İŞKUR

Esnaflar İşsizlik Maaşı Nasıl Alabilir, Şartları Neler ?

İşini kaybeden esnaflar için Ahilik Sandığı kapsamında, toplanan tutarlar üzerinden işsizlik maaşı alabilmek mümkün olabilecek. Bilindiği gibi sigorta 4A kapsamında çalışanlar belirli şartları yerine getirmeleri halinde işsizlik maaşı alabilmekteler. Ancak esnaflar yani Bağkur’lu olanlar için böyle bir durum söz konusu değil. 1 Ocak 2021 tarihinde uygulamaya girecek Esnaf Ahilik Sandığı ise esnaflara işsiz kalmaları halinde güvence sağlıyor.

2021’den İtibaren Geçerli

4A yani SSK kapsamında çalışanlar belirli şartları sağlamaları halinde işsizlik maaşı alabiliyorlar. Bunu sağlamak için son 3 yılda 600 gün prim ödemelerini yapmaları ve son 120 gün içinde de hizmet akdine tabii olarak çalışmaları gerekiyor, aynı zamanda kendi isteklerinin dışında da işten ayrılmaları halinde işsizlik maaşı alabiliyorlar. Ancak bu şartlar Bağkur sistemine dahil olanlar için geçerli değil. Başka bir deyişle esnaf olarak çalışanlar işlerini kaybettiklerinde, işyerlerini kapattıklarında işsizlik maaşı gibi bir haktan yararlanamıyorlar.

Bu konuda yapılan çalışma sonucunda Ahilik Sandığı Sistemi devreye alındı. Daha önceden 2018 yılında başlaması planlanan ancak altyapı sorunları yüzünden ertelenen Esnaf Ahilik Sandığı sistemi 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerlilik kazanacak. Bu tarihten itibaren sandıkta primler toplanmaya başlayacak ve en erken 2024 yılında sandığa tabii olanlar belirli şartları yerine getirmeleri halinde işsizlik maaşı alabilecekler. Sandık sigortalısı olarak 5510 sayılı kanun 4B maddesi kapsamında bulunan ve hizmet akdine bağlı olmadan kendi adına bağımsız çalışmakta olan kimseler sandık sigortalısı olarak sayılıyorlar. Ticari kazanç ya da serbest meslek kazancı olarak gerçek ya da basit usulde bulunarak gelir vergisi mükellefi olanlar ile yeni iş kuranlar mükellef oldukları andan itibaren ödeme yapmaya başlayabilecekler.

Prim Ödemeleri Ne Kadar Olacak?

Ahilik Sandığı prim ödemeleri 2021 yılında yürürlüğe girdiğinde o yılki prim ödemeleri üzerinden belirlenecek ancak değişmemesi halinde ödeme formülü yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı şeklinde yapılması amaçlanıyor. Buna göre mevcut prime esas kazanç teşkil eden alt sınırdan uygulandığında, esnaftan günümüz şartları ile 57,17 TL kesilmesi yapılacaktır. Devlet de bunun üzerine 25,29 TL ekleyerek prim ödemesi aylık olarak sandık içerisinde birikmeye başlayacak. Sistemin esnekliklerinden birisi de daha yüksek işsizlik maaşı almak isteyenlerde görülüyor. Buna göre daha yüksek işsizlik maaşı isteyenler asgari ücretin en fazla iki katı üzerinden prim ödemesi yapabilecekler. Fakat 2021 yılında asgari ücret artışı olacağı için bu rakamların değişmesi bekleniyor.

İşsizlik Maaşı Şartları Neler?

Esnaf işsizlik maaşı alma şartları için henüz belirlenmiş olan şartlar, 4A kapsamında olanlar ile benzerlikler taşıyor. Buna göre son 3 yıl içinde 600 gün faaliyet sürdürmekte olan ve sandık primi ödeyen esnaflar işsizlik maaşı imkânlarından yararlanabilecekler. İşsizlik maaşına başvuru yapabilmek için ise faaliyet göstermekte olan işyerinin kapanması yani faaliyetinin sonlanması gerekiyor. İşyerinin kapanmasından sonra esnaf sandığa başvuru yaparak işsizlik maaşı talebinde bulunabilecek. Bu noktada dikkat çeken bir nokta da Esnaf Ahilik Sandığı’na prim borcu olanlara sandıktan işsizlik maaşı ödemesi yapılmayacak.

Fakat işyerini kapatmadan önceki sürede en fazla 90 günlük prim borcu olanlar için prim borçlarının alınacak olan işsizlik maaşından düşülmesi şartıyla maaş bağlanabilecek. Prim borcunu yapılandıran ve taksitler halinde ödemesini sağlayan esnaflar ise yine işsizlik maaşından yaralanabilecekler. Ödenen maaş miktarı da prime esas kazanç üzerinden belirlenecek. Buna göre brüt maaşın yüzde 40’ı işsizlik maaşı olarak tespit edilecek ve brüt asgari ücretin yüzde 80’inden fazla esnafa işsizlik maaşı ödemesi yapılamayacak.

SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?

Fazla Yatan Primlerin (Para’nın) SGK’dan İadesi Yapılır mı?

SGK, SSK, Bağkur Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu