GSS

GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS

GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS

Hiçbir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için uygulanan bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası sistemi gerek insan gücü gerekse maddi kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Ayrıca hizmetlerin vatandaşın ayağına kadar götürülmesi açısından da önemlidir. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayanlar Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmek için başvuru yapmalıdırlar.


Genel Sağlık Sigortası’na Kimler Başvurabilir?

SGK’dan yaşlılık,sakatlık,dul,yetim aylığı almayanlar ile yeşil kart uygulamasından yararlanamayanlar, Sağlık Sigortası’na başvuru yapabilirler.

Genel Sağlık Sigortası’na Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Genel Sağlık Sigortalı olmayanlar ve sigortalılık statüsü sona erenler ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler SGK tarafından tespit edilecek ve bu kişiler bir ay içerisinde gelir tespitinin yapılması için vakıflara başvuracaklardır. Özürlü ve yaşlı olanlar vekili ile birlikte başvuru yapabilirler.

Gelir Tespiti

Başvuru için adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre ilgili vakfa bizzat yazılı bir başvuru yapılmalıdır. Vatandaşların gelir tespiti başvurusundan itibaren 1 ay içerisinde gelir tespiti ve işlemleri tamamlanmalıdır. Genel Sağlık Sigortası veya bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olduğu tespit edilenler bu uygulamadan yararlanamazlar. Bu kişilerin uygulamadan yararlanamayacağı yazılı bir şekilde kişiye bildirilir.

Gelir Tespitinin Kapsamı

1) Harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının üçte birinde az olan vatandaşların primi devlet tarafından ödenecektir.

Sponsorlu Bağlantılar


2) Sigorta sistemi dışında olup bir geliri olması nedeniyle aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden fazla olan vatandaşlar primlerini kendileri ödeyeceklerdir.

3) Zorunlu sigortası sona erenler 10 gün içinde yeniden sigortalı olmazsa gelir tespiti kapsamına girmiş sayılacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

816 Yorum

 1. Ben 18 yaş altından faydalanıyordum şimdi 18 yaşımagirdim çıraklık okuluna gidiyorum haftalığım 70 tl yeşil karttanmı faydalanacam. Yoksa genel sağlık sigortasındanmı faydalanacam

  1. Merhaba

   Çıraklık okulunda sağlıkla ilgili sigortanız ödenir. Okula devam ettiğiniz sürece sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 2. Merhaba ben stajyer olarak devlet hastanesinde yaklaşık olarak 10 ay çalıştım ve 1 aydır işten çıktım sağlık hizmetinden yararlanabilir miyim ?

 3. selamlar, ben en son calistigim okuldan 1sene önce ayrıldım, 1senedir issizim. calirken yapilandirmistim sgk borcum.
  kişi başına düşen aylık tutarım asgari ücretin üçte birinden fazla odunundan 50 lira gibi birşey cikmisti ödememek gereken prim.

  sorum ise su ki, calismiyorken saglik hizmetlerinden faydalanmam icin gereken primi devletin ödemesi icin ne yapmam gerekiyor, 1senedir calismadigim icin tekrar mi gelir tespiti yaptirmaliyim?

  simdiden bilgi icin cok teşekkürler, hoscakalin.

 4. Merhaba. 01.06.2018 tarihinde işten ayrıldım. GSS den faydalanmak istiyorum. Başvuru yapmama gerek var mı? Yoksa otomatik geçiyormuyum? Gelir testi yaptırmak istemiyorum. Eşim yabancı. O da benim üzerimden GSS den faydalanabilir mi? Eşimin oturma izni var.

  1. Merhaba,

   1 yıl içinde geriye dönük 90 gün priminiz var ise zaten işten çıkış tarihinden itibaren 100 gün sağlıktan yararlanabileceksiniz. Eğer yok ise gelir testi yaptırın. Yaptırmazsanız üst sınırdan ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

 5. Merhabalar. İşsizlik sigortamdan faydalanırken hastanede muayene oldum. MR randevusu için 4 ay sonraya gün verildi. Bu süre zarfında işsizlik ödeneğim sona erdi. Bu durumda ne yapmalıyım? (Şu anda çalışmıyorum. Randevum: 12 Temmuz)

 6. mrb benimde 2012 buya genel sigorta borcum çıkıyor 3500 küsür aftn yararlanmak için gitim saddce 250 tl bi kısmı silindi ben bu borcu odemezsem tekrardan faiz binmeye başlarmı 3 aydır sigortalı işde çalışıyorum bana sigortalı çalıştım sürece faiz binmeyecegini söylediler ben bu kalan ana parayı odemezsem bir sıkıntı çıkartırmı ileride ememeklimiçin yada tekrardan faiz eklenmeye başlarmı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   Genel sağlık sigortası için afta taksitlendirme bulunuyor. Sigortalı çalışıyor olmanız gss ye faiz eklenmesini engellemez. Bizce taksitlendirip ödemeniz faydalı olacaktır.

 7. merhaba babamın üzerine çalışan gss borcunu cocugu olarak üzerime alablirmiyim ve gss iptal olup cocugunun sgk sı üzerinden hastaneye gide bilirmi..??

 8. Merhaba, Bu yıl Temmuz da 20 yaşına gireceğim Lise den Üniversite ye geçiş durumunda bursum kesilmiş şuanda da GSS aktif halde değil yani sigortam yok olarak gorunuyor E devlet uzerinden napabilirim bilmiyorum

 9. Merhaba 2015 mart ayında sigortalı calistigim isimi biraktim,Daha sonra yaklasik 3 yil kadar ticari takside sigortasiz çalıştım, hicbir yere basvuru yapmadım gss icin,gelir testi falan yaptirmadim.e devlette 1800 kusur borç yazılmış. Şimdi ise basladim sigortam 37 gun olmuş. Eşimi hastaneye götürürdüm provizyon kapalı diyor.30 gun falan birşeyler dedi eczane anlamadım ne yapmalıyım yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   30 gün sigortalı olmanız le birlikte. Sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. İşyerinizin bağlı bulunduğu sgk ya başvurup aktivasyon yaptırabilirsiniz.

 10. ben tekstil fabrikasında muhasebe bölümünde çalışıyorum sigortam başladı ama e-devletten şuan göremiyorum 20 gün oldu işe gireli ayrıca benim sigortam normal mi yoksa sadece sağlık sigortası mı oldu onu da bilmiyorum bunu nasıl öğrenebilirm e-devlete girdiğimde nerden anlıcam yada başka nasıl öğrenebilirim ?

 11. merhaba gss kapsamında doğum için herhangi bir yardım alabiliyormuyuz doğum parası vs .3. doğumum olacak nereye ve nasıl başvuru yapabilirim ve ne kadar alabiliyoruz bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 12. Eşim GSS yatırıyor bende hastaneye giderek muayene olabilir miyim,herhangi bir işlem yapmam gerekir mi?

 13. İyi günler.
  ssk meslek kodlarının prim ödemelerindeki farkı nedir ?
  mesela (3113.05) ile (3113.31) arasında fark var mı ?
  Emekli olunduğunda bu maaşı etkiler mi ?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Kodlar emekliliği etkilemez. Yatan prim tutarları önemli. Devlet çalanların aldığı maaştan prim gösterilmesinin kontrolü için böyle bir uygulamaya gitti. İnceleme sırasında kıdem ve mesleğe göre rayiç bir maaş la primlerinin eksik yatıp yatmadığını tespit edebilecek.

 14. Merhaba , liseyi bitirdim 19 yaşındayım üniversiteye hazırlanıyorum. Yani okumuyorum şu anlık. Babamın sigortası var fakat yaşımı doldurduğum için yararlanabiliyor muyum acaba ? Hastalığım dolayısıyla ortalama 2 bin tl lik ilaç alacağım. Sigorta karşılar mı yoksa cebimizden mi ödemek zorundayız. Eğer yararlanamıyorsam genel sağlık sigortası yaptırabilir miyim , ne kadar öderim. Ve yararlanabiliyorsam bu ilacın % kaçını ben ödeyeceğim. İlaç devlet tarafından karşılanan bir ilaçmış.

  1. Herhangi bir şeyi aktif etmemiz gerekiyor mu sgk ya gidip. Yoksa şu an aktif midir ?

 15. merhaba annem babam ayrı çalışmıyorum gss borcu var 700 tl ben yurtdışındaydım yurtdışında kayıtlı olduğum adresim yok adresim burada her ay birikmiş nasıl bir dilekçeyle borcumu sildirebilirim annemin geliri 1000tl kiradayız yani borç itiraz hakkım varmı iptal ettiremediğim için hep birikti yardımcı olurmusunuz çalışmıyorum..

 16. merhabalar

  dayımın sigortası yok bu gun futbol oynarken lifleri koparmıs acıle kaldırmılar devlet hastanesınde amelıyat için 12000 lira gibi bir ücret çıkıyor durumuda su anda o parayı ödemek için cok zayıf amelıyat da olması gerekiyor ne yapabılırız yardımlarınız için ço teşekkurler….

 17. İyi günler, ben 21 yaşında üniversite öğrensiyim. 2 ay önce evlendim eşim serbest meslek yaptığı için sigortası yok ondan yararlanamıyorum. Öğrenci sigortasından yararlanma şansım yok mu? Bunun için ne yapmam lazım?

 18. Cezavinde atolyede calisma yapmis.yeni cezaevinden cikan kisi sskli olarak ise baslarsa saglik guvencesi ne zaman acilir

  1. Merhaba,

   Ssk lı olarak 30 günü doldurduğunuzda sağlık haklarından faydalanabilirsiniz.

 19. merhaba, ben 21 yaşında üniversite öğrencisiyim bikaç günlük bir işte çalışmıştım sigortam başlatılmış artık babamın sigortasından faydalanamaz mıyım?

 20. merhabalar çalıştığım yerden ayrıldım ayrıldıktan sonra bir sene daha sigortam ödenmiş bunları geri çekebilirlermi ?

  1. Merhaba,

   Geri çekebilirler ancak iptal işlemi sıkıntılı olur. Bu yüzden yapacaklarını düşünmüyorum.

 21. Merhaba, birkaç sorum var,

  Bir gariban tanıdığım var. 2012 den bu yana arada sırada sigortalı işlerde çalışıp genelde boşta gezdiği için 2400 civarı GSS borcu birikmiş. Bu arkadaşın psikolojik srounları var ve düzenli çalışamıyor. Nadiren girdiği sigortalı işlerden de kovuluyor. Bu haline de yapılabilecek bir şey yok maalesef. Biz GSS borçları için ne yapabiliriz ona bakmalıyız. Şimdi sorularım şunlar;

  1- Şu anda yine işsiz ve boşta. Ama üzerine de GELİR GETİRMEYEN bir kaç mülk gözüküyor. Gelir testi yaptırsa ve hane gelir ortalaması 483 altında çıksa bile,üzerindeki bu mülkler borçlarının silinmesine ve yeşil karta mani değil midir?

  2- Değilse, Borçların silinmesi ve ücretsiz GSS haklarından faydalanırken, SSK’lı bir işe girerse GSS bitecek, peki sonrasında tekrar aynı şartlarda işsiz kalırsa tekrar GELİR TESTİNE başvurması mı gerekir? Yoksa otomatikman Ücretsiz GSS hakkı başlayacak mı?

  1. Merhaba,

   Öğrenci belgesi ile kaymakamlıklarda bulunan ilgili birimlerden iptal ettirebilirsiniz.

 22. merhaba ben 19 yaşındayım babamın bağkur borcu oldugundan ben kendime haziran ayında gss yaptırdım ama sadece haziran ayının parasını ödedim şimdi baktıgımda ise 466 tl borç çıktı bu normal mi ?

 23. Merhabalar. Ben, eşim ve 2 aylık oğlumuz İskoçya’da yaşıyoruz. Ben UK (İngiliz) vatandaşıyım ve mavi kartım var. Eşim sadece Türk vatandaşı ve oğluma UK passportu alıcaz iki üç ay içinde. Eşim den dolayı oğlumuzda Türk vatandaşı oluyor. Benim asıl sorum ise Ekim ayı gibi Türkiye’ye temelli dönüş yapıcaz ve Genel Sağlık Sigortasını eşim ve ben ayrı ayrı ödemek zorundamiyiz? Yoksa sadece eşim Türk vatandaslarinin ödediği miktari yani aylık 60.88TL’yi ödediği taktirde ben kocası olarak (mavi kartli olarak) eşimin uzerinden Genel sağlik hizmetlerinden yararlanabilirmiyim? Yardimlariniz için şimdiden teşekkür ederim.

 24. Merhaba ben 04.10.1997 dogumluyum bir sene önce üniversiteyi terk ettim babam emekli. Gecici69. Madde sayesinde prim borcum yok devlet hastenesinden ücretsiz yararlanabilir miyim yoksa ücret alırlar mı ?

  1. Merhaba,

   Lise mezunları 20 yaşına Üniversite öğrenci veya mezunları 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilmektedir. Siz Mevcut durumda öğrenci olmadığınız ve 20 yaşını geçtiğiniz için sağlıktan yararlanamazsınız.

 25. Merhabalar.
  23 yaşında üniversite öğrencisiyim. Ben 2016 Aralık ayı itibari ile Yeşil karttan yararlanmaya başladım. 2017 Kasım ayında işe başlayıp 26 günlük bir sigorta girişim yapıldı. Şuan sigortam iptal edildi işten ayrıldım. Yeşil karttan tekrar faydalanabilmem için ne yapmam gerekiyor. Teşekkür Ederim.

  1. Merhaba,

   25 yaşını doldurana kadar bu haktan yararlanabilirsiniz. Öğrenci belgenizle Sosyal güvenlik merkezlerinde müracaat ediniz.

 26. 1976 doğumluyum 1991 yılından bugüne kadar sigortalıydım. Şuan işden ayrıldım.. 2007 yılında boşandım. Gelirim yok 1 çocuğum var Rahmetli babamın sigortasından yararlanabilirmiyim. Sağlık için birde emekli maaşının ne kadarı bana düşer

 27. 2009 da staj yaptigim hastanede 1 aylik ssk primim yatirilmis e devletten bunu gorebiliyorum daha sonra 2012 den _2012 araliga kadar gss sigortaliydim 2012 aralikta kisa donem askere gittim 2013 mayis ta donunce 6 ay gibi gss borcumu askerlikten dolayi iptal ettirdim sonra 2013 araliga kadar gss devam etti 2013 aralikta sskli ise girdim ssk devsm ediyo sorum su sekilde 2009 baslangic ssk esas alip disardan odeme yapip gssli sigortali oldugum tarihleri ek prim odeyip ssk gun sayimi arttirabilirmiyim 2009 dan 2018 e 9 yillik yaklasik 2500-2700 gun saydirabilirmiyim ekstra ucret odeyip

 28. Merhaba , arkadaşımın eşi 9 günlük sigortalı . 2 ay sonra doğum yapacak. Yılda 120 gün prim ödeme şartını yerine getiremediği için doğumda sgk dan faydalanamayacak mı ? Gss kapsamına girerse doğumda faydalanabilir mi ?

  1. Merhaba,

   Çalışanlar ister hizmet akdi (SSK), ister kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma (BAğ-Kur) ve isterse de kamu görevlisi olsun işe veya çalışmaya başladıktan sonra adlarına 30 gün prim bildirimi ve ödenmesinden sonra sağlık yardımı almaya hak kazanırlar. Bu nedenle doğumda sağlıktan yararlanabilir.

 29. Merhaba. 2017 Haziranında üniversiteden mezun olmamla genel sağlık sigortam iptal edildi. Şimdi mezunların 2 sene daha gss’den yararlanmalarına imkan var sanırım. Sorum şu: ikametgahım şu an başka bir ilde. Şu an bulunduğum ilde sgk’ya giderek mezuniyet belgemle gss yaptırabilir miyim? İkametgahın başka ilde olması sorun yaratır mı?

 30. iş yerimi kapatalı bir yıl oldu.bir yıldırda gss faydalanıyordum.ama şimdi eskiye dönük bakur borcum var diye gss den faydalanamıyorum aylık pirimlerinide ödediğim halde.bakur borcunu ödemem gerekiyormuş. bunada imkanım yok zaten şimdilik.ne yapalıyım bilemiyorum…

  1. Merhaba,

   Maalesef bağkur borcu olanların sağlıktan yararlanmaları engelleniyor. Borcunuzu belli bir peşinat ödeyerek taksitlendirebilirsiniz. Sağlıktan yararlanma insani bir haktır ama maalesef bu durumlarla karşılaşabiliyoruz. Danışma birimi olarak tarafsız davranmamız gerektiğinden içimizden geçenleri söyleyemiyoruz. :( Umarım vatandaşlarımıza da en azından yabancı göçmenlere verilen hakları verirler. :(

 31. slm ben 1965 dogumluyum ssk girisim 1985 30 gunluk pirimim var ayni tarihlerde vatini gurevime gitim ancak su andada sgkli olarak gurunuyorm girisim 12. 2015 suanda aktif gurunuyorum e devletime baktivimda 2016. 5 ayindan sonra primlerim firma yatirmamis yani 188 gunum gurunuyor ama cikis yok aktif gurunuyorum sagliktan faydalaniyormuyum. acaba bu gun itibari ile sgkdan bana zorunlu sigorta kaoluna gecisiniz saglanmistir. 12.1. 2018 diye sms geldi ne anlam tasiyo bilmiyorum ve saglik hizmetlerinde faydalana biliyomuyum veya bu sure icinde firma pirim yatirmadigi sureyi nasil kazana bilirim yardimci olamanizi saygiyla diliyorum

  1. Fahrettin Bey merhaba,

   Primler yatırılmadığı için aktif sigortalı görünseniz de sağlıktan yaralanmak için gerekli prim gün sayısını sağlamamış gözüküyorsunuz. Bu nedenle Genel sağlık sigortası kapsamına alınmışsınız. Bu kapsamda yüksek prim tahakkuk etmemesi için eğer çalışmıyorsanız Kaymakamlıklarda bulunan ilgili birimlere gelir testi yaptırın.

 32. İlk defa gss kayıt imi yaptırdım yaptırdığım tarihden itibaren hastane hizmetlerinden yararlanabilirmiyim yoksa 30 gün prim gününü doldurmayi beklicem acaba.

  1. İsa Bey merhaba,

   Daha önce prim ödenmişliğiniz yok ise 30 gün beklemeniz gerekiyor. Sağlıktan yararlanma kontrolü için E devletten Müstehaklık sorgulaması yapabilirsiniz. Müstehaktır sonucunu aldığınızda sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 33. selamaleyküm
  24 yaşındayım ve su an hastanede yatıyorum hiç sağlık güvencem yok çalışmıyorum ve maddi durumum yok.hastanede yatıyor iken nasıl genel sağlık sigortasına başvurabilirim.
  ve su an yatıyorken bunu nasıl yaptırabilirim.yardımcı olursanız sevinirim

  1. ücretlisiniz diyerek benden para talep ediyorlar ama ödeme durumum yok lütfen bu konuda yardımcı olursnaız sevinirim.nasıl bir işlem yaptırabilirim.

  2. Merhaba,

   Aleyküm Selam.

   Genel sağlık sigortası başvuru sonucunu e devletten görebiliyorsunuz ancak. Bizzat kaymakamlıklarda bulunan ilgili birimler başvurmalısınız.

 34. 2017 haziran ayinda lise den mezun oldum yatmis 2 aylik sigortam var ve gelir testi yaptirmadimm aldiim ilaclardan ceza gelirmi veya babamin üstünden düsmusmudurum ne yapmaliyim

 35. Merhaba 22 yaşında üniversite öğrencisiyim sağlıktan yararlanamıyorum öğrenci belgem ile SGK ya gittiğimde babamın bağkur borcu olduğu için yararlanamayacağımı söylediler.Her defasında muayene ücreti ödeyecek durumda değilim.Ne yapmam gerekiyor?

 36. Merhaba benim sorum șu yengemin adına fırın açmıştık ruhsat yengemin adına bir sure sonra fırını kiraya verdik ve yengem bağkur a borçlu kaldı iptal etmek için ruhsatı devretmek gerekiyor ve kanuna gore bina altı fırın devredilemiyor simdi yengem eşinin ssk.sından yararlanamıyor muayene ve ilaçlar ücretleri yuksek biz bu durumda sağlıktan nasıl yararlanırız bağkur ödeyemiyoruz çok yuksek dışarıdan 53 tl.ye sigorta varmış sağlık için biz yaptirabiliyormuyuz

 37. Merhabalar 1 yildir boşanma aşamasındayım 1 tane kizim var 15 aylık. Sağlık sorunlarım var ama ssk olmadığı icin gidemiyorum. Karşı taraf bagkurlu bagkur ödemediği için ondanda yararlanamiyorum . Babamdan yararlanabilmem için boşanmanın gercekleşmesi gerek. Özel hastanelere gitmek icin maddi güç yok :( devlet hastanesinden nasil yararlanabilirim.

  1. Merhaba,

   Annenizin veya babanızın sosyal güvenliği var ise İkametganızın bağlı bulunduğu sosyal Güvenlik Merkezinden den Kimliğiniz ile birlikte aktivasyon işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 38. Merhaba ben 23 yaşındayım. Ailemle birlikte yaşıyorum babam emekli ve ben şuanda çalışmıyorum. Epilepsi hastasıyım ve hastanede düzenli kontrol olmam gerekiyor yaklaşık bir senedir gidemiyorum. Ben GSS dan yararlanabilirmiyim yapmam gerekenler neler yardımcı olursanız sevinirim.

 39. Oğlum işten ayrıldı 90 günlük sağlık sigortası 10 Aralık 2017 de doluyor.Gelir tespiti yapılmaksızın son düzenlemeye göre 53 tl pirim ödeyerek gss sayılacak mı.Bunun için müracaat gerekir mi?

 40. Ben 19 yaşındayım açıktan okuyorum çalışmıyorum ailemin sigortaya borcu olduğu için okuldan aldığım belgeyi sigortaya götürdüğümde ailenizin borcu var diye sigortanız olmuyo diyor ne yapmam gerekir ?

 41. 22 yaşında üniversite öğrencisiyim annem ve babam ayrı.annem yetim maaşı alıyor babam ise vefat eden eşinin sigortasından yararlanıyor. bende çalişmıyorum okuduğum için ve gss prim borcu gözüküyor yaklaşık1000 tl ödedim ve suan da 1000 tl yi geçkin borcum var ve ne benim ödicek bir durumum var nede hastaneye gidemicek sağlığım var. aynı zamanda epilepsi hastasıyım ve düzenli olarak doktora gitmem ve ilaçlarımı almam gerekiyor. Epilepsi nöbeti geçirip param olmadığı için hastaneye gidemiyorum. öğrenci belgem ile SgK ya başvurdum ve ailemin üzerinden yaralanmadığım için devlettende yararlanamıcagım söylendi ne yapabilirim bu durumda bir yol söyleyebilirmisiniz

  1. Eda Hanım merhaba,

   Size bunu söyleyen memura Lütfen aşağıdaki maddenin ne anlama geldiğini sorunuz.

   Bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmayanlar

   Bilindiği üzere, 5510 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (10) numaralı bendi kapsamında genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılmayanlar, başka bir kapsamda genel sağlık sigortalısı sayılmamaları halinde Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılmaktadır.
   Ancak, 6663 sayılı Kanunun 26 ncı maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesine; “Ana veya babası üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmayanlardan; lise ve
   dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlar ise 25 yaşını
   geçmemek ve bakmakla yükümlü olunan kişi ya da bu maddenin birinci fıkrasının (g) bendinde sayılanlar hariç genel sağlık sigortalısı olmamak şartıyla mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle, gelir tespiti yapılmaksızın birinci fıkranın (c) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır.”
   hükmü eklenmiştir.
   Anılan hüküm gereği ana/babası olmaması, ana/babasının 5510 sayılı Kanun kapsamında sigortalı sayılmaması veya Kanun gereği ana/babasının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılmaması nedeniyle ana/babası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunmayanlar, ayrıca ana/babası dışında bir genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi ya da 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamı dışındaki bir kapsamda genel sağlık sigortalısı sayılmamaları ve maddede belirtilen yaş sınırlarını aşmamak şartıyla mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin bir numaralı alt bendi (60/c-1) kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.

 42. merhaba kolay gelsin ben 22 yasındayım ama hiç sigortam olmadı kimsenini yanında calısamadım ve kendi kendimin sigortasını yaptırmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz _ ?

 43. Anne ve babamın sosyal güvencesi yok 18 yaşında üniversite öğrencisiyim muayene ücreti ödemeden nasıl muayene olurum?

  1. Recep Bey merhaba,

   Öğrenci belgeniz ile birlikte Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet birimlerine başvurarak ücretsiz olarak GSS kapsamında muayene olma hakkınız var.

 44. Merhaba ben 20.10.1999 dogumluyum 18 yasina girdim. Bu sene liseden mezun oldum. Daha üniversiteye gitmiyorum.Ailemin hicbir sosyal güvencesi yok. Diş hastanesinde kanal tedavisi yapılacak. Para öder miyim? Ödememek için ne yapmalıyım? Lütfen acilen cevaplayın 6 gün sonraya randevum var diş hastanesinde

 45. Merhaba, ben 15 gün önce GSS yaptırdım ve parayıda yatırdım ama hastaneye gittiğimde GSS’min olmadığını söylediler bende tekrar SSK kurumuna gittim ordaki memur da bana 1 ay beklememi söyledi ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz.

 46. Kolay gelsin öncelike. eşim den bosandim 5 ay önce herhangi bir saglik guvencem yok 2 cocugum var onlar babalarindan yararlanıyorlar benim babam yurt dışı emeklisi sanirim ben ondan yararlanamiyorum bu arada 34 yasinda yim ben nasil saglik guvencem olucak nasil bir yol izlemem lazim yardimci olursanız sevinirim iyi çalışmalar

 47. eşler kamudan ihraç ve ikisi de çalışmıyor ve eşlerden birisi gss yaptırmış ise diğeri de yaptırmak durumunda mı?

 48. Merhabalar.2012 yılından beri yeşil kartlıydım.1 ay evvel yeşil kartım iptal edilmiş.Gelir testi yaptırmanız gerwkiyor yazıyor e devlette.Gelir testi yaptırmazsam 53 tl ödeyecek olanların kapsamına otomatik olarak geçermiyim.Yoksa her durumda gelir testi yaptırmalı mıyım

  1. Merhaba,

   Gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Muhtaçsanız yine devlet prim almadan sağlık hizmetinden yararlandırıyor. Test yaptırmazsanız 236 tl den genel sağlık sigortanız başlar. Bu nedenle gelir testini yaptırınız.

 49. 2016 Mayıs ayında yüksek öğretimden mezun oldum. Yaşım 22. 2 sene boyunca gss den yararlanmam gerektiği halde sağlık sigortasız görünüyorum. Ailemin sigortası mevcut. Ne yapmam gerekli? Teşekkür ederim.

  1. Mert Bey,

   Yüksek okul diplomanız ile birlikte Sosyal güvenlik merkezinden Aktivasyon işlemlerinizi yaptırın.

  1. Merhaba,

   GSS primlerinizi ödemeniz gerekmiyor. Ancak sonrasında rahat etmek açısından Kaymakamlıklarda bulunan ilgili birime emekli olduğunuzu belirtir bir dilekçe ile bilgi verin.

 50. Merhaba 20 yaşında üniversite öğrencisiyim babamın veya annemin sigortası yok yeşil kart kullanıyoruz üniversite hastanesin de burun estetiği olmayı düşünüyorum yeşil kartla muayene olabilir miyim? Gss yaptırmam gerekiyorsa 53 lirayı yatırdıktan sonra muayene olabilir miyim yoksa beklemem gerekiyor mu

 51. Merhaba, 26 yaşında bir erkeğim. Şu an ssk güvencem yok, önceki günlerde bir Diş hastanesine gidip kanal tedavisi yaptırmam gerekti. Gittiğimde sağlık güvencem olmadığından dolayı ödeme yapın dediler, bende vazgeçtim ve şu an Genel Sağlık sigortasının borcunu ödeyip sağlık güvencemi aktifleştirmek istiyorum. Sorum şu, genel sağlık sigortası aktifleştiği zaman yine aynı hastaneye gidip aynı hizmetten ücretsiz olarak faydalanabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Çalışan sigortasının yararlandığı tüm sağlık hizmetlerinden GSS kapsamındaki kişiler de yaralanır. Dolayısıyla devlet hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 52. Merhaba , ben 23 yaşındayım Istanbul üniversitesi öğrencisiyim. Babam çalışmıyor şu an bagkurlu. Annem babam 3 sene önce ayrıldılar. Ben şu an hastaneye gittiğimde sigortam babamın çalışmaması gerekçesi ile yok gözüküyor. Benim ne yapmam gerekiyor ? – Erkek.

  1. Sezer Bey,

   Üniversite öğrencileri herhangi bir sosyal güvenlik kapsamında değil ise devlet güvencesinde gss olarak hastanelerden sağlık hizmeti alabilmekte bunun için öğrenci kimliğinizle En yakın sosyal güvenlik merkezine müracaat edebilirsiniz.

 53. 21 yaşında üniversite ögrencisiyim annemin ve babamın saglık guvencesi yok saglık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim

  1. Murat Bey,

   Öğrenci belgeniz ile il ve ilçelerde bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurabilirsiniz.

 54. Merhaba,

  Annem babam yurtdışından temelli olmak üzere geldi. İkametini bugün aldırdılar. Daha önce Türkiye’de çalışmışlıkları yok. GSS’na başvurabilirler mi? Sağlık kuruluşlarından SGK’lı gibi yararlanabilirler mi? Nerden başvurabiliriz?

  Teşekkürler

 55. merhabalar annem 2 ay önce boşandı ve devlet annemin gss nı başlatmış ancak biz gelir testi falan yaptırmadık ben annemi kendi üzerimden sigortalı göstermek istediğimde öğrendik annemin üzerine ev gözüktüğü için annemi benim üzerimden sgk lı gösteremiyorum bu gss ile de ilaçları karşılanıyor mu hastanelerde ssk lı gibi faydalanabiliyor mu emekliliğine faydası var mı merak ediyorum bilgi verirseniz çok memnun olurum

  1. Merhaba,

   Annenizin evi olması sizin üzerinizden sağlık hizmeti almaması için tek başına engel teşkil etmez. Gelir testi yaptırın eğer annenizin geliri yürürlükte bulunan asgari ücretten asgari geçim indirimi düşüldükten sonraki net tutarından daha az olduğu yani yaklaşık 1300 tl den daha düşük ise sağlık hizmetinden yararlanabilir. Genel sağlık sigortası ile hastane ve ilaç alımlarından faydalanabilir. Ancak emekliliğe bir etkisi yoktur.

  1. Merhaba,

   İlçe kaymakamlıklarına giderek gelir testi yaptırıp GSS nızı başlatabilirsiniz. Daha sonra ödemeyi SGK ya yapacaksınız.

 56. yurtdısında yasıyorum. calışmıyorum. eşiminde sigortası yok. türkiyeye geldigimizde sigortasız görünüyoruz. ne yapmalıyım?

  1. Merhaba,

   5510 sayılı Kanununa göre, 18 yaşını doldurana kadar çocuklar genel sağlık sigortalı anne veya babaları üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. anne ve babalarının herhangi bir sosyal güvencesi yoksa 18 yaşını doldurana kadar ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar.

   Eğer lise eğitiminiz devam ediyorsa veya mezun olduysanız da 20 yaşına kadar devlet tarafından sağlık güvenceniz mevcuttur. Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/2017-yeni-mezun-olan-ogrencilerin-sagliktan-yararlanma-sureleri/ makalemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 57. Gss aktivasyon yaptırdım ancak. son bir yıl içinde 30 gün prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilmemiştir diyor acaba bunu nasıl halledebiliriz annemden yararlanabilmem için yardımcı olur musunuz ? Teşekkür ederim. .

 58. Annem 2 ay önce GSS yaptırdı 4 kız kardeşiz 2 si çalışıyor ancak ben 19 yaşındayim ve ablam 22 yaşında bu durumdan yararlanamiyoruz ..
  Ilgili Birimler olmasi gerektiğini söylüyor ancak hala çalışmıyor sizce ne yapmalıyım ? (Ikimizde üniversite okuyoruz)

  1. Merhaba,

   İkametgahınızın bulunduğu Sosyal güvenlik merkezlerine gidip aktivasyon işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

 59. Merhabalar,oğlum 1995 doğumlu üniversite 3.sınıf öğrencisi.Şu an 05.06.2017 tarihinde sigortalı 2 ay çalışmak üzere bir işe girdi.İki ay sonra işten ayrıldığında tekrar benim sağlıktan faydalanabilirmi ,yoksa GSS mıyaptırmamız gerekir.ayrıca ben çalışan memurum.şimdiden teşekkür edrim

  1. Merhaba,

   Üniversite öğrencileri 25 yaşını doldurana kadar sosyal güvencesi olan anne veya babadan sağlıktan yararlanabilir. İşe girmiş olması öğrenciliğini düşürmeyeceğinden işi bıraktıktan sonra yine sizin sigortanızdan yararlanır. Tavsiyemiz okula başladıktan sonra öğrenci belgesini sgk ya bir dilekçe ekinde bildirim yapın.

 60. MERHABA BEN CEM SÜLEYMAN İSTANBUL DOĞUMLUYUM YAŞIM 35 BEKARIM YAVUZ ÇENT PTT EMEKLİSİYDİ BABAMDI 2009 DA VEFAT ETTİ ÇALIŞTIĞIM ŞİRKETLER SSKMI YATIRMADILAR BAŞKASI YATIRMIŞ YANİ ÇALIŞTIĞIM FİRMALAR BAŞKA YERDEN GÖSTERMİŞLER VE SSK LI DEĞİLİM YEŞİL KARTLIYDIM YEŞİL KARTIMIDA İPTAL ETTİLER NE MALIM NEDE MÜLKÜM VAR İSTANBUL YEDİKULE FERİDUN KILIÇ SOKAK TA KALIYORUM EVİM KİRA İŞSİZİM VE İŞVEREN SSK YAPMAZ BEN BİLİYORUM NE YAPMAM LAZIM ASGARİ ÜCRET AZ

  1. Merhaba,

   Gelir testine girip toplam aylık gelirinizin 592.50 liradan az olduğunu ispat ederseniz Genel sağlık Sigortası kapsamında ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Geliriniz bu tutarın üstünde ise 53,33 TL ödeyerek sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 61. 18 yaşında lise son öğrencisiyim annem veya babamın sağlık güvencesi yok ve bildiğim kadarıyla 25 yaşına kadar öğrenciye devlet bakıyor fakat nerden ne şekilde başvurabilirim?

  1. Merhaba,

   20 yaşına kadar orta öğrenim öğrencleri, 25 yaşına kadar yüksek öğrenim öğrencileri öğrenci belgelerini kuruma ibraz etmeleri şartı ile sağlıktan yararlanabilirler. Ayrıcı mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl yine genel sağlık sigortası kapsamında olurlar. Sonuç olarak bu sene mezun olduktan sonra üniversiteye giremesenizde 2 yıl daha (20 yaşına) kadar sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ancak liseyi bitirdikten sonra SGK ya durumunuzu bildirip akivasyon işleminizi yaptırın.

 62. Merhaba. genel sağlık sigortası hakkında bir kaç sorum olacaktı. önceden ssk lı çalışan idim iş yerimden ayrıldım 8 ay işsizlik maaşı aldım şimdi ise sskdan yararlanamıyorum genel sağlık sigortasına başvurmamı söylediler başvuru tam olarak nasıl ve nereden yapılıyor ve de bana maliyeti ne kadar olur. gelir tespiti için ne yapmam gerekiyor eşim yabancı uyruklu bir de bebeğim var genel sağlık sigortasına sahip olursam ailemde yararlanabilecek mi? şimdiden teşekkürler.

 63. 18 yaşıma girdim yıl babamın bağkurundan yararlanamadım şuan 19 yaşımdayım genel sağlıkta borcum oluşuyor bu borcu nasıl önleyebiliriz ve babamın bağkurundan nasıl yararlanacağım

 64. İyi akşamlar ben çalışamıyorum hastayım yeşil kartım var ama özel hastanede yeşil kartı kullanamıyorum ücretli muanesi de çok tutuyor gss bilmem için ne yapmam lazım gss ya geçersem devlet yardımlarım iptal olur mu?

 65. İşsizim herhangi bir sağlık güvencem ve gelirim yok sağlıktan yararlanmak için ne yapmam lazım gss kapsamına ücretsiz girebilirmiyim?

 66. Merhaba , ben üniversite öğrencisiyim eşim ev hanımı çalışmıyor yakın zamanda bebeğimiz olacak..25 yaşını doldurduğum için GSS den faydalanmaya başladım..Eşimin adresi (kütüğü) memlekette yani ailemin yanında görünüyor benim sigortamdan faydalanabilir mi yoksa kütüğünü benim yanıma mı alması gerekir..Ne gibi işlem yapmamız gerekir
  Teşekkürler

  1. Önceden birikmiş prim borcu bulunmakta borcu ödeyecek durumumuz yok dilekçe mi vermemiz gerekiyor
   Teşekkürler

 67. Merhabalar yurtdışında çalışıyordum ikiay oldu geleli sadece saglıktan yararlana biliyordum türkiyeye gelince kesildi ve eşim böbreginde taş var oporasyon olması gerek çalışmıyoruz şuan ikimizde baldızımın evinde oturuyoruz ve kaynanamda bizimle yaşıyor o babasından dul maaşı alıyor ama şuan almanyada bir aya gelecek ben bu saglık sigortasından kaynanamın maaş bodrosuyla imzası lazım diyorlar ve kaynanam gelene kadar eşim bu acıylamı bekliciz neyapabiliriz yol göstere bilirmisiniz

 68. Merhaba,
  1989 doğumluyum 1992 de babam vefat etti . babamdan dolayı bağkurdan maaş alıyordum. sigortalı olarak çalışmaya başladığımda bunu bildirmem gerekiyormuş fakat böyle birseyi bilmediğim için bağkur maaşı hesabıma yattığı için maaşı çektim. 6 yı boyunca aralıklarla toplamda 2 yıl sgk lı olarak çalıştım. aralık ayında denetim adı altında çağırdılar ve 6 yıllık geriye dönük benden bağkurdan aldığım maaşları istemektedirler. kendilerine 6 yılda toplamda 2 yıl çalışma süremin olduğunu açıkladığım halde ve bunun hizmet dökümümde görmelerine rağman çalışmadığım sürelerde sgk ya ben çalışmıyorum diyerek bildirmediğim için genele bakıldığını ve 6 yıl olarak borcu ödemem gerektiğini bildirdirler.
  2. sorumda GSS borcu olarak 2015 de 6 ay çalışmadığım süre 755 tl borç gözükmektedir.
  kanunlardaki mevzuatı bilmiyorum ve sgk da hiç bir memur anlaşılır bir şekilde yönlendirme yapmamaktadır. bu konuyla ilgili ne yapmalıyım kime nereye ne başvuruda bulunmalıyım yardımlarınızı rica ederim. (çalışmış bulunduğum 2 yıl gibi bir süre var ve benden 6 yılı ödememi istiyorlar ben çalıştığım süreyi ödemeye zaten razıyım ama çalışmadığım 4 yılı benden geri istemelerinde yasal bir dayanak varmı) konu hakkında bilgilerinizi rica ederim.
  Not: Babam vefat ettiği için kız kardeşim ve benım üzerime 2 daire gözükmektedir. birinde oturuyoruz diğerinden 500 tl kira almaktayız.
  teşekkürler.

 69. Mesleki Eğitim Merkezinde 42 Nolu belge ile kaydettiğimiz çırak öğrenciler işe giriş bildirgesi düzenlenen tarihten itibaren Genel Sağlık Sigortasından ne zaman faydalanabiliyorlar?

 70. Merhaba, eşim de ben de öğretmenim ama meslekten ihraç edildik. Şu an eşim bir yerde çalışıyor fakat herkes sigorta yapmaktan çekiniyor,yapılmıyor. Şu an işsizlikten yararlanıyoruz fakat bir ay sonra sigortasiz olacağız. Genel sağlık sigortasından yararlanabilir miyiz? 2 cocugumuz var. Oturduğumuz ev ve Araba bize ait; ne kadar prim ödememız gerekir?

  1. Miktar bilgisi tarafımızdan verilememekte. Ancak detaylı bilgi için alo 170 sgk danışma hattını arayabilirsiniz

 71. Merhaba 2015 yılı sonunda 2 aylık sigortalı bir çalışma sürem oldu. Sonra işten çıktım. Bunu herhangi bir yere bildirmemiştimde. Hastaneye gittiğimde ilaçları ücretli alıyordum. Yanlış bilmiyorsam belli bir süre (90gün mü neydi) zarfından sonra tekrar babamın üzerinden bakılmam gerekiyor. Şuan bakılıyor muyumdur acaba? E – devletten baktığımda kimin üzerinden bakıldığımı nereden öğrenebilirim?

 72. Babam şuan çalısmıyor hastaneye gitmem gerekiyor suan 17 yasindayim benden ücret talep edilir mi acaba? Kayıt yaptırabilir miyim yani sorun çıkar mı ?

 73. Merhaba ben 31 yaşındayım. Ocak 2016 tarihinde işten ayrıldım ,şu an çalışmıyorum. 8 ay işsizlik maaşı aldiktan sonra sgk ya gidip babamın üzerinden sağlık sigortasindan faydalanmak için başvurdum ve şu anda babamın sağlık sigortasindan faydalaniyorum. Yinede gelir testi yaptirmam gerekir mi? Ayrica gelir testi borcumun olup olmadığını nasil ögrenebilirim?

  1. Evet yaptırmanız gerekmektedir. Başvuru Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) ile ilgili vakfa yapılmaktadır. GSS gelir testine tabi tutulacak kişinin, gelir testini yaptırmak üzere bizzat yazılı başvurusu esastır. Sosyal Güvenlik Kurumunun başvurusu olmaksızın tescil yaptırması durumunda vatandaş vakfa bizzat gelmeden vakıf işlemi başlatamaz.Gelir testi belgenizi Kaymakamlıktan doldurup daha sonra SGK’ya bildirmek zorundasınız.

 74. merhaba ben işkur İEP kapsamında çalıştım işten çıktıktan sonra 100 gün daha sağlık tan yararlanıyorum fakat 120 gün oldu işten ayrılalı hala işkur un yaptıgı saglık sigorta kapsamında görünüyorum su an açıköğretim okuyorum tekrar babamın saglık sigortasından nasıl yararlanırım

 75. Öğrenciyim 18 yaşındayım fakat yaz tatillerinde çalışıyorum sağlık değilde emeklilik sigortası başlatmak istiyorum ne yapmaliyim

 76. 3 yıllık evliyim daha önce bagkurum vardı şimdi durdurdum yeşil kart yaptırdım eşim hamile özel hastaneye gitmemiz gerekiyor eşim için GGS yaptırmam için ne yapmam gerek

 77. mrb ben sigortalı olarak çalışmaktayım ancak hastahaneye gittiğimizde eşim yeşil kartlı olarak görünüyor sebebi nedir acaba faydası zararı varmı neyapmalıyım

 78. Ben ve ailem yeşilkartan yararlanıyor bn şimdi sigortalı bir işe girdim bana yapılan sigorta ailemi etkiler mi

  1. İşe giriş tarihinizden itibaren son bir yılınızda 30 gün sigortanız varsa SSK nız açılır. Eşiniz ve çocuklarınız sizin SSK nızdan yararlanır. ANCAK sorgulama yapmak için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYINIZ

 79. Slm ben 2001 de işe girdim 4.245 pirim günüm var. 2 ay önce işten çıktım. Sigorta dan çıkışım yapıldı. Şu an işsizim. Kendim ve ailem için hastanelerden yararlanmak için sigortami yatırmak istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım ve ne kadar prim ücreti yatırmam gerekecek. Vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

 80. Merhaba bende işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı aldım daha sonra işsizlik maaşı bitince babamdan kalma bagkur yetim aylıgı almak için başvuruda bulundum bagkurdan yararlanmaya başladım e devletten bakarken 13 aylık gss borcumu gördüm ödemek zorunda mıyım ne yapmalıyım?

  1. Öğrencilik durumunuz bulunmuyorsa ve 25 yaşın üstündeyseniz ödemek zorundasınız.

 81. Merhabalar 22 yasinda ve universite ogrencisiyim babam ssk emeklisi normalde onun sigortasindan faydalaniyodum fakar gecen sene part time bir ise girdim ve 2 ay once ayrildim fakat su an saglikta issizlik durumunda 100 gun yararlanilabilen sigortam devam ediyo sorum su ki su an bunu iptal ettirip tekrar babamdan faydalanabilmem icin ne yapmam gerekir bide uzerime borc cikarsa bunu odemekle yukumlu muyum

 82. Selamlar 1978 doğumlu bekar bayanım.30.9.2016 da işten ayrıldım ve halen çalışmıyorum
  Annem ve babam 2008 öncesi sgk dan emekli.Annem veya babam üzerinden sağlık yardımı alabilirmiyim?
  Alamıyorsam ne zaman GSS testine başvurmalıyım
  Teşekkürler

 83. 32 yaşında bayanım 6 yıl çalıştıktan sonra evlenerek işimden ayrıldım iyi gitmeyen bir evlilikten dolayıda iki yıldır boşanma mahkemem devam ediyor şu anda sadece 300 TL tedbir nafakası alıyorum ve babamın yanında yaşıyorum GSS için bir işlem yapmam gerekiyormu

 84. iyi günler oğlum bu ağustos ayında üniversiteyi bitirdi 12.11 tarihinde 25 yaşını doldurdu bu gün (18.11)gelir testini yaptırdık ve sgk bildirdik gs2 çıktı 12. ayda primin yatırabileceğimizi söylediler oğlum genel sağlık sigortasından ne zaman yaralanabilecek yani hangi tarihte doktora çıkabilir

 85. Esim 81 yasinda ABD,den emekli.Turkiyede yasamaga karar verdiik orda 65 yas Saglik sigortasi var AMA burdaki Saglik harcamalarini odemiyor.Ben 55 yasindayim ve Ikimizinde Saglik guvencesi olmayacak
  Bu durumda GSS Dan faydalanabilirmiyiz.

 86. Merhaba Ben işyeri açtım ama bagkuru odeyemiyorum gelirim yok eşimin sağlıktan hastaneden ve ilaclarindan yararlana bilmesi için genel sağlık sigortası yaptırmak istiyorum nasıl yaptıran bilirim olurmu bu şekilde.

 87. Merhabalar kamuda 4/a kapsamında çalışıyorum kasım 18 itibari ile 9600 ve 27 yıllık ile iş yerinden kıdem tazminatı alıp yaş haddini beklemek amacıyla ayrılıyorum sanırım bi 99 gün sağlıktan faydalanma hakkım varmış bu süre sonunda ne yapmam gereklidir birde eşim ve oğlum 3 kişiyiz eğer gss yaptırmam gerekiyorsa üçümüz içinde ödeme yapmam gerekiyormu şimdiden çok teşekkür ederim

 88. Merhaba yusuf bey ben eşimden 27.06.2016 da boşandım ve daha önce eşimin ssk sından faydalanıyordum çalıştığım zamanlarda kensi ssk mdan yararlandım daha önceleride evlenmeden önce babam ssk emeklisiydi onunkinden faydalanıyordum hiç gelir testi yaptırmadım boşanalı 4 ay oldu bana bir borç çıkarmı ve babamın ssk sından tekrar faydalanabilirmiyim eğer faydalanabiliyorsamda ne yapmalıyım ? teşk ederm.

 89. Merhaba. Ben 22 yasındayım 1.5 aylık bi işe girdim iştan cıktım benim de SGKya bildirmem gerekiyor mu ?

 90. yurt dışında yaşıyorum, gss borcumu silmem için ikametimi yaşadığım yere yaptırdım ve 2009 yılından itibaren bu ülkede yaşadığıma dair konsolosluktan ikamet belgesi aldım. bu belgeyi posta ile veya bir tanıdığım aracılığı ile iletebiliyor muyum, yoksa bizzat mı vermem lazım?

 91. Merhaba ben 25 yaşımı doldurdum ancak üniversiteye devam ediyorum. Ailemin sağlık sigortasından yararlanamıyorum zorunlu genel sağlık sigortası yaptırarak öğrencim olduğum halde herhangi şahsıma ait bir gelirim olmadığı halde gelir testi yaptırıp ödeme yapacakmıyım

 92. babam 1990 yılında vefat etti, dul ve yetim maaşı alıyorum babamdan, babam sigortalıydı, bende devlet dairesinde işçi statüsünde sigortalı olarak çalıştım, 2100 iş günüm var malulen sakat engelli raporum var %64 malulen emekli olduğumda babamın sigortasını ala bilimiyim

 93. Meraba benim 2016 mart nisan mayistan 66 gun var cikis verildi saglik sigortam kapali 9 girs yaptirdim gss acilrmi eski borcum var yapilandirma yaptim ama bankalar 6736 kanun gorunmuyor bayramda acl hastam var yardimci olurmusun

 94. Merhaba, 26 yaşında lise mezunuyum, okumuyorum. Babam bağkurdan emekli. Onun sağlık güvencesinden faydalanabilir miyim?

 95. 18 yaşımı doldurdum bir sene daha hazırlanoyrum üniversiteye su an saglık sigortam doldu sanırım ne yapmam gerekiyor

 96. Merhaba, babamın bagkur borcu olduğundan annemi kendi sigortamdan yararlandiramiyorum. Annemin hiçbir geliri yok onu gssli yapabilir miyim ? Prim odemesi gerekir mi?

 97. Kolay gelsin sözlümün babası işten ayrıldı ve sigortaları şu anda yok sözlüm okuyor sigortası var mıdır yoksa gss yaptırması gerekir mi ayrıca babası ve annesi de dahil.Teşekkür ederim

 98. Mrb ben abimlr yasiyorum Abim kendisi memeur ama çok fazla borcu var ve bana bakamiyor. Bende çalışıyorum hiç bir gelirimde yok sgk dan nasıl yararlanabilirim… Ücret ödemek zorunda mıyım bir gelirim yok

 99. 1 ay once evlendım. evlendıgım ıcın babamın sıgortasından yararlanamıyorum. halen de unıversıte ogrencısıyım. saglık hızmetlerınden yararlanmam ıcın ne yapmam gerekıyor. bende esımde herhangı bır ıste calısmıyoruz. evden aldıgım pararalla gecınıyorum . ayrıca gelır testınde devletten aldıgım ıgrenım kredısını yazmalımıyım ?

 100. Merhabalar,

  Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayacağım ancak şu saatte çalışmıyorlardır herhalde.

  Sorum şu; Herhangi bir sağlık sigortam var mı gss veya yeşil kartlı mıyım nereden öğrenebilirim e-devlette ne diye aratmam gerekiyor ssk lı değilim sanırım. Sağlık sigortasına dair hiçbir bilgi bulamadım.

 101. Meraba ben üniversite öğrencisiyim babamın sigortası yok benim ki de yok 19 yaşındayım gss den yararlanabilir miyim yararlanmak için ne yapmalıyım

  1. Gelir testi yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 102. Üniversiteden geçen haziran 2015 tarihinde mezun oldum. 1992 doğumluyum. Genel sağlık sigortası borcu olanların 25 yaşına kadar borçları silinecekti ama hala borçlanmaya devam ediyorum sebebini öğrenebilir miyim?

  1. 6552 sayılı kanuna göre yapılandırma gelmiştir. E-devlet sayfasından Gelir Testini yaptırınız. Eğer borçlu görünüyorsanız öğrenci belgenizi bulunduğunuz İl SGK Müdürlüğüne ulaştırınız.
   Kurumca istenilen bazı belgelerin kâğıt ortamında alınmasına devam edilmesi
   (Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği)
   GEÇİCİ MADDE 22 – (1) Ölüm gelir/aylığı ve ölüm toptan ödemesi için, 18 yaşını
   doldurmayanlar hariç, ortaöğrenim görmesi hâlinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi
   hâlinde 25 yaşını doldurmayan hak sahibi erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan
   alacakları öğrenci belgesi Kurumca ilgili Kurumlardan elektronik ortamda alınıncaya kadar
   talep dilekçesine eklenir.

 103. Ek 5 tarim sigortam var odeme yapamadigim icin sagliktan yararlanamiyorum.suan onu dondurup genel saglik sigortasi yaptirabilirmiyiz

 104. Merhaba 2016 mayıs ayında işe girişim var halen devam ediyorum primlerim de yatıyor ama öte yandan Gss borcum gözüküyor mayıs-haziran-temmuz bunları ödeme zorunluluğum varmı yoksa kendiliğinden düşermi iyi günler…

 105. Merhaba, ben 2005 – 2011 tarih araliginda sigortali calistim. 2011 de evliligim nedeniyle isten ayrilip yurtdisina yerlestim. Sonrasinda 1 sene kadar bir sirkette online olarak calistigim icin tekrar sigortam yatirildi. Su anda hala yurtdisinda yasiyorum.Calismiyorum. Turkiyede sagliktan nasil yararlanabilirim?

  1. Sağlıktan yararlanmak için sigortalı olarak çalışmanız gerekir. Ya da Türkiye’de GSS yaptırmalısınız.

 106. Merhaba ben 22 yasindayim ve ogrencyim yesil kartliydim hersene yaz tatilinde 3 ay boyunca insaatta calisiyorum yesil kartim iptal oldu hastanede muayene olamiyorum ucret aliyorlar ogrenci oldugumdan odeyemiyorum ne yesil karttan nede sigortadan faydalanamiyorum ne yapmam gerekiyor

 107. oğlum 3 temmuz 2016 tarihi itibarı ile 25 yaşınnı dolduracak ben ve eşim devlet memuruyuz benden düşüyor tarih itibarı ile sağlık siortası için bir para ödememiz gerekiyor çünki okul bitmedi ve bir yerde çalışmıyor çocuk ödenecek para her ay mı ödenecek yılda birkeremi

  1. Gelir testi yaptırmalıdır. Her ay sağlık hizmeti için prim ödenmelidir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 108. Merhaba
  Evlenmeden önce babamın bağkurundan faydalanıyordum Şu an eşimin genel sağlık sigortası var ama borcunu ödeyemiyor .Benim sağlık güvencem yok e-devletten baktık gss de borcum da yok.Eşim borcunu ödemediği halde sağlık konusunda yine de eşimden faydalanabiliyormuyum.Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Eşiniz üzerinden faydalanırsınız. Ancak borcu bulunuyorsa sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

  1. SGK müdürlüğüne giderek sigortalı bulunduğunuz döneme ait borcunuzun olduğunu belirtip, silinmesini talep edebilirsiniz.

 109. ben 21 yasindayim, bu yil yeni mezun oldum acik ogretim lisesinden, ve suan universiteye hazirlaniyorum. babamin bag-kur sigortasi var, babamdan yararlanabilirmiyim?

  1. Evet babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz. SGK müdürlüklerine öğrenci belgesi ile başvurmanız gerekir.

 110. selam ben 2 yıl önce felçlik geçirdim ssk beni bakurluyum diye ünüversite hastensine gönderdi orda yapılan teikler sonuncunda emekli olmasın dediler bende itiriraz eetim sonra tekraraında hastaneye yatmam gerkdiğini masrafların benden alcaklarını beyan eetiler bende gitmedim şimdi çalışmıyorum bağkurumda yok gecen ay genel sağlık sigortası başladı genel sağlık sigortası ile emekli olmak için başvuru yapabilirmiyim eskiden sskm yok bağkur günüm 9011 günüm var ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşk yaşım 43

  1. Bağ-Kur emeklilik şartlarını sağlıyor olabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurup durumunuzu belirtiniz.

 111. selamlar. benm %80 raporlu bir abim var bunun sigortasini bir ara ödedik ilaçlarını almak için şimdi ödeyemiyoruz.
  yeşil kart başvurusu yaptım.
  3 hafta sonra sgk ya yönlendirdiler. ordada tebligat gelecek size her ay 66 TL ödeyeceksiniz diye. birsey anlamadım. yeşil kart alamadıkmı yoksa sigortalı mı oluyor her 66 TL ödeyince ?

 112. İyi günler.Geçen Ağustosta 18 yaşıma girdim normalde üniversiteye gitmem gerekiyodu ama puanım yeterli olmadığı için 1 sene ara vermek zorunda kaldım GSS ile ilgili de bişey bilmiyordum.Geçen hafta öğrenince kaymakamlığa başvurdum ve sigortamı yaptırdım ama bugün eczaneden ilaç alırken sigortanız bulunmamaktadır dediler. Sigortayı onaylatmam mı lazım yani sigorta müdürlüğünden? Ve borcum var mıdır geçen ağustostan beri ??

  1. ve e-devletten baktığımda borcumun olmadığı ve hala 18 yaş sigortasında bulunduğum gözüküyor galiba güncellenmemiş hala acaba babamın mı e-devletine bakmalıyım ?

  2. Gelir testi yaptırdıysanız prim ödeme durumunda sigortanızın bulunması gerekir. SGK müdürlüğünden durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 113. İyi günler.1992 doğumluyum.üniversiteyi bitirdim.Master programı yapacağım.aile gelirim asgari ücretin üçte birinden fazla.GSS yaptırmam gerekiyor mu?.Gerekiyorsa gelir testi yaptırmalı mıyım.

  1. Öğreniminiz devam ediyorsa 25 yaşına kadar sıkıntı olmaz. 25 yaş sonrası da ailenizin üzerinden sigortadan faydalanabilirsiniz. Böyle bir imkanınız bulunmazsa gelir testi yaptırabilirsiniz.

 114. Merhaba ben gecen sene 2 yillik üniyi bitirdim ve 95 dogumluyum. Bu sene calismiyorum,okumuyorum da.. Annem neredeyse ben dogdugumdan beri emekli ben annemin ustuneyim ondan yararlanabiliyor muyum? Ve sigortada annemin ustunde olmam herhangi bir sorun çıkartir mi bana? Teşekkürler :)

  1. Annenizin üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz. SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilirsiniz.

 115. Mrb eşim ve ben işsizken gelir testi yaptırdım eşimin borcu varmış ödedik şimdi prim borçları siliniyor biz bu odedigimizi geri alabilir miyiz.

 116. Merhaba, 25 yaş altı yüksek lisans öğrencisiyim. Kısmi zamanlı çalışıyorum ve sigortam kısmi zamanlı yatıyor. GSS borcu odeyecek miyim yoksa hala 25 yaş altı öğrenci olduğum için annem babam üzerinden mi yararlanabiliyorum. Teşekkürler.

  1. Kısmi zaman sigortası yattığı için GSS borcu çıkar. Ancak 25 yaş altı GSS borçları silinecek.

 117. Ben uç aydır issizim SSK yok çocuk 4 gundur devlet hastanesi nde yatıyor taburcu olduğumda ücret odeyecekmiyiz

 118. Merhabalar; ben 2008 yılından beri bağ-kurluyum ve bu arada bi şirkette part-time çalışıyorum, parttime çalıştığım şirket 5 gün ssk mı yatırıyor, bundan dolayı gss prim borcu çıkıyor, gss prim borcunu ödemem gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı