• Ev Hanımları İçin Emeklilik 2017 – 2018


  Ev Hanımları İçin Emeklilik 2017 – 2018

  Türkiye’de pek çok çalışan emeklilik hakkından yararlanabilirken ev hanımları bu imkanlardan yakın zamanlarda yararlanmaya başlamıştır. İşverenler tarafından sigorta primleri ödenen çalışanlar emeklilik hakkından yararlanabilirken artık aynı haklardan ev hanımları da yararlanabilmektedir. İsteğe bağlı sigorta sayesinde ev hanımları belirlenen şartları yerine getirdikleri takdirde emekliliğe hak kazanabilmektedir. İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler malulluk aylığı alabileceği gibi ölüm aylığına da hak kazanabilmektedir. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Reşit olmak ( 18 yaşını doldurmuş olma durumu )
  • Çalışmıyor durumda olmak
  • Herhangi bir yerden aylık almıyor olmak
  • İsteğe bağlı sigortalılık formunun doldurulması sureti ile sosyal güvenlik kurumuna başvuru yapmak.

  Ev hanımları isteğe bağlı sigortalılık kapsamında kendi primlerini aylık olarak sosyal güvenlik kurumuna ödemektedir. Aynı zamanda ödeyecekleri prim tutarlarını kendileri de belirleyebilmektedir. Minimum tutar brüt asgari ücret, maksimum tutar ise brüt asgari ücret tutarının 6,5 katı olmak kaydı ile ödenmektedir. Belirlenen bu tutarlara %32’lik prim oranı uygulanmakta ve ödenilecek tutar ortaya çıkmaktadır. 2017 yılı için isteğe bağlı sigorta primi 532 TL olarak belirlenmiştir. Ev hanımları başvurularını gerçekleştirdikten sonra her ayın sonuna kadar primini ödemekle yükümlüdür. İsteğe bağlı sigortalı olan ev hanımları 4/B olarak görünmektedir. Kısacası bağkurlu sayılmaktadır. İşçi olarak çalışan kişilere göre ev hanımları bu durumda dezavantajlı sayılmaktadır. İşçiler 7200 gün üzerinden emekli olabilirken bağkurlu sayılan ev hanımları 9000 gün üzerinden emekli olabilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yeni düzenlemeye göre 25 yıl evli kalan bayanlar için emeklilik tasarısı meclise sunulmuştur. Peşin ödeme yaparak ya da borçlanarak ev hanımları emekli olmaya hak kazanabilecek. Eğer ev hanımları evde el işi üretiyorsa ( nakış işleri, dantel, hasır sepet, turistik eşya, örgü vb. ) 153 TL daha az prim ödeyecektir. Bunu kanıtlayabilmek için maliyeden gelir vergisine tabi olmadıklarına dair yazı almaları yeterli olacaktır. Bu durumda 568 TL sigorta primi ödemek yerine 22 günün karşılığı durumunda olan 415 TL’yi ödeyerek 30 günlük prim ödemesi gerçekleştirmiş oluyorlar.  tıkla sorunu sor

  Ev Hanımları İçin Emeklilik 2017 – 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hacer Kaplan dedi ki:

   2010 yılından itibaren 4 yıl yurtdışı görevinde olan eşimin yanında ev hanımı olarak 4 yıl kaldım. Doğum tarihim 01.02.1965 yurt dışı borçlanması oyaparak ne kadar para yatirmaliyim ve hangi tarihte emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Merhaba,

    7200 günü doldurarak 60 yaşında emekli olma hakkınız var. Veya 5400 günle 61 yaşında.

  2. Abdurrauf onay dedi ki:

   Eşim, 28.08.1957 doğumlu. 01.04.1993 yılında 3401199310008 sigorta sicil nosu ile 120 günlük prim ödentisi vardır. eşim 1-2 yıldır yaz aylarında yetiştirerek arıcılık yapmakta ve bal satmaktadır. Vergi dairesi ile hiçbir ilişkimiz yoktur. Hiçbir yerden aylık almamakta ve bir geliri yoktur.
   Borçlanarak veya kredi çekip peşin ödeyerek eşimi emekli yapmak istiyoruz. SSK başlangıcının burada bir rolü olurmu (SSK emeklisi olabilmek adına çünkü başlangıcımız SSK ) Bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir.
   Bizi yönlendirmenizi bekler şimdiden teşekkür ederiz.

   Sevgi onay

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadınlar ancak ssk başlangıcından sonra doğum varsa borçlanma yapabilmektedir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.