GSS

GSS AF

GSS AF

2008 yılının ekim ayında yürürlüğe konulan Genel Sağlık Sigortası ile amaçlanan tüm vatandaşların sağlık sigortası kapsamına alınmasıdır. Hatta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan insanların (sığınmacı ve vatansızlar) da sağlık sigortası kapsamına alınması amaçlanmıştır. 18 yaş altı çocuğunu hastahaneye götüren vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumunca sağlık sigortası kapsamına girmiştir. Bu vatandaşların gelir durumlarına göre aylık prim tahakkuku olarak borçlandırma yapılacaktır. Vatandaşlar genel sağlık sigortası kapsamında alınan prim tahakkuku borçlandırmasını anlamakta güçlük çekmektedirler. Bu borçlandırmayı prim olarak değil de bir ceza gibi algılamaktadırlar.


18 Yaş Altı Belirsizlik

19.06.2010 tarihinde yürürlüğe konulan 5997 sayılı kanun ile bu konuda büyük bir değişiklik yapılmıştır. Bu kanun yürürlüğe konulmadan önce sosyal sigortası olmayan vatandaşların genel sağlık sigortası prim yükümlülükleri 18 yaş altı çocukların hastaneye götürdükleri tarihte başlamaktaydı. 2010 tarihinde yürürlüğe konulan bu kanun ile sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar kurumca belirlenecek ve genel sağlık sigortalısı sayılacaklar ve primlerini buna göre ödeyecekler. Yapılan kanun değişikliğine göre genel sağlık sigortalısı olanlar hastaneye yaptıkları giriş tarihi ile değil Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru tarihiyle prim borcu çıkartılmaktadır.

GSS Af Nedir?

GSS Af genel sosyal sigorta borcu olan vatandaşların belirli şartlar altında olan vatandaşların borcunun silinmesidir. GSS Af’ ‘tan okumakta olan, evli olmayan, annesinin veya babasının sigortası üzerinden bakılan vatandaşlar yararlanabilir.

GSS Af’tan Kimler Yararlabilir?

  • Lise öğrenimi görmekte olan vatandaşlar 20 yaşına kadar anne veya babasının sosyal güvencesinden yararlanabilmektedirler. Bu durumda Genel sigorta Borcu çıkan vatandaşlar GSS Af sisteminden yararlanabilirler.
  • Üniversite öğrenimi görmekte olan erkek vatandaşlar evli olmamak koşuluyla 25 yaşına kadar anne ve babasının sosyal güvencesi altından bakılmaktadırlar.
  • Öğrenim görmeyen erkek vatandaşlar erkek vatandaşlar 18 yaşına kadar anne ve babalarının sosyal sigortası üzerinden bakılmaktadırlar.
  • Bayanlarda ise durum başkadır. Öğrenim görse de, görmese de evleninceye kadar anne veya babalarının sosyal sigortası üzerinden bakılmaktadırlar.

Bu durumda Genel Sigorta Borcu çıkan vatandaşlar GSS Af sisteminden yararlanabilirler.

GSS Af’tan Nasıl Yararlanabilirim?

Yukarıdaki maddelerden birisi sizi tanımladığı halde borcunuz çıkarsa öğrenci belgenizle şehrinizde bulunan size en yakın Sigorta Müdürlüklerine giderek GSS Af’tan yararlanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. ben şu anda 29 yaşındayım.. 26 haziran 2012 de Gaziantep unıversıteden mezun oldum. 2012 ocak ayında genel sağlık sigortasına başvurdum ama herhangı bır gelırım olmadıgı halde ögrencıyken bana aylık 112 TL üzerinden borç çıktı.. 18 agustos 2012 de sigortalı olarak çalışmaya basladım.. 2012 basından işe başlama trıhıne kadar 912 TL genel sağlık sigortası borcu cıktı.. benım bu dönemde herhangı bı gelirim yada mal varlıgım olmadan cıkan bu borcun affı olur mu ? olursa ne yapabilirim ?

    teşekkürler

    1. 25 yaşınızı doldurduğunuz için prim ödemeniz gerekmektedir. Size en yakın SGK müdürlüğüne giderek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı