Emeklilik

Erken Emeklilik Yasası

Emeklilik herkesin hayali olan durumlardan bir tanesidir. Kişinin geleceği için yatırım yaptığı emeklilik, gerekli olan yaş kriterinin dolması ile alınan maaşı ifade etmektedir. Gelecekte ne olacağı ve nasıl durumlar ile karşılaşılacağı kadın erkek herkesi endişelendirmektedir. Bu noktada devreye emeklilik girmektedir. Kişi çalışırken sigortasının ödenmesi emeklilik için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra çalışmayan kişilerin kendi primlerini ödemeleri de mümkündür. Bu sayede herkes zamanı geldiğinde maaşını almaya başlayacaktır. Emeklilik ve emekli olma süresi ile ilgili kafalarda soru işareti oluşturan pek çok detay bulunmaktadır. Bunlardan biride erken emeklilik yasasıdır.


Erken emeklilik yasası hala çıkmayan fakat dört gözle beklenen önemli bir yasadır. Vatandaşların hevesle beklediği bu yasanın çıkması birçok kişinin emekli olmasını sağlayacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ne zaman çıkacağı hala kesinleşmeyen bu yasa yaşa takılan kişilerinde emekli olmasını sağlayacaktır. Normal şartlarda kişinin emekli olabilmesi için primlerini tamamlaması ve yaşını doldurmayı beklemesi gerekmektedir. Bu durum birçok kişi için can sıkıcı olan olaylardandır. Primlerini dolduran birçok kişi beklemek istememektedir. Bu sebeple birçok kişi erken emeklilik yasası ile yaşını beklemeden emekli olabileceği günün hayalini kurmaktadır. Peki, erken emeklilik yasası nedir?

[yeni_emeklilik_hesaplama]

Erken emeklilik nedir?

Emeklilik bir süreci ve belli başlı kuralları kapsayan önemli ve aslında son derece gerekli bir uygulamadır. Emeklilik uygulamasının ilk yıllarında yalnızca iki şart aranmaktaydı ve bu şartları yerine getiren kadın ve erkekler kısa süre içerisinde emekli olabilmekteydi. BU şartlardan ilki sigorta süresi diğeri ise 5000 prim sayısıdır. Bu şartları yerine getiren herkes yaşını beklemeden emekli olmaktaydı. Fakat daha sonra yaş şartı da getirilmiş ve bu şart kişinin prim günlerini doldurmasına rağmen beklemesine yol açmıştır. Günümüzde hala devam eden bu uygulamanın kaldırılması beklenmektedir. Bu yaş uygulaması hem BAĞ-KUR hem de SSK’lılar için geçerlidir. Bu sayede yaşını bekleyen kişilerin emekli olabilmesi mümkün hale gelecektir. Kişinin emekli olabilmesi için bu yasanın çıkması şarttır. Yasa henüz çıkmasa da 2017 yılında çıkması beklenmektedir.

Erken emeklilik şartları nelerdir?

Türkiye içerisinde yaşayan vatandaşların emekli olabilmeleri için SSK ya da BAĞ-KUR’dan ödemelerini yapmaları gerekmektedir. Bu iki kurum emeklilik için tercih edilen en yaygın kurumlardır. SSK’dan emekli olmak isteyenlerin yapmaları gereken tek şey bir işe girmeleridir. Böylece işveren kişinin sigortasını ödeyecek ve gerekli olan şartlar sağlandığında emekli olunması mümkün hale gelecektir. Bunun yanı sıra BAĞ-KUR’dan emekli olunması da mümkündür. BAĞ-KUR emekliliği daha çok kendi ücretini ödemek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kişi bir işte çalışmıyor ise BAĞ-KUR’dan istenen gerekli aylık ücretlerinin yatırılması yeterli olacaktır.

Emeklilik primleri ve ödemeleri hangi kuruma yapılırsa yapılsın emeklilik için gerekli olan yaşın beklenmesi gerekmektedir. Emeklilik uygulaması yürürlüğe girdiği günden itibaren sürekli olarak değişime uğramış ve radikal değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlerin en dikkat çekeni ise yaş uygulaması olmuştur. Günümüzde hala devam eden bu uygulamanın erken emeklilik yasası ile kalması beklenmektedir. Bunun yanı sıra erken emeklilik için bazı farklı teknikler ve formüllerde bulunmaktadır. Yasanın çıkmasını bekleyemeyen ve erken emekli olmak isteyen kişilerin yapmaları gereken en önemli adım ödemelerin mümkün olan en erken yaşta başlatılmasıdır. Bu sayede emekli olma süresi kısaltılabilmektedir.

Erken emeklilik için uygulanabilecek özel formüller

Erken emeklilik için uygulanabilecek pek çok yöntem ve formül bulunmaktadır. Günümüzde çalışan ya da emeklilik ödemelerini evden yapan birçok kişinin en büyük hayali erken emekliliktir. Bunun için uygulanabilecek en etkili formüllerden ilki askerlik uygulamasının geçe bırakılmamasıdır. Askerliğini erken yaşta yapan kişilerin daha erken emekli olabilmeleri mümkündür. Peki, bu nasıl gerçekleşecek? Askerli kişi işe girmeden yapıldığında prim şartı azaltılacak ve kişi en az 1 ya da 2 yıl kazanmış olacaktır. Bu sayede erken yaşta emekli olunması mümkün olacaktır. Uygulanabilecek bir diğer önemli formül ise meslektir. Bazı mesleklerden emekli olan kişilerin diğerlerine oranla daha kısa sürede içerisinde emekli oldukları bilinmektedir. Bu tarz mesleklerde kişi işe geçte girse bu süre geriye çekilmekte ve sigorta erkenden başlamış gibi gösterilmektedir. Buna yıpranma zammı adı verilmektedir. Bu sayede erken emeklilik avantajına sahip olan pek çok kişi bulunmaktadır.

Erken emeklilik için uygulanan ve işe yarar bulunan bir diğer önemli formül ise doğumdur. Doğum çalışan ve emekli olmak isteyen kişiler için büyük avantajlardan bir tanesidir. Doğum yapan annelerin eksik primleri varsa bu primler yapılan doğum sayısı ile kapatılmaktadır. Bu sayede prim sayısı beklenmesine gerek kalmamaktadır. Bu noktada kişinin kaç tane çocuk doğurduğu büyük önem taşımaktadır. 3 adet çocuğu bulunan bir kadın tam 6 yıl kadar kâr etmekte ve bu sayede erken emekli olabilmektedir. Bu durum evlat edinme noktasında da geçerli olacaktır. Fakat çocuk mutlaka 2 yaşında küçük olmalıdır. Bu formüllerle yasa beklemeden erken emekli olunması mümkündür.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. 1972 yılında altı ay çalıştım şimdi doğum borçlanması yaparak emekli olmak istiyorum ne yapmam gerekir.
  Bana yardımcı olunuz. En son bu yıl bir okulda muhabesebe de çalıştım iki ay ne yapmalıyım

 2. Ben 37 yaşında yım 1994 yılı ilk iş başı 1998 ilk
  Sigortalı olarak kesintisiz çalıştım benim belimde
  Şu anda 6 adet pilatin var mesleğimi yapamıyorum
  5600 günüm var
  Erken emekli olabilirmiyim

  Teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Erken emekli olabilmek için en az % 40 oranında iş gücü kaybı raporu almanız gerekiyor. Verdiğiniz rahatsızlıktan dolayı bu orana ulaşabilmeniz zor gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı