• Erken Emeklilikte Kadınlara Sağlanan İmkanlar


  Erken Emeklilikte Kadınlara Sağlanan İmkanlar


  5510 sayılı kanun gereğince kadın iş görenlere üç çocuğa kadar toplam 2160 gün prim hakkı doğmaktadır. Anneye sağlanan bu imkân, 6 yıl kazandırmaktadır. Yaş ve yıl bakımından şartların sağlanması ile birlikte 2160 günü eksik olan annenin 6 yıl daha çalışması gerekmektedir. Fakat, üç çocuğa sahip olan anne, borçlanma yolu ile 6 yıl önceden emeklilik hakkı kazanabilmektedir.

  Borçlanma yoluyla emeklilik şartları arasında, çocukların sigorta başlangıç tarihinden önce dünyaya gelmiş olması şartı getirilmiştir. Annelerin beklentisi ise erken emekliliğin, sigorta başlangıç tarihinden öncesini de kapsaması yönündedir.

  Borçlanmanın bir başka şartı, çocukların sağ doğmuş olmasıdır. Borçlanmanın yapılacağı süre zarfında çocuğun vefatı halinde, vefat tarihini kapsayan süre borçlanmaya konu olmaktadır. Borçlanma yoluyla emekliliği seçecek olan annelerin, doğum borçlanmasında dikkat etmesi gereken en önemli husus ise prim ödemelerinde ortaya çıkmaktadır.

  Doğumdan sonraki iki sene içinde çalışan annenin adına prim yatırılmamış olması gerekmektedir. Bununla birlikte doğumdan sonraki süreçte eğer çalışmaya ara verilmiş ve prim ödenmemiş ise üç aylık aradan sonra işe dönüldüğü taktirde yalnızca ilgili üç ay için borçlanılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Doğum borçlanması yoluyla sigortalılık başlangıç tarihinin geriye çekilemeyeceği unutulmamalıdır.

  Doğum borçlanması için kimlik fotokopisi ve talep dilekçesi yeterli olmaktadır. Talebin kabulü ve ilgili tarafa tebliğini izleyen 30 gün içinde ödeme yapılması gerekmektedir. Aksi halde talebin iptali söz konusu olmakta, talebin yenilenmesi gerekmektedir.

  Bir ay içinde ödenen borç tutarı borcun tamamına karşılık gelmezse, yani kısmi bir ödeme yapılırsa ödenen miktar kadar sigortalılık süresi hesaplanmaktadır. Borcun ödenmemesi veya kısmi ödeme yapılması halinde kalan süreler için tekrar başvuru yapılması gerekmektedir.  tıkla sorunu sor

  Erken Emeklilikte Kadınlara Sağlanan İmkanlar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın