• Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?


  Engelli Sağlık Raporu Nereden Alınır?

  İş arayan sayısı günümüzde giderek artmaktadır. İş arama ve bulma sürecinde bir çok evrak ve başvuru belgesinin doğru olarak temin edilmesi, vatandaşlar için büyük önem arz etmektedir. Özellikle İşkur’a olan başvurularda, engelli personel başvurularından yararlanmak isteyen kişilerin, sahip oldukları engelli, sağlık kurumlarından onaylatmaları gerekmektedir. Bu yazımızda “Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?” konusun ele aldık.


  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

  Türkiye’de engelli bireylerin sahip oldukları engeli ispatlamaları Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile mümkün olmaktadır. Bu raporu temin eden kişiler, başvuru sürecinde edinmeleri gereken diğer evrakları da temin edebilirler. Söz konusu raporu, yetkili tam teşekküllü kamu hastaneleri verebilmektedir. Bu raporu veren hastaneler zaman zaman yenilenmektedir. Her yetkili hastanenin sağlık bölümü bulunmaktadır. Başvuruların hastanelerin bu bölümüne yapılmaları gerekmektedir. Sağlık raporunu temin etmek için engelli bireyin kendisi, velisi ya da raporu isteyen kurumun kendisi bizzat başvurabilir. Kamu kurumlarına ait olan birimler gerekli görmeleri durumunda sevk yolu ile talepte bulunabilir. Sağlık Kurulu’nun verdiği raporlar tamamen ücretsizdir. Kişilerin raporu temin etmek için herhangi bir ücret ödemesi gerekmez.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu için öncelikle hastane tarafından verilen dilekçeyi doldurmanız gerekmektedir. Dilekçe doldurulduktan sonra yetkililere, engelli bireyin Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisini, ardından da 5 adet fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir. Evrak işlemleri tamamlandıktan sonra yetkililer sizi gerekli birimlere yönlendirerek muayenenin gerçekleşmesini sağlayacaklardır.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu ve Onayı

  Yukarıda anlatılan işlemler bittikten sonra, rapor sonucunun ne zaman çıkacağını görevlilerden öğrenebilirsiniz. Hastaneler genellikle raporları belirledikleri günler içerisinde dağıtmaktadırlar. Bu günler hastaneye göre değişmekte olup, yetkili kişilerden öğrenmeniz gerekmektedir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının onay süreci şu şekilde gerçekleşmektedir:

  Sponsorlu Bağlantılar

  1. Raporlar kurumlar tarafından yapılan başvurularda 3 nüsha, bireysel olarak yapılan başvurularda ise 2 nüsha olarak hazırlanarak, başhekim tarafından onaylanır.
  2. Engelli Sağlık Kurumu Raporu’nun 1 nüshası başvuru sahibi bireye teslim edilir, eğer başvuruyu kurum yapmış ise raporun 1 nüshası raporu talep eden kuruma gönderilir.
  3. Raporun 1 nüshası ise hastane tarafından saklanır.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nun Geçerlilik Süresi Nedir?

  Raporda belirtilen engelin geçici veya kalıcı olduğu, raporun verildiği kurum tarafından belirtilmelidir. Bunun yanı sıra eğer engel geçişi ise, raporun geçerlilik süresi belirtilmelidir. Eğer sağlık kurumu, engelin kalıcı olduğuna karar verirse, raporda bunu belirtir. Söz konusu engelde herhangi bir değişme olursa, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin engel oranı yeniden düzenlenerek, başka bir rapor çıkartılır. Yazının sonunda yer alan linke tıklayarak Engelli Sağlık Kurulu Rapor örneğine ulaşabilirsiniz.

  Engel Oranı Nasıl Hesaplanır?

  Bireyin engel oranı Sağlık Bakanlığının belirlediği Özürlülük Oranları Cetveline göre hazırlanmaktadır. Doktor, raporda belirteceği engel oranını belirlemekte kendi inisiyatifini kullanabilir. Fakat yönetmeliğe göre karar vermek durumundadır. Engellilik durumu yönetmelikte belirli gruplara ayrılmıştır. Doktorun muayene esnasında bu hususları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Birden fazla engel grubunda yer alan bir bireyin, tam vücut engel oranı toplama yöntemi ile belirlenerek, rapor hazırlanır. Bu yöntem hesaplamasında kullanılan yöntem Balthazard Hesaplama Yöntemi olarak geçmektedir. Tüm bu yöntem ve yönetmelik ışığında, engelli bireyin muayenesi gerçekleşir ve doktor tarafından rapora dönüştürülerek, baş hekime sunulur. Onay sürecinden geçtikten sonra raporunuzu, teslim etmeniz gereken kuruma rahatlıkla verebilirsiniz. Aşağıda verilen linklere tıklayarak, Engelli Sağlık Kurulu Örneğine, Balthazard Hesaplama Yöntemi Tablosuna ve Sağlık Bakanlığının belirlediği Özürlülük Oranları Cetveline ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği yönetmelikte, engelli raporunun hangi hastalıklara hangi oranlarda olması kaydı ile verildiğini ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

  Engelli Sağlık Kurulu Rapor Örneğine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

  Balthazard Hesaplama Yöntemi Tablosuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

  Sağlık Bakanlığının belirlediği Özürlülük Oranları Cetveli İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. hümmet dedi ki:

   merhabalar öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim.benim sorum sol bacak femur bölgesinden kemik kanseri teşhisi ile ameliyat oldum bu durumumdan dolayı engelli oranı ne kadar yada 100/40 üstünde oran alabilirmiyim alan arkadaşım varmı nasıl bir yol izlemeliyim .şimdiden teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    eğer bu durumdan dolayı bacağınızda bir çekme veya kısalma var ise %40 ın üzerinde rapor alma olasılığı var.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.