• Engelli Raporu Hesaplama 2018


  Fiziki ya da zihinsel bir engel durumu olan kişiler için bilindiği gibi uzmanlar tarafından sağlık raporu verilmektedir. Düzenlenen bu raporlar sayesinde, devlet tarafından verilen engelli maaşı imkanlarından faydalanılabiliyor ya da kişilerin engel durumlarından dolayı faydalanacağı bazı ayrıcalıklı haklardan faydalanma şansları bulunuyor. Ancak, kişilere verilecek engelli raporunda, engel durumunu gösteren belirli oranların istenen düzeyde olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; engelli maaşı almak için belirlenmiş olan engel durum oranı %40’tır. Eğer bu oran tamamlanıyorsa, kişiler başvuruda bulunabilir ve 3 ayda bir verilen engelli maaşından faydalanabilirler. Engelli raporu hesaplama işlemleri, rapor veren kurum tarafından hesaplanıyor olsa da, kişilerin kendi imkanları ile hesaplama yapmaları da mümkündür.


  Yapılacak olan engelli raporu hesaplama işlemlerinde, özellikle birden fazla engel durumu olan kişiler için büyük bir kolaylık bulunmaktadır. Hesaplama işlemlerinde tek bir formül kullanılmaktadır ve bu formül de Balthazard Formülü olarak bilinmektedir. Hem sizin yapacağınız basit hesaplamalarda hem de sağlık kurumlarının yapacağı resmi hesaplamalarda aynı formül kullanılmaktadır. Bu durum, mevzuatta da aynı şekilde belirtilmiştir.

  Engelli Raporu Nasıl Düzenlenir?

  Kişiler engel durumlarını gösteren sağlık raporunu almak için başvuruda bulundukları zaman, başvuru yapılan kurum tamamen mevzuat tarafından belirlenen kurallara göre rapor düzenleyecektir. Burada kişiler ilk olarak branş doktorlarına başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında, muayene sonuçları ve doktor yorumları rapora eklenecektir. Sonrasında ise mevzuatta belirlenen bazı durumlara göre hesaplama yapılmaktadır. Burada özürlülük ölçütü, özürlülük durumu sınıflandırması ve çıkan sonuçlar doğrultusunda değerlendirme yapılacaktır. Değerlendirmeler de Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacaktır.

  Yukarıda da belirtmiş olduğumuz Balthazard Formülü ise, en son aşamada yapılmaktadır. Bu formülün kullanılarak yapılacak hesaplamalarda, tek bir özür durumu dikkate alınmamaktadır. Eğer kişilerin tek bir özür durumu varsa, hesaplamaya gerek kalmadan branş doktorları tarafından bu durum belirlenecektir. Ancak, birden fazla özür durumunda, Balthazard Formülü çerçevesinde hesaplama yapılacaktır.

  Engellilik Oranı Hesaplama

  Engelli raporu hesaplama işlemlerini örnekler ile açıklamaya geçmeden önce ilgili kanunun 11. Maddesinde belirlenmiş olan hesaplama kurallarından söz etmemiz daha doğru olacaktır. İlgili kanunda hesaplamalar ile ilgili şu açıklamalar belirtilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Birden fazla özür durumu olan kişiler için, her engel alanı için ayrı ayrı oransal tespitler yapılacak.
  • Oranlar üzerinden en yükseğinden başlanacak şekilde bir sıralama yapılacaktır.
  • Engel oranları arasında birinci sırada yer alan oran, tüm vücut fonksiyonunun tamamını gösteren oran olarak kabul edilen %100’den çıkarılacaktır.
  • Yapılacak olan çıkarma işleminden sonra çıkan sonuç, sıralamada ikinci gelen özür oranı ile çarpılmalıdır. İşlem sonrasında çarpımın 100’e bölünmesi ile ortaya çıkan sonuç, en yüksek engel oranına eklenir ve böylece birinci ile ikinci engel durumundan dolayı ortaya çıkacak yeni engel durumu hesaplanmış olur.
  • Eğer engel durumu iki değil de daha fazlaysa, bu durumda daha farklı bir hesaplama yapılacaktır. Burada, birinci ve ikinci özür durumundan dolayı belirlenen oran ilk sıraya, üçüncü engel oranı ise ikinci bir oran olarak ele alınır ve bir önceki maddede olduğu gibi yeni bir hesaplama işlemi yapılır. Kullanılacak olan formül yine aynıdır.
  • Eğer engellilik durumu olan ve hesaplaması yapılacak olan kişinin yaşı 60 ve üzerinde ise, bu durumda hesaplanmış olan engellilik oranına, kullanılacak Balthazard Formülü ile %10 ekleme yapılacaktır. 60 yaşın üzerindeki kişilere eklenen bu oran, yaş ve iyileşme durumu göz önünde bulundurularak %10 şeklinde belirlenmiş ve engel durumunu arttırıcı bir neden olarak kabul edilmiştir.

  Engel durumuna göre hesaplama yapacak olan kişilerin kullanacağı formül, bu formülün nasıl uygulanacağı ve 60 yaş üzerindeki kişilerde nasıl bir hesaplama yapılacağı bu şekildedir.

  Engelli Raporu Hesaplama Örnekleri

  Engelli raporu hesaplama işlemlerinde kullanılacak matematiksel formüller ve uygulanma şekilleri yukarıdaki gibidir. Burada belirttiğimiz formülleri biraz daha açacak olursak, varsayılan engel durumlarına göre hesaplamamız şu şekilde olacaktır.

  • İlk olarak iki farklı engel durumunun söz konusu olduğu bir hesaplama yapalım. Buna göre, kişilerin gözlerinde %50, işitmesinde de %14’lük bir engel durumu olduğunu varsayalım. Buna göre, yapacağımız hesaplamada, engel oranı en yüksek olan %50’yi ele alarak başlayalım. Sağlık durumu olan %100’den en yüksek engel durumu olan %50’yi çıkarılım. (100-50=50). Bu oran, formül gereği ikinci engel durumu ile çarpılacaktır. (50×14=700). Çıkan sonucun % karşılığını almamız gerektiğinden dolayı (700/100=7) işlemini yaparız. Buna göre, (%7+%50=%57) her iki engel durumu için toplam engel oranı %57’dir.
  • Üç engel durumu için hesaplama yaptığımızda %8 ortopedik, %40 işitsel ve %20 psikolojik engel durumu ele alalım. Buna göre en yüksek engel durumu olan %40, %100’den çıkarılır ve sonuç %60 olur. Bu sonucu ikinci en yüksek oran ile çarparız ve sonucu (60×20=1200) olarak buluruz. Sonucun yüzdelik karşılığı %12’dir. Son olarak, en yüksek engel durumu olan %40 ile çıkan bu sonucu toplayarak engelli raporu hesaplama işlemini sonlandırabiliriz. Buna göre sonuç %62 olacaktır.


  tıkla sorunu sor

  Engelli Raporu Hesaplama 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mehmet dedi ki:

   Omur iligimde kitle Wardi şuan itibariyle de bulunmakta kemoterapi, ışın tedavisi, ilik nakli oldum

  2. Mustafa dedi ki:

   Babam mide kanseri ve karın bôlgesi metaztaz yapmış.. Kemo ile stabil deniliyor..Kalp krizi sonucu 2 stendi var.. Bir kulağı az duymayacak kadar ağır işitiyor. Oran kaç olur sizce?

  3. Bayram Çiçek dedi ki:

   2014 yılında Böbrekte Protein Kaçağı çıktı. Halen de devam ediyor. İlk etapta ilacım ; Cozaar 50 mg.dı. Daha sonra da protein oranımda artış olunca Cozaar 100 mg.a çıkarttılar. Ayrıca Kalpte ritim bozukluğu çıktı. Hipertansiyon zaten var. Kalp ritim bozukluğu için Diltiazem 30Mg. ilaç kullanıyorum. Kreatin ve Üre normal değer aralığında… Yüz de kaç oran verilir? (Protein Kaçağının ömrüm boyunca süreceğini söylediler.)
   Ayrıca başka bir arkadaşım için de bir sorum olacaktı. Şeker ve de kolesterol ve yüksek tansiyon hastası. Yakın zamanda da sol tarafında kısmi felç meydana geldi. Geçici demişler . Bu arkadaşım için de özürlü raporu oranı kaç olur? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler….

  4. ramazan özdemir dedi ki:

   kolay gelsin ben RAMAZAN ÖZDEMİR
   benim aort damarım değişti aort damarına oran veremediklerini söylediler kardiyoloji yuzde 20 oran veri hiper tansiyon dan yüzde 10 verdiler ve omzumda 4 civata var yuzde 12 verdiler vergi indirimine başvurdum ama total yuzde 42 ankara da düşer oran yani yüzde 36 larda kalacağız gibi benim anlamadığım aort damarım yerine suni damar takıldı 10 cm ve oran verilmiyor şu an çalışırken çok zorlanıyorum ve ben bakım onarım da çalışan elek teknikeriyim işten atılsak ne yaparız bu yaştan sonra yaş 41

  5. ramazan özdemir dedi ki:

   benim aort damarım değişti aort damarına oran veremediklerini söylediler kardiyoloji yuzde 20 oran veri hiper tansiyon dan yüzde 10 verdiler ve omzumda 4 civata var yuzde 12 verdiler vergi indirimine başvurdum ama total yuzde 42 ankara da düşer oran yani yüzde 36 larda kalacağız gibi benim anlamadığım aort damarım yerine suni damar takıldı 10 cm ve oran verilmiyor şu an çalışırken çok zorlanıyorum ve ben bakım onarım da çalışan elek teknikeriyim işten atılsak ne yaparız bu yaştan sonra yaş 41

  6. Durmuş ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhaba,

   Baktığımda bütün sorulara cevap vermişsiniz ilk önce teşekkür ederiz.

   Benim rahatsızlığım sol gözüm protez, sağ gözümde ise uzağı göremiyorum ve sağ dirseğimde platin, sağ köprücük kemiğim kırık bununla ilgili sormak istediklerim şu şekilde;
   1- Engelli raporum % ? olur.
   2- Vergi diliminden yararlana bilir miyim?(Bunun için ayrı rapor almam gerekir mi?)
   3- Kamu ve Özel sektörlerde yararlanmak için çalışma kaybım % ? olur. (Bunun için ayrı rapor almam gerekir mi?)

   İlginize teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre engelli oranınız 45-50 arasında çıkar. Vergi diliminden yaralanmak için heyetten çıkacak rapor yeterli. Verilen bilgiler tahminidir. Hastane ve doktor yorumlarına göre değişiklik gösterebilir.

  7. Halil dedi ki:

   İyi günler benim sağ göz kapağı düşük görme sıfır sadece işik bel omırılığımde iki onırılık zedelenmesi var buronlştte var bana ne kadar engelli oran verirler

  8. Toprak dedi ki:

   Annemin kronik kemik erimesi ve kronik astımı var. Araba olmadan hiçbir yere gidemez. 100 matre gitsin tıkanıyor yürüyemiyor. Bacak kalça diz eklemlerinde yükü taşıyan eklem yastıklarında ve kemikte ilerlemiş aşınma var. Ameliyat olması gerek. Kime gittiysek ameliyat dediler. Bir doktor: istersen ameliyat ederim ama benim tavsiyem dayanabildiğin kadar dayan demişti. O günbugündür annem evde öyle normal işleriyle uğraşıyor.yürümesinde sıkıntı yok. Ancak 100 metre sonra ayakları ve astımı izin vermiyor. Evde bile ev işlerini bitirip öldüm bittim deyip yatıyor kurban olduğum. Bir yere mi gidecek; araba olmadan bir sokak ötesine taakati kalmıyor. Enson eklem yerlerinden iğne yaptırmıştık daha rahat çok şükür ama bu ağrı dışında birşeyi değiştirmedi. Daha az zahmetle binip inebileceği bir arabaya ihtiyacımız var. Bu iki rahatsızlığı olan bir insana rapor verirler mi ve en azından ötv indirimi alabilir miyiz bilenlerden yardım rica ediyorum.

  9. mustafa dedi ki:

   merhaba ben piskiyatriden 30+25 iv hastalıklarından 15 fizikten 8 aldım sizce bu oranlar bana yüzde 40 engelli raporu icin yeterlimi cevabin8z ic8n şimdiden teşekkürker

  10. Mümtaz dedi ki:

   Merhaba bende engelli raporuna basvurdum doktorları gezdim kardiyoloji ef%65 yazdı dahiliye Rmi %41 beyin cerrahı %7 yazdı jepsi kaşeleyip imzaladılar bu rakamlar la bana ortalama. %de kaç rapor çıkar

  11. yücel dedi ki:

   Merhaba, anne annem kolon kanseri. kalın bağırsaktan 20 cm kesildi ve şu an torba ile yaşıyor. ona 20 senedir biz bakıyoruz. Engelli başvurusunda bulunsak yüzde kaç alırız. amacımız maaş bağlamak değil sadece onun üstüne ötv siz araç almak ve anne annemi hastahaneye götürüp getirmek, torbasını da kendi değiştiremiyor. ve gözleri %85 görme kaybı var

  12. Hakkı dedi ki:

   Merhaba sağ kulağım hiç duymuyor sol kulağımda ise işitme cihazı kullanıyorum duymama oranı %65 bundan dolayı engelli raporu alabilirmiyim.

  13. cem dedi ki:

   koroner arter hastalığı: %10
   her iki üst ekstremite bozukluğu: %20
   yürüme bozukluğu: %80
   epilepsi: %15

   ÖTV indiriminden faydalanmak istiyorduk ama ne yazık ki %87 oranında rapor verdiler. bu oranı nasıl %90 arttırırız. lütfen çok önemli mail atabilirsiniz. mail: cemcem_45@hotmail.com

  14. Hakan dedi ki:

   Eşim ayrışmamış şizofreni hastası ve böbrekten kist aldırdı apandisit ameliyatı oldu iki defa sezeryanla doğum yaptı malulen emeklilik için yeterli mi diğer şartlarımız tutuyor

  15. mustafa dedi ki:

   Selam hocam ben 83 doğumluyum 2200 gün sigortam var kronik hepatit b hastayım en son 2 yıl önce öçtüler enzimler sınırda 2016 yılında trafik kazası geçirdim 8 adet platin takıldı sağ bacakta güç kaybı oldugu söylendi sizce malulen emekli ola bilirmiyim veya engelli maaşı ala bilirmiyim rapor oranım yüzde kaç olur şimdiden teşekkür ederim.

  16. yusuf dedi ki:

   İyi günler dilerim.. Herhangı saglk kurulusundan rapor almadım asker muayenesınde açık kalp amelıyatı oldugum hastaneden amelıyat dosyasını ısteyıp inceleyip askerlıkden muaf ettıler 2010 yılında kalbimden bıçaklanıp açık kalp amelıyatı geçirdim. 5kg dan fazlasını kaldırmam kesınlkle yasak 2. kat merdıven cıkamıyorum. rapor alınıcak olsa sizden ricam ne olur ne yapmam gerekır yada
   600 günü aşkın sigorta pirimimde mevcut. sımdıden teşkrler

  17. İhsan karakaya dedi ki:

   Merhaba oğlum 9 aylık kkb den %52 fizikden %60 aldı engel oranı ne oranda çıkar

  18. özenç adatepe dedi ki:

   özenç adatepe koahtan yüzde 80 kalpten yüzde 50 beyin cerahisinden yüzde 7 işitmeden yüzde 2 prostattan yüzde 7 aldım bunların ortalaması ne olur.ağır engeli olurmu?

  19. Akin dedi ki:

   Arkadaslar bu siteye guvenip bir soru sormayin, neden derseniz ben iki defa sordum, fakat hic cevap alamadim . Bunlar sadece bu site ziyaret edilsin ve biz para kazanalim zihniyeti ile acilmis bir site. Buda dolandiriciligin bir cesit yolu. Kendilerince ziyaret edilsin amacli bir kac soru soruyorlar ve cevapliyolar. Bizde saniyoruz bunlar gercekten cevap veriyo diye dusunuyoz halbuki vatandasi dolandiriyolar. Bu siteye inanmayin ve guvenmeyin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sitemize günde yüzlerce soru geliyor ve biz danışma brimi olarak % 80 ine cevap veriyoruz. Özellikli sorulara da yanlış yönlendirme yapmamak için cevap vermiyoruz. Buraya soru yazan insanlarımız bir umut doğru cevap bulamadıkları için yazıyorlar. Sırf gayemiz para kazanmak olsaydı bütün sorulara uyduruk kısa cevaplar verir iyi paralar da kazanabilirdik. Her türlü eleştiriye açığız ancak EMEĞE SAYGI LÜTFEN…..

  20. furkan dedi ki:

   kolay gelsin ciddi bir trafik kazası sonucu 1 yıl boyunluk kullandim c2 odontoid korigim vardı bir aksilik çıktı ve c1 kemigim kaydı ve c1-c2 4 adet vidayla sabitlendi boynum daha hiç dönmüyor sola da normale yakın dönüyor ama solda da hareket kaybı var tahminen engel oranım kaç olur teşekkürler

  21. Seyhan dedi ki:

   Merhaba
   ben 37 yasindayim Benim 20 yasindayken %40 surekli ortapedi engelli raporu almistim simdi sinava girdim atanma durumunda raporda bazi veriler eksik oldugu icin tekrar isteyeceklerini dusunuyorum
   Tekrar almamda oranin durulur diye duydum
   Ama ben aldiktan sonra hataligim ilerledi ve baska hastaliklar olustu
   Ben ortapedi alaninda dogustan kalcada fincan kemigi eksikligi ve femurlarda defermasyon olarak aldim tam icerigini tip dilindeki isimlerini bilmiyorum
   Simdi kalca protezi ameliyati olacagim ilk once tek kalca sonra ikinci kalca
   Astim cikti 5 6 senedir 4 tane raporlu ilacim var
   Ve sol gozumde goz sinirinde hasar olustu bir tane raporlu damlam var omur bohu kullanacagin onu kullanmazsam tedavisi mumkun olmayan nakilde mumkun degilmis gozumu kaybetme sinirindayim kirmizi alana geldi
   Simdi ben bu rahatsizliklari ekletip tekrar rapor almak istesem %kac oraninda verirler acaba
   Yada hic bunlari karistirmayip sadece raporumdaki eksikligin giderilmesi icin dilekce mi versem benim icin hangisi avantajli acaba lutfen bana yardimci olurmusunuz

  22. Muhammet sarıgül dedi ki:

   Mrb iyi günler ..babam kücükken felç gecirmiş omurilig felci ..rapor almak için başvurduk ve fizik den alt eksem için 4.1 a tablosundan % 60 verdi üst eksem tablosundan 3.2.a tabloaunda %40 verdi..üroloji % 15 göz %5 verdi ve nörölojik olarak dil de problemi var..norollji doktoru heyet başkanı oldugu için heyetde vericem dedi bu sonuclara göre nörolojı den kac alsa %90 raporu alabiliriz

  23. Akin dedi ki:

   2010 tarihinden bugune kronik kalp hastasiyim, omur boyu ilac kullanmam gerekiyor. 3 stend takildi , su anda ejeksiyon fraksiyonu 40,
   2015 te yine kalp krizi gecirdim ve stend takildi,
   Tanilar : 1- 205-20.00 – EK- 4/ D listesinde yer almayan hastaliklar ( hasta katilim payi ), 2- 17-04.08- hiperkolesterolemi, hiperlipider (E78), 3- 13-04.05-Arteriyel Hipertansiyon (I10-I13), 4- 7-04.02- koroner arter hastaligi (I20)(I25)(Z95.1)(Z95.5-Z95.9)
   ICD 10 = I25.0 Aterosklerotik kardiyovaskuler hastalik
   E78.2 Hiperlipidemi karma
   I10 Esansiyel ( primer ) hipertansiyon
   I25 kronik iskemik kalp hastaligi
   I50.0 lkonjestif kalp yetmezligi
   I25.0- Aterosklerotik kardiyovaskuler hastalik
   I50.0- konjestif kalp yetmezligi
   I25.1-Aterosklerotik kalp hastaligi
   I50- Kalp yetmezligi
   I50.9- kalp yetmezligi , tanimlanmamis
   Ve ayrica 2014 yilinda anal fistul hastaligi ile 4 defa amelyat oldum ve halen bu rahatsizligim devam ediyor ve 3 hortum baglandi ve bu 3 hortumla yasiyacagim. Bu rahatsizliklarim konusunda malulen emeklilik icin basvuruda bulundum, 17/04/2018 yilinda. Halen hastaneye sevkim icin gelecek haberi bekliyorum sgk dan. Bu hastaliklarim konusunda saglik rapor oranim kac olur ? Simdiden tesekkur ediyorum. Saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle Geçmiş olsun.

    Verdiğiniz bilgilere göre engelli oranınız % 40 ın üzerinde olacak gibi gözüküyor. Yeterli priminiz var ise engelli oranınıza göre emekli olabilirsiniz. Bu durum günlük aktiviteleri ne kadar sağlayabileceğinize göre belirleniyor. Verdiğimiz bilgiler anlatılan duruma göre tahminidir. Doktor ve hastane yorumları oranda değişikliğe neden olabilir.

  24. serdar dedi ki:

   kardiyoloji %40 nefroloji %60, göz %70, kbb%31, fizik tedavi ve ortopedi %48, nöroloji %10, psikiyatri%25, dermotoloji %5, dahiliye %20 toplamda ötv li araç için %90 nı bulur mu

  25. Turan dedi ki:

   Apne – hipoape indeksi 17.5 saptanmıştır. Uyanık iken %96.6 oksıjen kaydedilmiştir. Anaormal solunum olayları ileoksiyen %79 a kadar dusmustur. Solumum olaylarında saatte 17.5 sıklıgında tekrarlayan, sırtustu pozısyonda belirgin artıs gösteren obsuktruktif tipte apne ve hipoapneler şeklinde anormal solunum olayları kaydedilmiştir. Yuzeysel bacak Emg kayıtlarında anormal solunum olaylarına eşlik eden saatte 11.8 sıklıgında tekrarlayan periyodik bacak hareketleri kaydedilmiştir. SONUC:BU BULGULAR HASTADA HORLAMANIN EŞLİK ETTİĞİ POZİSYONEL OBSRUKTİF UYKU APNE SENDROMU OSASA VARLIGINI GÖSTERMRKTEDİR.

   Üroloji:
   Sonuc:soldavariköz venler, derin insprium ve valsalva ile venöz reflü.
   Sağkaput epididim lokalizasyonunda 27 Mm, solda13 Mm çaplarında kistik lezyonlar(epididim kisti)

  26. ERÇİN ALAGÖZ dedi ki:

   20017 YILINDA TRAFİK KAZASI GEÇİRDİM VE OMURİLİĞİM KIRILDI. L3-L4-L5 VE S1 DE 6 ADET VİDA İLE PLATİN TAKILDI VE KALICI OLARAK KALACAK DENDİ. ÖZÜR ORANIM KAÇ OLUR SAYGILAR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Takılan platinler ile sağlıklı bir şekilde hayatınızı devam ettirebiliyorsanız herhangi bir özür oranı çıkmaz.

  27. CENGİZ SÖNMEZ dedi ki:

   dahiliye %20 Tip2
   Psikiyatri %25

   %40 engelli raporu çıkar mı

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 40 orana ulaşamıyorsunuz.

  28. M.duman dedi ki:

   merhaba;
   sağ elimde parmaklarımda yanıkdan dolayı işlevsel özürüm var, bu yüzden askerlik şubesinden verilen muaflık belgem var. Esansiyel (Primer) Hipertansiyonumdan raporum var günlük 240 ml/gr ilaç kullanıyorum. ayrıca 1,50 yakın ve 1,25 uzak gözlüğü kullanıyorum, özürlü raporu alabilirmiyim, rapor oranım ne olur.
   teşekkürler…

  29. Cumali dedi ki:

   12 senedir Tip 1 diabet hastasıyım günde 4 defa insulın kullanıyorum miyop ve anstrematık var gözümde erken emeklilik için ne yapmam gerek ve % kaç rapor alırım tahmini .?

  30. Mesut dedi ki:

   Sol kol hareket kısıklığından askerden muaf oldum vede sol göz 4.5 astigmat 2 de miyop sağ göz 3.5 astigmat 1.5 miyop var boş vuru yapsam yüzde kaç oran alırım

  31. EMİNE dedi ki:

   MERHABA ÖNCELİKLE BÖYLE BİR ÇALIŞMA YAPTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.SOL KULLAĞIM HİÇ DUYMUYOR ,ŞEKER ,VE GOVATIR RAHATSIZLIĞIM VAR 42 YAŞINDAYIM ÖZÜRLÜ RAPORU ALABİLİRMİYİM.ÖZÜRLÜ RAPORU ALABİLİRSEM 5252 GÜN S ASGARİ ÜCRETTEN SİGORTAM VAR, ÜCRET OLARAK ORTALAMA NE BAĞLANIR.

  32. BAHTİYAR dedi ki:

   slm ben kalın bağırsağımı komple aldırmak zorunda kaldım

   sağlık kurulu heyetinden yüzde elli oran aldım

   pirim gün sayım 6300 ne kadar mmaş bağlanır

   ilgniz için tşk ederim

  33. turgay dedi ki:

   merhabalar tip 2,tansiyon,4adet eski 1adet yeni bel fıtığım var anjiyo oldum stend yok normal çıktı 25 yıl 6500 pirim var yaş 46 oran ne çıkar tahmini teşekkür ederim

  34. erdal dedi ki:

   slm yaklaşık 10 ay once silahlı saldırıya ugradım sag bacagıma 10 sol bacagıma 5 adet mermı yedım sol bacagımda femur ucu kırıgı oluştu pilatin ve vida takıldı..testıslerımın bırı yoktu dogustan diğerınınde yarısı amelıyatla alındı o baya bi hormon eksıklıgı yasadım sızce kac oran alabılırım

  35. Mustafa dedi ki:

   Mrb
   Babam için rapora başvurduk. Beyin ve bel omirilik olmak üzere 2 defa ameliyat oldu. Nöroloji servisi %84, ortapedi %48 kulak burun boğaz %16 ve bide beyin cerrahisi %50 verdi. Bu oranlara göre ÖTV den faydalanabilir mıyız. %90 gelirmi dedim. Rapor bürosu dabana oranlar kesişebilir aynı tablodan vermiş olabilirler dedi. Bilgi vermedi. Sizce sonuç ne olur.

  36. yeter dedi ki:

   Mıh.hocam.Ben.41 yaşında bayanım.her iki kulağımda işitme cihazı var.uzak ve yakın gözlüğü kullanıyorum boyun fıtığı ameliyatı oldum.yine olmam gerekiyor.omuiliklerinde disk bozuklukları var.bel fıtıkları ve bel kaymasıda var.eklem oynak bölgelerinde kireclemelr var. günlük hayatimi kireclemer piskopatliga kadar götürebiliyor beni.böbrek karaciğer ve yumurtaliklatimda kişiler var.iyi huyluymus bunlar.rapor çıkartmaya karar verdim.en azından evimde gerginlik yaratırım raporum onaylanirsa.sizce hocam onaylanirmi..?

  37. Bengü dedi ki:

   Merhaba, troid papiler ca dan ameliyat oldum paratroidlerim zarar gördü hergun kalsiyum ilaci kullanıyorum. Ileri endometriosiz hastasiyim çikolata kistlerim ve agrilarim var. Migren ve fibromiyalji var. Bunlardan ne kadar rapor alabilirim?

  38. hakan şahin dedi ki:

   merhaba
   18 snedir tip 1 dayabet hastasıyım 5 senedir troid ve son 1yıldır da tansiyon ve kolestrolüm var engelli raporu ne oran alabilrim

  39. Mürsel çilek dedi ki:

   Slm sol kulak da iştme kaybım var 3yıl önce gittiğimde %32 verdiler şimdi tekrar gitmek istiyoeum rapor almak için 2diz kağağımda da kireçlenme ve sıvı kaybı var, ayrıca bacaklarda varis var venöz yetmezlşği çıktı %kaö rapor alabilirim acaba

  40. Ayşe dedi ki:

   26 yaşındayım kalp kapakcigimda çökme var ritim bozukluğu oluyor kalbe kan sızıyor kronik astım. Bronşit hastayım skolyoz eğriliği bel fıtığı ve omurilikte ödem var kalıcı sürekli ilaç kullanmam gerekiyor ağrıları hafifletmek için ayakta çalışamiyorum kalp rahatsızlığım günlük yaşantımı etkiliyor carpintilardan nefes alamıyorum ayakta duramayacak hale geliyorum başvuru yaptım ama rapor alabilir miyim ?

  41. saaş dedi ki:

   slm; özür raporu icin hakem hastanesinden istediğimiz sonuç çıkmazsa tekrar rapor alabilmek için müracaat hakkımız var mı, varsa tekrar müracaat için ne kadar beklemeliyim

  42. İsmail Kara dedi ki:

   Merhaba, annemin Şeker hastalığı (günde 2 kez 24 ünite toplamda 48 ünite insülin iğnesi kullanıyor), Troid (nodül var), Kalp Yetmezliği (ilaç kullanıyor) ve tansiyon hastalığı (ilaç kullanıyor) var. Bu durumda yüzde kaç rapor alabiliriz. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  43. ALİ AKKUŞ dedi ki:

   merhaba dört senedir tansiyon hastasıyım ilaç kullanıyorum vasoxen 5mg ayrıca görme alanı rahatsızlığım var .gece körlüğüm var SAĞ GÖZ -4,50 miyop CYL 1,50
   SOL GÖZ -6,00 miyop CYL 1,25 acaba yüzde kaç engelli raporu alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 25-35 arası bir oran alınabilir. Verilen bilgiler tahminidir. Hastane ve doktor yorumlarına göre değişiklik gösterebilir.

  44. Yunus dedi ki:

   Merhaba. Böbrek nakilliyim. Timoktemo ameliyatı oldum. RCC şüphesi alındı timüs bezim. Katarak ameliyatları oldum. Nakilden sonra da trans böbreğimde ve işlevsiz böbreğimde timur oluştu. RCC Şüphesi ile temizlendi. Tip 2 şeker hastasıyım da. Engelli raporu almak istesem yuzde kaç oran verirler. Teşekkür ederim.

  45. Ayse Tpu dedi ki:

   Merhaba. 2015 yilinda 5 ay arayla bel fitigi ameliyati oldum. Ikisinde de fitik patlamisti ve 2.ameliyatta platin takilip vidalandi. Agrilarim gecmedi.3 yildir mutemadiyen ilac kullaniyorum. Noroloji,sol duysal sinirin calismadigini soyleyip 2 tane raporlu ilac verdi. Beyin cerrahi agrilarim icin yesil recete ilac basladi. Agrilarimdan dolayi ruh sagligim bozuldugu icin psikiyatriden de kullandigim ilaclar var. Sizce erken emeklilik icin %40 oran alabilir miyim raporla. Simdi de beni algolojiye gonderdiler,calisamiyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doktor yorumları farklılık gösterebilir ancak tahminimize göre %40 ın altında kalma olasılığı yüksek

  46. Volkan dedi ki:

   Kaynım zihinsel engelli hastalığın tanısı ortamental bu hasta lıgın oranı yüzde kaç olur şimdiden teşekkürler saygılarımla arz ederim

   1. Volkan dedi ki:

    2 Mayıs yazan arkadaşlar a cevap vermiş siniz cevabınızı bekliyorum lütfen

  47. Mudum dedi ki:

   merhabalar;
   sağ elimde parmaklarımda yanıkdan dolayı işlevsel özürüm var, bu yüzden askerlik bile yaptırmadılar. birde Esansiyel (Primer) Hipertansiyonumdan raporum var. özürlü raporu alabilirmiyim, rapor oranım ne olur.
   cevap verirseniz teşekkürler…

  48. Volkan dedi ki:

   Engelli raporu alabilir miyim?
   iyi günler ben öncelikle yaşadığım sağlık sorunlarından bahsedeyim size. 1) kalp ilgili sıkıntılar yaşadım taşikardi vardı bende birde minimiral mitral yetmezliği tabi taşikardi için ablasyon oldum. ama ağır bir iş yapamıyorum sıkıntılar yaşıyorum ve arada bazen kalp teklemesi şeklinde çarpıntım oluyor. 2) Dahiliye doktoru bana sende gilbert sendromu var dedi bazen bilirubin değeri 5 i buluyor. en ufak bir yorgunlukta halsizlik yaşıyorum bunun yanında apandisit ameliyatı oldum ve safra kesesinde taş olduğunu söylediler onunda alınması gerekiyor.3) Geniz eti ve kemik eğriliklerinden burun ameliyatı oldum. 4)Dizimde kitle, menüsküs, kıkırdak hasarı ve çapraz bağ yıpranması var. ameliyat oldum doktor sadece kitleyi aldı diğerleri için aletim yoktu dedi bunu ameliyat öncesi söylemesi gerekmiyor muydu. 5) sol kulağımla ilgili bir sıkıntı yaşıyorum basınç oluşuyor kulağımda rahatsız edici bir basınç bunun için doktora gitti ordaki basıncın boşalması için geçici bir alet takılması gerektiğini söyledi ama daha takmadım. bu sorunlardan dolayı engelli raporu alabilir miyim yüzde kaç alabilirim. ? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler. Yayınlarsanız sevinirim

  49. Burak dedi ki:

   24 yaşındayım ve 9 aylıkken beyin kanaması geçirip ameliyat olmuşum hala başdönmelerim devam ediyor. 2 yıl önce de bel fıtığı ameliyatı oldum engel raporu alabilirmiyim ? Ve % kaç olarak hesaplanır ?

   1. Burak dedi ki:

    Merhaba 24 yaşındayım ve 9 aylıkken beyin kanaması geçirip ameliyat olmuşum hala başdönmelerim devam ediyor. 2 yıl önce de bel fıtığı ameliyatı oldum engel raporu alabilirmiyim ? Ve % kaç olarak hesaplanır ?

  50. Sevgi dedi ki:

   Merhaba daha önce de yazmıştım ama cevap alamadım,7 yıl önce meme ca dan ameliyat oldum bir yıl boyunca kemoterapi ve radyoterapi tedavisi aldım,2017 yılında rahim ve yumurtalıklarım alındı, 1 ay öncede tiroit ameliyatı oldum.6 aylık kontrollerim devam ediyor.vardiyalı olarak çalışıyorum. Engelli raporu alabilirmiyim alırsam kaç oran da alırım, diğer haklarım hakkında bilgi verebilir misiniz

  51. Nida dedi ki:

   Ben epilepsi hastasıyım her gün ilaç kullanıyorum doktora gitsem % kaç rapor verirler başka bi rahatsızlığım yok ekpss için rapor almak istiyorum yaşım 21

  52. Gizem dedi ki:

   Esif Ülseratif kolit rahtsizi ve surekli kanaması ağrıları oluyo ve vücudunda lekeler var malulen emekli olması istiyoruz sizce bize rapor verirlermi verirlerse yüzde kaç oranında verirler

  53. Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar.Yaklaşık 10 yıldır anksiyete ve panik bozukluk hastalığım var.10 yıldır ilaç kullanıyorum..

   Birde bir bacağımda bağ kopmasından dolayı ameliyat oldum fakat sorunlu bir ameliyat oldu (Bağ onarmadılar) ve düzeltilmesi için üniversite hastanesinde tekrar ameliyat oldum.Eski platinleri söküp yeniden bağ onarımı yaptılar.3.bir ameliyat için gelmemide söylediler ama ben olanla razı oldum.
   Şuanda dizimi eskisi gibi tam kıramıyorum ve çöküp kalkarken güç veremiyorum.Diğer dizimde sürekli tek bacağa yüklendiğimden menüsküsler kontrollerde hep yırtık çıkıyor.

   Acaba engelli raporu yüzde kaç oranında alabilirim

  54. saaş dedi ki:

   slm özür raporu icin hakem hastanesinden istediğimiz sonuç çıkmazsa tekrar rapor almak için müracaat hakkımız var mı varsa tekrar müracaat için ne kadar beklemeliyim

  55. Yasin dedi ki:

   Kolon kanseri oldum ve 5 ic organim alindi. Ince bagirsak 1.5 metre kalin bagirsak 80 cm dalak komple pankreas %90 midemin %70 . Ozurlu engelli oranin kac olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre %60 – 85 araı bir rapor çıkacağını tahmin ediyoruz. Verilen bilgiler tahminidir. Doktor va hastane yorumlarına göre değişiklik gösterebilir.

  56. ALİ AKKUŞ dedi ki:

   merhaba dört senedir tansiyon hastasıyım ilaç kullanıyorum vasoxen 5mg ayrıca görme alanı rahatsızlığım var .gece körlüğüm var SAĞ GÖZ -4,50 miyop CYL 1,50
   SOL GÖZ -6,00 miyop CYL 1,25 acaba yüzde kaç engelli raporu alabilirim.

  57. KADİR RİFAT KIZILCI dedi ki:

   ANKARA EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ
   ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORUNA GÖRE
   KULAK BURUN……….16
   KARDİYOVASKÜLER ……….20+10+50
   SİNDİRİM SİSTEMİ………….10
   ÜREGENİTAL SİS……………10
   KAS İSKELET SİS……….13+5+3
   60 YAŞ ÜSTÜ……………10

   ENGELLİ PUANIMI HESAPLAR MISINIZ?

  58. Sevgi uyar dedi ki:

   Merhabalar 2011 yılında meme ca dan ameliyat oldum ve 1 yıl tedavi süreci geçti halen 6 aylık kontrol lerim devam ediyor,2017 yılında rahim ve uterus um alındı,2018 yılında da tiroit ameliyatı oldum. 27 yıllık devlet memuruyum vardiyalı çalışıyorum.engelli raporu alabilirmiyim haklarım nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  59. Solmaz dedi ki:

   Merhabalar babamın %40 dahiliye raporu var lenfoma
   + bir kulak hiç duymuyor diğerinde %20 civarı işitma kaybı var
   Astımı d var ve gözlerinde yakın uzak gözlük kullanıyor
   %ortalama ne olabilir acaba

  60. Ömer Yücedağ dedi ki:

   Merhaba. Babam yaklaşık 3 sene içinde 5 kez anjiyo oldu.bu anjiyolar neticesinde 3 adet stent takıldı. Son olarak aort damarının %99 , beyne giden şah damarının %95 tıkalı olduğu tespit edildi.geçen hafta karotis ameliyatı oldu , bu hafta by pass olacak.by pasdts en az 2 damar değimesi bekleniyor.özür oranı ile ilgili yorumlarınızı rica ediyorum..iyi çalışmalar dilerim.

  61. Muratt dedi ki:

   Merhabalar. Tanı:Sol omuz brakial pleksus sekeline bağlı hareket kısıtlılığı. Ortopedi raporu: sol omuz abduksiyon 90 derece fleksiyon eksensiyon 60 derece spinasyon ve pranasyon 0 derece sol dirsek ektansiyonu 30 derecede kısıtlı sol omuz kas gücü 4/5, duyu kaybı yoktur. Sizce yüzde kaç rapor alabilirim?

  62. Muhammet dedi ki:

   Slm bi sorum olucak babam engelli kucukken menenjit gecirmis ve sag kol eliyle birlikte felci geri dogru bulukmus durumda kullanamior ve sag ayak felci diz kapaginda sonrasi bukuk durumda ..ve konusma olarak tam olarak konusamiyor dilinin hakimiyeti pek yok konustugunu yabanci bi insan zor anliyor..bundan 4 sene once yuzde 79 surekli rapor verilmis bu raporu %90 yaparlarmi son zamanlarda bide prostat oldu..%79 u veirirken biazda olsa yuruye biliyodu simdi sadece tek ayaginin usutune kalkabiliyor sizce babama % kac ozurluluk verirler..

  63. Esra yılmaz dedi ki:

   Merhaba 5yil once ciddi bit omurilik ameliyati gecirdim tum sirtima Vida be platin takıldı fakat aynı zamanda ankizolan spondilt romatoid artrit sjögren sendromu ve fmf hastasıyım bunun dısında kemik erimesi mevcut gecen sene sgögren sendromu için ağız içi ameliyat geçirdim stent takıildı parotis bezlerimde 10*21 mm şişlik mevcut ankizolan spondilt iğnesi kullanıyorum ayaklarımda güç kaybı oluyor iğneyi vurumazsam heyete girsem yüzde 40 rapor cıkarmı tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    AS ve Romatoid artrit hastalıklarının ağır evrelerinde % 40 ın üzerinde oran verilebiliyor. Verdiğiniz bilgilere göre günlük yaşamınızı etkileme durumuna göre bir oran verilir. Biz %35-45 arası olur düşüncesindeyiz ama tabi son karar doktorların. Durumunuzu en iyi tahlil edecek olanlar onlar.

    1. Esra yılmaz dedi ki:

     Kemik erimesi sjögren ve omurilik ameliyatından puan alırmıyım peki

    2. Fatih dedi ki:

     Merhaba
     Babam 2009 yılında dört kalp damar ameliyatı oldu.
     2009 da Mide den ameliyat oldu.
     Şimdi akciğer tümör tedavisi görüyor.
     Hafıza için ilaç kullanıyor.
     Tek başına dışarı çıkmıyor.85 yaşında
     Bununla ilgili heyet raporu oranı ne olur teşekkürler

  64. Turan dedi ki:

   Merhaba uyku apnesi rahatsızlığım var ahi değeri 17.5, cihaz kullanmam gerektigi soylendi
   Epididim kisti var ameliyat sonrası tekrarladı,, ve alarjik astımım var bu rahatsızlıklar dan dolayı rapor alabılırmıyım

   1. Turan dedi ki:

    Apne – hipoape indeksi 17.5 saptanmıştır. Uyanık iken %96.6 oksıjen kaydedilmiştir. Anaormal solunum olayları ileoksiyen %79 a kadar dusmustur. Solumum olaylarında saatte 17.5 sıklıgında tekrarlayan, sırtustu pozısyonda belirgin artıs gösteren obsuktruktif tipte apne ve hipoapneler şeklinde anormal solunum olayları kaydedilmiştir. Yuzeysel bacak Emg kayıtlarında anormal solunum olaylarına eşlik eden saatte 11.8 sıklıgında tekrarlayan periyodik bacak hareketleri kaydedilmiştir. SONUC:BU BULGULAR HASTADA HORLAMANIN EŞLİK ETTİĞİ POZİSYONEL OBSRUKTİF UYKU APNE SENDROMU OSASA VARLIGINI GÖSTERMRKTEDİR.

    Üroloji:
    Sonuc:soldavariköz venler, derin insprium ve valsalva ile venöz reflü.
    Sağkaput epididim lokalizasyonunda 27 Mm, solda13 Mm çaplarında kistik lezyonlar(epididim kisti)

    ALARJİK ASTIM TEŞHİSİ KOYDULAR VE SYMBİCORT FORTE TURBUHALER İLACINI YAZDI. ALARJI TESTI YAPILDI FAKAT ALARJI BULUNAMADI.
    BU HASTALIKLAR İLE ENGELLI RAPORU ALABİLİRMİYİM

  65. musa dedi ki:

   merhaba
   sag bazal gongliyonda beyin kanaması geçirdim, sol bedenim hafif yumuşak felç (bu doktor tanımı) artı beyin kanamasından kaynaklı sol bedenim tamamen hiper alcezi 24 saat acı uyuşukluk içinde artı hiper tansiyon hastasıyım engel durumum ne olur. teşekkür ederim.
   tabiki sol kulak sol göz de kısmen felçden etkilendi

  66. Özgür dedi ki:

   1 yıl önce trafik kazasında sol femur kemigi ve sol diz kapagi kırıldı ve ameliyat oldum. Dizimde hareket kisitliliği kaldı. 90 derece bükülüyor. Heyet raporu yüzde kac çıkabilir?

  67. Emin dedi ki:

   Hocam iyi akşamlar hastamız prostat kanseri üroloji den 80 dahiliye den 20+10 fizikten 24 hastamızın yaşı 77 ÖTV indirimi almak istiyoruz alabilir miyiz

  68. Kadir dedi ki:

   Ankilazan spondilit hastasıyım (orta derecede hareket kisitligim var). Midemde hiatus herni var. Heyete gitsem sizce yüzde kaç rapor verirler.
   Teşekkürler cevabınızı bekliyorum.

  69. Esra Kara dedi ki:

   Merhaba,
   Annemin yıllardır süregelen fıtık ve anevrizma mazisi var.
   25 yıl önce sol bacağı düşmüştü; kurtarıldı fakat hala his kaybı ve aksaklık mevcut. Tüm omurgası platin ve vida kaplı. Bel ve boyun fıtığı kaynaklı 5 operasyon geçirdi. Aynı zamanda hipertansiyon, taşikardi, alerjik astımı ve kaşıntıları mevcut. Diz kapağında da sıvı kaybı var. Tüm bunları hesaba katarsak rapor oranımız hk yaklaşık tahmininiz nedir?

  70. Ayşe dedi ki:

   Kadın hastalıklarından ameliyatlıyım rahim ve yumurtalık alındı endometium kisti tansiyon hastasıyım 2 tane bel 3 tane boyun fıtıgı var kulağımda da işitme kaybı artı ellerde ve bacaklarımda sinir sıkışması bunlara ne kadar oranda engelli raporu verilir teşekürler

  71. SİBEL dedi ki:

   KASIM 2016 TRAFİK KAZASI GEÇİRDİM. SAĞ OMUZ KIRIĞI VE HUMERUS DEDİKLERİ PARÇALI 5-6 KIRIK VAR 2 AMELİYAT OLDUM İLK AMELİYATIMDA PLAKA VE 12 ADET ÇİVİ TAKILDI 1 SENE SONRA PALKA VE ÇİVİLER ÇIKARILDI AMA KOLUMDA HAREKET KISITLILIĞI VAR TEDAVİM BİTTİ HEYETTEN KAÇ ORANINDA RAPOR ALABİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  72. Melik8989 dedi ki:

   Babam şizofren (çalışma olanağı vermeyen)hastalığından %80 , epilepsi hastalığından(seyrek nöbet)%20 sağlık kurulu raporu var.Toplamda %84 oluyor.Son bir yıldır şeker hastalığı çıktı.insülin kullanıyor.İlaç raporlarında insülin e bağlı tip 2 diyabet hastası yazıyo.Dahiliye şeker hastalığı için yüzde kaç verir acaba?Şimdiden tşk ederim.

  73. sabri dedi ki:

   öncelikle teşekkürler:1993 ve 2005 tarihlerinde %40,2005 te %15,2010 da ise %27 rapor aldım farklı hastanelerde yani bir çıkıyor bir iniyor bütün bunlara rağmen tansiyon raporuda göz önünde tutularak nasıl bir sonuç alınır peki ..teşekkürler.

  74. kendal dedi ki:

   ciddi vazsoz spazım geçirdim 8 yıl önce kolumdan ameliyat oldum platin takılı

  75. Akın öz dedi ki:

   Merhaba
   Sağ göz 5,5 astiğmat, sol göz 3,25 astiğmat ve sağ kulak % 60 işitme kaybı var rapor % 40 çıkma ihtimali var mı? Teşekkür

  76. gulay dedi ki:

   8 nisanda yazdığım yorumum denetim için bekliyor diye yazıyor lütfen cevaplar misiniz şimdiden teşekkürler

  77. Ceyhun öztürk dedi ki:

   Babam da uyku annesi,guatr, kalpte stend 2 adet, tansiyon ve şeker hastalığı mevcut sizce kaç alabiliriz

  78. Musa dedi ki:

   Merhaba ıyi günler ben nazofarenks (yutak kanseri) tedavisi gördüm 39 kür radyo terapi 15 kür kemoterapi aldim tedavim olumlu sonuçlandı diyebilirim fakat yan etkiler kulaklarımda işitme azlığı, kulaklarda surekli çınlama ve sıklıkla denge bozukluğu, boğazda kuruluk,kuru gıdaları yutmada sorun, çene açıklığı çok az yemek yemede uzunca zaman harcamama neden oluyor,birazcık hareketli işler yaptigimda nefesim kesiliyor,geceleri yataktan deprem oluyor hissiyle uyanma,uyumasa sıkıntı yaşıyorum uyanirkende aynı sıkıntı yaşıyorum,herşeyden çok çabuk sıkılıyorum vazgeçiyorum herşeyi kafamda yaşayıp hiçbir şeyden haz alamıyorum herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüyorum ama ni sonuca varamıyorum, sol diz kemik tümörü ameliyatı ve sol diz çapraz bağ kopmasından ameliyat oldum bu sebeplerden dolayı askerlikten muaf oldum. Heyet raporu için hastaneye gittiğimde askeriyenin verdiği raporu hiçe saydılar ve bana %31 rapor verdiler sizce bu adil bi durum mu yardımcı olursanız sevinirim ? Solunum ve çene ile alakalı muayene yaptırılmadı

  79. murat dedi ki:

   sol kulagımmda 100% işitme kaybı var ve tedavısı yok dıgerı ıse normal oranda calısıyormus engellı raporum kac olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 20-30 oranında bir rapor çıkar. Hastane ve doktor yorumları verilen oranda değişiklik gösterebilir.

  80. İbrahim dedi ki:

   Merhaba ben 2016da beyin tümörü amaliyatı geçirdim
   4ay fizik tedaviden sonra sıl kol ve sol bacakta güçsüzlük yaşıyorum sol kolu kullanamıyorum ayağımı yüzde 50 kullanabiliyorum onkolojiden tedavim sürüyor 2 ayda bir gidiyorum yüzde kaç rapor alabilirim

  81. VOLKAN ATAK dedi ki:

   SELAM;
   MYASTENİ GRAVİS KAS HASTASIYIM + KALP YETMEZLİĞİ + HİPER TANSİYON + DİYABET (İNSİLÜN KULLANIYORUM) + BİR KERE ANJİO OLDUM ENGEL RAPOR ORANIM YÜZDE KAÇ ÇIKAR.

  82. Ali dedi ki:

   Babam 2088 yılında geçirdiği kaza sonucu omurilikten hasar aldı 8 tane platin takıldı.Buna bağlı olarak tuvalet ihtiyaçlarını göremiyor TAK sonda kullanıyor.Sağ ayakta düşüklük var ve ayak parmakları kitli şekilde duruyor.Dengesi hiç yok ayağa kalktığında ayakta sabit duramıyor.Bunun dışında nerolojik ağrıları çok fazla .Rapor oranı sizce kaç verirler?

  83. ibrahim dedi ki:

   merhaba
   babam 3 kez anjio oldu 2 defa sitent takıldı tansiyon hastası
   gözünün birisi hiç görmüyor digeride en fazla 2 metre yakını görüyor kulaklarıda % 40 duyuyor.
   ötv den yararlanmak istiyorum %90 rapor verirler mi bu rahatsızlıklara.yaşı 78.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre rapor %75-90 oranında çıkacaktır. Hastane ve doktor yorumlarına göre farklılık gösterebilir.

  84. Suat Yıldırım dedi ki:

   Ben yurtdisinda yasiyorum.Yapilan kontrollerde bagirsagimda kötü hylu tümör tespit edildi ve erken teshiş tanisiyla ameliyat edildim ve bağirsağimin bir kısmı alındı.Doktor tekrar nüksedebilir dedi ve yılda bir kez kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.Bu durumda özür raporu alabilirmiyim?Türkiyeden 5540 gün Ssk primim var ve 1996 Ssk girişim.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.