• Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir? Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır?

  Bazı meslek grupları için düzenlenmiş olan ve emeklilik için önemli avantajlar içeren düzenlemelere fiili hizmet süresi denir. Bu kapsamda fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır sorusu oldukça merak edilmektedir. Riskli olarak belirtilen mesleklerdeki kişilerin bir yıl çalışmışlıklarına ilaveten belirtilen gün sayıları hizmet etmiş biçiminde gösterilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ise fiili hizmet süresinden faydalanabilecek olan çalışanların bu işlerde aktif olarak çalışması ve riskleri bizatihi alıyor olması olarak nitelendirilmektedir.


  Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Güçleri gibi alanlarda çalışan personellerin bu zamdan yararlanabilmeleri için iş riskine girmiş olmaları gerekmektedir. Yanı sıra yer altında çalışan işçilerde; sağlık izni, yıllık ücretli izin, haftalık tatil, ulusal bayram, tatil günleri, kurs ve iş öncesi gibi durumlarda fiilen çalışma ve riske maruz kalma şartı aranmamaktadır. Peki tüm bu meslek grupları için fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır?

  Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır ve Bu İş kollarına Kaç Gün ekleme Yapılır?

  Fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır sorusuna gelince ilgili bölümlere:

  • Fiili hizmet primi,
  • Fiili hizmet,
  • Hesaba eklenecek prim gün sayısı,
  • Yaş haddinden indirilecek gün sayısı girilerek hesaplama yapılabilmektedir.

  Fiili Hizmet Süresi Zammından Hangi Sigortalılar Yararlanır? Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır?

  Riskli meslek gruplarında çalışan kişiler fiili hizmet süresi zammından rahatlıkla faydalanabilmektedir. Peki fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır? Öncelikle kurumsal harcama hesaplaması yöntemini paylaşmak gerekirse:

  • KBS sistemine giriş yapılır.
  • Ekranda; T.C. Kimlik Numarası, şifresi, güvenlik kodu bilgi girişleri sağlanır.

  Maaşını 15’i itibari peşin olarak alan personelin fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır? Personele ait fiili hizmet zammı prim belgesi, takip eden ayın 14’ünden son güne kadar SGK’ya verilmelidir. Hesaplamada dikkat edilen prime esas kazancın tespitini yaparken geçmiş aya ait olan bordro bilgileri olmaktadır. Örnek vermek gerektiğinde; Eylül ayının 14 ile ayın sonu itibari ile hesaplanacak olan fiili hizmet primi için Ağustos ayı seçiminin yapılması gerekmektedir. İlgili ayın maaş hesaplaması bordrosu olmayan kişiler için hesaplanmamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır? İşlem Basamakları Nelerdir?

  Fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır sorusunu işlem basamakları ile aktarmak gerekirse:

  • Sisteme giriş yapılır.
  • Fiili hizmet zammı modülü ekrana geldiğinde tıklama yapılması sureti ile ilgili menüler çağrılır.
  • Bu menülerden ‘Bilgi Girişi’ menüsüne tıklanır. Yıl ve ay seçimi yapılır.
  • Ödeme türü alanına tıklanarak yapılacak olan hesaplama türü belirlenir. Yeni kurumsal hesaplamaya başla butonu tıklanır.
  • Ekranda kuruma ait personelin işlemleri topluca yapılmak istendiğinde şablon butonuna basılır ve özlük bilgileri sisteme çekilir. Gün sayısı bilgisi de girildikten sonra şablon bilgileri tamamlanmış olmaktadır.
  • İşlemin tamamlanmasından sonra ‘Fiili Hizmet Yükle’ butonuna basılarak bilgilerin yüklenmesi sağlanır.

  Yeni Kayıt Ekleme Sonrasında Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır?

  Fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır konusunda hesaplama aşamasında dahil edilecek olan kişilerin seçiminin tek tek yapılması istendiğinde bu kişilerin seçiminin yapılmasının ardından ‘Yeni Kayıt Ekle’ butonuna basılması önerilmektedir. Açılan ara yüz penceresinde de ilgili bilgilerin girilmesinden sonra ‘kaydet’ butonuna basılması gerekmektedir. Giriş yapılan bu sistemde şablon oluşturulurken birim içinde yer alan personel bu işlemden önceki dönemde farklı bir birim altında fiili hizmet zammı hesaplanmış ise bu sistemdeki ilgili listesiyle dahil edilmemektedir. Bu kişiler için uyarı mesajı dikkate alınarak dahil edilmemeleri gerekmektedir. Bordro butonu ile ilgili personele ait bordro oluşturularak ödeme emri butonuna basılması gerekmektedir. Belge dökümü ve imza sürecinin tamamlanmasının ardından da gereken işlemler takip edilmektedir.

  Kişisel Olarak Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır?

  Sisteme giriş yapılmasının ardından:

  • Yıl ve ay butonuna basılarak seçim yapılır.
  • Ödeme türü alanına tıklanır ve hesaplama türü seçilir.
  • Yeni kişisel hesaplamaya başla butonuna basılır ve ekran açılır.
  • Kişisel hesaplama yapmak isteyen kişi; T.C. Kimlik Numarasını girdikten sonra tamam butonuna basar.
  • İlgili kişi; fiili hizmet zammı süresini, emeklilik derecesini, kademe ve ek göstergesini de girerek ‘kaydet’ butonuna basar.
  • Sonrasında hesapla butonuna tıklayarak fiili hizmet zammını hesaplar.

  Hesaplama işleminin ardından bordro butonuna basılması ile ödeme emri belgesi oluşturulur ve bu belge muhasebe birimine gönderilir. Fiili hizmet süresi nasıl hesaplanır?konusunda detaylı olarak bu işlem basamakları uygulandığında doğru biçimde bilgi almak mümkün olmaktadır.

  Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

  Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur?

  3600 Günden Emeklilik Şartları, Maaşı Ne Kadar Olur?  tıkla sorunu sor

  Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir? Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. aysel dedi ki:

   2ay 1992 den beri avusturya da yasamakdayim burada 12 ay 1992 yilin da sikorta baslan gacim var kesin olmamakla billik de 20 yil civarinda callismisligim var 2005 /5 ayindan beri de mavi kart liyim türkiyesen boclanip emekli ola bilirmi yim 5/24/1968 dogumluyum.

  Sorunuzu Yazın