• Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

  Engelli sağlık raporu almak, ülkemizde engelli bireylerin engelliliklerini ispatlamak için alınan bir belgedir. Engelli sağlık raporu yasalara uygun olarak hazırlanmış ve belirli gereklilikleri bulunan bir evraktır. Engelli bireylerin diğer gerekli olan evraklarını alabilmeleri için engelli sağlık kurulu raporuna ihtiyaçları vardır. Engelli raporu hangi hastanelerden alınır sorusu en sık karşılaşılan soruların başında gelmektedir. Engelli sağlık raporları Sağlık Bakanlığının belirlediği tam teşekküllü hastanelerden alınmaktadır.


  Engelli Sağlık Kurulu Raporları Nereden Ve Nasıl Alınır?

  Engelli sağlık kurulu raporlarını alabilmek için engelli bireylerin kendilerine en yakın olan tam teşekküllü bir hastaneye gitmeleri gerekecektir. Kamu hastanelerinde engelli sağlık raporu verebilmeleri için belirli aralıklar ile güncellenmekte ve rapor verebilme haklarına sahip olmaktadırlar. Bazı kamu hastanelerinde engelli sağlık kurulu raporu almak mümkün olmamaktadır. Kanunlara göre belirlenen hastanelerden engelli sağlık raporu alınabilir. Bu alanda yetkili ve güncel olan kamu hastanelerinde sağlık kurulu bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden engelli bireyler engelli sağlık kurulu raporlarına başvurmaktadırlar. Engelli raporu kimlere verilir, sorusu genellikle ilk merak edilen konulardan biridir. Engelli raporu genellikle engel durumu olan bireylere verilmektedir.

  Engelli sağlık kurulu raporuna başvurmak için mutlaka başvuruyu engelli bireyin kendisi veya velisi, vasisi yapmalıdır. Engelli sağlık kurulu raporu için talep eden kurum da başvuru yapabilir. Bazı kamu kurum ve kuruluşlar da gerekli gördükleri taktirde sevk ile başvuruda bulanabileceklerdir. Engelli sağlık kurulu raporu için sevk ile başvuru yapılması veya kişisel olarak bizzat başvurmak fark etmemektedir. Engelli sağlık kurulu raporları belirlenmiş olan her kamu hastanesinden ücretsiz olarak verilmektedir. Engelli raporu nasıl alınır 2018 yılında da çok merak edilen ve araştırılan konulardan birisidir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

  Engelli sağlık kurulu raporu alabilmek için bazı gerekli belgeler bulunmaktadır. Aynı zamanda engelli raporu alma şartlarının da uygun olması gerekecektir. Engelli bireylerin engelli raporu alabilmeleri için gerekli olan evraklar şunlardır:

  • Engelli sağlık kurulu raporuna başvurulması için hastane tarafından verilen dilekçe,
  • Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Engelli sağlık kurulu raporuna başvuran bireyin 5 adet vesikalık fotoğrafı gerekmektedir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Onay ve Verilişi Nasıl Tamamlanmaktadır?

  Engelli sağlık kurulu raporu için başvurulan hastane tarafından rapor sonucu hakkında hemen net bir tarih vermek mümkün değildir. Ancak hastane belirli bir zaman dilimi bilgisi verecektir. Bu zaman içinde incelenen rapor sonucu genellikle hastanenin belirlediği günlerde başvuran bireye iletilir. Hastanelerde rapor alma günleri, hastane planlarına göre değişebilmektedir. Bu sebeple her hastanede rapor başvuru günleri farklılıklar göstermektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli sağlık kurulu raporları sonucunun belirlenmesi halinde, raporlar kurum müracaatında üç nüsha olarak düzenlenmektedir. Aynı şekilde kişisel müracaatlarda iki nüsha olarak hazırlanacaktır. En son sağlık kurulu raporu kamu hastanesinin başhekimi tarafından onaylanacaktı

  Engelli sağlık kurulu raporlarının nüshalarından biri başvuran engelli bireye verilmektedir. Kurumlar tarafından başvurusu yapılan raporların müracaatları ise ilgili olan kuruma verilmekte veya posta yoluyla gönderilmektedir. Her zaman için engelli sağlık kurulu raporlarının bir nüshası hastane içerisinde belgelendirilmek üzere tutulmaktadır. Engelli raporu alma şartları kişinin yaşamsal gerekliliklerine göre belirlenmektedir. Sağlık Bakanlığının belirlediği ve engel durumunun gereklilik gösterdiği şartlara bireyin ne kadar uyum sağladığına göre talep edilecektir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

  Engelli sağlık kurulu raporlarının geçerlilik süresi engelli bireyin engel durumuna göre değişiklik gösterecektir. Aynı zamanda engelli sağlık kurulu raporlarında geçerlilik süresi raporda belirtilecektir. Engelli raporunun sürekli olması kararı engel durumuna bağlı olarak belirlenmektedir. Bireyin engel durumundaki değişimler raporun sürekli mi yoksa geçici mi olduğunu belirleyen kriterlerdir. Engelli sağlık kurulu raporları en az süre olarak bir yıllık verilmektedir. Bireyin engel durumunun değişmesi halinde sağlık kurulu raporunun yenilenmesi ve süresinin de değiştirilmesi gerekecektir. Bu değişim engelli bireyin talebi ve yeniden engelli raporu için başvurusu ile olacaktır. Yeniden başvuru yapılması halinde kişinin engel durumu yeniden muayene edilir ve ona uygun olan bir süre yeni raporda değiştirilir.

  Engelli sağlık kurulu raporunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde belirli bir zaman verilerek raporun geçerlilik süresi ayarlanacaktır. Bu zaman içindeki değişimler raporun yenilenmesini gerektirebilir. Aynı zamanda bazı engelli bireylerin rapor için belirtilen süre içerisinde kontrolleri gerekebilmektedir. Bu kontroller sağlanırken raporun geçerlilik süresinde de değişimlerin gerekliliğine karar verilebilir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu İtiraz Hakkı Var mıdır?

  Her engelli bireyin, talep ettiği engelli sağlık kurulu raporunun sonucuna itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Engelli sağlık kurulu raporuna itirazlar, başvuruda olduğu gibi yine kişinin kendisi, velisi, vasisi veya raporu isteyen kurum tarafından yapılmalıdır. Engelli sağlık kurulu raporlarına itirazlar ilgili kuruma yönelik yazılan itiraz dilekçesi ve raporun tasdikli bir örneği ile yapılmaktadır.

  Engelli sağlık kurulu raporuna itirazlar bireyin bulunduğu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınmaktadır. Engelli bireyler İl Sağlık Müdürlüğüne giderek raporlarına itiraz için başvurabilirler. Engelli bireyin itiraz hakkı için başvurduğu raporlar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından incelenir ve engelli bireye en yakın olan başka bir kamu hastanesine gönderilir. Bu hastane engelli sağlık kurulu raporu verebilmeye elverişli bir hastane olacaktır. Engelli birey bunun için bir hastane seçimi talep edemez. Bu işlem sonrasında itirazı inceleyecek olan hastanede de engelli birey yeniden değerlendirilmeye alınacaktır. Aynı rapor süresi bu hastane için de geçerli olmaktadır. Bu hastanede de rapor heyet tarafından incelenerek hazırlanır. Sonuç olarak itiraz edilen rapor ile yeniden çıkarılan rapor arasında bir sonuç değişikliği olmadığı taktirde ilk rapor geçerli kabul edilecektir. Ve itiraz edilen hastaneden alınan engelli sağlık kurulu raporu sonucu kesinleşecektir.

  İtiraz edilen ve yeniden alınan engelli sağlık raporu sonuçlarında farklılıklar var ise Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen başka bir hakem hastaneye sonuçlar yönlendirilir. Ve engelli birey Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanesinde yeniden bir muayeneye girer ve rapor alma işlemleri yeniden başlatılır. En son olarak hakem hastanenin belirlediği engelli sağlık kurulu raporu kesin kabul edilir ve geçerlilik süresi bu rapor üzerinden başlatılır. Bazı raporların sonuçlarında yanlışlıklar olabilmekte ve birey bu raporlara itiraz edebilmektedir.  Engelli raporu hangi hastalıklara verilir veya engelli sağlık raporu hangi durumlara göre verilir soruları, genellikle bireyin yaşamsal faaliyetlerini kendi başına yerine getirmesi belirlemektedir. Buna göre engelli raporlarının sonuçları ve engel yüzdeliği hesaplanmaktadır. Eğer birey veya raporu temin eden kurum engel yüzdeliğinde bir yanlışlık olduğunu düşünür ise itiraz etmeye hakkı bulunmaktadır.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporlarındaki Engel Oranı Hesaplaması Nedir?

  Engelli saplık kurulu raporlarındaki engel oranı hesaplamaları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen engellilik oranları cetveli doğrultusunda belirlenmektedir. Engel oranlarının belirlenmesi ve Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu engellilik oranı cetveli muayeneyi yapan doktorlar tarafından kullanılmaktadır. Birey bu engel oranını kendisi veya yakını belirlemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Rapor sırasında her doktorun kendi branşına uygun olan engellilik oranı cetveline göre karara varması, toplamda engelli bireyin yüzdelik olarak engel durumunu belirler. Yüzde 90 engelli raporu nasıl alınır sorularının cevapları genellikle engelli bireyin yaşama ihtiyaçlarının karşılayamayacak durumda olması ile ilgili belirlenmesine bağlıdır.

  Engelli Sağlık Kurulu Rapor Örneğine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

  Balthazard Hesaplama Yöntemi Tablosuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

  Sağlık Bakanlığının belirlediği Özürlülük Oranları Cetveli İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hüsnü dedi ki:

   Benim sadece işitme engelim var kaç doktora muayene olmam lazım

   1. Hüsnü dedi ki:

    Ayrıca iki kulağımda orta dereceli işitme kaybımdan raporum yüzde kaç olur

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece KKB ye müracaat etmeniz yeterli

  2. Mikail dedi ki:

   Merhaba ben bir darbe sonucu sol gözümden görme kaybı yaşadım askerlikten muaf oldum sol gözüm çok az görüyor hiç görmüyor gibi birşey ve kalıcı engelli raporu alabilirmiyim ve nelerden yararlanabilirim alabilirsem ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek göz görmeme de % 40 engel oranı çıkmamaktadır. % 25 gibi bir oran çıkabilir.

  3. Fatih dedi ki:

   Merhaba lar, oğlum 12 yaşında
   2 yaşında fallot tetrolojisi mavi bebek sendromu teşhisi ile açık kalp ameliyatı oldu, her 6 ayda yılda bir kontroller devam ediyor o tarihten beri, ağır sporlar yapması sakıncalı.Ayrıca 8 yaşında skolyoz 45 dereceden sırt ameliyatı ve 10 yaşında skolyoz kalıcı ameliyatı oldu, sırtından dolayı tam eğilemiyor, bağdaş kuramıyor. Sol bacak kaslarında gerilme söz konusu(doğuştan) yürüme ve durma bozukluğu az da olsa var. Bu durumda rapor alabilir miyiz hocam, bilgileriniz için teşekkür ederiz..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Durum günlük aktivitelerinin ne kadr etkilediğine göre değişir. doktor teşhisi bu durumda çok etkili oluyor. % 40 engel oranı çıkabilir. Ancak tahmini zor bir durum.

  4. Fatih dedi ki:

   Iyi aksamlar
   Ben 38 yasindayim
   7 ay once 29 dakika kalp durmasi yasadim gecici hafiza kaybı ve kalici hasarlari oldu,hiper tansiyon ve ritim bozuklugu konulan teşhislerden bir kacı günde 7 ilac kullaniyorum.6 ay oncede kalici kalp pili(ıcd) takildi,mobilyacı imalatcisiyim ve bu olaydan sonra calisamiyorum, engelli raporu icin başvursam nasilbir sonuç alirim ve nasil bir yol izlemeliyim
   Şimdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre engel oranınız % 40 ın üzerinde çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu durumda primlerinize ve sigorta başlangıcınıza göre emeklilik hesaplaması yapılabilir.

   2. Seyda dedi ki:

    Merhaba ben 14 yil once avm rahatsizligi yani beyin kanamasi gecirdim sol gozumde gorme kaybi ve asiri bas agrilari var kalici hasar olarak hastaligimdan bana kalan ..buna bagli boyun fitigim ve vertigom en ust seviyede yani hayati idame ettiremicem durumlar yasaniyor engelli raporu alabilirmiyim

  5. Paydogan dedi ki:

   Iyi günler annemin gecirdigi kazadan dolayi iki bacağında tutmuyor yardimsiz kendi ihtiyaclarini karşılayamıyor baypas oldu kalp yetmezligi ve yüksek seker hastasi.acaba bizde engelli raporu alabilirmiyiz ve

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    anneniz için rapor alabilirsiniz Rapor oranı % 85 ile % 92 arası çıkabilir.

  6. Nurşen dedi ki:

   Her iki kulağımda %40’ın üzerinde işitme kaybı var, kulak anotomisi bozuk, her iki kalça ve belde kemik erimesi var. Dizlerde kireçlenme ve kıkırdak deformasyonu, boyunda düzleşme ve boyun fıtığı gibi problemlerim var. Buna göre engel raporu alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kulak işitme ile ilgili % 20 civarı bir oran çıkar, Kemik erimesinin durumuna bağlı olarak oran verilebilir. Buradan tahmin yapabilmemiz mümkün değil. Vrdiğiniz bilgilere göre kulak haricindekiler hafifi seyrediyor ise % 30 35 arası bir oran çıkabilir.

  7. Şeref dedi ki:

   Merhaba
   Ankilozan spondilit hastasıyım ve akilli ilaç tedavisi görüyordum kan hastalığı olan polisitemia vera ile tanıştım kas romatizması da var ve polisitemia vera tehşisi konulduktan sonra akıllı ilacım kesildi tetikler ve sonunda lösemi olabilir dediler şu anda CRP düzeyi yüksek şiddetli ağrılarım var 20 gündür işime gidemiyorum daha önce %9 ve %6 olmak üzere iki adet raporum var yeni rapor için ne yapmalıyım oranlar artarmı acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oranlar ilaç tedavisine göre verilmiştir. Mevcut durumda farklı bir durum oluşmuş yeni rahatsızlığa göre değerlendirme yapılacaktır.

  8. Mehmet dedi ki:

   Merhaba Hocam 2006 yılında askerliğe müracaat ettiğimde 2002 yılında geçirdiğim tübörküloz hastlığından sonra kendi askeri hastanelerinde de muayene edip askerliğie elverişli değildir raporu düzenleyip askerlikten muaf ettiler bu raporla sgk dan engelli raporu alabilir miyim şimdiden teşekkür ederim saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tübörküloz rahatsızlığınız iyileşti ise Engelli raporu alamazsınız.

  9. Murat dedi ki:

   Merhaba ben murat doğuştan bende sağ gözümde tembellik var ehliyet muayenesinde bana homokolör tek göz ehliyeti alabilirsin dedi göz doktoru ayrıca iş yerine müracaat ettiğimde her işi yapamıcağımı söylüyorlar ben engelli raporu alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Göz tembelliği için % 10 dan yukarı bir oran çıkmaz. Bu nedenle engelli raporu alamazsınız.

  10. M.s. dedi ki:

   Sayın Danışma Birimi,
   Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. 1996 yılında geçirdiğim trafik kazasında omuriliğim de bulunan L3 kemiğin %50 kısaldı. Ayrıca kalça kemiğimde iyileşmeyen kırık var. Buna rağmen bir kaç ay sonra normal hayatıma döndüm. Vücudumda bana engel bir özür oluşmamıştı. Dolayısı ile kazadan dolayı herhangi bir tazminat yada rapor almadım. 2005 yılında KİT çalışanı olarak işe başladım. Sigorta başlangıcım ise isteğe bağlı bağ-kur lu olarak 11/2001 yılıdır.

   28.03.2019 tarihinde işim gereği kendimi biraz zorladım ve bel ağrısından dolayı ayağa kalkamadım.

   Sorum şu: 2008 öncesinde işe girdiğim halde özürlü raporum yoktu. Bedensel faaliyetlerine engel bir hiç durumunda yoktu. Ancak yeni yaşadığım bir sıkıntıdan sonra hareket etmekte zorlanıyorum. %40 ve üzeri özürlü raporu almam durumunda özlük haklarımla birlikte engelli emekli olabilirmiyim ?
   Yoksa 1996 geçirdiğim kaza ileri sürülerek bedensel özürümün tetikleyicisinin bu kaza olduğu ileri sürülerek zamanında rapor almam gerektiği halde almadığımdan dolayı emekliliğim engellenir mi ?
   Çünkü bildiğiniz gibi 2008 öncesinde işe girenlerin işe girmeden önce rapor beyan etmeleri durumunda emeklilik işlemleri yapılıyor. Benim böyle bir raporum yok. O dönem böyle bir özürüm de yoktu. Kısacası belimden dolayı rapor alırsam ve iş gücümü yeni kaybettiğimi beyan edersem. Engelli emekli olabilir miyim ?

  11. Elif dedi ki:

   Benim annemin bir gözu tamamen kör ikinci gozu ise %30 goruyodu ameliyat gecirdi 2 defa mercek takildi suan %50 goruyo bir gozuyle ayriyetten hipertansiyon kemik erimesi bel fitigi psikolojik sorunlarida var annemin engelli raporundan yararlanma hakki varmidir eger var ise yuzde kac oraninda acaba

  12. cüneyit atış dedi ki:

   Engelli raporu alabilmek için bireysel olarak başvurabiliyormuyuz yoksa resmi kurumlardan sevk almamamız mecburimidir?

   Syg

  13. emre dedi ki:

   merhaba,

   Kızımı Türkiye’de yapılamayan bir beyin lezyonu sebebi ile 3 mayısta Amerika da ameliyat ettireceğiz.Hali hazırda kızımın %40 özürlü nöroloji raporu mevcut.Yurt dışında beyin ameliyatı olduktan sonra özürlü raporu almaya hakkı var mıdır?Neler yapmalı hangi yolları izlemeliyiz?

   Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  14. Sultan dedi ki:

   Bipolar duygu pisikiyotik bozuklu ve tavuk karasl var bide şeker hastaslylm ağlr engeli raporu allrmlylm

  15. emel gündoğmuş dedi ki:

   Merhaba,
   epilepsi
   intahaplı romatizma tanım var
   sigorta 1/1/99 da başladı
   prim günüm 6839
   ayrıca 15 yılımı da doldurdum
   engelli raporu alabilir miyim
   rapor alırsam % kaç verilir
   ve emekli olabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İki hastalık içinde en üst evrelerde engelli raporu vermektedir. İlaçla durdurulabilen epilepsi için de iğne veya ilaçlarla etkisi azaltılabilen romatizma için de yaşamsal aktivitelerinizi ne kadar etkilediğine göre oran verilmektedir.

   2. Şeref dedi ki:

    Merhaba emel hanım aynı hastalık Bend e de var ve şu anda polisitemia vera isminde kan hastalığıyla tanıştım bu nedenle ilaçlarımı alamıyorum ve çok şiddetli ağrılarım oluyor daha önce müracat ettiğimde % 6 vermişlerdi şimdi tekrar başvuru yapmayı düşünüyorum bakalım ne olacak bu arada soy isimlerimiz aynı diye cevap verme gereği duydum

   3. Cihangir dedi ki:

    Merhabalar benimde babamda 1 ay once sag bacagindan ampute oldu dikisleri yeni alindi diyebet hastasi dendi ayrica tansiyon ilaci kullaniyor kalp ritmi bozuk gibi 3 yada 4 defa anjio oldu gogsunde sorun oldu koah cikti nefes darligi bunlarla ilgili hep tedavi goruyoruz bende basvursam ne kadar % kac alabiliriz acaba ki ben sadece arabadan faydalanmak icin babami hastaneye getirip goturmek icin sarkoyden istanbula gidiyoruz simdiden cok tesekkur ederim

  16. Mustafa özcan dedi ki:

   Merhaba 3bucuk yasinda oglum var dogusdan anal atrezi olarak dogdu onla beraber kalp amlyti gcrdi inmemis testis amlytlri bide hipospatyas amlayati gcirdi bobreginin biri yuzde 23 biri yuzde 77 calisiyor rapor cikarmi ogluma acaba

  17. Kemal dedi ki:

   Merhaba ileri seviye de 7 yaşımdan beridir tourette sendromuyum hayatımı cok engelliyor topluma cıkamıyorum ilaçlar kullanıyorum ama faydası etkisi hiç yok denilecek kadar yerinde başvursam % kaç oranın da rapor alabilirim?

  18. Selda Baş dedi ki:

   Merhaba ben 25 yaşındayım doğuştan kalça çıkıklığı var ilerde ameliyat ile belki düzeleceği söylendi gittiğim doktorlar tarafından ve hiç bir doktor rapor alamayacağımı belirtiyor gerekli itirazları da bulunmama rağmen verilen oran yüzde 12 ne yapmam gerekiyor.

  19. Mustafa dedi ki:

   Merhaba benim iki kulağımda eşit oranda duymuyor yüzde 30 filan mevsimsel alerjik rinit astım var engellise raporu alabilirmiyim

  20. mustafa dedi ki:

   merhabalar öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim.Ben MS hastasıyım 2016 Haziranda bana teşhis konuldu. copaxone 40 mg kullanıyorum. engelli raporu alabilir miyim veya oranı nedir

   1. Hamza dedi ki:

    Merhaba ben2013 yılında iş kazasi geçirdim durum bildirim raporu almak icin hastaneye gittim rapor cıktı vermiyorlar üst yazı lazım diyorlar

  21. Ömer dedi ki:

   Mrh ben izmirden ömer akgül yaşım 39 benim baş vurum sonucunda ameliyat olmama rağmen iki sene evel tüp migde ameliyatı sadece 30 kilo verebildim ve şimdide kilo almaya başladım 128 kılıyım ciddi obezite sol gözümde de göz tembelliği sol gözde görsel yollarda solda daha belirgin bileteral ileti uzamasi sag gozdede gorme bozuklugu var pisikiyatirda depresyon tanisi bu uzun sureli devam etmekte surekli ilaclarla tedavi sureci devam etmekte rapor ala bilme ihtimalim nedir yardimci olrsaniz sevinirim

  22. ercan dedi ki:

   iyi günler ben bypass oldum.3damar %80 90 tikalıydı
   .sol ayağından varis ameliyatı oldum.şu an çalışamıyorum garsonluk yapıyordum,hemen yoruluyorum,artı psikolojim bozuldu aşırı heyecan panikatak oldum, bende engelli rapor alabilirmiyim, teşekkürler

  23. BİRSEN İREVÜL dedi ki:

   Nörejik mesane hastasıyım tak sondası kullanıyorum günde 6tane evime yakın mesafede calıstırılmak üzere engelli raporu cıkartabilirmiyim belimdede bel fıtığı var bacaklarımda varis var uzun Yolda agrılarım oluyor neyapabilirim teşekkürler

  24. ilker dedi ki:

   sag göz 8 sol göz 8 miyop astigmat mevcut, konusma bozuklugu, gögüs cıkığı , cok az da isitme kaybı %40 almam mümkünmüdür?

  25. meliha dedi ki:

   Hocam Merhaba ben de

   1- tip 2 diyabet

   2.- astım

   3- tiroit nodülleri var

   4 – tenisci direği var

   5- her iki şahdamarimda tıkalı

   ben bu hastalıklaran rapor alabilir miyim
   alırsam % kaç olur. ……

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Diyabet hastalığının oranı düşük olur. Ancak astımın aşaması ve Tenisci dirseği ileri safhası olan elin yumruk yapılması, tokalaşmak, kapı kolu çevirmek gibi basit eylemlerde sıkıntı yaşıyorsanız. Rapora etkisi yüksek olur. Yani kısacası hasatlıkların aşaması oranda çok etkili olacaktır. Buradan tahmini oran vermek çok güç. Ama engelli oranı civarında çıkabilir. Heyete girmenizde fayda var.

   2. meliha dedi ki:

    Hocam çok teşekkürler cevap verdiğiniz için

    ama –
    tiroit nodülleri var
    her iki şahdamarimda tıkali.
    Bunların bir etkisi yokmudur ?????

   3. Nebahat Korkut dedi ki:

    Epilepsim var depresyon var tiberkoloz tedavisi gördüm bel fitigi belduzlesmesi gözlerde yakini göremiyorum prti atiyo damar 1993 girisli sigortam var 550 günümvar yüzde kac raparla engelli eneklisi olabilirim

  26. Gülden dedi ki:

   Hocam merhaba 10.12.2018 tarihinde engelli raporu için heyete girdim ortopedik bir problemim var heyet doktorlarının bnm için söyledikleri tam olarak bu .
   Heyet fizik- 6 YAŞINDA BELİNDEN OPERE EDİLMİS Bel ağrısı VRA,BEL ROM AĞRILI AÇIK MOTOR DEFİSİT YOK.
   Grafide T10,T11,T12,L1 veretbralarda füzyon mevcut.
   HEYET NÖROLOJİ= Genel tıbbi muayene 6 YAŞINDA OP HİKAYESİ
   AĞRI TARİFLİYOR
   DESTEKSİZ BAĞIMSIZ AMBULE
   HEYET ORTOPEDİ=EKLEM AĞRISI 6 YAŞINDA İKEN OMURGADAN OPERE
   EKİPİRİZ YOK
   LOMBER VERTEBRA ROM AĞRILI AÇIK
   DESTEKSİZ BAĞIMSIZ AMBULE.
   Bu durumda heyet ‘ten ne gibi bir sonuç çıkar yüzde kaç olabilir bilgilendirmenizi bekliyorum tşk ederim

  27. BİRSEN İREVÜL dedi ki:

   Merhabalar Nörojenik mesane hastasıyım günde 6tane tak sondası kullanıyorum idrarımı sonda olmadan yapamıyorum ve uzun mesafeli yol gidemiyorum idrarı boşaltamadıgımdan dolayı sürekli idrar enfeksiyonu geciriyorum bu rahatsızlığım İcin engelli raporu cıkartabilirmiyim acaba %kac engelli raporu verirler engelli raporu çıkartmak ücretlimi teşekkür ederim

  28. Halit dedi ki:

   Merhaba ben hipofiz ameliyati gecirdim fakat iyilesmedi birde seker hiper tansiyon hastasiyim hormon bozuklugu var engelli raporu alabilirmiyim

  29. Halit dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben hipofiz adenom ameliyati oldum fakat hipofiz bezi halen calismiyor seker hastaligi birde hiper tansiyon var acaba engel durumum varmi

  30. Adem kasım dedi ki:

   Tarim bağkurluyum borcumdan dolayi sagliktan yararlanamiyorum hesabimi dondurmak eşimin sigortasindan yararlanmak istiyorum ne yapmam gerekiyor.teşekurlee

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    26 Ağustosta yapılandırma yaptırmadıysanız Mayıs/2018 dahil borçlarınız silindi. Hazirandan itibaren ödeme yaparsanız sağlıktan yararlanma hakkınız var. Ya da Tarım bağkuru kapatıp eşinizden yararlanabilirsiniz.

   1. Huzeyfe dedi ki:

    Merhaba öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim

    Bende doğuştan sol böbreğim gelişmemiş engel oranı ile ilgili tam bir bilgi bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek böbrek çalışmama durumlarında engel oranı çıkmamaktadır.

  31. aleyna dedi ki:

   eğer bu durumdan dolayı bacağınızda bir çekme veya kısalma var ise %40 ın üzerinde rapor alma olasılığı var.

  32. hümmet dedi ki:

   merhabalar öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim.benim sorum sol bacak femur bölgesinden kemik kanseri teşhisi ile ameliyat oldum bu durumumdan dolayı engelli oranı ne kadar yada 100/40 üstünde oran alabilirmiyim alan arkadaşım varmı nasıl bir yol izlemeliyim .şimdiden teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    eğer bu durumdan dolayı bacağınızda bir çekme veya kısalma var ise %40 ın üzerinde rapor alma olasılığı var.

  Sorunuzu Yazın