ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

EYT İçin SGK Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek?

EYT İçin SGK Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek?
23.04.2023

EYT düzenlemesinin yasalaşmasıyla beraber birçok kişi emekli olabilmek adına bu düzenlemeye başvuru yapmaya başladı. Ancak başvuru yapan bazı kişiler “SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış” ifadesi ile karşı karşıya kalıyor. Bu ifadeyle karşılaşanlar emeklilik başvuru işlemlerinde gelen evrak dosyasına kaldırılmış ifadesinin ne anlama geldiğini merak ediyor.

SGK Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Anlamı Nedir?

SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ifadesi EYT ile emekli olmak isteyenlerin merak konusu haline geldi. DYS üzerinden düşen dosyaların memurlar tarafından incelenip işleme alındığını ifade eden bu ifade, duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. SGK ile olan yazışmalarda bir evrakın işleme alınmadan önce SGK gelen evrak dosyasına koyulduğunu veya SGK tarafından işleme alınmadan önce bu dosyadan çıkarıldığını ifade eder. Bu durum, evrakın işleme alınmış ancak reddedilmiş olabileceği anlamına da gelebilir. Aynı şekilde kurum tarafından incelenip sonuçlandırılması için bekleyen bir evrak olarak da kabul edilebilir.

Evrakın işleme alınıp alınmayacağına veya sonucun ne olacağına ilişkin bilgi, kurumun yazışma sürecine bağlı olarak değişebilir.

Emeklilik başvurusu için adımları izleyebilirsiniz : https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-basvurusu/

SGK İşlem Yapıldı Ne Demek?

EYT yada normal emeklilik başvurusundan sonra DYS sistemine girip sorgulama yaptığınızda karşınıza “SGK işlem yapıldı” ibaresi çıkıyorsa eğer, başvurunuz tüm aşamaları tamamlamış ve başvurunuz bitmiştir anlamına geliyor. Bundan sonra emekli maaşı bağlanma süreciniz başlayacaktır.

Emeklilik 2 Servisi Gelen Evrak dosyasına Kaldırılmış Ne Demek?

Türkiyede yer alan her il müdürlüğü’nde farklı emeklilik servisleri yer almaktadır. Bu servisler 1-2-3-4 diye numaralandırılır. 1 ve 2 numaralı servisler genellikle 4/A yani SSK yada 4/B Bağkur emeklilik servisidir. DYS emeklilik sorgulama sisteminde 1 yada 2 numarayı görüyorsanız evraklarınız emeklilik servisinde işlem yapılmak üzere bekliyordur.

Gelen Evrak Otomatik Dosyaya Kaldırıldı Ne Demek?

Gelen evrak otomatik dosyaya kaldırıldı sonucunu görüyorsanız eğer evraklarınız tamamlanmak üzere kaydı alınmış anlamına geliyor.

Yorumlar

  1. Melike dedi ki:

    Peki dys de magluliyet için itiraza gidildi ve SGK dan dosya işlem yapıldığından kapandı diye bir ibare yazıyor bu ne demek oluyor acaba

  2. Emel dedi ki:

    Emeklilik 3 devredildi ne demek?