• Erken Emeklilik Şartları 2018


  Erken Emeklilik Şartları 2018

  İnsanların çalışma hayatında çok fazla zorlanması ve yaşın ilerlemesi zamanla erken emeklilik için farklı yollara başvurmalarına neden oluyor. Erken emeklilik şartları konusunda gereken her şeyi yerine getiren insanlar beklenilen tarihlerden çok daha erken bir şekilde emekli olmaya hak kazanıyorlar. 2016 yılında yapılan düzenlemeler sayesinde şartlar biraz daha düzene girmiş ve insanlar özellikle de kadınlar çok daha kolay bir şekilde emekli olmaya hak kazanmışlardır. Erken emeklilik yasası için mecliste iki farklı işlem yapılıyor. İşlemlerden biri yaşa takılanlar için yapılan düzenlemeler bir diğeri de annelik için emeklilik başvurusu yapmış olan insanlardır. İnsanların bekledikleri fırsatlar oluştuğu taktirde milyonlarca insan rahatlıkla emekli olacak ve rahat bir yaşam sürmeye başlayacaklar.


  Anneler İçin Erken Emeklilik

  Türkiye’de sigortalı olarak çalışan anneler çalışma hayatına girdikten sonra dünyaya getirdikleri her çocuk için 2 yıl erken emekli olma şansına sahip olacaklar. Sigortalı oldukları dönemden itibaren 3 çocuk sahibi olana kadar borçlanma yapabilme imkanına sahipler. Her çocuk için borçlanma gün sayısı 720 gündür. Buna göre 3 çocuk sahibi olan hanımların 2 bin 160 gün yani ortalama olarak 6 yıl doğum borçlanması yapma hakları oluyor. Bu olanakların geliştirilmesi de meclis gündemini oldukça fazla meşgul eden konular arasındadır.

  Görüşmeler kesintiye uğramadan kadınların lehine olacak şekilde sonuçlanırsa her kadın sigortalı olmadan önce dünyaya getirdiği bebek içinde borçlanma sağlayabilecek. Sadece sigortalı işe girdikten sonra değil aynı zamanda daha önce dünyaya gelmiş çocukları sayesinde de erken emekli olma hakkını elde edebilecek. Doğum borçlanması ne kadar öne çekilirse kadınlar o kadar erken emekli olabilecekler. Bu durum erkeklerin askerlik borçlanması ile hemen hemen aynı olarak görülüyor. Bu yüzden kadınlar ve erkekler arasında bir eşitlik olarak da görülebilir. Geçmiş yıllarda ilk olarak SSK çalışanlarına tanınan bu haklar daha sonra memurlara ve daha da sonra Bağ- Kurlulara da tanındı. Çocuk sayısı da önceden ikiyken daha sonra üçe çıkarıldı.

  Yaşa Takılanların Erken Emeklilik Durumu

  Çalışma hayatında sigorta prim sayısını doldurup prim borçlarını ödeyen insanların yaşa takılarak uzun yıllar emekli olmayı beklemesi de tartışılan sorunlar arasında yer alıyor. Bu alanda yapılacak olan düzenleme 5 milyon insanı ilgilendiriyor ve bu konuda çıkacak karar ile milyonlarca insan erken emeklilik müjdesini alabilecek. Bu anlamda gereken düzenlemeler tamamlandıktan sonra ilk etapta emekli olması beklenen kişi sayısı 500 bin kişinin üzerinde. 8 Eylül 1999 yılından bu yana sigortalı olan insanlar bu konuda istisnası olan vatandaşlar olacak. Eski hükümetlerin döneminde kadınlar 38 yaşında erkekler ise 45 yaşında emekli olabilirken 1999 yılında yapılan düzenleme büyük bir şaşkınlık yarattı. İnsanların 11 yıl daha geç emekli olmasına neden olan bu durumda emeklilik süresi uzayan milyonlarca insan bulunuyor.

  Erken Emeklilikten Yararlanabilecek Olanlar

  Emeklilik konusunda daha erken bir süreçte emekli olmak isteyen kadınlar için farklı fırsatlar da yok değil. Örneğin evlat edinen kadınlarda doğum borçlanması yaparak erken emekli olma şansını elde edebilecekler. Sigortalı olarak çalışan kadınlar 2 yaşından daha küçük olarak evlat edindikleri çocuklar üzerinden erken emekli olmaya hak kazanıyorlar. Borçlanma çocukların evlat edinildiği tarihten itibaren başlıyor. Diğer şekilde ise yine doğum yaptıktan sonra çocuğunu başka bir aileye veren kadınlarda doğum borçlanması yapabiliyorlar. Çocuğunu başka ailelere evlatlık olarak veren kadınların doğum borçlanma süresi ise yalnızca 6 ay olarak belirlenmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Engelli Çocuk Sahibi Olanlar

  Erken emeklilikten yararlanabilecek olan diğer insanlar ise engelli çocuğu olanlardır. Sürekli olarak başkasının bakımına muhtaç olan ve ağır bir engeli bulunan çocukların annelerine de erken emeklilik şansı tanınıyor. Engelli çocuğu olan kadınların çalışma günleri 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 1.25 gün olarak hesaplanmaya başlamıştır. Bu hesaplama ile birlikte emeklilik yaşı da daha erkene çekiliyor.

  Aynı şekilde bu tarihten itibaren prim gün sayılarının da dörtte birinin indirilmiş oluyor. Bu yasadan tüm kadın çalışanlar yararlanabiliyor. SSK ya da Emekli Sandığı ayrımı gözetilmiyor. Erken emekliliğe başvuracak olan kadınların çocuklarının ağır engelini tespit ettirmesi gerekiyor. Aynı şekilde bu durum çocukların ağır engellerinin devam ettiği süre boyunca geçerli kabul ediliyor. Engelli çocuğu olan insanların erken emekli olabilme avantajları oldukça yüksektir.

  Doğum Borçlanması

  Geçtiğimiz yıllarda çıkarılan yasalar ve yapılan düzenlemeler sayesinde kadınların doğum borçlanması sayesinde erken emekli olabilme şansı doğdu. Bu hak ilk olarak SSK kadın çalışanlarına tanınmış olsa da daha sonra aynı haklardan memur kadınlar ve Bağ Kurlu kadınlar da yararlanmaya hak kazandılar. Yasanın ilk çıkarıldığı dönemlerde doğum borçlanmasına tabi olan çocuk sayısı ikiyken daha sonra 3 çocuk olarak belirlendi.

  3 çocuğa sahip olan çalışan anneler 6 daha erken emekli olmaya hak kazanması sayesinde erken emeklilik için farklı alternatifler elde etmiş oluyorlar. Her çocuk için 720 gün doğum borçlanması yapabilen anneler 3 çocuğa sahip olduklarında bu gün sayısını 2 bin 160 güne çıkarmaya hak kazandılar. Erken emeklilik konusunda mesleğe başlamadan önce staj dönemi geçiren insanlar bu dönemden erken emeklilikte yararlanamıyorlar. Staj süresi erken emeklilik için bir şart olarak görülmediğinden emeklilik hesaplaması yaparken staj süresini kullanmamaları gerekiyor.  tıkla sorunu sor

  Erken Emeklilik Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. RÜVEYDE KARA dedi ki:

   25/01/1969 DOĞUMLUYUM. 20/03/1996 İLK İŞE GİRİŞİM. 08/09/1999 TARİHİNE ŞARTLAR DEĞİŞMEMİŞ OLSAYDI NE ZAMAN EMEKLİ OLURDUM. BU GÜNE KADAR 3259 GÜN PİRİM GÜNÜM VAR.

  2. Ziya cevik dedi ki:

   1970 doğumluyum SSK girişim 01.07.1987 şuan 4700 günüm var erken emekli ola bilirmiyim askerlik borçlanması yaparsam maş yükselirmi bu şartlarda emekli olsam ne kadar maş alırım

  3. Ayse dedi ki:

   Mrb 1975 dogumluyum ..1989 sigorta baslangicim . ..2017 mayista primim doldu.erken emekli olabiliyormuyum tskler

  4. ziyaettin cevik dedi ki:

   1970 dogumluyum ilk ise 1987 01.07 su an 4700 gunum var askerlik borclanmasi yaparsam ve 18 yas oncesini odersem erken emekli olabilirmiyim nezaman emekli olurum bu sartlarda

  Sorunuzu Yazın