SGK

ERKEKLERDE DOĞUM İZNİ

Doğum yapan bayanlar için doğum izni 16 haftadır ve hem doğum öncesinde hem doğum sonrasında kullanılabilir. Ayrıca bayanlardaki doğum izninin ilk etapta 18 haftaya daha ileri ki zamanlar da ise 24 haftaya çıkarılması gündemde yer almaktadır. Fakat erkeklerde doğum izni için bu süre diğer ülkelerin çok gerisinde kalarak 3 gün ve 10 gün olarak düzenlenmiştir. 3 gün izin kullanabilen kişiler işçi olarak çalışan vatandaşlarımızdır. Devlet memuru olarak çalışan babalar için ise bu izin süresi 10 gündür. Son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılacak düzenleme ile izin günlerinde ki bu dengesizlik giderilmeye çalışılmaktadır. Yani işçi olarak çalışan kişilerin izin süreleri 3 günden 10 güne çıkarılma çalışmaları halen devam etmektedir. Ayrıca bu izin süreleri Avrupa ülkeleri seviyesine çekilmek için de adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu süre ilk etapta 4 aya çıkarma olarak düşünülmektedir.


Avrupa ülkelerindeki erkeklerde doğum izni süreleri hakkında bilgi verecek olursak;

 • İsveç’te erkeklerde doğum izni yaklaşık olarak 13 aydır ve ekstra olarak çocukların okul öncesi kreş gibi imkanları devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Almanya’da erkeklerde doğum izni 14 aydır ve bu süre ücretli izin olarak kullanılır.
 • İngiltere’de ki erkekler için doğum izni süresi ilk etapta 2 haftadır ve bu süre doğum sürecinde kullanılır. Bu süreden sonra doğum yapan bayanın doğum izni bittikten sonra erkeklere 26 haftaya kadar izin hakkı tanınmaktadır.

Erkeklerde doğum izni genelde doğum yapan bayanların hareketleri kısıtlanacağı için doğan bebeğin bakımına babanın da yardım etmesi için verilmektedir. 40 haftalık normal bir doğum sürecinde erkeğin en geç 24. hafta doğum izni için başvurması gerekmektedir. Erkekler için doğum izni hakkında verilen bilgiler yukarıda yer aldığı gibidir. Herhangi bir doğum izni durumunda uygulanan şartlar anlatılmıştır.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. memurlar için; doğumdan sonra anne ya da babaya 2 yıl ücretsiz izin hakkı var diye bir duyumum olmuştu.

  doğumdan sonra bu ücretsiz izni ne zaman ve hangi şartlarda alabileceğimle ilgili bilgi verir misiniz

 2. Ozel okulda kadrolu olarak ogretmenlik yapmaktayim.esim dogum yapti babalik iznim 657 ye gore 10 gun mu taseron isciye gore 5 gun mu yoksa 4b li olanlarin kullandigi 2 gun mu? Acilen bu konu hakkinda cevap yazarsaniz cok sevindirirsiniz.

 3. merhabalar,
  eşim doğum yaptı kendisi ev hanımı. dün tv de gördüğüm bir haberde çocuk okula başlayana kadar anne yerine baba da bu haktan faydalanabiliyor dendi henüz araştırmadım bu doğrumudur? doğru ise bunu kullanabilmek için ne yapmak gerekir.

  Saygılarımla

 4. devlit memuruyum boşanma davam sonuçlanmadan başka bir bayanla birlikteliğe başladım ve 1 ay içinde çocuğumuz olacak (evli olmadığım bayandan) doğum izni kullanabilirmiyim.

 5. Merhabar benim babalık izni hakkinda bir sorum olacaktı diyelimki doğum bayram tatiline denk geldi ben bu 5 günlük babalık iznini bayram sonrasi ilk iş günü geçerli olmak üzere kullanabilirmiyim sonuçta bu izin kanuni yasal iznim olacak bu konuda sıkıntı yasayabilirmiyim

  1. Hastane raporu sisteme girmekte, rapor SGK’ya otomatik olarak ulaşmaktadır. E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

 6. kolay gelsin eşim yakında doğum yapacak doğum izninin nekadar oldugunu öğrenebilirmiyim birde işyerine dilekçemi vermeliyiz yoksa sadece doğum raporunumu dogum izni babalar için şimdiden teşekkür ederim

  1. Doğum izni 16 haftadır. Bu süre doğum önce ve sonrası geçerlidir. İş yerine de vermeniz gerekebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı