emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Erkekler Dul Maaşı ve Ölüm Aylığı Nasıl Alabilir ?

Erkekler Dul Maaşı ve Ölüm Aylığı Nasıl Alabilir ?

Eşin vefat etmesi halinde sağ kalan eşin ekonomik olarak zorluk çekmemesi için verilmekte olan dul maaşı genelde kadınlar tarafından alındığı bilinmektedir halbuki erkekler için de dul maaşı almak mümkündür. Gerekli şartların sağlanması halinde erkekler dul maaşı alabilmektedir.

Erkekler Dul Maaşı Nasıl Alabilir?

Dul maaşı olarak adlandırılan maaş türü, vefat eden eşin maaşının sağ kalan eşe ekonomik olarak zorluk çekmemesi adına yapılan bir yardım maaşıdır. Genelde yaygın kanı dul maaşının sadece kadınlara yönelik verildiği olsa da sosyal güvenlik düzenlemesine göre dul maaşı almak için cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. İlgili mevzuata göre çalışan eşin vefat etmesi halinde geride kalan yakınlarına destek verilmektedir. Buna göre belirli şartların sağlanması halinde erkekler de dul maaşı alabilmektedir.

Halk arasında dul maaşı olarak bilinen ölüm aylığı esasında eşlerden birisinin vefat etmesi halinde, geride kalan eşin ekonomik olarak zorluk yaşamaması için verilen bir maaş türüdür. Eğer eş çalışıyorsa ve vefat etmişse, bu durumda eşi doğrudan ölüm aylığı almaya hak kazanmaktadır. Bu noktada aylığın kesilmesine etmen olan en önemli nokta ise eşin ikinci bir evlilik yapmasıdır. Böylece erkek evlenmediği sürece eşinin maaşını alabilmektedir. Bunların yanında ölüm aylığı alabilmek için de vefat eden eşin en az 1800 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının primini ödemiş olması şartı bulunuyor. SSK kapsamında yani 4A kapsamında olanlar için en az 5 yıllık sigorta ve 900 gün prim bulunuyorsa, bu durumda yine ölüm aylığı bağlanabilmektedir. Eğer geride kalan eş çalışıyorsa, bu durumda da belirli kesintiler halinde ölüm aylığı yine verilmektedir.

Hangi Durumlarda Ölüm Aylığı Bağlanır?

Erkek, SSK ve Bağkur kapsamında halihazırda sigortalı olarak çalışıyorsa, bu durumda vefat eden eşinin aylığının yüzde 50’sini ölüm aylığı olarak alabilmektedir. Şayet erkek çalışmıyor ya da sigorta kaydı aktif olarak bulunmuyorsa, bu durumda vefat eden eşinin aylığının yüzde 75’ini alabilmektedir. Yine erkeğin çalışmaması halinde ve emekli değilse, vefat eden eşinden aylık bağlanacak çocuğu da bulunmuyorsa, bu durumda yine vefat eden eşin aylığının yüzde 75’ini alabilmektedir. Eğer çocuk ya da çocukları varsa bu durumda alınan aylık oranı yüzde 60’a düşmektedir.

Vefat eden eş şayet emekli sandığına tabii ise erkek de memur olarak çalışıyor ya da memur emeklisi ise bu durumda vefat eden eşinin aylığının yüzde 50’sini alabilmektedir. Bu hakkın elde edilmesi için ise vefat eden eşin en az 5 yıllık memuriyet çalışma süresi şartı aranmaktadır.

Evlenirse Ölüm Aylığı Kesiliyor

Ölüm aylığının alınması için en büyük şart ise hayatta kalan eşin ikinci evlilik yapmaması. Hem erkek hem de kadınlar için geçerli olan bu durum, evliliğin olması halinde ölüm aylığının kesilmesi ile sonuçlanıyor. Bunun dışında erkeklerin ölüm aylığı alabilmesinin önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Çalışıyor olması da sigorta kapsamında herhangi bir sorun teşkil etmiyor, sadece çalışması halinde aldığı ölüm aylığında belirli kesintiler yapılıyor.

Eğer eşinin vefat etmesi sonrasında ölüm aylığı alan erkek daha sonra evlendiyse bu durumda ölüm aylığı kesiliyor. Ardından ikinci evliliğinden boşandıysa, bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’na tekrar başvuru yapılarak vefat eden eşinin aylığını tekrar alabilmek mümkün oluyor. Aynı şekilde ikinci evlilik için eşin vefat etmesi halinde, evlilik süresi şartı aranmamaktadır, bu durumda da vefat eden eşin gerekli sigortalılık ve prim şartlarını taşıması halinde geride kalan eş yine ölüm aylığı alabilmektedir. Ancak iki eş üzerinden ölüm aylığı almak mümkün olmuyor. Bu durumda hangi aylık daha fazla ise o seçilerek ölüm aylığı alınabiliyor.

SGK İstirahat Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK’dan Çift Maaş Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Nasıl Alınır?

Yorumlar

 1. Gülcan keleş dedi ki:

  Erkek kardeşim 40yaşında 2çocuk babası biri kız 6yaşında diğeri erkek 2,5yaşında kardeşim özel güvenlikte çalışıyor dul maaşı alabilir i yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dul maaşı alabilmek için eşinin emeklilik şartlarını sağladıktan sonra vefat etmesi gerekiyor. Aksi halda çalışan olmayıp muhtaç sınırının altında geliri olmalı. Bu durumda da en fazla 2 ayda bir 550 tl ödeme var. Kardeşinizin durumu dul maaşı almak içi yeterli değil.

 2. Kadriye İpektel dedi ki:

  Babam bağkurdan emekliydi 1998 vefat etti.maaşını üvey annem alıyor.Ben SSK dan 2008de emekli oldum. Babamın maaşından pay alabilirmiyim. Eşimden ayrıyım 2001de iki kız çocuğum vardı.eşimden hiç nafaka almadım şimdiçocuklar 18 den büyükler.