Banka Kredileri

2020 Ev Sahibi Olmak İsteyenler TOKİ Kredisi Nasıl Çekilir?

Ucuz ödemeler ile ev sahibi olmak isteyenler için TOKİ tarafından sunulan fırsatları değerlendirmek isteyenler TOKİ kuralarına katılarak ev sahibi olabiliyorlar. Ancak kura sonucunda ev hakkı elde edilse bile TOKİ’nin belirlediği tutar üzerinden peşinat yatırmak gerektiği için TOKİ kredisi çeşitli bankalar tarafından sunuluyor.

2020 TOKİ Kredisi Neden Çekilir?

2020 yılında TOKİ kredisi çekmek isteyenler için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank çeşitli kredi imkânları sunmaktadır. Krediyi çekmek için öncelikle TOKİ kuralarına katılım sağlamak gerekmektedir. TOKİ kapsamında 2+1 ve 3+1 daire tipleri bulunmaktadır. Dairenin metrekare büyüklüğüne göre taksit tutarları da değişiklik göstermektedir.

TOKİ çekilişlerini öğrenmek ve başvuru yapmak için TOKİ resmi internet sitesi ya da e – devlet takip edilebilmektedir. Başvuru yapacağınız çekiliş için ikamet ettiğiniz şehirde bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer ikamet ettiğiniz şehirde yapılacak kura çekilişe katılmak isterseniz başvuruları e – devlet üzerinden yapmanız gerekmektedir.

Başvuru tamamlandıktan sonra e – devlet üzerinden yatırılması gereken ön tutar belirlenecektir. Bu katılım bedeli, eğer çekiliş sonucunda kura çıkmazsa iade edilmektedir. Müracaat ücreti genelde başvurular sonuçlandıktan sonraki iki iş günü içinde iadesi yapılmaktadır. Eğer çekiliş sonucunda daire çıkmışsa, bu durumda belirtilen tarihlerde peşinat ödenmesi gerekmektedir.

TOKİ Kredisi Nasıl Çekilir?

TOKİ çekilişinde ev sahibi olmaya hak kazananlar peşinat ödemeleri gerekmektedir. Bu peşinatın temin edilmesi için ise genellikle TOKİ kredisi kullanılmaktadır. TOKİ Kredisi için başvuru yapılacak doğrudan kanal Ziraat Bankasıdır.

Ziraat Bankası TOKİ kredisi çekmek için şartlar ise şu şekildedir;
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Banka kredi notunun yüksek olması,
  • Çekilecek kredi tutarını düzenli olarak ödeneceğini gösteren gelir beyanı,
  • 3 + 1 konut başvurusu için 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • 2+ 1 konut başvurusu için 25 yaşını doldurmuş olmak,
  • Konut projesinin uygulanacağı bölgede en az 1 yıldır oturuyor olmak,
  • Daha önce konut kredisi kullanmamış olmak,
  • Başvuru sahibinin ya da eşinin üzerine kayıtlı bir mal varlığının bulunmaması,
  • Hane geliri olarak azami tutarın 4.500 TL olması halinde kredi başvurusu yapılmaktadır.

Ziraat Bankası TOKİ kapsamında verdiği kredilerde 2020 yılında 0,49 faiz oranı uygulamaktadır. Aynı şekilde bu tutarın ödenmesi de 240 ayı bulan vade oranları ile sağlanıyor. Başvuru yapmak için gereken belgelerin tamamlanmasının ardından bankaya başvuruda bulunulmaktadır. Bankanın başvuruyu olumlu değerlendirmesi halinde ilgili tutar doğrudan TOKİ hesabına yatırılmaktadır. Satın alınmak istenen konut bedeline denk gelecek şekilde kredi kullanımı mümkün olmaktadır.

Bu krediyi aynı zamanda daha önce projelendirilmiş ancak sahibi olmamış ya da ödeme sırasında sorun çıktığı için TOKİ tarafından geri alınmış konutlar için kullanmak da mümkündür. Böylesi bir durumda konut bedelinin tamamına yakın şekilde Ziraat Bankası’ndan TOKİ kredisi çekmek mümkündür. Projelendirilmiş konutlar için kura çekilişi yapılmamakta ve ihale üzerinden satış gerçekleştirilmektedir.

Halkbank TOKİ Konut Kredisi

TOKİ kredisine Halkbank’tan başvuru yapmak isterseniz başvurular kabul edilmekle birlikte, başvurunuz Ziraat Bankası’na yönlendirilmektedir. Konut Tahsis Belgesi, Ziraat Bankası’na yönlendirilmekte ve başvuru yine Ziraat Bankası tarafından değerlendirilmektedir. Olumlu sonuçlanması halinde ise Halkbank hesabı üzerinden kredi tahsis edilmektedir.

Bankalar aynı zamanda TOKİ yapılandırma kredisi imkânı da sunmaktadır. Yapılandırma kredisi TOKİ borçlarını aylık taksitler olarak değil de erken kapatmak isteyenler için sunulmaktadır. Erken kapatma durumunda konut bedelinden yüzde 22 oranında indirim sağlandığı için de bu durum oldukça avantajlı gözükmektedir. Yapılandırma kredisi için de Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’a başvuru yapılabilmekte ve borcun yüzde 75’ine yakın kısmı için kredi kullanılmaktadır.

Kredilere Erteleme Geldi, Kimler Kredi Ertelemesi Yapabilir?

Konut Kredisi İçin En Uygun Faiz Veren Bankalar

En Uygun Taşıt (Araç) Kredisi Hangi Bankalar Veriyor?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu