• Erkekler Dul Maaşı Alabilir Mi?


  Erkekler dul maaşı alabilir mi sorusu çokça sorulan soruların başında gelmektedir. Eşi vefat eden kişi medeni kanunumuzda dul olarak belirlendiği için bu konumda kadın ve erkek fark etmez cinsiyet önemli değildir. Tıpkı kadınlara bağlandığı gibi sosyal güvenlik kurumu yeterli şartlara haiz olanlara ölen eşin maaşını bağlamaktadır. Bu ayrıntılar kuruma eşin ölümünden sonra müracaat edildiğinde kurum tarafından talep edilir.


  Kurumun halk arasında yetim ve dul aylığı olarak bilinen ölüm aylığının bağlanma şartları kanun gereği şunlardır:

  • Ölüm aylığının bağlanması için 1800 gün ölüm, yaşlılık, malullük priminin bildirilmiş olması bu durumda ölüm aylığı hak sahiplerine bağlanır.
  • Kanunda belirtilen şartlarla yaşlılık malullük veya vazife malullüğü maaşı alan veya almaya hak kazanmış olup bu işlemler sırasında vefat eden kişilerin maaşları hak sahiplerine bağlanır.
  • 4A kapsamında çalışan ve kurumun bu emeklilik şartları aranlar için her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıl sigortalı olup 900 gün yaşlılık, ölüm, malullük primlerinin bildirilme şartı aranır. Bunun olduğu hallerde hak sahiplerine maaş bağlanır.
  • 4B kapsamında emeklilik işlemine tabii olanların ise işlemlerinin yapılabilmesi için ölen sigortalının genel sağlık sigortası ve diğer primleri ile herhangi bir borcu bulunmamalıdır veya prim borcu ödenmelidir. Bu işlemler tamamlandığında hak sahiplerine maaş bağlanır.

  Dul erkek babasının maaşını alabilir mi?

  Dul erkek ebeveyn maaşını almak isterse neler olabilir bu halk arasında kız çocuklar için normal görülürken erkek çocuklar da sorulara sebep olmaktadır. Hak sahibi olan ebeveynlerden birinin ölümü durumunda kız çocuklarına evlenene veya sigortalı bir işe girene kadar maaş bağlandığı gibi dul kalmaları veya boşanmaları durumunda da talep ederlerse maaş bağlanır. Kanun gereği erkeklerde ise durum farklıdır ebeveyn maaşı erkekler için 18 yaşında sonlandırılır. Ancak üniversite eğitimi alan erkeler için maaşı sonlandırılma yaşı 25 olarak belirlenmiştir. Bu durumda dul erkek ebeveynlerinden herhangi birinin maaşını alamaz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Kız çocukları ise çalışmıyorlarsa hem eşlerinden hem de ebeveynlerinden birinin maaşını alabilirler.
  tıkla sorunu sor

  Erkekler Dul Maaşı Alabilir Mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kadriye İpektel dedi ki:

   Babam bağkurdan emekliydi 1998 vefat etti.maaşını üvey annem alıyor.Ben SSK dan 2008de emekli oldum. Babamın maaşından pay alabilirmiyim. Eşimden ayrıyım 2001de iki kız çocuğum vardı.eşimden hiç nafaka almadım şimdiçocuklar 18 den büyükler.

  Sorunuzu Yazın