Emeklilik

Erken Emekli Nasıl Olunur, Ne Yapmalıyım?

Erken emekli olmak için yapılması gereken en önemli detaylar şartlara uyum sağlanması olmaktadır. Yasaların belirlediği şekilde şartlara uyum sağlayan vatandaşlar emekliye ayrılma hakkına sahip olurlar. Erken emeklilik hakkına sahip olmak için devlet tarafından sağlanan bazı kolaylıklar bulunmaktadır. Erken emekliye ayrılmak isteyen kişiler doğum borçlanması ya da askerlik borçlanması yaparak daha erken emekli olma şansına sahip olabilirler. Erken emeklilik hesaplamalarında 3 dönem tarihi ön planda bulunur. İşe giriş tarihine göre yapılan hesaplamalarda sigorta başlangıç tarihlerine göre şartlar değişkenlik göstermektedir.


Emeklilik Nedir?

Emeklilik hakkında bilinmesi gerekenler öncesinde emeklilik nedir sorusunda cevap vermek gerekir. İnsanların çalışma hayatları boyunca verdikleri emeklerin karşılığı olarak belirli şartlar dâhilinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendilerine maaş bağlanmasıdır. İşçi ya da memur olarak çalışan bütün vatandaşlar çalışma hayatları süresince bağlı oldukları kurumlara ödenen primleri emekliye hak kazanmaları durumunda kendilerine maaş olarak bağlanmaktadır. Emekliye ayrılmak için gerekli olan şartlara uyum sağlanması önemlidir. Yasalar tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda emekliliğe hak kazanan vatandaşlar maaşlarını her ay alarak ileriki yaşlarında daha güvenli hayat sürmektedir.

Erken Emeklilik

Hizmet borçlanması erken emeklilikte oldukça etkili olmaktadır. Hizmet borçlanması demek belirli dönemlerde ödenemeyen prim günlerinin ödenmesi ve emekliliğin erkene çekilmesi demektir. Hizmet borçlanmalarından erkekler askerlik süreleri için yararlanırken kadınlar doğum süreleri için yararlanmaktadır. Hizmet borçlanmaları için müracaat ederek prim ödemelerini gerçekleştiren kişiler böylelikle emeklilik için önemli şartlardan birisi olan prim gün sayılarını erkene çekmektedirler.

Çalışmaya engel bir rahatsızlığı bulunan kişiler malulen emekliye ayrılabilirler. Ayrıca doğuştan engel sahibi olan çalışanlar erken emekliye ayrılma hakkına sahip olurlar. Sigorta başlangıç tarihlerine göre emekliliğe hak kazanarak 10 yıl 3600 prim günü üzerinden erken emekliye ayrılma şansına sahip olunabilir.

Erken Emeklilik Şartları Tablosu

SGK emeklilik için şartları 3 ana başlıkta toplanmaktadır. SGK emekliliklerinde 3 şartı yerine getiren vatandaşlar emekli olmaya hak kazanırlar. Bu şartlar erken emeklilik için kişilere belirli avantajlar sağlamaktadır. Erken emeklilik için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Belirlenen yaşın doldurulmuş olması gerekir.
 • Belirlenen yıl sayısının doldurulmuş olması gerekir.
 • Ödenmesi gereken prim gün sayısının doldurulması gerekir.

Emeklilik Hesaplamalarında Tarihlerin Önemi

İlk işe giriş tarihi emeklilik hesaplamalarında oldukça önem kazanmaktadır. İşe giriş tarihlerine göre vatandaşların emeklilik hesaplamaları yapılırken bu noktada 3 önemli tarih bulunmaktadır. Bu tarihler şunlardır;

 • 9 Eylül 1999
 • 30 Nisan 2008
 • 31 Aralık 2035

Bu tarihlerden öncesinde işe girmiş olmak ya da sonrasında işe girmek kişilerin emeklilik şartlarını ciddi oranlarda değiştirmekte ve emekliliklerde etkili olmaktadır. işe giriş tarihlerine göre yapılan emeklilik hesaplamalarında bazı kişiler daha az prim ödeyerek daha kısa sürede emekli olurken bazı kişilerde yaş sınırı 61 yaşı bulmaktadır.

Erken Emeklilik Yolları Neler

 • Doğum borçlanması: Kadın çalışanlara sağlanan doğum borçlanması imkânı sayesinde sahip olunan çocuk sayısına göre borçlanma yapabilen kadın çalışanlar erken emeklilik yolunda 6 yıl yani 2160 gün kazanabilirler.
 • Evlat edinin kadınlara doğum borçlanması: evlat edinmiş olan anneler doğum borçlanması hakkından yararlanarak erken emekliye ayrılırlar.
 • Engelli çocuk sahibi olanlar: başkasının bakımına muhtaç ağır engel li çocuk sahibi olan anneler erken emeklilikten yararlanabilir.
 • Askerlik borçlanması: askerlik vazifelerine başlamadan önce sigortası bulunan erkek çalışanlar emeklilik yaşlarını doldurdukları zaman askerlik borçlanması yaparak prim gün sayılarınızdaki eksikleri tamamlayabilirler. Askerlik borçlanmaları prim gün sayılarını arttırarak daha erken emekliye ayrılabilirler.
 • Yaştan emeklilik: Kısmı emeklilik denilen yaştan emeklilik hakkı kazanmak için belirli şartlara uyum sağlayan kişiler sigortalılık süresi, yaş ve prim günü doldurarak 15 yıl ve 3600 günde emekliye ayrılabilirler.

Erken Emekli Olabilir miyim?

Nasıl erken emekli olurum sorusu milyonlarca vatandaşın merak ettiği ve cevabını aradığı konuların başında gelmektedir. Emekliye ayrılmak için öncelikle belirli prim gününün doldurulması, yaş sınırının tamamlanması ve belirli yıl sayısı şartlarına uyum sağlanmalıdır.

 • İlk sigortaya başlangıç tarihinden itibaren belirli yıl sayısını doldurmak gerekmektedir.
 • İşe ilk giriş tarihine göre belirli yaşın doldurulmuş olması gerekir.
 • Belirli süre prim ödemesi yapılmış olması gerekir.

Ancak kısmı emekliliklerde çalışma süreleri bütün vatandaşlar için geçerli olmakta ve 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışan kişiler 10 yıl, 3600 prim günü ödeyerek emekliye ayrılabilmektedir.

Erken emeklilikte 3600 prim günü

3600 günde emeklilik hakkından yararlanmak için kadın ve erkek tüm çalışan sigortalıların aranan şartlara uyum sağlamaları gerekmektedir. 3600 prim gününden emeklilik talebinde bulunulması için kişilerin ilk işe başlama tarihlerinin 9 Eylül 1999’dan önce olması gerekir. En erken emeklilik hakkına kavuşmak için şartlar şunlardır;

 • İlk işe başlama tarihleri 8.Eylül.1981 olan kadın çalışanlar 3600 prim günü ve 50 yaş ile emekliye ayrılırlar.
 • İlk işe başlama tarihleri 8.Eylül.1976 olan erkek çalışanlar 3600 prim günü ve 55 yaş ile emekliye ayrılırlar.
 • İlk işe başlangıç tarihlerine göre belirlenen yaş sınırları kadınlarda 58 yaşa kadar, erkeklerde 60 yaşa kadar yükselebilir.

Yaş hesaplamasına örnek vermek gerekirse; 10. Eylül .1990 tarihinde işe başlayan kadın çalışan 10 yıl 3600 prim günü ödemesini tamamlaması durumunda 10 Eylül 2000 tarihinde ilk şartı yerine getirmiş olmaktadır. 15 yıllık sigortalılık süresi ise 10.Eylül.2005 tarihinde dolan kadın çalışan bu tarihte 2.şartı yerine getirmiş olmaktadır. 20.Nisan.2015 tarihinde 50 yaşın doldurarak 3.şartı yerine getiren kadın çalışan belirtilen tarihte 50 yaşında emekliye ayrılmış olmaktadır.

Emeklilik Hesaplama

Emeklilik sorgulama ve hesaplama işlemleri Internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. SGK’ ya bağlı olarak çalışan 4A, 4B ve 4C mensubu kişiler aynı sistem üzerinden emeklilik hesaplamalarını ve sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir ve hangi yaşta emekliye ayrılacaklarını öğrenebilirler.

Emeklilik hesaplaması ve sorgulaması işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin çevrimiçi uygulamadan yararlanırken yapması gerekenler şunlardır;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim sorgu adresinin ekrana gelmesini sağlayarak bu sayfa üzerinden kimlik doğrulaması işlemini gerçekleştirmek gerekir.
 • Kimlik doğrulaması yapmak için T.C. kimlik numarası ile birlikte e-devlet şifresine sahip olmak gerekir.
 • E-devlet şifresi olmadan sisteme giriş yapılamayacağı için öncelikle PTT şubelerinden şifre temin edilmelidir. Bir kere temin edilecek şifreyi kullanarak daha sonrada sisteme giriş yapılması mümkün olmaktadır.
 • Giriş yapılmasının ardından açılacak olan sayfada bulunan tablo üzerinden istenen bilgileri girerek emeklilik hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek ve emeklilik tarihini öğrenmek mümkün olmaktadır.

e-devlet şifresine sahip olmadan emeklilik sorgulama tablosunu görmek isteyen kişilerin giriş yapmaları gereken sorgu adresi https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman linki olmalıdır. ekranda açılacak olan tabloda istenen bilgiler ise şunlardır;

 • Sorgulama yapan kişinin doğum tarihi ve cinsiyeti
 • Hizmete başlamış olduğu tarih gün, ay ve yıl şeklinde girilmelidir.
 • Maluliyet durumu olan kişilerin gerekli bilgileri girmesi istenmektedir.

Online sistemden yararlanarak istenen bilgilerin girişini doğru bir şekilde yapan kişiler e-devlet üzerinden emeklilikleri ile ilgili gerekli hesaplama ve sorgulama işlemlerini yapabilirler.

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Ev Hanımları İçin Emeklilik Primleri Ne Kadar?

Kadınların Emeklilik Tablosu

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhaba 1972 dogumluyum 1997 yılında kamuda saglik memuru olarak ise basladım ancak 2018 yılında bay pas oldum ve agır efor gerektiren yerlerde calışamaz kardiyoloji uzmanın oldugu yerlere yakın ikame etmesi gerekir diye bir raporum var. Emeklilik için nasıl bir süre im var yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,

   Şartlı çalışma raporu almışsınız. Erken emeklilik için en az % 40 engelli raporu almanız gerekmektedir. Yada İş gücü kaybı oranı alınmalı.

 2. 10.05.1970 doğumluyum 1987 den 210 gün sigortlı çalıştım 1998 den beri bağkurda 2011 yılına kadar pirim ödedim 2011 yılında sigortalı şu ana kadar çalıştım ne zaman emekli olabilir?

 3. Doğum tarihi 02.05.1968
  işe giriş tarihi 01.10.1998
  Prim günü 4137
  Erken emekli olabilirmiyim ne zaman ne zaman!!!!
  Teşekkürler

 4. Haziran 1997 tarihinde işe başladım.31 temmuz 2010 tarihinde işten ayrıldım.1967 doğumluyum.13 yıl çalışma sürem var.herhangi bir işte çalışmadığım için pirimi tamamlayamadım.Emekli olabilmek için ne yapmalıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı