• Erken Hamilelik Testi

  Erken hamilelik, embriyonun oluşmasından sonraki 4 haftalık süreci kapsamaktadır. Bu da son adet tarihinden itibaren 6 haftalık döneme denk gelmektedir.


  Erken hamilelik testi ilk adet gecikmesinden sonra yapılır. Hamilelik için hastanede kan testi yapılabilir veya evde uygulanan erken hamilelik testleri de bulunmaktadır. Testler vücudumuzda gebelik döneminde üretilen hCG hormonunun ölçülmesine dayanır. hCG hormonu, döllenme gerçekleştikten sonra üretilmeye başlar. Öncelikle kanda ortaya çıkan hormon belirli bir düzeye geldikten sonra idrar yoluyla dışarıya atılmaya başlanır. Bu sebeple idrar testinin sonucu erken hamilelik döneminde negatif çıkabilir. Kan testi ise bize daha kesin bir sonuç verir.

  Evde Uygulanan Erken Hamilelik Testi

  Herhangi bir eczaneden rahatlıkla temin edilen bu evde uygulanan erken hamilelik testine prediktör adı verilir. Yüzde yüz doğru sonuçlar vermese de en çok tercih edilen yöntemdir. Hem ekonomiktir hem de pratik. Ayrıca hastaneye gitmekten çekinenler ya da sonucu kendilerine saklamak isteyenler de olabilir. Çünkü hamilelik bir kadın için çok özel bir duygudur. İşte bunlar ve benzeri sebepler evde uygulanan erken hamilelik testlerinin çok fazla tercih edilmesine neden olur.

  Son yıllarda evde uygulanan erken hamilelik testleri oldukça gelişmiş düzeye ulaşmışlardır. Hassasiyetleri oldukça yükselen testlerin doğru sonucu verme olasılıkları oldukça yüksektir. Testler idrar yoluyla dışarı atılan hCG hormon seviyesini ölçerek bize bir sonuç verirler. Ancak erken hamilelik döneminde belirttiğimiz gibi idrarda hCG hormonu seviyesi düşüktür ve bu seviye zamanla artar. Bundan ötürü bu dönemde evde uygulanan erken hamilelik testi bize yanıltıcı sonuçlar verebilir.

  Evde Uygulanan Erken Hamilelik Testi İçin En Uygun Zaman

  Evde uygulanan erken hamilelik testi ilişkiden en az on dört gün sonrasında yapılmalıdır. Hatta hamile olduğunu düşünen bir kişi testi yapmak için adet döneminin beş ile yedi gün gecikmesini beklemek en doğrusu olacaktır. Bu testler erken dönemde hamilelik döneminde düşük seviyedeki hCG hormonunu ölçemedikleri için negatif sonuç verebilirler. Fakat sonucun pozitif olması durumda hamilelik olasılığı oldukça yüksektir. Ancak erken hamilelikte negatif sonuç verebilmelerinin yanı sıra testin son kullanma tarihinin geçmesi, bozuk olması, hassasiyet oranı gibi nedenlerden ötürü de bize yanlış sonucu verebilirler. Bu nedenle testin sonuç gözetmeksizin birkaç gün aralıkla tekrar uygulamasında fayda olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Evde Erken Hamilelik Testi Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Öncelikle aldığımız testin son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Testin uygulamasına gelirsek, idrarda gebelik testleri genellikle sabah ilk idrarın orta akıntısında yani bir miktar boşalttıktan sonra yapılmalıdır. Uygulamadan sonra sonuç için bir süre ki genelde tavsiye edilen süre en az on dakikadır, beklenmesi gerekir.

  Ancak aldığımız bu prediktörler uygulama açısından farklılık gösterebilirler. Bu nedenle aldığımız prediktörleri uygulamadan önce mutlaka kullanım yönergeleri detaylıca incelenmeli ve oradaki talimatlar takip edilerek uygulanmaları gerekir. Bu şekilde alabileceğimiz en doğru sonuca ulaşırız. Ayrıca testin sonucu da yine prospektüsüne bakarak yorumlanmalıdır ki yine sonucu yanlış algılamayalım.

  Tekrar hatırlatırsak erken hamilelik testi ilişkiden hemen sonra yapılan test doğru sonuç vermez. Bu sebeple tavsiye edilen zamanda ve prospektüsünde verilen talimatlara göre testin yapılması en uygunudur.

  Kan ile Yapılan Erken Hamilelik Testi

  Evde uygulanan erken hamilelik testinin sonucunun kesinliğinde hata olma ihtimalinden dolayı kesin ve doğru bir sonuç için hastanede kan testi de yaptırmak en iyisi olacaktır.

  Test için herhangi bir hastaneye başvurularak kolayca yaptırılabilir. Testi yaptırırken aç ya da tok olunması sonucu etkilemez. Tahlil sonuçlarına göre doktor gereken bilgiyi verir.

  Son Aşama : Ultrason

  Erken hamilelik testleri olumlu sonuç verir de gebelik kesinleşirse bile ultrasonla bakmak oldukça önemli ve özeldir. Bebeğin kalp atışları son adet döneminden itibaren 6. haftada duyulmaya başlar.  tıkla sorunu sor

  Erken Hamilelik Testi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın