• 2019 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar

  2019 Engelli sağlık kurulu raporu almak ve engelli maaşlarından yararlanmak için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneye başvurmak gerekir. Engelli sağlık kurul raporları tam teşekküllü hastaneler tarafından verilmektedir. Hastanelere başvuruda bulunarak engelli sağlık kurul raporunu alan vatandaşlar engelli maşı almak için başvuruda bulunarak şartlara uyum sağlamaları durumunda devlet tarafından sağlanan ödenek yardımından yararlanırlar.


  Engelli Sağlık Kurulu Raporları İçin Nereye Başvurulur Ve Nasıl Alınır?

  Engelli raporu nasıl alınır ve hangi sağlık kuruluşu tarafından rapor verilir soruları engelli vatandaşlar tarafından en çok merak edilen ve cevabını aradıkları sorular olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle söylemek gerekirse engelli sağlık kurulu raporlarını almak için başvurulması gerek yerler tam teşekküllü devlet hastaneleri olmaktadır.

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engel sahibi her birey sağlık raporu almak için başvuruda bulunabilir. Engelli vatandaşların rapor almak için başvuruda bulunmaları sırasında kendilerinden istenen belgeleri tamamlamaları gerekir. Bu durumda hastane tarafından talep edilen belgeler;

  • Sağlık raporu almak için doldurulması gereken başvuru formu
  • Başvuru sahibinin kimlik belgesi
  • Başvuru sahibinin 5 adet fotoğrafı

  Bu belgelerle hastaneye başvuruda bulunan engelli vatandaşların %40 ve üzerinde engel oranlarının olması gerekir. Başvurusu tamamlanan engelli vatandaşlar hastanede doktorlar tarafından uzmanlık alanlarına göre gerekli birimlerde bütün muayene ve tetkiklerden geçerler ve bunun sonunda sağlık raporunun oluşması sağlanır. Engelli vatandaşa verilen sağlık kurulu raporu en son olarak doktor heyeti onayına girmekte ve bütün doktorların tasdik ve imzası ile vatandaşa teslim edilmektedir.

  Engelli Sağlık Kurul Raporu Almak için Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

  2019 yılında geçerli olan engelli raporu alma şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Engelli vatandaşın başvuru sırasında istenen belgeleri tamamlaması gerekir.
  • Engelli vatandaşın engel oranının %40 ve üzerinde olması gerekir.
  • Engelli vatandaşın gereken bütün muayenelerden geçmesi gerekir.

  Engelli sağlık kurulu raporlarını teslim alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Buna göre;

  • Sağlık Kurul raporları kopyalı olarak alınmalıdır.
  • Kopyalı olarak alınan raporların her kopyasına aslı gibidir kaşesinin vurulması gerekir.
  • Aslı gibidir kaşeli kopyalar asıl kopyalar yerine geçer ve teslim edilmesi gereken kurumlar tarafından kabul edilir.
  • Aslı gibidir kaşesi olmayan kopyalar kabul edilmez ve noter odaklı tasdik ettirilir. Buda vatandaşın ücret ödemek zorunda kalmasına neden olur.

  Engelli Raporundaki %40 Engel Oranı Ne İşe Yaramaktadır?

  Engelli sağlık raporunda %40 engel oranı olan kişiler kendilerine sağlanan birçok temel haktan yararlanabilirler. %40 oranında engelli raporu olan kişiler devletin sağladığı hak ve avantajlardan daha fazla ölçüde yararlanabilirler. Temel engelli olarak değerlendirilen %40 oranı rapor sahiplerinin tüm haklara erişmesini sağlayacaktır.

  Engelli Sağlık Raporu Alınırken Hangi Aşamalardan Geçilir?

  Tam teşekküllü devlet hastanelerine müracaat edilerek alınabilen engelli sağlık raporları için müracaat itibarı ile geçilecek olan aşamalar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İlgili hastane aranarak veya bizzat gidilerek kurul günlerini öğrenmek gerekir.
  • Engelli sağlık raporunun verildiği gün erkenden hastaneye gitmek doğru olacaktır. Erkenden hastaneye giderek ilk sıralardan alan vatandaşlar yoğunluk ortamlarında zorluk çekmeden işlemlerine başlayabilirler.
  • İlgili vezneden alınacak dilekçe doldurulur ve kimlik belgesi ile birlikte görevli memura teslim edilir. Vezne memuru tarafından kayıt işlemi gerçekleşen vatandaşlar memurun verdiği evraklar ile birlikte bölüm doktorlarına muayene olmaya başlarlar.
  • Bölüm doktorlarının her birisi ziyaret edilerek bütün muayenelerin tamamlanması ve doktorların evraklardaki kendilerine ait bölümleri doldurarak imzalaması gerekir. Bütün muayenelerini tamamlayarak evraklarını imzalatan vatandaşlar doktorları doldurup imzaladıkları evrakları rapor görevlisine teslim ederler.
  • Evrakların teslim edileceği tarih rapor görevlisi tarafından vatandaşlara bildirilir. Bildirilen tarihte hastaneye giden vatandaşların kendileri veya yakınları evrakları teslim alabilir.

  Engelli Raporlarının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

  Devlet engelli vatandaşlarına destek olarak onların yaşam koşullarını kolaylaştırmak için gereken bütün imkanlarla vatandaşlarına destek olmaya devam etmektedir. Bu amaçla doktor ve hemşireler tarafından engelli sağlık raporu verilmesi hizmetlerini sunan devletimiz engelli vatandaşlarına engelli raporu sunmakta ve onların daha rahat koşullarda yaşamasına destek olmaktadır. Engelli raporu faydalarından yararlanma imkânına sahip olan engelli vatandaşların yararlanabileceği haklar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Tüm toplu taşımalarda ve uçak biletlerinde indirimden yararlanılır.
  • Enerji tüketimlerinde v emlak vergi ödemelerinde belli oranlarda indirimlerden yararlanılır.
  • Bütün kurum ve kuruluşlarda sıra önceliğinden yararlanılır.
  • Ayrıcalıklı sınav olanakları bulunur.
  • Devlet tiyatrosu gösterilerinde ve tüm müze ziyaretlerinde ücretsiz olarak giriş hakkı bulunur.
  • Araç alımlarında ÖTV indiriminden yararlanma hakkına sahip olunmaktadır.
  • Engelli vatandaşlara ait özel park alanları vardır. Bu park alanlarından sadece engelli sağlık raporu bulunan vatandaşlar yararlanmaktadır.
  • GSM operatör kullanımlarında özel indirimlerden yararlanılır.

  Her türlü çalışma hakkına sahip olan engelli vatandaşların bu haklarında asla ayrımcılık söz konusu değildir. Rapordaki temel hakları elde etmenini yolu %40 ve üzerinde engel durumuna sahip olunmasıdır. Yukarıda sahip olunan ayrıcalık ve faydalar büyük alanlara açılarak genişletilmiştir. Ancak bilinmesi gereken bir hususu engel oranlarına göre verilen haklarda farklılıklar bulunmasıdır. %20 engel oranında sahip olan bir vatandaş ile yüzde 90 engelli raporuna sahip olan bir vatandaşın elde ettiği temel haklarda farklılıklar olmaktadır.

  Engelli Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Engelli raporu 2019 sorgulamaları 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Engelli raporu sorgulamalarını yapmak için;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip sisteminden yararlanarak sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden E-SGM (İnteraktif Sosyal Güvenlik Merkezi) bölümüne giriş yapılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilir.
  • Raporun alındığı kuruma bizzat giderek başvuruda bulunulması şeklindedir.

  Engelli Raporlarının Geçerlilik Süreleri Ne Kadardır?

  Engelli vatandaşlara verilen engelli sağlık heyet raporlarının ilgili kısmında raporun süreklilik durumu belirtilmektedir. Şayet engellilik durumunun sürekliliğine karar verilmiş ise bu sonuç raporun ilgili bölümünde belirtir. Sürekliliği belirtilmiş olan engelli raporlarının yenilenmesi gerekmez ve daimî olarak geçerliliklerini korurlar. Ancak sürekli engelli raporu yenilenmesini gerektirecek durum engel oranında yükselme olması sonucunda gerçekleşir. Bu durum haricinde sürekliliği rapor üzerinde belirtilmiş olan durumlarda raporun geçerlilik süresi daimî olmakta ve yenilenmek zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Engelli Raporlarında İtiraz Hakkı Bulunur Mu?

  Engelli raporlarında bekledikleri orandan düşük oranda engelli olduklarının kararı verilen vatandaşlar engelli maaşı alma veya malulen emekli olma şansına sahip olmazlar. Bu durumu yaşayan vatandaşların aldıkları raporlara itiraz etme hakları bulunmaktadır. Engelli raporuna yapılacak itirazların engel oranlarında yükselme olacağına dair bir garantisi bulunmaz bazı durumlarda daha düşük oranlarla karşılaşılması söz konusu olmaktadır.

  Engelli sağlık raporlarına itiraz etmek isteyen vatandaşların İl Sağlık Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekir. Yapılan başvuruların ardından Müdürlük tarafından hakem hastaneye yönlendirilen vatandaşın heyet raporu yeniden oluşturulur. Hakem hastane tarafından verilen rapor son karar olmakta ve rapor sonucuna göre vatandaş haklarından yararlanabilmektedir. Bu itirazların son noktası olmakta ve tekrar itiraz etmek isteyen vatandaşların sağlık raporu yenilenmeleri mahkeme kararı ile olmaktadır.

  Engellilerde Vergi İndiriminden Emeklilik

  Malullük Durumu Tespiti Nasıl Yapılır?

  Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2019 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. İrfan dedi ki:

   Merhabalar benim ortopedik daha önceden %26 raporum vardı her iki elimde sinir sıkışması ve bel fıtığı ve migren çıkıt raporum bunlar la birlikte kaç olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sinir sıkışmasının tedavi durumu ve uyuşuklukların şiddeti raporu etkiler migren ve ağır olmayan fıtık raporu etkilemez.

  2. Bora dedi ki:

   Selam ben toplam 3 kez rapor aldım ılk 33 sonra ıtıraz 38 sonra 26 nısanda 2019 hakem heyetı 39 suresız bagladı son olarak 5 Eylül’de agır osas raporu aldım hayat bboyu cıhaz kullanacakmısım bugunde uyku apnesı %35 oran aldım sorum rapor surelımı olur bora

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz yine süresiz olarak devam edecektir.

  3. Alaaddin dedi ki:

   Merhaba hocam…sağ gözüm %90 görmüyor
   Sol gözüm ise oldukça bozuk..
   Karacıgerimde iyi huylu kanser téşhisi konuldu ayrıca ciğerimde damar büyümesi var…..siroz hastasıyım..
   Hepatit B var….ayaklarımda damar incelmesi var ayakta durmakta zorlaniyorum….sizce tahmini sonuc ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Göz için yaklaşık % 30 bir oran gelir diğer rahatsızlıklarla birlikte oranın % 50 civarında çıkabileceğini tahmin ediyorum.

  4. Uğur dedi ki:

   Merhaba sağ kulakta %70, sol kulakta %70 engelli raporum yüzdelik olarak ne çıkar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 30 civarında bir oran çıkabileceğini düşünüyoruz.

  5. Mustafa B. dedi ki:

   Merhaba, kayınpederimin kalbinde 3 tane stend var kalp ilaçlarını alması için raporu bulunuyor.Kendisi ayrıca kolestrol ve şeker hastası.% kaç rapor alabilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre engelli oranı çıkmaz + 25 30 arası bir oran çıkabilir.

  6. erhan dedi ki:

   merhabalar kac kere yazdım sıze cevap vermedınız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sorunuz yanıtlanmıştır.

  7. erkan genc dedi ki:

   merhaba ..babam 67 yaşında 5 yıl once rektum kanseri sebebiyle ameliyat oldu ve kolostomi torbası kullanıyor bunun için rapor almadık bir ay önce damar tıkanıklığından dolağı diz üstünden bacağı kesildi acaba ikisi beraber yüzde kaç çıkar …

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre babanızın rapor oranı % 85 – 92 arası bir şekilde oluşabilir.

  8. Omer dedi ki:

   Merhabalar 2018 Aralık ayında beyin tümörü ameliyatı geçirdim. Şuan sağlıklıyım tümör tamamen temizlendi. Herhangi bir engel çıkar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İyi huylu tekrarlamayan bir durum ise engel raporu alamazsınız.

  9. bahattin dedi ki:

   merhaba benim aort kapak değişti aort damarı genişlemişti oda büzülerek tamir edildi raporum yüzde kaç olur teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kalp çalışma ritmine göre engel oranı belirlenir. buradan tahmini bir şey söyleyebilmemiz çok zor.

  10. Abdullah dedi ki:

   Ben 55 yaşındayım gözlerde görme kaybı var astım hastasıyım engelli raporu almak istiyorum rapor yüzdesi ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Görme kaybı rapor için yeterli olmaz. Astım hastalığının da cihaz kullanmaya kadar ilerlemiş olması lazım.

   2. mustafa dedi ki:

    merhabalar ben iltihaplı romatizmaya sahibim topuklarımda ayak altlarımda diz kapagımda kalçamda bacagımda belimde omuzumda ve boynumda yani hemen hemen vicudumun her yerinde aniden azıyor ben engelli raporu alabilirmiyim tesekkürler

   3. Murat gündoğdu dedi ki:

    İstanbul kartımı yenileyeceğimden ötürü sağlık raporu alacağım sağ ayak çocuk felci (polio sekeli) yüzde kaç rapor verirler,

  11. ercan dedi ki:

   merhabara benım sag goz hıc gormuyor solda kılokom acık acılı var sag elım parmakları kullanmıyorum ayrıca bırde beyınden emar cektırdım sonucbeklıyorum sonucsonucu kurula gırıcem kurul kac oran verır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sağ gözden %30 oran çıkar. Parmakları kullanamama sorunun kaynağına göre oran verilir. Ancak her halukarda % 40 oranı geçebileceğinizi düşünüyoruz.

   2. Mehmet Karabey dedi ki:

    Merhaba
    Papiler CA hastalığı teşhisi kondu. Kötü huylu tümör nedeniyle ilk ameliyatımda tiroid bezimin tamamı alındı. Radyoterapi gördüm. Sonradan nüks etme durumu oldu ve 2. kez ameliyat olarak boynundaki nodül alındı. Sürekli tiroid hormonu alıyorum. Bunun haricinde dejeneratif disk hastalığım var (omurgada L4-L5 diskleri). Bu iki hastalık için hangi oranlarda rapor alabilirim?

   3. Gulsahhh dedi ki:

    Mrb sol goz 4.55 gorme ve sag goz 1.25 gorme sorunum var boyun fitigim patladigi icin ameliyat oldum ve sol kolumdaki kas tamamen erimis durumda oldugundan hissislik var ayrica sinir kontrolu saglayamama durumum var psikiatri de dahil olmak uzere bu 3 rahatsizligimdan % kac rapor alabilirim ve ameliyat sonrasi is yerimde agir islerde calistigimdan dolayi bolum degisikligi yapilabilmesi icin bu rapor orani kac olmalidir

  12. Hüseyin ozkan dedi ki:

   Merhaba annemin gözleri 17 derece engelli raporu alınabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gözlükle dahi görebiliyorsa engelli raporu alamaz.

  13. Betül dedi ki:

   Eşimin sağ kulağında işitme kaybı var sol kulağında duyma oranı düşüşe geçmiş eşime rapor kaç oranında verilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    tek kulak tamamen işitmediinde dahi % 20 oran çıkıyor. Verdiğiniz bilgilere göre % 40 engel için yeterli değil.

  14. Suat dedi ki:

   İyi günler. 23 yıl önce trafik kazası sonrası sol kalçamda kırıklar oluştu, kırıklar 4 adet 4 parçalı zincirlerle vidalandı yani protez yok ama şimdi ayakta 1 cm kadar kısalma var dizden dönme var kireçlenme ve aşınma var ameliyat olup protez yapılması gerekiyor, rapor almak istesem yüzde kaç çıkar, % 40 altında kaldığı zaman ortopedik engelli olarak haklardan yararlanabilirmiyim (araç alımı ötv, park yeri vs) Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    MErhaba,

    Ameliyatta sonra iyileşme süreci beklenip heyete girmeniz gerekiyor. Bu şekilde rapor değerlendirmeniz yapılmaz.

  15. Hikmet PINARCI dedi ki:

   Yineleyen depresyon,beyin anevrizma ameliyatı,ameliyat sonrasında osteonekroz teşhisi konuldu.sağ kalça eklemi çöktüğü için ameliyatla protez takıldı.sol bacakta ise femur başının kırılmasına bağlı platin bulunmaktadır.Devlet Memuruyum.Malulen ve ya engelli olarak emekli olabilirmiyim.Memuriyette 25.yılım.toplam 8370 gün var.4/C ye bağlıyım.belirttiğim rahatsızlıklardan yüzde kaç rapor alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Platin ve protezlerle yaşamsal aktivitelerinizde bir zorlama yoksa engel oranı çıkmaz. Sisizn rahatsızlığınız da doktorun teşhisi çok öndemli net birşey söyleyebilmek çok zor.

  16. halil dedi ki:

   ellerimde titreme var ailesel tremor olarak geçiyor hastalığımın adı kalem tutarken titriyor bardak tutarken yani günlük işlerimi engellemekte.engelli raporu alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz rahatsızlıktan dolayı % 40 engel oranına ulaşmanız mümkün değil.

   2. erol dedi ki:

    iki elde trmor var yazdı doktor sıfır oran verdiler.Bildiğin 0

  17. Toprak dedi ki:

   Sağ göz -11.50 sol -12.00 yüzde kaç engel raporu alınabilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlikten muaf tutmak aynı zamanda engelli durumunda düşünülmüyor. Eğer gözlükle görebiliyor veya tedavi ile görmeniz mümkün ise engelli raporu çıkması çok zor.

  18. Sema dedi ki:

   Merhaba eşime 5 ay önce 4 evre pankreas kanseri teşhisi konuldu akabinde pankreas başı bırakılarak kuyruk ve gövde kismı dalakla beraber alındı ışın tedavisine uygun görülmedi kemotérapiye başlanıldı eşime kaç oranda engelli raporu verilir saygılarımla….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin durumuna göre % 75 85 arasında bir rapor verileceği düşüncesindeyiz.

  19. Alp dedi ki:

   Merhaba epilepsiyi engelli raporundan nasıl çıkarttırabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekrar heyete girer ve sinir sistemi le ilgili bölüme heyete girmeyerek çıkarttırabilirsiniz.

  20. Toprak dedi ki:

   Meraba iki gözümde -12 miyopi sanıtım hipermetropta mevcut engel oranı nedir acaba askerlikten muaf tuyuldum.

  21. Deniz dedi ki:

   Slm .rektum sea hastasiyim amaliyat olup malulen emekli oldum ama aldığım maaşla geçinemiyorum .engelli raporu ala bilme şansimvarmi .sosyal yardımlaşmadan yardım alabilmek için engelli raporum olması gerektiğini soylediler engelli raporu icin başvurursam malulen emekli maaşımda bi sıkıntı olurmu hasta olupta sıkıntı çeken arkadaşlarıma ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor oranınız engel oranının altında kalmaz ise malulen emeklilik hakkınız yanmaz.

  22. ilkay öztürk dedi ki:

   Merhabalar benim KML (Kronik Myelositik Lösemi) kan kanseri rahatsızlığım var.Enggelli raporu almak istiyorum fakat %kaç veriliyor bilmiyorum.Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru yaparak en az % 40 rapor almanız mümkün.

   2. Murat dedi ki:

    Merhaba, bende KML hastasıyım kaç yıldır hastalığınız devam etmekte

  23. kadir dedi ki:

   Selamlar trafık kazası sonrası sol kalcam asetebulum kemıgım krıldı kaynadı platın olmadan halıyle kısadı yanlıs dızımde parcalnama var yurumemem engel.. extradan sag kolumda %50 hıs kaybı var asagı yukarı oran ne cıkar ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 45 55 arası bir oran çıkma ihtimali yüksek

   2. Elif dedi ki:

    Ileri derecede isitme kaybi olan bireye yüzde kaç verirler

  24. Osman dedi ki:

   Merhabalar. 2 yıl önce 74 yaşındaki annemin düşme sonucu dizi kırıldı 4 kez ameliyat oldu ama yatalak kaldı, ocak ayında bağırsak düğümlenmesinden ameliyat oldu ama iyi çalışmıyor ve aynı zamanda tansiyon, devamlı vertigo ve kalp hastası. Acaba annemi hastaneye götürüp getirmek için genişçe bir araç alma amacıyla ötv muafiyeti için rapor verirler mi?

  25. MUSTAFA dedi ki:

   ANKİLOZAN SPONDOLİT VE SARKODİOZ HASTASIYIM RAPOR ORANIM KAÇ OLUR ACABA TEŞEKKÜRLER

   1. Servet dedi ki:

    Merhaba,
    Ankilozan spondolite rapor vermiyorlar bende aynı hastalıktan var %0 rapor vermiyorlar

  26. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba benim sağ gözüm görmüyor sol gözüm -7.50 miyopi boynumda düzleşme var ben engelli raporu alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sağ gözden % 30 oran çıkar miyop ve düzleşme ile % 40 ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

  27. Ismail guzel dedi ki:

   Meraba hocam ben ailesel akdeniz ateşi varmış 2 senedir hastanelere gidiyorum bişeyin yok diyip gönderiyorlardı ve 2 sene sonra bu cejhisi koydular ve o rahatsızlık sağ kalça eklem yerini tutmuş proteslige gelmiş 23 yasindayim ve ameliyat önermiyorlar 15 sene sonra gel diyolar riskiymiş bide intihapli romatizma da varmış ben heyete girsem yüzde kaç alırım tahminin nedir teşekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 40 için yeterli oran çıkmaz.

   2. Nihal Sağlam dedi ki:

    Merhaba doğuştan kalça çıkığı hastayım. Sağ bacağım soldan 10 cm kısa rapor almak istiyorum % kaç çıkar acaba

  28. sinan dedi ki:

   HOCAM GÜNAYDIN
   KÜÇÜKKEN MENENJİTE BAĞLI KALICI YÜZ FELCİ GEÇİRDİM (FASİAL ASİMETRİ )BUNUNLA ALAKALI BİR ÇOK AMELİYAT OLDUM PLASTİK CERRAHİSİNDE AMA GÖZLE GÖRÜLÜR BİR DÜZELME OLMADI YÜZÜMDE ASİMETRİ VAR.
   BUNUN SONUCUNDA ÇİĞNEME GÜÇLÜĞÜ SAĞ GÖZDE GÖZ KAPAĞINI TAM KAPATAMAMA SAĞ OMUZDA DÜŞÜKLÜK. SKOLYOZ VE SAĞ KOLUMU OMUZ HİZASINDAN YUKARIYA KALDIRAMIYORUM YANİ KAS ZAFİYATI VAR(SAĞ BRAKİEL PLEKXUS LEZYON C5 C6 KASI) AYRICA MENENJİTE BAĞLI BOYUNDA TORTİKİLOS VAR YANİ KAFAMI DÜZ TUTAMIYORUM(SOLA YATIK ) . SİZE SORUM YÜZDE KAÇ RAPOR ALABİLİRİM. VE SİGORTA BAŞLANGIÇIM 2001 GÜN SAYIM 6400 GÜNÜM VAR EMEKLİ OLMA İHTİMALİM VAR MI .
   ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER HOCAM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre tam oran verebilmek zor. Gözde görme sorunu yok bu nedenle gözden oran çıkmaz. skolyoz ve kas zafiyatı oranı belirleyici olur. Ben % 40 çıkabileceğini düşünüyorum. Heyete girmenizde fayda var.

  29. ERKAN dedi ki:

   Chiari malformasyonu ve syhromyeli vardı ameliyatı bundan oldum buna bağlı rhtsızlık ları azda olsa devam etmekte belirtmek istedim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anksiyete bozukluğunun oranı raporunuzun durumunu etkiler. Yüksek tansiyon tek başına engel için yeterli olmaz. Bel fıtığından dolayı bir hissizlik veya kısm felç durumu yok ise bundan da oran çıkmayacaktır.

  30. ERKAN dedi ki:

   Merhaba chiari ameliyatı oldum ve sonrasında anksiyete bozukluğu ve yüksek tansiyon hastasıyım solkolumda Ağrı ve azda olsa güçsüzlük var, belfıtığı ameliyatı oldum ve tekrarladı yine okucam yüzde kaç oran alırım tşkler

  31. Erdi dedi ki:

   Merhaba. Anneme demans hastalığı teşhisi konuldu. Demans (alzheimer) için kaç oranında rapor çıkabilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ileri seviyeleri için % 70 – 80 arası bir oran çıkmaktadır.

   2. Erdi dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Peki Orta seviye demans için tahmini kaç çıkar.

   3. Yusuf dedi ki:

    İşitme kaybı sağ kulak %60 sol kulak %68 ve karaciğer sorunu var heyette yüzde kaç alırım

  32. Doğan Can Hızarcı dedi ki:

   Göz bebeklerim ters damla şeklinde bir bozukluk yok. Dogustan düz tabanım ve sag ayagım daha kücük ve sag ayagım da iki parmagım yukarı kalkık o nedenle aşırı ayakta duramıyorum ve denge kaybım oluyor. Anksiyete rahatsızlıgım var. Skolyoz var omzumda. 24 yasındayım. Yüzde 40 engel raporu alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Durumunuzu net görmeden oran yazabilmek zor. Verdiğiniz bilgilere göre % 30 larda oran çıkabilir. Heyete girmenizde fayda var.

  33. Burhan dedi ki:

   Merhaba
   Dün özürlü rapor kurula sundum 10 eylül heyete gireceğim
   Sağ ayak bilek kısmından tendom koptu ve ameliyat oldum 15 santim dikiş var
   Belde fıtık var ve omurilikte daralma var
   Sağ göz görmüyor
   Kulak girdim arkadaş sikinti var dedi ama doktor bisey
   soylemedi
   Göğüs ‘den nefes darlık var ama sonuç bir şey söylemedi
   Sizce ben özürlü raporu kac alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek göz görmeme rapor oranı % 30 civarında çıkıyor. Kulakla ve diğer rahartsızlıklarla birlikte % 40 ı bulabileceğinizi düşünüyorum.

  34. Uğur dedi ki:

   Merhabalar ben böbrek nakli oldum ve sol ve sağ kulağimda %50 li işitme kaybi var yüzde kaç rapor verilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Böbrek uyumlu çalışıyor ise % 30 dan yukarı oran çıkmaz.

   2. Nursel Demir dedi ki:

    Doğuştan sol kalça çıkığım var birde yüksek tansiyon hastasıyım yüzde kaç rapor alabilirim

  35. yusuf dedi ki:

   Annemin iki diz kapagin da ve kalçada Piltin var ayrıca kolon kanseri torba taktılar tahmini yüzde kaç rapor verilir engeli raporu albilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 60 75 arası bir oran çıkabileceğini düşünüyorum

   2. Ahmet Yazıcı dedi ki:

    Merhaba ben hidrosefali hastasıyım engeli raporu alabiliyor muyum devletin ilgili kademelerinde çalışabilmek için?

  36. Sinem dedi ki:

   Merhaba, benim sol kulagimda %55 isitme kaybi, sag kulagimda %60 isitme kaybi var. Acaba %40 engelli raporunu alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre en fazla % 25 lerde raporunuz var

  37. Muhammet dedi ki:

   Merhaba, 28 yaşındayım 6 yıl önce Ankilozan Spondilit tanısı kondu, anti tnf kullanmaktayım engel oranı yüzde kaç verirler teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    A.S hastalığı ile ilgili iğne vaya ilaçla tedavide normal aktiviteler yapılabiliyor ise engel oranı verilmez.

   2. Esma dedi ki:

    Cucelik icin oran alirmiyim %30 skolyoz raporum var

  38. Şamil dedi ki:

   Merhaba ben Burger hastasıyım sag bacak parmaklar hepsi ampüte oldu topuk kaldı sadece iki bacağımda damar tıkalı 150 metre yürüyemiyorum venöz başlangıcı da var dediler agrıdan geceleri uyku uyuyamıyorum heyet raporu kaç verir sizce

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 75 – 80 oranında engel raporu çıkacağını düşünüyoruz.

  39. Aysun dedi ki:

   Merhaba sağ kulakta %100 sol kulakta %15 işitme kaybim var.rapor başvurusunda bulundum sonuç %kac cikar acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor % 30 civarında çıkacağını tahmin ediyoruz.

  40. Bircan dedi ki:

   Merhaba doğuştan sağ bacağımda kısalık var ve epilepsi hastalığı atlattım daha önce şuanda %25 var bende bunu yükseltebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu rahatsızlıklar ile bunun üstüne çıkabileceğini düşünmüyoruz.

  41. MURAT BİDE dedi ki:

   Merhaba. Ben 4 yıldır fmf (akdeniz ateşi) hastasıyım. Raporlu ilaç kullanıyorum. Engelli raporu alabilir miyim? Şimdiden cevabının için teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek başına FMF yani Akdeniz ateşi rapor için yeterli olamamaktadır.

   2. Murat bide dedi ki:

    7 yıldır da guatr var ve dalak büyümesi de varmış bunlar yeterli olur mu peki?

  42. Ahmet dedi ki:

   Merhaba
   Sol gözüm %95 görmüyo sonuç ne cıkar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 25 civarı bir oran çıkacaktır.

  43. bilal dedi ki:

   merhaba ben uyku apnesi için cihaz kullanıyorum uyku apnesi ağır çıktı bunu oranı nedir birde bel ve boyun fıtığı var bunlara oran veriyorlarmı teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cihazlı uyku apnesinde engel oranı verilmemektedir. Çalışmanızı engelleyecek bir durum oluşmamaktadır.

  44. emir dedi ki:

   bir kulağım yok ve olmadığı için o hiç duymuyor %40 engelli raporu alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek kulak duymana durumunda engelli raporu çıkamamaktadır. % 20 civarı bir oran çıkar.

  45. yunus dedi ki:

   iki kulakta da yüzde 60 işitme kaybım var acaba engelli raporu çıkartılabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 30 civarı bir oran çıkabilir.

   2. Mehmet ali dedi ki:

    Merhabalar ben 2012 de trafik kazası geçirdim sağ gözümde körlük meydana geldi ve sol kalcamda pilatin sol kaval kemiğimde pilatin ve sol bacagimda 4 cm kısalık olduğu tespit edildi vede sol kolumda çatal kemigimin her ikisinede pilatin takıldı ve hareket kisitligi var iş hayatımda zorluk çekiyorum açıkçası çalışamıyorum fazla hastahaneyede hiç başvuru yapmadım kaç derece rapor alabilirim acaba yardımcı olursanız sevinirm ıyi günler..

  46. Mehmet dedi ki:

   Uyku apnesi…..her iki kulakta yüzde 50 işitme kaybı…depresyon….ve biraz düz tabanlık var…rapor oranı ne olur…saygılarımla…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kulaklardan %20 Apneden de 10 çıksa diğerleri ile birlikte % 30 -35 arası bir oran çıkabilir. Apnenin hangi durumda olduğu belirleyici olacaktır.

  47. Haydar dedi ki:

   1 yasinda kizim var ve el ayak kullanimi cok cok az kendi ihtiyaclarini karsilayamiyor oturup kalkamiyor yurume emek leme yok başini tutamiyor engelli raporu alabilirmiyim ve yuzde kac cikar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Nörolojiden randevu alıp durumu ile ilgili teşhise göre alabilirsiniz.

  48. aysun dedi ki:

   Merhaba
   10 yıl önce ülseratif kolit dolayısıyla kalın bağırsağımın tamamı alındı.bu yüzden sürekli ishal halindeyim ve makat catlağım bulunmakta.ve makat yaram kanıyor surekli tuvalete ciktigimdan.bu durumda engelli raporu alabilmem mumkunmu ? % kac verilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu rahatsızlıkla ilgili engelli oranı almanız mümkün. Öncelikle doktorunuzla görüşüp heyet için randevu almalısınız.

   2. Fatih özgün dedi ki:

    Merhabalar ben kronik hepatit b hastasiyim. Hastalık tanısında kronik hepatit b delta ajansiz yazıyor. Biyopsi sonucu fibroz 2 çıktı ve 2 yıldır ilaç kullaniyorum, doktor ömür boyu kullanacaksin diyor. Ayrica kullandığım ilaçtan ötürü kemik taraması yaptırdım ve değerlerim alt sınırın altinda. Askerlikten muaf oldum memur olmak istiyorum bu hastalıklar ışığında yüzde 40 engelli raporu alabilir miyim ?

  49. AHMET dedi ki:

   Merhaba 1 Mayıs 2000 Tarıhınden ıtıbaren kesıntısız sıgortalıyım .Sag ayak kalca cıkıklıgım aynı bacagımda kısalık ve ıncelık mevcut şuana kadar engellı raporu olmadan calısmaktayım ancak agırılarımın artması nedenı ıle rapor ıcın basvuru yapacagım .Gecmıs haklarımdan yararlanabılırmıyım ? Çalısma surem hesaplandıgında emeklılıge hak sahabı olabılırmıyız ? Ayrıca tahmını olarak alacagım oran hakkında bılgı verebılırmısınız.

   Saygılar.İyi Çalısmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az % 40 rapor alırsanız 19 yıl sigortalık ve 4240 gün prim şartına tabi oluyorsunuz. Bu şartı da doldurmuş gözüküyorsunuz. Verdiğiniz bilgilerde tahlil ve mr olmadan tahmin vermek zor ama %40 alabileceğinizi düşünüyoruz.

  50. Arif dedi ki:

   Merhaba hocam ben epilepsi hastasıyım raporlu ilaç kullanıyorum ayrıca sağ böbreğimin yarısı çürümüş 33 oranında çalışıyor sol böbreğimin 66 oranında çalışıyor bel fıtığım var her iki dizimde de kireçlenmelerden dolayı hareket kısıtlığım var çalışırken zorlanıyorum yüzde kaç oranında rapor alabilirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre epilepsi ataklarını ilaçla durudurabiliyorsanız diğer rahatsızlıklarınızla ilgili % 20 30 arası bir oran çıkabilir.

  51. Mehmet dedi ki:

   Merhaba 10 yıldır ankilozan spondilit hastasıyım. Ayrıca sol gözümde göz tembelliği var. Engelli raporu alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ankilozan spondilit hastalığında tutulma gibi ağır ataklar geçiriyorsanız veya bu durum diğer organları etkiledi ise gözde görme yetisi kaybı oran verilebilir. ancak değişken bir durum teşhise göre belirlenebilir. Net birşey söyleyebilmek çok mümkün değil.

  52. Buket dedi ki:

   Meehaba ben sag akcigerimden ameliyat oldum 3de ikis alindi
   Ve safra kesemde alindi
   Kalin bagirsak dan da sarkma nedeni ile rektum ameliyati oldum acaba yuzde kac alirim çok asiri yol yürüyemiyor ve yorucu isler de tikaniyorum acaba yüzde kac alirim teşekküler. Daha oncede yazdim malesef cevap alamadim🤕

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardiyo ve diğer bölümlerden heyete girerek % 40 a ulaşabileceğinizi düşünüyoruz.

  53. Arda dedi ki:

   tek böbreği alındı annemin yüzde kaç engelli oranı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek böbrek ile ilgili engelli raporu çıkamamaktadır. Diğer böbreğe yaptığı tahribata göre hesaplama yapılabilir

  54. Merve dedi ki:

   Benim sol gözüm hiç gormuyo %32 göze % 10 da kalbe rapor verildi toplamda %42 etmesi gerekirken engel oranı %32 cıktı bu durumda ne yapmam gerek

   1. Merve dedi ki:

    Pardon %39 cikti

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplama tüm verilen oranların toplanması ile yapılmıyor. Yapılan hesaplamaya göre % 39 hesaplama doğru. Başka bir rahatsızlığınız var ise ondan da heyete girerek oranı yükseltebilirsiniz.

  55. Yılmaz yilmaz dedi ki:

   Merhabalar tip2diabet hipertansiyon kolesterol bunlardan raporluyum gözünde tek taraflı kas felci faralizi ve cif görme var heyet rapor oranı ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tip2 diyabet için % 20 Göz için % 20 Kolestrol çin ise % 10 gibi oran çıkarak % 40 oranı bulabilirsiniz.

  56. Esra dedi ki:

   Merhaba ben 6 aydır diğer platformlarda soruma cevap alamadım insallah siz sesimi duyarsınız.kısaca yazacağım. 2015te akciğer tüberkülozu geçirdim 1 yıl tedavi oldum.ama akciğerlerimde sekel kaldı.rontgende çıkıyor.buna bağlı olarak hırıltılı solunumum ve sürekli balgam şikayetim var.doktora gittiğimde kronik bronşit ve astım diyerek birtakım ilaçlar veriyor. Ventolin tarzı. Benim hırıltılı solunumum sürekli var,geçmiyor.tüberkülozdan önce bunların hiçbiri yoktu. Solunum test sonuçlarım da normalin çok az altında.hırıltılı solunum yuzunden bi işte ayakta çalışamıyorum cunku cok cabuk yoruluyorum nefes darlığı yüzünden. Bu şikayetlerime bakarak kaç oran gelir,%40 olmazsa uğraşmak istemiyorum , reçetelerimde yazan kronik bronşit ve astım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Testlerinize ve tahlillerinize göre normalin az altında çıktığını söylüyorsunuz. Bu durumda % 40 ın altında kalacağını düşünüyoruz.

  57. Murat dedi ki:

   Merhaba hocam 2015 yılında bir traçıklama kazası sonucu sol dirsek kemiğim ağır hasarlı bir şekilde kırıldı sağ ayak femur kemiğim parçalı kırıklar var sağ el parmaklarım kırıldı ve bu saydığım organlarım da platin hala var heyete girsem alacağım rapor % si ne olur teşekkürler şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Platin sonucu eklemleri kullanma durumu oluşmuş ise engel oranı çıkmaz. eklemlerin ne oranda kullanılabilindiği raporda etkili olur. Tahmini bir oran verebilmemiz zor.

   2. Neşe dedi ki:

    Merhaba

    Oğlumun 25 Aralık 2018 Asperger %40 raporumuz var şimdi diyabet tip 1 tanısı kondu engel oranı ne olur

    Teşekkür ederim kolay gelsin

  58. Veli tuzak dedi ki:

   Selamlar bende 2 stend var birisi ana damarda hiper tansiyon rahatsızlığım var ve bunun yanında düsmeyen tligresit kolestrolüm var % kaç rapor alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Stendler engel oranı için yeterli değil. Verdiğiniz bilgilere göre % 40 engel oranınına ulaşamazsınız.

   2. Hacı dedi ki:

    Merhaba benim bacaklarım uzunluk bakımından aynı ama sağ ayağım sol ayağımdan küçük ve 4 yaşlarındayken ameliyat geçirmişim. Ayağımın biçimi bozuk. askerlik yaptırmadılar bana çürük verdiler. Rapor oranı ne olur acaba?

  59. Seref dedi ki:

   Merhaba hocam 1985 12 2 isegirisliyim kalp ameliyati oldum 3 damarın degisti ayrıca pankiras ameliyati oldum bu esnada dalgasında olan kitle sonucu dalagimida aldılar insilinhoma hastasiymisim acaba engel oranı ne cikar tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tahmini oran verebilmemiz zor. Kardiyoloji sonuçlarını görmek lazım.

  60. Ali savas dedi ki:

   Mrbalar benim sağ kulağımda %65 sol kulağımda %80 işitme kaybi var bu durumda engelli raporu alabilirmiyim alabilirsem yüzde kac verirler ve verdikleri rapor yüzde kirkin üzerinde olursa devlet dairelerinde ise girebilirmiyim yada engelli maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek kulak tam işitme kaybında % 20 gibi bir oran çıkıyor. İki kulağınız toplamda % 30 35 arasında bir oranın çıkabileceğini düşünüyorum.

  61. Gülçin dedi ki:

   Merhaba , annem kanser hastası, kemoterapi alıyor, parkinson tansiyon ve şeker hastalığı mevcut, oran kaçtır tahribi? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 85 – 92 arasında bir oran alabileceğini tahmin ediyoruz.

  62. MUHAMMED dedi ki:

   MERHABA BABAMIN SAĞ KULAKTA %100 SOL KULAKTA %95 İŞİTME KAYBI VAR ARICA KALIN BAĞIRSAK KANSERİ SEBEBİYLE ANÜS KAPALI TUVALET İHTİYACI İÇİN COLOSTOMİ TORBASI KULLANIYOR YÜKSEK DERECEDE ŞEKER HASTASI SAG AYAĞINDA İKİ PARMAĞI ALINDI TANSİYON HASTALIĞIDA VAR RAPOR ÇIKMA DURUMU NEDİR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 90 ın üzerinde bir rapor çıkacaktır.

  63. Ismail dedi ki:

   Iyi günler, benim doğuştan kaynaklı sol kulağımda %80duyu kaybı var. Engelli raporu alabilir miyim ve yüzdesi kaç olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek kulak işitme kaybı engelli oranı için yeterli olmaz.

  64. Hasret aydın dedi ki:

   Selam benin sağ gözüm görmüyor ellerimde egzama var bel fıtığı başlangıcı mevcut ve doğuştan alerjim varmış raporlu ilaç kullanıyorum alerji için yeni acaba yüzde kaç engelli raporu alabilirim…Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek göz %30 oran verilir ancak diğer rahatsızlıklarınızdan dolayı oran çıkmaz.

   2. Mert Nazmi Köse dedi ki:

    İyi günler , 2014 te epilepsi 17 yasında kavernom ameliyatı oldum ve ara ara düzenli olarak ataklarım devam etmekte .ilac tedavisi görüyorsunuzdur keprra ve Tevrat’ın içiyorum.2016 da üçüncü derece menisküs yırtıgı ve çapraz bağ ameliyatı oldum.Fazla ayakta duramıyorum , yürürken belli bir mesafeden sonra zorlanıyorum agrılarım oluyor. Engelli raporu yüzde kaç çıkar acaba ?

   3. Zeynep dedi ki:

    İyi günler benim sağ kulağımda %80 işitme kaybım sol kulağımda %12 işitme kaybım var ayrıca sağ kulakta işitme sinirlerimde %50 hasar varmış bu durumda engelli raporundan ne kadar faydalanabilirim

  65. Mehmet Aktaş dedi ki:

   Merhaba
   Doğuştan iç organlarım ters, kalbim sağ tarafta devlet memurluğuna bu yüzden alınmıyorum acaba engelli raporu alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sağlıkla ilgili yaşamsal aktivitelerinizde herhangi bir kısıtlığa neden olmuyor ise engelli raporu çıkmaz.

  66. Halil başışık dedi ki:

   Merhaba babam şeker hastalığından dolayı 2 gözüde yüzde 1 oranında görmekte ayrıca karaciğer rahatsızlığı var şeker rahatsızlığından dolayı karaciğer nakli yapılamamakta 30 ila 45 gün arayla hastanede kan almaktadır yüzde kaç rapor alır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 70 – 80 arasında bir oranın çıkabileceğini düşünüyoruz.

   2. Feride dedi ki:

    Merhaba brn sağ kolumdan engelliyim yani sağ kolumun yarısı yok bu durumda engel yüzde kaç olur.

  67. AYSUN MUTİ dedi ki:

   Merhaba,Romatait atrit hastasıyım ve vertigom var, ayrıca ağız ve göz kuruluğum var jörgen başlangıcı dendi.Sol dirsekte deformasyon var.
   Rapor için başvursam yüzde kaç olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Romatait atriit rahatsızlığının evreleri mavcut eğer iltihaplarınız eklemleri çalışmasına aşırı bir engel oluyorsa % 40 ı geçer. Ancak iğne ve ilaç tedavi ile hareket kısıtlığı fazlaca değilse engel raporu çıkmaz.

  68. Murat dedi ki:

   Merhaba sol dizimde kemik çıkması var, her zaman yürürken ağrı yapıyor, koşmak ise çok da mümkün değil. Ne kadarlık bir engel yüzdesi alırım acaba? Ayakta uzun süre duramıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 15 20 arası bir oran çıkabilir.

  69. Alper dedi ki:

   İyi günler hocam kalça kaymasından askerden gönderdiler 58/b F-7 kodu verip çürük aldım engelli raporu almaya kalkışan kalça kaymasına kaç oran alırım yardımcı olabilir misiniz lütfen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kalça çıkığı ve kaymalarında % 30 civarında bir oran verilmekte. Bu da engelli oranı için yeterli olmamaktadır.

  70. Fatih Demir dedi ki:

   Merhaba,
   Babamda omurilik kanal darlığı var şiddetli ağrıları var ve koltuk değnekleriyle zor yürüyor ne kadar oran çıkar ve başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez şeklinde ibare yazarlar mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tuvalet ve banyo gibi zorunlu ihtiyaçlarını kendi başna gideremiyorsa. Bakıma muhtaç belgesi alarak bakım maaşı alabilirsiniz. engel oranı süreklilik durumu var ise %75 85 arası bir oran çıkabilir

   2. Betul nihan yilmaz dedi ki:

    Merhaba goz numaram ikisi de 10 numara acaba kac engelli olunur

   3. İlker Topal dedi ki:

    Merhaba doğuştan tek böbrekliyim ve var olan böbreğim kasığıma düşmüş (koşmak, ağır kaldırmak,kavga ayırmam bile yasak herhangi bir darbe de Hayati risk var dedi doktor ) %kac rapor alırım ve engelli raporu için herhangi bir randevu almam lazım mı ?

   4. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek böbrekte engelli raporu çıkmasa da ikinci böbreğin zarar görmesi ile rapor çıkabilir. Tam teşekküllü devlet hastanesine başvurun

  71. yusuf tuz dedi ki:

   merhaba hocam benim iktiyosiz vulgaris orta derecede cilt kuruluğu hastalığım var kışın şiddetli olarak vücudumun çoğu yerinde ortaya çıkıyor kışın geçiyor genetik olduğu için ömür boyu nemlendirici kullanmam gerekiyor.
   ikinci olarak L-2 bel kemiğim kırıldı platin takılı olarak geziyorum bunda ömür boyu platinle gezmem gerekiyor acaba rapor oranım yüzde kaç olur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belirttiğiniz rahatsızlıklardan dolayı % 40 engelli oranına ulaşabilmeniz mümkün değil.

  72. Barış dedi ki:

   Hidradenitis suppurativa hastasıyım ayrıca hipertansiyon ve şeker hastasıyım kulağımda işitme kaybı var ne oranda kurul raporu alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hidradenitis suppurativa rahatsızlığınızın şiddeti önemli eğer orta şiddette ise % 20 25 civarı bir oran çıkar, İşitme kaybı oranı nedir? diğer hastalıklar raporu çok etkilemez. Orta şiddette Hidradenitis suppurativa hastalığı ve tek kulak tamamına yakın bir işitme kaybı var ise % 40 oran çıkabilir.

  73. celal dedi ki:

   merhaba
   çocukken gecirdigim trafik kazasında sol gözüm hic görmüyor rapor almak istiyorum yüzde kac oranında rapor alırım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek göz görme kaybı % 30 oran çıkmakta bu da engelli haklarına sahip olabilmek için gerek %40 oran için yeterli olamamaktadır.

   2. özcan dedi ki:

    merhaba
    2 ay önce trafik kazası geçirdim ve bacagın 4 yerden kırıldı karşı tarafın sigorta şirketine ve şahsa dava açtım ama sigorta şirketi benden engellilik saglık kurulu raporu istedi ben bu raporu alanilirmiym

  74. Murat Mercan dedi ki:

   Merhaba babam emekli ve 1986 yılında geçirdigi trafik kazası sonucunda %43 engelli raporu var. Emekli maaşının yanında sakatlık maaşı alıyor. 2017 yılında kolon kanseri nedeniyle kalın bağırsakının tamamı alındı ve astıma yakalandı. Tekrar heyete girdiğinde yüzde kaç rapor alır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 65 – 75 arasında bir oranın çıkabileceğini tahmin ediyoruz.

  75. Veysel dedi ki:

   Mrh.
   Prim gün sayısı 9800 ve sigortalılık çalışmam süresi 29 yıl oldu .Kesilen prim 950.000 tl üzeri .Beş sene Yaşa takıldım.Geçerli sebeplerden dolayı engelli raporu alabilecek durumundayım.
   Rapor aldığım taktirde maaş ödemesi nasıl neye göre olacak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şu an hesaplanan maaş aynı şekilde yatacak.

  76. burhanettin dedi ki:

   Merhaba;

   babamda böbrek yetmezliği, karaciğer ve kalp yetmezliği var. belden altı tutmuyor. bağkur emeklisi evde bakım parası alabilir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tuvalet ve Banyo ihtiyacını kendi yapabilecek güçte değil ise ki öyle gözüküyor. Heyetten Bakıma muhtaç raporu alarak ödenek almaya hak kazanabilirsiniz.

   2. Zeynep dedi ki:

    Merhaba, benim engelli raporum iş istihdamı için değil de sosyal haklar için verilmiş ve ağır engelli %85 olarak. Hiçbir şekilde ekpss’ye ya da özel sektörde engelli kadrosunda işe başlayamıyorum bu yanlışlık yüzünden. İtiraz edeceğim, oranım çok mu düşer. Yoksa %70 gibi bi oran mı alırım. Skolyoz ve kalp ameliyatı oldum.

   3. Fatma Bayraktar dedi ki:

    Merhaba hocam ben 44 yaşındayım ve emeklilikte yaşa takıldım bu arada y tane ameliyat geçirdim guatir .safra kesesi alındı.baypass gastrit ameliytai oldum 2 sezeryan ve en son da vertikal herni sezeryan fıtığı ameliyatı oldum ayrıcada köprücük kemiğinde kırılma olmuş ama kendi kendine kaynamış ağrı oluyor ve boyun düzleşmesi var ileri derecede ve kan değerlerim de düşük paybas gastritden dolayı ve boynumda kitleye dönüşmüş nodüllerim var ve annem kolon kanseri bende de her yıl kontrol altında oluşan polipler temizleniyor bu durumda %kac rapor çıkar

  77. Murat Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar.
   Doğuştan sol kulağımda %100 işitme kaybı var.
   Bir kaza sonucu sağ çapraz bağ koptu ve sağ el baş parmağı koptu (parmak dikildi fakat eskisi gibi işlev görmüyor)

   Rapor oranı sizce kaç olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek kulak için % 20 verilir. baş parmagın işlevi diğer parmaklara göre daha fazla hissedilir. Baş parmak için de% 20 gibi bir oran verilir. bu hesaplamalara göre % 40 oran çıkabilir gibi gözüküyor.

   2. Ali dedi ki:

    Mrh hocam benim sorum sol kalçamda kireçleme var sol kalçamda hareket kıstlığı yüzde 85 civarı yürürken biraz zorlanıyorum hastaneye gitsem yüzde kaç rapor alabilirimm

   3. Mustafa dedi ki:

    Merhaba
    Tip 2 diyabet, kronik hepatit b fibrozis 3, hidradenitis suppurativa, sağ ayak polio sekeli bu hastalıklardan yüzde kaç rapor alabilirim bilgi verebilirmisiniz tesekkürler

  78. Nesrin dedi ki:

   Merhaba annem de bobrek yetmezligi vardi %90 agir engelli ve raporda engel durumu surekli yaziyor organ nakli oldu ama arastirdgim kadariyla surekli yazilan raporda raporun degistirlmesine gerek yoktur deniliyor ama bakim parasi alabilmek icin raporun yenilenmesi gerekiyor denildi yardimci olur musunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    annenizin rapor aldığı durumu ile şimdiki durumu arasında sağlık yönünden değişiklikler olmuş. Yeni rapor istenmesi normal.

  79. mahmut dedi ki:

   Merhaba babam türk vatandaşı yurt dışında mülteciler tarafından bıçaklandı kaburgaları kırıldı rapor alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alabilmek için yurt içi veya yurt dışında olayın olması önemli değil. Mevcut durumuna göre rapor değerlendirilmesi yapılacaktır. Rapor için tedavi süreci beklenmelidir

   2. Hüseyin dedi ki:

    selamınaleyküm hocam belimde bel fıtığı var doktor büyük yırtık diyor ameliyat şart huzursuz bacak sendromu var aşırı derecede panik atak var heyete girersem oranım kaç olur teşekkürler

  80. sükran aslan dedi ki:

   depresyon hipertansiyon ve vertigo var yüzde kaç alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre oran % 20 – 30 arasında çıkabilir

  81. Esra dedi ki:

   Annemiz ALS hastası ellerini kullanamıyor tüm ihtiyaçlarını ben karşılıyorum yürümede sıkıntılı dışarıda tekerlekli sandalye kullanıyor hangi bölümden yüzde kaç oran alırız acaba nöroloji bakıyor anneme

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor için tüm dallarda heyete girmelisiniz. Sizin için en yüksek oran Nöroloji ve Ortapedi çıkar.

   2. Hasan Esen dedi ki:

    Merhaba Hocam; Ben Askerlikte çürüğe çiktim, üç ay Askerlik yaptiktan sonra çürüğe ciktim, kalp rahatsizlği nedeniyle.1976 22 Aralik ta mitral valvotomi ameliyati oleum.Tahminen 20 sene önce iki kez kalp krizi geçirdim. Anjuo yaplildi üç damar tikali oldugu bana söylendi.Daha sonra kac anjuo olum, kaç balon oldum hatirlamiyorum, anjuo lari Haydaraşa Ğöğüs Cerrahisisinde bir tanesini Alman Hastanesinde oldum. Ben tansiyon hastasyim . Şimdi ise KUAH Hastasiyim ayni zamanda ileri derecede olduğu icin Solunum Cihazi aldim, Devletin bana ödyeceği 890TL yi bekliyorum Memurluğumda %55 olarak ZKalp Ameliyati dolayisiyla sat raporu aldim ve vergi odemedim veya çok az miktarda ödedim. Ben Sakatlik Raporu alabilirmiyiml?

   3. Ramazan dedi ki:

    Askerde böbrek ameliyatı oldum ve çürük aldım 28 taş vardı sağ böbregim küçük ve %20 çalışıyor bu durumda % kallık bir rapor alabilirim

   4. Nuri dedi ki:

    merhaba
    ben 23 yıldır böbrek nakilliyim hipertansiyonum da var
    fmf hastalığımdan dolayı kolşisin kullanıyorum
    1 sene önce kronik AF tanısı koydular onun için de ilaç kullanıyorum
    Ayrıca diz kapağımda kırıktan dolayı bir vida var ve sol elimde kırık sonrası yanlış kaynayan kırık neticesinde sinire baskı yapıp karpal tünel oldu başparmak ve işaret parmağımı kullanamıyorum
    Sizce
    Bütün bunlardan dolayı % kaç rapor alabilirim cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  82. Bayram dedi ki:

   Slm omuz sakatlığı raporu

   1. Tayfun dedi ki:

    İyi çalışmalar.Elerim ve ayaklarımda kas erimesi var , Distal miyopati rahatsızlığımdan dolayı malülen emekli oldum. Ayrıca vertigom mevcut. %40 engelli raporu almam mümkün olurmu?

  83. Dursun dedi ki:

   Benim 2 gözümde keratokonus ve miyop var askerliğe elverişli değildir raporu verdiler. Bunun için engel raporu %40 veya üstü alabilir miyim

  84. erol kaçal dedi ki:

   merhaba ben malulen emekliyim engeli raporu için başvuruda bulundum ücretsiz seyahat kartı için kartımı almak için bundan soraki süreç nasıl oluyor

  85. Umut alakuş dedi ki:

   Merhaba askerden muskulerdistrofi fasikakapilo raporum var daha önceki rapor müracatımda %32 oranlı rapor verdiler 2015 yılında geçirdiğim kazada sol ayak kalkenus ameliyatı oldum ayağıma plak taktılar acaba şimdiki müracatımda oran ne olur bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim umut.

  86. Sezgin dedi ki:

   Ben sol bacağından yaklaşık 1 metre deri nakli yani greft ameliyat oldum sol parmağının biride alındı enfeksiyon dan dolayı hareket kisitligi var rapora girsem yüzde kaç alabilirim tesekkurler

  87. mustafa dedi ki:

   2016 ekim ayında kaza geçirdim omurda 3 kırık oluştu 8 adet kalıcı platin takıldı doktor 1 kilo bile kaldırmam gerektiğini söyledi haraketlerim kısıtlı ayriyeten akdeniz anemisi ve hepatit b var var enzimler sınır yüzde kaç rapor verirler sizce şimdiden tşk ederim

  88. Sezgin dedi ki:

   Sol bacağından yaklaşık 1 metrelik bir alana deri nakli yapıldı sol ayağında bir parmak alındı rapora girsem yüzde kaç cikar

  89. Ümran dedi ki:

   Merhaba. Ben dkc hastasiyim. Kalca cikigi. Iki kere ameliyat oldum. Su anda ileri derece coxartroz sag bacagimda 2 cm lik kısalık var. Bel ve boyun fitigim var. Dm raporum var. Engelli raporu alabilirmiyim ?

  90. Sinan dedi ki:

   Ben küçükken skolyoz ameliyatı geçirdim ve 26 tane platin taktılar engelli raporu almak için girdim ve %25 de kaldım yükseltmek istiyorum benim hayatımda risklere yer açıyor ileride allah korusun felç kalma riskin var demişti doktorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah korusun ama maalesef rahatsızlığınız artan bir boyuta ulaşmadığı sürece ki İnşallah ulaşmaz aynı oranda rapor çıkar.

  91. betül dedi ki:

   merhaba göz numaram 9.50 %50 göremiyorum acaba engelli raporu verirlermi

  92. Cevdet ozcan dedi ki:

   Merhabalar babaannem bir sene önce beyin kanaması geçirdi tek başına hareket edemiyor .ayrıca şeker yüksek tansiyon ve kalpte ritim bozukluğu var tedavi görüyor.sag gözde katarak ve görme kaybı var.yuzde kaç rapor alabiliriz?

  93. Erdoğan dedi ki:

   Merhaba,
   04.11.2003 tarihli Devlet Hastanesinden alınan Sağlık Kurulu Raporu:
   Sağ göz hiper astigmat tashihle 8/10 Sol fitizis bulbi görme yok.özür durumuna göre görme kaybı oranı % 40.
   08.10.2002 tarihli Askeri Hastane Raporu:
   Sol göz küçülmüş (fitizik) ve hiperenik olarak izleniyor.Sağ göz yatay eksende +2,000, dikey eksende +4,250 kırma kusuru mevcut olup, sol gözünde refle alınmıyor.Görmesi sağ gözde 0,6 sol göz ışığı görmez düzeydedir.
   Yukarıdaki açıklamalar ışığında 2019 yılı engelli rapor oranı hesaplama cetveline göre özür oranı % kaç olur.
   İyi çalışmalar,
   Saygılarımla,

   1. Erdoğan dedi ki:

    Merhaba,
    23.03.2019 gönderdiğim sorum denetim bekliyor uyarısı var. Neden acaba.

  94. tahir dedi ki:

   Karaciğerin sol tarafı yok alındı safra kesesi yok ayrıca cigerim midenin üzerinde sağ femur saft kemiği kirikti parçalı ayrıca hepatit c virüsü var ayrıca solunum testlerinde oranim düşük çıktı sizce kaç rapor verirler

  95. Halil dedi ki:

   Iyi günler sol kulagım hiç duymuyor sag kulagım ise yüzde 37 db duyuyor 33 yaşındayım raporum yüzde kaç verirler bana saygilar

  96. Ayşe Karaman dedi ki:

   Merhabalar. Kayınpederim GÖSTERGE 9475’e göre baya kesintili maaş alıyorken vefat etti.Bu sırada sigortalılığı devam eden kayınvalideme bağlanan ölüm aylığı kayınpederimin kesintisiz maaşı üzerinden hesaplanmış görünüyor ve 4 aydır bu şekilde emekli maaşı alıyor. Bu işte bir yanlışlık olmasından şüphe ediyorum. YARDIMINIZI RİCA EDİYORUM.(çünkü hata varsa fazla verilen miktarı devlet faiziyle bir anda geri isteyecektir) (kayınpederim 1370 alıyormuş.kayınvalidem yılbaşında gelen zamla 1570 alıyor. 1370 üzerinden %50 olması gerekiyordu sanıyorduk.kim nerede yanılıyor anlayamadık)

  97. şehmuz dedi ki:

   Merhaba 2005 yılında trafik kazası geçirdim bagırsaklardan 30 cm kesildi 2019 ocak ayında kanuni devlet hastanesine heyete girdim askerlik için askerliği elverişli değildir denildi peki tekrar heyete girsem acaba 100 kaç engel verirler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik için verilen elverişsizlik raporu ile engelli raporu farklı kriterlere göre değerlendirilmektedir. Bağırsak operasyonundan dolayı % 40 engel oranına ulaşabileceğinizi düşünmüyoruz.

   2. Dilek dedi ki:

    Merhaba girin hastayım ve anal fissür ameliyatı oldum his kaybı var tutamıyorum yüzde kaç rapor alabilirim alırsam iş hayatında bana bi faydası olurmu

  98. Serpil dedi ki:

   Rahim ve yumurtaliklar alindi sag goz yuzde 80 gorme kaybi huzursuz bacak sendromu midede ulser var kac oran verirler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 25 -30 arasında bir oran çıkabileceği gözüküyor. Tahminimize göre Engelli oranı çıkmaz.

   2. Faruk Gürbüz dedi ki:

    J.Asb.yım 45 yaşında Ailesel hiperlipidemi rahatsızlığım mevcuttur. Total kolesterolüm 529 ldl 411 dir. Ömür boyu gerektiren ilaç tedavisi sürmektedir. Sağlık kurulunca karargahda çalışır raporu verildi. Hastalığımla ilgili engellilik oranı nedir. Teşekkür ederim

  99. TÜLİN YEŞİLGONCA dedi ki:

   ANNEM 89 YAŞINDA. EMEKLİ GELİRİ YOK. OTURDUĞU BİR DAİRESİ VE KİRA GELİRİ ELDE ETTİĞİ BİR İŞ YERİ VAR. SARI NOKTA YÜZÜNDEN %7 GÖREBİLİYOR, BİR ELİ KIRIKTAN İYİLEŞMEDİĞİ İÇİN SAKAT, KALP PİLİ BULUNUYOR.
   ENGELLİ RAPORU ALABİLİRMİ VE DAHA AZ VERGİ ÖDEMEK İÇİN İNDİRİMLERDENVE DİĞER OLANAKLARDAN FAYDALANBİLİR Mİ?

  100. Zeynep altun dedi ki:

   Merhaba ben 2014 de sadece astımdan %40 rapor aldım ve sürekli .ama 2019 da rahatsızlığım arttı astım + koah+ orta derecede uyku apnesi oldum bu yüzden tekrar aynı hastaneye muracat ettim %20ye düşürdüler.sorum rahatsızlığı aryan birine neye dayanarak böyle saçma bir düşürme yaptılar üstelik yoğun bakımda bile yattım .astım koah’tan %20 uyku apnesinden%10vermisler sonuç %28 ne yapmam lazım itirazmi etmeliyim yoksa 6 ay bekleyip yenidenmi müracat etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim .teşekkürler.

  101. sefa dedi ki:

   kardeşim down sendromlu ve özel hastaneler mesela ankara ibni sina eğitim araştırma hastanesi % 94 engele 200 tl para istediler bu doğrumu bundan önce 2016 da aynı hastaneye 350 tl para ödedim rapor için

  102. Gulay dedi ki:

   Benim iki kalçada Piltin’ın var astımın var ben engeli raporu albilirmiyim ve nereden alabilirim ilginiz için teşekkür ederim

   1. Selin dedi ki:

    Merhaba. Meme ca teşhisi koyuldu. Kemoterapi görüyorum. Ardındann ameliyat olup Işın tedavisi göreceğim. Engelli raporu için oran ne kadar çıkar acaba? Teşekkürler

  103. zafer atmaca dedi ki:

   Merhaba; Engelli raporumum süresi önümüzdeki ay doluyor. Yenilemem için ne yapmam gerekiyor? Saygılarımla

  104. Gozde tirak dedi ki:

   Merhabalar beyin ve goz ameliyati gecirdim trqfik kazais sonucunda gozumdr %100 gorme kaybi oldu siz ne kadar engelliyim

   1. Onur dedi ki:

    Merhaba bende anksiyete bozukluğu ofke kontrol problemi davranis bozuklugu var.bunlrla ilgili raporumda var.Sağ gözüm yüzde 85 gormuyor.Bu iki hastalik yuzunden askere bile alinmadim.Yuzde kac oranla rapor alabilirim?

   2. Hasan sağır dedi ki:

    İyi günler benim aort yetmezligine %30 uyku apnesine %5 ilk rapor%34 aldım uyku abnesi hastalıgı ilerlediği için itiraz ettim ikinci raporda aort yetmezliğine %30 uyku apnesine %10ikinci rapordan %37 aldım. Bende böbrek taşı olduğunu ögrendim tekrar itiraz ettim hakem hastaneye gönderdiler aort yetmezliğine %10 uykuapnesine %10 böbrek taşına %10 toplamda %27 rapor verdiler benim gerçek hastalığım olan aort yetmezliğinin oranı azalmış. Benim itiraz etme hakkım varmı.yada hastalıgım ilerlerse tekrar başvuru yapabilirmiyim veya bunun bir süresi varmı.bilgilendirirseniz sevinirim TEŞEKKÜRLER.

  105. Mehmet keskin dedi ki:

   Ben yıllardır Hollandada çalıştım ve hollandada Malülen Emeklileyim ve Bazi sağlık sıkıntılarimdan dolayi Özürlü raporum var bunu Türkiyede nasil güncellerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Burada da heyete girip rapor almanız gerekmektedir.

   2. Metin dedi ki:

    Merhaba benim annem 60 yaşında rahmi alınmış tek böbrekli allerjik astımı var ağır düzeyde anti de oradan kullanıyor 3 fitik ameliyatı ve varis üst seviyede yürümekte zorlanıyor kanda iltihap var cildinde bazen lekeler oluyor ayrıca bağırsakta tümör olduğu söylendi yüzde kaç engelli raporu alır.

  106. Şirin HACIALİOĞLU dedi ki:

   Eşim kanser hastası, 2012 yılında bir göğsu alındı. 2014 yılında akciğerlere metastaz yaptı 2017 sonunda ise beyin ve kemiklere sıçradı. Rapor çıkarmak istersek % kaç verilir.

  107. ÖMER FARUK YERLİKAYA dedi ki:

   uçakta otobüste %20
   deniz ulaşımında
   trende bedava
   şehir içi bedava (otobüsler için geçerli.Rapor götürülüp üzerine kart tasis edilecek
   elektrik su doğalgaz indirimli (rapor üzerinden işlenecek )
   engelli kimlik kartı çıkartmanız yeterli olacaktır

   1. Yunus Emre dedi ki:

    Merhaba
    Ben kronik pankreatit hastasıyım bu hastalıktan dolayı askerlikten muaf oldum.
    Ömür boyu ilaç kullanacam 4 kere atak geçirdim bu zamana kadar tekrarlayan ataklar yani bu hastalığımdan dolayı engelli raporu alabilme şansım var mı ?

   2. Mujde gelen dedi ki:

    Merhaba
    Sag gozumde kayma var ve gorme oranı %20 alma sansim varmi

   3. Emine Güler dedi ki:

    Doğuştan çift taraflı kalça çıkıklığı var. Fazla yürüyemiyor ve ayakta fazla duramıyorum. Rapor almak istesem sizce yüzde kaç verirler

  108. Alim şeker dedi ki:

   Çocuğumuz epilepsi tedavisi sebebiyle yüzde elli raporu var ulaşımdan aile olarak ucretsiz yararlanildigi yaziyor bu nedir kimi kapsar ve nasil yararlanilir teşekkürler

   1. Merve Sevil dedi ki:

    Merhaba, sağ ve sol gözümde 8 derece miyop var ve gözlük taktıkça ilerliyor rapor almak istiyorum kaç oranda rapor verirler

   2. Özden dedi ki:

    Merhaba 8 sene önce açık kalp ameliyatı oldum mitral kapağı değişti düzenli olarak comadin kullanmaktayım
    Aort kapağımda da hafif kaçırma var romatizma da var bunlar bildiklerim buna göre tahmini yüzde kaç rapor verilir

  Sorunuzu Yazın