Emeklilik

2020 Ev Kadınları İçin Emeklilik Primleri Ne Kadar ?

Ev kadınları için emeklilik prim ödemeleri, 25 yıl süre ile yapılmalıdır. Prim ödemelerinin miktarı 848 TL’den başlamaktadır. Ancak ev kadınları, eve giren toplam parayı delil olarak göstererek ödeyecekleri prim tutarını arttırabilir, bu sayede daha fazla emekli maaşı alabilir. Ev kadınlarının sigortalı olarak çalışabilmeleri, bu emeklilik türü için istenmemektedir. Bunun yanında ev kadınlarının günübirlik, sigortasız işler yapmalarında herhangi bir sakınca görülmez. Ev kadınları, bu kapsamda kendi yaptıkları ürünlerin satışını üstlenebilir, elden para alabilir.


Ev Kadınlarının Emekli Olabilme Şartları Nelerdir?

Ev kadınlarının emekli olabilmeleri için şartlar şunlardır:

 • Kişilerin emeklilik yaşları, 58 ve üzeri olmalıdır.
 • Türkiye Vatandaşı olan kişiler, bu imkanlardan yararlanabilmektedir.
 • Sigorta primlerinin isteğe bağlı sigorta kapsamında olması durumunda ödemelerin zamanında yapılması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigortanın yapılabilmesi için sigorta primleri yatırılırken, kişilerin evde ek iş yaptıklarını kanıtlamaları gerekir. Evde yapılacak ek işlerle ödemelerin yapıldığının kanıtlanması gerekmektedir.
 • Evden yapılan işlerin paketleme, el işi ya da küçük çaplı satış olması durumunda bunun ispatlanabilir olması gerekir.
 • Emeklilerin aylık veya haftalık olarak para ödemesini bankadan yapıyor olması gerekmektedir.
 • Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için ek işler haricinde herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olmaları gerekir.
 • Zorunlu sigorta kapsamında evden emekli olmak isteyenler sadece belirli işleri yapıyor olmalıdır.

Ev Hanımlarının Emeklilik Primlerini Tasarlayan Yasa Hangisidir?

Ev kadınlarının emekliliklerini kararlaştıran yasa, 2020 yılında değişikliğe uğramıştır. 6 Ocak tarihli yasa değişikliğine göre ev hanımları 25 yıllık emeklilik ödeneğini karşılamaları halinde emekli olabilmektedir. 50 yaşın doldurulmasından sonra bu hak kullanılabilmektedir. Kişilerin 1995 yılı ve öncesinde evlenmiş olmaları, 1970 öncesinde doğmuş olmaları gerekmektedir. ancak 2020 yılındaki yasa ile ev kadınlarının emekliliği yasal hale gelmiş, son düzenlemeler bu şekilde şekillenmiştir.

Ev Hanımları Emekli Olurken  İsteğe bağlı Sigorta Kullanabilir Mi?

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta ile emekli olması durumunda aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir:

 • İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapan kadının,en az 25 yıl emeklilik primi ödemesi gerekmektedir. gün sayısını erken doldurmak için toplu ödeme yapılması kanunlara aykırıdır. Yapılacak ödemeler sisteme geçse de kişilere erken emeklilik imkanı tanımaz.
 • Ev kadınlarının gün sayısı şartını yerine getirmeleri gerekmektedir. bunun için 58 yaşın doldurulması da gerekir. Prim ödemeleri 58 yaşın öncesinde sona ermiş olsa da, kişiler erken emeklilik hakkı elde edemez. Bu durum bir örnekle açıklanacaksa; kişilerin 30 yaşında prim ödemesine başlaması durumunda 55 yaşında emeklilik zamanları dolmuş olacaktır. Bu durumda kişiler, 3 yıl boyunca yaş beklemek zorunda kalacaktır.

Ev Hanımları Kaç Yaşında Emekli Olabilir?

Ev kadınlarının emekli olması için en erken yaş 58 olarak belirlenmiştir. Bu durumu, prim günü şartının erken yerine getirilmesi değiştirmez. Ancak bu durumun bir istisnası bulunmaktadır. Emeklilik primlerini kendi çalıştığı para ile ödeyen isteğe bağlı emekliler, 50 yaşında emekli olabilmektedir. Bunun için kişilerin kendi emeklilik primlerini kendileri ödediğini ispatlamaları gerekmektedir.

Ev Hanımları Kaç TL Emeklilik Primi Öder?

Ev kadınlarının emekli olabilmeleri için ödeyecekleri prim miktarı, 1 Ocak 2020’de yapılan son değişiklikle birlikte 847,87 TL’dir.1 Ocak ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında prim ödemelerinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Aynı zamanda bu prim ödemeleri, en düşük ev kadını için emeklilik prim miktarlarıdır. Ev kadınlarının yapacakları maksimum ödeme miktarı ise 6,356,85 TL olarak belirlenmiştir. Evden, vergiden muaf işler yaparak geçimlerini sağlayan ev kadınları, kazançlarının belgeleyerek prim miktarlarını belirler. Ev kadınlarının ödeyecekleri prim miktarları, kazançlarının en fazla %32’si olabilir.

Ev Kadınlarının Yapacağı Prim Ödemeleri Nasıl Belirlenir?

Ev kadınlarının ödedikleri primler, %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası için olurken; %12’si ise genel sağlık sigortası olarak kayda geçer. Bu kapsamda yapılacak işlemler, kişilerin yapacakları ödemelerin bu alanlara paylaştırılması ile gerçekleşir. Yapılacak ödemelerde kişilerin kazancı, evden iş yapıp yapmadıkları, isteğe bağlı mı yoksa zorunlu sigorta kapsamında mı oldukları gibi durumlar değerlendirilir.

Ev Kadınlarının Emekli Olabilmeleri İçin Geçerli Borçlanma Miktarı Ne Kadardır?

Ev kadınları için yapılacak borçlanmanın miktarı 2020 yılı içim 44.14 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu borçlanmalar, borçlanma nedenine göre farklı miktarlarda verilebilir. En düşük borçlanma tutarı 31,29 TL olarak belirlenmiştir.

Yurt Dışında Yaşamakta Olan Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi?

Ev kadınlarının yurt dışında bulunmaları durumunda emeklilik durumu, Türkiye Cumhuriyeti emeklilik bildiriminden gerçekleşmektedir. Yurt dışında bulunan ev kadınlarının emeklilik işlemlerinde, kişilerin borçlanma yapmaları gerekmektedir. Yurt dışında bulunma nedeniyle yapılacak borçlanmanın tutarı 44.14 TL olarak belirlenmiştir.

Emekli Olmak İsteyen Ev Hanımları Muafiyet Belgesi Kullanır Mı?

Muafiyet belgesi, ev kadınlarının emekli olabilmeleri için kullanacakları belgeler arasında yer alır. Bu belge, 3 yıl süre ile geçerlidir. 3 yılda bir belgenin yenilenmesi gerekmektedir. ev kadınlarının bu belgeyi yenilememesi durumunda prim ödemeleri kabul edilmemektedir. Ev kadınları, ödeyecekleri primlerle her yıl 1 puan kazanır. Artırımın limiti, günlük kazancının 15 katını geçmemesi gerekir. Kişiler, beyan edilen günlük kazanç miktarının en fazla 15 katına kadar ödeme yapabilir.

Ev Hanımları Emeklilik Başvurusunu Nereye Yapar?

Ev kadınlarının emeklilik başvurusunu yapabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekir. www.sgk.gov.tr adresi üzerinden başvuru alınmaktadır. Kişilerin bu sayfada bir form doldurması gerekir. Başvuru formunun doldurulup gönderilmesinin ardından prim ödemelerine başlanmaktadır. Başvurudan sonra 1 gün içinde sigorta giriş işlemi yapılır ve 30 gün sonrasında ödemelerin başlaması gerekir. Ödemenin yapılmaması durumunda borçlanmaya girilmez, kişilerin ödemeyi yapması için süre verilmesi gerekir.

Ev Hanımları Hangi Sigorta Türü İçin Prim Öder?

Ev kadınlarının sigorta ödemeleri Bağ-Kur kapsamında gerçekleşmektedir. Bu kişiler, Bağ-Kur kapsamında verilecek desteklerden yararlanabilir. Kişiler, prim ödedikleri dönem boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir. Ayrıca diğer emekliler gibi vefat etmeleri durumunda geri kalanlara ölüm aylığı bırakabilirler. Kişiler, Bağ-Kur’dan çıkmak isterlerse isteğe bağlı sigortaya geçebilir. Bu durumda sahip oldukları haklar kısıtlanır.

Ev Hanımlarının Prim Ödemelerinde Doğum Borçlanması Var Mıdır?

Ev kadınlarının her doğumda en fazla 2 yıl olmak üzere doğum borçlanması yapma hakları bulunmaktadır. Bu durumda kişiler, her çocukta 720 gün prim borçlanması yapabilmektedir. Kişilerin prim borçlanması hakları, günlük olarak hesaplanır. Bunun için en az 31 TL borçlanma yapılmaktadır. 2 yıl için toplamda en az 22.500 TL ödeme yapılması gerekir. Asgariden değil, yüksek primden yapılacak ödemelerde günlük en fazla 169.516 TL ödeme yapılmaktadır.

Ev Hanımlarının Emekli Maaşı Hesaplamalarında Nelere Dikkat Edilir?

Ev kadınlarının emekliliğinde dikkat edilecekler, ödenen gün sayısı ve çalışılıyorsa çalışma süresidir. Prim ödemeye başlanan tarih, alınacak maaşı etkiler. Ev kadınları için emeklilik günlük prim üzerinden hesaplanır. Bu nedenle kişilerin günlük olarak kayıt tutmaları ve e- devlet sistemini düzenli olarak kontrol etmeleri gerekmektedir. Sistemden yapılan ödemeler ve kalan prim günü miktarı gözlemlenebilir.

25 Yıl Evli Kalan Kadınların Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Kadınlarda 3600 Günden Emeklilik Şartları? Tüm Detayları

6 Yıl Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. 25 yıl evli kalmış hiç sigorta numarası almamış ev hanımlarının emeklisi

  Alınacak prim tutarı
  Varlık kriterlerine göre belirlenmeli. Şöyle ki,
  *Evi olmayan ve hane geliri asgari ücretten az olanlara yıl başına prim bedeli 500 ₺, 500 *25=12.500₺
  *Bir evi var hane geliri 5000 ₺, yıl başına prim bedeli 1000 ₺, 1000 *25 =25 000 ₺
  *Birden fazla evi ve diğer gayrimenkulu olanlara haneye giren toplam gelirin 10 katı TL gibi kriterler uygulanırsa bunun adil ve insani bir önemi olur. Şu durumunda yasa varlığı çok olana yarar. Çilekeş ev hanımına faydası yoktur.

  1. Merhaba,

   Hiç prim yatırmadıysanız. bu saatten sonra emekli olabilmeniz çok zor. Geriye dönük prim yatıramazsınız.

 2. merhabalar ev hanımıyım istege baglı sigortamı ödemesini yapamıyorum aynı zamanda eşimininde saglık sigortasından yararlanamıyorum bu durumun bi çözümü var mı acaba

 3. MerhAba benim esnaf vergi muafiyet belgem var emekli olabilmek icin pirimimi yatırsam eşim memur onun maaşından aile yardımı kesilir mi ?

  1. Merhaba,

   Eğer annenizin bir geliri yok ise babanızın maaşı da 1220 tl den düşük ise 2022 muhtaçlık maaşı alabilir. Ama mevcut durumda emekli olabilmesi çok zor. Allah uzun ömür versin de en az 25 yıl daha yaşaması lazım.

 4. Eşim önce bağkur sonrada ssk dan toplam 2489 gün pirim yattı. şu anda çalışmıyor. ev hanımlarına emeklilikten nasıl faydalanacağız. veya başka bir yöntem ile primlerini yatırmak istiyorum ayrıca nezaman emeklilik için primi doluyor

 5. Eşim 1958 doğumlu
  başlama yılı…..04.05.1990.
  terk tarihi………25.12.1994
  .hizmet süresi 4 yıl – 08 ay – 20 gün.

  Bağkurdan ada en adıla 4b den emekli olabilirmi?
  olabilirse şartları nelerdir.
  Bilgi alabilirmiim.

 6. Merhaba ,eve temizlik için 09:00 / 18:00 saatleri arasında gelen çalışana
  ödenmesi gereken 1 günlük ücret bedeli nedir .ilk defa ödenecektir

 7. merhaba ben ev hnm.yım benim evlenmeden önce sgk 1729 günüm var 3 çocuk oldu 2160 gün peşin öd.hakkım var
  emeklilik şartım 5225 gün 44 yaş 20 yıl hizmet ben şu anda 50 yaşındayım
  1336 gün sigorta ödemem gerekiyor bunu isteğe bağlı ödersem bağkura mı dönmüş oluyorum benim için uygun olan nedir acaba yardımcı olurmusunuz

 8. Merhaba ; 12 senelik calimam var sigortam en yüksek tavandan ödeniyordu.4070 isgunum var.cicuk olduğu için 11 senedir çalışmıyorum iki çocuğum var.evde ürünler yapıp satmaya çalışıyorum 1975 doğumluyum.1996 senesinde is başlangıcın var.ev hanımı statüsünde emekliliğini ödersem kaç sene ödeme yapıp emekli olabilirim.3600 iş gününe göre emekli olabilir miyim

 9. Eşim 02.06.1980 doğumlu. Daha önce 03.02.2003 yılında ilk defa SGK lı olarak işe girdi ve 4/a lı olarak 1037 gün çalışmışlığı var. Şu anda ev hanımı ve çalışmıyor. Şimdi isteğe bağlı emekli olmak için prim ödemek istiyoruz. Eşim ne zaman emekli olabilir, en uygun emeklilik yolu nedir ve aylık ne kadar prim ödememiz gerekir.

 10. ev hanımı olan esımı 2012 subatta vergı muafıyet belgesı alarak ıstege baglı bagkur gırısı yapıldı.her ay duzenlı nolarak devletın belırledıgı mıktarda prım bedelı bankamatıkten yatırıldı.elımızde prımlerın yatırıldıgna daır dekontlar var.30 mayıs 2019 e devlet uzerınden esımın bagkurunu ınceleldıgmde 28 ay prımgun borcu ve yaklasık 16000 tl yakın cesaı ıle bırlıkte borc para cıkıyor..ne yapmamı tavısye edersınız …….

 11. merhaba ben annem için düşünüyorum bu sigortayı annem hiç çalışmamış yani prim günü yok yaşı 51 ve böbreğinin biri yok diğeri zayıf çalışıyor annemimde 9000 primi tamamlaması gerkiyor mu ve önceye dönük toplu ödemeler yapılabiliyor mu? şimdiden teşekkür ederim.

 12. tesekkurler yanı cagresı calısılması oda cok zor ya sankı yokus yukarı cıkmak gıbı yınede tesekkurler ne yapıcagım bılemedım

 13. merhaaba bır sorum olucaktı danısma bırımı cevap verırsenız sevınırım bır bayan ssk lı ıken bagkur ıstege baglı ödeme yapıldı 10 sene kadar sonra 8 sene daga ödeme yapılıcagı söylendı ama ssk ya gecersenız 3,5 ödedıgınız zaman sonunu emeklı olunacagınız söylendı ve calısıldı 17 ayı 3,5 ye cok var ken ısden ayrılmak zorunda kaldı ne yapılabılınır calısmada olmuyacak malesef bagkura dönulurse 7 sene var ssk ıse 26 ay var cıkamadık ısın ıcınden evde ıs yaparak ssk lı olunabılınırmı pekı ılk baslangız 1500 sene ssk sonra 10 sene bagkur sımdı 1,5 sene de ssk lı burda kaldık tesekkurler

  1. Merhaba,

   Ev işi de olsa isteğe bağlı da olsa bğ-kur 4/b oluyor. Bir şekilde ssk lı olarak tamamlanması şart.

 14. Eşim için vergi dairesinden (ev hanımları) vergi muafiyet belgesi aldım sgk ya başvurdum, sigorta girişi yapıldı fakat indirim yansıtılması.817 tl aylık ödeme çıkıyor,oradaki görevli herhangi bir indirim olmadığını ve olmayacağını söylüyor.indirim almak için nasıl bir yol izlemeliyim.

 15. Eşim ev hanımı 2019 ” itibarı ile vergi muafiyeti belgesi alarak en az ne kadar prim ödeyerek emekli olabilir,, birde ben memurum sağlık faydasını üzerimden sağlamaya devam etse ödeyeceği prim düşermi yani kısacası prim ödeme kolaylığını maksimum hale nasıl getirebiliriz

 16. Merhaba lar annem emekli yapmak istiyorum ciftcilikle uğraşıyor nereye başvuru yapabilirim ve ne kadar öderim tesekkurler

 17. Mrb istege bagli ev hanimi indirimli sigortasi icin indiririm icin belgeleme islemini nerden yapabiliyoruz birde indirimli sigorta odemesi ne kadar?

 18. eşim ev hanımı cocuk oldugundan calışamıyor nasıl ödeme yaparak emekli olabilir teşekkür ederim. 0531…… numaram

  1. Merhaba,

   İsteğe bağlı sigorta için müracaat ederek ödeme yapabilir. İndirimli ev hanımı sigortası için ev de üretip sattığı ürünleri belgelemeli ve vergi muafiyet yazısı almalıdır.

  2. MerhAba benim esnaf vergi muafiyet belgem var emekli olabilmek icin pirimimi yatırsam eşim memur onun maaşından aile yardımı kesilir mi ?

 19. Hayırlı sabahlar
  Benim sorum ….ben birkaç ay önce yurtdışı emeklisi olarak ,ayligi almaya başladim ,lakin hem yanlış bilgilendirilmemden, hem yaşanan enflasyondan dolayı çok ama çok pişman oldum.
  Acaba benim gibi emekli olanlar ve alanlar, emekli ayliginin yükselmesi icin ,emekli kasasina ,üzerine bir miktar meblağı daha yatırarak emekli aydatimizi ,basamak felan satın alarak bir miktar yükseltilme imkanı varmı veya yasal olarak bir şansımız olabilirim
  Lütfen bilgi verirseniz çok memnun olurum çünkü çok pişmanım .
  Saygilarimla

  1. 2011 yılından itibaren 2900 gün ev hanımlarının sgk 4.b prim muafiyetinden istifade ederek primleri ödedim. 04.04.2019 yılında 709 tl prim öderken. 10000 anapara 4500 faizli borç çıktı. ilçe sgk ya uğradık. düzelteceklerini söyleyip 534 tl nisan 2019 prim borcu çıkarttılar. onu ödedim. 5.5.2019 da bizim 19500 tl karşımıza tekrar çıktı. sgk ya uğradık muafiyet evrağının 3. yılda bir yenilenmesi gerektiğini27.07.2012 tarih 28336 genelge ile resmi gazetede yayınlanmış. biz müracat ettiğimizde böyle bir süre yoktu. bizede bildirilmedi. şimdi sigorta primlerimizi silerek bizi borçlandıracak ne yapmamız lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu