• 2018 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar ?


  2018 Engelli Sağlık Kurulu Raporu almak için öncelikle teşekküllü bir devlet hastanesi sağlık kuruluna başvuruda bulunulması gerekir. Başvurusu yapılan hasta ile ilgili gerekli muayene ve tetkikler uzman doktorlar tarafından yapılarak daha sonra hasta doktor heyetinden oluşan kurul karşısına çıkar.


  Hastanın muayeneleri sonucu elde edilen neticeler puanlanır. Yapılan puanlama sonucu verilecek olan raporun yüzdesi elde edilmiş olur. Kurulun karar verdiği yüzde ile çıkan rapora hastanın itiraz etme hakkı bulunur. Engelli raporu sahiplerinin itiraz etme süresi bulunmaz. Engelli raporu başvurularında ücret talep edilmez. Ancak rapor sonundaki engel oranına göre ücret talep edilebilir.

  Engelli raporuna sahip olan vatandaşlar raporun sağladığı haklardan yararlanarak daha rahat yaşam olanaklarına kavuşurlar. Engelli raporu faydaları ve vatandaşların kazandığı olanaklar şunlardır;

  • Engelli sağlık raporu sahibi olan vatandaşlar toplu taşıma araçlarında ve uçak biletlerinde indirimden faydalanırlar.
  • Kullandıkları enerji tüketiminde ve ödenecek emlak vergisinde indirimden faydalanırlar.
  • Ayrıcalıklı sınav olanaklarını kullanabilirler.
  • Engelli raporu sahiplerine kurumlarda sıra öncelik hakları verilir.
  • Müzeleri ücretsiz olarak veya indirimli olarak ziyaret edebilirler.
  • ÖTV odaklı indirimlerden ve yaptırımlardan yararlanabilirler.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nereden Alınır?

  Engelli sağlık kurulu raporu nasıl alınır 2018 yılında alınacak raporların şartları nelerdir ve rapor kaç günde elimize geçer sorularının cevabını araştırarak bilinçlenmiş bir şekilde başvuru yapmak rapor alım süresinde vatandaşlara kolaylık sağlamaktadır. Engelli vatandaşlara verilen sağlık raporları aynı koşullarda olmalıdır.

  Bu nedenle raporların verileceği hastaneler teşekküllü devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri olarak sınırlanmıştır. Her devlet hastanesi engelli sağlık raporu veremez. Her şehirde belli devlet hastaneleri bu yetkiye sahip bulunur ve kurul oluşturabileceği doktor kadrosuna sahip olan devlet hastanelerinden rapor alınabilir. Başvuru yaparken hastanede hangi günlerde rapor verildiğini öğrenmek gerekir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İlgili hastane aranarak hangi günler engelli raporu verildiği kolaylıkla öğrenilerek randevu alınması başvuru sahiplerinin rapor alma süresinde sıkıntı yaşamasını önleyerek bu süreci daha kolay geçirmesini sağlar. Rapor verilen gün erkenden hastaneye giden vatandaşlar vezne işlem sürecini tamamlayarak gerekli evraklarla sırasıyla doktorlara muayene olurlar. Uzman doktorlarından aldıkları kaşeli muayene neticelerinde engel raporu oranları yer almalıdır.

  Gidilmesi gereken bütün doktorların ziyaretini bitiren vatandaşlar evraklarını rapor görevlisine teslim ederler. Daha sonra raporun teslim alınması için engelli sağlık kurulu raporu sorgulama yaparak evrak sonuçlarının ne zaman alınacağı öğrenilir. Belirtilen günde hastaneye giden başvuru sahipleri raporlarını alırlar. Raporlarını teslim alacak olan kişilerin raporlarının nüshasına ‘aslı gibidir’ kaşesini bastırmaya dikkat etmeleri gerekir.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

  Engelli sağlık raporu almak için kişinin yaşamını etkileyen kalıcı ve geçici bir engel taşıması gerekir. Verilen raporda geçici engeller için süreksiz, kalıcı engeller için ise sürekli ibaresi bulunur. Engelli raporu kimlere verilir? sorusunun cevabı kısaca engel durumu olan her Türk vatandaşı olarak verilebilir.

  Engelli sağlık kurulu raporu almak için 3 adet belgenin hazır olması gerekir. Hazırlanması gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
  • Başvuru sahibine ait 5 adet vesikalık fotoğraf
  • Başvuru yapılan hastaneden alınacak ve gerekli yerleri doldurularak hastaneye teslim edilecek olan engelli başvuru dilekçesi

  Engelli sağlık raporu almak isteyen vatandaşlar bu belgeler ile devlet hastaneleri veya üniversite hastanelerine başvurularını yapabilirler. Muayeneleri tamamlayan kişilerin doktor heyetine girmeleri için randevu günü almaları gerekir. Randevu süresi genellikle 1 haftalık zamanı geçmez. Verilen günde hastaneye gelen kişiler heyet kararının neticesini öğrenerek düzenlenen raporu alırlar. Engelli sağlık raporu kurum müracaatlarında 3 nüsha ve kişisel başvurularda ise 2 nüsha olarak hazırlanmakta ve teslim edilmektedir.

  Engellilik Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

  Engelli Raporu oranları cetveli raporu çıkacak kişilerin engel durumu incelerken kullanılır.

  Cetvel oranları aracılığı ile belirlenen oranların net kararını bazı durumlarda doktorun vermesi gerekir. Doktor mevcut hastalığın kişinin üzerinde meydana getirdiği etkileri inceleyerek şahsi kararı ile oranı belirleyebilir. Kişilerde birden çok hastalık durumu söz konusu olduğunda ise oranlar ayrı ayrı değerlendirilerek verilir ve sonuçlar Balthazard yöntemi olarak bilinen hesaplama sistemi ile belirlenir.

  Engelli raporu oranlarında belirtilen yüzde 40 oranı temel engelli oranı kabul edilir ve yüzde 40 engelli raporu sahipleri kendilerine sağlanan kullanılan tüm haklardan yararlanabilirler.

  Rapor sahibi bütün engelliler birçok temel haklara sahip olurlar ve daha iyi olanaklarla yaşamlarını sürdürürler.

  Rapor sahiplerinin faydalanabileceği haklar raporlarındaki engelli oranına göre değişmektedir. Yüzde 50 ve yüzde 40 oranı sahibi engellilerin arasında farklılıklar olurken yüzde 20 oranındaki engelli hakları da vardır.

  Engelli Sağlık Raporuna İtiraz Edilmesi

  Engelli sağlık kurulu raporu alan kişiler sağlık raporuna itiraz etme hakkına sahiptir. Engelli sağlık kurulu raporlarında en çok itiraz edilen durum engel oranlarına olur. Engelli sağlık raporuna sahip olan vatandaşların kendilerine verilen özel haklardan yararlanmak için raporlarındaki engel oranın düşük olmaması gerekir.

  Raporlarında düşük oran gören kişiler şüphe duydukları oranların gerçekliğine inanmayarak itiraz ederler. İtirazlar raporların aslı ile veya noter onaylı aslı gibidir ibaresi ile yapılır. Rapor sahipleri raporları ve itiraz dilekçeleri ile İl Sağlık Müdürlüğüne başvurularını yaparlar. İtiraz sahipleri sevk edildikleri başka bir hastanede tekrar doktor muayenelerinden geçerek kurul raporu alırlar.

  Sonraki aşamada daha önce alınan ve itiraz edilen rapor ile yeni alınan raporun karşılaştırması yapılır. Engelli sağlık raporları arasında oran farkı mevcut olan kişilerin ikamet adreslerine göre hakem hastanelerine sevki yapılır ve oradan alınacak sonuç kabul edilir. Hakem hastanelerinden alınan sonuçlar nihaim sonuç olarak kabul edilir ve kişilerin bu raporun sonucuna itiraz etme hakkı yoktur. İki rapor arasında oran farkı olmayan kişilerin rapor sonuçları kesin kabul edilmekte olup bir daha itiraz etme hakları olmaz.

  Engelli Sağlık Raporunda Yenileme Yapılması

  Daha önceki sistemde Engelli raporu sahipleri belirli zaman sonra raporlarını yenilemek zorundaydılar ancak Sağlık Bakanlığı engelli vatandaşlara yönelik yeni bir düzenleme yaparak raporlara devamlılık özelliği getirdi.

  Yeni genelgeye göre engelli sağlık kurulu raporları sürekli hale getirilerek engellilerin lehine olan bu yeni düzenleme hayata geçirildi. Böylelikle engelli vatandaşlar raporlarını sürekli kullanabilecek ve devamlı rapor yenilemek zorunda kalmayacaklar.

  Yeni yönetmeliğe göre engelli raporları arasında bazı gruplar sistem dışında kalabilmekte ve kişilerin engel durumuna göre geçici veya kalıcı engelleri olan kişiler değerlendirilerek rapor verilmektedir. Zihinsel engeli olan veya organ kaybı olan kişiler gibi iyileşmesi söz konusu olmayan ve hayatını kendisi idame ettiremeyen kişilerin engelli raporları kalıcı olarak verilir. Sağlık Bakanlığının hayata geçirdiği bu yeni engellilere yönelik bu düzenleme milyonlarca engelli vatandaşın yararına olmuş ve engelli vatandaşlar raporlarını yenilemek için hastanelerde saatlerce uğraşmaktan kurtulmuşlardır.

  Engelli kişileri yakından ilgilendiren ve engellilerin lehine yönelik bu yeni düzenleme engelli vatandaşları oldukça memnun etmiş ve hastane kapılarında beklemek zorunda kalmayacak olan engelli vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlamıştır. Engelli Sağlık Kurulu Raporu artık sürekliliği olan ve engellilere zorluk çıkarmadan alınabilen bir belgedir.

  Engellilerde Vergi İndiriminden Emeklilik

  Malullük Durumu Tespiti Nasıl Yapılır?

  Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2018 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Alim şeker dedi ki:

   Çocuğumuz epilepsi tedavisi sebebiyle yüzde elli raporu var ulaşımdan aile olarak ucretsiz yararlanildigi yaziyor bu nedir kimi kapsar ve nasil yararlanilir teşekkürler

  Sorunuzu Yazın