EmeklilikHaberler

Erken Emeklilik Artık Daha Kolay!

Çalışan anne ve babalara müjde geldi. Doğum ve askerlik borçlanması hakkından yararlanmak isteyen vatandaşlara çok sayıda kredi fırsatı sunuluyor. 3 çocuk için doğum borçlanması ile 6 yıl kazanma şansı oluştu. Erkek sigortalı çalışanlar ise askerlik borçlanması ile 1 yıl daha erken emekli olabiliyor.


Erken emeklilik konusunda borç yapılandırması hakkı çok önemli bir fırsat sunuyor. Milyonlarca vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borcunu yapılandırabilmek için vergi dairelerine ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuruda bulunuyor. Yüz binlerce Bağkur ve SSK mükellefi erken emekli olma şansını elde edebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borcun faizi siliniyor ve isteyenlere ana paraya 36 aya kadar taksit imkanı veriliyor. Ayrıca kredi ile borcu faizsiz olarak kapatabilme şansı da doğdu.

Askerlik ve Doğum Borçlanmasına Kredi

Erken emeklilik için kadın sigortalı çalışanlar sigortalı işe girişleri sonrasında 3 çocuk için 2.160 gün kazanıyor. Erkek sigortalı çalışanlar ise sigorta öncesi askerlik görevleri dolayısı ile borçlanma ile 1 yıl erken emeklilik kazanıyor. Bu duruma yönelik olarak para yatırılması gerekliliği bulunurken, doğum ve askerlik borçlanması ile emekli olabilecek sigortalı çalışanlara kredi olanağı sunuluyor. Bu şekilde toplu olarak kuruma borç ödemesi yapan vatandaşlar emekli olduktan sonra emekli maaşlarından kesinti ile kredisini de ödeyebiliyor.

Doğum Borçlanması

Erken emeklilik kapsamında her sigortalı çalışan anne 3 çocuğa kadar bu haktan yararlanabiliyor. Bu şekilde 3 çocuk için 2160 gün yani 6 yıl prim günü kazanma olanağına sahip olabiliyor. Borçlanma yapmak isteyen kadın sigortalılara yönelik 3 şart sunuluyor. Bu şartlar doğumun sigortalı olduktan sonra gerçekleşmesi, çocuğun yaşıyor olması, borçlanılacak süre içerisinde sigorta yatırılmamış olması şeklindedir.

Askerlik Borçlanması

Askerlik borçlanması askerlik dönemi içerisinde çalışamaması sebebi ile erkek sigortalıların sigorta primlerinin yatmaması çerçevesinde hem gün sayısını artırıp hem de askerden sonra ilk defa sigortalı olunması durumunda SGK başlangıç tarihleri geriye yönelik olarak 1 yıl uzuyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. EŞİM 01/01/1959 DOĞUMLU 02/04/202 İŞE BAŞLAMA TARİHİ ERKEN EMEKLİLİKTEN FAYDALANMA ŞANSIMIZ NEDİR SGK ÖNCESİ 3 DOĞUM VAR 4800 GÜNÜMÜZ VAR

  2. Ben 1998 24 kasimda öğretmen oldum ve yarın 19.yılımı calismaya başlayacağım . 1970 doğumluyum ve 1988 yılında 3 aylık bir ssk başlangıcım var . Durum böyleyken giriş tarihinden yararlanamıyorum . SGK ya gittiğimde emekli olurken 1988 yılında kaç gün sigorta priminiz ödendiyse düşer dendi . O da benim için ne yazık ki onemsiz bir durum . Sizin soyleyebileceginiz birsey var mı acaba … ? teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu