• Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır 2018


  Ülkemizde yaşayan bütün vatandaşların temel sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesini sağlamak için yapılan Genel Sağlık Sigortası’nın temel amacı ise sağlık hizmetlerinden istifade etmeyen hiç kimsenin kalmamasıdır. SSK veya Bağ-Kur primi ödenmeyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkemizde yaşayan yabancılar istekleri doğrultusunda sigortalı kapsamı altına alınıp sağlık sektöründen istifade edebilirler. Zaten 18 yaşından sonra bütün T.C vatandaşları Genel Sağlık Sigortası kapsamında eczane, hastane ve yoğun bakım gibi alanlarda hizmet görmektedir. 18 yaşından büyük olup çalışmayan ve sigortalı olmayanlar belli bir ücret ödeyerek Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilir. 18 yaşından küçük olanlar hiçbir ücret ödemeden bu hizmetlerden yararlanabilirken 18 yaşından büyük olanlar genel sağlık sigortası nasıl yapılır 2018 konusunu öğrenerek hareket etmelidirler.


  Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır 2018 Gerekli Belgeler Nelerdir?

  18 yaşını geçmiş, herhangi bir yerde çalışmıyor, sigortası olmayan bir kişi genel sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi ancak GSS’ni yaptırmasına bağlıdır. Genel Sağlık Sigortası nasıl yapılır 2018 konusunda ilk önce gerekli evrakların temin edilmesi ile işlemlere başlanır. Başvuru için gerekli olan belgeler şunlardır:

  • İlk olarak Kaymakamlık binası içinde bulunan Sosyal Hizmetler Birimine gidilerek GSS başvuru formu alınmalıdır.
  • Muhtardan, e-devlet sisteminden veya nüfustan alınan İkametgah Belgesi
  • Kimlik Fotokopisi
  • Alınan formda ilgili alanların doldurulması için Vergi Dairesine gidilir. Doldurulduktan sonra imzalatmayı unutmamalıdır.
  • İlgili alanları doldurması ve imzalaması için mahalle muhtarına gidilir.
  • Vergi Dairesi ve mahalle muhtarının ilgili alanları doldurup imzalamasının ardından yarım kapaklı dosyaya konularak tekrar Kaymakamlık Binasına gidilir.

  Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır 2018 Başvuru Nereye Yapılır?

  Genel Sağlık Sigortası nasıl yapılır 2018 işlemleri için gerekli olan ikametgah belgesi, kimlik fotokopisi ve en önemlisi doldurulan başvuru formundan oluşan belgeler kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Hizmetler birimine verilerek başvuru yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra yetkili kişiler başvuru yapanın evine gelerek incelemeler yaparlar. Başvuru yapılırken ikametgah adresin doğru olması gerekir. Farklı bir adreste oturanlar için o adreste oturan kişilerin gelirleri ödenmesi gereken primi yükseltebileceğinden önemlidir. İkametgah adresi farklı bir yerde görünenler öncelikle nüfus müdürlüğünden ikametgah adres kaydını güncellemesi gerekir. İncelemenin tamamlanmasının ardından yetkililer, genel sağlık sigortası için ödenmesi gereken prim tutarı belirleyecektir. İncelemenin neticesi olumlu veya olumsuz olarak e-devlet üzerinden öğrenilebilir.  Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır 2018 Primi Ödemeleri Ne Kadardır?

  Genel Sağlık Sigortası başvurusu, aylık hane geliri ödenecek aylık sigorta rakamını değiştireceği için gelir testi ile birlikte yapılmaktadır. Aylık geliri 1600 TL olan kişi ile 6000 TL olan kişinin ödeyeceği prim farklı olacaktır. Genel Sağlık Sigortası nasıl yapılır 2018 hususunda 2017 yılının Nisan ayında bir düzenleme yapıldı. Yapılan bu düzenleme ile birlikte aylık 53.33 TL ödemeyi kabul edenler gelir testine girmeden direk olarak GSS hizmetlerinden yararlanabilecektir. 2018 yılında yapılan yeni hesaplamalar ile ek geliri olmayan bir kişinin ödemesi gereken minimum tutar 61 TL’dir. En düşük miktar olan bu fiyatın ailenin gelirinin daha fazla olması durumunda ödemeleri gereken GSS primleri artacağı bilinmelidir. Genel sağlık sigortası nasıl yapılır 2018 işlemleri bitirildikten sonra prim ödemeleri en yakın PTT şubesinden her ayın sonunda yapılmaktadır. Bazen GSS’li vatandaşlar hastanelerde sigortasız görüne biliyorlar ki bu durumda kişinin genel sağlık sigortasından faydalandığını belirtmesi yeterlidir. Bu sayede sigortalılarda olduğu gibi sağlık hizmetlerinden faydalanabilir, ilaçlarınızı alabilirsiniz.

  Daha önceki dönemlerde Genel Sağlık Sigortası nasıl yapılır 2018 yılı prim borcunu ödememiş vatandaşlar ile gelir testine de girmemiş olanların biriken borçları minimum prim ücreti üzerinden hesaplanmaktadır. Minimum prim ücreti üzerinden yeniden hesaplanan borcun 1 Nisan 2017 tarihi başlangıç sayılarak 12 ay içerisinde pişin veya taksitli ödenmesi istenecektir. Peşin veya taksit yapıldığında ödeme tarihine kadar geçen süre içinde herhangi bir faiz uygulanmayacaktır. Şayet ödeyecek durumu olmadığı için borcunun silinmesini isteyenler varsa gelir testine girmeleri ve ailede bulunan kişi başı gelirinin asgari ücretin içte birinden az çıkması gerekir. Bu şartlarda bulunan vatandaşların borçları silinebilir.


  Sponsorlu Bağlantılar


  GSS Borç Sorgulama ve Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır 2018?

  Genel Sağlık Sigortası borç sorgulaması iki farklı yöntem kullanılarak yapılmaktadır. Genel Sağlık Sigortası nasıl yapılır 2018 işlemlerinde borç sorgulama, e-devlet sisteminden ya da SGK’nın online tahsilat sitesine giriş yapılarak gerçekleştirilir. GSS borcu sorgulama işlemi çok pratik bir şekilde e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Sistemin giriş sayfasına en yakın PTT şubesinden alınan e-devlet şifresi ve T.C kimlik numarası girilerek giriş yapılır. Açılan sayfada SGK ve GSS borç dökümü alanından GSS prim borçları öğrenilebilir.

  GSS Borç Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

  SGK’nın online tahsilat borç sorgulamak için https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr adresine girildikten sonra sayfa kimlik doğrulaması için e-devlet sayfasına yönlendirmektedir. Doğrulama işlemi yapıldıktan sonra SGK online tahsilat sayfası açılmaktadır.  Açılan SGK online tahsilat sayfasında Sorgu Türü bölümünden Diğer Ödemeler seçilir. Daha sonraki gelen adımda Sorgu Tipi bölümünde GSS primi seçilerek T.C Kimlik numarası girilmek şartı ile borç sorgula butonuna basılmalıdır. Bu işlemlerden sonra varsa borç ekrana yansıyacaktır. Genel Sağlık Sigortası nasıl yapılır 2018 işlemleri ardından borcu olanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 30 Nisan 2018 tarihine kadar süre verildi. 2 Nisan’a kadar gelir testi yaptırıp gelir aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte biri olanların 1 Nisan 2017 öncesine ait gecikme zammı ya da cezası borçları silinecek.

  Gelir Testi Nasıl Yapılır 2018

  Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

  Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

  tıkla sorunu sor

  Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Göksal baltacı dedi ki:

   Merhabalar yaklaşık 3 4 aydır çalışmıyorum ve sigortam yok gelir testi yaptırmadan genel sağlık siğortasından yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gelir testi yapmadan yararlanabilirsiniz. Ancak tavandan ödersiniz.

   2. SS dedi ki:

    Merhaba kardeşim 20 yasında erkek üniversite sınavlarına hazırlanıyor ve ameliyat olacak ancak sigortası yok GSS başvurusu yapsak olur mu ve hemen kullanabilir miyiz?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,
     Genel Sağlık Sigortası kapsamında, sigortalı olarak çalışanların veya kapsama dahil olanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 30 günlük primlerini ödemiş olmaları gerekmektedir.

  2. Mehmet ali dedi ki:

   Eşim işsizlik maaşı alıyor bende yeni başka bir işte sigortalı olarak çalışmaya başlayacağım.eşim benim sigortamdan yararlanabilirmi işsizliği kesilirmi ve hemen yararlanmaya başlarmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz işsizlik maaşı aldığı süre içerisinde kendi sağlık haklarından yararlanır. Maaş bittikten sonar sizden yararlanmaya başlar.

  3. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben Yurt disinda calisiyorum ve cifte vatandasligim var. Bir yil once Esim ve cocuklarimi Turkiye’ye yerlestirdim ve onlar da cifte vatandas. Fakat benim 15 yasinda uvey bir kizim var Turk vatandasligi henuz yok. Kendisi Ortaokul 8. Sinif Turkiyede basladi ve bitirdi, simdide Lise 1. Sinifa basliyor;
   -Esimin Turk vatandasligi var, Genel Saglik Sigortasi yaptirirsa 15 yasindaki Turk Vatandasligi olmayan (Esimin oz kizi) kizim bundan yararlanabilirmi?
   -Kendi Genel Saglik Sigortasi yaptirabilir mi?
   -Genel Saglik Sigorta Uzmanlari olarak sizin tavsiyeniz nedir?

  4. M. O. dedi ki:

   Ben de bunun için Alo 170 birkaç kez aradım fakat farklı şeyler söylediler. Birisi sizin söylediğiniz gibi, diğeri de anne/baba tarafından bir güvence olması gerektiğini söylüyor. Eğer sizin dediğiniz gibiyse internetten öğrenci belgesi çıkartıp, sadece SGK ya mı gitmem gerekiyor?
   Ve bu sigorta ne kadar günde işleme alınır?

   Teşekkürler.

   1. M. O. dedi ki:

    Ailede GSS G kodu farklı olan var, bu sorun yaratır mı?

  5. M. O. dedi ki:

   İyi günler, babam 2007 yılında vefat etti. Evde 4 kişiyiz. Babamın sigorta günleri eksik ve annem part time çalışıyordu, sigortası yok. Ben 18 yaşındayım ve açık lise öğrencisiyim. Kasım 2017 1 günlük primim var. Bu yüzden SSK kesilmiş. Şuan çalışmıyorum. Acil olduğu için;
   Öğrenci olmam durumu değiştirir mi, anne-baba SSK olmadan ücretsiz yararlanabilir miyim?
   Gelir testine girmeden GSS 61 TL primi direk ödeyip, ne zaman kullanmaya başlayabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    anne ve babanızın sigortası olmasa da lise eğitimine devam ettiğiniz sürece 20 yaşını doldurana kadar sağlıktan yararlanabilirsiniz. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal Güvenlik merkezine başvurunuz.

  Sorunuzu Yazın