akin dedi ki:

   Ben evli iken GSS borcum çıkmış haberim yoktu şimdi ayrıldım borcum olduğunu öğrendim ben odemek zorunda mıyım yoksa silebilir miyim borcu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geçmişe dönük borca yapacağınız bir şey yok. Eşinizin sigortasından yararlanmak için dilekçe vermeniz gerekirdi. Ailenizde herhangi biri sigortalı ise onun üzerinden yararlanabilirsiniz.

  6. Sibel dedi ki:

   GSS Borcum çıktı çalışmadığım günlerde gelir testi de yaptırdım borç yine artarak devam ediyor.Gelir testi yaptırmak için doldurduğum bilgilerimde eşimle ikimizin toplam maaşlarını ve harcamalarını yazmıştım.Ama gelir testi için başvuru yaptığımda eşimin Alman vatandaşı olduğu için kimlik numarasının kapalı olduğu söyledi. Buna rağmen beni uyarmadan gelir testinin onaylandığını söyledi.Ben o formda eşimle ikimizin gelir ve giderlerini yazdığım için ve eşimin kaydı olmadığı için o formda görülen gelir ve giderleri sanki ben tek başıma yapıyormuşum gibi göründü.Bu durumda oradaki memur beni mağdur ederek gelir testimi beni uyarmadan onayladı .Bu konuda ne yapabilirim bayağı yüklü bir borcum da var.Bu hususta yardımlarınızı acilen bekliyorum.Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eğer sigortalı olarak çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. SGK müdürlüklerine giderek itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

    1. Sibel dedi ki:

     Nereye (SGK’nın hangi birimine),nasıl bir dilekçeyle başvuru yapabilirim?Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim…

  7. Sibel dedi ki:

   Not: 2013 Aralığından beri de çalışıyorum.Bu kadar çok miktardaki borcu da ödeyemem.Teşekkürler…

  8. yunus dedi ki:

   Gss yapılandırması unutmuşum nasıl yapılandırma yapabiliriz borç 1000 tl ne yapmalıyız

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz, Yunus Bey.

  9. tülay dedi ki:

   slm bana GSS pirim boru 7500 tl görünüyo ne yapmalıyım ben babadan maaş alıyorum nasıl çıktı haberim yok ne yapmalıyım af mı var..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz. Babanızdan maaş alıyorsanız size borç çıkmaması gerekir, Tülay Hanım.

  10. İbrabim çakar dedi ki:

   2012 yılında Ben askerdeyken baba m benim adıma bağkur başvurusu yapmış askerden geldikten sonra evlendim ve babamdan ayrıldım ondan sonra yeşil kart başvurusu yaptim sürekli adıma pirimli olarak çıkıyor baktım olmuyor ayda 51 Lira olarak çıkarmak istedim ve SGK YA gittim ordan senin adına GSS DEN 7000 TL YE yakın borcun gözüküyor dedi ve şuan hiç bir sağlık güvencem yok hiç birşey den yararlanamıyorum lütfen yardımcı olun ne yapmam gerekiyor aylik gelirim yok nasil ödiyeceğim ARKADAŞLAR YARDIMCI OLUN zor durumdayım YEŞEKKÜRLER….CEVAP BEKLIYORUM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Ya da SGK müdürlüklerinde durumunuzu belirtebilirsiniz.

  11. Raşit dedi ki:

   Merhaba ben sigortalı olarak çalışmaktayım eşimin benim sigortamdan faydalanması için sgk müdürlüğüne başvur yaptım işlemi gerçekleştirdiler. Fakat bugün hastaneye gittiğimizde eşimin sigortadan aktivasyon dışı olduğu söylediler. tekrar sgk müdürlüğüne gittim eşimi kendi üzerime aldırdım eşimin geçmişe dönük gss borcunun olduğunu söylediler gelir testi yaptırmam gerektiğini söylediler ve testi yaptırdım bu geçmişe dönük gss borcunun silinmesi mümkün mü?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geçmişe dönük GSS borcunun şuan silinmesi mümkün değildir. Ancak belirtilen dönemde öğrencilik ya da sigortalılık durumu varsa silinebilir.

  12. Tolga dedi ki:

   Gss Borcum 2800 liraydı,Sgk ya ögrenci belgemi götürdüm ve borcun bi kısmını sildirdim.Sildiremedim Bir senelik bir kısım var onuda harcımı yatıramadığım için silinmedi.(ögrenciliğim aktif gözükmüyordu)Şimdi Yeni bir yasa çıktı borclar 25yasına kadar olan kısımlar siliniyor Diyorlar .Bu borçlanmalar yapılırken ben 25 yasını doldurmamıstım.şimdi 26 yaşındayım borcum silinecekmi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Borç silinmez maalesef.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.