emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Erken Emekli Olmak İsteyenler Belirtilen Tarihlere Dikkat!

Erken Emekli Olmak İsteyenler Belirtilen Tarihlere Dikkat!

Erken emekli olmayı herkes talep ediyor olsa da halihazırdaki yürürlükte olan yasalar çerçevesinde ancak belirli şartlar altında erken emekli olabilmek mümkün oluyor. Bunun için de en büyük avantaj 2008 öncesinde sigorta girişi olanları kapsıyor. Erken emeklilikten yararlanmak için sigorta kayıtlarının en zaman oluşturulmuş olması büyük önem taşıyor.

Erken Emekli Olmak İsteyenlerin Dikkat Edeceği Tarihler

2008 yılı ve öncesinde sigortaya girişi yapılmış yani sigorta kaydı oluşturulmuş çalışanların belirli şartları taşımaları halinde erken emekli olma hakları bulunuyor. Erken emeklilikten yararlanmak için devlet tarafından bazı tarihler de göz önünde tutuluyor. Bu tarihler ile belirlenen emeklilik yaşı 2008 öncesi sigorta girişi olanlar için büyük bir avantaj taşıyor.

Emeklilik için ilgili mevzuat gereğince en önemli tarih 1999 yılı temel alınmaktadır. 1999 yılından önce sigortaya girmiş olanların prim ve çalışma süreleri kısa olduğu için daha erken emekli olabilmektedirler. Aynı şekilde 2008’de çıkarılan yeni kanun kapsamında da 2008 öncesi sigortaya giriş yapmış olanlar da yine erken emeklilik imkânlarından yararlanabiliyorlar.

Bu kapsamda 9 Eylül 1999 tarihinden ve 30 Nisan 2008 tarihine kadar sigortalı olarak çalışmış olanlar 2008 tarihi sonrasında sigortalı çalışanlara göre daha avantajlı oluyorlar. En avantajlı konumda olanlar ise hâlâ 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kapsamına girmiş bulunanlar. Çünkü 1999 öncesi sigortaya giriş yapmış olanlar için 3600 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresi bulunmaktadır. 30 Nisan 2008 tarihinden önce sigortaya giriş yapmış olanlar için ise 4500 günlük prim süresi bulunmaktadır.

2008 Öncesi Sigorta Girişi Yapılmış Olanlar Nasıl Emekli Olurlar?

2008 öncesinde sigorta girişleri yapılmış kimselerin emekli olma şartları için en önemli nokta 30 Nisan 2008 öncesinde sigortaya giriş yapmalarıdır. Bu bakımdan ilgili tarihe çok dikkat edilmelidir. Bu tarih üzerinden 1 gün dahi geçse yeni mevzuata göre işlem yapılmaktadır. Bir diğer önemli nokta da 2008 öncesi sigorta girişlilerin 4500 günlük prim ödemelerine uymalarına ve ek olarak 25 yıllık çalışma koşullarını da yerine getirmeleri gerekiyor. Çalışma süresi sigortalı olarak geçirilen süreyi kapsamaktadır. Buna bağlı olarak sigortalı olarak çalışılmayan zamanlar bu hesaplamaya dahil edilmemektedir.

Bu şartların sağlanması 2008 öncesi sigortaya giriş yapanların da erken emeklilikten yararlanmalarını sağlıyor. Her ne kadar 1999 öncesi olanlar kadar bulunmasa da 2008 öncesi sigortaya giriş yapanlar için de birtakım avantajlar bulunuyor.

2008 Öncesi Sigortaya Giriş Yapanların Avantajları

2008 öncesi sigortaya giriş yapanların günümüz şartlarına göre avantajları bulunuyor. Buna göre 2008 öncesi sigortaya giriş yapmış olanlar emekli olduklarında talep etmeleri takdirde çalışmaya devam edebiliyorlar. Eğer ilgili tarih öncesinde sigorta girişi bulunuyorsa bu kapsamda 4500 gün prim ödenmesi yeterli olmaktadır. Ancak 2008 tarihi sonrasında prim günü 5400’e çıkmaktadır.

Bu avantajlarının yanında 2008 tarihinden önce sigortaya giriş yapmış olanların belirli noktalara da dikkat etmesi gerekiyor. Buna göre çalışan kişinin emekliliğinin belirlenmesi için en önemli nokta son yedi yılıdır. Son yedi yılın ise 3,5 yılını en çok hangi kuruma prim ödeyerek geçirmişse bu kurumdan emekli sayılmaktadır. Başka bir deyişle uzun yıllar SSK kapsamında olan kişi, son 3,5 yılını Bağkur kapsamında prim ödemişse, bu durumda Bağkur’dan emekli olmaktadır. Bu durum özellikle SSK aylıklarının daha yüksek olmasından ötürü çeşitli mağduriyetler yaratabildiği için emekli olmak isteyenler giriş tarihleri kadar son yıllarını hangi kurum üzerinden prim yatırdıklarına da dikkat etmelerini gerektiriyor.

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

4500 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir ?

Yorumlar

 1. Emine dedi ki:

  merhaba,
  aşağıdaki koşullar dahilinde erken emekli olabilir miyim?
  bilgilendirebilirseniz sevinirim, teşekkürler

  Cinsiyet: Kadın
  Yaş;39
  Sigortalılık başlangıç tarihi: 01/11/1998
  Prim ödeme gün sayısı: 7050 gün

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre emeklilik şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1998 ile 23.05.1999 tarihleri arasında
   olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20,
   tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.