• 2019 Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır

  2019 Genel Sağlık Sigortası yaptırmak sağlık konusunda yaşanacak riskler karşısında kişilerin kendilerini koruyarak güvence altına almalarına yardımcı olacaktır. İnsanların sağlığı hayat öncelikleri olmalıdır ve sağlıklarını güvence altına almak her vatandaş için oldukça önem kazanmaktadır.


  Sağlık harcamalarının kişileri sıkıntıya sokmaması adına yapılan genel sağlık sigortaları sağlık harcamalarında finansal destek sağlamaktadır. Genel Sağlık Sigortası gelir durumuna bakmaksızın toplumdaki bütün kişilerin yaşayabilecekleri hastalıklara karşı eşit olarak sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanına kavuşturur.

  Genel Sağlık Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Temel amacı bütün vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlamak olan Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgi sahibi olarak verilen hizmetlerden doğru bir şekilde yararlanmak gereklidir. Ülkemizdeki bütün vatandaşlar genel sağlık sigortasına bağlı olmakta ve Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamındaki hizmetlerden yararlanmaya hakkı bulunmaktadır.

  2006 tarihi itibarı ile ülkemizdeki bütün sigorta kurumlarının (Sosyal Sigortalar Kurumu, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı) Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında bir çatıda toplanmasının ardından yapılan düzenleme ile 2012 tarihinden itibaren bütün vatandaşların genel sağlık sigortasından eşit şartlarda yararlanma hakkı sağlanmıştır. Genel Sağlık Sigortası ile eczane, hastane ve yoğun bakım gibi sağlık hizmetlerini kapsayan sektörlerden yararlanma hakkına sahip olanlar;

  • Hiçbir sosyal güvencesi olmayan bütün kişiler,
  • SSK ve Emekli Sandığı primleri ödenmeyen kişiler,
  • Ülkemizde yaşamakta olan yabancı uyruklu kişiler,

  Olarak sıralanmaktadır. 18 yaşından küçük olan kişiler hiçbir ücret ödemeden hizmet alır ancak 18 yaşını doldurmuş olan kişiler çalışmıyorlarsa ve sigortalı değillerse belirli ücretler ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Genel Sağlık Sigortası Başvuruları Nasıl Yapılır?

  Türkiye Cumhuriyetindeki bütün vatandaşların yararlanması mümkün olan Genel Sağlık Sigortası başvurusu için istenen belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • GSS başvuru 2019 yılı formu Sosyal hizmetler birimlerinden temin edilmelidir.
  • Başvuru sahibi kimlik belgesinin fotokopisini temin etmelidir.
  • Başvuru sahibine ait ikametgâh belgesi gerekmektedir.
  • Başvuru sahipleri form üzerindeki gerekli yerlerin doldurulmasını sağlayarak imzalatmak için vergi dairesine gitmelidir.
  • Formdaki mahalle muhtarı tarafından doldurularak imzalanması gereken yerler için mahalle muhtarına gidilmesi gerekir.
  • İmzalar toplanarak yarım kapalı dosyaya konulan belgeler ile Kaymakamlık binasına gidilmeli ve belgeler Sosyal hizmetler birimine teslim edilmelidir.

  İstenen belgelerin tam ve eksiksiz olması oldukça önemlidir. Başvuru sonrasında yetkili kişiler tarafından başvuru sahibinin ikametgâh adresine gidilir ve gelir testi yapılır. Gelir testi tespiti ile başvuru sahibinin ödemesi gerekli olan prim tutarlarına ait hesaplamalar yapılacaktır. Bu noktada başvuru sahibinin ikametgâh adresinin doğru beyan edilmiş olması oldukça önemli olmaktadır. Yetkili kişi incelemelerinin tamamlanması sonunda başvuru sonuçları olumlu ya da olumsuz olarak başvuru sahiplerine bildirilecektir. Genel Sağlık Sigortası başvurusu sonuçları E-devlet sisteminden öğrenilebilir.

  Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları Nasıl Hesaplanır?

  Genel Sağlık Sigortası primi aylık ödeme tutarları hesaplamaları hane içeresine giren toplam gelire göre yapılmakta ve ailenin sahip olduğu gelir düzeyine göre değişkenlik göstermektedir. Bunu belirlemek için yapılan başvuruların ardından kişilerin belirttikleri ikametgâh adresine gidilerek yetkili kişiler tarafından gelir testi yapılır.

  Yapılan gelir testinin sonucunda göre ödenmesi gereken prim tutarları hesaplanmaktadır. Nisan 2017 tarihi itibarı ile yapılan düzenleme sonucunda aylık 53,33 TL ödemeyi kabul eden kişilere gelir testine tabi tutulmadan genel sağlık sigortaları yapılmaktadır. Gelir testine tabi tutulmadan sigortalı olan kişilerin ödenmemiş prim borçları varsa bu durumda yapılan hesaplamalara göre;

  • Prim borcu sahiplerinin birikmiş olan Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını 12 aylık zaman içerisinde taksitlendirerek ya da peşin olarak ödemeleri talep edilecektir.
  • Peşin ödeme için geçen bir zaman varsa ya da taksitli ödemeler için geçen zamanlar için faiz uygulaması yapılmayacak ana tutarlar ödenecektir.
  • Prim borç tutarlarını ödeyemeyecek durumda olan kişiler gelir testine girerek gelir durumlarını beyan edebilirler.
  • Yapılan gelir testi sonucunda aile içerisindeki kişilerin kişi başına gelirleri asgari ücretin üçte birinden az olarak tespit edilirse borç sahibi kişinin borcu silinecektir.

  Kimlerin Genel Sağlık Sigortası Devlet Tarafından Ödenir?

  2019 yılında uygulana prim ödeme tutarı 76,74 TL olurken bazı vatandaşların sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkı bulunmaktadır. Devlet tarafından aranılan bazı özelliklere uyum sağlayan kişilerin Genel Sağlık Sigorta primleri devlet tarafından ödenmektedir. Genel Sağlık Sigortasını devlet tarafından karşılanan ve ödeme yapmak zorunda kalmadan tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilen kişilerde olması gereken koşullar şunlardır;

  • Kişilerin Genel Sağlık Sigortasının devlet tarafından ödenmesi için 18 yaşın altında olması gerekir. 18 yaşın altındaki bütün çocuklar ebeveynlerinin tesciline bakılmaksızın Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki tüm hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirler.
  • Sosyal güvence sahibi olmayan kişilerin gelir düzeyleri brüt asgari ücretin üçte birinden daha az ise prim borçları devlet tarafından karşılanır. Gelir düzeyi yetersiz olarak tespit edilen ve sosyal güvencesi bulunmayan kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamında hiçbir ödeme yapmadan tüm hizmetlerden faydalanabilirler.

  Genel Sağlık Sigortası nereye ödenir öğrenmek isteyen vatandaşlar için bilgi vermek gerekirse; Kriterlere uyum sağlayan vatandaşların sağlık sigortası primlerinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna ödendiğini söyleyebiliriz.

  Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

  Genel Sağlık Sigortası borç sorgulamalarının yapılmasını sağlayacak iki değişim yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden yararlanarak online olarak kolaylıkla sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. Genel Sağlık Sigortası yapmak için yararlanılan yöntemler şunlardır:

  • E-Devlet sisteminden yararlanarak online olarak Genel Sağlık Sigortası sorgulaması yapılabilir.
  • Sosyal Sigortalar kurumu online tahsilat sitesine giriş yaparak Genel Sağlık Sigortası borç sorgulaması yapılabilir.

  E-Devlet sisteminden yararlanarak Genel Sağlık Sigortası sorgulama yapılması için uygulanacak işlemler sırası ile şu şekildedir;

  • Sisteme giriş yapmak için şifreye sahip olmak gerekir. Sisteme girişi sağlayacak olan E-Devlet şifresi olmayan kişiler kendilerine en yakın PTT şubesine giderek şifre temin edebilirler.
  • Sisteme giriş için sırasıyla T.C kimlik numarası ve şifreyi tuşlamak gerekir.
  • Siteme giriş yaptıktan sonra ekrana gelecek olan sayfaya SGK ya da GSS borç dökümü yazılması sorgulamayı yapmak için yeterli olacaktır.

  Sosyal Güvenlik Kurumu online tahsilat sitesinden Genel Sağlık Sigortası sorgulama yapmak için uygulanacak işlemler sırası ile şu şekildedir;

  • Sosyal Sigortalar Kurumuna ait online tahsilat sitesine giriş yapılmalıdır.
  • Online tahsilat sayfasında kimlik doğrulaması işleminin yapılmasının ardından sistem tarafından E-Devlet sayfasına yönlendirme yapılacaktır.
  • Burada yapılması gereken doğrulama işlemini tamamlayarak tahsilat sisteminin açılışını sağlamak olacaktır.
  • Tahsilat sistemi sayfasında sorgu tipi bölümüne GSS primi yazılması gerekir.
  • GSS primi yazıldıktan sonra açılacak olan sayfaya T.C. kimlik numarası yazılarak GSS borç sorgulaması yapılır.

  Genel Sağlık Sigortası borçları peşin ya da taksitli ödeme kolaylığı sağlamakta ve yukarıda açıklanan gereken şartlara uyum sağlanması durumunda devlet tarafından ödenmektedir. Burada vatandaşların dikkat edilmesi gereken bir konu prim borçlarının 60 dönem gecikmesi durumudur. 60 dönem geciken prim borç sahiplerinin sağlık hizmetleri kesintiye uğramaktadır. Bu nedenle Genel Sağlık Sigortası prim borç sahiplerinin borçlarının 60 dönem gecikilmemesine özen göstermelerini ve mağduriyet yaşamamak için dikkat etmelerini öneriyoruz.

  Gelir Testi Nasıl Yapılır

  Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

  Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?  tıkla sorunu sor

  2019 Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yılmaz kocer dedi ki:

   hıc bir güvencem yok şeker hastasıyım ben nasıl faydalanacam bana bir yardımcı olunu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hiçbir geliriniz yok ise kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yaparak gelir testiniz yapılacak değerlendirmeye göre ya 78 tl ya da primsiz sağlıktan yararlanabileceksiniz.

  2. Bartu dedi ki:

   Merhaba, 22 yaşında üniversite öğrencisiyim. Gelir testine girmeden genel sağlık sigortası başvurusu yapabiliyor muyum? Bir de başvuru yaptıktan sonra sonucu ortalama kaç gün içinde belli olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşına kadar varsa baba ve annenizin sigortasından yoksa devlet güvencesi ile sağlıktan yaralanmanız mümkün. Öğrenci belgeniz ile aktivasyon yaptırabilirsiniz. 25 yaşından sonra zaten otomatikman başlar.

  3. oğuz dedi ki:

   Merhaba,
   2019 şubat ayından itibaren işsizim ve herhangi bir sağlık güvencem bulunmamaktadır. Şu anda otomatik olarak sistem beni gss sistemine geçirmiş midir ? Herhangi bir yere başvuru yapmam gerekir mi ?
   Hastanelerden sağlık hizmeti alabilmem için ne yapmam gerekir ?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı almıyorsanız GSS başlatılmıştır. e devletten görebilirsiniz.

  4. mehmetcan dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar bu yeni çıkan yasaya göre gss borcu ve bağkur borcu olanlar 31 aralık tarihine kadar ücretsiz olarak sağlık bakanlığına bağlı olan hastanelerden ücretsiz olarak faydalanacak diye bi kanun çıktı fakat bugün hastaneye gittim ama sağlıktan faydalanamadım şuan bağkurluyum bağkura borcum yok fakat gss ye borcum var ne yapmam gerekir acaba bilginiz varmı

  5. Mehmet dedi ki:

   Merhaba

   Gelir testi yaptirmadan yukarida belirttiginiz şekilde sabit ucret ile gss yaptirmak istiyorum. Nereye-nasil basvurmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Genel Sağlık sigortası için Gelir testi şart. Ancak test yaptırmadan tavan primden ödeyebilirsiniz. Bir SGK güvenceniz yok ise sistem Otomatikman başlatır.

  6. Emrah dedi ki:

   Ameliyat Islemlerinde de Gss’nin Yarari Varmi Yoksa Sadece Muayene Ve Ilac Bakimindan mi Yardim Sagliyor ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal sgk hizmetlerinin tümünden faydalanabilmektesiniz.

  7. Zeliha dedi ki:

   Merhaba, 2019 gss başvurusu için gereken evraklar nelerdir. Başvuru nereden yapılıyor. Sigorta işten çıkışı kasım 2018 ilk defa gss’den yararlanılacaktır. Teşekkürler.

  8. Sinan, dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin genel sağlık sigortası yaptırmak istiyorum bunun için bilgi almak istiyorum

  9. Recep dedi ki:

   Merhaba ben 23 yasındayım askerden geldim ve 3 aydır çalşmoyrum ve bir rahatsızlıgımdan dolayı hastaneye gittim doktorumun bana amaliyat olmamgerektigini söyledi gss yaptırsam herhangibi bir ücret ödermiyim yada nekadar bir kısmını öderim teşekkür ederim.

  10. osmn dedi ki:

   slmm benim tarım bağkuruna 6tl borcum var acil hastaneye yatmam gerekiyor saglık hizmeti alamıyom 6bindde ödeyeeck durum yok gss yeşil kart vb.. bişey li olamazmıyım borcu yapılndırma sansım varmı bagkuru dondurma vb.. saglık hizmeti alabilmem için en kestrme ekonomik ne yapabilirm lütfen bi yardımcı olun bilgilendrrn

  11. Selim dedi ki:

   İsteğe bağlı sigorta yaptıracam genel sağlık sigortasından ücret ödemeden yararlanırmıyım saygılar.

  12. E.k dedi ki:

   Merhaba esim gecen ay gss basvurusu yapti.henuz parasini yatirmadi.suan hastanede muayene olabilirmiyiz

  13. Tuba Bozkurt dedi ki:

   Merhaba, benim babam esnaf ancak iflas etti bağkur kaydı var ancak ödemesini yapamıyor. Dolayısıyla sağlıktan yararlanamıyorlar. Ben sgklıyım kendi üzerime almak istedim ancak bağkur kayıtları olduğu için kabul görmedi. Peki ben annemi babamı genel sağlık sigortasına dahil edebilir miyim? Hiçbir gelirleri yoktur.

  14. TT dedi ki:

   Merhaba,
   Ben rahmetli babamdan yetim maaşı alıyorum, 60 yaşındayım ama sigortam yok, sigortadan faydanabilirmiyim ? Neler gerekiyor, nereye başvurmalıyım,
   Şimdiden teşekkürler
   TT

  15. Engin dedi ki:

   Merhaba,

   7 sene kadar önce gss yaptırmıştım. Daha sonra işe başladım 6 sene çalıştım. 1 aydır işsizim yeniden. Gss ‘den faydalanmak için ne yapmam gerekiyor?

   Teşekkürler.

  16. Sevda dedi ki:

   Benim ve eşimin herhangi bir sağlık güvencesi yok ve ben 5 aylık hamileyim.
   Eşimi gss yaptırırsam bende faydalanabiliyor muyum? Gss özel hastanede doğum ücretinde indirim sağlıyor mu? Gss başvurusunu nereye nasıl yapmalıyız? Şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendinize yaptırdığınızda tüm aile fertlerinde geçerli oluyor. GSS ile diğer ssk lı kişilerin tüm haklarına sahip olabiliyorsunuz. İlçe kaymakamlıklarına giderek aile ve sosyal Hizmet müdürlüklerinde gelir testi yaptırarak GSS başvurusu yapabilirsiniz.

  17. Beyza dedi ki:

   Merhaba ben 18 yaşında lise son sınıf öğrencisiyim. Babamın sigortası yok benimde yok muayene olurken ücret ödüyorum. Nasıl sigortalı olabilirim bana yardımcı olur musunuz?

  18. Orhan dedi ki:

   Merhaba ben genel sağlık sigortası yaptırdim bitti şimdi tekrar yaptirmam için pttye para yaturmammi gerekiyor yoksa tekrar sosyal hizmetleremi gitmem gerekiyor bide benim adıma aile fertlerinden birisi bu işlemi ben olmadan yapabiliyormu

  19. Ayhan dedi ki:

   Selamlar,

   3 Aralık tarihinde işten ayrıldım.Sorularım,

   1-Gss yaptırmak için gelir testi yaptırmam gerekir mi?
   2-Eşim benim Gss den faydalanır mı?Yoksa ona ayrıca Gss yaptırmalımıyım?

  20. Erkan dedi ki:

   23yAşındayım sigortam yok babamdan yararlanabilirmiyim

  21. Berna dedi ki:

   Merhaba annemin babamın sigortası yok önlisans mezunuyum şuanda açık öğretimden devam ediyorum 21 yaşındayım sigortadan yararlanma durumun varmı ?

  22. Muhammed dedi ki:

   Merhaba; 30 kasım 2018 itibari ile son işsizlik ödeneğim bitti,3 aralık 2018 tarihinde sosyal yardımlaşma kurumunda gelir testi yaptırdım,ben bekar 39 yaşında anne ve babamla yaşıyorum.gelir testi yapılırken babamın üzerine olan rayiç bedeli 39.000 tl ev,benim üzerime olan rayiç bedeli 34.000 tl olan araç,bababın 1.700 tl emekli maaşı görünüyordu.benim sormak istediğim sosyal yardımlaşma kurumu gelir testi yaparken 8 ay önce işten çıkarıldığım işsiz olduğum halde sgk hizmet dökümündeki son maaşımı ve bir daha alamayacak olduğum işsizlik maaşımıda dikkate alarak hesap yapıldı.son aldığım maaş içinde tazminatımda olduğu için yüksek görünüyormuş ve bu yüzden gss ödemesi çıkabilirmiş.
   Benim sorum şu;bu gelir testi yapılırken işten çıkarılmadan önceki maaşımı ve işsizlik maaşımı neden dikkate alındı,zaten işten 8 ay önce çıkarıldım yani 8 aydır çalışmıyor maaş almıyorum.bir diğer konuda son aldığım işsizlik maaşından sonra bir daha işsizlik maaşı alamayacağım (bir iş bulana kadar) neden son aldığım işsizlik maaşı hesaba katılıyor.
   Yapılanlar doğrumu yoksa yanlış bir prosedürmü uygulanmış.teşekkürler

  23. EMRE CAN CAMBAZ dedi ki:

   Merhaba.
   Ben KKTC uyrukluyum. İstanbul Üniversitesine 4/9/2018 tarihinde kayıt oldum ve 04/12/2018 tarıhinde (yarın) 3 aylık sürem doluyor. Fakat 18 yaşımı 06/12/2018 tarihinde dolduracağım için Nüfus Müdürlüğü bana 99 ile başlayan kimlik numarası vermiyor. Ben şimdi 2 gün için Genel Sağlık Sigortamı yaptıramıyorum. Ne yapabilirim?
   LÜTFEN BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ!!!!!

  24. Aygül dedi ki:

   Merhaba
   20 yasindayim Universitede hemsirelik bolumunde staj goruyorum saglik sgortam yok daha onceden bir yerden sigortali olarak hic calismadim annemin ve babaminda sigortalari yok SGK dan yararlanmam için ne yapmaliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise mezunları 20 yaşına yüksek okul veya üniversite mezun veya öğrenciliği devam edenler 25 yaşına kadar Ücretsiz GSS kapsamındadır. Belirttiğim durumlara uyuyorsanız sağlık hizmetinden yaralanbilirisiniz

  25. yasin dedi ki:

   yaşım 33 en son işsizlik maaşı aldığımdan işsizlik sigortası vardı şuan onun süresi bitti (2012 yılında gelir testi yaptırmıştım sonra çalışmaya başladım) GSS yaptırmak istiyorum. gelir testi yaptırmadan başvurabilrmiyim .çalışmıyorum ve en düşün prim ücretini ödeyerek nasıl başvurabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En düşük prim ile ödeyebilmek için tekrar gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

  26. Ali dedi ki:

   Merhaba ben gssden daha önce faydalandım yurt dışında üniversite okuduğum zaman adresimi taşıdım şimdi Türkiye ye döndüm tekrar nasıl aktif hale getirebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan GSS brimlerine müracaat edip gelir testi yaparak aktive edebilirsiniz.

  27. Eylül dedi ki:

   Merhaba,45 yaşında erkek kardeşim çalışmadığı için gss ödüyorduk fakat yazın dr gittiğinde sistemde çıkmamış muayene olamamış. Biz araştırdık aylık odemeler için gittiğimizde borç görünmüyor dediler.yazdan beri durum bu. 170 i aradık net cevap alamadık. Şimdi ise 1450 tl borç olduğu söyleniyor. Yapabileceğimiz bir şey var mı bu durumda acaba. Üç kişilik bir aile ve sadece babamın emekli maaşı var eve giren. Şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın SOsyal güvenlik merkezine müracaat edip ödemelerinizin dökümünü çıkarttırın GSS çok sağlıklı çalışan bir sistem değil.

  28. HUSEYIN dedi ki:

   bu doğru mu yoksa yanlış mı?

   Yeni sistemde artık gelir testi yaptırmak zorunlu değil. Bunun yerinde herkes için sabit bir genel sağlık sigortası primi öngörülüyor. Bu tutar ise asgari ücretin %3’ü oranında belirlendi. 2018 yılı için bu rakam 60,89 TL’dir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu konuda bir çalışma var ancak alen gelir testi yapılması şartı devam ediyor. 2019 için bir çalışma mevcut. Netleştiğinde sitemizden güncel durumu paylaşacağız.

  29. Göksal baltacı dedi ki:

   Merhabalar yaklaşık 3 4 aydır çalışmıyorum ve sigortam yok gelir testi yaptırmadan genel sağlık siğortasından yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gelir testi yapmadan yararlanabilirsiniz. Ancak tavandan ödersiniz.

   2. SS dedi ki:

    Merhaba kardeşim 20 yasında erkek üniversite sınavlarına hazırlanıyor ve ameliyat olacak ancak sigortası yok GSS başvurusu yapsak olur mu ve hemen kullanabilir miyiz?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Genel Sağlık Sigortası kapsamında, sigortalı olarak çalışanların veya kapsama dahil olanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 30 günlük primlerini ödemiş olmaları gerekmektedir.

  30. Mehmet ali dedi ki:

   Eşim işsizlik maaşı alıyor bende yeni başka bir işte sigortalı olarak çalışmaya başlayacağım.eşim benim sigortamdan yararlanabilirmi işsizliği kesilirmi ve hemen yararlanmaya başlarmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz işsizlik maaşı aldığı süre içerisinde kendi sağlık haklarından yararlanır. Maaş bittikten sonar sizden yararlanmaya başlar.

  31. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben Yurt disinda calisiyorum ve cifte vatandasligim var. Bir yil once Esim ve cocuklarimi Turkiye’ye yerlestirdim ve onlar da cifte vatandas. Fakat benim 15 yasinda uvey bir kizim var Turk vatandasligi henuz yok. Kendisi Ortaokul 8. Sinif Turkiyede basladi ve bitirdi, simdide Lise 1. Sinifa basliyor;
   -Esimin Turk vatandasligi var, Genel Saglik Sigortasi yaptirirsa 15 yasindaki Turk Vatandasligi olmayan (Esimin oz kizi) kizim bundan yararlanabilirmi?
   -Kendi Genel Saglik Sigortasi yaptirabilir mi?
   -Genel Saglik Sigorta Uzmanlari olarak sizin tavsiyeniz nedir?

  32. M. O. dedi ki:

   Ben de bunun için Alo 170 birkaç kez aradım fakat farklı şeyler söylediler. Birisi sizin söylediğiniz gibi, diğeri de anne/baba tarafından bir güvence olması gerektiğini söylüyor. Eğer sizin dediğiniz gibiyse internetten öğrenci belgesi çıkartıp, sadece SGK ya mı gitmem gerekiyor?
   Ve bu sigorta ne kadar günde işleme alınır?

   Teşekkürler.

   1. M. O. dedi ki:

    Ailede GSS G kodu farklı olan var, bu sorun yaratır mı?

  33. M. O. dedi ki:

   İyi günler, babam 2007 yılında vefat etti. Evde 4 kişiyiz. Babamın sigorta günleri eksik ve annem part time çalışıyordu, sigortası yok. Ben 18 yaşındayım ve açık lise öğrencisiyim. Kasım 2017 1 günlük primim var. Bu yüzden SSK kesilmiş. Şuan çalışmıyorum. Acil olduğu için;
   Öğrenci olmam durumu değiştirir mi, anne-baba SSK olmadan ücretsiz yararlanabilir miyim?
   Gelir testine girmeden GSS 61 TL primi direk ödeyip, ne zaman kullanmaya başlayabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    anne ve babanızın sigortası olmasa da lise eğitimine devam ettiğiniz sürece 20 yaşını doldurana kadar sağlıktan yararlanabilirsiniz. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal Güvenlik merkezine başvurunuz.

  Sorunuzu Yazın