• Engelli Raporu Hesaplama 2018


  Fiziki ya da zihinsel bir engel durumu olan kişiler için bilindiği gibi uzmanlar tarafından sağlık raporu verilmektedir. Düzenlenen bu raporlar sayesinde, devlet tarafından verilen engelli maaşı imkanlarından faydalanılabiliyor ya da kişilerin engel durumlarından dolayı faydalanacağı bazı ayrıcalıklı haklardan faydalanma şansları bulunuyor. Ancak, kişilere verilecek engelli raporunda, engel durumunu gösteren belirli oranların istenen düzeyde olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; engelli maaşı almak için belirlenmiş olan engel durum oranı %40’tır. Eğer bu oran tamamlanıyorsa, kişiler başvuruda bulunabilir ve 3 ayda bir verilen engelli maaşından faydalanabilirler. Engelli raporu hesaplama işlemleri, rapor veren kurum tarafından hesaplanıyor olsa da, kişilerin kendi imkanları ile hesaplama yapmaları da mümkündür.


  Yapılacak olan engelli raporu hesaplama işlemlerinde, özellikle birden fazla engel durumu olan kişiler için büyük bir kolaylık bulunmaktadır. Hesaplama işlemlerinde tek bir formül kullanılmaktadır ve bu formül de Balthazard Formülü olarak bilinmektedir. Hem sizin yapacağınız basit hesaplamalarda hem de sağlık kurumlarının yapacağı resmi hesaplamalarda aynı formül kullanılmaktadır. Bu durum, mevzuatta da aynı şekilde belirtilmiştir.

  Engelli Raporu Nasıl Düzenlenir?

  Kişiler engel durumlarını gösteren sağlık raporunu almak için başvuruda bulundukları zaman, başvuru yapılan kurum tamamen mevzuat tarafından belirlenen kurallara göre rapor düzenleyecektir. Burada kişiler ilk olarak branş doktorlarına başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında, muayene sonuçları ve doktor yorumları rapora eklenecektir. Sonrasında ise mevzuatta belirlenen bazı durumlara göre hesaplama yapılmaktadır. Burada özürlülük ölçütü, özürlülük durumu sınıflandırması ve çıkan sonuçlar doğrultusunda değerlendirme yapılacaktır. Değerlendirmeler de Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacaktır.

  Yukarıda da belirtmiş olduğumuz Balthazard Formülü ise, en son aşamada yapılmaktadır. Bu formülün kullanılarak yapılacak hesaplamalarda, tek bir özür durumu dikkate alınmamaktadır. Eğer kişilerin tek bir özür durumu varsa, hesaplamaya gerek kalmadan branş doktorları tarafından bu durum belirlenecektir. Ancak, birden fazla özür durumunda, Balthazard Formülü çerçevesinde hesaplama yapılacaktır.

  Engellilik Oranı Hesaplama

  Engelli raporu hesaplama işlemlerini örnekler ile açıklamaya geçmeden önce ilgili kanunun 11. Maddesinde belirlenmiş olan hesaplama kurallarından söz etmemiz daha doğru olacaktır. İlgili kanunda hesaplamalar ile ilgili şu açıklamalar belirtilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Birden fazla özür durumu olan kişiler için, her engel alanı için ayrı ayrı oransal tespitler yapılacak.
  • Oranlar üzerinden en yükseğinden başlanacak şekilde bir sıralama yapılacaktır.
  • Engel oranları arasında birinci sırada yer alan oran, tüm vücut fonksiyonunun tamamını gösteren oran olarak kabul edilen %100’den çıkarılacaktır.
  • Yapılacak olan çıkarma işleminden sonra çıkan sonuç, sıralamada ikinci gelen özür oranı ile çarpılmalıdır. İşlem sonrasında çarpımın 100’e bölünmesi ile ortaya çıkan sonuç, en yüksek engel oranına eklenir ve böylece birinci ile ikinci engel durumundan dolayı ortaya çıkacak yeni engel durumu hesaplanmış olur.
  • Eğer engel durumu iki değil de daha fazlaysa, bu durumda daha farklı bir hesaplama yapılacaktır. Burada, birinci ve ikinci özür durumundan dolayı belirlenen oran ilk sıraya, üçüncü engel oranı ise ikinci bir oran olarak ele alınır ve bir önceki maddede olduğu gibi yeni bir hesaplama işlemi yapılır. Kullanılacak olan formül yine aynıdır.
  • Eğer engellilik durumu olan ve hesaplaması yapılacak olan kişinin yaşı 60 ve üzerinde ise, bu durumda hesaplanmış olan engellilik oranına, kullanılacak Balthazard Formülü ile %10 ekleme yapılacaktır. 60 yaşın üzerindeki kişilere eklenen bu oran, yaş ve iyileşme durumu göz önünde bulundurularak %10 şeklinde belirlenmiş ve engel durumunu arttırıcı bir neden olarak kabul edilmiştir.

  Engel durumuna göre hesaplama yapacak olan kişilerin kullanacağı formül, bu formülün nasıl uygulanacağı ve 60 yaş üzerindeki kişilerde nasıl bir hesaplama yapılacağı bu şekildedir.

  Engelli Raporu Hesaplama Örnekleri

  Engelli raporu hesaplama işlemlerinde kullanılacak matematiksel formüller ve uygulanma şekilleri yukarıdaki gibidir. Burada belirttiğimiz formülleri biraz daha açacak olursak, varsayılan engel durumlarına göre hesaplamamız şu şekilde olacaktır.

  • İlk olarak iki farklı engel durumunun söz konusu olduğu bir hesaplama yapalım. Buna göre, kişilerin gözlerinde %50, işitmesinde de %14’lük bir engel durumu olduğunu varsayalım. Buna göre, yapacağımız hesaplamada, engel oranı en yüksek olan %50’yi ele alarak başlayalım. Sağlık durumu olan %100’den en yüksek engel durumu olan %50’yi çıkarılım. (100-50=50). Bu oran, formül gereği ikinci engel durumu ile çarpılacaktır. (50×14=700). Çıkan sonucun % karşılığını almamız gerektiğinden dolayı (700/100=7) işlemini yaparız. Buna göre, (%7+%50=%57) her iki engel durumu için toplam engel oranı %57’dir.
  • Üç engel durumu için hesaplama yaptığımızda %8 ortopedik, %40 işitsel ve %20 psikolojik engel durumu ele alalım. Buna göre en yüksek engel durumu olan %40, %100’den çıkarılır ve sonuç %60 olur. Bu sonucu ikinci en yüksek oran ile çarparız ve sonucu (60×20=1200) olarak buluruz. Sonucun yüzdelik karşılığı %12’dir. Son olarak, en yüksek engel durumu olan %40 ile çıkan bu sonucu toplayarak engelli raporu hesaplama işlemini sonlandırabiliriz. Buna göre sonuç %62 olacaktır.


  tıkla sorunu sor

  Engelli Raporu Hesaplama 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Elif yükmen dedi ki:

   Selamlar ben 29.04.1980 doğumluyum.11 yaşımda 41 derece ateş enfeksiyonla beraber çocuk felci geçirdim.Sol bacağımı yere basmadım sonra kalçamdan ameliyat oldum çürük kemigi kestile. 18 dikişle platin demir takıldı 1 sene sonra çıkarıldı.fakat bacagımda belirli bir zaman sonra egrilikler oluştu aşırı topallamalar oldu bi süre koltuk degneklerıyle gezdim bağdaş kuramıyorum wc ye çömelemiyorum kısa yola yürümekte bile zorlanıyorum hayatımda bazı kısıtlamalar oldu günlük ihtiyaclarımı bazen yapamaz oldum agrılarım oluyor ayakta fazla kalamıyorum çorabımı giyemez oldum baya bi topallıyorum ayrıca kalçamda baya bi kireçleme var sol bacagım digerinden şuan 7 cm kısa…rapor alabilme şansım varmıdır…teşekkür ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre Heyet raporunuz tahmini % 40 ın üzerinde çıkar. Böylece erken emeklilik dahil birçok haktan yararlanabilirsiniz.

  2. ayşe dudu dedi ki:

   merhaba annem 2016 yılında bir trafik kazası geçirdi. yaya halde iken araç çarptı karşı taraf %100 suçlu. anneme %8 engelli raporu verdiler. ne kadar tazminat alabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tazminat ile ilgili bir hesaplama yapabilmemiz mümkün değil.

  3. Ergül dedi ki:

   Merhaba
   Ben 29 yasindayim ve juvenil romatoid artrit hastasiyim.Sag kol dirsekte hareketler kısıtlı ve ağrılı sağ omuz ağrılı ve as kısıtlı sağ ayak bileği kısıtlı bu duruma göre tahmini rapor oranı ne olur
   Kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İltahaplı romatizma hastalıklarının ağır evrelerinde değilseniz % 40 orana ulaşamazsınız. Doktor değerlendirmesi bu konuda etkili olur. Tahmini birşey söyleyebilmemiz mümkün değil.

  4. Bedriye dedi ki:

   Merhaba, 1997 yılında sigorta girişim var. 6800 gün ve 21 yıllık sigortalıyım. Şu an çalışmıyorum. Meme kanseri sebebiyle malulen emekli olmuştum ama 18 ay bitince maaşım kesildi. Şimdi 60 puanlık engelli raporu aldım. Şimdi vergi dairesinden sonra SSK’ya emeklilik başvurusunda bulunacağım. Benim sorum şu; alacağım emekli maaşı normal bir emeklinin alacağı rakam mıdır? Yani ben (sadece yaşı bekleyen biri olarak) normal şartlarda emekli olsam alacağım maaşla aynı rakam mıdır?

   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emeklilikte normal emeklilik şartlarına göre hesaplama yapılmaktadır. Bu nedenle yaşı bekleyeceğiniz emeklilik ile aynı hesaplama yapılarak maaş bağlanacaktır. Zaten prim gününüzde dolmuş.

  5. kadir dedi ki:

   merhaba 2009 yilinda trafik kazasi gecirdim kazadan sonra sol omuzumu tam kullanamiyorum
   .. kazadan sonra bas donmesi 9 senedir tedavi oluyorum halen bir sonuc olmadi .
   …seker 5 yildir seker hastasiyim
   … kolstrol yuksek
   kapt de buyume asiri yorgunluk var anjiyo oldum 2 damar acildi

   apnoy uyku makinasi kulkaniyirum yorgunluk bas donmesi
   … bas donme agri ve sag kulagimi %50 kaybettim
   suan pusilolok tedavi aliyorum

   bunlarla ne rapor ala bilirim

   not hollanda yurt disin yasiyorum
   tesekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında rapor hesaplaması ile ilgili bilgimiz yok. Ancak Türkiye de tahmini % 40 – 45 oranında rapor çıkabilir.

  6. Hüseyin Ş. dedi ki:

   Merhaba ben 10 yıldır kronik hepatit b hastasıyım rapor alabilir miyim askerde öğrendim ve hemen 90 gün hava değişimi verdiler sizce engelli raporu cikarmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hepatit hastalığı ile ilgili aşağıdaki kriterlere göre oran verilmektedir. Teşhis sonrası bu açıklamalara göre değerlendirme yapabilirsiniz.

    Sınıf 1 / Özür Oranı:% 15
    Devam eden karaciğer hastalığı objektif bulguları var.
    Son üç yılda karaciğer hastalığına bağlı semptom veya asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok
    Ve Beslenmesi iyi vegücü yerinde Ve Biyokimyasal çalışmalar minimal fonksiyonel rahatsızlığı gösterir Veya Bilirübin metobolizmasının primer hastalıkları.

    Sınıf 2 / Özür Oranı:% 30
    Kronik karaciğer hastalığının objektif bulguları var. Karaciğer hastalığı semptomları veya sonüç yıldır oluşan asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok Ve Beslenmesinin iyi ve gücünü yerinde Ve Biyokimyasal çalışmalar sınıf 1’dekilere göre daha ciddi karaciğer hasarını işaret eder.

    Sınıf 3 / Özür Oranı:% 50
    İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya son yıl içinde oluşan sarılık, asitveya özefageal veya gastrik varis kanaması öyküsü Ve Beslenmesi ve gücü zayıf Veya Aralıklarla meydana gelen hepatik ensefalopati.

    Sınıf 4 / Özür Oranı:% 95
    İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya hepatik yetmezliğin santral sinir sistemi belirtileri ile olan sürekli sarılık veya gastrik veya özefageal kanama Ve Beslenme bozukluğu ve güçsüzlük.

  7. Mine Topaloğlu dedi ki:

   1969 doğumluyum.3600 günümü doldurup özürlü emekli olmak istiyorum. 7 yildir Parkinson hastasıyım günde 13 tane ilaç almaktayim.sağ tarafımda beliren kol ve ayak kaslarının sertleşmesi yürümeye zorluk ilaçlardan dolayi elimde istemsiz hareketler uyku bozukluğu ve panik atak boyunda 4 fıtık (daha önce ameliyat olmama rağmen)kas gerilmelerinden dolayi 4de çıktı boyun düzleşmesi gözde de astigmat yakın 3.75 uzak 1.75 raporumun % ne olur?Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre tahminen % 40 ı geçen bir oran çıkabilir. Alacağınız orana göre 1. Derece %80 ve üzeri engeli bulunanlar 15 yıl sigorta süresinin yanında 3600 prim sayısı olması gerekmektedir. 2. Derecede bulunanlar %60 ile %79 arasında engeli olanlar 15 yıl 3680 gün, 3. Derecede %40 ile %50 arasında engeli bulunanlar 16 yıl 3760 gün prim sayıları olduğunda emekli olmaktadırlar.

  8. Oğuz dedi ki:

   Ben 2013 1 nisan da trafik kazası geçirdim iç kanamadan
   Karın bölgemde 31 santim keserek amaliyat oldum
   Yani arada dikişlerim arada patlıyor bana heyet
   100/ kaç rapor verir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre tahmini % 10-15 oran çıkar. Engelli oranı çıkmaz.

  9. Mehmet dedi ki:

   Merhaba.
   4 ay önce iş kazası geçirdim.
   Sol ayak bileği bimalleo kırığı. ayakbikeğimin her iki taşıyıcısı kırıldı. Ameliyat oldum. Sol dış tarafında platin takıldı 10 tane vidası var.
   Aynı ayak bileğinin iç sağ tarafında 2adet vida var.
   30 gün fizik tedavi gördüm. 4 ay geçmesine rağmen doku kaybı ve hareket kabiliyeti sorunum var. Ayak bileğimi kısıtlı hareket ettirebiliyorum.
   Dava açmayı düşünüyorum. Heyet raporum Acaba % kaç olabilir? yanıtlarsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dava açmanızda bir engel yok. Heyet tüm tedavi sürecinden sonra rapor verebilir. Dava sürerken bu rapor da ancak çıkar. Dava açıp heyete sonra da girebilirsiniz.

  10. Hüseyin BAYSAL dedi ki:

   Merhaba ; 74 yaşında olan annemin Damar Tıkanıklığı, Astım, Böbrek (Adison), Şeker, Tansiyon, Guatr, Romatizma ve Kireçlenme gibi raporlu bir sürü hastalığı var. Bu hastalıklardan tahmini yüzde kaç rapor alır. Annemin yanına tayin olmak için kullanacağım raporu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre Tahmini %60 ın üzerinde çıkar.

  11. Gül dedi ki:

   Merhaba boynum da fıtık var ve ileri derceede sınır sıkışması omuzunda lezyon artışı ve beyin mr de kistler var sonucunda radikulopati ile rapor yazılması gerekir diyor acaba bende engel raporu alabilrmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Radikulopati fıtık benzeri sinir sıkışması sonucu uyuşukluğa neden olan bir durum. Bu durum engel oranı olarak % 40 seviyesinde bir rapor almanızı sağlamaz. Bu durumda da engelli statüsüne sahip olamazsınız.

  12. cihan dedi ki:

   merhaba; 30 yaşındayım.24 yıldır tip1 diyabet hastasıyım. 1 yıldır 0.50 astiğmat göz rahatsızlığım var. eğer engelli raporu için başvuru yapsam tahmini oran nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre Tahmini %15 – 25 arası bir oran çıkar. engelli statüsüne ulaşamazsınız.

  13. Fatih Mustafa dedi ki:

   Merhaba ben skolyoz kifoz ameliyatı oldum ve Behçet hastasıyım sizce kaç oranda rapor alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre Oranınız tahmini % 10 – 15 arası çıkar.

  14. seyhun dedi ki:

   merhaba; 6 yaşında trafik kazasında tek böbreğimi kaybettim. uyku bozukluğum.41 yaşındayım engelli raporu yuzde kaç alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre tahmini %20 civarında çıkar.

  15. Nazmi demir dedi ki:

   Midemde 2013 yılından bu yana ülser-gastrit-reflü var 2013 yılında ercp yapıldı ondan sonra şişkinlik ağrı midemde yanma sürekli olarak var ilaç kullanıyorum. Bağırsaklarımda kolid çıktı. Her iki ayağımdan halluks valgus ameliyatı oldum ikisindede platin var. Boyunda 2 adet fıtık belimde 2 yada 3 adet fıtık var bel ağrım günlük
   Aktivitelerimi wngelliyor ağrıdan .sol kolumda güç kaybı yaşıyorum. Sağ el parmaklarımda kalemle yazı yazarken ağrı ve uyuşma oluyor. Engelli raporu için başvuru yapsam oran ne olur acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre tahmini oran 25-30 arası çıkar. Engelli avantajlarından yararlanabileceğiniz bir orana ulaşamazsınız.

  16. Onur dedi ki:

   Trafik kazası sonrası sağ ayak tibia ve fibula kirik tibia platin var 4 ay oldu iyileşme yok seker ve astım teşhisi konuldu seker raporu var rapordan sonra heyete gireyim mi klavula kemikleride kirik 2 sinde de atel var tek değnekle yürüyorum sizce daha bekleyeni yoksa başvuru yapayimmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İyileşme sürecini kontrole gittiğinizde doktorunuza danışın. Ona göre heyet başvurun. Doktorunuz iyileşme sürecinde yeterli iyileşme sağlanamdığını veya bu kadar iyileşebileceğini dile getirirse heyete girebilirsiniz. Aksi halde raporunuz gerçek değerlerle oluşmaz.

  17. Alim dedi ki:

   Herkese geçmiş olsun hayırlı mesailer daha önce cevabınız için teşekkürler şimdiki sorum engeli raporu ? de 99 verdiler fakat bu evet hayır diye bir ibare olması lazım mış diyet sorum ise heyete girerken trafik kazası dedim ve bana içinde bir kaç tane seçeneği olan yazılı dilekçe verdiler ama ÖTV maaş gibi yardımlardan yararlanamaz mışım 200 TL yatırmamışım öyle bir bilgi verilmedi peki sizce ne yapmam lazım teşekkürler…

  18. Ece dedi ki:

   Merhaba diabetes insipidus hastasiyim.engelli raporu icin basvurdum endokrinden diabetes insipidus icin %30, hasimato tiroid icin %10 ve goz kusuru icin %1 oran aldim;fakat rapor sonucunda engel orani %38 diyor. Bu hesaplama dogru mu acaba?

  19. Ece dedi ki:

   Merhaba diabetes insipidus hastasiyim ve engel raporu almak icin basvuru yaptim.%30 diabetes insipidus, %10 hasimato tiroid ve %1 de goz engel oranlarim belirlendi; fakat rapor sonucunda %38 oraninda engelli olarak gorunuyorum.bu hesaplama dogrumudur?

  20. Ahmet dedi ki:

   Merhaba.öncelikle teşekkür ederim. Ben 5. defa rapor almak için randevu aldım. Gama knife tedavisi ve embolizasyon seansları görmüş sağ temporal AVM epilepsi hastasıyım. Sol ayağımdan menisküs ameliyatı oldum ama felçten dolayı uyuşma ve karıncalanma var. Ayrıca psikolojim bozuldu tedavi için ilaç almaya başladım. Yüksek tansiyondan dolayı bi defa felç geçirdim. Epilepsiden dolayı ayda 4/5 defa kronik nöbetlerim devam ediyor. Sizce benim durumum ne olur.

  21. Sedat can dedi ki:

   Sol gözümün yerinde kanama vardı kafatası açıldı giz arkasında kist oluşmuş ameliyatla aldılar giz kasımın yüzde 90 i çalışmıyor iple sabitlendi daha sola hareket yok ayrıca gözlük derecem git gide artıyor tahmini ne kadar en gel oranı cikar

  22. aslı çetin dedi ki:

   merhaba 23 yaşındayım yüksekten düşmeden dolayı belim ve sağ kalçamda platin var rapor verirlermi?

  23. Begüm dedi ki:

   Merhabalar ben psikolojiden %30 fizik tedaviden %20 engelli derecesi aldım engelli oranım nedir öğrenebilirmiyim?

  24. Cansu dedi ki:

   Merhaba
   6 ay önce trafik kazası geçirdik sağ ayak bileğimde ve femurda platin var dizimde makara takıldı yürümem hala çok zorluyor tek değnekle yürüyorum ve psikolojik olarak çok etkilendim. Heyet raporu alacağım acaba engel yüzdesi kaç olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli raporu için iyileşme süreniz beklenebilir. Heyet için randevu alarak geçici bir engelli durum raporu müracaatı yapabilirsiniz. Ancak tahminlerimize göre %20-30 arasında bir rapor çıkabilir.

  25. Alim dedi ki:

   Herkeze geçmiş olsun annem trafik kazası sonucu iki bacağını kaybetti heyete girdik yaşı 70 tansiyon be şeker ilaçları kullanıyor sizce rapor oranı nasıl sonuçlanır teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tahminimizce Anneniz % 80 -90 arası bir rapor alır. Doktor ve hastane yorumları oranda bir değişiklik gösterebilir.

  26. Hasan dedi ki:

   Merhaba,
   Sol kulakta tam kayıp, sol kulak memesi yok, sol fasial parezi orta düzeyde, sağ kulakta %15 kayıp, karaciğerde hepatitB öyküsü olan 55 yaşında kişiyim. Özür oranım ne düzeyde olur?

   Teşekkür ederim..

  27. Nurgül dedi ki:

   Slmlar boynunda iki tane poretes var kalcamdada var ve şeker ilacı kullanıyorum birde omuriligimde daralma olmuş rapor almak istiyorum kaç verirler acaba

  28. Emirhan dedi ki:

   Merhaba
   Benim sıkıntı sol kulak isitmiyor sedef tek böbrek ve bu sebeblerden dolayı psikiatri raporum var acaba yüzde olarak ne alırım. Hic bir fabrikaya giremiyorum yeni çocuğum olacak psikolojim çok bozuk.
   Teşekkür ederim simdiden..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 40 ın üzerinde çıkması lazım. Allah yardımcınız olsun. Heyet için randevu alarak heyete girmenizi tavsiye ederiz.

  29. Selahattin dedi ki:

   Merhaba askerlik icin kurula girdim Q35 yarik damak yarik dudak ayrica burnumdan 3 kere ameliyat oldum ekstra L40 psoriazis(sedef hastaligi ) teshisleriyle askerlikten muaf oldum bana verecekleri yuzde hakkinda bilgi verebilecek olan varmi

  30. Soner dedi ki:

   Mrb.ben 2000 yilinda midemin yarisi alindi.sag omuzumda platin var.ankilozan spondilit hastasiyim.kifozum var.solunum yetmezligi yapiyor.daha once tuberkuloz gecirmistim.cigerimde leke kaldi ise gorerken sikinti yasiyorum.yuzde kac rapor alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre oran % 35-40 civarı çıkabilir kritik bir oran gibi gözüküyor. Verilen bilgiler tahminidir. Doktor ve hastane yorumları oranda değişiklik gösterebilir.

    1. Mehmetsahin dedi ki:

     19 ekim 2017 de trafik kazası sonucu sağ femır kırığı oluştu 13 vidalı platin var bacağımda .gereken yerlere baş vurduk şuan şükür yürüyorum heyet raporu aldım dün haner geldi %5 engelli diye.bunun sonucumda ne alıcak maddi olarak ne kadar alınıyor ve nasıl hesaplanıyor 24 yaşımdayım?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      %40 ın altındaki engellilik oranlarının bir avantajı bulunmuyor.

  31. ramazan özdemir dedi ki:

   ramazan özdemir Haziran 6, 2018, 11:31 pm
   benim aort damarım değişti aort damarına oran veremediklerini söylediler kardiyoloji yuzde 20 oran veri hiper tansiyon dan yüzde 10 verdiler ve omzumda 4 civata var yuzde 12 verdiler vergi indirimine başvurdum ama total yuzde 42 ankara da düşer oran yani yüzde 36 larda kalacağız gibi benim anlamadığım aort damarım yerine suni damar takıldı 10 cm ve oran verilmiyor şu an çalışırken çok zorlanıyorum ve ben bakım onarım da çalışan elek teknikeriyim işten atılsak ne yaparız bu yaştan sonra yaş 41 kaç aydan beri cevap alamadım

  32. ramazan özdemir dedi ki:

   ramazan özdemir Haziran 6, 2018, 11:31 pm
   benim aort damarım değişti aort damarına oran veremediklerini söylediler kardiyoloji yuzde 20 oran veri hiper tansiyon dan yüzde 10 verdiler ve omzumda 4 civata var yuzde 12 verdiler vergi indirimine başvurdum ama total yuzde 42 ankara da düşer oran yani yüzde 36 larda kalacağız gibi benim anlamadığım aort damarım yerine suni damar takıldı 10 cm ve oran verilmiyor şu an çalışırken çok zorlanıyorum ve ben bakım onarım da çalışan elek teknikeriyim işten atılsak ne yaparız bu yaştan sonra yaş 41

  33. Ömer asaf keskin dedi ki:

   Merhabalar sağ ayağımda 12 cm kısalık var. 5 yaşındayken hastalık geçirdim. Sonradan oluşan bir durum ve iki tane platin bulunmakta. Gözlerimdeyse 7 küsür miyop var. Ben heyet raporu almak istiyorum ama oranım yüzde kaç olur? Yardımcı olurmusunuz?

  34. Ozan dedi ki:

   Merhaba;

   Uyku apnesi hastasıyım ve uyumak için cihaz kullanıyorum ayrıca şeker ve kolostrol çıktı şu an günde 3 defa şeker ilacı 1 defada kolostrol ilacı kullanıyorum..gün içerisinde halsizlizlik ve uyuma sorunları yaşıyorum mevcut işimi etkilemekte engel raporu almak istesem emeklilik için bu sıkıntılarım ne oran verir emeklilik hak edebilirmiyim .Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre engelli oranı %25-30 arasında çıkar. Yani emekliliğinizi geriye çekmez. Verilen bilgiler tahminidir. doktor va hastane yorumları oranda değişiklik gösterebilir.

  35. huseyin dedi ki:

   merhaba ben askerde çürük raporu aldim askerlige elverisli degildir diye benim doğuştan yumurtaliklarim yok doktora gittim kanser riski var tedavi olman lazim dedi ama paradan dolayi tedavi olamadim ben rapor alip emekli olma şansım varmi

  36. Eyyüb dedi ki:

   Merhaba ben 39 yaşındayım 3900 ssk primin var doğuştan anal inkontinanslı
   doğmuşum yapın operasyonlarda bir care olmadı ve halen gaz ve gayta kacıma problemim devam ediyor.Psikolojik olarak da sıkıntı yaşıyorum.Acaba rapor oranım % kaç olur acaba teşekkür ederim

  37. mustafa karaarslan dedi ki:

   2007 yılında rahatsızlandım.doktorlar servikal distoni teşhisi koydu.2015 yılına kadar botoks yapıldı ve sonunda dışkapı ssk da beyin pili takıldı.4 sene sonuda faydası olamadığını pilin değiştirilmeyeceğini söyleyip botoksa devam edileceğini söylediler.boyun hareketllerine engel olamıyorum.2014 yılında %40 engelli raporu verildi.engelim iyice arttı engelli araç alımı için ne yapmam gerekir.vereceginiz bilgi için teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    engelli raporu ile araç alabilmeniz için en Az %90 engel veya fiziksel engelli olup % 90 nın altında olanlar ÖTV indiriminden yararlanmaktadır.

  38. Furkan dedi ki:

   Merhaba benim karaciğerde hepatit b sirozu var özür oranı %30 akciğerlerde koah teşhisi konuldu %20 oran verdiler. Heyet doktorlarının karşısına çıkacağım. Oranım düşer mi. Çalışmada zorluk çekiyorum. Nefes darlığı çekiyorum. Oranım düşer mi. Hastalıklarım kronik olduğu için rapor süreklimi olur. Bilgi verirseniz sevinirim.

  39. HALİS KIZILHAN dedi ki:

   Merhaba,

   Halis KIZILHAN
   33yaş

   Polikistik böbrek hastasıyım. Kistlerin bir kısmının kanamalı olduğu tespit edildi. Dolayısıyla yükseğe uzanmama, araçla engebeli yollarda gitmeme, yürüyüş dışında fazla sportif faliyette bulunmama gibi telkinler var. Hipertansiyon nedeni ile 160mg tansiyon hapını raporlu olarak sürekli kullanmaktayım.

   Benim durumumu yorumlayabilir misiniz. Teşekkürler.

  40. KAMİL dedi ki:

   İyin iyi günler annem sol tarafından felç geçidi solacağı tutmuyor ve sol eli tutmuyor beyne pırtı atmış unutkanlık var ara sıra engelli oranı ne olur

  41. Gokan dedi ki:

   Merhaba iyi gunler babam seker hastasi,by past ameliyati oldu böbreğinin birini kaybetti 4 defa felc gecirdi yürümesi zorlanarak düşe kalka gidiyor arac alimin da rapor orani kac cikar bilgi verirseniz sevinirim

  42. eli dedi ki:

   Merhabalar 1663 doğumluyum ve 26 yıldır memur olarak çalışıyorum 2005 yılında sağ göğsüm kanserden alındı diğer i ise tedbir amaçlı boşaltıldı. 2010 yılında rahmimde kalınlaşma olduğu için alındı.Sağ gözümde üveit olduğundan gözlükle %95 oranında görebiliyorum kornea nakli isteniyor ama kornea naklinden sonrada tekrarlama riski buunuyor.Sağ kalçamda sakroiliakta dejenersyon olduğundan fazla ayakta kaldığımda çok ağrım oluyor ve bunun için günlük kullandığın raporlu ilacım var.
   Bütün bunlar çerçevesinde Engelli raporu almak için hastaneye başvurdum göğüsten %20,gözden %15,Rahimden %4 olarak doktorlarimzaladılar şu an heyet gününü bekliyorum.Heyet kurulu %40’ın altında rapor verir mi,şayet y%40’ın altında olursa duruma itiraz etsem değişklik olurm mu?Beni bu bilgiler doğrultusunda aydınlatırsanız sevinirim.
   Not:Kadın doğum uzmanı şu anki yaşımı dikkate alarak %4 verdiğini söyledi oysa ameliyatım 2010 yılında olmutu.Şimdiden teşekkürler.

  43. Mustafa Kahraman dedi ki:

   Merhabalar
   Annemin sol kalça ve dizinde protez var belinde 8 tane vida var parkinson sol el ve ayakta titremesi kalp krizi geçirmişti stent takılı 74 yaşında sol tarafını pek kullanamıyor tek başına hareket dahi edemiyor rapor için kbb,fizik tedavi, ortapedi, Beyin cerrahı, Cenel Cerrahi,Kardiyoloji Pisikiyatrı,Noroloji dahiliye ve göz polikinliklerinde muayene oldu acaba bu bilgilere göre rapor oranı ne çıkar

  44. Sema özkar dedi ki:

   Ben heyete girdim bana göz doktoru sarı nokta hastalığından 100de 60 göğüs hastalıkları 100de 75 sabit astım dahiliye tansiyondan 100de 15 fizik 2 bel fıtığı ayak baş parmağı ameliyatından 100de 15 üroloji böbreğimdeki kistten 100de 5 rapor verdi ama heyette sadece 100de 15 fizik 100de 5 üroloji 100de 1o tansiyondan vermişler diğer göz doktorunun ve göğüs hastalıklarını neden rapora girmemişler haksızlık değilmi bu

  45. Sema özkar dedi ki:

   Yüzde atmış göz yüzde 75 göğüs hastalıkları yüzde 15 dahiliye yüzde 15 fizik 100de 5 üroloji rapor verdi heyette kaç olması gerekir

  46. Fatih dedi ki:

   Merhaba
   Kronik KEKEME rahatsızlığı olan biriyim. Kekelediğim an vucut kasılması ve nefes zorluğu yaşıyorum.
   Ayrıca MİDEDEN açık ameliyat oldum göğüs bölgemde 15cm dikiş izi var. Fiziken zorlanıyorum.. Devamlı ilaç kullanmaktayım. En son Endoskopide halen midede 4 ülser yara olduğu ortaya çıktı.
   Son olarak sol kulak da işitme kaybına bağlı söylendiği devamlı 7/24 TİNNUTUS KULAK ÇINLAMASI rahatsızlığım var.
   %40ın üstüne çıkma şansım nedir. Eğerki altında kalırsam sistemlerde otomatik olarak iş yada başka bişey için alınan sağlık raporlarında otomatik karşıma çıkarmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fatih bey verdiğiniz bilgilere göre oran 30-45 arasında bir oran çıkar. Heyete girmenizde fayda var. İş müracaatlarınızda bu durum otomatikman çıkmaz. İş için Aile hekiminizden de rapor alabilirsiniz.

  47. Fatih dedi ki:

   Merhaba

   Kronik KEKEMELİK rahatsızlığım var ve kekeledıgım zamanda buna baglı vucudum kasılıyor.

   Ayrıca Sol kulak işitme kaybına bağlı TİNNUTUS hastasıyım 7/24 kulağım çınlıyor

   Son olarak MİDE FITIĞINDAN açık ameliyat oldum gögüs bölgemde 15 cm yakın dikil izleri var eğilip kalkmandaz zorlamamda beni çok yoruyor

   Benim sormak istediğim bu rahatsızlıkların karşılığında %40 alma şansım nedir.? Yada başvuru yapıp %40 altında kalırsam bu oran iş başvurusu yaptığım zaman sağlık raporlarında karşıma çıkarmı. Normalde rahatsızlıklarımı söylemeden saglık raporunalabılıyorum

  48. Zafer Danışmaz dedi ki:

   Merhaba 44 yasindayim. Sag ayagimdan menüsküs ve ön çapraz bağ ameliyatları geçirdim. Sol ayagimin da capraz bagi kopuk. Fakat henuz ameliyat olmadim.
   Ayrıca doktorun demesine göre de ayak topugumda kemik erimesi varmış. Sol gözüm de de kucuklukten gelen 6.5 oranda göz tembelliği var. Ameliyat olmaz dedi doktor. Kollarim da esnek .dirsegimi öne dondurebiliyorum. Bu durumda rapor 40 i geçer mi. Yardımcı olabiiseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Net bir şey söyleyebilmek zor. Ancak daha önceki tecrübelerimize dayanarak % 40 ın altında kalacağı düşüncesindeyiz.

  49. Abdul cabbar ÇİÇEK dedi ki:

   Fizik ve ortopedi birimi % 90 engelli oranı belirledi kulak doktoru oran vermemekle duyum az demiş göz doktorda katarak amaliyatlı demis oran vermemiş heyet raporu oranı ne çıkar teşekkür ederim

  50. Ceyhun dedi ki:

   Merhabalar, eşim 2013 yılında 24 yaşındayken bir kaza geçirmiş ve klavikula (köprücük kemiği) kırığı sebebiyle ameliyat olmuştur. Sigortadan tazminat alabilmemiz için heyet raporu gerekmektedir. Heyet raporunda genellikle bu kemik kırıklığı için yüzde kaç rapor verirler. İyi çalışmalar.

  51. tuğba dedi ki:

   merabalar kolay gelsin . benim 2010 yılında alınan %50 sürekli engelli raporum vardı. şuan özel sektörde çalışıyorum . rahatsızlığım git gide arttığından dolayı raporuma itiraz edip maluliyet için tekrar müracat ettim. bu arada rahatsızlığım ülseratif kolit , totol koloktomili 8 kez opere oldum kalın bağırsağım alındı sadece 7 cm bağırsağım var, ayrıca fmf ve romotaid artrit hastasıyım elimde gerekli epkrizlerim evraklarım var . itiraz üzerine bi bulunduğum ilden bir de il dışından bir hastaneye sevk ettiler bulunduğum ildeki devlet hastanesi %71 lik rapor veriken 10 gün son il dışı olan hakem heyeti yani aydın devlet hastanesi bana %25 lik bir rapor verdi ve bende heyette itiraz ettim neye dayanaraktan raporumu düşürdüklerini sölediğimde bana saçma sapan açıklama yapıp aydın adnan menderes üniversitesine sevk ettiklerini oradan tekrar heyete girmem gerektiğini söylediler. size sorum hastalıklarımızın belirli bi engel oranı yokmudur böyle bir saçmalık olablrmi ben onca acıyı boşunamı çektim ve halen çekiyorum ? bana yardımcı olurmusunuz ? kusura bakmayın uzun oldu… iyi akşamlar

  52. ADİL DURHAT dedi ki:

   Merhabalar
   KBB Özür oranı %18, Aritmi %20,Hipertansiyon %10 ve Kabak hastalığı %10 benim toplan özür oranım kaç olur

  53. Selim dedi ki:

   Merhabalar kronik alerjik rinit için oran veriliyor mu, veriliyorsa yüzde kaç verilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oran ile ilgili net bir şey söyleyebilmemiz mümkün değil.

  54. Semih dedi ki:

   Mrblar annnem rahim kanseri rahmi aldilar ayrica kalp kapakcigi degisti ve beyin kanamasi gecirdi ilaclari kullaniyor ve doktor alzaymir baslangici dedi anneme yuzde kac rapor verirler otv siz araba almamiz mumkunmu

  55. Rabia dedi ki:

   Kulağımın teki %40 diğeri %45 engelli raporu alabilir miyim? Gözümde miyop 1.75

  56. gökhan dedi ki:

   merhaba benim sol gözüm..4,/50 astigmat tembellik sağ gözüm 2,/50 yıllardır tedavi oldun dahada değişmiyo birde sol testisim off dediuoloji uzmanı bu duurmda yüzde kaç rapor alırım

  57. Selman dedi ki:

   Merhabalar,

   Sol kulağımdaki total işitme kaybı nedeniyle askerlikten muaf oldum. Sağ kulağım için herhangi bir problem söz konusu değil. Bununla beraber iki gözüm de 2.75 miyop. Sırtımda omurlar arasında da iki farklı yerde fıtık mevcut.

   Bu durumda engelli raporu almak istesem tahmini oran kaç olur bir öngörüde bulunmanız mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre tahmini oran % 20-25 arasında çıkacaktır.

  58. Ali dedi ki:

   Ben 1997 iş kazası geçirdim dizden alt tarafta 12 kez ameliyat oldum damar nakli yapıldı sinir ameliyatı oldum ayak bileğin için düşük ayak tabiri kullanıyorlar iki değnek kullanıyorum buna göre özürlülük oranın kaç olur bana cevap yazmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre özür oranınız % ın üzerinde çıkar. Verilen bilgiler tahminidir. Doktor ve hastane yorumları oranda değişiklik gösterebilir.

  59. Hasan Orhan dedi ki:

   S.a 12 yaşımda menenjit rahatsızlığım oldu 17 yaşında tüberküloz rahatsız oldu 20 yaşımda beni askere almadan çürük verdiler beni askere almayınca intihar girişimim oldu bi süre psikolojik tedavi gördüm iş başvuru yaptım firmalar askerik belgesi detaylı istiyor tüberküloz yazınca beni işe almıyor bi arkadaşım maaş alabileceğimi söylüyor bu mümkün mü verem ve askerden cürük raporlarım hala saklı

  60. Oya ozirkin dedi ki:

   Ben 21.09.1974 doğumlu bir bayanım 20.05.1995 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başladım.2004 yılında işten ayrıldım .2015 yılında tekrar çalışmaya başladım ve halen çalışmaktayim.son çalıştığım işyerinde tansiyon hastalığının ve Vertigo hastalığım başladi.iki yıldır ilaç kullanıyorum.Ayni zamanda boyun fıtığı boyun düzleşmesi migren tiroit modülleri bulunmakta .engelli raporu alabilirmiyim.erken emekli olma şansım var mı öğrenebilir miyim teşekkür ederim

  61. Muhammet dedi ki:

   Merhaba ben böbrek nakli oldum şeker rahatsızlığımda var bel fıtığı var Arac ve emekli olmak için ne kadar rapor çıkar TEŞEKÜR ederim

  62. ahmet dedi ki:

   balthazard hesabına göre engel oranı 39,55 çıkıyor, bu oran yuvarlama hesabı ile 40 tamamlanıyor mu?

  63. Cahit Cengiz dedi ki:

   Merhaba
   benim sağ gözümde % 95 görme kaybı ve sol gözümde -1,5 miyop , boyun c5 – c6 arasında fıtık başlangıcı ve boyun düzleşmem + sağ elimde sürekli olan bir titreme mevcut genelde çok şiddetli değil ama ara ara bir şeyler içerken engelliyecek kadar şiddetli oluyor acaba bu şikayetlerle % 40 engelli oranını aşabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim
   İyi günler

  64. Seher dedi ki:

   Merhabalar ben 14 yıldır nörejen mesane hastasiyim 6 ay önce mesaneye pil takıldı sakrolnörüdomasyon amaliyatı oldum engelli raporu alabilirmiyim alırsam yüzde kaç olur şimdiden teşekkürler

  65. Ramazan T. dedi ki:

   Kolay gelsin. Iki kulağımda da isitme kaybi var. Sağ kulak : 55+70+80+80 Sol kulak : 60+80+95+80. Bu duruma gore yüzde kaç rapor alabilirim. ?

  Sorunuzu Yazın