Genel

Devletten Esnafa 750 TL Kira, 1000 TL Sosyal Destek Yardımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan paket kapsamında esnaflara kira ve sosyal destek yardımı yapılacak. Bu açıklama sonrasında esnaf kira başvurusu ve sosyal destek başvurusu nasıl yapılacağı merak edilmeye başlandı.

Esnafa Kira Yardımı En Fazla 750 TL

Koronavirüs salgını yüzünden en çok etkilenen sektörlerin başında esnaflar geliyor. Salgının artması ve kısıtlamaların başlaması nedeniyle işyerlerini kapatmak ya da kısmi zamanlı çalışmaya geçen işyerleri için artan borçlar büyük bir sorun yaratırken konuyla ilgili olarak cumhurbaşkanı tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Yapılan kabine toplantısında konuşan Erdoğan, toplamda 1 milyon 239 bin 438 kişiye 3 aylık süre ile 1000 TL yardım ve belirlenen sektörlere de kira yardımı yapılacağını açıkladı. Buna göre büyükşehirlerde kirada olan esnaflar için 750 TL, diğer şehirlerde ise 500 TL kira desteği sağlanacak. Aynı zamanda 3 aylık süre kapsamında esnaflara 1000 TL sosyal destek de verilecek ve böylece toplamda 1500 – 1750 TL arasında destekler 3 ay boyunca esnaf için sağlanacak.

Kabine toplantısı sonrasında aynı zamanda Erdoğan, esnafın merakla beklediği stopaj indirimi konusunda da açıklamalarda bulundu. Buna göre esnafa stopaj indirim süresinin uzatıldığını belirtti ve yüzde 10 olarak uygulanan stopaj indirimi 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek. Aynı zamanda yüzde 18’den 8’e indirilmiş olan işyeri kiralama hizmetinde KDV oranları da yine 1 Haziran 2021 tarihine kadar yüzde 8 olarak sağlanmaya devam edecek.

Esnaf Kira Desteği Kimleri İçeriyor?

Esnaf kira desteği başlama tarihi itibariyle 3 aylık süreler kapsamında verilecek. Buna göre kira desteğinden taksi, dolmuş, servis işletmecileri, pazarcı, lokanta, kuaförler, pansiyon, yurt, düğün salonu sahipleri, kreş işletmecileri gibi geniş yelpazede yer alan kesimler yararlanabilecekler. Fakat bu noktada Erdoğan tarafından açıklanmamış olsa da kira yardımı ile ilgili olarak ilerleyen günlerde şartların da belirlenmesi bekleniyor. Kira yardımı almak için işyerinin kapatılmış olması ya da kısa çalışmaya geçilmesinin gerekeceği beklentiler arasında. Düşük bir ihtimal ise herhangi bir şart gerekmeden tüm esnafa kira yardımımın sağlanması. Fakat bu düşük bir ihtimal olup belirli bir süredir faaliyet göstermekte olan ve salgın yüzünden kısıtlamaya ya da kapanmaya gitmiş olan esnafları içereceği tahmin ediliyor. Şartların belirlenmesi ile birlikte büyükşehirlerde yer alan esnafa 750 TL, diğer şehirlerde olanlara ise 500 TL aylık kira ödemesi desteği sunulacak.

Esnafa Kira ve Sosyal Destek Yeterli Olacak mı?

Esnaf için gerek kira gerekse de 1000 liralık sosyal desteğin yeterli olup olmayacağı da üzerinde durulan konular arasında yer alıyor. Uzmanlara ve çoğu esnafa göre verilen kira desteği oldukça yetersiz ve gelişigüzel bir şekilde hazırlanmış bulunuyor. Örneğin 50 metrekarede işyeri bulunan ile 250 metrekarede işyeri olanlar için bu şartlar altında aynı kira desteğinin alınması önemli bir fark yaratıyor. Metrekare ayrımının yapılmaması kira desteği için özellikle yüksek kiralar ödeyen esnaflar için çok fazla yarar sağlamayacak. Aynı zamanda kira desteklerinin şehirlere göre indirgemeci bir şekilde ayrılmış olması da esnafı mutlu etmedi.

İstanbul ya da İzmir gibi büyükşehirlerde kira fiyatları diğer büyükşehirlere göre çok daha yüksek olmasına rağmen kira desteğinin sadece büyükşehir ya da diğer şehirler olarak ayrım yapılması da eşitsizlik durumu yarattı. Aynı zamanda desteklerin 3 aylık süre için sunulacak olması ve daha önceki dönemlere yönelik herhangi bir ödeme içermemesi de yine esnafın memnun olmadığı konular arasında yer alıyor. Kira ve sosyal destek başvuruları ise Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra açıklık kazanacak.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Benbiki cocogumla kalıyorum çalışamiyorum çocuklarım küçük getiremiyorum devletimizin tarafıma yardımcı olmasını arz ederim doğal gazimi suyu kirayı yetmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu