emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Parası) Nasıl Alınır ?

Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Parası) Nasıl Alınır ?

Geçici iş göremezlik ödeneği; sigortalı çalışanların hastalık, iş kazası ve doğum gibi durumlarda rapor alarak geçici bir süre çalışamaması halinde bu süreçte ödenen paraya verilen isimdir. İşe gidilemeyen süre boyunca kişinin mağdur olmaması adına, Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapmaktadır.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Alınabilecek Durumlar Nelerdir?

Rapor parası almak isteyenlerin bu ödenekten faydalanma şartları aşağıda verilmiştir:

 • İş kazası ve meslek hastalığı sebebi ile alınabilmektedir. İş kazası veya meslek hastalığı geçirilen ilk gün ile beraber verilen bir ödenektir. Çalışanın kasdi olarak kendisini yaraladığı veya tedaviyi kabul etmediği tespit edilir ise; hesaplanan iş göremezlik ödeneğinin sadece yarısı ödenmektedir.
 • Hastalık durumunda rapor parası alınabilmektedir. Rapor alınan tarihten önceki 90 günlük süreçte prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Ancak rapor parasının alınabilmesi için hastalığın 2 günden fazla sürmesi gerekmektedir. Çünkü üçüncü gün ile beraber ödeme yapılmaktadır.
 • Doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 90 prim günü ödemesi olan anneler geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmektedirler. Tekil doğumlarda 16 hafta, çoğul doğumlarda ise 18 hafta ödeme yapılmaktadır.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Rapor parası için istenen koşullar aşağıdaki gibidir:

 • Kaza, hastalık, doğum gibi nedenlerden dolayı alınabilmektedir.
 • 4A ya da 4B sigorta kolları kapsamında çalışıyor olması istenmektedir.
 • Çalışan eğer iş gücü kaybı yaşar ise; malulen emeklilik kararı alınabilmektedir.
 • Rapor alınan tarihten önceki 3 aylık sigorta primi ödenmiş ise; rapor parası alma hakkı elde etmektedir.
 • En az 2 gün raporlu olunması istenmektedir.
 • Rapora konu olan hastalığın raporda açıkça belirtilmesi gerekmektedir.
 • Sağlık raporunun SGK’ya ulaştırılması durumunda rapor geçerlilik kazanabilmektedir.
 • SGK bünyesinde bulunan sağlık kuruluşlarından alınan raporlar geçerli olmaktadır.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rapor parası alınabilmesi için öncelikle çalışanda rapor parasından faydalanma şartlarını karşılayan bir durumun ortaya çıkması gerekmektedir. Ardından sağlık raporu ile bu durumu belgelemeli ve işverenine bu raporu iletmelidir. İşverenin ise; bu raporu e-rapor sistemine girmesi için 5 günü bulunmaktadır.

Rapor e-rapor sistemine girildikten sonra SGK yetkilileri raporu incelemekte ve sonrasında onaylamaktadır. Raporlar onaylandıktan sonra hesaplanan tutar için PTT’ye ödeme talimatı gönderilmektedir. Çalışan da SMS aracılığı ile bilgilendirilmektedir. Ardından PTT şubelerinden geçici iş göremezlik ödeneği çekilebilmektedir.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

Rapor parasını hesaplamak için çalışanın son 3 aylık brüt gelirinin bilinmesi gerekmektedir. Öncelikle son 3 aylık brüt gelirin toplamı bulunmaktadır. Ardından son 3 ay içerisinde ödenen prim günü sayısı toplanmaktadır. 3 aylık toplam brüt gelir, son 3 aylık prim günü sayısına bölünmelidir.

Elde edilen sonucun raporlu olunan gün sayısı ile çarpılması gerekmektedir. Ancak raporun ilk 2 günü için ücret ödenmediğinden, raporlu olunan gün sayısından 2 çıkartıldıktan sonra bölümden elde edilen sonuç ile çarpılmalıdır.

Ayakta tedavi olunuyor ise; çıkan sonucun üçte ikisinin bulunması gerekmektedir. Hesaplanan sonuç, toplamda alınacak olan rapor parasını ifade etmektedir.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Yatırılır?

İşverenin raporu SGK’ya bildirmesi ile beraber 15 gün içerisinde çalışanın hesabına rapor parası aktarılmaktadır. PTT hesabına aktarılan bu parayı çalışanın 2 ay içerisinde çekmesi gerekmektedir. Aksi takdirde geçici iş göremezlik ödeneği SGK’ya iade edilmektedir.

E-Devlet Sisteminden Geçici İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

E-devlet üzerinden rapor parası sorgulaması yapılabilmesi için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine girilmesi ve kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. T.C. kimlik numarası ve edevlet şifresi ile ya da mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı seçeneklerinden biri ile kimlik doğrulaması yapılabilmektedir.

Ardından ana sayfadan e-hizmetler menüsüne giriş yapılmalıdır. Listelenen kurumlar içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek işlemler içerisinden 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme butonuna tıklanmalıdır.

SGK Rapor Parası Sorgulama Nereden Yapılır?

E-devlet sisteminden, Alo 170 çağrı merkezinden ve SGK’dan sorgulama yapılabilmektedir.

PTT Rapor Parası Sorgulama T.C. İle Yapılabilir Mi?

PTT şubelerinden T.C. kimlik numarası ile sorgulanabilmektedir.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Geçici iş göremezlik ödeneği; işçinin sağlık raporu alıp işverenine vermesi, işverenin e-rapor sistemine girmesi ve SGK yetkililerinin raporu onaylaması sonucu alınabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Alan Kişiler Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

Sürekli İş Göremezlik Rapor Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.