emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Fazla Mesai İzin Olarak Kullanılır mı?

Fazla Mesai İzin Olarak Kullanılır mı?

İş yaşamı beraberinde pek çok sorunu da getiriyor. Özellikle koranavirüs salgını yüzünden pek çok işletme sahibi ve çalışan sorunlar yaşamaya devam ediyor. Bu dönemde yaygın olarak görülen sorunlar ücrette indirim, mesainin izne çevrilmesi gibi konular oluyor.

İşten Çıkarma Yasağında Çıkarma Yapılmaz

İşverenin ücrette indirim teklifi söz konusu oluyorsa, bu durumda teklifi yazılı olarak yapmak durumundandır. Yani fazla mesai yerine izin ya da diğer yöntemler işveren tarafından sunuluyorsa, bu durum da yazılı olarak bildirilmelidir. İşçinin de eline geçen yazılı bildirimi 6 gün içinde, kabul ediyorsa, cevaplaması gerekmektedir. Eğer çalışan 6 gün içinde yanıt vermezse bu durumda bu koşullar geçerli olmayacaktır. Ücrette indirim yapılmasının kabul edilmesi halinde işverenin indirim sonrasında da daha sonra işten çıkarma tercihinde bulunabilir, böylece tazminat alımında da daha düşük bir tutar ödeyecektir. Haliyle ücrette indirim talebin için ihbar ve kıdem tazminatı açısından da düşünmek gerekmektedir.

İşten çıkarma yasağı ise halihazırda 17 Kasım’a kadar devam ediyor. Bu tarihten sonra da büyük bir ihtimalle uzatılacak. Yasak kapsamında işten çıkarma söz konusu olmamaktadır. Bu dönem kapsamında işten çıkarma olması halinde ihbar ve kıdem tazminatı ödenmeyecek şekilde gerekçelerin bulunması gerekmektedir. Fakat ikale sözleşme ile yani karşılıklı anlaşmaya varılarak iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde tazminat ödemesi yapılmaktadır fakat işsizlik ödeneği alma hakkı kaybolmaktadır. İşveren, kullanılmayan yıllık izinlerin ücretini de her durumda ödeyecektir.

Mesai İzne Çevrilebilir mi?

Mesai izne çevrilir mi sorusuna yanıt vermek için ilgili mevzuatı temel almak gerekmektedir. Fazla çalışma ücreti konusunda nokta 4857 sayılı iş kanunu çerçevesinde düzenlenmiştir. Bu kanun kapsamında her 1 saatlik fazla çalışma yani mesai yapmak için verilecek olan ücret, normal çalışma ücret tutarının saat başına düşen miktarı bakımından yüzde 50 olmaktadır. Buna göre örneğin 400 saatlik fazla çalışma karşılığı 600 saatlik ücret üzerinden hesaplanması gerekmektedir.

Fazla çalışma yani mesai karşılığında izin kullanmaya ise işveren karar verememektedir. İlgili mevzuat kapsamında çalışan talep ederse fazla mesai karşılığında zamlı ücret yerine her 1 saat için 1 saat 30 dakika izin kullanabilecektir. Kanun bu konuda net olup bu durumun ancak çalışan tarafından talep edilmesini gerektirmektedir. Kullanılacak izinler de yıllık izin sürelerinden indirilmeyecektir. Bu noktada fazla mesai yapan çalışan işveren ile anlaşma sağlayarak ücret yerine izin kullanabilecektir ancak bu noktanın sadece çalışan tarafından karar verilmesi gerekmektedir.

Kapanmış Şubedeki Kısa Çalışma Ödeneği Geri Alınır mı?

Kısa çalışma ödeneği için işverenlerin her bir şubeleri için ayrı başvuru yapmaları gerekiyor. Bu bakımdan her bir şube ayrı bir işyeri olarak kabul ediliyor. Temelde bir şubede faaliyetlerinin tamamen durması durumunda ödenekten yararlanılıyor. Fakat işyerinin faaliyetlerinin durması yerine kapanması halinde bu durumda İŞKUR tarafından şubenin ya da işletmenin kapanması halinde çalışanlara verilmiş olan ödenekleri işverenden geri talep etmektedir.

İadenin yapılması ise tamamen işverenin sorumluluğundadır. Başka bir deyişle ödenekten yararlanmış çalışanların bu konuda hiçbir sorumluluğu olmuyor. Bu yüzden iade tamamen işveren tarafından yapılacak olup işverenin de İŞKUR tarafından ödeneğin geri istenmesi halinde çalışanlardan almış oldukları ödenekleri talep etme hakkı yoktur. 30 Haziran 2020 tarihinden bu yana kısa çalışma ödeneği için başvurular alınmamaktadır. Bu yüzden kapanmış işletmeler, bu tarihten önce çalışanlarını başka şubelere nakil etmedilerse ve daha sonra faaliyetlerine son vermişlerse bu durumda İŞKUR tarafından talep edilecek ödeneği geri ödemek durumundadırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.