• Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?


  Engelli sağlık raporu almak, ülkemizde engelli bireylerin engelliliklerini ispatlamak için alınan bir belgedir. Engelli sağlık raporu yasalara uygun olarak hazırlanmış ve belirli gereklilikleri bulunan bir evraktır. Engelli bireylerin diğer gerekli olan evraklarını alabilmeleri için engelli sağlık kurulu raporuna ihtiyaçları vardır. Engelli raporu hangi hastanelerden alınır sorusu en sık karşılaşılan soruların başında gelmektedir. Engelli sağlık raporları Sağlık Bakanlığının belirlediği tam teşekküllü hastanelerden alınmaktadır.


  Engelli Sağlık Kurulu Raporları Nereden Ve Nasıl Alınır?

  Engelli sağlık kurulu raporlarını alabilmek için engelli bireylerin kendilerine en yakın olan tam teşekküllü bir hastaneye gitmeleri gerekecektir. Kamu hastanelerinde engelli sağlık raporu verebilmeleri için belirli aralıklar ile güncellenmekte ve rapor verebilme haklarına sahip olmaktadırlar. Bazı kamu hastanelerinde engelli sağlık kurulu raporu almak mümkün olmamaktadır. Kanunlara göre belirlenen hastanelerden engelli sağlık raporu alınabilir. Bu alanda yetkili ve güncel olan kamu hastanelerinde sağlık kurulu bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden engelli bireyler engelli sağlık kurulu raporlarına başvurmaktadırlar. Engelli raporu kimlere verilir, sorusu genellikle ilk merak edilen konulardan biridir. Engelli raporu genellikle engel durumu olan bireylere verilmektedir.

  Engelli sağlık kurulu raporuna başvurmak için mutlaka başvuruyu engelli bireyin kendisi veya velisi, vasisi yapmalıdır. Engelli sağlık kurulu raporu için talep eden kurum da başvuru yapabilir. Bazı kamu kurum ve kuruluşlar da gerekli gördükleri taktirde sevk ile başvuruda bulanabileceklerdir. Engelli sağlık kurulu raporu için sevk ile başvuru yapılması veya kişisel olarak bizzat başvurmak fark etmemektedir. Engelli sağlık kurulu raporları belirlenmiş olan her kamu hastanesinden ücretsiz olarak verilmektedir. Engelli raporu nasıl alınır 2018 yılında da çok merak edilen ve araştırılan konulardan birisidir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

  Engelli sağlık kurulu raporu alabilmek için bazı gerekli belgeler bulunmaktadır. Aynı zamanda engelli raporu alma şartlarının da uygun olması gerekecektir. Engelli bireylerin engelli raporu alabilmeleri için gerekli olan evraklar şunlardır:

  • Engelli sağlık kurulu raporuna başvurulması için hastane tarafından verilen dilekçe,
  • Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Engelli sağlık kurulu raporuna başvuran bireyin 5 adet vesikalık fotoğrafı gerekmektedir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Onay ve Verilişi Nasıl Tamamlanmaktadır?

  Engelli sağlık kurulu raporu için başvurulan hastane tarafından rapor sonucu hakkında hemen net bir tarih vermek mümkün değildir. Ancak hastane belirli bir zaman dilimi bilgisi verecektir. Bu zaman içinde incelenen rapor sonucu genellikle hastanenin belirlediği günlerde başvuran bireye iletilir. Hastanelerde rapor alma günleri, hastane planlarına göre değişebilmektedir. Bu sebeple her hastanede rapor başvuru günleri farklılıklar göstermektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli sağlık kurulu raporları sonucunun belirlenmesi halinde, raporlar kurum müracaatında üç nüsha olarak düzenlenmektedir. Aynı şekilde kişisel müracaatlarda iki nüsha olarak hazırlanacaktır. En son sağlık kurulu raporu kamu hastanesinin başhekimi tarafından onaylanacaktı

  Engelli sağlık kurulu raporlarının nüshalarından biri başvuran engelli bireye verilmektedir. Kurumlar tarafından başvurusu yapılan raporların müracaatları ise ilgili olan kuruma verilmekte veya posta yoluyla gönderilmektedir. Her zaman için engelli sağlık kurulu raporlarının bir nüshası hastane içerisinde belgelendirilmek üzere tutulmaktadır. Engelli raporu alma şartları kişinin yaşamsal gerekliliklerine göre belirlenmektedir. Sağlık Bakanlığının belirlediği ve engel durumunun gereklilik gösterdiği şartlara bireyin ne kadar uyum sağladığına göre talep edilecektir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

  Engelli sağlık kurulu raporlarının geçerlilik süresi engelli bireyin engel durumuna göre değişiklik gösterecektir. Aynı zamanda engelli sağlık kurulu raporlarında geçerlilik süresi raporda belirtilecektir. Engelli raporunun sürekli olması kararı engel durumuna bağlı olarak belirlenmektedir. Bireyin engel durumundaki değişimler raporun sürekli mi yoksa geçici mi olduğunu belirleyen kriterlerdir. Engelli sağlık kurulu raporları en az süre olarak bir yıllık verilmektedir. Bireyin engel durumunun değişmesi halinde sağlık kurulu raporunun yenilenmesi ve süresinin de değiştirilmesi gerekecektir. Bu değişim engelli bireyin talebi ve yeniden engelli raporu için başvurusu ile olacaktır. Yeniden başvuru yapılması halinde kişinin engel durumu yeniden muayene edilir ve ona uygun olan bir süre yeni raporda değiştirilir.

  Engelli sağlık kurulu raporunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde belirli bir zaman verilerek raporun geçerlilik süresi ayarlanacaktır. Bu zaman içindeki değişimler raporun yenilenmesini gerektirebilir. Aynı zamanda bazı engelli bireylerin rapor için belirtilen süre içerisinde kontrolleri gerekebilmektedir. Bu kontroller sağlanırken raporun geçerlilik süresinde de değişimlerin gerekliliğine karar verilebilir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu İtiraz Hakkı Var mıdır?

  Her engelli bireyin, talep ettiği engelli sağlık kurulu raporunun sonucuna itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Engelli sağlık kurulu raporuna itirazlar, başvuruda olduğu gibi yine kişinin kendisi, velisi, vasisi veya raporu isteyen kurum tarafından yapılmalıdır. Engelli sağlık kurulu raporlarına itirazlar ilgili kuruma yönelik yazılan itiraz dilekçesi ve raporun tasdikli bir örneği ile yapılmaktadır.

  Engelli sağlık kurulu raporuna itirazlar bireyin bulunduğu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınmaktadır. Engelli bireyler İl Sağlık Müdürlüğüne giderek raporlarına itiraz için başvurabilirler. Engelli bireyin itiraz hakkı için başvurduğu raporlar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından incelenir ve engelli bireye en yakın olan başka bir kamu hastanesine gönderilir. Bu hastane engelli sağlık kurulu raporu verebilmeye elverişli bir hastane olacaktır. Engelli birey bunun için bir hastane seçimi talep edemez. Bu işlem sonrasında itirazı inceleyecek olan hastanede de engelli birey yeniden değerlendirilmeye alınacaktır. Aynı rapor süresi bu hastane için de geçerli olmaktadır. Bu hastanede de rapor heyet tarafından incelenerek hazırlanır. Sonuç olarak itiraz edilen rapor ile yeniden çıkarılan rapor arasında bir sonuç değişikliği olmadığı taktirde ilk rapor geçerli kabul edilecektir. Ve itiraz edilen hastaneden alınan engelli sağlık kurulu raporu sonucu kesinleşecektir.

  İtiraz edilen ve yeniden alınan engelli sağlık raporu sonuçlarında farklılıklar var ise Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen başka bir hakem hastaneye sonuçlar yönlendirilir. Ve engelli birey Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanesinde yeniden bir muayeneye girer ve rapor alma işlemleri yeniden başlatılır. En son olarak hakem hastanenin belirlediği engelli sağlık kurulu raporu kesin kabul edilir ve geçerlilik süresi bu rapor üzerinden başlatılır. Bazı raporların sonuçlarında yanlışlıklar olabilmekte ve birey bu raporlara itiraz edebilmektedir.  Engelli raporu hangi hastalıklara verilir veya engelli sağlık raporu hangi durumlara göre verilir soruları, genellikle bireyin yaşamsal faaliyetlerini kendi başına yerine getirmesi belirlemektedir. Buna göre engelli raporlarının sonuçları ve engel yüzdeliği hesaplanmaktadır. Eğer birey veya raporu temin eden kurum engel yüzdeliğinde bir yanlışlık olduğunu düşünür ise itiraz etmeye hakkı bulunmaktadır.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporlarındaki Engel Oranı Hesaplaması Nedir?

  Engelli saplık kurulu raporlarındaki engel oranı hesaplamaları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen engellilik oranları cetveli doğrultusunda belirlenmektedir. Engel oranlarının belirlenmesi ve Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu engellilik oranı cetveli muayeneyi yapan doktorlar tarafından kullanılmaktadır. Birey bu engel oranını kendisi veya yakını belirlemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Rapor sırasında her doktorun kendi branşına uygun olan engellilik oranı cetveline göre karara varması, toplamda engelli bireyin yüzdelik olarak engel durumunu belirler. Yüzde 90 engelli raporu nasıl alınır sorularının cevapları genellikle engelli bireyin yaşama ihtiyaçlarının karşılayamayacak durumda olması ile ilgili belirlenmesine bağlıdır.

  Engelli Sağlık Kurulu Rapor Örneğine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

  Balthazard Hesaplama Yöntemi Tablosuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

  Sağlık Bakanlığının belirlediği Özürlülük Oranları Cetveli İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. meliha dedi ki:

   Hocam Merhaba ben de

   1- tip 2 diyabet

   2.- astım

   3- tiroit nodülleri var

   4 – tenisci direği var

   5- her iki şahdamarimda tıkalı

   ben bu hastalıklaran rapor alabilir miyim
   alırsam % kaç olur. ……

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Diyabet hastalığının oranı düşük olur. Ancak astımın aşaması ve Tenisci dirseği ileri safhası olan elin yumruk yapılması, tokalaşmak, kapı kolu çevirmek gibi basit eylemlerde sıkıntı yaşıyorsanız. Rapora etkisi yüksek olur. Yani kısacası hasatlıkların aşaması oranda çok etkili olacaktır. Buradan tahmini oran vermek çok güç. Ama engelli oranı civarında çıkabilir. Heyete girmenizde fayda var.

  2. Halit dedi ki:

   Merhaba ben hipofiz ameliyati gecirdim fakat iyilesmedi birde seker hiper tansiyon hastasiyim hormon bozuklugu var engelli raporu alabilirmiyim

  3. Halit dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben hipofiz adenom ameliyati oldum fakat hipofiz bezi halen calismiyor seker hastaligi birde hiper tansiyon var acaba engel durumum varmi

  4. Adem kasım dedi ki:

   Tarim bağkurluyum borcumdan dolayi sagliktan yararlanamiyorum hesabimi dondurmak eşimin sigortasindan yararlanmak istiyorum ne yapmam gerekiyor.teşekurlee

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    26 Ağustosta yapılandırma yaptırmadıysanız Mayıs/2018 dahil borçlarınız silindi. Hazirandan itibaren ödeme yaparsanız sağlıktan yararlanma hakkınız var. Ya da Tarım bağkuru kapatıp eşinizden yararlanabilirsiniz.

  5. sinan dedi ki:

   kolay gelsın

  6. aleyna dedi ki:

   eğer bu durumdan dolayı bacağınızda bir çekme veya kısalma var ise %40 ın üzerinde rapor alma olasılığı var.

  7. hümmet dedi ki:

   merhabalar öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim.benim sorum sol bacak femur bölgesinden kemik kanseri teşhisi ile ameliyat oldum bu durumumdan dolayı engelli oranı ne kadar yada 100/40 üstünde oran alabilirmiyim alan arkadaşım varmı nasıl bir yol izlemeliyim .şimdiden teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    eğer bu durumdan dolayı bacağınızda bir çekme veya kısalma var ise %40 ın üzerinde rapor alma olasılığı var.

  Sorunuzu Yazın