• Engellilere Bakım Maaşı


  Ailesinde engelli yakını bulunan kişilere Devlet tarafından her ay engellilik oranlarına göre ücret ödenmektedir. Ödenen bu bedel engellilere bakım maaşı olarak bilinse de aslında maaş değil Devlet tarafından engelli vatandaşlar için yapılan sosyal yardımdır. Bu ücret aylık olarak engelli alamayacağı için, onun ihtiyaçlarında kullanılmak üzere engelli kişiye bakan yakınına ödenir.

  Engellilere Bakım Maaşı Hangi Şartlarda Verilir?

  Devlet tarafından engellilere bakım maaşı olarak ödenen ücretten faydalanabilmek için bazı kriterler mevcuttur. Örnek verilecek olursa; engelli olan kişinin Tam Teşekkülü Devlet Hastanesinden, engelli oranının %50 ve üzeri olduğu belirtilen raporu olması ve bu raporda ağır engelli bölümünde evet ibaresi yazılı olması gerekmektedir.

  Bu raporun alınabilmesi için engelli olan kişinin kişisel ihtiyaçlarını (yemek yeme, banyo yapma, tuvalet ihtiyacını) kendisi tek başına yerine getiremeyecek kadar bakıma muhtaç durumunda, olması gerekiyor. Bunun dışında engellinin yaşadığı evin gelirinin kişi başı asgari ücretin 2/3ünü geçmemesi gereklidir. Engelli olan kişiye aynı ikamette oturan yakını tarafından bakılıyor olması gibi kriterler aranmaktadır.

  Engelli Bakım Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur?

  Evde bakım maaşı alabilmek için öncelikle kimlik, ikamet belgesi ve diğer gerekli evraklar ile birlikte yaşanan yerdeki Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçelerde bulunan Müdürlüklerine müracaat etmek gerekiyor. Bu işlemler sırasında engelli kişinin de orda bulunması gerekmiyor.

  Gerekli evraklarla yapılan müracaat değerlendiriliyor ve evde bakım maaşı bağlama işlemleri gerçekleştiriliyor. Engelli maaşından yararlanmak isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından verilen sevk ile Tam Teşekküllü Devlet Hastanesine gidilerek buradan sağlık raporu alınıyor. Hastane tarafından verilen bu sağlık raporu ücretsizdir. Rapor üzerinde belirtilen engellilik oranına göre değerlendirme yapılıyor ve belirlenen engellilere bakım maaşı bağlanıyor.  tıkla sorunu sor

  Engellilere Bakım Maaşı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ELİF NAZİFE dedi ki:

   abim 25 yıllık böbrek yetmezi haftada 3 defa diyalize giriyor babam vefat etti ondan yetim aylıgı alıyor 500 tl evli 100/93 raporu var neden aylıga baglamıyorlar uzerine mal varlıgı yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım,

    500 TL yetim aylığı bağlandığını söylüyorsunuz. Bağlanmayan maaşın ne olduğunu anlayamadık. Açıklarsanız yardımcı olabiliriz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.