emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Erken Emekli Nasıl Olunur, Ne Yapmalıyım, Şartları Nelerdir?

Erken Emekli Nasıl Olunur, Ne Yapmalıyım, Şartları Nelerdir?
14.07.2020

Erken emeklilik olmak için belirleyici olan birçok etmen olmakla beraber, gerekli şartları sağlamayan vatandaşların erken emeklilik seçeneği bulunmamaktadır. Bununla beraber erken emeklilik için sigorta başlangıcının ne zaman olduğu, erken emeklilik talebinde bulunan kişinin cinsiyeti, sigorta borçlanması gibi unsurlar belirleyici noktada durmaktadır.

Erken emeklilik birçok vatandaşın talebi olmakla beraber, emeklilik şartlarının değişmesine bağlı olarak bu seçenek belli bir kesim için mevcuttur. Erken emekli olmak için askerlik ya da çocuk borçlanması, belli bir tarihten önec sigorta girişinin yapılmış olması ya da belli bir yüzdenin üstünde sağlık sorunu yaşanması gibi sebepler geçerli olmaktadır.

Emeklilik Hesaplamasında Önemli Noktalar Nelerdir?

Emeklilik hesaplamasında temel iki etmen vardır. Sigorta günü ve yaş konusu emekli olmak için sağlanması gereken iki temel bileşendir. Bununla birlikte yaşı dolduğu halde sigorta günü dolmamış olan ya da tam tersi şekilde prim gününü tamamladığı halde yaş engeline takılan vatandaşlar bulunmaktadır. Bu iki unsurun bir arada tamamlanmış olması durumunda emeklilik söz konusu olabilmektedir.

Erken Emeklilik Nedir?

Erken emeklilik, emeklilik için gerekli olan prim günü ve yaş gibi şartların normalden daha kısa sürede yerine getirilmesini ifade eder. Ancak bu şartların kısa sürede yerine getirilmesi için belli başlı şartlar bulunmaktadır.

Erken emeklilik için gerekli olan şartlar, erken emeklilik talebinde bulunulacak duruma göre değişmektedir. 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişinin erken emeklilik talebinde aranan şartlarla, çocuk borçlanmasına bağlı olarak erken emeklilik isteyen kişide aranan şartlar farklılık göstermektedir.

Erken Emeklilik Hangi Durumlarda Oluşabilir?

Erken emeklilik birçok farklı durum için söz konusu olabilmektedir. Doğum borçlanması, asker borçlanması, malulen emeklilik vb. durumlarda emeklilik şartları daha kısa sürede sağlanmaktadır. Bu noktada devletin bazı dezavantajlı durumlara yönelik hayata geçirdiği uygulamalar söz konusudur. Bu noktada bilinmesi gereken erken emeklilik alternatifi olan bu gruplardan da belli kurallara uymaları ve bazı şartları yerine getirmeleri beklenmektedir.

Bu şartları yerine getirdiği takdirde erken emeklilik hakkını kullanabilecek kesimler şu şekildedir.

 • Doğum borçlanması yapmış kişiler
 • Askerlik borçlanması yapmış kişiler
 • Belli bir oranın üzerinde engel ya da sağlık sorunu olan kişiler
 • 1999 yılından önce sigorta girişi olan kişiler
 • Çalıştığı işin yıpratma payı yüksek olan kişiler

Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik Mümkün Müdür?

Doğum borçlanması yapan kadınlar için erken emeklilik seçeneği bulunmaktadır. Doğum borçlanması sayesinde, doğum sebebiyle iş yaşamından uzaklaşan kadınların prim günleri çalışıyormuş gibi dolmaya devam eder. Böylece doğum ve sonrasındaki süreç sigorta gününe kayıp olarak yansımaz.

Doğum borçlanmasının erken emeklilik konusundaki avantajı prim gününe yöneliktir. Doğum borçlanması yapan kadınların emeklilik yaşında değişiklik olmaz. Ancak prim günü açısından zarara girmemiş olurlar.

Doğum Borçlanması İle Prim Günü Doldurmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Doğum borçlanması, doğum yapan kadınlara prim günlerini doldurmada avantaj sağlasa da bazı şartları ve kuralları vardır.

Doğum borçlanması ile erken emeklilikten faydalanmak için şu şartların sağlanması gerekmektedir.

 • Doğum borçlanması için, kadının doğumdan önce sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekmektedir. Doğumdan önce hiç prim yatırılmadığı takdirde doğum borçlanması mümkün değildir.
 • Doğum borçlanması 3 çocuğa kadar yapılabilmektedir. 3. çocuktan sonra doğum borçlanması seçeneği kalmaz. Bununla birlikte her çocuk için 2 yıllık prim günü borçlanılabilir. Toplamda 6 yıl doğum borçlanması mümkündür.

Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik Mümkün Müdür?

Erken  emeklilik için yapılabilecek bir başka sigorta borçlanması ise asker borçlanmasıdır. Erkekler askerde geçirdikleri tüm zaman için asker borçlanmsı hakkına sahiptir. Bununla birlikte askerlik borçlanması da doğum borçlanmasında olduğu gibi emeklilik yaşını etkilemez. Sadece prim günü doldurmak konusunda avantaj sağlar.

3600 Prim Günü İle Kimler Emekli Olabilir?

3600 prim günü ile emekli olmak da erken emeklilik kapsamında değerlendirilen avantajlardan biridir. Normal emeklilik için minumum 5400 prim günü doldurmak gerekirken, bazı vatandaşların 3600 prim günü ile emekli olması mümkündür.

3600 prim günü ile erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için ise sigorta başlangıç tarihleri önemli bir noktadır. 1999 yılında ya da öncesinde sigorta başlangıcı olan vatandaşlar 3600 gün ile emekli olabilmektedir. 1999 yılından sonra sigorta başlangıcı olan vatanndaşların bu erken emeklilik seçeneğinden faydalanması mümkün olmamaktadır.

Sağlık Durumuna Bağlı Olarak Erken Emekli Olunabilir Mi?

Sağlık durumuna bağlı olarak oluşan erken emeklilik seçenekleri de bulunmaktadır. Sağlık durumunun işe engel olduğu durumlarda prim günü ya da yaş sorun olmadan emekli olmak mümkündür. Erken emeklilik için fiziksel bir sağlık sorunu sebep olabileceği gibi ruhsal ya da zihinsel bir sağlık sorunu da erken emeklilik için geçerli bir sebep olabilmektedir.

Malullen Emekli Olmak İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Meslek dalı farketmeksizin sağlık sorunundan kaynaklı erken emeklilik mümkün olsa da belli şartları bulunmaktadır.

Malullen emekli olmak için gerekli şartlar şunlardır.

 • Malullen emekli olmak için %60 oranının üzerinde fiziksel, ruhsal ya da zihinsel sağlık sorununun bulunması gerekmektedir.
 • Söz konusu sağlık sorununun devlet tarafından yetkilendirilmiş bir hastanedeki heyet tarafından rapor edilmesi gerekir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar engelli olarak nitelenir ve erken emeklilik için hak sahibi olurlar.

Yıpranma Payı İle Erken Emeklilik Hangi Sektörleri Kapsamaktadır?

Erken emeklilik yıpranma payının yüksek olduğu meslek dalları için de mümkün olmaktadır. Yıpranma hakkı olarak da tanımlanan bu erken emeklilik seçeneği tehlikeli ve ağır iş yükü bulunan meslekler için geçerli olmaktadır.

Bu sektörler şu şekilde sıralanabilir.

 • Cam atölyesi vb. camcılık işleri
 • Çimento fabrikaları
 • Demir çelik fabrikaları
 • Madencilik gibi yeraltında yapılan işler
 • Kimyasal maddelerin aktif olarak kullanıldığı asit üretimi fabrikaları vb. işler
 • Su altında yapılan dalgıçlık vb. işler
 • Türk Silahlı Kuvvetleri
 • Sahil Güvenlik
 • Polislik vb. işler
 • Yangın gibi tehlikelerle karşılaşılan itfaiyecilik
 • Cumhurbaşkanlığı, bakanlık vb. siyasi işler

Bu işlerin yıpranma payı yüksek olduğundan erken emeklilik seçenekleri de bulunmaktadır. Bununla birlikte bu meslek gruplarının hepsinde emekliliğe eklenen gün sayısı aynı değildir.

Erken Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Erken emeklilik seçeneklerinden herhangi birine uyan vatandaşlar erken emeklilik için başvuru yapabilirler. Emeklilik başvurusu sonucunu da internet üzerinden takip etmek ve sorgulamak mümkündür. Erken emeklilk sorgulaması için www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlete girerek sorgulama yapmak mümkündür.

E-devlete kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı üzerinden arama butonundan sorgulama yapmak mümkündür.

Erken Emeklilik Emekli Maaşının Miktarını Etkiler Mi?

Erken emeklilik durumu emekli maaşında azalma ya da arttma durumu yaratmaz. Erken emekli olan kişi, kendi sektöründe aynı şartları paylaştığı vatandaşlarla aynı emekli maaşına tabidir.

Emekli maaşının miktarı daha çok çalışılan sektör, cinsiyet vb. etmenlere bağlı olarak belli olmaktadır. Emekli maaşı hangi sosyal sigortaya bağlı olunduğu, sigorta başlangıcının hangi yıl yapıldığı gibi değişkenlere göre farklılaşmaktadır. Erken emeklilik, maaş konusunda belirleyici değildir.

4500 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Emeklilik İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Tablosu ve Emeklilik Şartları

Yorumlar

 1. alper eral dedi ki:

  Merhaba 1976 doğumluyum sigorta başlangıç tarıhım mayıs 2000 ve bu güne kadar aktif çalışmaktayım 6.880 gün ödenmiş sigorta primim var; nisan ayında skamoz tür kanser nedeniyle sol akciğerimin tamamı alındı malülen emekli olma durumum olurmu ? nasıl bir yol izleyerek marülen emekli olurum ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle bölüm doktorunuzdan engel oranı için hayata sevk istemelisiniz. Diğer akciğerde metastaz var ise farklı yok ise farklı değerlendirilir. ancak ben bu durumun en az % 40 oran çıkarabileceğini düşünüyorum. Bu oranla da erken emekli olma hakkınız oluşur.

 2. Ema dedi ki:

  %40 engelli ne demek ? Hangi ölçü değerlerine göre bu kararlar veriliyor sağlık kurullarında ? İnsan bu yaştan sonra korkuyor bu şekilde yargılanmaktan .1 ay balıklı rum hastanesinde yattım her hafta kurula girdim ama çözemezler çünkü diplomaları zırhları olmuş .Ailesindeki derin yaraları profesyonel belirsiz 2 dakikalık tanıştıktan sonra elalemle paylaşana deli derler. 98 senesinde safra kesemde taş var idi ameliyatı reddettim ve sonunda oldum ama 20 sene yanlış tedavi uygulandı.

 3. Günay KANDİ dedi ki:

  Günay KANDİ
  Doğum Tarihi 01/12/1970
  İşe Giriş Tarihi 06/01/1992
  Pirim Günü 3885
  1 çocuğumu saydıraçağım 3600 den emekli olabilirmiyim maaş kaç yaşında bağlanır.
  teşekkür ederim

 4. ferdi dedi ki:

  “Askerlik borçlanması: askerlik vazifelerine başlamadan önce sigortası bulunan erkek çalışanlar emeklilik yaşlarını doldurdukları zaman askerlik borçlanması yaparak prim gün sayılarınızdaki eksikleri tamamlayabilirler. Askerlik borçlanmaları prim gün sayılarını arttırarak daha erken emekliye ayrılabilirler.”
  Bunu yazarken;
  askerden önce giriş var ise sadece hizmet gün sayısı artar ,
  askerden sonra işe giriş var ise sigortalı tarihini geri çeker ,
  notunu da düşmelisiniz…

 5. Hakan hark dedi ki:

  Merhaba 1972 dogumluyum 1997 yılında kamuda saglik memuru olarak ise basladım ancak 2018 yılında bay pas oldum ve agır efor gerektiren yerlerde calışamaz kardiyoloji uzmanın oldugu yerlere yakın ikame etmesi gerekir diye bir raporum var. Emeklilik için nasıl bir süre im var yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şartlı çalışma raporu almışsınız. Erken emeklilik için en az % 40 engelli raporu almanız gerekmektedir. Yada İş gücü kaybı oranı alınmalı.

 6. ilyaz mama dedi ki:

  10.05.1970 doğumluyum 1987 den 210 gün sigortlı çalıştım 1998 den beri bağkurda 2011 yılına kadar pirim ödedim 2011 yılında sigortalı şu ana kadar çalıştım ne zaman emekli olabilir?

 7. BAYAN NADİRE EBRİ dedi ki:

  Doğum tarihi 02.05.1968
  işe giriş tarihi 01.10.1998
  Prim günü 4137
  Erken emekli olabilirmiyim ne zaman ne zaman!!!!
  Teşekkürler

 8. Tülay gümüş dedi ki:

  Haziran 1997 tarihinde işe başladım.31 temmuz 2010 tarihinde işten ayrıldım.1967 doğumluyum.13 yıl çalışma sürem var.herhangi bir işte çalışmadığım için pirimi tamamlayamadım.Emekli olabilmek için ne yapmalıyım.