emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Evden Çalışmak Kalıcı Hale Geliyor

Evden Çalışmak Kalıcı Hale Geliyor
25.05.2020

Evden Çalışmak Kalıcı Hale Geliyor, Korona virüsü nedeni ile uygulanan evden çalışma yöntemi bazı şirketler için oldukça cazip hale gelmiş bulunuyor. Bu kapsamda firmalar çalışanlarına yaptıkları açıklamalar doğrultusunda, korona virüsü salgını sonrasında da çalışanların evden devam edebilecekleri yönünde hemfikir olmaya başlamış bulunuyor. Korona virüsü salgınının başlangıcının ardından dünya çapında birçok şirket evden çalışma istemine geçmiş bulunuyor. Bir çoğunda salgının etkisini azaltması nedeni ile ofise dönüşler başlamış bulunuyor.

Fakat gelen bir habere göre bazı şirketler ise evden çalışma sistemini daha verimli olduğu kanısına vararak bu uygulamanın kalıcı olmasına karar vermiş bulunuyor. Salgın sonrasında da evden çalışma sistemine devam edecek olan şirketler aşağıdaki gibi olmaktadır.

BOX

Box şirketinin CEO’su tarafından yapılan açıklama doğrultusunda [highlight color=”orange”]şirkette çalışan 2 bin personelin 2020 yılı sonuna kadar istedikleri yerden çalışmakta özgür olduklarını açıklamış bulunuyor.[/highlight] Açıklamaya göre salgın öncesinde zaten çalışanların % 15’i evden çalışmaktaydı. Belirtilen sayının gelecekte artacağını belirtirken, ofis ortamları ile ilgili olarak da ofislerin yaratıcılık ve iletişim üzerindeki etkisini de hatırlatmış bulunuyor. Bu sebeple çalışma sistemlerinin melez bir çalışma olacağını belirtmektedir. Gelecek dönemlerde haftalık toplantıların evden yapılacağını ve çalışanlarının evden rahat bir ortamda çalışmalarına yardımcı olacaklarının da altını çizmiş bulunuyor.

Twitter

Twitter, bir diğer sosyal medya yöneticisi olan Twitter’da evden çalışma konusunda benzerlik gösteren bir uygulamada bulunuyor. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, şirketin bazı çalışanlarının artık sonsuza kadar evden çalışmaya devam edeceklerini açıklamış bulunuyor. Fakat hangi departman çalışanlarının bu uygulamaya geçeceği ise henüz bir karara bağlanmış değildir. Şirket yetkilisi tarafından yapılan açıklama doğrultusunda çalışanlar için şu şekilde bir açıklama yaptı. Çalışanlarımız için evden işlerini yapabilecekleri bir pozisyonda bulunmaları ve bu durumu kendileri de istiyor ise sonsuza kadar evden çalışabileceklerini ifade etmiş bulunuyor. Diğer yandan ofise dönecek olan çalışanlar için daha güvenli ve daha sıcak bir ortamın beklediğini de sözlerine eklemiş bulunuyor.

Square

Square, Twitter CEO’sunun şirketlerinden birisi olan Square, yapılan açıklama neticesine göre salgın sonrasında isteyen çalışanlarının evden devam edebileceklerini belirten bir açıklama yapmış bulunuyor. Mobil ödeme ve finansal hizmetler üzerine hizmet veren şirket salgın sonrası ofislerin tamamen açılma işlemi gerçekleşse dahi evden çalışma sistemi devam ederek açıklaması yapılmış bulunuyor.

PSA Group

PSA Group, Fransız otomotiv üreticisi olan firma üretim hattı dışındaki çalışanlarının bundan sonra evden çalışmaya devam edeceklerini açıklamış bulunuyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada ise “Çeviklikte Yeni Dönem” adını verdikleri uygulamada, korona virüsü salgını sırasında olumlu deneyim ve efektif, üretim hattı dışındaki çalışanların evden çalışma işlemini kalıcı hale karar vermemize etkili olmuş bulunuyor denildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, gerekli olması durumunda yüz yüze görüşmeler yapılabilmesi için ofisler yeniden dizayn edilecek denildi.

Facebook

Facebook, sosyal medya kurucusu olarak anılmakta olan facebook CEO’su tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, çalışanlarının % 50 oranının önümüzdeki 5 ya da 10 yıl için evlerinden mesai yapmaya devam edeceğini belirtmiş bulunmaktadır. Alınan karar için yapılan açıklama neticesinde de şunları ifade etmiş bulunuyor. Evden çalışma kararı için bir çok etken bulunmaktadır. Çalışanlarımızı tatmin etme ve daha da geniş bir refah yaratma çabası bunun bir parçası olmaktadır. Diğer yandan yapılan açıklamaya göre de ofis ortamında çalışma işleminde kendinizi az denebilecek kadar insanlarla sınırlandırıyorsunuz. Evden çalışma işlemi yapıldığında ise bu durum farklı geçmişlere sahip, farklı bakış açıları olan birçok insana ulaşmayı mümkün kılmaktadır.

Shopify

Shopify, şirket CEO’su tarafından gönderilen bir mail içeriğinde çalışma hayatı ile ilgili olarak en başa döndüklerini belirtmektedir. Ofis merkezliği işleminin bittiğini ifade etmiştir. Bugünden başlayarak Shopify bir dijital kuruluş olmaktadır. Şirket CEO’su açıklamalarına şirket ofislerinin 2021 yılına kadar kapalı kalacağını belirtti. Sonrası için yaptığı konuşmasında isteyen çalışanın kalıcı olarak evden devam edebileceğini sözleşme eklemiş bulunuyor.

Resmi Gazete’de Yayımlandı, O Alımların Vergi Oranı Artırıldı!

Ramazan Bayramı Sonrası Mesai Saatleri Değişiyor!

Her Evden Bir Kişiye Koronavirüs Testi Yapılacak!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.