Sorgulamalar

Ensar Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama

Öğrencilere burs veren birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlardan bir tanesi de Ensar Vakfıdır. Kuruluşundan itibaren öğrencileri destekleyen vakıf, zaman içinde daha da büyümüştür. Şuanda daha fazla öğrenciye burs imkânı sağlayan vakfın burslarından yararlanmak için zamanında başvuru yapılması gerekmektedir. Ensar Vakfı burs başvurusu ve sorgulama işlemi vakfın resmi internet sitesinden yapılmaktadır. Bu işlemden önce vakıf tarafından verilen burslar hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. Ensar Vakfı yurtiçindeki ve yurtdışındaki öğrencilere burs imkânı sağlamaktadır. Vakıf tarafından verilen burslar şunlardır:


 • Lisans Bursları: Lisans eğitimi alan ve almaya hak kazanmış öğrencilere sağlanan burslardır. Bu burstan yararlanabilmek için başvuru döneminde online başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Lisansüstü Bursları: Yüksek lisans yapan öğrencilere verilen burslardır. Vakıf akademik kadrolarda yer alacak kişilere aylık burslar vermektedir.
 • Yurt Dışı Bursları: Vakıf yurt dışındaki üniversiteler tarafından kabul edilmiş olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerine aylık burslar sağlamaktadır.

Ensar Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama İşlemi için Aranan Şartlar

Ensar Vakfı vermiş olduğu burslar için başvuruların tamamını internet sitesi üzerinden almaktadır. Vakıf tarafından verilen Lisans Bursları yoğun ilgi görmektedir. Bu burs için vakfın internet sitesinde bulunan başvuru formu doldurularak başvuru yapılabilmektedir. Ensar Vakfı burs başvurusu ve sorgulama yapabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Vakfın verdiği burslarla ilgili şartlar ve diğer hususlar şunlardır:

 • Ensar Vakfı tarafından verilen Lisan Bursları sadece İstanbul’daki üniversitelerde eğitim gören öğrencilere verilmektedir. İstanbul dışındaki öğrencilere burs verilmemektedir. Bu konu ile ilgili çalışma yapılması beklenmektedir.
 • Lisans Bursları için lisans düzeyinde eğitim gören öğrenciler başvurabilmektedir. Vakıf üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerden %75 ve üzerinde burslu olarak eğitim görenlerde bu bursa başvurabilmektedir.
 • Ön Lisans, açık öğretim ve uzaktan eğitim alan öğrenciler bu burstan yararlanamamaktadır. Bu öğrencilerden başvuru kabul edilmemektedir.
 • Ensar Vakfından burs alabilmek için başvuruların mutlaka kurumun sitesinden yapılması gerekmektedir. Elden ya da posta yoluyla yapılan burslar dikkate alınmamakta ve reddedilmektedir.
 • Ensar Vakfının verdiği burslar için Ensar Vakfı burs başvurusu ve sorgulama işlemi online olarak yapılmakta ve bu bilgiler sisteme aktarılmaktadır. Vakfın kendi oluşturduğu bu sistem verilen bilgilere göre başvuru yapan kişilere puan vermektedir. Bu puana göre başvuru yapanlar sıralanmakta ve burs verilecek kişi sayısının iki kadar başvuru sahibi mülakata davet edilmektedir.
 • Üniversiteyi yeni kazanan adaylar bu şekilde başvuru yaparken ara sınıflarda bulunan öğrencilerden de başvuru alınmaktadır. Bu öğrencilerden ayrıca ders durumlarını gösteren transkript istenmektedir.

Ensar Vakfı burs başvurusu ve sorgulama konusundaki bir sonraki aşama ise mülakattır. Yukarıda da belirtildiği gibi burs verilecek kişi sayısının iki katı kadar öğrenci mülakat çağrılmakta ve burada değerlendirme yapılmaktadır. Mülakat sonucunda ise burs almaya hak kazanan öğrenciler belirlenmektedir. Mülakat sonrası yapılan değerlendirme ile burs almaya hak kazanan öğrencilerden şu belgeler istenmektedir:

 • Kimlik Fotokopisi
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Öğrenci Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • ÖSYS Puan ve Başarı sırasını gösteren belge
 • Ara sınıfta okuyanlardan notlarını gösteren durum belgesi (transkript)
 • Ailenin mali durumunu gösteren ve ilgili kurumdan onaylı belge
 • Albaraka Türk Bankasından TL hesabı açılması ve bu hesaba ait IBAN

Ensar Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama Konusundaki Diğer Hususlar

Ensar Vakfı burs başvurusu ve sorgulama konusunda istenen belgeler bu şekildedir. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde istenilen zamanda teslim edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu belgelerin istenilen tarihte teslim edilmemesi bursun kaybedilmesi anlamına gelebilmektedir. Ayrıca vakfın internet sitesinden başvuru yaparken bilgilerin doğru girilmesi çok önemlidir. Bu bilgiler daha sonra kontrol edildiğinde yanlış bilgi verenlerin başvuruları iptal edilmektedir. Bu konuda vakfa yapılan itirazlarda kesinlikle kabul edilmemektedir. Bunlar dışında vakıf, burs verdiği öğrencilerle zaman zaman etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinlikler burs alan öğrencilere çeşitli iletişim kanalları bildirilmektedir. İsteyen öğrenciler bu etkinliklere katılmaktadır.

Ensar Vakfı burs başvurusu ve sorgulama konusunda özel durumlar da olabilmektedir. Bu durumlarda vakfa bilge verilmesi ve gereken durumlarda dilekçe yazılması gerekmektedir. bu özel durumlardan bazıları şunlardır:

 • Ensar Vakfına burs başvurusunda yapmış ve başvurusu kabul edilmiş öğrenciler daha sonraki süreçlerde öğrenci değişim programlarından yararlanabilmektedir. Erasmus, Farabi, Mevlana gibi değişim programlarıyla bazı öğrenciler yurt içinde yer değiştirirken bazı öğrencilerde yurt dışına gitmektedir. Bu durumdaki öğrencilerin burslarının kesilmemesi için vakfa dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir.
 • Ensar Vakfından burs alan öğrencilerden bazıları da fakülte eğitimini dondurmadan dil öğrenmek için yurt dışına gitmektedir. Böyle durumlarda da bursun devam etmesi için vakfa dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Bu gibi özel durumlarda verilecek dilekçelerin yanında mutlaka bu durumla ilgili belgenin de olması gerekmektedir. Yani bir anlamda bu durumların belge ile doğrulanması gerekmektedir. Belge ve dilekçeler mail yoluyla da vakfa ulaştırılabilmektedir.

Ensar Vakfı burs başvurusu ve sorgulama işlemi genel olarak bu şekildedir. Vakfın verdiği burslardan yararlanabilmek için mutlaka başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurular sadece online olarak vakfın internet sitesinden yapılmaktadır. Ensar Vakfı burs başvurusu ve sorgulama işlemleri www.ensar.org ya da www.dem.org.tr adreslerinden yapılabilmektedir. Başvurular için başvuru süresinin yine bu sitelerden takip edilmesi gerekmektedir. Ensar Vakfı ya da diğer vakıflar verdikleri burslar ile ilgili şartları değiştirebilmekte olup bununda siteden takip edilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı