• Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları 2018


  Bir ömür beraber olmak adına çıkılan yolda ne yazık ki bazen işler hiç de istenildiği gibi gitmiyor ve kaza ya da hastalık gibi nedenlerden dolayı çiftler ayrı düşmek zorunda kalabiliyorlar. Bu olay sonucunda sağ kalan taraf ise, devlet nazarında mağdur edilmemek için en azından maaşa bağlanarak, kendi hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Tabi ki bunun için de belli başlı şartlar aranıyor. Çünkü her an herkese bu ödeme sağlanamıyor. İşte eşi vefat eden kadınlara maaş bağlanma şartları 2018 ve daha fazlası…


  Kimlere Maaş Bağlana biliniyor?

  Eşi vefat eden kadınlara maaş bağlanma şartları 2018 konusunda en çok dikkat çeken noktalardan biri de maaşın kimlere bağlanabildiği sorusudur. Sebebi ise böylesi bir imkandan sadece eşin değil, çocukların ve belli şartları karşılayabilen anne ve babanın da faydalanabiliyor oluşudur.

  • Eş açısından

  Yine de ilk bilinmesi gereken şey, resmi nikah konusudur. Ülkemizde hala maalesef ki imam nikahı yolu ile yıllarca evli kalan çiftler bulunmaktadır. Bu kötü bir şey değildir. Ancak devlet önünde bu evlilik tanınmaz. Herhangi bir yasal işlem olduğunda ise söz konusu olan iki kişi “evli” olarak lanse edilmez. Bu yüzden de eşi vefat eden kadınlara maaş bağlanma şartları 2018 için eşin bilmesi gereken ilk şart resmi nikahlı olunması gerektiğidir.

  Ayrıca geride kalan dul eşin tekrar evlilik yapması durumunda ölüm aylığı kesilir. Ama olası bir durumda tekrar evlenen eş boşandığında, bu aylık tekrar ödenmeye başlanabilmektedir.

  • Çocuklar açısından

  Eşi vefat eden kadınlara maaş bağlanma şartları 2018 için erkek çocuklarda öğrenim görme yaşı çok önemlidir. İlköğretime devam eden çocuk için hiçbir problem olmaz. Ancak orta öğretimde 20 yaşını, yüksek öğretimde ise 25 yaşını doldurmamış olması şartı aranır. 25 yaş bitiminde ölüm aylığı verilmesi de durdurulmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Kız çocuklarında ise işler biraz değişir. Maaş ödeneği için kızlarda herhangi bir yaş ya da öğrenim durumu şartı aranmaz. İlk etapta evli olup olmadığına bakılır. Bekar ise sorun yoktur, alabilir. Ama evli ise boşanma sağlanması durumunda ancak bu paraya sahip olunabilmektedir. Bununla birlikte sigortalı bir işte çalışılmaması şartı aranır. Hiçbir şekilde edindiği bir ek geliri de olmamalıdır.

  • Anne ve baba açısından

  İki temel şart bulunmaktadır. Anne ve babanın sigortalı olarak çalışmıyor olması ve asgari ücretten yani 1.603,00 TL’den daha az ve ya hiç gelirlerinin olmaması. Ayrıca onlara vefat eden kişinin eş ve çocuklarından geriye kalan hisseler ölçüsünde ödeme yapılmaktadır.

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları 2018?

  Ölen kişinin işçi ya da memur olması ve bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumu göz ardı edilerek ölüm tarihi dikkate alınır. Devlet tarafından belirlenen tarih ölçeği ise Ekim 2008’dir. Bu tarihe göre maaş bağlama şartları değişmektedir.

  Çift Maaş Ödemesi Yapılabilinir mi?

  Eşi vefat eden kadınlara maaş bağlanma şartları 2018 konusunda en merak edilen konuların başında çift maaş meselesi gelmektedir. Anlam olarak vefat eden eşten maaş alırken, bir yandan da yine vefat eden anne ve babadan maaş alımını işaret etmektedir.

  Bu konu hakkında hem “Evet.” hem de “Hayır.” denilebilinir. Çünkü yine şartları vardır ve yerine getirildiği takdirde çift maaş alımı mümkün kılınmış olur.

  Çift maaş alımı için iki şart bulunmaktadır:

  • Ölen eş ile anne ve babanın farklı sigortalılık haline sahip olması gerekir.

  Örnek vermek gerekirse eş SSK’lı ise anne – babanın en azından Bağ-Kur’lu olması beklenmektedir. Hem eşin hem de anne ile babanın SSK’lı olduğu durumda çift maaş yerine tek maaş bağlanabilmektedir. Buradan hem eşin hem de anne ve babanın memur olamayacağı sonucunu çıkarmamız da mümkündür.

  • Sigortalı bireyin yine ölüm tarihi çok önemlidir.

  Burada yine Ekim 2008 tarihi rol oynamaktadır. Eşin Ekim 2008’den sonra anne – babanın ise Ekim 2008’den önce vefat etmesi gibi bir durum ortaya çıkmaktadır ya da tam tersi bir durumda yine çift maaş ödemesi yapılır. Ancak hepsi Ekim 2008 öncesi ve ya sonrasında ölmüş ise yine çift maaş uygulamasına başvurulamamaktadır.

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları 2018

  • Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur’a bağlı olarak çalışmış olan sigortalı bireyin Ekim 2008’den sonra gerçekleşen vefatına kadar en az 1800 gün prim ödemesi yapmış olması gerekiyor.
  • Ekim 2008 öncesi vefatı gerçekleşen Bağ-kur’luların ise en az 1080 gün prim sayısının yatmış olası gerekmektedir.
  • Bağ-Kur’lu çalışanların genel sağlık sigortası da dahil olmak üzere geriye dönük hiçbir prim borçlanmasının olmaması gerekmektedir.
  • Yine Ekim 2008 sonrası ölüm durumunda kişi eğer SSK’lı ise 5 yıldan beri sigortalı ve en az 900 günlük prim ödemesini sağlaması gerekiyor.

  Kim Ne Kadar Maaş Alabiliyor?

  Eşi vefat eden kadınlara maaş bağlanma şartları 2018 için gerekli tüm maddeleri sağlayabiliyorsanız sıra ne kadar ödeme alabileceğinize geliyor. Kısaca özetleyecek olursak:

  • Ölen sigortalının çocuğu yoksa ve dul kalan eşin hiçbir yerde çalışmadığı kanıtlanabiliniyorsa eşe %75 gibi bir oranda maaş bağlanır.
  • Hak sahipleri bir eş ve bir çocuktan oluşuyorsa %50 eşe, %25 çocuğa verilir.
  • Hak sahipleri bir eş ve iki çocuktan oluşuyorsa %50 eşe, %25’er de çocuklara ödenir.
  • Hak sahipleri bir eş ve üç çocuktan oluşuyorsa %40 eşe, %20’şer de çocuklara ödenir.
  • Anne ve baba ise gerekli şartları sağlaması durumunda %25 oranında hisse almaya hak kazanmaktadır.

  2018 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu? Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Neler

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu 2018

  Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2018
  tıkla sorunu sor

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Zeynep dedi ki:

   Babam 06.11.2018 nefat etti babamin toplamda 500 günu var annemi emekli nasil edebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği borçlanıp 900 güne tamamlayarak emekli olma hakkı var. en yakın SGM de hesaplattırma yapmanızda fayda var.

  2. Gokhan dedi ki:

   Babam 2011 yılında vefat etti 1996 doğumlu 18 ay askerlik yaptı ölmeden önce 603 gün sadece primi vardı annemi emekli yapmak için yapabileceğimiz bir şey var mı yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigorta başlangıcından sonra vefatına kadar 5 yıl süre geçmiş ise 900 güne tamamlayarak emekli edebilirsiniz.

  3. Dondu demir dedi ki:

   Abim vefat etti 3800 gün pirimi bulunuyor abimin eşi nekadar maas alabilir 20 11 2018 tarihinde

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primlerin hangi maaş göre yatırıldığı hangi seneleri kapsadığı bilgileri olmadığından maaş hesaplaması yapmamız mümkün değil.

  4. Nihat dedi ki:

   Babam rahmetli oldu Bağkur emeklisi 1500 civarında emekli maaşı vardı annem ise sağ ve ssk dan emekli 1000 tl maaş alıyor babamdan anneme maaş bağlandı ama 725 tl para veriyorlar çocuklar hiç bir şekilde yararlanmıyor bu ödenen 725 tl çok az ödeniyor neye göte bunu ödemesini yapıyor normalde %75 ini ödemesi gerekli diye biliyorum bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer annenizin ssk dan emekli olmasaydı evet dediğiniz gibi % 75 alacaktı. emekli olduğu için annenize maaşın % 50 sinin başlanması normal. Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  5. Pembe dedi ki:

   Eşim memur emeklisiydi 28 nisan 2018 Tarihinde vefat etti ben dul maaşı alıyorum ben ssk emeklisiyim 2005 yılında babam vefat etti ssk emeklisiydi babamdan yetim maaşı alabilirmiyim benim emekli olmam yetim maaşını almamı engel teşkil edermi birde bayram ikramiyesi eşimden alabilirmiyim sadece kendi maaşımdanmı alıcam eşimden de alırmıyım

   1. Pembe dedi ki:

    Ben ssk emeklisiyim eşim emekli sandığından emekliydi
    2018 de nisan ayında. vefat etti ben dul maaşı alıyorum bana bayram ikramiyesi verildi eşim emekli sandığında emekliydi vefat edince bayram ikramiyesi verilmedi neden Babamda ssk emeklisiydi 2005 te vefat etti yetim maaşı alabilirmiyim. Babamdan dolayı yanıtlarmısınız sorularımı Teşekkür ederim şimdiden.

  6. Aysegul dedi ki:

   İyi günler benim eşim 1990 doğumlu 7 ayin 17 de vefat etti SSK li 1705 günü var 3 çocuğum var

  7. nuray yürük dedi ki:

   eşi vefat etmiş kişilerin maaşına zam var mı?

  8. Rıdvan dedi ki:

   Slm benim babam 1999 vefat etti. Askerlikle bereber 830 gunu var anneme maas vermiyolar gunu yetmiyo diye neyapabilirim

  9. Naziye si. dedi ki:

   İyi günler..eşim 2004 te vefat etti bağkurluydu.1186 prim ödeme gün sayısı vardı askerlik hariç ama eşimden dolayı maaş alabilmem için 1800 günü tamamlamam lazımmış.600 gün de askerliği var toplam 1786 gün yapıyor .14 gün eksik kalıyor bu 14 gün için 14 senedir mağdur durumdayım ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günlet

  10. Emine Pınar ÖZKARA dedi ki:

   Ben memur emeklisiyim.Vefat eden memur emeklisi eşimden oğlum ve ben maaş alıyorduk.Oğlumun 20 yaşına girmesi nedeniyle maaşı kesildi ondan kesilen maaşın bir kısmı bana bağlanır mı?
   Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Sorunuzu Yazın