• Engellilere Bakım Maaşı

  Ailesinde engelli yakını bulunan kişilere Devlet tarafından her ay engellilik oranlarına göre ücret ödenmektedir. Ödenen bu bedel engellilere bakım maaşı olarak bilinse de aslında maaş değil Devlet tarafından engelli vatandaşlar için yapılan sosyal yardımdır. Bu ücret aylık olarak engelli alamayacağı için, onun ihtiyaçlarında kullanılmak üzere engelli kişiye bakan yakınına ödenir.


  Engellilere Bakım Maaşı Hangi Şartlarda Verilir?

  Devlet tarafından engellilere bakım maaşı olarak ödenen ücretten faydalanabilmek için bazı kriterler mevcuttur. Örnek verilecek olursa; engelli olan kişinin Tam Teşekkülü Devlet Hastanesinden, engelli oranının %50 ve üzeri olduğu belirtilen raporu olması ve bu raporda ağır engelli bölümünde evet ibaresi yazılı olması gerekmektedir.

  Bu raporun alınabilmesi için engelli olan kişinin kişisel ihtiyaçlarını (yemek yeme, banyo yapma, tuvalet ihtiyacını) kendisi tek başına yerine getiremeyecek kadar bakıma muhtaç durumunda, olması gerekiyor. Bunun dışında engellinin yaşadığı evin gelirinin kişi başı asgari ücretin 2/3ünü geçmemesi gereklidir. Engelli olan kişiye aynı ikamette oturan yakını tarafından bakılıyor olması gibi kriterler aranmaktadır.

  Engelli Bakım Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur?

  Evde bakım maaşı alabilmek için öncelikle kimlik, ikamet belgesi ve diğer gerekli evraklar ile birlikte yaşanan yerdeki Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçelerde bulunan Müdürlüklerine müracaat etmek gerekiyor. Bu işlemler sırasında engelli kişinin de orda bulunması gerekmiyor.

  Gerekli evraklarla yapılan müracaat değerlendiriliyor ve evde bakım maaşı bağlama işlemleri gerçekleştiriliyor. Engelli maaşından yararlanmak isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından verilen sevk ile Tam Teşekküllü Devlet Hastanesine gidilerek buradan sağlık raporu alınıyor. Hastane tarafından verilen bu sağlık raporu ücretsizdir. Rapor üzerinde belirtilen engellilik oranına göre değerlendirme yapılıyor ve belirlenen engellilere bakım maaşı bağlanıyor.

  Sponsorlu Bağlantılar
  tıkla sorunu sor

  Engellilere Bakım Maaşı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Tesatci dedi ki:

   Evde bakım parası alıyorum.
   Eve birkaç kişilik aile gelirse sigortası yok. Fakirler bunu sosyal yardım hizmetine bildirmem gerekiyor mu.

  2. Misafir dedi ki:

   Merhabalar.

   Ortalama gelir hesaplaması yapılırken. Evde bakım parası dahil ediliyor mu.

   Mesela annemin emekli maaşı 1200tl
   Ben anneme bakıyorum bakım parası bin tl
   2200÷2= 1100tl mi?
   Yoksa
   1200tl÷2=600tl mi.?

   Yanı demem oki evde bakım parası alıyorum sgk yeşil kartlı olmak için
   2018yili için ortalams kisi bası gelir 676tl altı olursa çıkıyor.

  3. ihsan dedi ki:

   Merhaba,02.01.1969 doğumluyum.1995 yılında trafik kazası geçirdim/(iş kazası)1996 yılından beri malülen emekliyim.1995 yılından sonra hiç çalışmadım.Yaşdanda emekli olabilirmiyim olursam malüllük maaşınıda beraber alabilirmiyim.kalıcı iş göremez raporum(ayağım koptu)%40.

  4. celal gölcü dedi ki:

   malülen emekli şartlarınelerdir nereye başvurmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Celal Bey merhaba,

    İlk defa 4a ssk , 4b bağkur, 4c emekli sandığı ya da diğer kapsamlardaki sigorta giriş tarihinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresinin geçmesi (Bakıma muhtaç olanlar için bu şart aranmaz),
    10 yıllık sigortalılık süresi içerisinde en az 1800 gün hizmetinin olması,
    En az %60 ve üzeri iş gücü kaybının olduğununun Sağlık Kurulu’nca tespit edilmesi ve bunun işe girişten sonra meydana gelmiş olması,
    4a ssk kapsamında olanların işten ayrılması,
    4b bağkur kapsamındakilerin ticari ve ya zirai faaliyetlerine son vermesi ayrıca prim borçlarının olmaması,
    4c emekli sandığı kapsamındakilerin de görevden ayrılması gerekmektedir.

  5. celal gölcü dedi ki:

   %55 engelli raporumvar 3063gün sigortamvar malülen emekli olabilirmiyim

  6. ELİF NAZİFE dedi ki:

   abim 25 yıllık böbrek yetmezi haftada 3 defa diyalize giriyor babam vefat etti ondan yetim aylıgı alıyor 500 tl evli 100/93 raporu var neden aylıga baglamıyorlar uzerine mal varlıgı yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım,

    500 TL yetim aylığı bağlandığını söylüyorsunuz. Bağlanmayan maaşın ne olduğunu anlayamadık. Açıklarsanız yardımcı olabiliriz.

  Sorunuzu Yazın