• FAZLA PRİM ÖDEMESİ YAPANLAR ARTIK DÜŞÜK MAAŞ ALMAYACAK!


  bağkur

  Emeklilik hesabı yapanlara müjde! Artık emeklilik için fazla prim ödemesi yapanlar artık düşük maaş almayacak.  Çok prim ödemesi yapanın maaşı artacak. SGK da açıkların en mühim sebeplerinden birisi de erken emekli olmak isteyen vatandaşlarımızdır. Bunun önüne geçmesi hedeflenen bir çalışma masaya kondu. Bu çalışmada ne kadar çok çalışılırsa o kadar çok emekli maaşı alınacağı söyleniyor. Bir diğer amaç ise gelir-gider dengesini kurmaktır. Bunun için teşvik çalışmaları yapılmaktadır.

  Bu çalışma ile çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranının da artacağı söyleniyor. Çalışma sisteminde tıbbi ve ekonomik değerlendirmeleri göz önüne alan bir geri ödeme sistemi oluşturulacak. Geri ödeme kapsamında olmayanlar için ise tamamlayıcı sağlık sigortacılığı teşviki yapılacak.

  Hükümeti bu teşvik çalışmasına iten durum ise her yıl artış gösteren sağlık güvencesi açığı oldu. SSK sisteminde gelir ve giderlerde dengesizlik olduğu yani gelirlerin giderleri karşılayamadığı tespit edildi. Erken emeklilik ve yüksek aylık bağlama oranlarının artışından dolayı sosyal güvenlik açığında artış görüldü.

  Reklam

  Hesaplama Nasıl Olacak?

  Emeklilerin maaşı, ödedikleri prim gün sayısı ve prim ödeme miktarı göz önünde bulundurularak hesaplanacak. Şuan ki duruma baktığımızda emeklilik sistemlerinin farklılığı nedeniyle yüksek prim ödeyen vatandaş ile düşük prim ödeyen vatandaş aynı maaşı alıyor. Bir diğer şekilde yüksek prim ödeyerek emekli olan vatandaşla, asgari ücret üzerinden prim ödemesi yapan vatandaşın da aynı maaşı alması söz konusu idi. Bu durumlar baz alınarak böyle bir uygulamaya gidildi.  tıkla sorunu sor

  FAZLA PRİM ÖDEMESİ YAPANLAR ARTIK DÜŞÜK MAAŞ ALMAYACAK! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Asım Hamitoğlu dedi ki:

   Merhaba ben Asım Hamitoğlu 51 yaşındayim sigorta başlangıç tarihi 04 03 1993 ,Bulgaristan dan 2 yıl askerlik askerlik borçlanması yaptım şuanda 8632 prim günüm var halen çalışyorum brüt yatırılan prim şuanda 2500 Tl civarı, Bulgaristan 5 yıl çalışmam var bunuda borçlanırsam emekli mağaşımda bir artış olurmu , bu arada nezaman emekli olabilirim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asım Bey merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    Borçlanmanızı tavan tutardan yaparsanız emekli maaşınız artacaktır.

  2. Akın Danacı dedi ki:

   Merhaba,
   Yedek subay hizmetimi sigorta giriş tarihinden sonra yaptım. Burada hakedilen fiili hizmet zammı sigorta başlangıç tarihini öne çeker mi ? Bu konu ile ilgili olarak;
   SGK uzmanları “SSK’nın 25.11.1997 tarih ve 12-82 sayılı Ek Genelge gereği 4/a kapsamından emekli olacaklar açısından; ilk defa sigortalı olunan tarih yedek subaylıktan önce ise bu tarih yedek subaylık süresinin dörtte biri oranında geriye götürülür.” şeklinde bilgi veriyorlar. Böyle bir durumda sigorta başlangıç tarihini kurum otomatik olarak mı yapacak ? Benim yapmam gereken bir şey var mı ? Teşekkürler

  3. mehmet ustun dedi ki:

   06.01.1960 dugumluyum ssk giriş 15.06.1986 4.810 ssk prim odenmiş ne kadar daha prim ödemem gerekir.
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

  4. Ibrahim dedi ki:

   Temmuz 1997 sigorta girisim var 5900 gunum doldu ayda 5 veya 10 sigortam yatiyor yasim doldugunda emekli maasini almaya basladigim da maasimda dusme yasanirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik için önemli olan primin hangi tutardan yatırıldığıdır. Bu nedenle emekli maaşınızı düşürmez. Hatta yüksek tutardan ödenirse yükseltir.

  5. fulya genç dedi ki:

   Merhaba 1975 mayıs doğumluyum 1996 yılında sigortam başladı 2016 yılında prim açısından emekliliğimi hak kazandım fakat yaşı bekliyorum. 2027 yılında emekli olacağım bu zamana kadar sigortamın yatırılması emekli maaşımda düşüşe yol açar mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fulya Hanım merhaba,

    Fazladan yatan primler emekli maaşını düşürmez. Az da olsa emekli maaşını artıracaktır. https://www.ssk.biz.tr/emekli-maasi-hesaplama/ makalemizin sonunda verilen linklerden emekli maaşınızı hesaplayabilir ve takip edebilirsiniz.

  6. ahmet şimşek dedi ki:

   merhaba 12/11/1969 doğumluyum 15/09/1985 sigorta girişim var 9234 gün primim var ve kamuda çalışıyorum belirli bir prim gününden sonra maaş bağlanma kat sayısı artıyor mu ve skg maaş hesaplama linkinde çıkan rakam birebir doğru mu ona seyyanen verilen zamlar ve asgari geçim indirimi ekleniyor mu saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    SSK da emeklilik hesaplama prim günü ve prime esas kazanca göre hesaplanmaktadır. Maaş hesaplama linki doğru sonuçlar vermektedir. emekli maaşına AGİ dahil olmaz çünkü agi prim hesaplamasına dahil edilmez.

  7. Ozcan Doğan dedi ki:

   merhaba ,
   1987 ssk giriş var 5400 günü doldurdum 50 yaşı bekliyom çalışmaya devam edersem emekli maaşım düşermi .birde aylık brüttüm 3900 tl bunu düşürmek mi gerekiyor.yardımlarınız için teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özcan Bey merhaba,

    Çalışmaya devam ederseniz emekli maaşınız düşmez. Bilakis 3900 tl brüt ten prim ödenmeye devam ederse artış dahi sağlanır. Emekli maaşı hesaplamasını; https://www.ssk.biz.tr/emekli-maasi-hesaplama/ makalemizin en sonunda ki linkten hesaplayabilir ve takip edebilirsiniz.

  8. ceyhun dedi ki:

   Merhaba
   89 ssk girişliyim, 8700 prim ödemem olup,halen çalışıyor ve
   yaşı bekliyorum
   51 yaşında (4 sene sonra) emekllik hakkımı elde edicem.
   Son 4 yıl içinde işşiz kalır yada çalışmak istemeyip prim ödeyemediğimi düşünürsek
   Bağlanacak olan emekli maaşı (bugün için 3800 tl gözükmekte)bu sabip kalarakmı devam eder ,yoksa 3800 tl nin altına düşerekmi devam eder.
   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ceyhun Bey merhaba,

    Emekli maaşınız bugün hesaplanan ile aynı şekilde bağlanacaktır.

  9. Muhammed bahadir dedi ki:

   Merhaba
   1980 dogumluyim ise girisim 1995
   Primler simdiye kadar asgari ucretten
   Primim in dolmasina 5yil 3 ay var
   Son bes yili brut 3555 tl den yatirsam
   Emekli maasina nasil bir etkisi olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mutlaka bir artış olur ancak 1999 öncesi ve 1999-2008 yılları arası yatan primlerin daha büyük etkisi var yıl bu seviyede yatırırısanız 100 tl civarı bir artış olur

    1. Muhammed bahadir dedi ki:

     Primim dolduktan sonra
     2000 2002 yillarinda askerlik borclanmasini yuksekten yatirsam yada
     Primim dolduktan sonra 10 gun yuksekten mi yatirmak mantiklidir
     Birde primim dolduktan sonra yatirmaya devam edersen maaslar duser diye bir soylenti var ne kadar dogrudur
     Cok tesekkur ediyorum

  10. Coşkun ekinci dedi ki:

   Ben bir firmada 15 yıl çalıştım sigorta primim yüksek yattı şimdi ise başka bir firmada çalışıyorum asgari ücretten yatıyor acaba emekli olacağım son 3 yıl mı baz aliniyor.
   Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Coşkun bey merhaba,

    Emeklilikte sigorta başlangıcından itibaren yatan tüm primler baz alınıyor. Mümkünse yüksek yatırmaya çalışın prim ortalamasını düşüreceğinden maaş bağlanma rakamı prim yattıkça çok yükselmeyecektir.

  11. ceyhun dedi ki:

   Merhaba 8600 prim günüm ve 28 yıl sigorta sürem var,
   51 yaşı bekliyorum,emekli maaşı bağlanması için 4 senem var,
   son 4 yılı işten ayrılıp çalışmadığımı ve prim ödemediğimi düşündüğümüzde ;

   çalışarak ve prim ödeyerek bağlanacak maaş ile,

   çalışmadan 4 yıl sonra bağlanacak emekli maaşındaki fark? artış yada düşüş nasıl olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ceyhun Bey merhaba,

    Çalışırsanız mutlaka artış olur ama aylık 1,2 tl civarında. ancak yüksek primden çalışarak ödeme yaparsanız fark edecektir.

    1. ceyhun dedi ki:

     teşekkür ederim

  12. Akın Danacı dedi ki:

   Merhaba,
   Sigorta başlangıç tarihi 25.12.1989. Askerliğimi yedek subay olarak 1994-1995 tarihleri arası öğrencilik hariç 14 ay olarak yaptım. Hizmet birleştirmesi yapıldığında kazanılan fiili hizmet zammı sigorta başlangıç tarihimi öne çeker mi ? Çekerse bununla ilgili benim herjangibir işlem yapmam gerekir mi ?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Akın Bey Merhaba,

    Eğer askerlik süresi sigorta başlangıcından önce olsaydı giriş tarihinizi öne çekecekti mevcut durumda ilk giriş tarihini öne çekmez.

    1. Akın Danacı dedi ki:

     Merhaba,
     Yanıtınıza istinaden başka sgk uzmanları aşağıdaki yorumda bulunuyorlar ;
     SSK Etkisi:
     4/a kapsamından emekli olacaklar açısından; ilk defa sigortalı olunan tarih yedek subaylıktan önce ise bu tarih yedek subaylık süresinin dörtte biri oranında geriye götürülür.
     Kişi önce yedek subay olmuş sonra sigortalı olmuşsa bu kez teğmenliğe nasbedilmeleri nedeniyle emekli sandığı ile ilişkilendirildikleri tarih yedek subaylık süresinin dörtte biri oranında geriye götürülür. Sonucunda sigortalının hem işe giriş tarihi geriye gitmiş hem de prim ödeme gün sayısı artmış olur.
     Başka bir sgk uzmanı ise;
     “SSK’nın 25.11.1997 tarih ve 12-82 sayılı Ek Genelge gereği FHZ, 90 gün emeklilik gününüze ilave ediliyor ve 3 ay giriş tarihinizi geri çekiyor.”

     Bu yorumların doğruluğu nedir ?

  13. Önder dedi ki:

   Merhaba 1997 sigorta baslangicim var 281 gun toplam 1999-2000 tarihinde 550 gun askerlik bosrclanmami yatirdim 2002 yilindan beri askeri personelim emekli yasim kactir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 60
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 18 Yıl 1 Ay 21 Gün
    Kalan Hizmet: 6 Yıl 10 Ay 9 Gündür.
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  14. MURAT dedi ki:

   selamlar benim sigortam staj 1997 yılında siorta girişim işe başlama sigorta girişi 01/12/1998 yılı şuanki pirimim 5362 doğum tarihim 25/08/1981 nezaman emekli olabilirim ve nekadar pirim olması gerekiyor..teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Giriş tarihine göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

  15. fahrettin dedi ki:

   prim gün sayısının emekli maaşına etki etmediği bir rakam varmı.örnek 10000 gün ve üzeri veya 11000 ve üzeri diye bir rakam varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fahrettin Bey

    Yatan tüm primler emekliliği etkiler. ama aksi yönde etkilemez az veya çok maaş artışı sağlar.

  16. Gökhan dedi ki:

   Öncelikle merhaba. 1984 doğumluyum. Sigorta girisim stajer olarak 2000yili 7. Ay. Ama 2000 ile 2008 yılı arasında sigorta primim yok. 2008 yilı 11. Ayinda prim ödemelerim basladi. Bugüne kadar 2514 gün primim yatti. Sorum şu;
   1) ssklı olarak kaç gün daha prim ödeyip emekli olabilirim?
   2) istege bagli sigortali olsam emekli olmam için kac gun prim ödemem gerekir?
   3) istege bagli sigortali olursam emekli maaşim ne kadar olur?
   Cevaplarsaniz sevinirim. Kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökhan Bey,

    Maalesef staj başlangıcı emeklilik için başlangıç olarak sayılmıyor.

    01.05.2008 Tarihinden Sonra İşe Girmiş Olan Erkeklerin SSK Emeklilik Şartları;

    – 01.01.2036 ile 31.12.2037 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş şartı 61 yaştır.
    – 01.01.2038 ile 31.12.2039 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş şartı 62 yaştır.
    – 01.01.2040 ile 31.12.2041 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş şartı 63 yaştır.
    – 01.01.2042 ile 31.12.2043 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş şartı 64 yaştır.
    – 01.01.2044 ile 31.12.2045 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş şartı 65 yaştır.
    – 01.01.2046 ile 31.12.2047 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş şartı 65 yaştır.

  17. Yakup Türkdoğan dedi ki:

   01.07.1974 doğumluyum 01.11.1994 SSK başlangıç 6500 pirim günüm var.ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yakup Bey merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

  18. Ruhi ERDOĞAN dedi ki:

   1984 doğumluyum 2000 yılında stajdan Sigorta girişi yapıldı 2002 yılında tavandan prim yatırıldı bu zamana kadar en son yatan yıllık pirimlerin 80 binin üzerinde şimdi ise aylık 10 bin üzerinden yatıyor. Bundan sonra primlerim 5 bin tl üzerinden yatarsa emeklilikte alacağın aylık düşer mi yoksa ortalama yatan primler baz alınarak hesaplanır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ruhi Bey merhaba,

    Emeklilik hesaplaması yapılırken bazı yıl aralıkları baz alınır. Sizin giriş tarihinize göre 2000-2008 arası ayrı katsayıdan sonrası ayrı katsayıdan hesaplanacak. Prim ücretiniz düşerse toplam prim ücreti ortalamasını düşüreceğinden eskiye göre daha az artar. Maaşınız düşmez. Örneğin yüksek yatarken aylık 10 tl yükseliyorsa şimdi 5 tl yükselir.

    1. Ruhi dedi ki:

     ilginiz alakanız için teşekkür ederim.

  19. SEYİT TAŞPINAR dedi ki:

   ben 1970 doğumluyum 1987 senesinde işe başladım halen çalışıyorum prim günüm 9300 oldu asgari ücretten primim yatıyor maaşım düşermi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla prim yattıkça maaşınız düşmez. henüz primi dolmayanların asgari ücretten yatan primleri maaşı düşürür. Mevcut durumda ne kadar maaş alabileceğinizi https://www.ssk.biz.tr/emekli-maasi-hesaplama/ yazımızın en altında bulunan linkleri tıklayarak öğrenebilirsiniz.

  20. ahmet dedi ki:

   İyi günler,
   Askerliğimi yedek subay olarak yaptım. Teskeremi aldım geldim ancak tugay benim ilişiğimi kesmeyip bana emsan prim ödemesi yatırmaya devam etmiş. Toplam 16 aylık gereksiz primim yatırılmış. Benden de bunu geri istiyorlar. Yatırılan primin iadesi mümkün mü? Ben ödeyemem sgk iade edebilir mi? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin elinizde olmayan sebeplerden dolayı oluşan bir durumda sizden bunu isteme hakları bulunmuyor. Konuyu bir iş hukuku avukatına danışarak dava açabilirsiniz.

  21. AYDIN dedi ki:

   AYDIN G

   Merhaba,

   1986 Sigorta girişliyim toplamda 8600 prim gün sayım var. 2013 ten beri sadece 6 ay sigortalı oldum. Son 14 yıl tavandan sigortam yattı 06.12.2017 tarihinde yaşımı doldurmuş olacağım. Ne kadar maaş alacağım şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim bilgilerini bilemediğimiz için maaş hesaplaması yapamıyoruz.

  22. İbrahim dedi ki:

   Merhaba ben 1998 ocak ayı sigorta girişliyim ne zaman emekli olabilirim birde primi doldurmuş kişiler erken emekli olabiliyorlarmı? teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    Yukarıdaki şartları sağlamadığınız sürece emekli olamazsınız.

  23. Hülya dedi ki:

   Merhaba,1973 doğumluyum, 01.12.1987 sigorta (sgk) başlangıcım şu zamana kadar sadece 1,5 yıl dışında tamamı dolu, 9500 günü geçiyor prim ödemeleri, yıl sonun da yaştan dolayı (44) emekliliğe hak kazanıyorum, 5000 günden emekli olanlardan düşük alacağım söyleniyordu bu bilgi yanlış mı çok prim yattığı için maaşım düşmez mi? Ayrıca ortalama ne kadar maaş bağlanır fikriniz var mı? Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim… İyi çalışmalar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız düşmez hesaplama toplam primden yapılıyor. Kaldı ki primlerin çoğu yüksek maaş bağlanma oranlarının olduğu tarihlerde yatmış. Maalesef tüm bilgilere sahip olmadığımızdan emekli maaşı hesaplaması yapamıyoruz.

  24. Ahmet dedi ki:

   30/04/1974 doğumluyum. İşe giriş tarihim 10/06/1998. Şu an Aktif olarak sigortalıyım, toplam primim 6062 gün. Emekli olabilmek için prim gün sayım yeterli. Ancak 57 yaşında emekli olabiliyorum. Emekli olana kadar prim yatırmaya devam etsem emekli olduğumda emekli aylığım düşer mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    Maaşınız yüksek olarak yatarken çok düşük olarak yatmaya devam ederse ve gününüz dolmadı ise maaşınızda düşüş olur. Ancak aynı oranda devam eden maaşlarda düşüş olmaz. Sizin gününüz de dolmuş kalan sürelerde yatacak olan primler az da olsa emekli maaşınızı yükseltir.

    1. Omer dedi ki:

     Merhaba ,

     Benim şartlarım da yaklaşık Ahmet Bey ile aynı. Prim günlerim doldu ve sigortam aynı oranda devam ediyor. Yaklaşık 10.000 tl brüt üzerinden sigortam yatıyor. Fazladan da 1000 gün ödemem var. Bunun emekli aylığına etkisi yaklaşık ne olur?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Ömer Bey Merhaba,

      Mevcut bilgileriniz bilemediğimiz için maaş a etkisi ile ilgili bir hesaplama yapabilmemiz mümkün değil. Ancak https://www.ssk.biz.tr/emekli-maasi-hesaplama/ yazımızın altındaki linklerden anlık size yatacak emekli maaşını görebilir ve her ay takibini yapabilirsiniz.

  25. Peker dedi ki:

   merhabalar

   10.07.1999 ssk işe giriş tarihim. çıkış tarihim 14.10.2016 yani 5986 prim gün sayım var ve 2016 nın 10 nun cu ayından itiabaren bağkur ödüyorum yani yaklaşık 1 sene , boşunamı ödüyorum prim gün sayım emeklilik için yeterli ne yapmam gerekiyor 58 yaşını sadece beklemelimiyim yoksa ödemeye devam mı etmeliyim sağlık hizmetlerinden ailemin yararlanabilmesi için.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim gün ve süre şartını doldurmuşsunuz. Bağkur ödeme yükümlülüğünüz yok ise ödemenize gerek yok. GSS ödemesi yaparak da sağlıktan yararlanma hakkınız olur.

  26. ismail dedi ki:

   ben ismail 22-09-1982 dogumluyum 12.09.1997 staj sigortam işe baslama 08,03,2000 tarihi yatan prim5345 primlerim 7000 den fazla oldugunda emeklilik bağlama aylık düşük olurmu yatan sigorta
   askeri ücret üzeri saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik için hesaplanacak başlangıç tarihi 08/03/2000 tarihidir. Asgari ücret üzerinden yatan primler sonucunda zaten taban emekli maaşı alınabilmektedir. Bu nedenle asgari ücretten primleriniz yatmaya devam etsede emekli maaşınız düşmez.

   2. ismail dedi ki:

    ali tezel sigorta yorumcusu 7000 primden sonra yatan sigorta emekli maaşını düsülüyor diyor bu doğrumu

    1. ismail dedi ki:

     asgari ücret yol yemek

     1. ismail dedi ki:

      bu staj sigortaları avukatlar ve doktorlar için gecerlimi sanayide calışanlar için yokmu

  27. İbrahim dedi ki:

   İbrahim. 9 eylül 2017

   Merhaba
   Maaş baglanması için müracaat etmedim.
   2013 yılında alt limit 10 lira 44 kuruş idi. Bu limitten ödeme yaptım. Ek olarak 2009 ila 2012 yıllari arasını yani 3 yada 4 yıl ödeme yapmam mümkün mü? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla prim ödemeniz SGK açısından sıkıntısı olmaz. Başvuru yapıp kalan yurt dışı günlerinizi yüksek primden borçlanıp ödeme yapabilirsiniz.

  28. İbrahim dedi ki:

   İbrahim. 8 eylül 2011

   MERHABA

   Sigorta giriş 14. ,06.1986 toplam 1991 eylül e kadar 834 günüm var. kasım 1969 doğumluyum. Temmuz 1992 den
   Mart 2016 ya kadar kesintisiz 25 yıl Almanyada çalıştim.26 haziran 2013 de yurtdışı borçlanmasi yaparak
   4466 güne denk 49000 tl . 5300 güne tamamlanması için
   ödedim.alacağım maaş düşük olursa yükselmesi için başka ödeme yada işlem yapilabilirmiyim diye soracaktim .teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey,

    Borçlanma yaparken alt limit ve üst limit var. Üst limitten borçlandıysanız maaşınız yüksek bağlanır. Ama başvuru yapıp maaş bağlanması için işlemleri başlattıysanız tekrar ödeme yapma şansınız bulunmuyor.

  29. Özer eyibil dedi ki:

   Bu kanun çıktımı çıkmadıysa ne zaman çıkar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özer Bey,

    Yazımızı yayınladığımız tarihlerde konu ile ilgili çalışmalar yapılmış ancak mevcut durumda henüz yasalaşmamıştır. Konunun tekrar gündeme gelmesini bekliyoruz.

  30. bulent dedi ki:

   1995 sigortaliyim primim su an 6376 da son 3 sene asgari ucretten yatiyor bu sekide calisirsam emekli oldugumda maas dususu olacagi soyleniyor dogrumu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 sonrasında emekli maaşı bağlanma oranlarının düşmesi nedeni ile sonradan düşük ücret ile çalışanlarda böyle bir tedirginlik oldu. ancak emekli maaşı hesaplanırken esas kazançda ortalamaya dahil ediliyor. Primi dolanların sonradan yatan primleri maaşı düşürmez. Maaşınızı https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ l,nkinden takip edebilirsiniz.

    1. bulent dedi ki:

     sgk uzmani ali tezel istenilen prim dolduktan sonra odenen her 360 gunluk prim de emekli ayligi duser diyor bu mantikla benim gibi on bes yili olan kisinin 600 gibi fark yapar

  31. Meral dedi ki:

   Merhaba ben 2002 nisan ayından ağustos ayına kadar ssk ödemem var çok kısa bi süre 1982 doğumluyum …isteğe bağlı ödemelerimi yaparsam kaç yılında emekli olurum ne kadar aylık ödemem olur emeklilik maaşı ne alırım tesekkür edeim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meral Hanım merhaba,

    İsteğe bağlı ödeme ile en az 5400 gün primi doldurarak 60 yaşında emekli olabilirsiniz. İsteğe bağlı prim 2017 için en az 568,80 TL en fazla 4.666 TL ödeyebilirsiniz. Emekli maaşınız ödeyeceğiniz prime göre değişmektedir.

  32. Ahmet dedi ki:

   Merhaba,

   1997 yılından beri yaklaşık 20 sene ortalama 4.000 TL üzerinden SGK’ya bildirim yapıldı. Nisan ayı gibi işimden ayrıldım. Şimdiki başladığım işyerinde ortalama 2.500 TL gibi maaş alıyorum. Emekli aylığı almama 33 ay gibi bir süre var bu şekilde devam edersem maaşımda düşme olur mu?

   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    Emeklilik hesabı yaparken prim günün yanında prime esas kazanç toplamı da baz alınır. Emeklilik gününü doldurduktan sonra ödenen fazla prim maaşınızı düşürmez. Dolayısıyla emekli maaşınızda düşme olmaz.

  33. Melike dedi ki:

   1995 yılında ssk li olarak ise basladim.su an 5900 is günü doldurmus bulunmaktayım.fakat primim hep asgari ücretten odenmistir.halen calısmaktayım.prim gününü doldurduktan sonra halen asgari ücretten prim ödenirse emekli oldugumda alicagım ücret her calıstıgım yıl maasımda azalmaya neden olucagını söylüyorlar.asgari ucretten fazla ödenmesi gerekiyormus alicagım maasda düsüs olmaması icin .bilgilendirirsrniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Melike Hanım merhaba,

    Prim dolduktan sonra ödenen primler emekli maaşını düşürmez. Prim dolduktan sonra ödenen prim kazanç tutarları emeklilik hesabında maaşa eklenir. Dolayısıyla zaten asgari ücretle ödenen primle taban maaş bağlanır. Maaşınızda düşüş olmaz.

  34. ERCAN ipek dedi ki:

   20.02.1993 SSK girişliyim.6250 gün primim var son altı aya kadar asgari tutar üzerinden yatıyordu.Altı aydır 2600.00 tl olarak yatıyor.emekli maaşımda düşme olurmu?son yatırılmaya başlayan primlerin katkısı maaşa olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ercan Bey,

    Emeklilik hesaplaması hem prim hem de yatan prim esas tutarından hesaplanır. Bu nedenle emekli maaşınızda düşüş olmaz. Anlık emekli maaşını görmek için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkini kullanabilirsiniz.

  35. Seyhan dedi ki:

   Tekrar merhaba,
   Fazla yatan prim tutarlarının emekli maaşı hesabında katkısı olur mu?
   Artış yaratır mı?
   Teşekkürler

  36. Cemil dedi ki:

   Selam ben Cemil 14121968 doğumluyum ssk girişim 22.07.1985 sonra 2005 yılında Bağ-Kur’lu oldum ssk gün sayısı 4835 Bağkur günü 4664 gün var ne Zaman emekli olabilirim birde fazla ödenen prim ler emekli olduğumuz Zaman maaş da düşük almamıza sebep olurmuş

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cemil Bey,

    Fazla prim maaşınızı düşürmez çünkü hesaplama yapılırken toplam yatan prim tutarından hesaplanıyor. Verdiğiniz bilgilere göre prim gününüz dolmuş yaş olarak ise 51 yaşına tabisiniz.

    1. Erdoğan Ersoy dedi ki:

     yil 2017 günü dolan kişiler 3000 tl altında prim ödemeleri durumunda 2 tl civarında aylık alacakları maaş düşmekte hayırlı uğurlu olsun

  37. Rasim Çolak dedi ki:

   selam ben 28/03/1970 doğumluyum .
   07.07.1986 sigorta girişim var .
   halen çalışıyorum.7940 gün primim var emekli maaşımın düşmemesi için sgk bildirimim ne kadar yapılmalı dır.
   2019 mart sonu yaşa hak kazanıp emekli olmak istiyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rasim Bey,

    Mevcut şartlarla çalıştığınız sürece emekli maaşınız düşmez.

  38. Seçkin dedi ki:

   Merhaba,
   01.11.1996 sgk girişliyim. Çalışma yılımı ve primlerimi doldurdum, şuanki koşullara göre fazlası var. Emeklilik aşamasında maaş düşermi?
   Ayrıca erken emeklilik gibi bir durum varmı?güncel bilgilerinizi paylaşır mısınız?
   Teşekkürler.
   Saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seçkin Bey Merhaba,

    Şu anda erken emeklilik ile ilgili bir çalışma yok. Fazla prim ödemesi emekli maaşını düşürmez. Çünkü emekli maaşı hesaplanırken ödenen prime esas kazanç tutarı da hesaplamaya katılıyor.

  39. ASUDE dedi ki:

   iyi çalışmalar,
   01/03/1996 ssk girişliyim fakat prim ödemeleri 01/02/1997 yılında başlamaktadır. Bugün itibariyle 6754 gün prim ödemem vardır ve ödemeler asgari ücretin %5 i fazla görünmektedir. Size sorum ise;
   -Emeklilik hesaplamasında hangi tarih baz alınmaktadır?
   -Prim gün sayım 854 gün fazla ve hala çalışmaya devam ettiğime göre fazla gün sayısı emekli maaşımı düşürümü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asude Hanım Merhaba,

    Emeklilik için 01/02/1997 yılı baz alınacaktır. İlk başlangıc tarihi staj başlangıcı olmalı aksi takdirde 1 gün dahi prim gözükürdü.

    Emeklilik hesaplamalarında toplam gün sayısı haricinde PEK Tutarı (Prim Esas Kazanç Tutarı ) da önemlidir. Bundan dolayı emekli maaşınızda bir düşüş olmaz. Eğer eski primleriniz Asgari ücretin üstünde yatıp, şuan asgari ücret üzerinde ise bir artış da olmaz.

  40. Seyhan dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 2000-2008 yılları arasında birden fazla firmada çalıştım.Çalıştığım 3 firma sigortamı her biri 30 gün olarak yatırdı.her biri 10 günlük prim ödemesi gerekirken kimi 30 gün,kimi 20 gün şeklinde yatırmış.
   Bunun emekliliğime bir faydası var mı? Fazla yatan kısmı geri alma durumu var mı?Fazla yatan günler iptal mi oluyor? 20 yıl hizmet süremin dolmasına 2 yıl kalmışken prim günüm dolmuş görünmekte.(6310 gün prim ödemem var).

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik hesabı yapılırken Kurum fazla yatan ayları 30 günden sayar. Primleri iade alma şansınız bulunmuyor.

  41. hasan dedi ki:

   Merhaba ben hasan sigorta girişim 1991 doğum tarihim 28.08.1966 ne zaman emekli olurum teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

  42. Zeynep Sağlıcak dedi ki:

   Merhaba, 1971 doğumluyum, sigorta başlangıcım 10.01.1994. Bu tarihten itibaren 01.01.2012 tarihine kadar kesintisiz olarak çalıştım. Sonra bir süre ara vermek zorunda kaldım. Primlerim tavandan ödendi. (Aralarda kısa süreli çalışmamda oldu)
   Toplam prim gün sayım 6.105 olup, yaşımı bekliyorum.
   2000 öncesi gün sayım : 1.656
   2000-2008 arası gün sayım : 3.150
   2008 sonrası gün sayım : 1.299
   Emeklilik için yaşım dolana kadar tekrar çalışmak durumundayım. Bundan sonraki çalışmamın emeklilikte maaşımı düşürmemesi için brüt maaşın hangi aralıkta olması gerekir?
   Bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.

  43. Zeynep Sağlıcak dedi ki:

   Merhaba, 1971 doğumluyum, sigorta başlangıcım 26.05.1995. Bu tarihten itibaren 01.01.2012 tarihine kadar kesintisiz olarak çalıştım. Sonra bir süre ara vermek zorunda kaldım. Primlerim tavandan ödendi. (Aralarda kısa süreli çalışmamda oldu)
   Toplam prim gün sayım 6.105 olup, yaşımı bekliyorum.
   2000 öncesi gün sayım : 1.656
   2000-2008 arası gün sayım : 3.150
   2008 sonrası gün sayım : 1.299
   Emeklilik için yaşım dolana kadar tekrar çalışmak durumundayım. Bundan sonraki çalışmamın emeklilikte maaşımı düşürmemesi için brüt maaşın hangi aralıkta olması gerekir?
   Bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.

   1. Zeynep Sağlıcak dedi ki:

    Başlangıcım yanlış oldu, doğrusu 10.01.1994

  44. hasan dedi ki:

   1998 girişim var sgk ya 5500 pirim gün sayım var bu zamana kadar asgari ücretten yattı iş değiştirdim bürüt 2500 -3000 tl yatacak emekli olana kadar ölmez isek emeklili maşım düşermi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli maaşınız düşmez aksine azda olsa artış gösterecektir.

  45. AYKURT AKAR dedi ki:

   01-01-1986 SSK girişliyim 1968 doğumluyum
   2000 öncesi gün 1654 aylık bağlama oranı 70
   2000-2008/10 arası gün 3149 aylık bağlama oranı 55
   2008/10 sonrası gün 2724 aylık bağlama oranı 41,82
   toplam gün 7627 bağlanan maaş 1075 tl.
   sistemde sadece ssk gün yani 4949 için 1058,58 tl yazıyordu.
   BağKur ile birleştiğinde 2678 gün ilave edildiğinde sadece 20 tl.
   fark etmiş oluyor. Bunda sizce de bir yanlışlık var mıdır? Yardımcı olmanızı
   rica ederim. Aykurt Akar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut bağlanan maaşa göre primleriniz asgari ücret civarında yatmış gibi gözüküyor. Primler düşük olunca maalesef maaş da düşük bağlanıyor.

  46. Türker Çelik dedi ki:

   Merhaba ben 04.08.1997 sigortalıyım benden 5900 gün isteniyor benim şu anda 6600 günüm var fazla ödedimde emekli maşım düşermi sigortam 1850 den ödeniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız hep aynı oranda seyretti ise prim gün fazlalığı emekli maaşını düşürmez. Mevcut durumunuza göre Ne kadar emekli maaşı yatacağını https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkinden hesaplayabilirsiniz.

  47. CENGİZ BAL dedi ki:

   Merhaba,

   İlk işe giriş tarihim 24.08.1987 prim ödeme gün sayım:9800
   Emekli olacağım tarih:Nisan 2019
   Kasım 2016 dan bu yana çalışmıyorum.Sgk primim bugüne kadar tavandan odendi.Emekli olacağım tarihe kadar(kabaca 2 yıl)hiç çalışmazsam emekli maaşım düşermi?Yada daha düşük maaşa çalışsam emekli maaşım düşermi?Ve emekli maaşın düşmemesi yada daha da yükseltilebilmesi mümkünmü?(Eksik kalan primi isteğe bağlı ödemek vb)gibi.Yardımcı olursanız sevinirim.
   Saygılarımla,
   Cengiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hiç çalışmazsanız emekli maaşınız düşmez. Primleriniz tavandan yattığından alabileceğiniz en yüksek maaşı alırsınız. Prim yoğunluğunuz 2008 öncesi olduğundan düşük ücretle çalışsanız da emekli maaşınız da düşüş olmaz.

  48. Şükrü dedi ki:

   01081971 doğum luyum sigorta başlangıç 22. 07.1993 askerliği yatırdım başlangıcı1991cekiyor şuan 8049günüm var bense 53 yaş ve 5400.güne tabiyim şuan calışıyom SSK yatıyo 7 yıl var emekli olmama 2650gün fazlam var 7yıl daha yatacak emekli maaşım düşermi. çünki her fazla yatan ay için maaşda 3 TL kesilir diyorlar doğru mu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla yatan primler emekli maaşınızı düşürmez. Ancak primlerinizin düşük yatması emekli maaşınız etkiler. Brüt ücretinizi 2500-3000 aralığından aşağıda olmaması için çalışın.

  49. Yusuf dedi ki:

   9200 gün primim var yaşa takiliyorum 2 yılım var önceki dönemde primler asgari ücretin üzerinde yatırılıyordu şuan çalışmaya başlasam ve primler asgari ücretten yatirilirsa maaş da değişim olur mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eski prim günleriniz çok yüksek 2 yıllık yatacak asgari ücrettten maaşınız emekli maaşınızı düşürmez

  50. nihat topçu dedi ki:

   merhabalar 1971 doğumluyum 1.6.1984 sigorta girişim var şuan 6095 primim mevcut malum yaşa takıldım 2008 den sonra son 6 yılım yaklaşık brüt 4200 den primlerim 6 yıl boşunca yattı ve halen devam ediyor ayrıca bağkurda dondurulmuş 2140 günüm var emekiliğe 2 yılım var bağkur primlerimi dahil etsem toplamda 9000 iş gününü gecmiş olacağim emekli maaşım artarmı yok sa bağkuru dahil etmemin bir değeri yokmu tşk ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur primlerinizi emeklilik için birleştirmeniz emekli maaşınızı olumlu yönde etkiler. Emekli olacağınız zaman birleştirme yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  51. nihat topçu dedi ki:

   merhabalar 1971 doğumluyum 1.6.1984 sigorta başlangıcım var prımlerim asgari ücretden yatırıldı son 6 yıl primlerim brüt 4200 halen calışmaktayım malum yaşa takıldım 2 yıl sonra emekli olacağım şuan 6095 sgk dan prim ödemem var yaklaşık 2140 günde bağkur da dondurulmuş primim var emekli olacağım zaman bağkur primlerini borcunu ödeyerek sgk primine dahil etmem emekli maaşında artış gösterir mi tşkler …dahil edersem 9000 günü gecicek..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur primlerinizi emeklilik için birleştirmeniz emekli maaşınızı olumlu yönde etkiler. Emekli olacağınız zaman birleştirme yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  52. Ziya TUNÇ dedi ki:

   Merhabalar;
   SSK girişim 01/06/1995
   Doğum Yılım 1977
   25 yıl,55 yaş ve 5750 güne tabiyim..2019 yılında gün 2020 yılında sigortalılık sürem doluyor ve 2032 yılına kadar yani 55 yaşına kadar çalışmaya devam edeceğim bir aksilik olmazsa toplam gün sayım 10500 gibi bir rakama ulaşacak ekseriyetle asgari ücret veya biraz daha üstünde yatmıştır ssk primim şu an brüt 2488 tl den yatıyor.

   1) 2020 den 2032 yılına kadar yani yaşı beklerken ssk primini ödemeye devam edersem maaşım düşer mi?
   2) Takriben 4800 gün fazla prim ödeyeceğim bu fazlalık olanı emeklilik yaşım geldiğin de geri alabilir miyim ? ( tabii bu fazla primin maaşa bir katkısı olmayacaksa )

   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim ödemeleriniz emeklilik gün sayısını doldurduktan sonra aynı seyrinde devam ederse fazla yatan bu primler emekli maaşınızı yıllık yaklaşık %2 oranında artı olarak etkiler. Prim iadesi lama hakkınız yok. Yaş şartını doldurup emekli olma şansı bulunmayan kişilere malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iade edilebiliyor.

  53. hakan dedi ki:

   merhaba,
   01.10.1997 yılından 4 yıl 3 ay isteğe bağlı bağkur girişim var.05.09.2005 tarihinden itibaren bankalarda ( ssklı ve özel sandığa tabi) asgari ücretin min 4 katı seviyesinde brütten primim yattı. Kısmet olursa 284 gün sonra 5900 günle prim gün sayım doluyor. Ticaret ile uğraşmak istiyorum, şirket ortağı olursam prim ödeme zorunluluğu olmaması için hangi tür bir şirkette ortak olmalıyım, diğer taraftan ileride tekrar maaşlı çalışırsam emekli maaşım çok düşer mi? .
   DT:19091979
   Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Limited şirket ortaklarının tamamı Bağ-kur lu olmak zorunda iken ve Anonim Şirket ortaklarından Yönetim kuruluna seçilenlerin bağ-kur lu olma zorunluluğu var. Yani Anonim şirkette sadece ortak olursanız Bağ-kur a tabi olmuyorsunuz. İlerde çalışıp priminiz asgari ücret seviyesinde yatarsa emekli maaşınız düşer.

  54. Suat dedi ki:

   Fazla ödenen ssk primi emekli masimi düşürürmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla ödenen prim gün sayısı emekli maaşınızı düşürmez. Emeklilik gün sayısını doldurduktan sonra düşük ücret ile çalışmak emekli maaşınız düşürür. Çünkü emekli maaşı hesaplama oranları kademeli olarak 2008 sonrası düşürüldü.

  55. Zeynep Sağlıcak dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 1973 doğumluyum, sigorta başlangıcım 26.05.1995. Bu tarihten itibaren 01.01.2012 tarihine kadar arada boşluk olmadan kesintisiz olarak çalıştım. Sonra bir süre ara vermek zorunda kaldım. Toplam prim gün sayım 6.105 olup, yaşımı bekliyorum (4 senem var), primlerin yüksekten yatırıldı, 12.2011’de son aldığım brüt 5.440 TL idi.
   Şimdi tekrar çalışmak zorundayım ve o kadar yüksek maaş almam mümkün görünmüyor bu şartlarda tabii. Bizim gibi durumda olanlar için bunun bir alt sınırı var mıdır? Emeklilikte maaşımın etkilenmemesi için brüt maaş ne kadar talep etmem gerekir?
   “İnternette, 2008 sonrası çalışmalarda asgari ücretin 3 katından fazla olursa emekli maaşınız düşmez” diye bir yazı okumuştum.
   Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.
   Saygılarımla,

  56. serkan dedi ki:

   12/12/1973 doğumluyum 15 mart 1992 sigorta başlangıcım var pirimlerim kurumsal şirket avantajıyla bürüt maaşım üzerinden ödendi ev almak için o şirketten ayrılmak zorunda kaldım bundan sonra çalışacağım yerler belki o şirket kadar kuvvetli ve düzenli olmayacak belki bu olumsuzluk maaşıma etki edermi kısmetse 9 senem var emekli olmaya malum yaşa takıldım şuanki pirimim 6790 gün saygılarımı sunarım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim ödeme günleriniz aylık bağlanma oranlarının yüksek olduğu dönemlerine denk geliyor. Primleriniz düşük ödense dahi emekli maaşınızı çok fazla düşürmez

    1. serkan dedi ki:

     alakanıza teşekkür ederim

  57. Alper dedi ki:

   Merhabalar benim teknik bi sorum olacak 2005 4 nisan sigorta prim başlangıcı m 12 yıl 2 aydır primi m sürekli yüksekten yatıyor 1 sene sonra işten ayrılsam primi doldurmak icin son 7 seneyi asgari den elden yatır sam emeklilik maaşı hesaplamada yüksekten yatan 13 yıl 13/20 oranında dengeli bir şekilde etki eder mi elden yatıracağım düşük tutarda 7 /20 oranında mi olur emeklilik maas hesabı nasıl olur ? Birde allah izin verirse 61 yaşında ölme yaslarina teorik olarak yakin emekli olacağımdan çalışmıyor Ken sagliktan faydalanma imkanı olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 sonrası yatan primlerin emeklilikte çarpımı düşük. Primleriniz 1999 öncesi yüksek olsaydı son dönemleriniz çok etkilemezdi. Emekli maaşınız düşer ama ne oranda düşeceğini brüt primlerinizi bilmediğinizden bir şey söyleyemiyoruz. 2. sorunuza gelirsek isteğe bağlı brüt asgari ücretten prim öderseniz. Sağlıktan da yararlanabilirsiniz. Çok fark eder mi bilmem ama emeklilik yaşınız 60

  58. Celal GÖÇHAN dedi ki:

   sadece pazar günleri 2 pazar tezgahında tekstil ürünleri satan,ekim 2016 da işe başlayan ve sigortalı geçen hiç hizmeti olmayan 72 yaşındaki eşime vergi dairesine kayıtlı diye bağkurlu diye Bağkur’a kaydı yapılırmı? Yapılan işlem kanuna uygunmu ? Eşim işini 23/05/2017 tarihinde bu gün terk etti. Tahakkuk ettirilen Bağkur Primi Kurumca terkin edilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vergi kaydı olan mükellefler otomatik olarak sgk bildiriliyor ve bağkur kaydı oluşturuluyor. Bunun 1 gün veya 30 gün olması önem arz etmiyor. Aylık prim gününün 30 gün olup olmayacağı ile ilgili 170 SGK danışma hattından bilgi alabilirsiniz.

  59. AYDIN dedi ki:

   Merhaba,

   Prime esas kazanç tespit davasını kazandım,1 gün sonra emeklilik müracaatı yapacağım dosyam yargıtayda emekli maaşı bağlandıktan sonra dosyam onanır ise onama tarihinden itibarenmi emeklilik maaşı güncellenecek,Şu an 1,5 aydır çalışmıyorum işsizlik maaşı alıyorum,işsizlik maaşını ne zaman kestirmem gerekiyor cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda ”İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir. ” der. emeklilik hakkı kazandığınıza dair yazıyı aldığınızda İş-Kur a bildirim yapmalısınız.

  60. ismet dedi ki:

   merhaba.prim gün sayısı dolduktan sonra sigortalı çalışmak zorundamıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim gün sayısını doldurduktan sonra çalışmak zorunda değilsiniz. Emeklilik şartlarından sigortalılık süresini ve yaşınızı doldurduktam sonra emekli olursunuz.

  61. Müşadir dedi ki:

   İyi günler. Emekliliğime 5 yıl kaldı. 26 yıl yüksek primden yatan sigortama 5 yıl asgari ücret yatırınca emekli maaşım çok mu değişicek. Alacağım emekli maaşı çok mu düşecek?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik için yatmış olan primlerin büyük kısmı 2000 yılı öncesine dayandığından son 5 yıllık düşük prim kısmen maaşınızı düşürür ama çok büyük bir etki yaratmaz.

  62. Nur Arıkan dedi ki:

   SSK 4/a kapsamında çalışıyorum. Seneye emeklilik yaşım doluyor. Emekli olduktan sonra tekrar aynı iş yerinde çalışmaya devam edersem. SSK’dan alacağım emeklilik maaşımda düşme olur mu? ve çalıştığım iş yerinde aldığım maaşın belirli bir yüzdesi düşer mi? (yüzde kaç kesiti yapılıyor?)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni Sosyal Güvenlik Mevzuatında, nereden emekli olursa olsun, emekli olduktan sonra SSK’lı olarak bir işte çalışanların emekli aylıklarından kesinti olmaz.

    Emekliliğin tadını çıkarın 🙂

  63. 29 YIL TAM SSK LI OLARAK CALIŞIYORUM GUN SAYIM 9850 1968 /09/05 DOĞUMLUYUM GÜN SAYIM FAZLA ACABA EMEKLİ MAAŞIM YİNE DÜŞÜK MÜ OLUR PRIM YATTIKCA MAAŞ DÜŞER DİYE İNSANLAR SÖYLÜYORLAR ASGARİ ÜCRETTEN GÖRÜNÜYORUM HEP SİSTEMDE MALESEF DURUMUM HAKKINDA BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM SAYGILARIMLA

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Aylık Bağlama Oranlarının kademeli olarak düşmesinden dolayı Asgari ücretten yatan primler emekli maaşını düşürebiliyor. E-devlet şifrenizle şuanda ne kadar emekli maaşı bağlanacağını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

    https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama

    1. Bukhet Uzuner dedi ki:

     Asgari ücretten yatan prim derken alt taban kaç lira olursa düşmez. Asgari ücret 1404 TL bunun üzerinde yatınca mı düşmüyor. işyerimimiz bizler adına yatırdığı primleri e-devletten görebiliyor muyuz? e devlette P.E.K basamak değerde görülen rakkam bizim adımıza yatırılan pirim mi oluyor? Bunu nasıl öğrenebiliriz?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Eğer giriş tarihiniz 2008 sonrası ise emeklilik maaşında bir düşüş yaşamazsınız. Emeklilik aylığı bağlama oranı 1999 öncesi 1999-2008 arası ve 2008 yılı sonrası olmak üzere kademeli olarak düştü. Bu yüzden yapılan hesaplamalara göre 2.500,00 TL altı brüt ücret alanlarda düşüş yaşanıyor. E-devet sisteminde hizmet dökümünü görebilirsiniz. PEK basamak değerde görülen rakamlar brüt ücretinizdir

      1. Bukhet Uzuner dedi ki:

       1993 Ağustos girişliyim, 1970 doğumluyum. E-Devlet sisteminde P.E.K 2643 TL gözüküyor. Siz 2500 altı brüt ücret alanlarda düşüş yaşanıyor demişsiniz ancak yukarıdaki bir başka danışman cevabında 3000 TL diye yazmış. Doğru rakam hangisi?

  64. Nur Şahin dedi ki:

   1993 girişliyim (ssk), pirim gün sayım doldu, yılım da doldu, 2018 yılı ortalarında yaşım da dolacak (50 yaş). 2018 yılında yaşım dolduktan sonra emekli olmayıp çalışmaya devam edersem ileride emekli olduğumda maaşımda düşme olur mu? Yoksa çalıştıkça emekli maaşım artar mı? (eski uygulamaya göre maaş düşüyordu)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Eğer Brüt maaşınız 3.000,00 TL nin üzerinde ise emekli maaşınızda artışolur. Asgari ücretten yatıyorsa bağlanacak Emekli Maaşınızda düşüş olur. 2008 sonrası yatan primlerde maaş bağlama katsayısı düştü.

    1. Nur Şahin dedi ki:

     Asgari ücretten yatıyorsa derken brüt maaş 3000,00 TL altı asgari ücret mi kabul ediliyor? (yoksa 1400 tl mi). Şu andaki brüt maaşım 2.615,00 TL ancak bu ilerleyen aylarda artacaktır. Seneye 3000,00 civarlarında olur diye düşünüyorum. ALO 170 aradım aynı soruyu sorduğumda bana prim artışı maaşı düşürmez dediler.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Prim artışı elbetteki maaşınızı düşürmez. Belirttiğiniz Brüt maaşınıza göre bir düşme olmaz. Ama iş değiştirip sigorta primleriniz daha düşükten yatarsa düşüş yaşarsınız.

  65. Kemal dedi ki:

   Iyi gunler
   12 eylul 2017 de Allah nasip ederse Bagkur esnaf emeklilik dilekcesini verecegim.10130 gun odenmis primim var.
   1- Haberinizde bahsi gecen maas düsmesini engelleyen hesaplama bana uygulanirmi?
   2- e- devlette emekli maasim 1250 tl gozukuyor.maas baglanirken bu miktara ilave olacak bir para varmı yoksa gozukenmi baglanir.

  66. ünal dedi ki:

   selam ben asgari üğcretten 2015 yılında emekli oldum 5300 gün ödemem gerekirken 7830 gün ödemem var bu fazladan ödenen primleri geri alabilirmiyim bu fazladan ödenen primlerin bana faydası deil zararı oldu

  67. Abdullah KArtal dedi ki:

   1991 haziran ssk girişliyim 1999 dan 2015 temmuza kadar bankada çalıştım. Primlerim hep yüksek rakamdan yattı .2010 dan 2015 e kadar da tavandan yattı. Prim gün sayım ve çalışma yılım doldu 72 doğumluyum yaşımı bekliyorum.
   SSk olarak çalışırsam maaşım düşermi.
   Yoksa çalışmadan 52 yaşı mı beklemeliyim

  68. lokman dedi ki:

   merhaba iyi günler dilerin bu son torba kanunda yürürlüğe giren tek düzen pirim indirimi (53 tl) biz 4/a çalışanların maasına yansır mı teşekkür ederim

  69. Fettah Alvur dedi ki:

   Ben 01/03/2016 Yılında emekli oldum 8231 gün pirim yatırdım benim devletim benim bu 30 yıllık yatırmış olduğum pirimler doğrultusunda bana layık gördüğü aylık miktarı 1200 TL allah aşkına bunca verilen emeğin karşılığı bumu olması gerek birileri beni aydınlatırsa sevinirim ülkemizde askari 4 kişilik bir ailenin masrafını açıklarken hiçmi vicdanınız sızlamıyor 1200 TL ile kim geçinebilir.

  70. Mustafa Yener dedi ki:

   Merhaba Ben 03.03.1964 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 07.05.1997 tarihinde isteğe bağlı bağkur olarak giriş yaptım bir fiil 9 sene prim yatırdım sonrasında ise tarım bağkura geçtim 10 senede burdan prim yatırdım sonra EK’5 e geçtim burdanda 1 senedir yatırıyorum benim prim doldu gözüküyor GSS ye geçsem bi zararı olur prim yatırmasam yardımcı olur musunuz?

  71. Adem Akyön dedi ki:

   16.06.1970 doğumluyum 01.05.1990 sigorta başlangıcım var şu an 7020 gün pirimim var emeklilik için 52 yaşımı beklemek zorundayım.daha fazla pirim ödersem emekli maaşımda her hangi bir artış yada azalma olurmu ne yapmamı tavsiye edersiniz halen çalışmaktayım.saygılarımla

  72. cevdet kavuncu dedi ki:

   ben yüksekpirimim oldugu haldedüşük maaş alıyorum pirimim onbeşyüzdür bana emekli olduğumda1250 tl maaş baglandı şimdi 1450 tl alıyom ben bununiçin ne yabmalıyım

  73. Mehmet polat dedi ki:

   01.07.1991 ssk girisliyim 24 yıl 8 ay bir fiil hala çalışmaktayım. Askerlik borclanmami da ödedim. Sizden ricam ben tam tarih olarak nezaman Emekli olurum. Ve nekadar Emekli maaşı alırım cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  74. hakan dedi ki:

   Selamlar,çalıştığım ş­irketten an itibariyl­e çıkartıldım, sigort­a ödemelerim yüksekti­ 6 bin 7 bin gibi ayl­ık, emekliliğime 10 y­ıl var, 8500 günüm,ve­ 26 yıllık işçiyim so­rum şu hiç çalışmasam­ 10 yıl sonra emekli ­olurken emekli maaşım­ yüksekmi olur yoksa ­hiç faydası olmazmı d­emek istediğim çalışı­rsam asgari ücretten ­gösterilecek bu emekl­i maaşımın düşük olma­sına sebep olurmu.Şim­diden teşekkür ediyor­um başarılarınızın ­devamını diliyorum.

   –­

  75. Elif dedi ki:

   Merhaba, annem isteğe bağlı Bağkur primi ödemekte. 2000 yılında başladı. 5400 günü doldurdu. 60 yaşı doldurmaya 3 yılı var. Hala prim ödemeye devam ediyoruz. Prim ödemeyi bırakırsak emekli olduğunda daha az mı para alır, fark be olur. Devam etmeli miyiz?

  76. mehmet yıldız dedi ki:

   08,10,1993 tarıhınde sıgorta gırısım var.
   prım odeme gun sayıısı 6071 gun .
   bu duruma gore ne kadar daha prım odemem gerekıyor ve ne zaman emeklı olurum.ayrıca fazla odedıgım prımler maasıma yansırmı
   tesekurler

  77. İhsan dedi ki:

   Bugün SGK ya gittim emeklilik işlemleri için bana bağkurdan sizi 2yıl önce emekli olmuşsunuz dediler ben 2yıl prim ödedim artı maaş almadım bu2yılın parasını alabilirim

  78. bayram kumru dedi ki:

   emekliliğime son 7 yıl primlerimi yüksek ödersem emeklilik maaşı ne kadar fark eder

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda rakam belirtemiyoruz. Ancak alo 170 SGK danışma hattını arayarak bilgi alabilirsiniz

  79. Mehmet dedi ki:

   sigorta girısım 1990 doğum tarihim 1976 toplam gün sayım 6750 ssk 3000 tl civarinda yatmakta fazla prim yatrımakta olunuyor bana bır zararı dokunurmu önlem için ne yapmalıyım birde faz primlerimin para iadesı alacagima dair duyumlar var dogrumudur teşekkürler birde nezaman emeklı olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gün ay yıl olarak bilgileriniz olmadığından dolayı alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz

  80. ali dönergöz dedi ki:

   merhabalar ben 2008 de 5300 prim gün üzerineden emekli oldum ama 7000 gün üzeri günüm vardı kısa süre önce bi haber çıktı bu durumda emekli olanlar fazla günlerini sgk da alabilecekmiş
   bu nekadar doğrudur olabilirmi cevap verirseniz memnun olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğru bir haber, kurumunuza dilekçe ile müracat etmeniz gerekmektedir.

  81. Feyza dedi ki:

   1976 doğumlu 1992 sigorta girişli bayan bir çalışanım. Prim ödeme gün sayım 7200 Emekli olma şartlarında 5600 gün isteniyor. Ben şu an yaş beklediğim için çalışmaya devam ediyorum. Aylık brüt 4500 tl üzerinden prim yatırılıyor. Fazla ödediğim bu günler için emekli maaşım nasıl etkilenir emekli maaşım aşağı düşer mi, 4500 tl aylık prim maaşıma olumlu etki eder mi cevaplarsanız sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli maaş hesaplama işlemleri yapılmadığında olumlu yada olumsuz etki edebileceği bilgisini veremiyoruz lütfen alo 170 sgk hattını arayınız

  82. hicazi dedi ki:

   31 yıl bagkur yatırdım.1288 tl maaş baglandı.arkaaşım 25 yıl pirim yatırdı 1445 maaş alıyor.bu haksızlık degilmi ben 6 tı yıl fazla pirim yatırdım.ssk sordum fazla hizmetten 0.12 puan düşüyor dediler.biz ikimizde 12 basamaktan emekli olduk. yetkililere duyurulur haksızlık giderilsin.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şikayetinizi lütfen kuruma dilekçe vererek iletiniz

  83. SEBİYE ERTÜRK dedi ki:

   PİRİM GÜN SAYIMI DOLDURDUM ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUMPİRİMİN ASGARİ ÜCRETLE YATIYOR YAŞ BEKLEMEKTEYİM BU SÜRE İÇERİSİNDE PİRİM SAYIM ARTACAKTIR EMEKLİ MAAŞIMA NE TUR ETKİ EDER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ne kadar etki edeceğine dair net bir bilgi aktaramıyoruz. Lütfen alo 170 i arayınız

  84. Serra genç dedi ki:

   20 ekim 1999 meb de öğretmenliğe başladım ve 17 yıldır ara vermeden hala çalışmakdayım.doldurmam gereken hizmet yılım 25 mi?bu durumda 20 yılı tamamlayıp istifa etsem ve 5 yılı kendim emeklş sandığına ödesem olabılıyormu?25 yıldan sonra prım ödememe gerek varmı yaşa kadar?bırde bu durumda ikramiyeyi 20 yıllıkmı yoksa 25 yıllık mı alabılecegım?tskler….

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli sandığı emeklilik hakedişleriniz ve ikramiye işlemleriniz ile ilgili çalışmış olduğunuz kurum ile görüşme sağlayarak bilgi talep edebilirsiniz.

  85. haluk DIKICI dedi ki:

   Merhaba
   01/01/1974 doğumluyum 01/02/1988 çıraklık girişli sigorta başlangıcım ama primim 03/01/1992 itibaren aynı
   Numarama yatmakta ben çıraklık girişinden mi itibaren yoksa prim başlangıcındaki itibaren emekli olucam sizden ricam hangi tarihte emekli olurum saygilarimla,

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Adınıza prim yatırılan tarihi itibari ile başlar yani 03.01.1992 tarihi baz alınır ve emeklilik şartınız 25 yıl 53 yaş 5600 gün prim şartı aranır yani yaşınızı 01.01.2027 tarihinde dolduruyorsunuz bu tarihte 5600 gün priminiz var ise emekli olabilirsiniz.

  86. verdiğiniz hizmet için allah razı olsun.69 doğumluyum 93 ssk başlangıcım var 6200 günüm var prim olarak.askerliği borçlanmamın faydası ne kadar olur kaç gün borçlanayım.yaşı öne çekermi.şu andan itibaren ne kadar prim ödemeliyimki maaşı yüksek alayım.prim ödemeyi durdursam zararım olurmu.tekrar teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigorta girişinizden önce askere gitmiş iseniz yapacağınız borçlanma ile sigorta girişiniz geriye çeker.Emekli maaşınıza yüksek etki edebilmeniz için ne kadar prim miktarı yatırmanız hakkında hesaplama için kuruma başvurunuz. Ayrıca askerlik borçlanmasını da tamamını borçlanmak durumunda değilsiniz sigorta girişinizi geriye çekebilecek kadar borçlanmanız yeterli olacaktır.

  87. Betül dedi ki:

   16 ocakta emeklilik dilekçemi verdim…1971 doğumluyum ssk başlangıç 1987… 44 yaş 5225 gün 20 yıl şartlarına tabiyim.. Fakat 1987 de 9 ay ssk sonrasındaki 1131 prim eksiğimi 1991 1995 senelerine ait doğum borçlanması yaptım… 19.887 tl yatırdım.. 2000 -2005 arası Bağkur hizmetim var… 2008 sonrası 4a lıyım… sorum şu Bağkur geçmişim emekli maaşımı düşürür mü…4a primlerim asgsriden yattı… doğum borçlanması bağlanacak emekli maaşımı yükseltir mi…zannederim Mart 2017 de ilk maaşımı alacağım… inşallah 1000 liranın altında olmaz… öyle umuyorum bakalım ne olacak…

  88. Özden ÖZBENDER dedi ki:

   1989/03 ssk girişliyim.2020/08 emekli olacağım tarih.Şun 8400 günüm var.2020’de 9460 günüm olacak.Son 11 yıldır düzenli prim yatıyor.Net 2200 tl ücret alıyorum.Emekli olunca alacağım ücret ne kadar olacak bilgi verirmisiniz.Tşkler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  89. Ahmet yılmaz dedi ki:

   10 eylül 1964 doğumluyum 1 mayıs 1996 sigorta başlangıcım 2000 yılında emekli sandıgına girdim önce ssk idim askerlik 1990 yılında yaptım 3 yıl yıpranma payım var 1 buçuk sene yıpranma payım emeklilik yaşımı önceye çekerse kaç ay askerlik borçlanması yaparak en erken yaşta emekli olurum birinci derecenin birinden emekli olsam maaş kaybım olurmu fazla çalışanın emekli aylığı her ay iki buçuk lira düşer demişlerdi bu kalktımı teşekkür

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  90. Ahmet dedi ki:

   Merhaba,
   1997’den bu yana SSK’lıyım ve son 10 yıl primlerim hep tavandan yattı.
   2o yılı ve prim günlerimi doldurdum , bildiğim kadarıyla 25 yıl ssk lı olma zorunluluğum var son 5 seneyi daha düşük bir maaşlı bir iş yerinde çalışırsam ileride emekli maaşım düşer mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  91. ümit elb dedi ki:

   merhabalar, ben %42 engelliyim emeklilik tarihim ilk sigortalı olduğum tarihten sonra olan 15.10.2021 tarihine geliyor, emekli olmam için 4240 yeterliyken 2021 yılına geldiğimde 5500 gün gibi bir güne denk geliyor. sigortaya bildirilen bürüt maaşım 4000 civarında. emeklilik tarihinden sonra calışmamın emekli maaşına faydası varmıdır.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özür Oranı % 40 ilâ % 49 arasında ise, en az 18 yıldan beri sigortalı olmanız ve 4680 gün,
    Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaş şartı aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanılabilir.
    Ayrıca Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ.

    1. ümit elb dedi ki:

     ödediğim prim tutarına göre, prim gün sayım dolduktan sonra çalışmamın ilerideki emeklilik maaşına faydası varmıdır. bu konuyla ilgili bilgi verirmisiniz.

  92. Zekeriya Sengelen dedi ki:

   Ben 50 yaş şartımı yerine getirdiğim yıl ödediğim toplam prim 11,000 gün olacak. Bana emekli olmam için gereken 5375 gün. Peki 4775 gün fazla ödememi iade alabilecekmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurum bilgisi belirtmediğinizden dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  93. Cemal gültekin dedi ki:

   Benim emeki yaşım 52 yaşinda emeklı olacam
   Şuanda günlerım fazlasıyla dolmuş
   Ama daha yaşım 42 ben 10 sene daha şalışıp prım
   Ödiyecem fazla gün pirimim olacak halıyle
   Maaşım a yansırmı artı olarak

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  94. SEDAT NURİ BATMAZ dedi ki:

   12/02/1974 DOGUMLUYUM SİGORTA BAŞLAMA TARİHİM 06/06/1996
   4030 PRİM GÜNÜM VAR NORMAL ŞARTLARDA NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM AYLIK YATAN PRİMİM 5070 TL VE NE KADAR ORTALAMA MAAŞ ALABİLİRİM şİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  95. ramazan adalı dedi ki:

   ramazan adalı sgk gırıs gunum 01 03 1985 1995 senesıne kadar 1591 gunum var 1995 / 2000/10 ay arası 1860 ıstege baglı sgk gunum var 2000/10 / 2013 01/ 06 arası bagkur 4530 gunum var 2013/ 01/ 06 tarıhınde bagkurdan cıkıp 2017/ ocak tarıhıne kadar sgk oduyorum toplam sgk pırım gunum 4742 var toplam bagkur gunum le beraber 9272 gunum oluyor emeklı yasım 48 suankı yasım 50 buna gore emeklılık dılekcemı verırsem fazla gunumden dolayı maasım dusermı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır RAMAZAN Bey, Ancak Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  96. Nüsret YILDIZ dedi ki:

   Merhaba iyi pazarlar ben sgk 4/c ile çalışanım yalnız 25 yılı dolduralı 5 yıl geçti ve daha 4 yıl yaşı tamamlamam için çalışmam lazım çalışıyorumda. Bu fazla çalışmalar ileride emekli maaşımın miktarını düşürürmü

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    NUSRET BEY, Yaş dışında diğer şartları tamamladığınız gün itibarıyla almış olduğunuz maaş, bu süreçten sonraki çalışmalarınızdan aldığınız maaştan yüksek olursa maaşınız düşebilir
    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  97. merdan yazar dedi ki:

   slm 04/ 05/ 1971 dogumluyum ssk girişim 12/ 01/ 1987 01/ 08/ 1998 yılına kadar toplam ssk gün sayım 090 gün 01/ 08 /1998 yılından 04/05/ 2011yılları arası toplam -4650 gün mecburi tarım sigortam var 05/05/2011 tekrar ssk toplam ssk gün sayımşu an 2070 gün e devletten baktıgımda emeklik şartı 50 yaş 5375 gün sayısı görünüyo benim toplam günüm 6700 oldu yani gün sayım fazlası var ama ssk askari ücretten emeklime 4 yıl var YUSUF BEY size sorum şu emekli maşımı yüksek almak icin N yapmam lazım tşkler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  98. Filiz Şenöde dedi ki:

   07.07.2000 4 A sigorta girişliyim.38 yaşindayım.5497 prim gün sayim.7000 gün dolunca prim odemeye devam etmem mi etmemem mi faydama?Ayrıca son 1 yildir primi yüksekten yatirtiyorum.Emekli maaşina faydası olacakmı.Kanunlar surekli değisiyor kafam karistı???Teşekkürler…

  99. Vedat Ergün dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey,

   Öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. Ben 02.08.2019 da emekli olacağım.prim günüm 9000 gün. Bundan sonraki son 2,5 senemin yüksek prim öemesinin emekli Maaşımı yüksek almama faydası olur mu? Teşekkürler

  100. İrfan dedi ki:

   15.12.1967 doğumluyum.İşe giriş tarihim 15.12.1986 sigorta başlangıcı. İşten çıkış tarihim 01.08.2016 dır.Toplam prim gün sayımı 9053 gündür.Şu anda işsi,lik maaşı alıyorum.(En son aldığım maaş brüt 3750)
   Soru 1: Ne zaman emekli olurum ?
   Soru 2: Şu an da sigortalı bir işe çalışırsam emekli maaşım düşer mi veya maaşım artar mı
   Yardımcı olursanız sevinirim.Cevabınızı bekliyorum.

  101. Serap dedi ki:

   Merhaba 1977 doğumluyum sigorta girişim 1995
   Yıl ve günüm doldu yaşı bekliyeceğim asgari ücretin brütünden yatırılıyor sigortam hala.işe devam ediyorum emekli maaşımdan düşüş olur mu? Teşekkürler

  102. Suat Çelikten dedi ki:

   Yukarıdaki sorumda söylemeyi unuttum benim çiftçi kaydım devam ediyor iptal etme şansım yok .Saygılar

  103. Suat Çelikten dedi ki:

   02.08.1967 doğumluyum 8.4.1992 yılında SSK’lı olarak işe başladım 540 günde askerlik yatırdım.1.2.2005 tarihine kadar asgari ücretin 2 3 katı maaşla çalıştım. daha sonra işten çıktım 2008 de tarım bağkurlu oldum 1813 gün oradan primim var. Şirket kurdum 593 gün oradan primim var. 12.12.2014 tarihinden beri SSK’lı olarak çalışmaktayım asğari ücretten.Emekli maaşım nasıl olur veya en uygun ne yapmalıyım.Saygılar

  104. ramazan asa dedi ki:

   benim yaklaşık 9000 bin gün primim var emekli olmama 6 yılvar prim ödemeye devam edeyim mi fazla prim bana faydası olurmu yoksa zararımı olur

  105. MUSTAFA KARATEPE dedi ki:

   1995 sigorta girişim var. istenen prim gün sayısı 5750 kalan hizmet süresi 3yıl 7 ay görünüyor. şuan ödenen prim gün sayım 6150 . sorum şu saglıktan yaralanabilmem için sigortalı bir işte çalışmaya devem etmelimiyim. yada GSS yaptırmam yeterlimi. birde ileride bağlancak emekli maaşımı etkilermi. etkiler ise yüseltmek için ne yapmalıyım. ilginiz için şimdiden TEŞEKKÜRLER YUSUF BEY.

  106. ersin yılmaz dedi ki:

   Emekli maaşını arttırmak için;

   Fark ücretini ödemek koşuluyla, geçmişte yatırılmış ssk primlerini yükseltmek mümkün müdür?

  107. Cngz bl dedi ki:

   Merhaba
   83 doğumluyum 3600 gün yatan son 1 yıl brüt ortalama 4bin TL böyle devam edip 7bin tamamlayıp sonrasında 60 yaşı beklersem maaş düşermi
   Tşkler

  108. Eserinim dedi ki:

   Merhaba 74 doğum luyum 90 ssk girişliyim.5525 gün doldu fakat 52 yaşı beklemek zorundayım.bu arada asgari den prim ödemeye devam edicem..maaşımı olumsuz etkilermi ?
   Yada 15 gün gösterse işyeri ,fakat bu 15 günün primini yüksek maaş dan ödese ileride maaşımı olumlu etkilermi.? Ne yapmalıyım .?
   Teşekkürler

  109. Sadettin dedi ki:

   Önceki işyerimde brüt 3.450 tl den sigorta primim ödeniyordu şu an çalıştığım (işe yeni basladım) işyeri asgari ücretten ödüyor prim günüm dolu 6250 günüm var 1987 girişliyim yaşı doldurmama 9 yılım var emekli maaşım düşermi

  110. mehmet kaynar dedi ki:

   slm benim 5 kasım 2016 itibarı ile 1625 gün bağkur 5400 gün ssk olmak üzere toplam 7025 sigorta prim günüm var 2023 yılına kadar yaşı bekliyorum bu zamana kadar prim ödemem devam ederse emekli maaşım da düşüş olurmu haricen de 540 gün askerlik borçlanması yapma durumum söz konusu lütfen bana bir akıl verirmisiniz teşekkürler saygılar…. mehmet kaynar

  111. İrfan TAN dedi ki:

   01/02/1990 yılından beri hiç boşluk olmadan çalışıyorum pirimlerim yüksek olarak ödenmiştir 01/01/2017 tarihinden sonra (bürüt maaşım 3500 tl )den işe başlayıp çalışırsam 01/03/2020 de emekli olcam bu maaş tutarım emekli maaşımı düşürürmü yoksa bu haliyle bıraksam daha karlı olurmuyum.

  112. fikret moral dedi ki:

   Merhaba; geçen sene emekli oldum . 2008-2010 yılları arasında 2 yıl libyada çalıştım , şirket primi düşük yatırmış.Dava açarsam veya ssk ya müracat edersem, emekli maaşında artış olabilirmi ?

  113. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar…
   Benim sorum en son çalıştığım işyerinden 2500 TL maaş alıyordum ve bu rakam üzerinden sgk bildirgem yapılıyordu rahatsızlandığımdan dolayı işten ayrıldım ve emekli olmama 2 sene 4 ay var bu aşamada kalan günlerim için ne kadarlık bir maaş gösterilmesi emekliliğimde faydalı olur. Şimdiden teşekkürler…

  114. UFUK dedi ki:

   Babam 4a kapsamında 22 yıldır calısıyorum emeklılık sartları 25 yıl 9000 prım gun sayısı 55 yas istiyor.. Yasım 44 prım gun sayım 7380 ve 22 yıldır calısıyorum aynı yerde emeklı maasımın dusmemesı ıcın 25 yılı doldurdugumda ısten ayrılmam gereklımı yada fazla yatan prım yada sıgortalılık suresı emeklı maasımın dusmesıne sebep olur mu? saygılarımla..

  115. demet korkmaz dedi ki:

   MERHABA
   ben 1976 doğumluyum ve sgk girişim 01.11.1994 yılı .2016 nisan ayında olması gereken 5750 prim günümü doldurdum hatta şuan 5900 kadar primim var ama primim dolduğu halde çalışmaya devam ediyorum çünkü şu an 40 yaşındayım ve 51 yaşı beklemem gerekiyor emekli olmak için.ayrıca primlerim hep asgari ücret üzerinden yattı.benim merak ettiğim 51 yaşına kadar çalışırım heralde peki bu durumda prim ve çalıştığım yıl sayısı fazla olacağı için emekli maaşım düşük mü olucak bunu öğrenmek isterim .şimdiden teşekkür ederim bu hizmet için .

  116. İsmail GÖKÇE dedi ki:

   yaşım 43 sgk girişim ticaret lisesi stajerlikten 1987 gözükmekte ancak normal gün olarak 1995 mayıs gözükmekte 7900 günüm var ne zaman emekli olurum

  117. metin yildirim dedi ki:

   merhaba
   08091971 dogumluyum 1/10/1991-02/1999 a kadar bir iste calistim daha sonra 550 gun askerlik yaptim askerden geldikten sonra 10/2001 den 11/2003 yilina kadar bir baska iste calistim
   toplamda askerlik haric 3433 gun ssk calismisligim var

   2004 un ilk aylarinda yurtdisina ciktim ,o gunden bu gune 10/2016 yilina kadar yurt disinda calisiyorum.

   a) nezaman emekli olabilirim
   b) en yuksek emekli maasi ile nasil emekli olabilirim
   c) yurt disi borclanmasini kac gun yapmaliyim

   Tessekkurler
   Metin

  118. Mehmet dedi ki:

   Merhaba,
   Sayın Karataş,
   11.1968 Doğumluyum, 08.1986 Sigorta girişim var,
   10.131 gün doldurmuş durumdayım, Kasım,2016 işten ayrılacağım,
   Bu durum alacağım emeklilik maaşını düşürür mü?
   Dışarıdan ödememi önerir misiniz?
   Ne kadar prim ödersem alacağım emeklilik maaşıma olumlu katkısı olur.
   Teşekkürler,
   Saygılarımla,

  119. HALİS KUŞ dedi ki:

   2017 NİN 3. AYINDA SSK DAN EMEKLİ OLUYORUM İŞYERİ AÇSAM EMEKLİLİĞİMİ ETKİLERMİ

  120. Esra Aydın dedi ki:

   MERHABA,

   17.12.1968 DOĞUMLUYUM 01.10.1991 YILINDA SİGORTAM BAŞLADI. 17 ARALIKTA EMEKLİ OLMAYA HAK KAZANACAĞIM , PRİM GÜNÜM 7000 , PRİM GÜNÜMÜ 7200 GÜNE ÇIKARIRSAM 7100-7200 GÜN ARASINDA BİR FARKLILIK OLUR MU? YURT DIŞINDA BULUNDUĞUM GÜNLERİ 100 GÜN DIŞARIDAN ÖDEMEK İSTİYOR.

  121. Yüksel Öztürk dedi ki:

   Slm, 1972 doğumluyum.SSK girişim 1991 7.ay, çizelgede 5200 prim günü yazıyor.Benim şuan 6840. 5200 günün büyük kısmı tavana yakın yattı, dolduktan sonra asgari ücret yattı. Şimdi yine 5000 TL üzerinden yatmaya başladı.Emekli maaşım düşermi?

  122. mehmet çimşir dedi ki:

   merabalar10.05.1979 dogumluyum 1.10.1991 den çıraklığa başladım 4 yıl 91 de sigorta numarası aldım .e devlette sistemde ssk giriş 91 görünüyor.
   fakat primler 96 da başlıyor.5525 gün primim var 60 gün sonra prim doluyor ne yapmalıyım

  123. Yasemin dedi ki:

   Yusuf bey, 01.02.1992 sigorta başlangıç tarihim. Doğum tarihim 21.08.1974 doğum sebebiyle işten 2008 yılında ayrıldım o zaman 3952 prim gün sayım.Sonra bir işte çalışmadığım için 2005 ve 2008 yılında doğan çocuklarım için 690 ve 720 gün olarak doğum borçlanması yaptım. Prim günüm 5362 oldu.. Olması gereken prim günü 5525 ve 48 yaş şimdi ben yaşı beklerken kalan prim ödememi dışardan asgari ücretten yatırırsam emekli maaşımı düşürürüm ya da bi iş yerinde asgari ücretle çalışırsam yine maaşı düşürüyorum. Prim ödemesi bittikten sonra asgari ücretle çalışmanın bi artısı ve ya eksiği olurmu Sağlık hizmetlerinden eşimin sigortasından faydalanıyor. Emekli olduğumda kendi sağlık hakkım olurmu ayrıca sağlıkla ilgili bi ödeme yapmam gerekiyor mu.çok uzun yazdım kusura bakmayın. Şimdiden teşekkür ederim

  124. Fikret dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey,bende bir iki soru soracağım izninizle.Mart/1966 doğumluyum ,8/1992 bağkur girişim var ve devam etmekte ,09/2016 da 8730 günüm olacak ve indirim sayesinde 1593.00tl ödüyorum (9/2008 den sonrası için aylık ortama= 1700.00tl ve 13. basamak).

   a=emekli olacağım 9000 iş günü 07/2017 de ödemeyi bırakayım mı,
   b=03/2019 yaş gününe (53 yaş sınırı) kadar devam edeyim mi,
   c=eğer devam edersem primi ne kadar ödememi tavsiye edersiniz,
   cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
   Saygılarımla

  125. jolly dedi ki:

   merhaba, ilk sigorta başlangıcım liseden 1991 yılı. Ancak ilk tam zamanlı çalışmam da 1993 eylül. halen çalışmaktayım. Süre ve prim günümü haylice aştım. Primlerim en son 3800.tl den ödeniyordu. bu da her sene %10 civarı artar. bir sürü araştırıyorum ama tam olarak emin olamıyorum. yaklaşık 10 sene daha var emeklilik yaşım için. bu geçecek sürede bu şartlarda emeklilik maaşım düşer mi? çeşitli yazılarda okuduğumuz gibi günlük ücreti yükseltip gün sayısını mı düşürmeliyiz yada çıkış verip beklemeli mi? Son yapılacak düzenlemelerden bahsediliyor. 8/9/1999 tarihi öncesi istisna ne demek. yani erken emeklilik bu durumda benim için geçerli değil mi? yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler

  126. AYŞE DEMİREL dedi ki:

   5510 4 a sigortalıyım eksik günlerimi borçlanabilir miyim?Geriye dönük borçlanma çıktı mı acaba? hizmet yılım ve yaş şartım doldu 150 gün eksiğim var cevap verirseniz çok mutlu olurum kolay gelsin

  127. Cengiz TÜRKSEVER dedi ki:

   Merhaba yusuf bey ben temmuz da emekli oldum 1308lira maaş bağland.2016 da emekli olanlara ocak temmuz ve 100lira fark verilecek deniliyor gazete ve televizyon larda acaba bana verilen 1308lira maaş bu farklar hrsaplanıpmı verildi yoksa daha sonra verilecekmi teşekkür ediyorum.

  128. bülent dedi ki:

   22/03/1972 doğumluyum 01/6/1985 yılında sigortalı oldum 1985 yılında iş kazası geçirdim sağ el 2/ 3 parmaklarım yarım 2011 yılında malülen emeklilik başvuru yaptımbeni emekli yapmadılar su anda sigorta pirimim 9413 yaklasık yaklaşık 26 seneye tekabül ediyor peki bu erken emeklilik yasası çıkarsa ben yararlanabilirmiyim yararlanmam için ne yapmam gerikiyor şu anda hala özel söktörde çalışmaktayım normal emekli yaşım 49 bu konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  129. aydanur ataş dedi ki:

   15.02.1977 doğumluyum 15.03.1990 sigorta giriş 310 pirim gün sayım var.3 çocuğum var emekli olmak içi n ne gerekiyor .? kolay gelsin

  130. Aydın dedi ki:

   1-1-1995 bağkur girişliyim kesintisiz 7800 günüm var 10-02-1967 doğumluyum 1994 nisan ayında askere gittim 9ay kısa dönem askerlik yaptım ssk ve bağkurdan askerlik borçlanması yaparsam 2021 şubatta emekli olabileceğim söylendi emekli maaşımı artırmak için sskya geçmem avantajlı olur mu bağkurdan yaklaşık 983 tl maaş alacağım söylendi yoksa bağkurda kalmam dahamı avantajlı

  131. MGÜLER dedi ki:

   1969 mart doğumluyum. 01/07/1997’de bir gazetede 212 basın kadrosuyla çalışmaya başladım. Şu ana kadar 5511 gün primim ödendi. 5900 günde emekli oluyorum. Son 7 aydır medya dışında bir işte, asgari ücretle danışmanlık yapıyorum. Şu an günüm dolduğunda 2800 TL. civarı bir emekli maaşı alacağım görünüyor uyg.ssk.gov.tr adresinde. 5900 günüm dolduktan sonra prim ödemeye devam edersem maaşım artar mı? Yoksa günüm dolduğunda prim ödemesini durdurmalı mıyım? Bir sorum daha olacak; Basın yasasına göre yıpranma payım hesaplandığında ne zaman emekli olabilirim. Teşekkürler.

  132. Mustafa Deşti dedi ki:

   İyi günler ben 1985 . senesinden 2016 yılına askeri ücretli çalıştım bana 1285tl emekli aylığı bağladılar benim günsayım 8900 küsür benim arkadaşlarım pirimleri benim gibi askeri ücretten yatmış benim arkadaşlarımda pirim günü 7000 küsür kimine 1400 küsür maaş bağlamışlar 5200 küsür olanlara 1250 tl bağlamışlar çok büyük haksızlık var kiminin maşı 1600 küsür ne gibi önlem alınacak benim duumum ne olucak bu arkadaşlarımın hepsi aynı şartlarda hepside düşük A skeri ücretten gösterilmişolduğu halde pirim günü az olduğu halde benden dağa çok maaş bağlanmış Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum Saygılarımla

  133. yusuf dedi ki:

   7923 prim günüm var 15/02/1994 sigorta başlancı 25/03/1971dogum 15ay askerlik borçlanması yattı2006yılında ne zaman emekli olurum asgari ücretle çalısıyorum kaç tl emekli maaşı alırım fazla yatan primlerin yararımı. zararımı var erken emeklilik hakım varmı askerlik borçlanmasının bana faydası olurmu teşekküredrim

  134. Mura dedi ki:

   08 03 1973 doğumluyum ilk ise giriş tarihin 08 06 1998 %40 engelli raporun var ne zaman emekli olurm

  135. Fettah ALVUR dedi ki:

   8235 gün SSK pirm günüm var ben emekli olalı 4 ay oldu hani Sayın Başbakanımız 1300 TL den düşük emekli aylığı olmayacak demişti bize layık görülen 1150 tl allahtan revamı, Birde önceden konut edindirme fonu adı altında fon vardı bu fon gün geldi işsizlik fonu oldu neden emekliye ayrılanlara bu fondaki birikmiş paraları verilmiyor bu hakmıdır ben hakkımı helal etmiyorum kimsenin zoruna gitmesi. NOT : Dilekçe yazdım insan yerine koyupta bir cevap yazmadılar SSK dan şikayetçiyim.

   1. Fettah ALVUR dedi ki:

    Dilekçe yolladım neden cevap gelmedi yoksa bizleri yoktanmı sayıyorsunuz seçimler yaklaşıyor bizlerde sizleri yoktan sayarız bilmem anlatabildimmi.

  136. Aylin Tokat dedi ki:

   Merhabalar,

   prim ve süre şartını tamamlamakla birlikte yaşı beklemekteyim. ortalama olarak maaşım hep tavandan yatırıldı. SGK sisteminden hesaplattığım üzere bugün itibariyle emekli olursam 3.500.-TL civarında emekli maaşı alabilecekmişim gibi gözüküyor. Bundan sonraki dönemde çalışmayarak beklersem maaşım yine yatırmış olduğum prime göre 2023 yılında ciddi olarak artacak mı? yoksa çalışmaya devam edersem 2023 yılında yine tavandan ödenmeye devam edileceği için daha fazlamı olacak? yani hangisi daha avantajlı. Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  137. oldman dedi ki:

   selam benim şantiyelerde ayrı ssk numarası olduğundan yıllık ssk prim sayısı 360ı geçen yıllarım var bunlar emeklilik maaşı hesaplanırken maaş rakkamını düşürdüğünü düşünüyorum bu konuda bilgi verirmisiniz

  138. Taner Güç dedi ki:

   1996 ssk girişliyim, 5050 günüm var ve halen çalışıyorum. Daha eklenmemiş 4 senelik bir Almanya çalışmam var. Sizce bunu ödememin emekli maaşıma faydası olur mu?

  139. hasan dedi ki:

   ben 1999 /08/01 girişliyim ben yaş yüzün de emekli olamıyorum ,peki fazaladan pirim yatırırsam emekli maaşım düşermi artarmı

  140. Ayşe dedi ki:

   Emeklilik günü hesaplattığımda, primlerimin çoktan tamamlandığı hatta 19 ay fazladan ödeme yapmış olduğum bildirildi. Emeklilik için 50 yaşımı bekledim. Geçen ay 50 yaşım doldu başburu yaptım . Bugün cevabı geldi ve 1.200 tl civarı lacağım söylenen maaşım, önümüzdeki ay 980 tl bağlandığı belirtildi. Bu nasıl bir iştir, asgari ücretten bile düşük.
   İtiraz ve mahkeme hakkım var mı ? Ne yapmam gerekiyor. Yol gösteririseniz çok memnun olurum.
   Saygılar, teşekkürler…

  141. Ali Mutlu dedi ki:

   Emekli maaşı düşmemesi için ne kadar günlük kazanç olması gerekiyor.? Benim aylık primim 3 300 .Emekli maaşım düşmemesi için yeterli mi? Teşekkürler..

  142. SAVAŞ TAŞPINAR dedi ki:

   10.01.1975.DOĞUMLU ERKEK SİGORTALIYIM.10.01.1993 SSK GİRİŞİM VE 1993 YILINDAN 249 GÜN SSK PRİM ÖDEMEM VAR ASGARİ ÜCRETLİ.20.06.2003 DEN 15.09.2008 YILINA KADAR 5YIL 2AY 25 GÜN TARIM BAĞKUR YATIRDIM.01.10.2008DEN 02.07.2013 YILINA KADAR 4YIL 9AY 2GÜN ESNAFİŞVEREN BAĞKUR YATIRDIM.03.07.2013 YILINDA SSK YA GEÇTİM VE 2013 YILINDA ASGARİ ÜCRETTEN 177 GÜN.2014 YILINDAN 360GÜN.2015 YILINDAN 360GÜN.2016 YILINDAN 31.07.2016.TARİHİNE KADAR 210GÜN PRİMLERİM YATTI.EMEKLİLİK PRİM GÜNLERİMİN DOLMASINA YAKLASIK 24 AYIM KALDI.SORUM ŞU BEN SON 24 AYIMI EN YÜKSEK PRİM KAÇLİRADAN ÖDENİYORSA SSKLI BİR İŞYERİNE GİREREK MAAŞIMI 30GÜN EN YÜKSEK TUTAR ÜZERİNDEN GÖSTERSEM EMEKLİ MAAŞIMI YÜKSEK ALMAMA KATKISI OLURMU OLMAZMI.BİRDE SON 24 AYIMI SSKLI ÇALIŞARAK EN YÜKSEK PRİM ÖDEME TUTARINDAN AYDA 10GÜN GÖSTEREREK TAMAMLASAM DAHA ÇOK FAYDASI OLURMU.TEŞEKKÜRLER…

  143. mevlut barut dedi ki:

   sayın hocam ben 47 yaşındayım sskgirişim 1986 pirimsayım10.000 gun emkliyaşım mejburi 49 olup benim pirimler askari ujret ten yatmakta benim emeklilikte 11500 bulur bu pirime göre maşım duşer mi saygılarımla

  144. imam karababa dedi ki:

   toplam primim 5023 5900 de doluyor emeklilik yaşı 57 yaşım 38 yatırılan brüt 2900 tl net 2200 gorunuyo primin arttırılaması emeklilik maaşını etkilermi arttırmalımıyım?

  145. SAVAŞ TAŞPINAR dedi ki:

   10.01.1975.DOĞUMLU ERKEK SİGORTALIYIM.10.01.1993 SSK GİRİŞİM VE 1993 YILINDAN 249 GÜN SSK PRİM ÖDEMEM VAR ASGARİ ÜCRETLİ.20.06.2003 DEN 15.09.2008 YILINA KADAR 5YIL 2AY 25 GÜN TARIM BAĞKUR YATIRDIM.01.10.2008DEN 02.07.2013 YILINA KADAR 4YIL 9AY 2GÜN ESNAFİŞVEREN BAĞKUR YATIRDIM.03.07.2013 YILINDA SSK YA GEÇTİM VE 2013 YILINDA ASGARİ ÜCRETTEN 177 GÜN.2014 YILINDAN 360GÜN.2015 YILINDAN 360GÜN.2016 YILINDAN 31.07.2016.TARİHİNE KADAR 210GÜN PRİMLERİM YATTI.EMEKLİLİK PRİM GÜNLERİMİN DOLMASINA YAKLASIK 24 AYIM KALDI.SORUM ŞU BEN SON 24 AYIMI EN YÜKSEK PRİM KAÇLİRADAN ÖDENİYORSA SSKLI BİR İŞYERİNE GİREREK MAAŞIMI 30GÜN EN YÜKSEK TUTAR ÜZERİNDEN GÖSTERSEM EMEKLİ MAAŞIMI YÜKSEK ALMAMA KATKISI OLURMU OLMAZMI.BİRDE SON 24 AYIMI SSKLI ÇALIŞARAK EN YÜKSEK PRİM ÖDEME TUTARINDAN AYDA 10GÜN GÖSTEREREK TAMAMLASAM DAHA ÇOK FAYDASI OLURMU.TEŞEKKÜRLER.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.