ERKEKLERDE DOĞUM İZNİ | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • ERKEKLERDE DOĞUM İZNİ  erkeklerde doğum izni

  Doğum yapan bayanlar için doğum izni 16 haftadır ve hem doğum öncesinde hem doğum sonrasında kullanılabilir. Ayrıca bayanlardaki doğum izninin ilk etapta 18 haftaya daha ileri ki zamanlar da ise 24 haftaya çıkarılması gündemde yer almaktadır. Fakat erkeklerde doğum izni için bu süre diğer ülkelerin çok gerisinde kalarak 3 gün ve 10 gün olarak düzenlenmiştir. 3 gün izin kullanabilen kişiler işçi olarak çalışan vatandaşlarımızdır. Devlet memuru olarak çalışan babalar için ise bu izin süresi 10 gündür. Son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılacak düzenleme ile izin günlerinde ki bu dengesizlik giderilmeye çalışılmaktadır. Yani işçi olarak çalışan kişilerin izin süreleri 3 günden 10 güne çıkarılma çalışmaları halen devam etmektedir. Ayrıca bu izin süreleri Avrupa ülkeleri seviyesine çekilmek için de adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu süre ilk etapta 4 aya çıkarma olarak düşünülmektedir.

  Avrupa ülkelerindeki erkeklerde doğum izni süreleri hakkında bilgi verecek olursak;

  • İsveç’te erkeklerde doğum izni yaklaşık olarak 13 aydır ve ekstra olarak çocukların okul öncesi kreş gibi imkanları devlet tarafından karşılanmaktadır.
  • Almanya’da erkeklerde doğum izni 14 aydır ve bu süre ücretli izin olarak kullanılır.
  • İngiltere’de ki erkekler için doğum izni süresi ilk etapta 2 haftadır ve bu süre doğum sürecinde kullanılır. Bu süreden sonra doğum yapan bayanın doğum izni bittikten sonra erkeklere 26 haftaya kadar izin hakkı tanınmaktadır.

  Erkeklerde doğum izni genelde doğum yapan bayanların hareketleri kısıtlanacağı için doğan bebeğin bakımına babanın da yardım etmesi için verilmektedir. 40 haftalık normal bir doğum sürecinde erkeğin en geç 24. hafta doğum izni için başvurması gerekmektedir. Erkekler için doğum izni hakkında verilen bilgiler yukarıda yer aldığı gibidir. Herhangi bir doğum izni durumunda uygulanan şartlar anlatılmıştır.  tıkla sorunu sor

  ERKEKLERDE DOĞUM İZNİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. kenan sarı dedi ki:

   kolay gelsin eşim yakında doğum yapacak doğum izninin nekadar oldugunu öğrenebilirmiyim birde işyerine dilekçemi vermeliyiz yoksa sadece doğum raporunumu dogum izni babalar için şimdiden teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum izni 16 haftadır. Bu süre doğum önce ve sonrası geçerlidir. İş yerine de vermeniz gerekebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. Metin aksu dedi ki:

   Benim esim doğum yaptı şimdi bana rapor vermediler sistemsel olarak otomatik mi veriliyo nasıl oluyo

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hastane raporu sisteme girmekte, rapor SGK’ya otomatik olarak ulaşmaktadır. E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.