GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS  gss logo

  GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS

  Hiçbir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için uygulanan bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası sistemi gerek insan gücü gerekse maddi kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Ayrıca hizmetlerin vatandaşın ayağına kadar götürülmesi açısından da önemlidir. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayanlar Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmek için başvuru yapmalıdırlar.

  Genel Sağlık Sigortası’na Kimler Başvurabilir?

  SGK’dan yaşlılık,sakatlık,dul,yetim aylığı almayanlar ile yeşil kart uygulamasından yararlanamayanlar, Sağlık Sigortası’na başvuru yapabilirler.

  Genel Sağlık Sigortası’na Nasıl Başvuru Yapılabilir?

  Genel Sağlık Sigortalı olmayanlar ve sigortalılık statüsü sona erenler ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler SGK tarafından tespit edilecek ve bu kişiler bir ay içerisinde gelir tespitinin yapılması için vakıflara başvuracaklardır. Özürlü ve yaşlı olanlar vekili ile birlikte başvuru yapabilirler.

  Gelir Tespiti

  Başvuru için adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre ilgili vakfa bizzat yazılı bir başvuru yapılmalıdır. Vatandaşların gelir tespiti başvurusundan itibaren 1 ay içerisinde gelir tespiti ve işlemleri tamamlanmalıdır. Genel Sağlık Sigortası veya bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olduğu tespit edilenler bu uygulamadan yararlanamazlar. Bu kişilerin uygulamadan yararlanamayacağı yazılı bir şekilde kişiye bildirilir.

  Gelir Tespitinin Kapsamı

  1) Harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının üçte birinde az olan vatandaşların primi devlet tarafından ödenecektir.

  2) Sigorta sistemi dışında olup bir geliri olması nedeniyle aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden fazla olan vatandaşlar primlerini kendileri ödeyeceklerdir.

  3) Zorunlu sigortası sona erenler 10 gün içinde yeniden sigortalı olmazsa gelir tespiti kapsamına girmiş sayılacaktır.

   

     tıkla sorunu sor

  GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mustafa songur diyor ki:

   iş yerinden cıkış aldım henüz sgk müdürlüğüne bildirmedim sıkıntı olurmu ve genel saglık sigortası na baş vurmak için internetten web sayfası olurmu

   1. Aykut Otu diyor ki:

    İşten ayrıldığınızı siz değil işvereninizin sgk ya bildirmesi gerekmektedir. 10 günlük süresi vardır. Bildirilmediği taktirde ceza uygulanır.

   2. orhan diyor ki:

    Merhaba benim yeşil kartım var yeni evlendim eşim benim üzerimden yeşil karttan faydalanabilir mi

    1. Hürcan Karataş diyor ki:

     Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. yunus emre mavi diyor ki:

   ben 23 yaşında ve öğrenciyim ,babam ve annem abim üzerinden sigortadan yaralanıyor ,ben yaralanamayacagım icin sgk müdürlüğü gelir testi yaptırmak zorunda oldugumu söledi,yaptırdım ve aylık yaklasık 120 tl aylık borcum olusuyor ve bende bu borcu ödeyemiyorum.. ögrenci oldugum icin bu borc yükümlülüğünden muaf olmam gerekmez mi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Eğer öğrenciyseniz, öğrenci belgenizle beraber SGK ya gidiniz. Bunu gösterdiğiniz taktirde borcunuz silinecektir.

  3. Sedat diyor ki:

   18yasındayım okulum gecen sene bitti şuan üniversite sınavına hazırlanıyorum.Sigortadan yararlanmak için ne yapmalıyım.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Aileniz hayattaysa öğrenci olduğunuz dönemde onların üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz.

  4. murat tekin diyor ki:

   24 yaşındayım 21.09.2012 tarihinde üniversiteden mezun oldum üniversite bitene kadar babamın bağkur’undan yararlandım. nisanda da askere gittim bu hafta geldim, acaba GSS borcum varmıdır ne yapmam gerekiyor.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yanda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. https://sgk.ziraatbank.com.tr/

  5. inci diyor ki:

   Evliyim bir cocuk annesiyim esimin ailesi ile kaliyorum calismiyorum gelirim yok sigortam yok esimde issiz. Ne yapmam lazim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SGK’ya başvurarak gelir beyanında bulunmanız gerekmektedir İnci Hanım. Aksi taktirde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  6. mehmet diyor ki:

   merhaba babam emekli kızkardeşim 18 yaşından buyuk bekar ve çalışmıyor kardeşimin gelir beyanında bulunması gerekiyor mu

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Eğer kardeşiniz babanızın üzerinden sağlık yardımlarından faydalanmıyorsa, evet gelir beyanında bulunması gerekmektedir.

  7. Özlem diyor ki:

   Merhaba, bu ay sonu bağkurumu iptal edeceğim. Genel sağlık sigortasına başvurmak için ne yapmam gerekiyor?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    GSS ‘ye başvurmak için, Bölgenize en yakın Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir. Daha sonra bu kişiler evinize gelerek bir takım testler yapacaklar.

  8. ramazan diyor ki:

   merhaba arkadasım benım yesılkartım var sıstemde oyle gozukuyor ve genel saglık sıgortasını nasıl yapabılırım özel hastane yesil kartlılara bakmadıklarını soyledı ve genel saglık sıgortasına gecıs yapın sizin açınızdan iyi olur demıstı bız bunu nasıl yapabılırız sımdı yardımlarınızı beklıyorum saygılar hürmetler ederim 🙂 ramazan

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız halinde GSS ye geçişiniz gerçekleşir.

  9. ramazan diyor ki:

   teşekkürler aykut bey 🙂

  10. bilal diyor ki:

   işten çıktım eşim ev hanımı birtanede kızım var işsizim ve sigortamızın süreside doldu ne ypmalıyım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gelir Testi yaptırmanız gerekiyor Bilal Bey.

   2. engin diyor ki:

    slm ben daha önceden isteğe bağlı sigortalıydım daha sonra işe girdim işten 12 ocak 2015 itibariyle çıktım sonra 30 nisan 2015 te yine işe girdim 1 gün sigortalı 29 gün de fazla ödemem olduğu için bağkua 29 günde oradan aldım şimdik bana 487 tl gss borçu çıkıyor bunda bir yanlışlık var beni bilgilendirirseniz sevinirim….

    1. Yusuf Karataş diyor ki:

     SGK müdürlüğüne giderek itiraz edebilirsiniz.

  11. mustafaavcı diyor ki:

   ben gm enel sağlıksigortalımıyım hiç müracat etmedim ne yapmalıyım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Müracaat etmediyseniz tabii ki değilsinizdir Mustafa Bey. Başvuru için gerekli olan bilgiler yazımızda yer almaktadır. http://www.ssk.biz.tr/genel-saglik-sigortasi/

  12. Merhaba Aykut Bey diyor ki:

   1 Agustos itibarı ile isimden SGK prim gun ve yılını doldurmam nedeniyle ayrıldım..Yeni bir ise baslamadım ve o tarihten beri sigortalı degilim.Emeklilige hak kazanmak icin belge almaya gittgimde 99 gun boyunca saglık sigortasından yararlanabilecegim soylendi.Ancak simdi de GSS na giris yaptırmam gerekmis yeni ogreniyorum.Bu noktada GSS ye 99 gunluk sure dolmadan mı basvurmam lazım yoksa dolduktan sonra belirli bir sure icerisinde mi..

   Tesekkurler bilgi icin..

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Dolmadan da başvuru yapabilirsiniz bu noktada herhangi bir sorun olmaz.

   2. Asude diyor ki:

    Merhaba suanda işsizim ve 5 aylik hamileyim. Sigorta süremin gecerligi haziran sonunda bitiyor. Esimde suan issiz hamile oldugumu ogrendigimden beri ozel hastanede kontrollere gidiyordum devaminda nasil yararlanabilirim fiyatlarmi yukselir ???

    1. Yusuf Karataş diyor ki:

     Sigortanız bulunmazsa fiyatlar artacaktır.

  13. okan diyor ki:

   üniversite öğrencisiyim 9 ay borcum gözüküyor fakat gss geçmek için gittiğimde öğrencisin babanın üzerinden yararlanıyon dediler gerek yok dediler şimdi 9 ay borcum var ne yapabilirim öğrenci belgesi götürsem iptal olurmu

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Okan Bey, öğrenci olduğunuz dönem içerisinde her sene SGK’ya öğrenci belgenizi götürmelisiniz. Götürdüğünüz taktirde borcunuz çıkmayacaktır.

  14. hakan aslan diyor ki:

   merhaba.1 ekime kadar öğrenci olduğum için babamdan yararlanıyordum.1 ekim itibariyle bu durum sona erdi.sgk müdürlüğüne gittim sosyal yardımlaşma vakfına gitmemi söylediler.yakın zamanda ameliyat olacağım.yaklaşık 1 buçuk aydır sigorta kapsamında değilim herhangi bir borcum çıkar mı ? sigortalı olmak için ne yapmam gerekiyor.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gelir testi yaptırmadıysanız borcunuz çıkar Hakan Bey. Sosyal dayanışma vakfına giderek bir an önce GSS kapsamına girmelisiniz.

  15. yavuz diyor ki:

   Aykut bey.Ben askerden 2012 şubat ayında geldim 2012 ortalarına doğru sgk dan borcumu sorgulattım yok dediler rahatladım.Geçen hafta eczanede ilaç vermediler borcum varmış.Sonra kaymakamlığa gittim gelir testine girecen dediler sosyal dayanışma vakfından forum aldım tek sayfa.Bir çekincemiz var hanedeki bilgileri ad soyad,tc no,İzin veriyorum bölümünün altınada imza hepsine imzalatmam gerekiyor.Ama herkez ayrı telden çalıyor bu gelir gider bölümleri ayrıntılı birşey yok sadece imza olayına takıldık.Borç bana yazıldı ailemin imzası ne alaka yanlış bişey yaparız başımız bu imzalar yüzünden belaya girer diye korkuyorum.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu konuda bir sorun olamaz Yavuz Bey. Bu şekilde işliyor sistem. Borç sizin ancak gelir testi yaptırırken hanedeki kişilerin bilgileri doğrultusunda bu test yapılıyor.

    1. yavuz diyor ki:

     Saolun aykut bey gelir testini tamamladık bir memur geldi evde ayrıntılı forum doldurdu 15gün sonra belli olacakmış.

  16. cansu diyor ki:

   eşimle boşanma arefesindeyim fakan eşimn sigortası yok bende sigortadan yaralanamıyorum ve hadtaneye gitmem gerekiyo acaba kendime genel sağlık sigortası yaptırabilirmiyim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Geliriniz 313 TL nin altındaysa GSS yaptırmalısınız Cansu Hanım.

  17. oguzhan diyor ki:

   Merhaba, ben calisiyorum ve ssk var ama annemin yok annem ameliyat olmak zorunda benim sskdan yararlana biliyorumu ? Babamin bagkura borcu oldugu icin ssk”dan yararlanamiyor, babam ciftci aylik geliri yok annem gss den nasil faydalanacak ? tesekurler…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Oğuzhan Bey, anneniz GSS yaptırdıysa, test sonucunda belirlenen gelirin düşük olması halinde sizin üzerinizden yararlanabilir. Eğer hiçbir sosyal güvencesi yoksa, SGK ya giderek annenizin sizin üzerinden yararlanması için dilekçe vermelisiniz.

  18. mert diyor ki:

   yaklaşık 2 yıldır sigortasız çalıştırıldığımı öğrendikten sonra gerekli birimlere şikayetimi gerçekleştirdim.sigortasız çalıştığımdan haberim olmadığı için gelir testi yada herhangi bir başvuruda da bulunmadım.dolayısıyla çok ciddi bir borçla karşılaşacağımdan endişeleniyorum.ne yapmam gerekiyor ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Mert Bey bu konuyu ALO 179 Kayıt Dışı İstihdam Hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

  19. muhlis altun diyor ki:

   selam arkadaşlar benim %79 engelli oğlum için gss sına alınması için nereya baş vurmam gerek

   1. Aykut Otu diyor ki:

    GSS başvurusu ile ilgili ayrıntılı bilgi yukarıdaki yazımızda verilmiştir Muhlis Bey.

  20. idris diyor ki:

   merhabalar ben ocak 1995 doğumluyum ben ekim 2013 e kadar sigortalı olarak çalıştım. yaklaşık olarak hatırladığım kadarıyla 137 gün primim var. işten çıktıktan sonra bugün diş hastanesine gittim. Fakat sigortadan yararlanamadığımı söylediler. genel sağlık sigortası yaptırmamı tavsiye ettiler. fakat şu an üniversite hazırlığı yapıyorum nasip olursa bu sene ortasında öğrenciyim. ama gecen sene büyük bir kaza geçirdiğim için hastane kontrollerim var aykut bey bu durumda ne yapmamı önerirsiniz bilginiz için teşekkür ederim şimdiden.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Siz yine de GSS için başvurunuzu yapın İdris Bey.

  21. Zair diyor ki:

   Merhaba. Ben yabancıyım ve ikamet tezkeremi yeni aldım. Hiç bir erde çalışmıyorum. Eşim hamile. Kendime ve aileme nasıl sigorta yapabilirim? ve nereye gitmem gerekiyor?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Genel Sağlık Sigortasına başvurarak gelir testi yaptırmalısınız. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmelisiniz.

  22. ramazan diyor ki:

   Merhabalar kolay gelsin ben 01,01,1965 doğumluyum. 03,1981 girişli sigortalıyım şu ana kadar toplamda 2113 gün primim mevcut. emekli olmak için ne yapabilirim ? geçmişe dönük olarak boşlukları doldurma şansım var mıdır ? kaç gün ve kaç yaşında emekli olacağım? Şu an boşlukları doldursam yaş engeli olmadan emekli olabilir miyim ? Vermiş olduğunuz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    46 yaş, 25 yıl, 5075 prim günü şartınız var Ramazan Bey. Ancak şöyle bir durum var siz ilk işe girişinizi 16 yaşında yapmışsınız, 18 yaşın altındaki primleriniz geçerli olsa da işe giriş tarihi geçerli olmuyor, 18 yaşını doldurduğunuzdaki giriş geçerlidir.

  23. nagehan macin diyor ki:

   merhaba ben eşimden ayrıldım çalışıyorum sigortam var bana tebliğ zarfı geldi genel sağlık pirimi borcunuz var diye ben böyle bir başvuru yapmadım ne yapmam lazım teşekürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Çalışmadığınız dönemlerde yapmadığınız gelir testi yüzünden borcunuz çıkmış olabilir Nagehan Hanım. Size hangi dönemler için borç yazıldığını öğrenerek o dönemde eğer mazeretiniz varsa bunu belgelendirerek bildirebilirsiniz, ama yoksa ödemeniz gerekiyor.

  24. naim diyor ki:

   16 ocak 2012 tarihinde önlisans’dan mezun oldum ve 16 Ekim 2012 tarihinde 4 yıla tamamlamak için açıköğetime kayıt yaptırdım.. kayıt yaptırdığım tarih öğrenci belgemi alıp babamın sigortasından yararlanmak için SGK’ya verdim. Bugün GSS borcum varmı diye merak edip baktığımda şaşırdım kaldım 2.750 lira borcum bulunuyor.. Bu nasıl oluyor anlamıyorum yardım edermisiniz?

  25. Yusuf diyor ki:

   merhaba ben 8 aydır sikortasız calışıyorum. inşaatcı oldugum icin devamlı bir yerde calışıp sikorta olmuyor.şu anda hic bir gelirimde yok.sadece hanım anneanneme baktıgı icin bakım parası alıyor sikortamızda yok hanım hasta ama hastaneye gidemiyor bu yüzden ne yapmamız lagzım bilgi verirseniz sevinirim……..teşekürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yusuf Bey ALO 170 i arayabilirsiniz.

  26. Aykut Otu diyor ki:

   GSS ye başvuru yapınız Yusuf bey.

  27. ibrahim keleş diyor ki:

   17/07/1956doğumluyum 20 ay askerlik yaptım 20/12/1979da ssklı oldum.24/06/1987de bağkurlu oldum.2008de bagkurdan ayrıldım.ssklı oldum.2000den2008kadar bağkurum ödemediğim için sildiler.12yıl6ay7günüm var.bağkur toplam4507gün ssk toplam393günüm var.ikisi toplam 4900 günüm var.ne zaman emekli olurum.saygılar.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    İbrahim Bey tüm bu yazdıklarınızı yanda verdiğimiz linke tıklayıp oraya yazarak emeklilik sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  28. HÜSEYİN KOÇER diyor ki:

   Eski döneme ait 22 ay bağkur prim borcum var. Şu anda ise ocak 4 itibari ile isteğe baglı sigorta başlatmış bulunmaktayım. Şubat ayı başında Ocak ayına ait 27 gün prim ödememi yaptıktan sonra sağlıktan yararlanabilirmiyim…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hüseyin bey sağlıktan yararlanabilmeniz için 60 günden fazla prim borcunuzun olmaması gerekiyor.

  29. HÜSEYİN KOÇER diyor ki:

   Aykut bey yani 2006 da bırakmış olduğum mecburi bağkurla şimdi yatırdığım isteğe bağlı sigorta aynı katagoriye giriyo anladığıma göre… Sağlıktan yararlanabilmem için eski borcu kapatmam gerekiyo doğrumudur….(borcum 2006 öncesi 22 ay)

  30. TANER AYKUT diyor ki:

   Merhabalar… Eski işyerimden 15.08.2011 tarihi itibari ile ayrıldım ve 27.08.2011 tarihi itibari ile yurtdışına çıktım. Yurtdışında o günden itibaren sağlık sigortam yatıyor. Fakat ayrılmış olduğum işyeri 4a kapsamındaki Ağustos primini tam yatırmış. Eski işyerim eylül 2011 tarihi itibari ile iflas etti. Hizmet bilgisi sorgulamada halen işten çıkış tarihim gözükmüyor ve halen ben yurtdışında çalışıyorum. Bu çıkış tarihinin gözükmemesinin bana bir zararı olurmu acaba…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Olabilir Taner Bey, ancak bunu işvereninizin bildirmesi gerekiyordu. Yine de ALO 170 i arayarak sorabilirsiniz.

  31. tuğba diyor ki:

   mrb benim eşim işten çıkarıldı herhangi bir gelirimiz sigortamız yok bizde bundan yararlanabiliyormuyuz acaba nereye başvurmamız gerekio ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sigortanız yoksa yararlanmanız şart Tuğba hanım yoksa borcunuz çıkacaktır. Sosyal güvenlik ve dayanışma vakfına giderek gelir testi yaptırınız.

  32. emir diyor ki:

   ben 17 yaşındayım yazın sigortam başladı ve bitti şuan okuyurum babamın sigortasından yaralana bilirmiyim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Öğrenci belgeniz ile SGK ya gidiniz.

  33. yasin çakırer diyor ki:

   ben açıktan üniversiteye başladım şu an öğrenciyim ama gss başvurmadığım halde benim 1045 tl borcum çıkıyor ne yapmalıyım

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yasin bey eger ailenizin uzerinden sigortadan yarrlaniyorsaniz her sene SGK ya ogrenci belgenizi goturmek zorundssiniz eger boyle bir durum yoksa zaten GSS ye basvurmzdiginiz icin bu borc cikmis demektir. Herhangi bir sosyal guvencesi olmayanlarin GSS ye basvurmasi zorunludur.

    1. yasin çakırer diyor ki:

     teşekkür ederim babamın bağkur emeklisi öğrenci belgemi götürürsem borç silinme gibi bi şey var mı acaba

  34. ahmet diyor ki:

   selamlar 1997 den bu yana esnaf bağkuru yatıyorum. bağkuru dondurup genel sağlık sigortalı olabilir miyim ? ne kadar pirim öderim? yada sgk dan emekli olabilir miyim? 7 yılın son 3.5 yılı sgk lı olursa oradan emekli olursunuz diyorlar ne kadar doğrudur?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Ahmet bey doğru, emekliliğinizi son 7 yıl belirliyor. En fazla hangi kola prim ödemesi yaptıysanız o koldan emekli olursunuz.

  35. Çağla diyor ki:

   Merhaba lar benim annemle babam ayrildilar ve annem calismiyordu genel saglik Sigortası da yaptirmadi Bende ogrenciyim annem suan 1 bucukaydir yogun bakimda yatiyor ben den BAŞKA da kimsesi yok ben bu masraflari nasil karsiliycam bunun NASIL bir yolu var simdiden TEŞEKKÜR ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    GSS ye başvurabilirsiniz Çağla Hanım.

  36. Erhan diyor ki:

   Ben 21 yasinda üniversite öğrencisiyim babam BAGKUR a olan BORCU sebebi ile ailemin hic bir SAĞLIK guvencesi yok ben ÖĞRENCİ oldugum icin ucretsiz olarak SAĞLIK hizmetlerinden faydalanabilir miyim GSS den prim ödemeden faydalanabilir miyim ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır Erhan Bey, ailenizin üzerinden yararlanmıyorsanız GSS kapsamına girme zorunluluğunuz var. Gelir Testi yaptırmalısınız, aksi taktirde borcunuz çıkacaktır.

  37. TUĞÇE diyor ki:

   merhabalar,
   01.01.2012 tarihinden itibaren benim üzerime Genel sağlık sigortası prim borcunuz : 3405.00 gözüküyor bu nedir tam olarak arıyorum teli açmıyorlar 2012 de öğrenciydim 2013 de ssk başladı işyerinden anlam veremiyorum bu borca . bilgi bekliyorum.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Tuğçe hanım öğrenci olduğunuz dönem içerisinde eğer aileniz üzerinden yararlanıyorsanız her sene SGK ya öğrenci belgenizi götürmeniz gerekiyordu. Bunu yapmadıysanız borç çıkmıştır. Eğer bu borç öğrenci olduğunuz döneme ait ise şimdi o yıllara ait öğrenci belgenizi götürerek borcunuzu sildirebilirsiniz. İşe girdikten sonra da borç çıkmaya devam ettiyse o döneme ait SSK kaydınızı götürmeniz gerekiyor işe girdiğinizi SGK ya bildirmiş olmalısınız.

  38. cemalettin kavlak diyor ki:

   merhaba ben tıp fakultesı okuyorum bazı saglık sorunları nedenı ile okulumu uzatmak zorunda kaldım sene tekrarı oldugumdan dolayı saglık sıgortam sılındı normalde ailemın uzerıne gecip öğrenci olarak ailemın uzerınden yararlanabılıyordum ancak 25 yasından gun aldıgım ıcın bu olmuyo dedıler. ben ogrencıyım ancak saglık sıgortam yok gss yaptırıp para odemekmı zorundayım öğrenci oldugum halde

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Cemalettin Bey borç çıkmaması adına GSS kapsamına girmeniz gerekiyor. Çünkü erkekler üniversite okuduğu taktirde 25 yaşına kadar bu haktan yararlanabiliyor.

  39. hacer diyor ki:

   merhaba ; ben öğretmenim babam işsiz annem ev hanımı. annemle babamı kendi sigortamdan faydalandırmak istiyorum sgk ya gittik babamı genel sağlık sigortası kapsamında 137 tl borçlu gösterdiler. ancak biz genel sağlık sigortasına başvuru yapmadık. annemle babam benim sigortamdan nasıl faydalanabilir. bu borç neyin borcu ne yapmamız gerekiyor. teşekkürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hacer Hanım GSS ye katılım zorunludur (işsizlik halinde), başvuru yapmadığınız için bu borç çıkmış. Hemen Sosyal Güvenlik Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı na giderek gelir testi yaptırmalısınız babanız için. Babanızın borcu bittikten sonra kendi üzerinize alınmaları için SGK ya dilekçe vermelisiniz.

  40. hacer diyor ki:

   teşekkürler

  41. erol c. fidan diyor ki:

   benim bağkur borcum var muayne olamıyoruz ayrıca torba yasası çıkmadı ben eşimi GSS kayıt ettirebilirmiyim….teşekürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Eşinizin herhangi bir sosyal güvencesi yoksa GSS kapsamına girmesini sağlayabilirsiniz Erol Bey.

  42. özkan diyor ki:

   Merhaba,
   Babamın bağkur borcu olduğundan dolayı annemle GSS kaydı yaptırdık. Bu yıl üniversiteye başladım. Kendiminkini dondurup annemin GSS’ndan faydalanabilir miyim? Bir miktar borcum var. Faydalanmak için ödeme zorunluluğum olur mu? Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır Özkan Bey bir başkası üzerinden GSS den yararlanma şansınız bulunmuyor.

  43. murat diyor ki:

   Slm benim bagkurdan baha borcum var, bu yuzden bagkurdan hic yararlanamiyorum. Esim cok hasta oldugu icin o da buyuzden herhangi bir saglik guvencesi yok. Sorum benim borcum olmasina ragmen esimi genel saglik sigortasina kayit edebilirmiyim!!!

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Edebilirsiniz Murat Bey.

  44. Berkay diyor ki:

   Ben 2 sene önce okulu bitirdim 1 hafta önce GSS yaptırdım bugün 43 lira yatıracağımı söylediler aylık peki ben bu parayı nereye yatırıcam ve şimdi sağlıktan yararlanabiliyor muyum?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Berkay Bey yanda verdiğimiz linke tıklayarak ödemenizi online bir şekilde veya SGK ya giderek elden de gerçekleştirebilirsiniz. GSS kapsamına girdikten sonra sağlıktan yararlanmaya başlarsınız. https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf

    1. Gürkan diyor ki:

     Beş yüz liralık gss borcum var .halen on iki aydır sigortalı olarak çalışıyorum. Borcumu ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

     1. Hurcan Karatas diyor ki:

      Sigortalı olarak çalıştığınız için yararlanabilirsiniz. Ancak borcunuz ödemediğiniz sürece artacaktır.

  45. arda diyor ki:

   ben internetetn genel sigortaya baş vurdum sonucunu nasıl öğrenebilirim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Arda bey bunun için gelir testi yaptırmanız gerekiyor. onun için de sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz gerekiyor.

  46. Burak diyor ki:

   Ben öğrenciyim annemin sigortasından yararlanıyordum fakat sigortalı olarak işe girdim. İşten ayrılınca tekrar annemin sigortasından yararlanmaya devam edebilecek miyim? Bunun için herhangi bir şey yapmama gerek var mı?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bunun için öğrenci belgenizi SGK ya götürmeniz yeterli.

  47. Fatih diyor ki:

   Merhaba, Şuanda çalışmıyorum 3.500 tl gss borcum çıktı. Eşim hamile prim borcu yüzünden eşim kontrollerine gidemez mi? artı olarak gss affı torba yasası ne zaman gelecek bilginiz varmı gelir testi için bunu bekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  48. Süha diyor ki:

   yaklaşık 2-3 yıl önce gelir testi yaptırdım (normal süresi dolmadan ) prim borçlarımın ne zaman ne şekilde ödenmesi gerektiği ile ilgili evime bilgilendirme yazısı yollanacağı söylendi ne böyle bir yazı geldi ne de bu güne kadar prim borçlarımın varlığından haberdardım. An itibari ile 1300 TL ye yakın bir borcum gözükmekte lakin ben 2 yıldır öğrenci durumundayım bu borcu ödeyebilmemin imkanı yok zaten devletten aldığım kredi ile zar zor okumaktayım. Bu borcun silinmesi söz konusu mudur ? 1987 doğumluyum üniversiteye girişim 2012-2013 yılı şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Borcun çıktığı dönemde öğrenci iseniz öğrenci belgenizi götürerek sildirebilirsiniz.

  49. Kadir Köroğlu diyor ki:

   Merhaba bağkura prim borcum oldugundan sağlıktan yararlanamıyorum. Eşim için GSS başlatmak istiyorum bunun için ne yapmalıyım.

  50. Davut diyor ki:

   Aykut bey ben 25 yaşına kadar babamin sigortasından yararlandim. Daha sonrada üniversiteden mezun oldum askere gittim. herhangi bir işte çalışmadım şu anda işsizim bu süre zarfında sigortam olmadığını bildiğimden herhangi bir sağlık kurumunada gitmedim işimde düşmedi hiç. bugün merak edip borcum var mı diye sorgulama yaptım. 3900 lira borcum olduğunu öğrendim. Ve şok oldum. Bu borç nerden çıktı ödememek için ne yapmalıyım beni bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  51. yasar diyor ki:

   Ben bağkurluyum ailem ile beraber yaşıyorum gelir tespiti yaptırdığımızda görevlilerin yaptığı bir hatadan dolayı iki aile olduğumuz için toplam 600 tl aylık biçtiler ondan dolayı bağkura yazıldım imkanım olmadığı için ödeyemiyorum bağkuru durdursam ücret ödemeden yararlanabilirmiyim söylemeyi unuttum o hata düzeltildi şimdi ailem ücretsiz yararlanıyor bende yararlanabilirmiyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ücret ödemeden yararlanmak ne demek Yaşar Bey ?

  52. emel diyor ki:

   Merabalar ben esimle ayrilma asamasindayim mahkeme dewam ediyo iki evladimla yanliz yasiyorum issizim yardimlarla geciniyorum fakat genel saglik sigortasi nasil yaptirabilirim

  53. Seda Aksan diyor ki:

   Ben staj yapmam gerekiyor normalde ankarada yaşıyorum konyada okuyorum staj için gss isteniyor ben bunu nerden nasıl alacağım bi yardımcı olur musunuz….

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Sosyal güvenlik yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz gerekiyor.

  54. emin diyor ki:

   selamlar.gelir testi yaptırdım gss (yeşilkart) olarak çıktı yeşilkart olmasını istemiyorum pirim ödeyerek onu değiştirme şansım varmı? yada ne yapmalıyım teşekkürler

  55. gürbüz diyor ki:

   26 yaşındayım 2 hafta önce işten ayrıldım kac gün sigortasız kalabilirim süresi var mı

  56. seda diyor ki:

   merhabalar. babam 10 aydır işsiz ve işsizlik sigortasından yararlanıyorduk. babamın başvuru için nereye ve hangi evraklarla başvurması gerekiyor ve ne zamana kadar bir sonuç çıkar. teşekkür ederiz.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Seda hanım en yakın İŞKUR birimine babanızın bizzat gitmesiyle veya http://www.iskur.gov.tr adresine online başvuruyla başvurunuzu yapabilirsiniz. Gereken evraklar; resmi kimlik belgesi, işveren tarafından düzenlenen işten ayrılma bildirgesi ve İŞKUR’a talep dilekçesidir.

  57. Murat Kaya diyor ki:

   Merhaba 25 yaşındayım gss kaydından 650 lira borcum çıktı aylık ödemem 100 civarı ama şuan öğrenciyim gelir testi yapıldıktan sonra aylık ödeyeceğim tutar düşebilirmi Daha önce hiç gelir testi yaptırmadım

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Murat Bey kazancınıza göre aylık ödeyeceğiniz tutar düşecektir.

    1. Murat Kaya diyor ki:

     peki eski borcum gelir testinden sonra düşermi?

  58. ramazan kul diyor ki:

   9 yıl bağkur borcum var.gss henüz kayıt yaptırmadık.yaptırırsak gss den faydanalabilrimiyiz

   1. feyza diyor ki:

    Ramazan Bey bu konu ile ilgili detaylı bilgi için dilerseniz SGK’ya gidebilirsiniz. Ayrıca ALO170 hattından da detaylı bilgi alabilirsiniz.

  59. sude alp diyor ki:

   Merhaba iyi günler 17.06.2013 yılında bağ kura geçtim sadece 2 defa bağ kur primi ödedim ve kapatmak istiyorum 5 yılı aşan sürede bağ kur borcu kendiliğinden siliniyor mu ayrıca prim borcum varken annemin ssk emeklisinden yararlanabiliyormuyum acil yardım

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  60. şahika diyor ki:

   Merhaba 20 yasımdayim ve universitede ogrenciyim. Babamin bagkura olan borcu nedeniyle saglik guvencemiz yok. Ogrenci oldugum icin Gss den faydalanabilir miyim?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    SGK’ ya giderek durumunuzu açıklamanızı öneririz.

  61. Kemal METİN diyor ki:

   ben gelir testi yaptırdım sonra sgk ya gittim ordaki görevli kimliğimi istedi verdim sonra 2 dakka içinde bilgisayardan bişeyler yaptı ve 1-2 saat sonra açılır dedi şimdi ne oldu ben anlamadım açıklarsanız sevinirim

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Kemal bey aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak GSS gelir testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için SGK müdürlüğüne gitmenizi öneririz.
    https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama

  62. sukufe kalay diyor ki:

   Tuğçe Hanım, SGK’ ya gitmenizi öneririz.

  63. başak diyor ki:

   merhaba benim gss borcum çıktı tesadüfen öğrendim.ev hanımı olduğum dönemde 1 aylık gss borcu çıkarmışlar.sonrasında işe girdim.4 yıl çalıştım ve işten ayrıldım .özel nedenlerden dolayı çalışmayı düşünmüyorum hep böyle gss borcu çıkar mı.Eşim çalışıyor onun üzerinden yararlanamıyor muyum. .eski borcumla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Başak hanım GSS herhangi bir sigorta koluna bağlı olmayan kişiler için oluşturulmuş bir sistemdir. Eşiniz çalışıyor ise onun sigortasından yararlanırsınız. Gerekli belgeler ile SGK’ ya giderek itirazda bulunabilirsiniz.

  64. şahin diyor ki:

   mrb
   babam gelir testine hiç girmedi.5000 tl üzerinde borcu var.acil olarak tedavi olması gereken bir rahatsızlığı var.isteğe bağlı sigortalı olbilirmi?primlerini kendi ödeyerek?eğer olabiliyosa kaç ay prim ödemesii povizyon alabilmesi için?şimdiden teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  65. ferhat güngör diyor ki:

   Sigortam yattığı halde zorunlu olarak bana sigorta yapılmış borcum çıkıyor ne yapmam lazım Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Sigortanızın yattığını gerekli belgeler ile SGK ya bildirebilirsiniz.

  66. fatih diyor ki:

   merhaba yeni işten ayrıldım gelir testi için kaymakamlığa gittim şuan gerekli değil dedi 3 ay devlet sizin sigortanızı karşılıyo dedi ama yinede sigortaya sorun dedi böyle bişey varmı

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Böyle bir durum söz konusu SGK ya başvurunuz.

  67. halil diyor ki:

   Merhabalar bende 2012 de borçlanmısım 255 tl odedim ama ben sağlık hizmeti almadım karşılığını hicbirsekilde almadıgım bir parayı devlet benden neden alıyor işsiz kaldıgım icin bu bir ceza olabilirmi bu gerçekten cok canımı sıktı Allah’a havale ediyorum hayırlı gunler

  68. yıldıray diyor ki:

   Merhabalar ben 2011 yılında inşaatlarda çalıştım inşaatlar tam yani 30 gün sigorta yatırmıyor 2012 yılı 3 aydan itibaren bir fabrikada çalışıyorum eşimde ev hanımı eşime ve bana borç cıkarmı hic bir gelir testinde yaptırmadı . GSS borç cıkarmı teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınız zaman borç çıkmaz ancak çalışmadığınız herhangi bir süre uzun sürmüşse borç çıkacaktır.

  69. hakan diyor ki:

   merhaba benim sorum; annem ve babam çalışmıyor sadece ben çalışıyorum gss çıktığı zaman ben onları üzerime sigortalı göstermiştim.Ama bir süre sonra bende işten çıkmak zorunda kaldım şimdi yeniden işe girdim bu durumda tekrar sgk ya gidip tekrar annem ve babam için başvuru yapmalımıyım yoksa onlarda benle beraber otomatik olarak sigortalı gözükürmü?Şimdiden teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Tekrar yaptırmanız gerekebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  70. yılmaz diyor ki:

   merhaba yasım 26 gelır testımı yaptırdım aylık 46 tl odeyeceğım sorum su ılk ay odedıkten sonra ne kadar sureyle sgkdan yararlanıyoruz misal sonrakı ay 5 gun vea 10 gun odeyemessem yararlanamıyormuyum sağlıktan

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Ödememeniz durumunda sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorsunuz. Borcunuz da birikmeye devam edecektir.

  71. umut diyor ki:

   mrhb.ben birkaç gün önce gss borclusu oldugumu ögrendim.tebligat gönderilmedi.26 yasında bekar ve çalışmıyorum.babamn sigortsndan yararlanıyordm diye biliyordum.çünkü en son oyleydi.2011 yılında ünivrsteden mezun oldum.ve bu sartlar altında gss kapsamına bilgim dısında alınmış olup 37 dönemlik yani 5.280 tl lik borc cıkarıldı.ve bu borcu ödeyecek durumda degilim.izlemem gereken yol hakkında bılgı verrseniz sevinirim.saygılar…

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Durumunuzu belirterek borca itiraz edebilirsiniz.

  72. enes melik diyor ki:

   merhaba ben 21.06.1995 doğumluyum 2014 haziran ayında liseyi bitirdim üniversiteyi açıktan okuyorum ve çalışmıyorum sigortadan yaralanıyormuyum ? annem babam hayatta onların üsütüne mi yaptırmam gerekiyor ? ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Öğrenci olduğunuz için sigortadan yararlanıyorsunuz.

  73. deniz diyor ki:

   Ben öğrenciliği bittikten sonra 4-5 aylığına bi kurumda calistim ayrıldım ve ayrıldıktan sonra sanırım sigorta 3 ay kadar daha karşılıyordu. 25 yaşına girecek kizim ve sanırım bu 3 ay sonrasında babamın emekli sandığından yararlanmaya başlayacağım. Herhangi bir işlem yapmamız gerekiyor mu ?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Babanızın sigortasından yararlanacaksanız herhangi bir gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  74. Diren diyor ki:

   Merhabalar. 24 yaşımdayım ve şuan öğrenci değilim. Öğrenciliğim 2014 temmuz ayında bu bitti vesile ile SGK Müdürlüğüne mezun olduğuma dair belge yolladım. Artık sigortasızdım ve sonrasında 1 ay süre ile sigortalı olarak çalıştım ve işten ayrıldım. ve halen bir işte çalışmıyorum. Bana borç çıkar mı? Bu konuda yapmam gereken nedir?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Sigortalı olarak çalışmıyorsanız GSS borcu çıkacaktır.

  75. büşra diyor ki:

   işe girip çıktım tekrardan babamın sigortasından yararlanmam için ne gerekli ne yapmam lazım..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Bir dilekçe ile tekrar SGK ya başvurmanız gerekmektedir.

  76. Barış Gülkaninci diyor ki:

   24 yaşında emekli çocuğuyum. Daha önce ufak çaplı şahıs şirketim vardı kapattım.Şimdi ise çalışmıyorum ve üniversteye hazırlıyorum. Yani hiçbir gelirim yok.Bunun için tahmini ne kadar prim öderim.Gelir beyanı için nereye başvuracağım? Saygılarım.Teşekkürler..

   1. Barış Gülkaninci diyor ki:

    Ayrıca 10 bin tl yakında borç görünüyor. Ne yapmam gerekiyor?

    1. SGK Merkezi diyor ki:

     Barış bey gelir testi yaptırmak için en yakın SGK müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir

  77. Mehtap Elçi diyor ki:

   Merhaba,parktime olarak çalıştığım işimden ocak sonu itibari ile ayrıldım.Şimdiye kadar olan GSS ödemelerimi yaptım.Evliyim,eşimin sigortasından faydalanabilir miyim?Eşimden faydalanabilirsem SGK ya bildirmem gerekiyor mu?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    Eşinizin sigortasından faydalanırsınız. GSS primin neden ödediniz. Bunun için size en yakın SGM ye müracaat ediniz.

    1. Mehtap Elçi diyor ki:

     Yarı zamanlı çalıştığım için ödeme yapmam gerekli olduğu işveren tarafından söylendi.Yarı zamanlı çalışırken de eşimden faydalanabilir miydim?Teşekkürler.

  78. Yasemin GÜNDÜZ diyor ki:

   Merhaba, üniversite 4.sınıf öğrencisiyim. Sigortamı başlatmak istiyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Ayrıca öğrenim kredisi alıyorum, sigortam başladığında kredim kesilir mi acaba ?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Sigortalı bir işe girerek çalışabilirsiniz. Çalışırken öğrenim kredisi kesilmemektedir.

  79. nami diyor ki:

   Slm ben 25 yaş altında gss bana 5500tl borç var evli 2 cocuk babasıyım hiç bir geliri de yok ssk da yok ayrıca bu borç 2012 1aydan başlamış bende o sırada askerdeydim 2013 mayıs ta askerden geldim neyegure hesaplıyorlar ne yapma lazim

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Askerde olduğunuz dönemlerin borcu için askerlik belgeleriniz ile SGK ya başvurmalısınız. Diğer borçlarınız için gelir testi yaptırmalısınız.

  80. hülya diyor ki:

   Merha benim sigortam yok esiminde yok turkiyrye yeni tasindik cocuklarim kucuk devlet hastanelerinden yararlanabilirmi cocuklarim selamlar hulya

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    18 yaşına kadar sigortasız da olsa çocuklarınız hastahanelerden ücretsiz faydalanır. fakat eşinizin sigortalı çalışma durumu yoksa gelir testi yaptırıp genel sağlık sigorta primi ödemesi gerekiyor.

  81. Ulaş Uca diyor ki:

   merhaba 24 yaşındayım.Askerden geleli 3 ay oldu herhangi bir sosyal guvencem yok yani sigortam. annem ve babam çalışıyor onların uzerinden sigorta yaptırmam mumkunmudur

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Yaşınız gereği aileniz üzerinden sigorta yaptıramıyorsunuz. Gelir testi yaptırarak GSS kapsamına geçebilirsiniz.

  82. göksel diyor ki:

   26 yasındayım ama öğrenciyim gelir tespitine tabi tutuldum daha sora adres değişikliği yaptım borcum giderek katlanıyor ne yapmalıyım bilmiyorum

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    25 yaşını doldurduğunuz için öğrenci olsanız bile GSS borcunuz çıkmaktadır. Bu durumda gelir testi yaptırmalısınız.

  83. serkan aydin diyor ki:

   Merhaba ben 1martta 18yasima giriyorum ama 15yildirhastayim ve tedavim devam ediyo okumuyorum calisamiyorum babamin sigortasindan yararlanamiycam saglik raporu cikarana kadar genel saglik sigortasindan yararlanabilirmiyim

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    genel sağlık sigortası yaptırıp faydalana bilirsin. gelir testi yaptırmanızda fayda var.

  84. ismail diyor ki:

   ben okulubitirdim 2aydır boştaydım sonradan sgkya gitimve gelirtesti yaptırmanız gerekiyordediler bende gittim yaptırdım ve ay12 sonra lira borçgeldi ve ben ameliyaolcam bunuiçin sağlık sigortasından yaralanabilmek için neyapmalıyım yaşım19yeşilkart olmuyor

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    af dan faydalan taksitlendir.

  85. lütfi diyor ki:

   merhabala ben suan calşyorm sgk var ancak bi ameliyat olmam lazım dolayısıyla işten çıkmak zorundayım . işten çıktım mı sgk da bitmiş oluyo ameliyat olmam için sadece bir aylık bireysel saglık sigortasından yararlanabiliyor muyum ne kadar üçret vermem gerekiyo? bi ay dolduktan sonra iptal etme şansım var mı acaba??

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattına detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  86. Meral diyor ki:

   Merhabalar.eşim 5 senedir cezaevinde ve benim hiçbir sağlık güvencem yok daha önce eşimin sigortasından faydalanıyordum.fakat şimdi hastanelerde ücretli muayene olmak zorunda kalıyorum.çalışmıyorum.vakıfdan yardım alıyorum,vakıftan gelip gelir testi yaptılar ama .genel saplık sigortasından faydalanamıyorum.ayrıdan bir başvurumu yapmam gerekiyor acaba. Yorumunuz için şimdiden teşekkürler, çaycuma.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    üzerinize kayıtlı ev arsa vs birşey varmı ? birlikte yaşadığınız evde geliri olan var mı ? bunlar yoksa tekrardan müracaat edin.

  87. kubilay diyor ki:

   ben 20 yaşındayım üniversite öğrencisi olduğum için babamın sağlık sigortasından faydalanıyordum sgk ya öğrenci belgesi ile başvurdum fakat babam emekli olacağı için 2 aylık bir boş dönem oluşmuş, nasıl olduğunu bilmiyorum 2 ay boyunca sigortadan faydalanamıyorum, hastaneye gidip teyit ettirdim , şuan genel sağlık sigortası mı yaptırmalıyım, ve nasıl yaptırırım ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    2 aylık gss borcu çıkar. gelir testi yaptırıp gss primi ödeyebilirsiniz.

  88. İrem Yıldız diyor ki:

   Merhabalar. Annemden ve babamdan sağlık alanında yararlanamıyorum borç olduğu için.22 yaşında üniversite öğrencisiyim. Ne yapmam gerekiyor?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    bağkur sigortasından dolayı mı borç var ?

  89. aysel diyor ki:

   Mrb.36 yaşında bekarım 2 çocuğum var.2012 de işten ayrıldım. 2014 de 4 ay çalışmisligim var.suan gss borç gözüküyor. Farkli illerde yasamamiza ragmen Annemin sigortası ndan faydalanabilir miyim bunu ispatlarsam.gss borcumu sildire bilir miyim.yoksa gelir testine girmel iyi m.tesekkurler.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattına detaylı olarak açıklayabilirsiniz.

  90. ferda diyor ki:

   Merhabalar bu ayın basında işten cıkartıldım.işkura basvurdum 8 aylık issizlik maası alacagım.gelir testine basvurmam gerekiyormu.tesekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Hayır gerek yoktur.

  91. Pakize Çİl diyor ki:

   Merhabalar ben 23 yaşında üniversite öğrencisiyim. şimdiye kadar babamın üzerinden yararlanabiliyordum, babam bağkurlu. ancak iki buçuk yıldır prim yatıramadığımız için borcumuz var sağlık sigortasından yararlanamıyoruz. bu durumda öğrenciler için sağlık sigortası durumu söz konusu mudur? sağlık sigortasından ücretsiz faydalanabilir miyim. şimdiden teşekkürler…

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  92. Gamze diyor ki:

   2012 de işten ayrıldım ve şuan öğrenciyim. En son doktora gittigimde babamin sigortasindan faydalanamadigimi ogrendim. Sgk, is yeriniz cikis bildirgenizi vermedigi icin faydalanamiyorsunuz dedi. İs yerine ulastim hallettik dediler ama hala faydalanamiyorum. Birkac defa sigortaya gittim, eski is yerime yonlendirdiler. Her defasinda eski is yerim hallettik faydalanmaniz gerekiyor diyor ama bugun hala sigortamin olmadigini ogrendim. Ne yapmam gerekiyor?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını da arayabilirsiniz.

  93. nesibetoklu diyor ki:

   Yetim aylığı alıyordum sigortalı ise girince sosyal güvencem iptal oldu ve su an çalışmıyorum.GSS ye başvurabilir miyim

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Tekrar yetim aylığı talebinde bulunabilirsiniz.

  94. Ahmet Petek diyor ki:

   Merhaba, yaklaşık olarak 1 yıldır işsizim ve sigortam yok. Sağlık problemlerimden dolayı hastaneye gitmem gerekiyor fakat ne yapmam gerektiği konusunda hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. GSS kapsamına girdiğinizde sigortanız olacaktır.

  95. tayfun yiğit diyor ki:

   merhaba ben okurken babamın gss yararlanıyordum sonra 5.5 ay ssk’lı işte çalıştım okulum bitti öğrencilikten düştüm ama yine babamın gss’dan yararlanıyorum (ssk borcuna ve gss borcuna baktım ama hiç birşey çıkmadı)öğrencide değilim ne yapmalıyım?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Borcunuz gözükmüyorsa babanızın sigortasından yararlanıyorsunuz. Borç durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Borç çıkması durumunda gelir testi yaptırınız.

  96. tayfun diyor ki:

   merhaba benim bir sorum olacak ben 24 yaşındayım 2013 senesinde üniversitem bitti o zaman babamın gss’dan yararlanıyordum okulum bitmeden önce 5.5 ay ssk lı işte çalıştım . okulum bitti ama beni otomatik olarak babamın gss’na attı şu an 2015 1.5 yıldan beri babamın gss sigortasından yararlanıyorum ne yapmalıyım mayısda askere gideceğim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Askere gittiğiniz sisteme düşecektir. Şuan için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

  97. selim diyor ki:

   merhaba. ben ögrenciyim ailemde sigortası olan yok ögrenci değilken gss ödüyordum ama okul başlayınca ödemeyi bıraktım . tekrar başvuru yapmam gerekiyor mu sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim ?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    GSS kapsamında öğrenci olduğunuz için yararlanmanız gerekir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  98. ozkan diyor ki:

   merhaba. ben askerı personelım annem ve babam ayrı yasıyorlar bosanmadılar fakat ayrı evlerde kalıyorlar. annemın suan sıgortası yatmıyor. ve ben 3400 tl maas alıyorum annem benım uzerımden sıgortadan yararlanabılır mı ? babamın bagkur borcu var bu etkı eder mı annem suan abımle kalıyor ben anneme benım uzerımden nasıl sıgortalı gosterebılırım yardımcı olursanız sevınırım

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    SGK ya dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

  99. yilmaz diyor ki:

   Hanimimin sigortasından faydalaniyoum.GSS ye borcum varmidir

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Sigortadan faydalanıyorsanız borç çıkmaz.

  100. ugur diyor ki:

   Merhaba ben ögrenciyim ve 22 yasindayim ve babam yesil kartli ve saglık borcum gözüküyor borcu sildirmem icin ne yapmam gerekiyor?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.

  101. Gürkan diyor ki:

   Gss prim borcum var fakat Bir senedir sigortalı olarak çalışıyorum. Prim borcumu ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınız için sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ancak borcunuzu ödemediğiniz sürece artacaktır.

  102. daghan diyor ki:

   Merhaba, şu an çalısmıyorum 99 günüm doldu,gelir testi yaptırmam gerekiyor fakat hala zorunlu sigortalı olarak gözüküyorum.Sigortaya gittiğimde bugün kalkar demişlerdi olmadi.Ne zaman sistemden kalkar ve borç çıkar mı.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    En kısa sürede kalkacaktır. Bu durumda GSS kapsamına geçersiniz ve borcunuz çıkabilir. En kısa sürede gelir testi yaptırınız.

  103. onur diyor ki:

   merhabalar ben bakurluyum bakur borcum var ama son yapılandırma cıkınca yapılandırdım taksılerımı oduyorum
   bır kısmını nakıt ısdedıler onu daha oduyemedım bu arada hıc hastaneye gıtmedım gıttıgım zaman saglıktan faydalana bılıyormuyum acaba

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  104. ömer faruk kılıç diyor ki:

   merhaba ben gelir testi hiç yapmadım ama bana dediler sen üçretsiz sigortalısın diye ama 15.06.2012 tarihinden belli genel sağlik sigortam varmış ve bana borc tebliğati geldi 1600 tl ama 12.08.2013 ve 10.08.2014 arası askere gittim ve sigortam da 11.02.2015 de başladı bu araları düşerebilyormuyum ve hepsini sildirebilrmiyim acaba

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Askerlik ve sigortalılık sürelerinizin borçlarını düşebilirsiniz. Gerekli belgeler ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  105. Mine diyor ki:

   22 yaşındayım sigortam yok fakat prim borcum gözüküyo uzaktan eğitim üniversite öğrencisiyim öğrenci belgemle gidip borcu sildirsem gss dan yararlanabilir miyim ? Uzaktan eğitim öğrencisi faydalanabilri mi bu sigortadan ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz. Öğrenciler yakınlarının sigortasından yararlanabilmektedir.

  106. omer diyor ki:

   Merhabalar ben universiteden mezun oldum su an kpss hazirlaniyorum ve 26 yasindayim acaba gss yaptirmamgerekir mi ya da borcum cikar mi bide onceden babamin bagkurundan faydalaniyordum su an yararlanabiliyormuyum

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    25 yaşını doldurduğunuz için gss prim borcu çıkacaktır. Gelir testi yaptırabilirsiniz.

    1. adem diyor ki:

     gelır beyanında bulundum. hıc gelırım yok gerıye donuk sgk 3000 tl borclandırdı benı ne yapacam canımı mı alacaksınız. gss den faydalanmak ıcın her ay 50 tl belkı oderım ama basvuru tarıhınden sonra gerıye donuk toplu borc cıkarmak ne demek

  107. Nihal diyor ki:

   Merhaba 22 yasinda universite öğrencisiyim. Babamın bagkur borcu var. O yuzden sağlık guvencem yok. Kız evlatlar babaya mı bağlıdır bu konuda. Bnm ve annem için herhangi bir çözüm yolu var midir?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrencilik durumunda GSS kapsamından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

  108. İbrahim diyor ki:

   Ben 21 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim.Sigortam yok.Babamın sigortasından yararlanmak istiyorum.Ne yapabilirim?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK Müdürlükleri’ne öğrenci belgeniz ile başvuruda bulunabilirsiniz.

  109. Sena diyor ki:

   18 yasındayım babAmin bagkur borcu var ama ben burun estetik ameliyat olmak istiorum sadece ameliyat parasını odeyerek amelıyat olabilirmiyim sigorta sorun cıkarırmı

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  110. onur diyor ki:

   Benin kendi işyerim var ama bağkur pirimlerimi ödeyemiyorum dolayısıyla sağlıktan yararlanamıyorum ciddi sağlık problemlerim var ne yapmalıyım?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırarak GSS kapsamına geçebilirsiniz.

  111. erhan diyor ki:

   merhaba gss ye baglıydım 50 tl pirim ödüyordum işe girdim diye iptal ettirdm.fakat 15 gün calısıp işime son verildi.iptal tarihimin üstünden 2 hafta geçti.şimdi tekrar gss ye başvurmak istiyorum.işten yeni cıkarıldım.ne yapmam gerekiyor.ve prim ödemelerim ne kadar olur

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGk müdürlüklerine başvurup bilgi alabilirsiniz.

  112. selen kurt diyor ki:

   Merhaba, ben 30 yaşındayım, küçüklüğümden beri çalışmadığım zamanlarda otomatik olarak babamın üzerinde görülüyorum,hiç bir başvuruya gerek kalmadan gerçekleşiyor bu. Babam bağ-kur emeklisi bu arada. Yani hastaneye gittiğimde muayene ücretleri babamın emekli maaşından kesiliyor eğer SSKlı bir işte çalışmıyorsam. Hastanelere de sordum babanızın üzerinde görünüyorsunuz dediler. Benim de gelir testine girmem gerekli mi veya gss borcu bana çıkar mı?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  113. Uğur diyor ki:

   Merhaba 9 ay önce işten ayrıldım daha öncesinde 6 senedir aralıksız ssk primim ödendi fakat 9 aydır işsiz olduğum için primlerim ödenmiyor gss basvurusu yapmam gerektiğini bilmiyordum.Gss prim borcum görünüyor bunun için ne yapmam lazım böyle bir uygulamanın var olduğunu yeni öğrendim.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. Gelir testini sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yaptırabilirsiniz.

  114. kadir diyor ki:

   Slm ben yabanci bir gemide kontratli calisiyordum ayrildim suan bostayim yalniz ssk borclanmasi gibi birseyler cikmis uzerime ben buna ragmen gss yaptirabilirmiyim gelir tesbiti yaptirdiktan sonra

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  115. Bilgehan diyor ki:

   Merhaba ben liseden 1 yıl önce mezun oldum kazanamadım 1 yıl üniversite sınavına tekrardan hazırlandım. Bu 1 yıl içerisindeki borç silinebilir mi üniversite kazanıldıktan sonra ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Geçmişe dönük borç silme durumu olmuyor maalesef.

  116. esra diyor ki:

   Merhaba 5 haziran 2015 tarihinde üniversiteden mezun oldum 23 yaşındayım.Şu an çalışmıyorum babamın sağlık sigortasından yararlanıyorum. babamın sağlık sigortasından yararlanmaya devam etmem için sgk ya bildirim yapmam gerekiyor mu?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Şuan yararlanıyorsanız herhangi bir bildirim yapmanıza gerek yoktur.

  117. Gizem diyor ki:

   Merhaba ben 17 yaşındayım okullar açılınca staj görücem yazdan başlamak istedim bana sigorta Yaptılar ama ben babam vefat ettiğinden dolayı babamın üstünden SSK lıydım Maaş alıyordum okullar olunca okul sigortaya devam edicek benim maaşım kesilir mi ve staj bittikten sonra sorun olur mu ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Sigorta olursa maaş kesilmektedir.

  118. Sedat diyor ki:

   01/112/2014 tarihinde eşimin adına kurduğumuz ltd şti ni 01/04/2015 tarihinde devir yaptık eşim adına çıkan bağkur borcunu iptal etme hakkımız varmı teşekkürler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  119. arslan diyor ki:

   mrb.ben işsizim 28 yaşındayım ms hastalığına yakalandım.ilaç almam gerekiyor fakat sigortam yok.ücretli nasıl sigortalı olabilirim?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    İşsizlik maaşına başvurunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  120. MERVE diyor ki:

   Liseyi bitirdim okumuyorum babamdan sigortam var genel sağlık sigortası yaptirmam gerekeklimi

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hayır gerekmiyor.

  121. ismail gülsaran diyor ki:

   33 gün oldu ssklı işten çıkalı 8 ay işsiklik parası alacağım ne yapmam gerekiyor genel sağlık sigortası için ve sigorta hizmetlerinden kac ay faydalanacağım teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  122. elife kalayci diyor ki:

   Merhaba esim yurt disinda yasiyor ben ise cocuklarimla birlikte turkiyede kendi ailemin yaninda yasiyorum esim sigortasiz yabanci bi sirkette calisiyor benim sigortam yok acaba sigortadan ben yararlanamizmiyim ne yapmam gerek nereye basvuru yapmam gerek simdiden tesekkurler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  123. yasemin diyor ki:

   üniversite öğrencisiyim sigortalı bir işte 1 hafta çalıştım ama birdaha çalışmayacağım tekrar babamın sigortasına nasıl geçebilirim?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Dilekçe yolu ile SGK ya başvurunuz.

  124. Zeynep diyor ki:

   Ben gss bar ayni zamanda benim bilgim olmadan sigorta girisim oldugunu soledilr calistigim isyeri ayni anda 2vtane sigorta olabilir mi benim baska bi is yetinde sigorta baslangicim olmadi.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Eğer başka bir sigorta başlamışsa GSS düşmektedir. Sigorta bittikten sonra borç çıkabilir.

  125. kartal diyor ki:

   merhaba.Ben vefat eden babamdan, üniversite döneminde 1 sene öncesine kadar sağlıktan yararlanıyordum.Ancak benden maaşı kesip anneme ve kardeşlerime aktardılar ben ise 1 seneden fazladır sağlıktan yararlanamıyorum.Yüksek lisans öğrencisiyim ve rastlantı sonucu gss borcuma baktığımda baya miktar borç çıkmış.Borcu sildirmek için sgk ya gittiğimde silemeyeceklerini söylediler.Bu nasıl iş anlamadım 25 yaşından küçüğüm ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK ya başvurunuz. Borçlarınızın silinmesini isteyiniz. Maaş tekrar bağlanmasını talep ediniz.

  126. barış diyor ki:

   benim lisans eğitimim temmuz ayı ile birlikte bitti. babam emekli olduğıu için ondan sigortalıydım. okulun bittiği için ne yapmam gerekiyor ceza gelme ihtimali nedir ve ne kadar ceza gelir

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Borç oluşacaktır. Gelir testi yaptırınız.

  127. şükrü diyor ki:

   merhaba ben işten çıkalı yaklaşık 6-7 ay oldu ve işsizlik maaşı alıyordum bu süre bitince ne kadar süre içinde sgk ya başvurmam gerekir teşekkürler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Süre bittikten sonra hemen borç durumu oluşabiliyor. Hemen başvurmanızda fayda var.

  128. Berkan diyor ki:

   Merhaba. Ben 1996 doğumluyum,19 yaşındayım. Üniversiteyi geçen sene kazanamadım ama bu sene kazandım ve gidicem hayırlısıyla. Ben daha önce sigortalı bir işte çalışmadım. Babam serbest meslekle uğraşıyor ve özel sigortası var. Benim genel sağlık sigortası yaptırmam gerekiyormu ? Yoksa babamın sigortasından faydalanabiliyormuyum ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    E-Devletten borcunuz olup olmadığını sorgulayınız. Eğer borcunuz görünmüyorsa babanızın üzerinden sigortalı olarak görünüyorsunuz. Borç çıkarsa gelir testi yaptırabilirsiniz.

  129. zeynep diyor ki:

   169\2003 işe giriş 309\2003 işten çıkış toplam 15 gün başkada çalışmam yok benim, eşimin sigortasından yararlanıyorum, bana ait herhangi bir borç çıkarmı herhangi bir bildirim yapmadım şimdiye kadar. Ayrıca hastalık geçirdim bağırsak kanseri ameliyat oldum 2 çocuk annesiyim biri 1999 diğeri 2000 doğumlu,ne zaman emekli olabilirim.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Eşinizin üzerinden sigortalı iseniz herhangi bir borç çıkmayacaktır. Ancak e-devlet sistemi üzerinden sorgulamasını gerçekleştirin ve durumunuzu öğrenin. Emekli olabilmeniz için daha uzun bir yol var. Doğum borçlanması yapma durumunuzda bulunmuyor.

  130. meltem diyor ki:

   Merhaba ben geçtiğimiz ay haziranın 11 inde mezun oldum. Şimdiye kadar babamın sigortasından faydalanıyordum. Herhangi bir yere mezun olduğumu bildirmedim. Hala faydalanabiliyor muyum. Yoksa çoktan iptal olmuş mudur? Hastaneye gitmem gerekiyor acil öğrenmem lazım

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    İptal olmuştur. Diploma SGK ya otomatik olarak bildiriliyor. Yine de hastaneye giderek öğrenebilirsiniz. Hemen SGK ya bildirilmeyebilir.

  131. Yalçın diyor ki:

   Işten çıktım eşim Bağkurlu GSS odemek zorundamıyım

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  132. Mehmet diyor ki:

   Merhaba, eşim 3 ay önce işten ayrıldı, daha önceki pirimlerinden dolayı 90 gün sigortadan yararlanacağı sonra biteceği söylendi bize. Bende devlet dairesinde memurum. acaba bu süre sonrasında eşim otomatik olarak benim üzerimden emekli sandığından faydalanıyor mu yoksa herhangi bir yere bunun sağlanması için başvuru yapmamız mı lazım.
   Bilgi verirseniz sevinirim.
   Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir.

  133. Ergin diyor ki:

   Merhaba;
   Yaklaşık 6 ay önce işten çıktım ssk’m aktif değil
   Hastanede muayne olabiliyormuyum yaşım 26 ve
   Öğrenciyim genel ssk faydalanabiliyormuyum
   Muayne olursam genel ssk Borca girermiyim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    25 yaşını geçince öğrencilik durumu düşmektedir. Bu durumda gss kapsamındasınız. GSS prim borcunuz bulunabilir. Şuan muayene olamazsınız. En kısa zamanda gelir testi yaptırınız.

  134. Olcay kalyoncu diyor ki:

   Merhaba gecen aylarda mezun oldum okul bittikten sonra zorunlu yaz staji yapan ogrenciler saglik sigortasindan yararlanabiliyorlarmi

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Staj süresi için okul sigortanızı yapacaktır. Sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

    1. Olcay kalyoncu diyor ki:

     Cok tesekkurler…

     1. Olcay kalyoncu diyor ki:

      Bugun hastaneye gittim ama ucretli hasta olarak gorunuyorum

  135. agah baran diyor ki:

   oğlum 1997 mart ayı doğumlu haziran ayı itibarı ile liseden mezun oldu üniversite tercihlerinin hiç birini kazanamadı ek yerleştirme ile girmesini istemiyoruz gss primi ödemesi ne zaman başlar.Bir yıl sonraki üniversite sınavında lise okul puan nın düşmesini istemiyoruz saygılarımla

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    18 yaşını tamamladıktan sonra GSS kapsamına geçer.

  136. ZEYNEP TEMELTAS diyor ki:

   Bu ay issizlik sigortasi maasim sona erecek ve ben calismiyorum. Genel saglik sigortasindan faydalanmak icin kendim odeyebiliyor muyum? Aylik minimum odeme ne kadar, saglik hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilmem icin.. Simdiden tesekkurler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekir. Ödemeniz gereken prim miktarı bu teste göre belirlenecektir. Gelir testini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yaptırabilirsiniz.

  137. Mehmet diyor ki:

   Merhaba, eşim 3 ay önce işten ayrıldı, daha önceki pirimlerinden dolayı 90 gün sigortadan yararlanacağı sonra biteceği söylendi bize. Bende devlet dairesinde memurum. acaba bu süre sonrasında eşim otomatik olarak benim üzerimden emekli sandığından faydalanıyor mu yoksa herhangi bir yere bunun sağlanması için başvuru yapmamız mı lazım.
   Bilgi verirseniz sevinirim.
   Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir.

  138. Adem diyor ki:

   Babam prim gunlerini doldurdu simdi emekli ayligi alabilmek icin 49 yasina kadar bekleyecek yani 4 yil.. bu sure zarfinda 10 ay issizlik maasi aliyo.. yalniz annem ve babamin saglik sigortalari su an icin yok hastaneye gittiklerinde devlet karsilamiyor.. ben emekli sandigina bagli bi devlet memuruyum.. annemi veya babami yahut ikisinide saglik guvencesi olarak uzerime alabilirmiyim? Tesekkurler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Ailenizi üzerinizden sigortalı yapmak için dilekçe vermelisiniz.

  139. burcu diyor ki:

   merhabalar,
   annem ve babam ayrıldılar. ben öğretmenim ve annemin bir geliri yok. şu anda annemin benim üzerime mi geçmesi, genel sağlık sigortası mı yaptırması yoksa dedemin bağkur undan mı yararlanması daha avantajlı olur? bu arada anneannem hayatta ve o da dedemin bağkurundan yararlanıyor.

   26 yaşındaki kızkardeşim ise 2014 te üniversiteden mezun oldu. Birkaç ay devlette ücretli öğretmen olarak çalıştı. şu anda çalışmıyor onun durumu için ne yapmak gerekmekte ?
   yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim…

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Dedenizin bağkurundan yararlanabilir. Kardeşinizde sizin üzerinizden sigortalı görünebilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  140. İsa diyor ki:

   18 yaşındayım 4 ay sigortam yattı ve çıkış yaptım bir yere bildirmek zorundayım? ??

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    18 yaşını tamamlamışsanız GSS kapsamına geçersiniz. Bildirme yapmanıza gerek yoktur.

  141. Aydoğan diyor ki:

   Oğlum 22 yaşında bu yıl Mayıs sonu üniversiteden mezun oldu, bu yaşa kadar sgk işlemleri devlet memuru annesi üzerinden yapılıyordu. Okul biter bitmez, bir iş yerinde başladı ve kendi adına ssk’lı oldu. Amerika’dan bir üniversiteden kabul aldığı için 15 gün sonra doktora için yurt dışına çıkacak. Tabi bu arada bugünlerde iş yeri çıkış verecek. İleride sıkıntı yaşamamak için kendisinin sgk’ya bizzat gidip yaptırması gereken bir işlem olacak mı?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüğüne yurt dışında öğrenim göreceğini bildirmesi gerekir.

  142. burcu diyor ki:

   merhabalar,
   annem ve babam ayrıldılar. ben öğretmenim ve annemin bir geliri yok. şu anda annemin benim üzerime mi geçmesi, genel sağlık sigortası mı yaptırması yoksa dedemin bağkur undan mı yararlanması daha avantajlı olur? bu arada anneannem hayatta ve o da dedemin bağkurundan yararlanıyor.

   26 yaşındaki kızkardeşim ise 2014 te üniversiteden mezun oldu. Birkaç ay devlette ücretli öğretmen olarak çalıştı. şu anda çalışmıyor onun durumu için ne yapmak gerekmekte ?
   yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim…

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Babasının bağkurundan faydalanması daha yararlı olacaktır. Kız kardeşiniz de gss borç durumunu kontrol etsin borç oluşacak durumu olursa gelir testi yaptırmalı ve GSS kapsamına geçmelidir. Gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına gidebilirsiniz.

  143. Yusuf diyor ki:

   Merhaba ben lise önceki sene bitirdim ve gelir testi yaptırdım şu an 500 tl yakın borcum var ve yaşım 19 fakat ben bu sene üniversiteyi kazandım şimdi benim saglık sigortasından yararlanmam için yapmam gerekenler nelerdir.Şimdiden teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüklerine gidebilirsiniz.

  144. Uğurcan diyor ki:

   Bu sene üniversiteye kaydoldum ..babam ve annem sigortaolarak abim uzerinden yararlaniyolar dolayisiyla ben onlardan yararlanamiyorum .. ogrenci belgemle sgkye basvurdum 600 kusur borcum cikti gelir tespiti yaptirdim biseyler soyledi borcu odemeniz lazim dendi fakat odeme gibi bi durumum yok suanda..ne yapmaliyim nerelere basvurmaliyim bu borcu odeme gibi durumum yok tesekkur ederim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgenizle tekrar başvurunuz ve borcunuzun silinmesini talep ediniz.

  145. Mahmut diyor ki:

   Merhaba.Ben 1994 dogumluyum bugune kadar ogrenciydim bu sene universiteyi bitirdim fakat aciktan da okuyorum suanda yani hala ogrenci sayilirim babamin ustunden yararlaniyordum sigortoda.bugun ise girdim kendi sigortam yarn baslaticaklar dolayisiyla babamin ustunden yararlanma hakkim silincek.benim suan borcum varmidir? Asil soruda su ben isten ciktigim zaman yani 5-6 ay sonra cikcam kpss calsmam lazm. sigorta da kesilecegi icin babamin ustunden tekrar yararlanmak icin napabilirim. Tesekkurler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurup öğrencilik durumunuzu belirtmeniz gerekir. Borcunuz olup olmadığı E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  146. Berkay diyor ki:

   Merhabalar universitede okuyorm ve okurken part time calisiyorum borcum 1.200 tl olarak gozukuyor ogrenci oldugum icin borcun silinmesi gerekmiyor mu ? Gelir tespiti de yaptirdim g2 cikti. 6. ayda isten ciktim 100 gun kendimden yararlanabiliyormusum ameliyat olucam bir iki gun sonra sigortadan yararlanabiliyormuyum ekstra ucret odemeden

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrenci olduğunuz için sigortadan ücretsiz yararlanmanız gerekir. SGK müdürlüklerine öğrenci belgeniz ile giderek borcun silinmesini talep ediniz.

  147. bora diyor ki:

   iyi günler
   7 ay önce işssizlik maaaşı almaya başladım fakat geçen ay bu sona erdi.Hiçbir sosyal güvencemde yok.Bakmakla yükümlü olduğum sadece eşim var.Genel sağlık sigortasından yararlanabilir miyim ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Evet Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi yaptırabilirsiniz.

  148. burhan şain diyor ki:

   merhablar ben universiteyi yeni bitirdim şuanda mezunum sınava hazırlanıyorum.annem ve babam ssklı onlardan yararlanabilir miyim?
   şuanda benim ne yapmam gerekli açıklarsanız sevinirim..

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Annenizin veya babanızın üzerinden yararlanmak için öğrencilik durumunuzun olması gerekir. 18 yaşınızı geçtiyseniz GSS kapsamına geçersiniz. Gelir testi yaptırmanız gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yaptırabilirsiniz.

  149. hasan Tartar diyor ki:

   Merhabalar.benim annem ve babam ayrılar ikisininde sağlık sigortaları yok.geçen yıl yeşil kartım vardı.5 ay bir iş yerine girdim 31/7/15 itibari ile işten ayrıldım.Şuan üniversiteyi kazandım.Dedemde kalıyordum,ikametim dedemin üzerine gözüküyordu. GSS için kaymakamlığı başvurdum.Gelir testi için evrak verdiler,evraklarda da ikamet ettiğim yerdekilerin izni ile gelirleri araştırılacak.Dedemin evi kendinin ve bir kaç mülkü daha var.Dolayısı ile bana GSS den yüksek prim çıkabilir.Öğrenci olduğum için de bunu ödeyemeyebilirim.Ben ikametimi yurduma aldırsam acaba gelir testinden GSS primim düşük çıkar mı?İyi Çalışmalar.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrencilik durumunda aileniz ile ikametiniz söz konusu oluyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  150. melisa diyor ki:

   Hicbir saglik guvencem yok calismiyorum da esiminde saglik guvencesi yok . Hamileyim (7 haft.) analik hakkindan faydalanabilirmiyim acaba? Tesekkurler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  151. fgn diyor ki:

   ben 2014 subat ayında eşimden ayrıldım.Babam emekli olduğu için onun üzerinden siğortalıyım diye düşündüm.Ama gss borcu çıktı suan evliyim eşimden dolayı siğortalıyım eski borç için ne yapmalıyım.Babam 1999 da emekli oldu.Teşekkürler…

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtip borcunuza itiraz edebilirsiniz.

  152. enver gülgen diyor ki:

   Sayin ilgililer ben yurt disinda yasayip ayni zamanda tr de istanbul adresimde yasiyorum bazen almanya bazen istanbul.benim sorunum gecen yil istanbulda göz hastanesinde muayene olmak icin sigorta haklarimdan yararlanmak ve muayene olmak istedim fakat kayitlarimin kapali oldugu söylendi muayene olamadim bunun sebebini ögrenebilirmiyim kapali kayitlarimi nasil actira bilirim tr de oldugum zaman saglik hizmetlerinden emekli olmama ragmen niye istifade edemiyorum lütfen beni aydinlatirsaniz memnun olurum .tesekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  153. Yamaç Şahin diyor ki:

   Hiç bir sigortalı işte çalışmadım.evden kitap resimleme işi yapıyorum bu da asgari ücret kadar bir tutar oluşturuyor..Üzerime kayıtlı mal varlığım yok.Sadece rahmetli babadan kalan evde bir hissem mevcut ve evde de annem oturuyor.. Genel sağlık sigortası kapsamı için müracaat edebilirmiyim..?Bunun için devlete ücret verecekmiyim..? Bilgi verirseniz sevinirim..

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Ev hissesi nedeniyle sigorta için belli bir miktar ödeyebilirsiniz. Gelir testi yaptırırken evde yaptığınız iş gelir olarak göstermeyiniz. Gelir testi yatırdıktan sonra sonuç belli olacaktır.

  154. Nilay Yilmaz diyor ki:

   25 yaşındayım öğrenciyi babamın ve annemin sosyal güvencesi yok sgk ile hastaneden nasıl yararlanabilirim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgeniz ile SGK ya başvurunuz. Durumu orada anlatınız.

  155. Muazzez diyor ki:

   Merhaba babamın bagkura borcu olduğu için üstüne gecemiyorum bu sene universiteyi kazandım tekrar devlet üzerine gecebiliyomusum internette öyle okumuştum ama olmaz diyolar bu konuda bizi bilgilendirirmisiniz

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgesini SGK müdürlüklerine vererek anne veya babanızın üzerinden sigortalı olmaya devam edebiliyorsunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  156. burcu diyor ki:

   Merhaba ben 1994 doğumluyum bir sene öncesine kadar sigortalı çalışıyordum ama işten ayrıldıktan sonra ggs yaptırmama gerek varmı annem ve babam sigortalı çalışan onlardan yararlanma hakkım varmı, gelir testi yaptirirsam borç çıkar mı

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Anne ve babanızdan yararlanabilirsiniz. SGK müdürlüklerine dilekçe vermeniz gerekir.

  157. Eyüp diyor ki:

   Merhaba 2014 mezunuyum o tarihten beri çalışıyorum çalışma şeklim fullden part olarak değişti gss için gelir tespiti yaptırmadım şu an hastaneye gitsem borç filan çıkar mı kendi sigortam devam ediyor onun üzerinden tedavi olabilir miyim ? Teşekkürler şimdiden

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Part time çalışmalarda borç çıkmaktadır. E-Devletten sorgulatabilirsiniz. Tedavi olabilirsiniz.

  158. Melih Güçlü diyor ki:

   Merhaba.Benim şöyle bir sorun olacakti.Geçen sene liseden mezun oldum ve sigorta sona erdi.Daha sonra hastaneye gidebilmek için genel sağlık sigortası yaptirdim.Yanı bir senedir calismiyorum.Bu sene universiteyi kazandım ve acaba babamın sigortasından tekrar yararlanmak icin ne yapmam gerekir ? Ve eğer oluyorsa birikmiş borcum silinir mi ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüğüne başvurunuz. Babanızın üzerinden yararlanabilirsiniz. Borçlarınızı da silebilirler.

  159. Barış diyor ki:

   Merhabalar. Ben öğrenciliğimin ilk yılında babamın emekli sandığından yararlaniyordum. Öğrenci iken İşe girdim 20 gün sigorta yapıldı işten 20 gun sonra ayrıldım o sırada ogrenciydim 2 yıldır herhangi bir işlemde bulunmadim. Şuan hiçbir güvencem yok. Ne yapmalıyım.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yaptırabilirsiniz.

  160. YASİN YILDIRM diyor ki:

   GSS borcum 671.41 tl şimdi ben bu borcu net üzerinde ödedikten sonra sağlıktan faydalanabiliyormuyum?
   işten 2 aydır çıkmışım bi ameliyatım var ve olamıyorum borçları ödesem olabilirmiyim hemen?
   daha önce gss testi yaptırmıştım işe girmeden önce 5-6 önce?
   yoksa gss testi yapıcakmıyım ve onları onaylamasını bekliyecem acilen ameliyat olmam gerekiyor ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    GSS borcunuzu ödedikten sonra sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

  161. ufuk keskin diyor ki:

   merhaba.ben 2013 aralık ayında işten ayrıldım.toplu çıkarımdan.işssizlik maaşını toplu verdik dediler sgk ya başvurmadım.100 gün sağlık hizmetindn faydalandım.2 ay faydalanamadım..edevletebaktığımda şu an o iki ay bana 450 tl faiziyle borç çıkmış.gss yaptırsam şu an o silinirmi.kolay gelsin.bu aradaeşim ev hanımı onadamı çıkmıştır

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Belirttiğiniz dönemde işsizlik maaşı aldığınızı SGK müdürlüklerinde dile getiriniz. Eşinizde gelir testi yaptırabilir.

  162. mahmut durul diyor ki:

   Mrh ben issizim istege bagli sigortaliyilm ama primleri yuksek oldugundan yatitamiyorum primleri daha asagiya cekme sansim varmi yoksa ucrwtsiz sagliktan nasil yararlanabilirim esim su an hamile acil cvp verirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırıp GSS kapsamına geçebilirsiniz.

  163. ela dagdelen diyor ki:

   esım bagkurunu 1 senedır yatıramıo 7 bın borcumuz var yesıl karta basvuru nasıl yapabılırız

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  164. mehmet diyor ki:

   aykut bey gss ye başvurdum annem uzerınden kayıt yaptırdım bir hafta once acaba şimdi gss den yararlanabılıyormuyum yani işlemin tamamlanması kac gun surer

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  165. İmran diyor ki:

   Merhaba. Benim eşim iskurun işbasi egitim prog. Yararlaniyor. Ama onada stajyer sigortasi yaptiklari icin ben ve cocugum yararlanamiyormusuz. Ben suan calisiyorum. Oglum benim uzerimden sigortadan otomatik olarak yararlanabilirmi?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    18 yaş altında ise yararlanabilir.

  166. Selam . 1.5 yaşında bir çocuğum var .Eşimin ve benim herhangi bir gelirimiz ve sigortamız yok.bu durumda hem çocuğum hem bizim için devlet tarafından hangi imkanlardan yararlanabiliriz. diyor ki:

   Sgk

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    GSS den faydalanabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından gelir testi yaptırmalısınız.

  167. Aykut diyor ki:

   20 yaşındayım ünüverste öğrencesiyim ssk borcum çıktı gelir testi yaptım lakin primleri devlet karşılamıyo dışardan bağkurlı olabilrmiyim hem sigorta hemde emekli için gün işlenmesi istiyorum ne yapmam gerekiyo bu konuda bilgi edenmek istiyorum

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Üniversite öğrencisi öğrenci belgesi ile SGK müdürlüklerine giderek GSS borcunu sildirebilir.

  168. ayse diyor ki:

   Merhaba. Gss icin gelir testi yaptirdim bunun sonucunda yesil karttan yararlanicaksinz dediler yani prim ödemeden devlet tarafindan mi ödenmiş olacak bilgilendirirsenz sevinirim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  169. Gökay sonat diyor ki:

   Merhaba bir sene önce sigorta girisim oldu ve ikinci haftasi işten ayrıldım ögünden bugüne sigortasiz çalışıyorum acaba cezası varmi varsa tahmininne nekadar gelir

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    E-Devletten sorgulayabilirsiniz.

  170. ismail koseoğlu diyor ki:

   18 yaşımı doldurdum ama sgk’m yok daha öncede başka biyerde çalışmadım şimdide işsizim Ve açıktan okuyorum bunu bildirmem gerekiyormu ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Gelir testi isteyebilirler. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  171. yılmaz diyor ki:

   1991 yılından sigorta girişim yvar 120 gü yatırılmı ama herşey benim üstüme birim de başkasının ismi yazıyor napmamızlazım

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  172. Harun diyor ki:

   Merhaba benim hiç bir gelirim yok şuan çalışmıyorum sigortamda yok ananemin yanında kalıyorum tek ananemin dedemden kalma maaşı var gss sigortasına başvurdum gelir testi yaptırdım 1.209 tl borcum çıktı sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na gittim kararın değişmeyeceğini söylediler şu an sağlık sorunlarım var nasıl faydalanabilirim bana yardımcı olurmusunuz

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine gidip itiraz edebilirsiniz.

  173. serap diyor ki:

   Mrb abim 2009 yilinda ciftci bagkuruna yaklasik 1 yil prim yatirdi ancak 5 yildir hic prim odemedi 10 yasinda kizi var kendisi genel saglik sigortasi testi yaptirmadi suanda issiz geliri yok genel saglik sigortasindan yararlanirsa bagkura yatirdigi primler ne olur ilerde ise girip bagkura geriye donuk odeme yapip emekli olabilirmi yoksa bagkurla ilgili tüm haklari yokmu olur? Suanda genel saglik sigortasi gelir testi yaptirmasi zorunlumu ? Tesekkurler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  174. Yasin diyor ki:

   Merhaba 4 senelik fakülteyi yeni bitirdim dün itibariyle 7 bin TL borcum olduğunu öğrendim genel sağlık sigortasına başvuru hiç yapmadm böyle bi borçla karşılaştım okulun bittiği için öğrenci belgesi alamam ama mezuniyet belgemle o dönemde öğrenci olduğumu ispatlayabilirim yanı mezuniyet belgemle borcumu sildire bilirmiyim Allah rızası için bilgi verin TSK.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Evet mezuniyet belgesi ile sildirebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

    1. Yasin diyor ki:

     Kesin olarak siler ler mi ki sorun çıkartırlar mı 23 yaşındayım issizim 7 bin TL borc çok ağır

     1. Hürcan Karataş diyor ki:

      Kesin olarak sileceklerdir.

  175. sanem diyor ki:

   meraba ben eşimden ayrıldım babam emekli sskdan bende ondan yaralanıyorum tabi çalıştımda 1 seneye yakın sigortamda oldu ama tekrar babamdan yararlanmaya başladım benim şuan gelir testi yaptırmam lazzım

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hayır yaptırmanıza gerek yoktur.

  176. Onur Sevim diyor ki:

   ssk da toplam gün sayım 2335. 1/1/1960 doğumluyum. ne zaman emekli olurum acaba ? ödenecek 18 ay askerliğim de var.. yardımcı olur musunuz

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Emeklilik şartlarınız, ssk başlangıç tarihinize göre belirlenmektedir. http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/
    bu linkten hesaplayabilirsiniz.

  177. Ebru diyor ki:

   İyi çalışmalar babam sgk emeklisi 2011 de vefat etti ben sgklı bir işte çalışıyordum 14 Eylül de işten çıktım 90 gün sigortadan yararlanacağımı biliyorum eğer bu süreç bittikden sonra iş bulamazsam babamın maaşını değil sadece sigortasından yararlanmak mümkün mü bir de gelir testi başvurusu yapmam şartmı

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Sigortasından yararlanabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  178. yusuf diyor ki:

   32 yaşında oğlum var fakat şu anda universitede öğrenci gss çıktığındada öğrenci idi 2 ay önce gelir testi yaptırdı 2200 tl borç çıktı halen daha öğrenci borç çıkması normalmi ben kendim ve eşim emekliyiz bu borç sildirilebilirmi ne yapmamız lazım bu borcu yapılandıralımmı yoksa tekrar itiraz ediz gelir testi mi yaptıralım

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    25 yaşını geçtiği için öğrencilik durumu kalmıyor. Borca yapılacak bir şey yoktur. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtip itiraz edebilirsiniz.

  179. harun diyor ki:

   Ben temmuz 2015 de liseyi bitirdim.Şu ana kadar annem babam memur oldukları için onların sigortasından yararlandım.Üniversiteyi kazanamadım ve bu yıl tekrar evde üniversiteye hazırlanacağım.sigorta için ne yapmam lazım.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırıp GSS kapsamına geçebilirsiniz.

  180. Durdane topal diyor ki:

   Babam bagkurlu borcu yok ödedi ben 19 yaşındayım yararlanabilirmiyim bagkurdan

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Yararlanabilirsiniz.

  181. Sinem diyor ki:

   Merhaba, 25 yaşındayım. 3 yıl önce üniversiteyi bitirdim. Hala iş bulamadım. Önceden babam üzerinden sigortadan yararlanıyordum, bir süredir yararlanamıyorum. Ne yapmam lazım?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  182. İsmail diyor ki:

   Ben çalışmıyorum. İşsizlik Ödeneği alıyorum. İşsizlik ödeneği bittiğinda Gelir testi yaptıracağım.
   Eşim de Evde bakım yardımı alıyor. (Yaşlı anneme baktığı için)
   Şuanki hane gelirimizi, Eşimin Evde bakım yardımı parası ve Annemin Bağ-kur maaşı oluşturuyor.
   Eşimin Gelir testi yaptırması gerekli mi?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  183. ali kemal aktaş diyor ki:

   merhaba ben 2 senedir genel sağlık sigortasından faydalanıyorum. bu sene temmuz 20 eylül 20 arası 2 ay bir işte çalıştım.. tekrardan genel sağlık sigortası yaptırmam için aynı evrakları temin etmem gerekiyor mu?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  184. Hasan diyor ki:

   Merhaba. Geçtiğimiz yıl yedek subay öğretmen olarak görev yaptım ancak 11 ay boyunca sigorta girişim yapılmamış bu yüzden gss tarafından borçlandırılmışım. Hangi evraklarla nereye başvurmam gerekiyor?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Bu 11 aylık sürede çalıştığınızı gösterir belgeler ile SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  185. tuncay diyor ki:

   Merhaba ben 3 senedir calişmıyorum sağlíkta eşimin üzerinden faydalanıyorum gelir testine mecburmuyum borcum cikarmı.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Eşinizin üzerinden sigortalı iseniz borcunuz yoktur ve gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  186. gamze diyor ki:

   Merhabalar,

   GSS prim borcumu sorguladığımda öğrenci olduğum zamandan borç çıkmıştır. Öğrenciyken 2 aylık kısa süre çalışmıştım. Sigorta dökümün de en son 06/2013 de sigortam yatırılmış daha sonra 12/2013 de başka bir işe basladım.arada ki 6 aylık dönemde yüksek lisans yapmaya devam ettim. O dönemde öğrenci olduğumu belgeleyerek borcumu sildirebilir miyim ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Evet öğrenci belgesi ile SGK müdürlüğüne başvurarak borcu sildirebilirsiniz.

  187. Oktay Tümer diyor ki:

   Oğlum 2015 yılı 12 Haziran’da liseden mezun oldu. Herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırmadı. Benim şu anda Gelir testi konusunda ne yapmam gerekiyor.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Oğlunuzun gelir testi yaptırması gerekir.

  188. halime diyor ki:

   Merhaba ben 19 yaşındayım alemin hiçbir sağlık sigortası yok üniversite ogrencisiyim GSS basvurmam şart mi borcum çıkar mi?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  189. oğuz diyor ki:

   10.02.1990 doğumluyum 10.02.2016 dan sonra mı öğrenciliğim düşer ve borç çıkar yoksa 10.02.2015 mi? çünkü borç sorgulamada aktivasyon kaydı bulunmamaktadır yazmakta.

  190. suzanc diyor ki:

   Merhabalar,

   Annem Gelir testi yaptrdığı ıcın benımde yapılmıs gozukuyor.
   tekrar yaptrmama gerek vaer mıdır

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Gerek yoktur.

    1. suzanc diyor ki:

     Çok Teşekkür edrim, saygılarımla

  191. ufuk diyor ki:

   benim 2009 yılına kadar toplam 8500 tl borç çıkarmışlar borcun çıktığı tarihte çalışmıyordum vede gelirim yoktu şuan çalışıyorum borcun oluştuğu tarihte ki gelir dururmum mu testte tabi oluyor yoksa şu ankimi

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Şu anki durumunuz testte geçerlidir. Ancak sigortalı olarak çalışıyorsanız test yaptırmanıza gerek yoktur.

  192. gökhan özel diyor ki:

   2012 de gelir testi yaptırdım 106 lira ödeme çıktı daha sonra ssk lı ışte çalıştım işten ayrılınca tekrardan gss ye başvuru yapmadim ödeme kac tan hesaplanir

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Yüksek seviyeden borçlandırılabilirsiniz.

  193. Bilal diyor ki:

   oğlum 2014 haziran ayında fakülteden mezun oldu. şubat 2015 de aşkere gitti 02/08/2015 de terhiş oldu. ben ve eşim şşk emekliiyiz. oğlum henüz işe giremedi.oğlumun üzerine haziran 2014 den şonra borç çıkmış. aşkerlik şüreşi dahil. ne yapabiliriz.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Askerlik zamanı için askerlik belgeleri ile SGK müdürlüklerine başvurup o döneme ait borçları sildirebilirsiniz.

  194. selahattin diyor ki:

   yurtdışında çalıştım son prim ödemem şubat 2015 şu anda işsizim fakat ekim 2015’e kadar yurtdışı oturumum var.GSS borcum çıkar mı?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    İkamet adresiniz yurt dışında ise borç çıkmaz.

  195. Halil diyor ki:

   Merhaba eşim ev hanımı ben sigortalı çalışıyorum eşime gss borcu çıkarmi yoksa benim uzerimden sigortadan faydalanabilirmi Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Evet faydalanabilir.

  196. Sinem diyor ki:

   Merhaba, ben 24 yaşındayım. Şubatta üniversiteden mezun oldum ama çalışıyorum. Sigortam babamın üzerine. Ancak üniversitedeyken bir iki ay arada part time çalışmıştım ve çalışmadığım günler sigortamı ben ödemediğim için bana borç çıktı. Gelir testini yaparsam borcum silinir mi ve hala babamın sigortasından yararlanmaya devam eder miyim? Gelir testini yapmak işe yarar mı yani?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Geçmiş döneme ait borçlar için yapacağınız bir şey bulunmuyor. Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtebilirsiniz. Öğrenci belgenizi de götürebilirsiniz. Belki borcunuzu silebilirler. Gelir testine gerek yoktur.

  197. ayşe diyor ki:

   Merhabalar,1 yıl öncesine kadar rahmetli babamdan yetim maaşı ve emekli sandığından faydalanıyordum.geçen sene evlendim,haklarım iptal oldu. eşim yurt dışında sigortalı çalışan,benim tc de sağlık güvencem yok.yakın bir zamanda aile birleşimle eşimin yaşadığı ülkeye yerleşmek için başvuruda bulunacağız.hiçbir güvencemin olmadığı şu geçen bir yıl içinde borcum çıkar mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Eşinizin üzerinden sigortadan faydalanabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  198. merve diyor ki:

   Merhaba. Ben 1 ay önce çalışmaya başladım ve 2 gün çalışıp bıraktım. Sigortam işlemiş midir? Ya da cezam var mıdır? Tesekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  199. Birant Esdik diyor ki:

   Merhaba. 15.8.2015 de isten ayrıldım.Borç çıkabileceğini, GSS testi yaptırılması konusunu hiç bilmiyordum. Bugun e-devletten sorguladim. Borç çıkmadı. Guvenebilirmiyim? Yine bugün Iskura issizlik parası için basvurdum ama sonuç bekleyen e kadar Gelir Testi için müracat etmelimiyim? Çünkü son müracat tarihi 30 E ylulmus. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Saygılarımla,

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Borcunuz gözükmüyorsa işsizlik parası için yaptığınız başvuruyu bekleyebilirsiniz.

  200. Burcu diyor ki:

   Merhaba ben Haziran 2015 itibariyle Üniversiteden mezun oldum bugüne kadar babamın sigortasından yararlanıyordum bundan sonrada bu sigortadan yararlanabilir miyim yoksa gelir testi mi yaptırmam lazım teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    E-Devletten borç durumunuzu sorgulatın. Ailede herhangi birinden sigortalı olarak faydalanıyor olabilirsiniz. Eğer öyle ise gelir testine gerek yoktur.

  201. Yaşın kayalı diyor ki:

   Eşim 9 aydır bağkurlu fakat ödeme yapamadık gelir testi yaptırmak zorundamı

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Sağlık sigortası bulunmuyorsa yapmalıdır.

  202. RECEP diyor ki:

   merhaba ben ssk prim borcumu nereden gorebilirim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Yandaki linke tıklayarak borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-borc-sorgulama/

  203. yaşar kılıç diyor ki:

   şu an çalışmaktayım geçmişten gelen gss borcum bulunmakta ve faizi yüksek , bunun tamamını peşin ödemek istesem faizi silinir mi ve ne zamana kadar bunu bildirmem gerek .

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  204. Gokhan diyor ki:

   Ben 18zime yeni girdim ve 1 haftaya kadar sigortali olucam.bu testi yaptirmam gerekiyor mu ve borç falan ciakrmi.bilgi verirmisiniz acil yarın son gun ve lise bitti üniversite tutmadi seneye gidicem

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    18 yaş tamamlandıktan sonra borç işlemektedir.

  205. seda diyor ki:

   Merhaba lar ben 14 eylülde işten çıktım. Suan çalışmıyorum sadece eşim çalışıyor.Ben işten ayrıldıktan 90 iş günü içerisinde saglik tan faydalanildigini biliyorum bu dogru mu. Birde o 90 günlük süreden sonra otomatik olarak herhangi bir yere başvurmak gerekiyor mu eşimin sigortasindan yararlanabilmek icin. Tesekkurler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    SGk müdürlüklerine başvurmanız gerekir.

  206. Ekrem diyor ki:

   Ben 18zime yeni girdim ve 1 haftaya kadar sigortali olucam.bu testi yaptirmam gerekiyor mu ve borç falan ciakrmi.bilgi verirmisiniz acil yarın son gun ve lise bitti üniversite tutmadi seneye gidicem

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır teste gerek yoktur.

  207. İlhan diyor ki:

   Merhabalar, 3-4 sene once ogrenciyken gelir testi yaptirdim. Cikan borcu bugun sgk ya ogrenci oldugumu beyan ederek tamamen sildirdim. Fakat memur bana tekrar gelir testi yaptir dedi. Askerden yeni geldim ve su an issizim. Is bulana kadar annemin isyerinde kendime sigorta girisi yaptiracagim.(ayin 1inden itibaren) daha once yaptirdigim icin Gidip gelir testini yaptirmali miyim? Yaptimazsam herhangi bi sikinti olur mu?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  208. NADİME UĞURLULAR diyor ki:

   MERHABA ,SSK LI ÇALIŞANLARINDA GELİR TESTİ YAPTIRMALARI ZORUNLU MU ?_

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hayır sigortalı çalışanları gelir testi yaptırmasına gerek yoktur.

  209. Eyüp Akdoğan diyor ki:

   Merhaba;
   Oğlum 23 mayıs 2015 te 18 yaşını doldurdu ve 12 haziran 2015 te liseyi bitirdi üniversite kazanamadı, ben oğlumu direk sgk dan kendi üzerime kayıt yaptırabilir miyim yoksa önce gelir testi yaptırması gerekir mi borç çıkar mı ben Bağkurluyum.
   Gelir testi gerekirse yaptırmak için çok yoğunluk var yaptıramıyoruz acaba süre uzatılır mı

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  210. ibrahim diyor ki:

   Liseyi bu sene bitirdim 18 yasima 14 subatta girecegim benim gss borcum cikar mi

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    18 yaşı tamamladıktan sonra borç işlemeye başlar.

  211. Gül diyor ki:

   Merhabalar ben 26 yaşındaym donem dönem ücretli öğretmenlik yaptim surekli calisan degilim sigortam ucrete gore yatti babam sigortalı kamu çalışanı ondan faydalandigimi saniyordum ama genel sağlık sigortası borcum çıktı ne yapabilirim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırıp borcunuzu yapılandırabilirdiniz. SGK müdürlüklerine giderek borcunuza itiraz da edebilirsiniz.

  212. Özgür şahin diyor ki:

   22 Şubat işten çıkarıldik sekiz ay işsizlik maaşı alaçam bu genel sağlık sigortası diye bir şey var bize de mecburmu işsiz lik maaşı alırken bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederiz

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır sizin gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  213. Kamil KAYA diyor ki:

   Ben haziranda üniversite den mezun oldum ekimde ikinci uniye başladım aradaki 4 ay için gelir testi yaptirmam gerekiyormu ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Geriye dönük gelir testi yaptırma durumu olmuyor.

  214. nafiz diyor ki:

   gelir tespit beyannamesini internet üzerinden nasıl yapabiliriz ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    İnternet üzerinden yapılmıyor.

  215. Muammer hüseyin yürük diyor ki:

   Çiftçi sigortam var ve hiç ödeyemiyorum

   Burdaki hesabımı iptal etmeden

   Genel sağlık sigortasından ( sadece sağlık hizmetleri) yararlanabilir miyim
   Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  216. Murat Eskici diyor ki:

   Merhaba,
   Eşim 2014 haziran ayında işten ayrıldı. toplamda 2400 gün çalışmışlığı var.
   Ben çalıştığım için eşim sigorta anlamında bana bağlı mıdır? SGK ya bilgi vermemiz gerekir mi? Eşime GSS prim borcu çıkar mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Eşiniz sizin üzerinizden sigortalı olabilir. Ancak bunun için SGK ya dilekçe vermeniz gerekebiliyor.

  217. Ahmet diyor ki:

   Merhaba.
   10 Temmuz 2015 itibari ile işten ayrıldım. Eşim çalışmıyor.
   İşten ayrılmadan son 1 yıl içersinde, 90 günden fazla zorunlu sigortalı olarak adıma hizmet bildirimim mevcut.
   10 Temmuz tarihinden sonra, 91 inci günü GSS fiilen bitmesi sebebi ile gelir testi zorunlu halemi geliyor, 90 günlük süre dolmadanda yaptırılabilirmi.
   Teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  218. orhan diyor ki:

   merhaba 33 yasindayim ayakkabi mesleginde serbest calisiyorum 5 ay once calistigim yerde sigortam vardi ve firma kapandigi icin issizlik maasi 470 lira aliyorum. evli ve iki cocugum var babamin evinde kaliyoruz. bu durum ne yapmam lazim tesekkurler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Şuan için gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  219. Haldun diyor ki:

   Merhaba 2014 te işten çıkarak askere gittim mayıs Ayından itibaren terhis sürem dolar dolmaz işe geri başladım sigortam da yatıyor 4a hizmet Dökümü çıkıyor fakat bu YIL yani çalıştığın süreye ait 6.7.8.9.10. Aylara ait genel sağlık Sigorta’sı borcu gözüküyor.zaten sigortam yatıyor benim sistemdede gözüküyor fakat genel sağlık ta borcum gözüküyor.nasıl çözebilirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Durumunuzu SGK müdürlüklerinde anlatıp borcunuzu sigortalılık belgeleri ile sildirebilirsiniz.

  220. semiha diyor ki:

   Mrb. Ben yurtdisindan evliyim. Ama seneye kadar yani dugunume kadar tr de ikamet edecegim. Esimin sigrtasindan orada ikamet etmedgm icin yararlanamyrm. Genel saglik sigrtasina mi basvurmaliyim. Eger oyleyse kac gun gectkten sonra yararlanmaya baslarim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Ailenizde sigortalı biri varsa sigortasından yararlanabilirsiniz.

  221. Enes diyor ki:

   Merhaba,36 aydır bağkurluydum hiç bir primimi ödemedim geçtiğimiz Bağkur sildirmede haziran 2015 a kadar sildiler,ama aynı şekilde yine hiç bir primimi ödeyemedim.Şimdi edevletten baktım beni Genel Sağlık sigortası kapsamına almışlar 2012 den beri 5 bin liralık borcum gözüküyor,ne yapmam gerekiyor?Bağkurum ödeyip ordan devam etmek istiyorum

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  222. recep diyor ki:

   Merhaba, 4 ay oncesine kadar sirket ortagiydim ayrildim ,su anda gss oduyorum. Esim icin gss borcu cikarmi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  223. beste diyor ki:

   Merhaba ben işten ayrılalı 7 ay oldu hiçbir gelirim yok ama gss prim borcum çıktı 350 lira bu ne oluyor. İşsiz insanlardan hala neyin borcunu çıkarıyorlar. Ne yapmam gerek bana yardımcı olur musunuz?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  224. Gülşah KIR diyor ki:

   Merhaba, bugün gss gelir belgesi için son başvuru günüymüş.. Ben 17 yıl aralıksık SGK lı olarak özel sektörde çalıştım yaklaşık 4 yıldır çalışmıyorum. Henüz emekli olamadım.. 3,5 yıl daha prim ödemem var diye biliyorum. İşe girince bu süreci tamamlayacağim. Eşim emekli . Sağlık kapsamında onun üzerinden işlem yapılıyor. Benim gss için ayrıca başvuru yapmam gerekiyor mu? Sorgulama sayfasına girdim herhangi bir borç çıkmadı..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır GSS ile alakalı bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Eşiniz üzerinden sigortalısınız.

  225. EMRAH diyor ki:

   MERHABA.SİGORTALI ÇALIŞANLAR İÇİN GELİR TESTİ BAŞVURUSU KAÇ YILINDAN İTİBAREN SİGORTALI ÇALIŞIYOR OLMASI GEREK.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Ne kadar sigortalı çalıştığı ile alakası yoktur.

  226. ERKAN diyor ki:

   19 YAŞINDAYIM OKUMUYORUM. AİLEMLE KALIYORUM. BABAMIN SİGORTASINDAN FAYDALANABİLİRMİYİM NE YAPMAM LAZIM BABAMIN SİGORTASINDANDA FAYDALANAMAZSAM NE YAPABİLİRİM ÇÖZÜM YOLLARI VARMIDIR. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    18 yaşınızı tamamladığınız için ailenizin sigortasından yararlanamazsınız. Yararlanabilmek için okumanız gerekiyor. Ayrıca sigortalı bir işte çalışırsanız GSS kapsamında borcunuz bulunmaz. Gelir testi yaptırarak GSS kapsamına geçebilirsiniz.

  227. Damla diyor ki:

   Merhaba benim bi sorum olucakti yanitlarsaniz sevinirim
   25 yasindayim 3 yil once unv. Mezun oldum ve 2 bucuk yildir aktif olarak calisiyorum sigortam yatiriliyor bugun sorgulama yaptigimda e devletten 18 yas alti gibi bir yaziyla karsilastim bunun icin ne yapmam gerekir sanirim hala babamin sigortasi uzeride gorunuyorum bir de acik ogretim okuyorm bununla bi ilgisi olabilirmi ogrenci gorunme gibi simdiden tesekkurler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Öğrenci olduğunuz için olabilir. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtiniz.

  228. Halil DAĞDAŞ diyor ki:

   Merhaba.Ben devlet memuruyum. Oğlum Haziran 2015 de liseden mezun oldu.Üniversiteye gitmedi.Gelecek yıl kazanırsa gidecek.GSS. İçin dün ( 30.09.2015) Nazilli SGK ya gitti. Ona 25 yaşına kadar birşey yapmana gerek yok demişler. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum. Saygılarımla.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Liseden mezun olduktan sonra eğer 18 yaşını doldurmuşsa borç çıkacaktır. Üniversite de eğitimine devam ederse 25 yaşına kadar borç çıkmaz.

  229. önder diyor ki:

   Merhaba ben 1 eylülde işten aayrıldım şuan issizim 25 yasindayim acikogretim ogrencisiyim ama eşim çalışıyor onun üzerinden sigortadan faydalanabilir miyim şuan hicbiyere başvurmadim ne yapmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Eşiniz üzerinden faydalanabilirsiniz. SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurunuz.

  230. ayse diyor ki:

   21,09,2015 itibariyle iste ayrıldım sigortadan cıkısım oldu gelir tespiti yaptırmak sorundamıyım ama euliyim esimin userine otomatıkman gecmis bulunuyormuyum

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    E-Devlet üzerinden sigortalılığınızı kontrol ediniz. Eşinizin üzerinde gözükmüyorsanız SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurarak eşinizden yararlanabilirsiniz.

  231. gulcan uldogan diyor ki:

   meraba ben 43 yasinda ev hanimiyim bir kizin var 24 yasinda sigortam yok bir sene oncesine kadar kizimin sigortasindan yararlaniyodum. esim on sene once bir arkadasina kimligini vermisti isyerine hissedar yapicakti sonra uzun bir sure gorusmediler benim kizimdan kullandigim sigorta kesilince arastirdim esin isyerine ortak ve birikmis bagkur borcu cikti 20 milyar odeyemiyo biz zaren esimle ayriyiz resmen bosanmadik gelir testi yaptirdin kizinla yasiyorum . Tansiyon hastasiyim ilac raporlarim bitti parayla ilaclarimi aliyorum napabilirim yardimci olursaniz cok sevinirim.Not: sigortasiz kimse kalmadi denmesin sigortasizim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  232. nur diyor ki:

   Merhabalar 20 yaşındayım gecen sene 5 ay çalışmadım gss den borçlu gözküyorum bunu daha dün öğrendim fakat ne yapmam gerekiyor bilmiyorum gelir testi için geç kaldım sanırım bilgi verirseniz sevinir teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Ailede herhangi birinin sigortası varsa yararlanabilirsiniz. Bu şekilde borç işlemez. SGK müdürlüklerine müracaat ediniz.

  233. özer diyor ki:

   mrb bu yıl yeni üniversiteyi bitirdim 95 doğumluyum,babam 4c çalışanı,babamın sigortasında kaç ay yararlanabilirim,ve gss hemen yaptırmak zorundamıyım .teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    1 ay daha sigortadan yararlanabilirsiniz.

  234. İbrahim diyor ki:

   Merhaba ben ibrahim, ben 13/06/2014 tarihli lise mezunuyum 02/09/2014 tarihinde tercih hatası nedeni ile istemediğim bi bölüme gitmek zorunda kaldım, kayıt tarihli öğrenci belgem var, okula 2 ila 3 ay gittikten sonra bıraktım ve bi sonraki senenin sınavlarına hazırlandım, 07/08/2015 tarihinde istediğim bölüm geldi eski kaydımı o an sildirip yeni üniversiteye kaydoldum yani bir yıl sınava hazırlanmak için (kayıt da sildirmeden) ara verdim 1874 lt gss borcum gözüküyor şu an öğrenciyim ve bu borcu karşılamamız imkansız, aynı zamanda babam emekli memur, kendimize ait evimiz var ama durum gözüktüğü gibi olmuyor işte bi çok borcumuz var ve tek maaş babamın 1400 lira aylığı.. yeterince ayrıntılı ifade ettim kendimi sanırım, ayrıca eve bildirimde gelmedi borcumu yeni kayıt için e devlet şifresi alıp girdiğimde öğrendim bilgilendirilmeden gelen sürpriz bi borç hiç hoş değil bence hem şifre alıp e devlete girmeseydim diğer madur arkadaşlar gibi 5 binde 10 binde görecektim borcu belkide, şimdi benim ne yapmam gerekiyor? Bu borcu ödeyemeyiz bu böyle sonsuza kadar katlanacak mı yani? Gelirimizi size beyan ettim annem babam ve bitek ben varım şimdi evde diğer ikisi bu yaz evlendi gelir testi olumsuz çıkabilir mi yada bu borç hangi yöntemlerle silinir?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  235. gizem diyor ki:

   Meraba esim 5 ay once isten ayrildi ayrildkdan sonra 3 ay daha sigortasi devam ediyo diye sgk ya bildirmedik suan issizlk maasi aliyor sgk ya issizlk maasi kesildikden sonrami bildirmemiz lazm yoksa simdimi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İşten ayrıldıktan sonra bildirmelisiniz.

  236. tugce diyor ki:

   mrb ben eylul 2012 de ise girdim ama bir ay calistim ve isten ayrildimozaman 24 yaşindaydim babam bagkur emeklisi hastanelerde halen babamin uzerine gorunuyorum benim gss yaptirmam gerekiyormuydu borc cikabilirmi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    GSS yaptırmanıza gerek yoktur.

  237. Yavuz diyor ki:

   Yeni yeşil kartlı oldum aktif olup olmadığını nasıl öğrenebilirim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  238. cansu diyor ki:

   23 yaşındayım babamın ölüm aylığını alıyordum üniversitem bitti. kısmi part olarak çalıştım ama o sürece babamın parası kesilmedi hem bağkurlu hemde sigortalı görünüyordum. iş çıkışımı verdim babamın maaşına nasıl dönebilirim bunun için gelir testi yaptırmam mı gerekiyor

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüğüne dilekçe vermeniz yeterlidir.

  239. Ahmet diyor ki:

   Merhaba ben gss aylik 50 lira oduyorum. Ise girdim 4 gun sonra isten ciktim. Yeniden gelir testi yapmam gereklimi yoksa. Yine aylik 50 lirami odicem yardim ederseniz sevirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Eski sonucu SGK müdürlüklerine teslim edebilirsiniz.

  240. Zeynep diyor ki:

   Merhabalar
   Eşimin 5 aydır bağkuru ödenmiyor ve ben 39 haftalık hamileyim
   Analık halinden yararla nabilirmiyim yada herhangi bir sigortadan
   Nereye nasıl başvuracağım nette bi türlü bulamadım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  241. Osman diyor ki:

   Ben evli ve bi çocuk babasıyım. Yaklaşık bir senedir sigortam yok. İşsizim. Bu yüzden ailemle birlikte kalıyorum. Daha önce hiç gelir testi yaptırmadım. Şuan sgk ya herhangi bi borcum varmıdır.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/gss-borc-sorgulama/ Yanda verdiğimiz linke tıklayarak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

  242. Erkan diyor ki:

   Merhaba. 2012 yılında gelir testi yaptırdım.2013 yılında sigortalı bir işe girene kadar primlerimi ödedim.2015 yılının Mayıs ayında işten ayrıldım. 5ay geçti ama bu süre içinde ödemem gereken bir prim borcu gözükmüyor. Tekrar gelir testi yaptırmam gerekli mi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  243. ahmet özkaya diyor ki:

   kardesimin ssk yok calismiyor esi ameliyat oldu parasida yok ne yapmasi lazim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  244. ibrahim diyor ki:

   21 yaşındayım hiç bir kurumda çalışmıyorum gelir testi de yaptırmadım sağlıktan yararlana bilmem için ne yapmam gerekiyor sadece babam askeri ücretle çalışıyor onun üzerinden bakılabilir miyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  245. ilhami diyor ki:

   iyi gunler ben gelir testi yaptirdim c1 cikti yesilkartli olarak sagliktan yararlanabilirsin dediler esim hastaneye gitti gozukmuyomus bun7n icin ne yapmamiz lazim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK ya giderek eşiniz için dilekçe vermeniz gerekir.

  246. ibrahim diyor ki:

   merhaba ..ben işkurla 6 ay stajer teknıker olarak turk telekoma yerleştım . 2013 subat ayından 2015 ekım ayına kadar gss borclanmam var .ben sgk gıttım 2013 agustos ayında kadroya gırdıgım tarıhe kadar sıldırdım. ama mayıs .hazıran temmuz 2013 3 aylık borclanmam devam edıyor şimdi işkura gıdıp o tarıhlerde işkurda calıstıgıma dahil belge götürsem silerler mi yardımcı olursanız sevınırım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet gerekli belgeleri götürmeniz halinde borç silinecektir.

  247. Hakan diyor ki:

   Mrb.halam temmuzda 65 yasina girdi.gelir testi yaptirdik hic evlenmedigi Icin durumundan dolayi yesil kart onayi cikti.gecmise donuk olan borclari ‘ve sagliktan yararlanmak Icin nasil bir islem yapmamiz gerekli Gecmis borclari diminutive mi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  248. ugur diyor ki:

   Merhaba. Ben gelir tesbiti yaptırdım ve borcum çıktı şuanda sigortam yok . Bakanın açıklamasına gore gss borcu olanlar da sağlıktan yararlanabıleceğini duydum bu geçerlimidir

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  249. irade diyor ki:

   merhaba.2014 yılında eşimden ayrıldım şu an çalışmıyorum 6 ay işsizlik maaşı aldım işten çıkınca şimdide babamın sigortasına geçmek istiyorum babam çalışıyor bu mümkün mü degilmi.teşekkür

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz.

  250. özlem diyor ki:

   5kasım1996 lıyım bu ay sonunda işten cıkıcam devlet hastanesinde muayne olmak istiyorum ssk dan yaralana bilirmiyim yararlanmasam da para ödeyerek muayne olabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Ailenizde Sigortalı varsa yararlanabilirsiniz. Yoksa Özel hastanede muayene olabilirsiniz.

  251. Ziyni Erkmen diyor ki:

   Merhaba,
   Eşim ve çoçuklarım(ikiside 18 yaş altı) iki yıl önce yurtdışından Türkiye’ye yerleşti. Eşim çalışıyor ama ben(erkek) ise bu sene başı geldim ve henüz çalışmıyorum. E-devlet uygulamasından borçlandığımı gördüm(2012 yılından beri?), Gelir testi yaptırın dendi yaptım yani formu doldurdum ve teslim ettim, sonuç ise G1 şimdik ne yapmalıyım ve eşimden doğru sağlık hizmetlerinden faydalanmıyorum mu? Ben niye ödeyim? Valla birşey anlamdım gelirim yok ama arsam var bana da gelir getirmiyor ama?

   Cevabınız için şimdikten tsk’ler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  252. Yakupp diyor ki:

   Annem ev hanımı ve şimdiye kadar hiç bi sigortalı işte çalışmadı ve hiç bir mal varlığı yok
   benim sigortadan yararlanıyor…
   2000 tl gibi bi miktar borçlu gözüküyor bu borç neden kaynaklanan bilir…
   Bu borç silinebilirmi..
   Ne yapa biliriz..
   ŞimdidenTeşekürler..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Yakup bey SGK’ ya başvurmanızda fayda var.

  253. Oylum diyor ki:

   Merhaba, ben babamdan bagkurdan bakılıyordum sımdı ıse gırdım 22ekımden berı ıskurdan sıgortalandım bugun hastaneye gıttım etıkette eskıden bagkurlu yakını yazıyordu suan tanımsız yazıyor yanı ben artık ıskur sskdan mı bakılıyorum yoksa babamın uzerinden cıksam bıle bunun bır suresı varmı yanı ısten cıkınca bellı bır sure daha sıgorta devam edıyor ya onun gıbı bır durum soz konusu mu babamdan bakılmamda ? yoksa dırekt sskdan mı bakılmıs oluyorum suan?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  254. özge halıcı diyor ki:

   yaklaşık 6 aydır işsizim borcum olup olmadığını ve genel sağlık sigortasından yararlanabilir miyim nasıl öğrenebilirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    E-Devletten borcunuzu öğrenebilir. Gelir testi yaptırarak GSS kapsamında sigortalı olabilirsiniz.

  255. Ziyada diyor ki:

   Yabancı öğrenciyim ITÜ inlizce hazırlıkta, ikamet tezkeresi için sağlık sigorta istiyorlar.nerde yaptırabilirim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Devlet hastanelerinde yaptırabilirsiniz.

  256. Cihan Çelebi diyor ki:

   Merhaba , ben geçen sene lisaden mezun oldum okul kapandıktan sonra 3 ay sigortalı çalıştım.Üniersteye hazırlanıyorum.Geçen ay itibariyle işten ayrıldım bir aydır sigortasızım.Gelir testine geçmi kaldım ?Birde gelir testi yaptırmayınca ceza geliyormuş.Kay ay sonra geliyor ? Teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Şuan gelir testi yaptırabilirsiniz. Borcunuz çıkmıştır.

  257. Veli akdağ diyor ki:

   Aykut bey ben 24 yaşındayım ve sınavlara hazırlanıyorum.Babama ait bir evde tek basıma ikamet ediyorum.GSS kapsamına girebilir miyim hanı hane halkı ile aynı evde ikamet etmiyorum.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    GSS kapsamına girmektesiniz.

  258. ceyhun diyor ki:

   merhaba ben 23 yaşındayım 10.06.2015 de mezun oldum. sgk ya annemin üstünden düşeyim diye dilekçe.. yazdım maaş kesildi ama sağlık sigortam sistemde 01.01.2017 e kadar devam ediyor diye gözüküyor ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Öğrencilik durumu bittiyse annenizin üzerinden yararlanamazsınız. Maaşınız ve sigortanız kesilecektir. Yazan tarih düzeltilecektir. 1 ay sonra GSS kapsamına geçersiniz.

  259. neriman diyor ki:

   merhaba ben 2000 yılına kadar sgk lı çalıştım.sonra çocuklarım büyüyene kadar çalışmadım.2013 yılında tekrar sigortalı bir işte bir yıl daha çalıştım .şimdi çalışmıyorum.gelir testi yaptırmam gerekiyormu.bana borç çıkarmı bunu meraK ediyorum TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN….

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Eşiniz sigortalı ise gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  260. semiha diyor ki:

   merhaba, ben eşimin genel sağlık sigortasından yararlanıyordum fakat eşim yaklaşık bi 10 ay önce tutuklandı. şu anda cezaevinde gss ye başvurmak için ne yapmam gerekiyor bu durumda.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından gelir testi yaptırabilirsiniz. Prim borcunuz belirlenir ve sigortalı olursunuz.

  261. Filiz Yeter diyor ki:

   Merhaa ben bir yıllık evliyim sigortalı olarak çalışıyordum fakat işten ayrıldım işsizlik maaşı alıyorum eşimin sigortasından yararlanmak için ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüğüne dilekçe yoluyla başvurunuz.

  262. Ayce diyor ki:

   Annemle babamın calısmadıgına dair belgeyi nasıl alabilirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüğünden alabilirsiniz.

  263. Cankuthan kural diyor ki:

   Ben devlet memuruyum.annemin ve babamın prim günleri dolması sebebiyle emeklilik yaş haddini beklemekteler. Bu süre içersinde benim üzerimden sağlık hizmeti alabilirler mi ? Benim SGK ya dilekçe vermem yeterli mi ? Kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırmalarına gerek var mı ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Dilekçe vermeniz yeterlidir.

  264. Melikenur diyor ki:

   Merhaba ben önlisans mezunuyum. Bir yerde çalışıyorum acaba borcum varmıdır?
   Annem ve babam çalışıyor.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Anne veya Babanızın üzerinden sigortalısınızdır. Ancak yine de E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  265. gaye diyor ki:

   Suan hiç bir yerde çalışmıyorum işsizlik maas aliyordum maaş bitti.26 yaşındayım annemin yada babamın sigortasından yararlanabilirmiyim.Yararlanamiyorsam gss başvuru yapmazsam sknti olurmu borclanirmiyim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sigortaları varsa yararlanabilirsiniz.

  266. Ayten diyor ki:

   Gelir testi nerede yapiliyor

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yaptırabilirsiniz.

  267. esin diyor ki:

   18 yasındayım öğrenciyim ve evliyim eşim de öğrenci sağlık sigortasından yararlanıyor muyum gelir testi yaptırmam gerekiyor mu ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evlilikte öğrencilik farklı bir durumdur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  268. adem diyor ki:

   sgk gelır testı yapsak ta yapmasak da gecmıse yönelik borc cıkarıyor. maksat para alalım da nasıl alırsak alalım. ben tet yaptırmadım zaman borcum yoktu test yaptırınca 400 tl borc cıkarıldı. basvuru yaptıgım tarıhten ıtıbaren kı aylara neden yapılmıyor da gecmıse donuk aylar da hesaba katıldı. gecmıs gecmıste kaldı. onemlı olan ben basvuru tarıhınden ıtıbaren kı durumdur.

  269. ahmett diyor ki:

   1998 doğumluyum babam bağkur’a 1 senedir para yatırmıyor ssk üzerinden nasıl yararlanabilirim öğrenciyim bu arada

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Öğrenciyseniz 25 yaşına kadar babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz. Ailenizde SSK sigortalısı varsa SGK müdürlüklerine başvurarak durumunuzu belirtebilirsiniz.

  270. gamze arslan diyor ki:

   Merhabalar ben 1991 doğumluyum ve 16 yaşından 21 yaşına kadar babamın isteğe bağlı sigortasından faydalandım 21 yaşında evlenince yani 2012 yılında eşimin sigortasından faydalandım ve bu süreçte sadece 1 günlük sigorta girişim var yani 2013 yılında sonrasında aynı yıl içinde yani 2013 de boşandım ve tekrar babamın isteğe bağlı sigortasından faydalanmaya başladım şuana kadar da hiç çalışmadım ancak ocakta işe başlayacağım ve sigortam başlayacak bana sigorta borcu çıkar mı ve ayrıca bu işten ayrıldığım da tekrar babamın sigortasından faydalanmaya başlayabilir miyim saygılar

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Borcunuz çıkmaz ve tekrar babanızın üzerinden sigortalı olabilirsiniz, Gamze Hanım.

  271. Burak diyor ki:

   22 yaşındayım üniversiteye hazırlanmak için işten ayrıldım 6 aydır sigortasızım borcum varmıdır ve genel sağlık sigortasından nasıl faydalana bilirim? teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Borcunuz olabilir. E-Devletten kontrol edebilirsiniz Burak Bey. Gelir testi yaptırarak GSS kapsamına geçebilirsiniz.

  272. sibel diyor ki:

   53 yaşındayim,sigortam yok,hiç olmadı,çalışıyorum,tek başindayim,acaba genel saglık sigortasında fayda olabilirmiyim.Yoksa başka bir şey varmı,lütfen birini yol gostersın

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırarak Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilirsiniz, Sibel Hanım. Aile içerisinde emekli ya da sigortalı çalışan biri varsa onun üzerinden de sigortalı olabilirsiniz.

  273. Mücahit diyor ki:

   Üniversitesi okurken 18 yaşıma girdim hala sigortam babamın üzerinden devam edermi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet edecektir.

  274. Adem diyor ki:

   Ben açık öğretim lise okuyorum benim de GSS borcum var halk eğitim merkezinde aldığım öğrenci belgeyle GSS borcumu silebilirmiyim.Bide yeni işe girdim sigortalıyım internet üzerinden GSS ını kapatabilirmiyim Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz, Adem Bey. Sigortalı bir işe girmişseniz, GSS kapsamından çıkarsınız.

  275. turgut bali diyor ki:

   mrb. ben memurum. kızım üniversite öğrencisi. 2 yıl sigortalı olarak yarı zamanlı çalıştı. şu anda işten ayrıldı. Yarı zamanlı çalışırken sgk ya borçlandı. Benim sigortamdan tekrar yararlanabilmesi için borcunun ödenmesi mi gerekiyor.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır SGK müdürlüğüne dilekçe vererek sizin üzerinizden sigortalı olabilir, Turgut Bey.

  276. Yusuf diyor ki:

   Şuan ikametim İstanbul da fakat tokat tayım bi takım şeylerden dolayı ikametimi alamıyorum eşim ve ben varım sağlıktan nasıl yararlanabilirim şuan borçlu olduğumu da biliyorum her ay ek ücret olarak borçlanıyorum gelir tespiti yaptıramadım şuan hastaneye gitsem ücret ödemem gerekir mi tedavi görmem mümkün mü

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Şuan tedavi olamayabilirsiniz. İkametinizin bulunduğu şehirde ailenizden herhangi biri sizin için testi yaptırabilir, Yusuf Bey.

  277. Bihter diyor ki:

   Merhabalar.. 30aralık2015 te isyerimizden çıkarıldık…eşim ise devlet memuru.. sağlık için eşimin üzerinden faydanlamam için yapmam gereken birsey var midir? Başvuru yapmak yada aktivasyin yapmak..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüğüne dilekçe vermeniz gerekir, Bihter Hanım.

  278. Bihter diyor ki:

   Merhabalar.. 30aralık2015 te isyerimizden çıkarıldık…eşim ise devlet memuru.. sağlık için eşimin üzerinden faydanlamam için yapmam gereken birsey var midir? Başvuru yapmak yada aktivasyin yapmak.. tesekkurler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe vererek eşinizin üzerinden sigortalı olabilirsiniz, Bihter Hanım.

  279. yasin diyor ki:

   merhaba ben bi berberim 2016 zammıyla bagkur borcu yüzde 30 zamlandı ve prim ödemem zorlandı işyerim benim üzerime bagkuru durdurup gss veya yeşil kart çıkartabilrmiyim veya bağkur primimi nasıl düşük fiyatta yatırabilirim tesekkurler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Yasin Bey.

  280. zuhal diyor ki:

   Merhaba ben esimin ailesiyle birlikte yasiyorum ve hicbir sagilk guvencemiz yok. dogum yapmadan oncede gss dan faydalaniyodum dogumdan sonra odeyemedim biraktim simdi tekrar faydalanmak istiyorum nasil nereye basvurmam lazim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Zuhal Hanım.

  281. nur diyor ki:

   Merhabalar ben 20 yalında bi üniversite oğrencisiyim gelir testi yaptırdım geçen sene.çünkü babamın bağkura borcu var ve ödemediği için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordum. Gss sonucu g1 seviyesi olarak çıktı çok şaşırdım bu sonuca çünkü ustume kayıtlı bir çöp bile yok ve çalışmıyorumda hiçbir gelirim yok.bu parayı kendi harçlıklarımdan kenara koyarak ödüyorum alemde sadece babam çalışıyor ve gelirimiz bin lira civarı ama gss testi yaptırırken babamın esnaf olduğunu ve gelirinin belli olmadığını aydan aya değiştini genelde bin lira civarı olduğunu soyledim fakat görevli geliri belli olmayanlara yasa kapsamında esnaf olduğundan dolayı iki bin lira yazıldığını söyledi ve öyle yazdı .bana çıkan gss borcunu ödeyemiyorum buna itiraz etme hakkım yok mu

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İtiraz edebilirsiniz ancak durum pek değişmeyecektir, Nur Hanım.

  282. Alp diyor ki:

   Calistigim is yeri 25 kasimdan bu yana 6 arkadasimla beraber bize sigortamizi hergun yaptiracagini soyluyor fakat hala sigortamiz yapilmadi.esim 8 aylik hamile ve sigortayi bugun yarin erteliyorlar.konuyla alakali nasil bi yol izleyebilirim. Isten ciktiktan sonra sikayet etsem nasil bi hakkim olur veya sizin tavsiyeniz nedir. Simdiden cok tesekkur ederim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine bildirebilirsiniz, Alp Bey.

  283. Gökhan diyor ki:

   merhaba işten ayrıldıktan 2 ay sonra 2015 aralık ayında tekrar sigortalı olarak işe başladım 2016 ocak ve şubat ayının cezası gelmiş aralık ayının sigortasıda yattı acaba ocak ve şubatın cezası silinirmi sigortalı oldugum için ve ceza gelmeye devam edermi ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Gökhan Bey.

  284. savaş diyor ki:

   geçen yıldan kalan 10 aylık gss borcum var 3 ay sonra anca ödeyebilirim şuan üniversite 1.sınıftayım babam ssklı hastaneye gitsem ssk lı olarak ücretsiz bi şekilde yararlanabilirmiyim gss borcum oldugu halde ??

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgesiyle borçları sildirebilirsiniz ancak geriye dönük borçlar hakkında bir yaptırım olmayabilir, Savaş Bey.

  285. nuh diyor ki:

   merhaba ben yaklaşık iki ay önce gelir testi için başvuruda bulundum.sgk dan borç dökümümü isteyen sosyal yardımlaşma müdürlüğü bana bazı sorular sorduktan sonra işleminiz bitmiştir dediler ve beni yolladılar.bu süreden sonra borcumu sorguladığımda borcumun artarak devam ettiğini yaklaşık aylık 197 tl borc yazlıdıgını gördüm.sadece not olarak sayfada “Sosyal güvenlik kapsamında çalışmadığınız, isteğe bağlı sigortalı olmadığınız, gelir ya da aylık almadığınız veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişisi olmadığınız tespit edilmiştir. Bu nedenle, zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamında tescil işleminiz yapılmıştır.” yazıyor.bundan sonra benim ne yapmam gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  286. Hatice diyor ki:

   Eşim çiftçi bagkuru ödüyordu işinde aksaklıktan dolayı ödeyemedik bayada borcumuzvar ödeme imkanım yok safra kesesi ameliyat olmam gerekiyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sigortanız bulunmuyorsa gelir testi yaptırıp Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilirsiniz, Hatice Hanım.

  287. Elif diyor ki:

   Ssk dan çıkmak için nereye basvurmaliyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Elif Hanım.

  288. metin bilir diyor ki:

   Babam emekli 26 yaşındayım aylık gelir en az ne yazmam gerek.forum annemin adı üzerinde verdiler.Ben niye ailede gözüküyorum.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İkametiniz aileniz ile aynı yerde gözüküyor olabilir, Metin Bey.

  289. okan tuncer diyor ki:

   slm işten çıkış aldım işkura baş vurdum işsizlik maşı alıyorum fakat işten çıkmadan ev aldım kıredi çektim yinede gss beyanda bulunmam gerekiyormu şimdiden tşkl

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Okan Bey.

  290. merve diyor ki:

   Merhaba yesil kartliyim, ögrenciyim ve Almanya icin AT 11 belgesi almak istiyorum acaba bu mumkun mudur? 170 i aradigimda beni farkli yerlere yonlendirdiler ve net bir cevap alamadim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Merve Hanım.

  291. ferat diyor ki:

   Her hangi bir kazancım yok İşsizim .ancak 3/4 tane kanser türü hastalıgım var kendi teşhisim malesef var yani.
   Bunların ameliyat parası cebimdenmı gidecek ? Zaten param yok.
   Yani devlet yardım edermi bana hastananeye baş vursam
   askerlik durumum ertelenmiş kanser oldugumu belgeleyen raporla gitmedim Külo problemiyle gitmiştim ertelendi
   Askerlik durumum 2019 a kadar ertelediler acaba kanserlilik sorunumu askeri hastaneye taşıyıp ameliyet veya tedavi ola bilirmiyim ücretsiz? yoksa develet hastanesi yeterlimi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ferat Bey.

  292. Asiye Günaydın diyor ki:

   Yanımızda kalan bir yabancı için oturma izni başvurusunda bulunmak istiyorum. İstenilen belgelerde SGK Genel Sağlık sigortası var. Bu başvuruyu nasıl yapabilirim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Asiye Hanım.

    1. Selma diyor ki:

     Ben 38 yaşındayım,2011 ağustos ayında işsiz kaldım nisan ayına kadarişsizlik aylığı aldım.2012 ekimde İşe başladıktan sonra gelir tespitim yaptırmam gerektiğine dair eve posta geldi.Hemen gelir tespiti yaptırdım geriye dönük kullanmadığım halde 8aylık genel sağlık sigortası pirimini ödedim.Bu yıl yine issiz kaldım.Şuan işsizlik sigortası alıyorum.Ama okuduğum yorumlarda eskiden olduğu gibi baba sigortasından yararlanılabildiğini görüyorum.Babam sgk emeklisi gelir tespiti çıkmadan önce işsiz kaldığımda babamın sigortasından yararlanıyordum, ben işsizliğim bittikten sonra babamın sigortasından yararlanabilirmiyim?Yoksa Gss pirimimi yatırmam gerekiyor?

     1. Yusuf Karataş diyor ki:

      Babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz.

  293. mehmet diyor ki:

   sgk yi babamdan yararlanıyordum ama 20 yaşıma girdiğimden itibaren yararlanamıyorum ne yapmam gerek yararlanmak için

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Üniversite okursanız babanızın üzerinden tekrar yararlanabilirsiniz. Öğrenim devam etmezse GSS kapsamına geçmektesiniz, Mehmet Bey.

  294. Kürşat oğuz diyor ki:

   Merhaba 31 yaşındayım 2014 te işten ayrıldım bir müddet sonra GSS için gelir testi yaptırdım babamdan kalan maaşla yaşayan annemle birlikte ikamet ettiğim için annemin maaşı baz alındı ve bana 2014 ten başlayarak totalde 1300 civarı bir mebla çıktı Ben Açıktan lisans okuyorum bu borc silinmezmi?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüklerine başvurarak borcu sildirebilirsiniz, Kürşat Bey.

  295. Yunus Emre diyor ki:

   5 aydır çalışıyorum zorunlu sağlık sigortası devam ediyor ve 600 TL borçum olmuş sigortalıyım zorunlu sağlık sigortasına borçum var.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurarak durumu belirtiniz, Yunus Bey.

  296. Çağrı inanlı diyor ki:

   Meraba üniversite birinci sınıfım lisedeyken 18 yaşıma girdiğimde sgkya öğrenci belgesi vermiştim fakat üniversiteye geçtikten sonra sgkya gitmedim herhangi bir borçlanma oluyor mu?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Borçlanma olmaz. Olursa SGK müdürlüklerine tekrar öğrenci belgesi vererek borcu sildirebilirsiniz.

  297. erdinç diyor ki:

   Merhaba Ben üniversite son sınıf ögrencisiyim. Mezun oldugum icin artık babamdan yararlanamıycam. Annem babam emekli. Acaba ben genel sağlık sigortası yaptirabilirmiyim? Olamama gibi bir durum var mı ?
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırıp GSS kapsamına geçebilirsiniz.

  298. Oylum diyor ki:

   Merhaba ben 29 yasındayım ve oğrencıyım normalde sıgortam babamın uzerınden bagkurdan ama ıskur ısbası egıtım programıyla 22.10.2016 da ısbası yaptım ve 12.03.2016da sozlesmem bıtttı ayrıldım babamın uzerındekı bagkurdan bakılmak ıstıyorum bu gecım otomatık mı oluyor eger oyleyse sozlesme bıtımınden nekadar sure sonra daha devam edecek ıskurdan sgk ? saglık problemlerım var ve sgk dan daha fazla para oduyorum bır de bu yıl oğrencılıgım bıtıyor bıtınce saglık sıgortam babam uzerınden devam etmeyecek mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Otomatik olarak geçmeyebilir SGK müdürlüğüne giderek babanızın üzerinden sigortadan yararlanmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

  299. EDA diyor ki:

   EŞİMLE BOŞANDIK KARAR 29.03.2016 TARİHİNDE ÇIKTI.BANA NAFAKA BAĞLANDI ÇOCUKLARIMIN SİGORTASINDAN FAYDALANABİLİR MİYİM?YA DA BENİM NE YAPMAM GEREKİYOR.KARARDAN SONRA KAÇ GÜN SONRA EŞİMİN SAĞLIK GÜVENCESİNDEN FAYDALANABİLİRİM?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Çocuklarınız sigortalı çalışıyorsa SGK müdürlüklerine dilekçe vererek onların üzerinden sigortadan faydalanabilirsiniz.

  300. cengiz diyor ki:

   merhabalar bi amelyat olucam ama sağşık sıgortam yok nasil olabilirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırarak sağlık sigortasından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Sigorta primlerinizi aylık olarak ödemeniz gerekir.

   2. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırarak GSS kapsamına geçebilir, primlerinizi ödeyerek sağlık sigortasından faydalanabilir ve ameliyat olabilirsiniz, Cengiz Bey.

  301. ahmet diyor ki:

   Merhabalar; ben 2008 yılından beri bağ-kurluyum ve bu arada bi şirkette part-time çalışıyorum, parttime çalıştığım şirket 5 gün ssk mı yatırıyor, bundan dolayı gss prim borcu çıkıyor, gss prim borcunu ödemem gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Ödemeniz gerekir Ahmet Bey.

  302. huseyin diyor ki:

   Ben uç aydır issizim SSK yok çocuk 4 gundur devlet hastanesi nde yatıyor taburcu olduğumda ücret odeyecekmiyiz

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sigorta bulunmuyorsa ödeme yaparsınız.

  303. nesrin diyor ki:

   Merhaba, 25 yaş altı yüksek lisans öğrencisiyim. Kısmi zamanlı çalışıyorum ve sigortam kısmi zamanlı yatıyor. GSS borcu odeyecek miyim yoksa hala 25 yaş altı öğrenci olduğum için annem babam üzerinden mi yararlanabiliyorum. Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Kısmi zaman sigortası yattığı için GSS borcu çıkar. Ancak 25 yaş altı GSS borçları silinecek.

  304. Seher diyor ki:

   Mrb eşim ve ben işsizken gelir testi yaptırdım eşimin borcu varmış ödedik şimdi prim borçları siliniyor biz bu odedigimizi geri alabilir miyiz.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Geri ödeme olmuyor maalesef, Seher Hanım.

  305. Sibel diyor ki:

   Merhaba ben gecen sene 2 yillik üniyi bitirdim ve 95 dogumluyum. Bu sene calismiyorum,okumuyorum da.. Annem neredeyse ben dogdugumdan beri emekli ben annemin ustuneyim ondan yararlanabiliyor muyum? Ve sigortada annemin ustunde olmam herhangi bir sorun çıkartir mi bana? Teşekkürler 🙂

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Annenizin üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz. SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilirsiniz.

  306. derya şatıroğlu diyor ki:

   İyi günler.1992 doğumluyum.üniversiteyi bitirdim.Master programı yapacağım.aile gelirim asgari ücretin üçte birinden fazla.GSS yaptırmam gerekiyor mu?.Gerekiyorsa gelir testi yaptırmalı mıyım.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Öğreniminiz devam ediyorsa 25 yaşına kadar sıkıntı olmaz. 25 yaş sonrası da ailenizin üzerinden sigortadan faydalanabilirsiniz. Böyle bir imkanınız bulunmazsa gelir testi yaptırabilirsiniz.

  307. Kaan diyor ki:

   İyi günler.Geçen Ağustosta 18 yaşıma girdim normalde üniversiteye gitmem gerekiyodu ama puanım yeterli olmadığı için 1 sene ara vermek zorunda kaldım GSS ile ilgili de bişey bilmiyordum.Geçen hafta öğrenince kaymakamlığa başvurdum ve sigortamı yaptırdım ama bugün eczaneden ilaç alırken sigortanız bulunmamaktadır dediler. Sigortayı onaylatmam mı lazım yani sigorta müdürlüğünden? Ve borcum var mıdır geçen ağustostan beri ??

   1. Kaan diyor ki:

    ve e-devletten baktığımda borcumun olmadığı ve hala 18 yaş sigortasında bulunduğum gözüküyor galiba güncellenmemiş hala acaba babamın mı e-devletine bakmalıyım ?

    1. Yusuf Karataş diyor ki:

     Sistemin güncellenmesi geçikebiliyor.

   2. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırdıysanız prim ödeme durumunda sigortanızın bulunması gerekir. SGK müdürlüğünden durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  308. Mehmet Ali Ayhan diyor ki:

   selamlar. benm %80 raporlu bir abim var bunun sigortasini bir ara ödedik ilaçlarını almak için şimdi ödeyemiyoruz.
   yeşil kart başvurusu yaptım.
   3 hafta sonra sgk ya yönlendirdiler. ordada tebligat gelecek size her ay 66 TL ödeyeceksiniz diye. birsey anlamadım. yeşil kart alamadıkmı yoksa sigortalı mı oluyor her 66 TL ödeyince ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  309. ahmet çelik diyor ki:

   selam ben 2 yıl önce felçlik geçirdim ssk beni bakurluyum diye ünüversite hastensine gönderdi orda yapılan teikler sonuncunda emekli olmasın dediler bende itiriraz eetim sonra tekraraında hastaneye yatmam gerkdiğini masrafların benden alcaklarını beyan eetiler bende gitmedim şimdi çalışmıyorum bağkurumda yok gecen ay genel sağlık sigortası başladı genel sağlık sigortası ile emekli olmak için başvuru yapabilirmiyim eskiden sskm yok bağkur günüm 9011 günüm var ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşk yaşım 43

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Bağ-Kur emeklilik şartlarını sağlıyor olabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurup durumunuzu belirtiniz.

  310. Zeynep diyor ki:

   ben 21 yasindayim, bu yil yeni mezun oldum acik ogretim lisesinden, ve suan universiteye hazirlaniyorum. babamin bag-kur sigortasi var, babamdan yararlanabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz. SGK müdürlüklerine öğrenci belgesi ile başvurmanız gerekir.

  311. abidin diyor ki:

   ben sigortalı işte calışırken gss borcum cıktı e devlet üzerinde ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüğüne giderek sigortalı bulunduğunuz döneme ait borcunuzun olduğunu belirtip, silinmesini talep edebilirsiniz.

  312. Eda Kara diyor ki:

   Merhaba
   Evlenmeden önce babamın bağkurundan faydalanıyordum Şu an eşimin genel sağlık sigortası var ama borcunu ödeyemiyor .Benim sağlık güvencem yok e-devletten baktık gss de borcum da yok.Eşim borcunu ödemediği halde sağlık konusunda yine de eşimden faydalanabiliyormuyum.Cevaplarsanız çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Eşiniz üzerinden faydalanırsınız. Ancak borcu bulunuyorsa sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

  313. Hasan diyor ki:

   G1 li yim ilaç alırken yüzde onumu odeyecem bilgi verirseniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  314. salih meftun SONAKIN diyor ki:

   oğlum 3 temmuz 2016 tarihi itibarı ile 25 yaşınnı dolduracak ben ve eşim devlet memuruyuz benden düşüyor tarih itibarı ile sağlık siortası için bir para ödememiz gerekiyor çünki okul bitmedi ve bir yerde çalışmıyor çocuk ödenecek para her ay mı ödenecek yılda birkeremi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırmalıdır. Her ay sağlık hizmeti için prim ödenmelidir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  315. Haydar diyor ki:

   Merhaba ben 22 yasindayim ve ogrencyim yesil kartliydim hersene yaz tatilinde 3 ay boyunca insaatta calisiyorum yesil kartim iptal oldu hastanede muayene olamiyorum ucret aliyorlar ogrenci oldugumdan odeyemiyorum ne yesil karttan nede sigortadan faydalanamiyorum ne yapmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  316. Canan diyor ki:

   Merhaba, ben 2005 – 2011 tarih araliginda sigortali calistim. 2011 de evliligim nedeniyle isten ayrilip yurtdisina yerlestim. Sonrasinda 1 sene kadar bir sirkette online olarak calistigim icin tekrar sigortam yatirildi. Su anda hala yurtdisinda yasiyorum.Calismiyorum. Turkiyede sagliktan nasil yararlanabilirim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sağlıktan yararlanmak için sigortalı olarak çalışmanız gerekir. Ya da Türkiye’de GSS yaptırmalısınız.

  317. Volkan diyor ki:

   Merhaba 2016 mayıs ayında işe girişim var halen devam ediyorum primlerim de yatıyor ama öte yandan Gss borcum gözüküyor mayıs-haziran-temmuz bunları ödeme zorunluluğum varmı yoksa kendiliğinden düşermi iyi günler…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Durumu SGK müdürlüklerine bildirebilirsiniz.

  318. Sumeyra diyor ki:

   Ek 5 tarim sigortam var odeme yapamadigim icin sagliktan yararlanamiyorum.suan onu dondurup genel saglik sigortasi yaptirabilirmiyiz

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet yaptırabilirsiniz. Gelir testi yaptırmanız gerekir.

  319. CEBRAİL BEYAZ diyor ki:

   Meraba ben üniversite öğrencisiyim babamın sigortası yok benim ki de yok 19 yaşındayım gss den yararlanabilir miyim yararlanmak için ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  320. Murat diyor ki:

   Meraba benim 2016 mart nisan mayistan 66 gun var cikis verildi saglik sigortam kapali 9 girs yaptirdim gss acilrmi eski borcum var yapilandirma yaptim ama bankalar 6736 kanun gorunmuyor bayramda acl hastam var yardimci olurmusun

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.