• ERKEN EMEKLİLİK


  Sigortalı olarak çalışmakta olan her bireyin hayali emekli olabilmektir. Bu kapsamda gereken koşulları sağlayan bazı vatandaşlarımız erken emeklilik için başvuruda bulunmaktadır. Peki erken emeklilik için gereken şartlar nelerdir? Bu yazımızda sizlere erken emekli olma şartları hakkında bilgiler vereceğiz.


  Erken Emeklilik Nedir Ve Şartları Nelerdir?

  Ülkemizde emekli olabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumuna belirli miktarda prim ödemesi yapmanız gerekmektedir. Bunlara ek olarak belirlenen yaşı doldurmuş olmaları ve belirli bir süre hizmet vermeleri gerekmektedir.  Yaş sorunu haricinde diğer emeklilik şartlarını yerine getiren bireylerin, bazı koşullar altında yaşlarını doldurmadan emekli olmaya hak kazanmalarına erken emeklilik denmektedir.

  Erken emekli olmak için başvuruda bulunacak olan bireylerin, prim miktarlarını ödemiş ve aynı zamanda hizmet vermesi gereken süreyi de tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu durumda bireyler erken emeklilik ile emekli olmaya hak kazanabilmektedirler.

  • Erken emekli olmak için önemli olan husus ise, kişilerin erken emeklilik kapsamında maaşlarından yapılacak olan kesintiyi kabul etmeleri gerekmektedir. Erken emeklilik kapsamında bireylerin maaşlarından %5 oranında bir kesinti yapılacaktır.
  • Erken emeklilik şartlarında birisi ise, 1999 yılından önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmaları gerekmektedir.
  • Yazımızda daha önce bahsetmiş olduğumuz gibi prim gün sayılarını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
  • Bu şartları sağlayan her birey erken emekli olma hakkından yararlanabilmektedir.  tıkla sorunu sor

  ERKEN EMEKLİLİK İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ilyaz mama dedi ki:

   10.05.1970 doğumluyum 1987 den 210 gün sigortlı çalıştım 1998 den beri bağkurda 2011 yılına kadar pirim ödedim 2011 yılında sigortalı şu ana kadar çalıştım ne zaman emekli olabilir?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hangi sigorta kolundan emekli olmak istediğinizi bilmediğimizden dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  2. BAYAN NADİRE EBRİ dedi ki:

   Doğum tarihi 02.05.1968
   işe giriş tarihi 01.10.1998
   Prim günü 4137
   Erken emekli olabilirmiyim ne zaman ne zaman!!!!
   Teşekkürler

  3. Tülay gümüş dedi ki:

   Haziran 1997 tarihinde işe başladım.31 temmuz 2010 tarihinde işten ayrıldım.1967 doğumluyum.13 yıl çalışma sürem var.herhangi bir işte çalışmadığım için pirimi tamamlayamadım.Emekli olabilmek için ne yapmalıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartları hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın