emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ev Kadınlarına Emeklilik Hakkı

Ev Kadınlarına Emeklilik Hakkı

Ev kadınları da çalışanlar gibi emekli olabilecek cümlesi her ne kadar kulağa çok mümkün gibi gelmese de son yapılan çalışmalara göre ev kadınlarının da çalışanlar gibi emekli olma hakkı bulunmaktadır. Ev kadınlarının emekli olması ile ilgili tüm detaylara bu haberimizde yer vereceğiz.

5510 sayılı Kanun gereğince, ev kadınları öngörülen şartları sağladığında daha düşük limitten prim öderse isteğe bağlı olarak sigorta yaptırabilecek. Böylece ev kadınları SGK’dan emeklilik hakkı elde edebilecek. Bu kanun ile birlikte belirlenen ev kadınlarına emeklilik hakkından yararlanmak isteyen kadınlar için bazı şartlar bulunmaktadır. Ev kadınlarının emeklilik hakkı elde edebilmesi için bulunması gereken şartlardan bahsedecek olursak, bir ev kadınının havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma, dantel, nakış işleri, örgü, turistik ürünler, ev yapımı aksesuarlar, sepet, hasır çanta, süpürge, fırça, ip, çiçek gibi ürünleri evde kendi imkanları ile yapıyorsa, 18 şartını doldurmuş olma şartını da sağlıyorsa ev kadınları için emeklilik hakkından yararlanabilecek. Buna ek olarak ticari ya da tarımsal faaliyette bulunan ev kadınları bu haktan yararlanamaz. Çünkü, tarımsal ya da ticari bir faaliyette bulunan ev kadınları Gelir Vergisi’ne tabi tutulmaktadır. Ev kadınları emeklilik hakkından yararlanmak isteyen ev kadınları, vergi dairesine giderek Gelir Vergisi Mükellefi olmadığına dair bir belge almalıdır. Sonrasında SGK’nın ‘ İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesini ‘ doldurmalıdır. Kimlik fotokopisini de alarak bulunduğu yerin SGK’sına başvurmalıdır.

Ev Kadınları Primleri Nasıl Ödüyor?

Ev kadınları için isteğe bağlı sigorta yapılmaktadır. İsteğe bağlı sigorta, sigortanın yapılma talebinin yapıldığı tarihinden sonraki ilk gün başlamaktadır. Ev kadınlarının prim ödemesi ile ilgili olarak merak edilen konular bulunmaktadır.

Ev kadınlarının emekli olabilmesi ile ilgili olarak çıkartılan yasaya göre, evde vergiden muaf olarak el işi yapan ev kadınları kendileri tarafından belirlenen kazanç miktarının % 32’sini prim olarak ödemek zorundadır. Yasaya göre belirlenmiş olan ev kadınları için ödenecek %32’lik primin, %20’lik kısmı “malullük, yaşlılık ya da emeklilik de denebilir ve ölüm sigortası”nı kapsayacak şekilde %12’lik dilimi ise Genel sağlık Sigortası primlerini oluşturacak. Bu yasaya göre yapılan düzenlemeler doğrultusunda 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında ev kadınlarının yatıracağı en düşük prim ‘455 Türk Lirası’ olarak belirlenmiştir.

İsteğe bağlı sigortalı, SGK’ya ödediği aylık primlerin karşılığı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir. Yasaya göre İsteğe bağlı sigortalı yapılan kişi, 5 yıl süresince primlerini ödemiş ölüm aylığı geride kalanlara bağlanabilmektedir. Ayrıca bu konu ile alakalı olarak akıllara takılan bir soru bulunmaktadır. Ev kadınları isteğe bağlı sigorta yaptırdığında yüzde 32 oranında primi ödediğinde hangi sigorta kapsamına dahil olmaktadır? sorusuna cevap verecek olursak, 5510 sayılı Kanun kapsamında ödenen primlerin Bağ-Kur kapsamında değerlendirilmesi kararı alınmıştır.  Esnafın ödediği Bağ-Kur primleri ayda 613 lira iken, sigortalı olmak isteyen ev kadınları yalnızca 455 lira yani 158 lira daha az prim ödeyerek emeklilik için BAĞ-KUR’a hak kazanabilmektedir. Ev kadınlarının emeklilik ile alakalı olarak merak ettiği bir konu daha bulunmaktadır. Primimi yatırdım peki ya ne zaman emekli olacağım, sorusu sık sık sorulmaktadır. Bu soruya cevap olarak söyleyebiliriz ki, ev kadınlarının emekli olabilmesi için BAĞ-KUR kapsamında 9000 gün prim ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Sadece prim ödeme şartı değil aynı zamanda ev kadınlarının emekli olabilmesi için 58 yaşını doldurması gerekmektedir. Buna ek olarak eğer ev kadınları emeklilik süresi dolmadan önceki son 3.5 yıl içinde başka bir işyerinde sigortalı işçi olarak çalışma fırsatı bulurlarsa emeklilik günleri 9000 günden değil 7200 günden hesaplanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.