Banka Kredileri

2020 Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi almak isteyen kişilerin öncelikle kurumlar tarafından belirlenen koşullara uyuyor olması gerekmektedir. Söz konusu olan koşullara uymayan kişilerin Esnaf Kefalet Kredisi başvurularının olumlu değerlendirilme durumu söz konusu değildir ya da başvuru talebinde aksamalar, gecikmeler yaşanabilir. Dolayısıyla Esnaf Kefalet Kredisi çekecek olan kişilerin öncelikle bu şartları karşılaması beklenmektedir.


Söz konusu olan bu koşullar ise aşağıdaki gibi listelenebilir:
 • Esnaf ya da sanatkâr olmak.
 • Esnaf ve sanatkâr sicilinde kaydı bulunmak.
 • İş yeri adresinin ya da ikamet adresinin kooperatif çalışma bölgesinde yer alması.
 • Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi üyeliği bulunmak.

Bu şartları karşılayan kişiler Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu yapabilmektedir. Fakat bu şartların karşılanması kredi talebinin de doğrudan olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir. Bu şartların karşılanması yalnızca kişilerin Esnaf Kefalet Kredisi’ne başvurmak konusunda hak sahibi olduğu anlamına gelmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf Kefalet Kredisi almak için kişilerin öncelikle bulunduğu bölgedeki Esnaf Odası’na başvurması gerekmektedir. Yaptığınız başvuru akabinde Esnaf Odası heyeti başvuru sahibine dair bir inceleme başlatmaktadır. Bu inceleme kapsamında başvuru sahibine dair öğrenilen bilgilerde herhangi bir aksilik olmaması durumunda başvurunuz Yönetim Kurulu’na devredilmektedir. Yönetim Kurulu incelemesini tamamladıktan sonra başvuru sahibine dair nihai kararı vermektedir.

Yönetim Kurulu’nun onay vermesi durumunda başvuru sahipleri Halkbank şubelerine aktarılmaktadır. Halkbank da başvuru sahibine dair araştırma yaptıktan sonra gerekli işlemler başlamaktadır. Ön onay işlemi bu şekilde tamamlanır. Fakat ön onay işleminin ardından başvuru sahibinin eski banka çalışmalarına ve kredi notuna göre ek teminat talebinde de bulunabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu için bazı evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu evrakların eksik olması ya da yanlış bilgiler içermesi durumunda başvurunun akıbeti de olumsuz etkilenecektir. Bu hususta yanlış ya da eksik evrak teslimi başvuru sürecini aksatmakta ya da doğrudan Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunun ret cevabıyla sonuçlanmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla başvuruda bulunmak isteyen kişilerin söz konusu olan bu evrakları eksiksiz hazırlaması gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi için kurumlardan talep edilen evraklar ise aşağıdaki gibidir:
 • T.C. kimlik kartı ve fotokopisi,
 • Vergi levhası ve fotokopisi,
 • Esnaf Sicil Belgesi ve fotokopisi,
 • İkametgâh belgesi,
 • 4 adet vesikalık fotoğraf,
 • Kooperatiften alınan ortaklık beyannamesi,
 • Bağ-Kur ya da SGK belgeleri,
 • Muhasebeciden imzalı ve kaşeli olan son döneme ait hesap özeti,
 • Şoför olarak mesleğini sürdüren esnaflar için ticari aracın ruhsatı ve fotokopisi.

Esnaf Kefalet Kredisi çekmek isteyen kişilerin söz konusu olan bu evrakları hazırlaması ve başvuruda bulunacağı kuruma sunması gerekmektedir. Yukarıdaki evraklarda eksiklik olması durumunda başvuru sürecinizin aksayacağını ve uzayacağını unutmamalısınız.

Hangi Tür Esnaf Kefalet Kredileri Vardır?

Esnaf Kefalet Kredisi kapsamında sunulan kredi çeşitleri aşağıdaki gibi listelenmektedir:
 • İşletme Destekleme Kredisi,
 • Taşıt Edindirme Kredi Desteği,
 • İş Yeri Açmak İçin Destekleme Kredisi,
 • Aylık Eşit Taksitli İşletme Sermaye Kredileri,
 • Şoför Esnaflara Taşıt Onarım Kredisi
 • Servis Aracı ya da Şehir İçi Kamyonet Yenileme Destek Kredisi.

İşletme Destekleme Kredisi Nedir?

İşletme Destekleme Kredisi, kooperatif üyesi olan bütün esnafların yararlanabileceği bir kredi türüdür. Bu hususta başvuruda bulunacak kişilerin 200.000 TL’ye kadar kredi çekme hakkı bulunmaktadır. Kooperatife üye olan herkesin başvurabileceği bu kredi türünde kişilerin 5 yıla kadar vade hakkı bulunmaktadır.

Taşıt Edindirme Kredi Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Taşıt Edindirme Kredisi’nden yalnızca şoförler yararlanabilmektedir. Mesleğini taşımacılık, nakliye, servis aracı ya da dolmuş gibi alanlarda şoförlük yaparak icra eden esnafların yararlanabileceği bu kredi türünde kişilerin çekebileceği kredi üst limiti 500.000 TL’dir. Ayrıca mesleğini şoförlük yaparak sürdüren esnafların başvurabileceği bu kredi türünde esnaflara 84 aya kadar vade hakkı tanınmaktadır. Taşıt Edindirme Kredisi ile esnaflar plaka alımları da yapabilmektedir. Bu hususta yapılması gereken başvuracak kişilerin plaka almak için başvuru yaptıklarını belirlemeleridir.

İş Yeri Açmak İçin Destekleme Kredisi

İş Yeri Açmak için Destekleme Kredisi kapsamında kişilerin iş yeri açmadan evvel başvuru yapması gerekmektedir. Yani kişiler iş yerlerini açtıktan sonra İş Yeri Açmak için Destekleme Kredisi başvuru yapamamaktadır. Bu hususta iş yerinin açılmasının ardından yapılan İş Yeri Açmak için Destekleme Kredisi başvuruları kati suretle olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Yani İş Yeri Açmak için Destekleme Kredisi’nden yararlanmak isteyen kişilerin söz konusu olan bu kredi başvurusunu iş yerlerini açmadan evvel yapması gerekir.

İş Yeri Açmak için Destekleme Kredisi’ne başvuran kişilerin çekebileceği kredi üst limiti ise 500.000 TL kadardır. İş yeri açmak için söz konusu olan bu kredi türüne başvuran kişilere tanınan vade hakkı ise 2 yıl kadardır. İş Yeri Açmak için Destekleme Kredisi hususunda iş yerine biçilen ekspertiz fiyatının %70’i kadar kredi çekilebilmektedir.

Aylık Eşit Taksitli İşletme Sermaye Kredileri

Aylık Eşit Taksitli İşletme Sermaye Kredileri kooperatif üyesi olan esnafların hammadde ihtiyaçlarının giderilmesi ve sermayenin karşılanabilmesi adına başvurulabilecek bir kredi türüdür. Esnaf kişiler iş yerlerinin hammadde ihtiyacını gidermek ya da sermaye sahibi olmak için başvurabileceği bu kredinin üst limit tutarı 200.000 TL kadardır. Ayrıca esnaf kişiler bu kredi türü kapsamında 24 ay kadar vade olanağı sunulmaktadır.

Servis Aracı ya da Şehir İçi Kamyonet Yenileme Destek Kredisi

Servis Aracı veya Şehir İçi Kamyonet Yenileme Destek Kredisi türü için kullanılan bu kredi türünde araçlarını yenilemek isteyen esnaflar için alınacak kredi doğrudan satıcıya aktarılmaktadır. Servis Aracı ya da Şehir İçi Kamyonet Yenileme Destek Kredisi çekmek için başvuru sahiplerinin aynı zamanda iki kefile ihtiyacı bulunmaktadır. Bu hususta iki kefil şarttır. Ayrıca kasko sigortası da aranan şartlar arasındadır. Buna ek olarak satın alınacak aracın da rehini talep edilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefillik Koşulları Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi için kurumların talep ettiği kefillerden de bazı şartları sağlıyor olması beklenir. Kefil durumu ise Esnaf Kefalet Kredisi kapsamında sunulan bütün kredi türleri için kesinlikle talep edilen bir durum değildir. Başvuru sahibinin kredi notunun yüksek olduğu bazı durumlarda söz konusu olan kurumların kefil talep etmemesi de söz konusu olabilmektedir. Fakat kefillerin gerekli görülmesi durumunda başvuru sahibinin kredi notuna ve diğer parametrelere göre 1 ile 3 arasında kefil talebi olmaktadır. Kefillerin ise T.C. kimlik kartı, vergi levhası ve ikametgâh belgesi gibi belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Kefillerden talep edilen belgelerde kurumlara göre değişiklik yaşanması da söz konusu olabilir. Bu sebeple Esnaf Kefalet Kredisi’ne başvurmak isteyen kişilerin gerekli kurumları arayarak talep edilen belgeler hakkında daha net bilgiler alması önemlidir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar, Limiti Ne Kadar?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Halk Bank Kefalet Kredisi Nasıl Alınır, Evraklar Nelerdir?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu