Soru-Cevap

GSS BORÇ İTİRAZ SORU VE CEVAPLARI

Soru 1: Ben GSS’yi yeni öğrendim ve borcum çıktı. Üniversiteyi bitirdim ve gelir testi yaptırmamıştım. Şuan yaptırsam borcum silinir mi?


Cevap: 25 yaşına kadar öğrenci olduğunuz dönemler için borç itirazı mümkün. Fakat öğrencilik sonrası bir sosyal güvenceniz yoksa GSS kapsamına girmiş olacağınızdan ötürü o dönemde çıkan borcu ödemek durumundasınız.

Soru 2: Üniversite bittikten 3 ay sonra işe başladım ancak GSS borcum hala devam ediyor. İşe başladıktan sonraki aylarda eklenmiş, ne yapmalıyım?

Cevap: Eskiden sigortası olanlar gelir tespiti yaptıramıyordu ama yeni düzenleme ile yaptırabiliyorlar. Gelir tespiti yaptırmadan borcunuz silinirse mezuniyet tarihi ile işe başlama arasındaki süreyi en yüksek prime göre ödemeniz gerekir. Ama gelir tespiti yaptırırsanız gelir seviyenin primine göre ödersiniz. Fakat muhtemelen mezuniyet tarihiniz ile işe başlama tarihiniz arasındaki borcunuz ileride karşınıza çıkacaktır.

Soru 3: Üniversiteye 2011 yılında kayıt olmama rağmen sorgulama yaptığımda 2012 yılına ait borcum görünüyor. Bu sene mezun oldum yani öğrenci belgesi götürme gibi bir şansım yok. Ne yapmalıyım?

Cevap: Diplomanızı SGK Müdürlükleri’ne götürerek sildirebilirsiniz.

Soru 4: Merhaba ben liseden mezun olduktan sonra 1 sene üniversite sınavına tekrar hazırlandım ve diğer sene üniversiteye yerleştim. Öğrenci belgemi alıp SGK Müdürlüğü’ne teslim ettim borcum hala silinmedi. Ben şimdi bu borcu ödemek zorunda mıyım?

Cevap: Ara dönem için pek çok kişiye borç çıkabilmektedir. İlerde bu konu ile ilgili bir yapılandırma olabilir. Ödeme konusunda herhangi bir şey diyemiyoruz.

Soru 5: 25 yaşındayım ve üniversite okuyorum ama 25 yaşında olduğum için babamdan dolayı aldığım sağlık sigortam bitti. Yüksek lisans yaparak sağlık sigortamı uzatma imkanım var mı? Yüksek lisansa kabul edilene kadar işsiz kaldığım dönem için bana GSS borcu çıkartılır mı?

Cevap: 25 yaşından sonra size GSS borcu çıkacaktır. 25 yaş sonrası öğrenciliğiniz düştüğü için okusanız dahi borç çıkacaktır.

Soru 6: Askerlik dönemim için borç çıktığını gördüm. İşten çıkış sebebi olarak askerlik gösterilmişti. Ben bu borcun iptali için ne yapmalıyım?

Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtip borca itiraz edebilirsiniz.

Soru 7: Merhaba ben şu anda çalışmıyorum ve GSS başvurusu yapmadım. E-Devlet’ten baktığımda en üst seviyeden borçlandığımı gördüm. Ben şu anda gidip kaymakamlığa başvurduğumda ödemem en alt seviyeye düşer mi? Ve başvurudan önceki borçlarda en alt seviyeye düşer mi?

Cevap: Evet gelir durumunuza göre en düşük seviyede ödeme yapabilirsiniz.

Soru 8: Son işsizlik maaşımı aldıktan 1 ay sonra yeni işe girdim. Ancak GSS prim borcu olarak 2 ay hesaplanarak prim borcunu toplam ücretiyle yansıtılmış görüyorum. Bu ay ilk SGK prim ödemem işyeri tarafından yapılınca bu borç silinir mi?

Cevap: SGK müdürlüklerine giderek belirttiğiniz dönemlerde işsizlik maaşı aldığınızı gösteriniz. Borcun silinmesini talep ediniz.

Soru 9: 7 yıldır yurtdışında okuyorum ve zorunlu sigorta borcundan habersiz borcum çıkmış. Bu borçları sildirmek için ne yapmalıyım?

Cevap: İkametgah adresinizin yurtdışında olduğunu SGK’ya bildirmeniz gerekmektedir. Konsolosluğa başvurunuz.

Soru 10: Hukuk fakültesinden mezun oldum ve diplomamı aldım. Yasal staj yapacağım ancak henüz daha başlamadım. SGK’daki memur herhangi bir zamanda diplomanı getir öğrenciliğini düşürelim oradan seni gelir testine göndereceğim dedi. Öncelikle şu an çalışmıyorum ve zaten avukatlık stajı yapacağım ancak daha başlamadım. Şu anki duruma göre ne yapmam lazım?

Cevap: Şuan stajınızı yapabilirsiniz. Öğrenci olarak gözükmektesiniz. Herhangi bir borç oluşmaz. Öğrencilik durumu düştükten sonra yüksek miktarda borç oluşmaması için gelir testi yaptırmalısınız.

Soru 11: Üniversite hazırlık dönemimdeki boşluktan dolayı borcum çıktı ve ödemem gerektiği bildirildi. Bu borcu ne kadar zamanda ödemem gerekir?

Cevap: Bu boşluk için yapacak bir şey yok. Faiz işlememe durumu olmaması için en kısa sürede ödemelisiniz.

Soru 12: Sigortalı olarak işe girmeden önceki döneme ait GSS prim borcum çıktı. Gelir tespiti yaptırmadım. Bu borcu gelir tespiti yaparak sildirebilir miyim?

Cevap: Şuan çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Geriye dönük gelir testi yaptırılması da söz konusu olmuyor.

Soru 13: Geçen Haziran ayında liseyi bitirdim. Bu sene tekrar sınava hazırlanıyorum. Annemin Emekli Sandığı’ndan yararlanabilir miyim? GSS borcu çıkar mı? Çıkarsa üniversiteyi kazandığımda silinir mi?

Cevap: Lise bittikten sonra 120 gün süre için annenizin sigortasından yararlanabilirsiniz. Ancak bu süre bittikten sonra GSS kapsamına geçebilirsiniz. Bu durumda GSS borcunuz çıkabilir. Bunun için Alo 170 SGK hattını arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Soru 14: GSS primini yatıranlar sigortalı sayılıyorlar mı? Yani emekliliklerine etkili oluyor mu?

Cevap: Hayır sadece sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Soru 15: 2012 Ocak ayından beri isteğe bağlı sigorta yatırıyorum. Yani şu anda 4B kapsamındayım.
Ve şu an GSS borcu görünüyor. Gelir testinden haberim yoktu ve sigortalıların yaptırmasına gerek olmadığını da öğrendim. İsteğe bağlı sigortalı olduğum halde bu nasıl olur ?

Cevap: Doğrudur, isteğe bağlı sigortanız varsa GSS primi olmaz. Durumunuzu en yakın SGM’ye bildiriniz.

Soru 16: GSS’den yararlanmaktayım. Toplam borcumun yarısından fazlasını yatırdığım halde hala toplam borcum gözüküyor. Ziraat bankasına durumu aktardım. Hangi günde hangi saatte yatırdığımı bildirdim ama bizim yapacağımız bir şey yok dendi. SGK’ya sorun diyorlar. Sağlık güvencem de kapandı, ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Dekont bulunuyorsa duruma itiraz ediniz. Bankaya ve SGK’ya durumu tekrar bildiriniz.

Soru 17: Üniversiteden mezun olduğum tarihten bu zamana kadar borcum g-2 seviyesinden hesaplanmış. SGK’ya gittim ve gelir tespiti yaptırdım, yine g-2 seviyesinde görüldü ve borcumda bir değişiklik olmadı. Bunun böyle olması normal mi? Yani ben hiçbir geliri olmayan biri iken yani işsizlik dönemimde de g-2 seviyesinden borçlandırılmam saçma değil mi? Bunun için ne yapılabilir?

Cevap: Aile içerisindeki gelir seviyesine göre hesaplanıyor. Bu durumda gelir değişmediyse borçta değişmiyor. İtiraz edebilirsiniz.

Soru 18: Merhaba ben üniversiteden mezun oldum bugüne kadar GSS’den haberim yoktu. Şuan baktım ve borcum var. Babam SGK’lı ve ben işsizim KPSS’ye hazırlanıyorum. Geçmiş dönemde sadece 3 ay sigortalı çalıştım. Ben bu parayı ödeyecek miyim ? Daha hiç gelir testi yaptırmadım. Yaptırdığımda ne olacak ?

Cevap: Eğer 3-4 aylık sürede gelir testine girerseniz gelirinize göre prim ödeyeceksiniz. Bu sayede yüksek prim borcundan kurtulmuş olacaksınız. Geliriniz asgari ücretin üçte birinden az ise devlet tarafından GSS borcunuz ödenecektir.

Soru 19: GSS gelir tespitinde banka hesabında para olması testi ne değerde etkiler?

Cevap: Banka hesabınıza her ay düzenli olarak gelen bir para varsa bu olumsuz etkiler.

Soru 20: BAĞ-KUR’lu olduğum halde bana GSS borçlu olduğum yazısı geldi, ne yapmalıyım?

Cevap: Geçmiş yıllara ait olabilir Celal Bey, bu noktada SGK’ya başvurursanız hangi dönem için neden borç geldiğini öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

90 Yorum

 1. Merhabalar ben typ kapsamında özel güvenlik olarak çalışıyordum. Çalıştığım dönem içerisindeki 9 aya ait gss prim borcum görünüyor. bunu nasıl sildirmem gerekiyor. ?

  1. Merhaba,

   Alo 170 ile görüşme yapabilirsiniz. Şikayet kaydı açıp silinmesini sağlayabiliyorlar.

 2. Ben sigortalı çalıştığım halde gss borç çıkıyor sigortalı çalıştığım ayların hepsinde borç çıkıyor ne yapmalıyım

  1. Merhaba,

   Durumu izah edecek bir dilekçe ile Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine bildirim yaparak sildirebilirsiniz.

 3. İYİ GÜNLER;
  BEN 2002-2010 YILLARI ARASINDA SSK’LI OLARAK ÇALIŞTIM. 2010 HAZİRAN’DA İŞTEN AYRILDIM. SSK’DAN BELGE ALIP MEB’E VERDİKTEN SONRA O DÖNEMDEN İTİBAREN ÖĞRETMEN OLAN EŞİMİN EMEKLİ SANDIĞINDAN YARARLANDIM. 2013 MART AYINDA YENİDEN İŞE GİRDİM. ŞİMDİ BANA EŞİMİN EMEKLİ SANDIĞINDAN YARARLANDIĞIM DÖNEMİN (32 AYLIK DÖNEM) 14 AYIYLA İLGİLİ 740 LİRA SGK BORCU ÇIKARTMIŞLAR. O DÖNEM HERHANGİ BİR GELİR TESTİ YAPTIRMAMIŞTIM. ŞİMDİ NE YAPABİLİRİM, BU BORCU SİLDİREBİLMEM MÜMKÜN MÜ?
  YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan gelir testi yapan birimlere konuyu açıklayıcı bir dilekçe ekine eşinizin hizmet dökümünü ekleyerek başvuruda bulunun. Borcunuz silinecektir.

 4. Merhaba ben hiç ara vermeden eğitimime devam ediyorum. 2017-2018 senesinde üniversitemin birinci senesini bitirdim ve tesadüf eseri az evvel GSS borcum olduğunu öğrendim. Gelir testi mi yaptırmam gerek? Yaptırırsam borcum silinir mi? Sonuç olarak okumaya devam eden bir öğrenciyim ve çalışmıyorum.

  1. Merhaba,

   Öğrenci belgesi ile birlikte Kaymakamlıklarda bulunan GSS birimlerine müracaat ediniz.

 5. sigortalı bir işte çalışmama rağmen gss borcum her ay gelmeye devam ediyor.Bunun için ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Hizmet dökümünü ekine koyarak Bir dilekçe ile kaymakamlıklarda gelir testi bölümüne bildirim yapabilirsiniz. Geçmişte işleyen borçlarda ortadan kalkacaktır.

 6. Merhaba, geçen ay bir firmadan sigorta girişim yapıldı. Sigorta girişinden bir ay sonra sgk genel sağlık sigortası prim borcu çıkarmış. Ne yapmam gerekiyor. Borcu ödemeli miyim yoksa itiraz mı etmeliyim?

 7. Merhaba,
  1989 yılından itibaren Sigrtalıyım. Yaklaşık 1 sene işsiz kaldım. (Geçen yıl) Bu arada hastalandım , hastaneye başvurduğumda , sigortam olmadığı gerekçesi ile hizmeti paralı olarak aldım. Üstüne , safrakesesi ameliyatı oldum ve gene sigortam olamdığı için para ödedim. Yeniden iş byldum ve çalışıyorum , ayrıca emeklilik gün ve hizmet sürem doldu , yaşı bekliyorum. Dün telefonuma GSS kapsamında borcum olduğuna dair mesaj geldi. 28 sene sigortalı iken , 1 yıl işsiz kaldım ve bu arada SGK dan hizmet alamadığım , cebimden ödediğim halde , GSS kapsamında para talep edilmesi etik midir ? Buna nasıl itiraz edeceğiz ?

 8. merhaba ben 2012 yilinda gelir testimi yaptirdim uzerime hicbir mal yoktu ve kiraciydim ayrica evliydim tarafima hicbir belge uyari gelmeden gss yapilmis primler islemis ben belli sure sonra ssk li ise girdim hic araliksiz halen calisiyorum bugun ssk primime bakmak icin e devlwte girdigimde ssk ya 352 tl gss borcum oldugunu gordum yani devlet bunu yapiyorsa bana neden bildiride bulunmuyir ben nerden bilebilirim gss yapildigini ssk li olmadigim donrmlerde ne esim ne ben parasizlikta n doktora gidemedik ilac alamadik bilsem odemezmiyim yararlanmazmiyim boylr bir imkandan ssk nin ihmalkarligini ben neden oduyorum anlamadim

 9. İyi günler ben üniversite öğrencisiyim . Yeni gelen kanunla üniversite ögrencileri sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyor. Ancak babamın üstüne gss borcu var bu yüzden bende yararlanamıyorum. Ailemin üzerinden çıksam yararlanabilir miyim

 10. Merhaba. Ben 37 yaşındayım ve tembelliğimden dolayı yıl boyunca ortalama 30 gün kadar ya çalışıyorum, ya da çalışmıyorumdur. Babam kanser hastası ve çok uzun zamandır çalışmadığı için onun da bil geliri yok. Sadece annem emekli ve biz annemin aldığı ve hatırladığım kadarıyla ortalama 1.400 tl civarı olan emekli maaşı ile geçiniyoruz. Bu gün Genel Sağlık Sigortası borcum var mı diye bir bakayım dedim ve 3.300 tl kadar borcum olduğunu öğrendim. Ben daha önce Gelir Testini de yaptırmadım. Şimdi benim öğrenmek istediğim şu: Ben bu borcu imkanım olmadığı için ödeyemem, benden her ay isteyecekleri ödemem gereken 53 lira gibi olan parayıda ödeme imkanın yok. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor?

 11. Merhaba;
  25 yaşımı doldurduğum tarihten itibaren 4 aylık gss borcu çıkıyor. Hem gelir testi yaptırdım hemde bu 4 ayda muayene olamayıp özel hastaneye gittim bu 220 tl lik borcu nasıl sildirebilirim, teşekkürler.

  1. Erkan Bey Merhaba,

   Yüksek öğrenim görenlerin 25 yaşından sonra otomatikman GSS primi tahakkuk etmeye başlar. Tahakkuk eden borcu ödemeniz gerekmektedir.

 12. 2012 yılından beri sigortalı çalışmaktayım gss bana 9000 tl gibi borçlandırmış bunu nasıl düzeltebilirim sigorta 15-01-2012 de başladı ve hiç boşluk yok

  1. Merhaba,

   İşe giriş ve ssk hizmet dökümünü alarak ilçe kaymakamlıklarında bulunan ilgili bölüme başvurup GSS borcunuzu sildirebilirsiniz.

 13. ben hic bir işte calısmıyorum.eve bir posta geldi gss borcunuz var diye gittim gelir testi yaptırdım.calısmayan ve hicbir geliri olmayan ların borcları silinecek primide devlet kendi ödeyecek dendi şimdi ise borc yapılandırıldı benim ödemem gerekiyormus ne yapmalıyım . Gelir testinede calısmadıgım halde yüksek cıttı dedi memur yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   Gelir testinizi tekrar yaptırın. Herhangi bir mal varlığınız kira geliriniz vs yoksa yüksek çıkmamalıydı.

 14. Ben üniversite öğrencisiyim babamın bağkur borcu olduğu için ücretli bakılmak zorunda kaldım bu durumu nasıl düzelte bilirim?

  1. Merhaba,

   Genel Sağlık Sigortası yaptırabilirsiniz. Gelir testi yaptırıp ödeyeceğiniz primi hesaplattırın. 30 gün sonra sağlıktan yararalanabilirsiniz.

 15. Ben babadan yetim aylığı alıyorum 36 yaşındayım hiç bir yerde çalışmıyorum ama e-devletten baktığımda 2500 tl GSS borcu görünüyor ?? Bu duruma itiraz edebilirmiyim ??

  1. Merhaba,

   Dul ve yetim aylığı alanlar genel sağlık sigortalısı sayılır. Bu sebeple yetim aylığı alan çocuklar genel sağlık sigortası primi ödemez. En yakın SGK hizmet brimine konu ile ilgili itiraz edebilirsiniz.

 16. Eşimin çiftçilikten dolayı bağkuru bulunmakta lakin aylık primlerini yatıramadığı için sağlıktan yararlanamakta
  Asıl öğrenmek istediğim ise, benim ssk primlerim dolu yaşı bekliyorum, benim sağlıktan yararlanabilmem için en azından kendime, devletin belirlediği fiyat ı ödeyip sağlıktan yararlanabilmem mümkünmü? Yoksa eşimin bağkuru olması buna engelmi

 17. mart 2014 tarihinde kamuda işe başladım ve işe başladıktan yaklaşık bir yıl kadar sonra gelir testi yaptırmam gerektiğini öğrendim. yaptırdığı gelir testi ile 2012 yılında biten öğrenimim ile gelir testi yaptırdığım tarih arasında sanki hep çalışmışım gibi borç çıkarıldı, o zamanlarda dahi haksızlığa uğradığımı düşünmeme rağmen borcumu ödedim. Devletime olan ödevlerimi yerine getirme sorumluluğuyla yaptığım bu eylem beni zarara uğratmıştır. Çünkü şimdilerde gss borç primlerinin 53 tl ye düşürüldü. Konu ile ilgili uğramış olduğum haksızlığın telafisi var mıdır?

 18. geçmiş gönemlere ait gss prım borcumu yapılandırmış ve buaya kı taksitlerını odedim yenı çıkan borc silme yasası ile kalan borclardan muaf mı oluyorum saygılar

  1. Gss borcundan muaf olma durumunuzu bilmediğimizden alo 170 hattını arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz

 19. Gelir testini 2 senedir yapiyorum. Ama simdiye kadar gss borcum cikmamisti. Aralik 2016 ve ocak ve subat ayi icin 178 tl borcum gozukuyor. 25 aydir calismiyorum ve hastaneye de gitmedim ilacta almadim. Evli degilim .Bu konuda nasil bir yol izlemeliyim.

  1. Yaşınız 25 ve üzerinde ise GSS ödemekle yükümlülüğünüz vardır. Lütfen alo 170 arayarak daha detaylı bilgi alınız

 20. Sgk’lı olarak çalışmaktayım
  eşim 2015-2016 yılındaki part-time çalışırken GSS borcu çıkmış
  iptal ettirebilirmiyim.
  SGK lı çalışan bir kişinin eşi nasıl olurda GSS kapsamına girer

  1. GSS kapsamında kişilerin çalışması halinde sigortalılığı 30 güne tamamlanmadığından bu konu hakkında kişileri 2016/29 sayılı genelge öncesinde borç çıkarılabılmektedir.Çıkarılan borçların kontrolü için ikametin bağlı olduğu SGK ya başvurabılırısnız.

  1. Genel sağlık sigortası ile ilgili talebinizi bağlı olduğunuz SGK iletebilirsiniz.

 21. 09.09.2016 tarihinde üniversiteye başladım ama halen e-devlete girdiğimde borcum olduğu görünüyor 2017 nin ocak ayında Bursa Osmangazi ye bağlı Sgk ya gittim borcu sileceğiz dedi memur fakat ertesi gün baktım bir kısmını silmişler geçen hafta baktım bu seferde 2017 hem ocak hem subat hemde mart ayına dair borç cıkartmıslar böyle birşey nasıl olabilir bu nasıl bir sorumsuzluktur iki tane üniversite okumama rağmen devlet bunu nasıl görmüyor üstelik itiraz etmeme rağmen hala borcum devam ediyor yardım ve bilgilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  1. 25 yaş üzerinde iseniz borçlanırsınız lütfen alo 170 hattını arayarak detaylı bilgi alınız

 22. Merhaba bana hiçbir tebligat gelmeden 2015 yılından (25 yaşımı doldurduktan sonra) her ay gss prim borcum oluşmuş ve hatta 2016 ekim ayından beri sigortalı çalışmama rağmen 2017 şubat’a kadar da borç çıkartılmış. Bugün Sgkya giderek durumu bildirdim. Çalıştığım ayları düşürdüler fakat çalışmadığım dönemdeki borç için gelir testi yaptırmam gerektiğini söylediler. Şuan çalıştığım ve SSK’lı olduğum için de gelir testi yaptıramayacağımı ancak işsiz kalırsam test yaptırıp geçmiş borcunda düşebileceğini söylediler. Şuan aklıma takılan şey ise ya emekli olana kadar işsiz kalmazsam ne olacak?

 23. Merhaba. Ben 22 yaşındayım. Üniversiteden 1 yıl önce mezun oldum. 1900 lira gss borcum çıktı. Annem veya babam sigortalı değil. 25 yaş altındakilerin borçlarının silinmesi ve mezun olduğu tarih itibariyle 2 yıl gss borcundan muaf olması beni kapsamıyor mu?

 24. Merhaba sahsima 01.12.2016 tarihinde gss baslatilmis gelir testi yaptirmamistim ve sigortali calismiyordum ben 05.01.2017 de sigortali bir işe basladim su an iki aylik borcum gözüküyor ne yapmaliyim lütfen acil yardım

 25. 2012. de iskurdan ise alindim firma destekli firma bana 6 ay ssk mi devletin yatiracagini soyledi e devlet sifresini yeni aldim bu doneme ait gss borcum cikiyor ne yapmam lazlim saygilar

 26. Merhaba ben 27 yaşındayım ve eğitimime ara vermeden devam ediyorum gss borcum çıktı bu borç silinir mi ödemek zorundamiyim?
  Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  1. 25 yaş altında olan ve okuyanlar GSS borcundan muaftır. Önceki dönem sildirmesi için öğrenci belgenizle birlikte SGK’ya başvurunuz.

 27. Annem 37 doğumlu üzerimden devlet muayene ediyor diye ssk dan çıkardım ama 1250 tl gss borcu çıktı şimdi ödemedende ssk dan faydalanamıyor ne yapmam lazım tesekür

 28. merhaba.. gss borcum yaklasik 11.000 tl haberim.yoktu. 2012 yilindan beri sigortam yok hic calismadim.. 5 aydir istege bagli odemeye basladim.. geriye yonelik gelir testi yapilamiyormus.. bu borc silinebilirmi ne yapmam gerekir

  1. GSS borçları 25 yaş ve altı öğrencilik durumunda silinebilmektedir. Lütfen Gelir testi yapırınız.

 29. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyordum sonra bagkur maaşı almaya başladım babamdan kalan dul yetim aylığı 200 tl yakın e devletten bakarken genel saglık sigorta borcum 2187 tl gördüm şaşırdım hiç bilgim yoktu ödeyecek miym ne yapmalıyım?

  1. Eğer öğrenci iseniz ve yaşınız 25 in üstünde değilse lütfen güncel öğrenci belgenizi SGK’ya ileterek başvuruda bulununuz.

 30. 4 aydır işsizim ve her hangi bir gelirim yok. Gelir testi yaptırdım, oturduğum ev bana ait olduğu için 65,8 tl prim ödemem gerektiği söylendi. Herhangi bir gelirim yokken ve ailemin yardımı ile geçimimi temin ediyorken bu primi nasıl ödeyebilirim? Bana; itiraz hakkım olduğu ancak bu ödemenin yönetmelik gereği çıkartıldığı söylendi. İtirazıma olumlu cevap alamazsam başka nereye başvurabilirim? Ayrıca 20 yıldır sigorta primlerimi düzenli ödediğim halde zor zamanımda devletimin beni borçlu durumuna sokması da ağırıma gidiyor. Gelir testi yaptırmaktaki amacım sigortadan faydalanmaktan ziyade adıma borç çıkartılmamasıydı zaten.

  1. GSS borcunu ödemek zorunluluğunuz bulunmaktadır. Eğer öğrenci iseniz ve 25 yaş altı iseniz muaf olursunuz.

 31. Merhaba
  Ben 2008 yılından üniversitede çalışmaya başladım ve bu güne kadarda kurumumda çalışmaya devam ediyorum. Fakat nedeni belli olmayan şekilde 2012-2014 yıllar arasında Gss borcum çıktı. Bu durumu İlimizde SGK ve Kendi kurumuma bildirmeme rağmen bir türlü problemi çözemiyorlar. Ayrıca bana çözüm olarak verilen Ankara merkez telofon numaralarını aramama rağmen kimse telofonu açmıyor. Ne yapmalıyım

  1. SGK dan Formüllü belge alarak oradaki kuruma götürmeniz gerekmektedir.Posta yoluyla da talep edebilirsiniz ancak evrak işlemi iç işleyiş gerektirdiğinden Kurumun yönlendirmesi önemli olacaktır. +90 216 170 11 22 hattını arayınız

  1. 25 yaş altı ve öğrencilik devam ederse borçtan muaf olursunuz. Ancak bir gelir testi yaptırmanızda fayda vardır.

 32. ben 3 ay öncesine kadar sigortalıydım(4 ay sigortam yattı) farklı bir işe başladım sigortam yeniden başlayacak.şu an sgk borcumun olduğunu öğrendim ne kadar olduğunu bilmiyorum itiraz hakkım var mıdır? ödemediğim her gün faiz işler mi?
  şimdiden teşekkürler

 33. 20 mayıs 1997 doğumluyum. 20 mayıs 2015′ de 18 yaşımı doldurdum. haziran 2015 lise bitdkten sonra 1 sene mezuna kaldım veüniversite sınavına çalıştım bu dönemde ağutos 2015 aralık 2015 tarihlerinde sigortalı çaıştım.31 aralık 2015 işten çıktım ağustos 2016 tarihine kadar çalışmadım. eylül 2016 üniversiteye başladım.dün öğrendiğime göre 3318 lira borcum var ne yapmam gerekiyor. şu an çalışmıyorum ama gelirim g-2 seviyesinde gösyeriliyor…

 34. iyi günler,
  yaşım 40, benim 2013 den itibaren 4600 tl gss prim borcum gözüküyor. Babadan, emekli sandığından yetim maaşı alıyorum. Bazen part time çalışıyorum. Bu borcun olması normal mi? Böyle bir borcu ödeme gücüm yok. Sağlıktan da baba üzerinden faydalanıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler Saygılar.

 35. Gss Borcum 2800 liraydı,Sgk ya ögrenci belgemi götürdüm ve borcun bi kısmını sildirdim.Sildiremedim Bir senelik bir kısım var onuda harcımı yatıramadığım için silinmedi.(ögrenciliğim aktif gözükmüyordu)Şimdi Yeni bir yasa çıktı borclar 25yasına kadar olan kısımlar siliniyor Diyorlar .Bu borçlanmalar yapılırken ben 25 yasını doldurmamıstım.şimdi 26 yaşındayım borcum silinecekmi ?

 36. Merhaba ben sigortalı olarak çalışmaktayım eşimin benim sigortamdan faydalanması için sgk müdürlüğüne başvur yaptım işlemi gerçekleştirdiler. Fakat bugün hastaneye gittiğimizde eşimin sigortadan aktivasyon dışı olduğu söylediler. tekrar sgk müdürlüğüne gittim eşimi kendi üzerime aldırdım eşimin geçmişe dönük gss borcunun olduğunu söylediler gelir testi yaptırmam gerektiğini söylediler ve testi yaptırdım bu geçmişe dönük gss borcunun silinmesi mümkün mü?

  1. Geçmişe dönük GSS borcunun şuan silinmesi mümkün değildir. Ancak belirtilen dönemde öğrencilik ya da sigortalılık durumu varsa silinebilir.

 37. 2012 yılında Ben askerdeyken baba m benim adıma bağkur başvurusu yapmış askerden geldikten sonra evlendim ve babamdan ayrıldım ondan sonra yeşil kart başvurusu yaptim sürekli adıma pirimli olarak çıkıyor baktım olmuyor ayda 51 Lira olarak çıkarmak istedim ve SGK YA gittim ordan senin adına GSS DEN 7000 TL YE yakın borcun gözüküyor dedi ve şuan hiç bir sağlık güvencem yok hiç birşey den yararlanamıyorum lütfen yardımcı olun ne yapmam gerekiyor aylik gelirim yok nasil ödiyeceğim ARKADAŞLAR YARDIMCI OLUN zor durumdayım YEŞEKKÜRLER….CEVAP BEKLIYORUM

  1. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Ya da SGK müdürlüklerinde durumunuzu belirtebilirsiniz.

 38. slm bana GSS pirim boru 7500 tl görünüyo ne yapmalıyım ben babadan maaş alıyorum nasıl çıktı haberim yok ne yapmalıyım af mı var..

  1. SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz. Babanızdan maaş alıyorsanız size borç çıkmaması gerekir, Tülay Hanım.

  1. SGK müdürlüklerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz, Yunus Bey.

 39. GSS Borcum çıktı çalışmadığım günlerde gelir testi de yaptırdım borç yine artarak devam ediyor.Gelir testi yaptırmak için doldurduğum bilgilerimde eşimle ikimizin toplam maaşlarını ve harcamalarını yazmıştım.Ama gelir testi için başvuru yaptığımda eşimin Alman vatandaşı olduğu için kimlik numarasının kapalı olduğu söyledi. Buna rağmen beni uyarmadan gelir testinin onaylandığını söyledi.Ben o formda eşimle ikimizin gelir ve giderlerini yazdığım için ve eşimin kaydı olmadığı için o formda görülen gelir ve giderleri sanki ben tek başıma yapıyormuşum gibi göründü.Bu durumda oradaki memur beni mağdur ederek gelir testimi beni uyarmadan onayladı .Bu konuda ne yapabilirim bayağı yüklü bir borcum da var.Bu hususta yardımlarınızı acilen bekliyorum.Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

  1. Eğer sigortalı olarak çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. SGK müdürlüklerine giderek itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

  2. Nereye (SGK’nın hangi birimine),nasıl bir dilekçeyle başvuru yapabilirim?Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim…

 40. Ben evli iken GSS borcum çıkmış haberim yoktu şimdi ayrıldım borcum olduğunu öğrendim ben odemek zorunda mıyım yoksa silebilir miyim borcu

  1. Geçmişe dönük borca yapacağınız bir şey yok. Eşinizin sigortasından yararlanmak için dilekçe vermeniz gerekirdi. Ailenizde herhangi biri sigortalı ise onun üzerinden yararlanabilirsiniz.

 41. İyi günler,
  Yaklaşık 3 aydır (eylülden beri) özel bir iş yerinde çalışıyorum, şahıs şirketi. İkinci aydan itibaren sigortamı tam yapacaklardı ama ekim ayında sadece 2 gün gösterilmiş ve diğer günler ücretli izin olarak kaydedilmiş. Bildiğim kadarıyla sigorta başlangıcının olduğu aydaki çalışmadığın günler genel sağlık sigortası kapsamında devlete borçlandırılıyorsun. Şu an itibariyle borç durumum nedir, nasıl öğrenebilirim? Böyle bir durumda itiraz hakkım nedir?

  1. E-Devletten durumunuzu öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi için SGK müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

 42. merhaba.genel sağlık borcum 150 tl miktarında 2015 ağustos ayından beri yatırmadım..ekim de sıgortalı işe başladım ? otomatik olarak genel sağlık iptal olurmu ? ben genel sağlık borcumu kapatıcam zaten ? e devletden yatan primi bu ay sonu görebilirmiyim şu an göremıyorum ? iş yerinde sigortam sorunsuz yatarmı ? girişim yapılmış dediler ? hayırlı günler lutfen cevap verirseniz çok sevinirim ..

  1. Otomatik genel sağlık sigortası iptal olacaktır. E-Devletten prim durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

 43. Merhaba iyi aksamlar.ben gss kapsaminda hic gelir testi yaptirmadim.2013 mayis ayinda ciftci bagkuru odemeye basladim.2015 subat ayinda kapattirdim ciftci bagkurunu.mart ayinda memur oldum cezaevinde 8 aydir calisiyorum memur olarak.gecen gun gss sigortasina baktigimda 6800. Borc cikmis.yani 2012 den beri hic aksatmadan bana borc yazmislar,peki benim bagkur odedigimi gormuyorlarmi.yada sonra memur oldugumu gormuyorlarmi.bu borcu nasil sildirebilirim ve kapatabilirim acaba.iyi aksamlar.simdiden cvp icin tsk ederim

  1. Sistemde gözükmeyebiliyor. Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtiniz, borcu sileceklerdir.

 44. merhaba ben 2012/2013 yıllarında yabancı öğrenci olarak ankara üni okudum ve genel sağlık sigortasından yararlanmak içinde iki sene boyunca pirimlerimi yatırdam. şimdi 2014 te de TC. Vatandaşı oldum gelir testi yaptırıp sgk ya gittiğimde öğrenci olduğum yıllarda ödemiş olmama rağmen 2012/2013 yıllarını da katarak yüklü miktarda borç çıkardılar ne yapmam gerekiyor, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı