• Erken Emeklilik Şartları 2018


  1999 yılından önce sigorta girişi olup emekli olabilme yaşları uzatılan 3 milyonun üzerindeki vatandaş için emeklilik işi de haliyle uzamış oldu.


  Erken emeklilik Şarları ile ilgili 2018 yılında bir gelişme olacak mı? Olursa, kimleri ne durumlarda kapsayacak? Son gelişmeler için araştırmalar devam ederken, 8 Mayıs 2018 Salı günü itibarıyla başlayacak torba yasa görüşmelerinde EYT’nin de konuşulup konuşulmayacağı şimdiden merak konusu oldu.

  Konu ile ilgili gündemde 15 maddelik bir tasarı bulunmaktadır. Ancak ne derece kabul göreceği şu an için sadece tahminlerden ibarettir. Yasaya göre emekli olmak isteyen herkes için geçerli aylık -%5’i onaylayan herkes emekli olabilecek. %5 formülü olarak da geçen bu düzenleme ile prim gününü dolduran ve yaş sınırına takılmayan herkes erken emeklilik Şartları için gerekli şansı yakalamış olacak.

  Erken Emeklilik 2018 Yılında Gerçek Olacak mı?

  Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için tüm beklentileri olumsuz yönde cevaplayınca, gözler yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na çevrildi. Yeni bakan yaptığı bir konuşma sırasında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden önce sigortalı olan vatandaşların emekli aylığı hakkını kazanma koşullarının mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, Bağ-Kur Kanunu ve Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre belirlendiğini bildirdi.

  Yukarıdaki bilgi ile birlikte emekli olmak isteyen herkes belli bir prim sayısı ödemeli, gerekli yaşa ulaşmalı ve o süre boyunca sigortalı olmalıydı. Aralarından birinin eksik olması hem emekli olmaya hem de aylık bağlanmasına engel teşkil ediyordu.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Emeklilik için bu açıklamayı yapan Bakan Jülide Sarıeroğlu, sorulan erken emeklilik sorularına ise ondan önce görev yapan Sn. Müzezzinoğlu gibi olumsuz yönde baktığının ilk sinyallerini verdi ve bu şartların şimdilik geçerli olduğunu iletti.

  Yüzde 5 Formülünün İçeriği Nasıl Düzenlendi?

  15 maddelik EYT 2018 taslağı yasalaştırıldığında hazineye ne kadarlık bir rakamın yansıyacağına dair tüm hesaplamalar Maliye Bakanlığı tarafından yapılıyor. Peki erken emeklilik şartları için oluşturulan bu formülde tam olarak ne denmek isteniyor?

  • Emekliliğinize 1 yıl kalmış ise %4
  • Emekliliğinize 2 yıl kalmış ise %5
  • Emekliliğinize 3 yıl kalmış ise %6
  • Emekliliğinize 4 yıl kalmış ise %7
  • Emekliliğinize 5 yıl kalmış ise %8
  • Emekliliğinize 6 yıl kalmış ise %9
  • Emekliliğinize 7 yıl kamış ise %10

  oranındaki maaş kesintisini onaylarsanız, yaşlılık maaşı için hak kazanmış olursunuz.

  Erken Emeklilik Şartları 2018 İçin Diğer Ayrıntılar

  Önceden belirlenmiş bazı koşulları sağlıyorsanız emekliliğinizi öne çekme şansınız bulunmaktadır. Sırası ile ele alalım…

  • Yıpranma payı olan meslek gruplarında yer alıyorsanız erken emeklilik 2018 için bir şansınız olabilir.

  Yıpranma ya da fiili hizmet süresi zammı da denilen bu avantaj ile birlikte çalışma sürenize belli oranlarda hesaplanmış günler de eklenerek işe giriş tarihiniz geriye doğru çekiliyor ve 12 aylık çalışma süresine 3 ay daha eklenerek 15 ay çalışmış gibi değerlendiriliyorsunuz.

  • Erken emeklilik 2018 için askerliğinizi işe girmeden önce yapmış olmanız gerekiyor.

  Bu maddeden kesinlikle önce askerlik, sonra iş anlamını çıkarırsanız bir anlamda yanılgıya düşersiniz. Tabi ki işe giriş tarihi öncesi askerliği yapmak kurtarıcı olabiliyor. Ancak işe girmiş, belli bir süre boyunca çalışma hayatınız devam etmiş ve kalan kısa bir süreyi askerlik borçlanması olarak ödemişseniz, erken emeklilik için altın bir fırsata sahip olmuşsunuz demektir.

  • Doğum borçlanması yaparak erkenden emekli olma şansına her zaman sahipsiniz.

  Yıl ve yaş şartlarını yerine getirebiliyor ama prim eksikliği konusunda takılı kalıyorsanız doğum borçlanması yapabilirsiniz. Böylece eksik primlerinizi tamamlamış ve emekliliğiniz için her hususu yerine getirmiş olursunuz. Doğum borçlanması 3 çocuğa kadar yapılabiliniyor. Yani çocuk başı 2 yıl olarak düşünüldüğünde 6 yıla kadar doğum borçlanması yapabilirsiniz. Sadece kendi doğumlarınız için değil, evlat edindiğiniz çocuklar için de bu hakkı elinizde bulunduruyorsunuz. Çocuk 2 yaşını doldurmadığı müddetçe bu işlemi yaptırabilirsiniz. Yalnız doğumdan önce ya da evlat edinmeden önce sigorta girişinizi yaptırmış ve çalışıyor olmanız gerekiyor. Kendi hesabına çalışan ve sigorta primi yatıran kadınlar da bu kapsamda değerlendirmeye alınmaktadırlar.

  – Doğumdan önceki SSK tescili

  – Doğum sonrası 2 yıl boyunca adınıza hiçbir SGK priminin yatmamış olması

  – Doğumdan sonra çocuğun en az 2 yıl sağ kalması

  şartları ile bu maddeden yararlanabilirsiniz. Doğum borçlanması başvuru sürecinde çocuk vefat emiş ise, yaşadığı süre göz önünde bulundurulmaktadır.

  • 9 Eylül 1999 tarihi öncesi sigorta girişiniz varsa erken emeklilik için şansınız da vardır.

  15 yıllık bir sigortalılık süresi ve 3600 prim günü sahibiyseniz (10 yıl çalışmışsanız), sigorta başlangıcınız da 9 Eylül 1999 öncesinde ise doğrudan emekli olmaya hak kazanmış olursunuz.

  • Bakıma muhtaç çocuklarınız varsa erken emeklilik rüya değil.

  Sürekli bir başkasının yardımına ihtiyaç duyan, temel işlevlerini dahi tek başına yerine getiremeyen tüm anneler için devlet uzun zaman önce bir düzenleme yaptı ve 2008 sonrası ödenmiş prim günlerine o günlerinin toplamının 4’te 1’i yani çeyreği daha eklenerek yaş şartından düşüyor. Böylece erken emeklilik için bu tür annelerin yolu açılmış oluyor.

  Emeklilik Hesaplama Tablosu 2018

  3600 Günden Emeklilik Şartları, Maaşı Ne Kadar Olur?

  4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?  tıkla sorunu sor

  Erken Emeklilik Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. kenan dedi ki:

   05.03.1971 yüzde 72 engelliyim ve vergi indirim belgem var,uzun vade pirimlerim 6300 gün.emeklilik muracaatımda bana 3,5 yıl şartını ileri sürdüler
   2,5 yılda fiili hizmet yılım var,ve şu an sağlık durumum çalışmama musade etmiyor,bu durumda ne yapmalıyım

  2. Mahmut dedi ki:

   Merhabalar
   iki sorum olacakti.
   1-simdi ben 60 yasindayim yaklasik 25 yil once calistigim bir kurumda sadece sigorta girisim yapilmisti. Sadece bikec gunluk. Şimdi geriye donuk primlerimi odemek istedem nasil bir yol izlemem gerek.
   2-sgk olmadigi icin etrafimda saglik engelinde %40-%50 lerde para yardimi emekli olanlar var. Benim ki %65 olduguna gore neden emekli olamiyorum ya da maddi yardim alamiyorum. (Gelirim yok) nasil bir yol izlemeliyim..
   Emekli olabilir miyim
   Tesekkürle, iyi çalismalar…

  3. Müberra Tuba ORAL dedi ki:

   1969 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 30/06/1990.
   Toplam SSK prim gün sayım : 3455
   Toplam Bağkur prim gün sayım : 1189 (3 yıl 3 ay 19 gün)
   Toplam prim gün sayısı : 4644
   Yurtdışı Borçlanma : 9 ay (henüz SGK’ya başvurusunu yapmadim.)
   Bu şartlarda emekli olabilir miyim?
   Teşekkürler…

  4. Mehmet batmaz dedi ki:

   1994 ve 2003 yılları arasında vergi mukellefı olarak çaliştim bakur kaydım yoktur 2018 de geriye dönük tescil çalışması var mı

  5. RÜVEYDE KARA dedi ki:

   25/01/1969 DOĞUMLUYUM. 20/03/1996 İLK İŞE GİRİŞİM. 08/09/1999 TARİHİNE ŞARTLAR DEĞİŞMEMİŞ OLSAYDI NE ZAMAN EMEKLİ OLURDUM. BU GÜNE KADAR 3259 GÜN PİRİM GÜNÜM VAR.

  6. Ziya cevik dedi ki:

   1970 doğumluyum SSK girişim 01.07.1987 şuan 4700 günüm var erken emekli ola bilirmiyim askerlik borçlanması yaparsam maş yükselirmi bu şartlarda emekli olsam ne kadar maş alırım

  7. Ayse dedi ki:

   Mrb 1975 dogumluyum ..1989 sigorta baslangicim . ..2017 mayista primim doldu.erken emekli olabiliyormuyum tskler

  8. ziyaettin cevik dedi ki:

   1970 dogumluyum ilk ise 1987 01.07 su an 4700 gunum var askerlik borclanmasi yaparsam ve 18 yas oncesini odersem erken emekli olabilirmiyim nezaman emekli olurum bu sartlarda

  Sorunuzu Yazın