• Engelli Raporu Hesaplama 2018


  Fiziki ya da zihinsel bir engel durumu olan kişiler için bilindiği gibi uzmanlar tarafından sağlık raporu verilmektedir. Düzenlenen bu raporlar sayesinde, devlet tarafından verilen engelli maaşı imkanlarından faydalanılabiliyor ya da kişilerin engel durumlarından dolayı faydalanacağı bazı ayrıcalıklı haklardan faydalanma şansları bulunuyor. Ancak, kişilere verilecek engelli raporunda, engel durumunu gösteren belirli oranların istenen düzeyde olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; engelli maaşı almak için belirlenmiş olan engel durum oranı %40’tır. Eğer bu oran tamamlanıyorsa, kişiler başvuruda bulunabilir ve 3 ayda bir verilen engelli maaşından faydalanabilirler. Engelli raporu hesaplama işlemleri, rapor veren kurum tarafından hesaplanıyor olsa da, kişilerin kendi imkanları ile hesaplama yapmaları da mümkündür.


  Yapılacak olan engelli raporu hesaplama işlemlerinde, özellikle birden fazla engel durumu olan kişiler için büyük bir kolaylık bulunmaktadır. Hesaplama işlemlerinde tek bir formül kullanılmaktadır ve bu formül de Balthazard Formülü olarak bilinmektedir. Hem sizin yapacağınız basit hesaplamalarda hem de sağlık kurumlarının yapacağı resmi hesaplamalarda aynı formül kullanılmaktadır. Bu durum, mevzuatta da aynı şekilde belirtilmiştir.

  Engelli Raporu Nasıl Düzenlenir?

  Kişiler engel durumlarını gösteren sağlık raporunu almak için başvuruda bulundukları zaman, başvuru yapılan kurum tamamen mevzuat tarafından belirlenen kurallara göre rapor düzenleyecektir. Burada kişiler ilk olarak branş doktorlarına başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında, muayene sonuçları ve doktor yorumları rapora eklenecektir. Sonrasında ise mevzuatta belirlenen bazı durumlara göre hesaplama yapılmaktadır. Burada özürlülük ölçütü, özürlülük durumu sınıflandırması ve çıkan sonuçlar doğrultusunda değerlendirme yapılacaktır. Değerlendirmeler de Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacaktır.

  Yukarıda da belirtmiş olduğumuz Balthazard Formülü ise, en son aşamada yapılmaktadır. Bu formülün kullanılarak yapılacak hesaplamalarda, tek bir özür durumu dikkate alınmamaktadır. Eğer kişilerin tek bir özür durumu varsa, hesaplamaya gerek kalmadan branş doktorları tarafından bu durum belirlenecektir. Ancak, birden fazla özür durumunda, Balthazard Formülü çerçevesinde hesaplama yapılacaktır.

  Engellilik Oranı Hesaplama

  Engelli raporu hesaplama işlemlerini örnekler ile açıklamaya geçmeden önce ilgili kanunun 11. Maddesinde belirlenmiş olan hesaplama kurallarından söz etmemiz daha doğru olacaktır. İlgili kanunda hesaplamalar ile ilgili şu açıklamalar belirtilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Birden fazla özür durumu olan kişiler için, her engel alanı için ayrı ayrı oransal tespitler yapılacak.
  • Oranlar üzerinden en yükseğinden başlanacak şekilde bir sıralama yapılacaktır.
  • Engel oranları arasında birinci sırada yer alan oran, tüm vücut fonksiyonunun tamamını gösteren oran olarak kabul edilen %100’den çıkarılacaktır.
  • Yapılacak olan çıkarma işleminden sonra çıkan sonuç, sıralamada ikinci gelen özür oranı ile çarpılmalıdır. İşlem sonrasında çarpımın 100’e bölünmesi ile ortaya çıkan sonuç, en yüksek engel oranına eklenir ve böylece birinci ile ikinci engel durumundan dolayı ortaya çıkacak yeni engel durumu hesaplanmış olur.
  • Eğer engel durumu iki değil de daha fazlaysa, bu durumda daha farklı bir hesaplama yapılacaktır. Burada, birinci ve ikinci özür durumundan dolayı belirlenen oran ilk sıraya, üçüncü engel oranı ise ikinci bir oran olarak ele alınır ve bir önceki maddede olduğu gibi yeni bir hesaplama işlemi yapılır. Kullanılacak olan formül yine aynıdır.
  • Eğer engellilik durumu olan ve hesaplaması yapılacak olan kişinin yaşı 60 ve üzerinde ise, bu durumda hesaplanmış olan engellilik oranına, kullanılacak Balthazard Formülü ile %10 ekleme yapılacaktır. 60 yaşın üzerindeki kişilere eklenen bu oran, yaş ve iyileşme durumu göz önünde bulundurularak %10 şeklinde belirlenmiş ve engel durumunu arttırıcı bir neden olarak kabul edilmiştir.

  Engel durumuna göre hesaplama yapacak olan kişilerin kullanacağı formül, bu formülün nasıl uygulanacağı ve 60 yaş üzerindeki kişilerde nasıl bir hesaplama yapılacağı bu şekildedir.

  Engelli Raporu Hesaplama Örnekleri

  Engelli raporu hesaplama işlemlerinde kullanılacak matematiksel formüller ve uygulanma şekilleri yukarıdaki gibidir. Burada belirttiğimiz formülleri biraz daha açacak olursak, varsayılan engel durumlarına göre hesaplamamız şu şekilde olacaktır.

  • İlk olarak iki farklı engel durumunun söz konusu olduğu bir hesaplama yapalım. Buna göre, kişilerin gözlerinde %50, işitmesinde de %14’lük bir engel durumu olduğunu varsayalım. Buna göre, yapacağımız hesaplamada, engel oranı en yüksek olan %50’yi ele alarak başlayalım. Sağlık durumu olan %100’den en yüksek engel durumu olan %50’yi çıkarılım. (100-50=50). Bu oran, formül gereği ikinci engel durumu ile çarpılacaktır. (50×14=700). Çıkan sonucun % karşılığını almamız gerektiğinden dolayı (700/100=7) işlemini yaparız. Buna göre, (%7+%50=%57) her iki engel durumu için toplam engel oranı %57’dir.
  • Üç engel durumu için hesaplama yaptığımızda %8 ortopedik, %40 işitsel ve %20 psikolojik engel durumu ele alalım. Buna göre en yüksek engel durumu olan %40, %100’den çıkarılır ve sonuç %60 olur. Bu sonucu ikinci en yüksek oran ile çarparız ve sonucu (60×20=1200) olarak buluruz. Sonucun yüzdelik karşılığı %12’dir. Son olarak, en yüksek engel durumu olan %40 ile çıkan bu sonucu toplayarak engelli raporu hesaplama işlemini sonlandırabiliriz. Buna göre sonuç %62 olacaktır.


  tıkla sorunu sor

  Engelli Raporu Hesaplama 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. FUNDA dedi ki:

   EŞİME BELLEK TESTİ 22/30 PUAN
   TABLO 3 %35
   TABLO 4.1 %60
   TABLO 4.2b % 40
   HAFİF DUANS % 25

   TANI SEREBELLER SENDROM HAFİF DUANS
   OLARAK VERİLDİ RAPORU NASIL ÇIKAR

  2. Halil dedi ki:

   Merhaba annem çocuk iken ateşli menenjit hastaligi geçirdiğinden dolayı her iki kulak için işitme ve konuşma engeli var doktorlar tarafindan duyma ve konuşma sinirleri öldüğü söylendi benim merak ettiğim heyete girdiğimizde özür oranı % kaç olur teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre %40 ın üzerinde çıkar. Ancak doktor yorumları farklılık gösterebilir.

    1. HATİCE dedi ki:

     merhaba ben chari malformasyonundan iki defa amelyat oldum kısmı felçlik geçirdim bir yıl hastanede kaldım menenjit tedavisi gördüm ve hala omuriliğimde sıvı birikmesi var bunun yanında sol kolumda his kaybı, güç kaybı ve iki elimde sinir sıkışması var, bel ve boyun ağrılarımda devam etmekte bir de c4 – c5 c5 – c5 santral posterior diskal bulging diye bir durum var ama açılımını bilmiyorum sizce bu durumda rapor alabilirmiyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Verdiğiniz bilgilere göre %33-43 arasında rapor çıkar. Tabi ki doktor yorumları farklılık gösterebilir.

  3. Rıdvan dedi ki:

   Merhabalar benim her iki kulağımda da işitme kaybı var ve engelli durumu veya askerlikten muafiyet söz konusu olma durumu varmıdır ?

   Saf ses ortalaması : hava sol: 47db sag:37db
   Kemik sol: 38db sag:32dbb
   Konuşmayı anlama eşiği sol: 45db Sag:32db

   Konuşmayı ayırt etme Sol:%80 Sag:%92

   En rahat ses yüksekliği Sol:80db Sag:75db

   Tedirgin edici ses yüksekliği Sol : 120+ Sag : 120+

   Cevap alamadım hala , yardımcı olurmusunuz ?

  4. VEYSEL TAŞ dedi ki:

   Merhaba, eşim 2003 yılında akciğerinde kitle olduğundan ağır ameliyat geçirdi ve 18-20 gün hastanede yattı. 5 yıl sonra peş peşe çukulata kistinden ameliyat oldu. 2014 yılından 2016 yılına kadar korvensiyon bozukluğu yaşadı yani günde 3-5 kez krizler geçiriyor bu krizler 15dk-40 dk sürüyor, çığlıkla başlıyor, vücut kitleniyor,kasılıyor,kendisi ne konuşabiliyor ne de yürüyebiliyor. Kriz bitiminde bitkin düşüyordu. CİPRALEX kullanıyordu ve bu ilaç kendisini mahvediyordu. 2016 yılında göğüs kanseri teşhisi koyuldu ve ameliyat oldu. 6-8 kür kemoterapi 25 kür radyoterapi gördü ve 3 ayda bir kontrole gidiyoruz. Kalp kapakçığında sarkma var, gözlerde bozukluk var gözlük kullanıyor, hepatit B taşıyıcısı. Kanser sonrası 2-3 kez kriz geçirdiği oldu. Kurula girse ne kadar oranda rapor alabilir Malulen emeklilik için?

  5. VEYSEL TAŞ dedi ki:

   Merhaba, eşim 2016 Ocak ayında göğüs kanseri teşhisinden ameliyat oldu, 6-8 kür kemoterapi ve 25 gün radyo terapi gördü ve 3 ayda bir tedavi, kontroller devam ediyor. Eşi refakatli izin alabilmek maksatıyla kurul raporu almıştık %40 vermişlerdi. Sol kol lenfler temizlendiğinden güç kaybı var ve doktoru çalışmayı yasakladı.Ayrıca kendisinde korvensiyon bozukluğu da vardı ve gün de 3- 4 kez 25-35dk boyunca krizler geçiriyordu ve buna bağlı cipralex kullanıyordu. Azaldı ama 1-2 kez üzüntü sonucu kriz (vücut kitleniyor, konuşamıyor, yürüyemiyor, kasılıyor,güçsüz düşüyor) geçirdiği oldu. Ayrıca kalp kapakçığında sarkma var, hepatit B taşıyıcısı, Numaralı gözlük te kullanıyor. Malulen emekli etmek istiyorum fakat 98 yılından 3 ay sigortası görünüyor (7 yıl tekstilde çalışmış 3 ay sigorta yatırmışlar). İki çocuğumuz var, doğum borçlanması dahil kaç ay çalışmalı ve ne kadar yatırmalıyız ve tekrar kurula girerse ne oranda rapor alabiliriz , malulen emeklilik için yeterli olur mu?

  6. misafir dedi ki:

   Merhabalar 22 yaşındayım üveit hastasıyım sol gözüm %95 sağ gözüm %40 görmüyor psikiyatriden ilaç kullanıyorum sizce %40lık dilimi geçeriyim
   tansiyonumda genetik olarak 15-8,9 lara çıkıyor sizce kalp damara gitsem ordanda oran alablirmiyim

  7. Samet dedi ki:

   Babamı bakım parası ve ötv için heyete götürdük
   Nöroloji %70
   Fizik tedavi dr %60
   Kkb %30
   Ortopedi %10
   Beyin cerrahi %10

   Bu oranları verdiler raporum % kaç çıkar acaba teşekkür ederim .babam 70 yaşında

   1. Samet dedi ki:

    Bu soruya cevap verirmisiniz

  8. Bora dedi ki:

   Merhaba ; 71 yaş, kronik lenfositik lösemi, yüksek kolestrol ve tek bacakta topallama dengesiz yürüyüş olan bir hastanın engel oranı kaç olur tahminen. Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az %60 oranla malullük durumu vardır.

    1. Samet dedi ki:

     Benim msjımada cvp verirmisiniz arkadaş benden sonra yazmış ama cevabımı almış

  9. Ahmet dedi ki:

   Merhaba sol 4. ve 5. Parmak ampute yüzük ve küçük parmak MP ekleminden kayıp el bileği tama yakın hareket kısıtlılığı diğer parmaklarım avuç içine kavusmuyor sol omuz hareket kısıtlılığı tama yakın a 70-90 fleksiyon 90-110 psikolog doktoru da ağır stres ve uyum bozukluğu heyet raporunda bu şekilde yazıyor iş kazası geçirdim oranim % kaç. Çıkar mesleğim sıva ustası dün de yazdım ama psikolog raporunu yazmayı unutmuştum tekrar cevap verirseniz memnun olurum

  10. Ahmet s. dedi ki:

   Cocuk felci gecirdim uzun yurume cihazi ile yuruyorum daha once %50 raporum vardi ancak son basvurumda %19 rapor verdiker saskinim ne yapmaliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekrar heyet raporu için müracaat ederek başka bir hastanede tekrar heyete girme hakkınız mevcut.

   2. Elif. dedi ki:

    2011 den sonra baya kanunlar. Değişti ondandır rapora itşraz edin

  11. Ahmet dedi ki:

   Merhaba sol el 4/5 parmak ampuse yüzük parmağı ve küçük parmak MP ekleminde kayıp el bileği hareket kısıtlı tama yakın sol omuz hareket kısıtlı tama yakın feksiyon 90/110 abdasyon 70/90 ben sıva ustası yım iş gücü kayıp oranı kaç çıkar iş kazası geçirdim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 50 ye yakın bir oran çıkar. Heyet raporunda doktorların yorumları farklılık gösterebilir.

  12. Zülküf dedi ki:

   İşitme cihazı kullanımı engel durumuna engel olur mu. Yaa şöyle diyim hastaneden rapor alırken tamam sizin kulaklarınızda işitme kaybı var ama işitme cihazı kullanarak bu açığı gideriyonuz size bu sebepden dolayı rapor vermemize gerek yok derlermi

  13. Duygu dedi ki:

   Babam(66) akciger 4. Evre %82 rapora itiraz ettik.%86 ikinci rapor geldi.Hakem hastanede onkoloji %82 göğüs hastalıkları %80 kbb %18 fizik %10 verdi.Heyetten henüz bilgi gelmedi.Nasil hesaplandığını bilmiyorum.Doktorlarin cetveline göre 50 puan açık var demişlerdi.Bu yüzdelerle 90 tamamlanır mi.ÖTV İçin yardımcı olur musunuz lütfen

  14. Duygu dedi ki:

   Mrb %82 olan rapora itiraz ettik ikinci rapor %86 gelince hakem hastaneye gittik doktorların verdikleri onkoloji 80 göğüs hastalıkları 80 kbb 10 fizik 18 verdi.Heyetten henüz bilgi gelmedi.ÖTV için bu oranlar yeterli mi %90 a rapor çıkar mi bu oranlar la bilginiz var mı.Yardimci olur musunuz lütfen.

  15. Bora dedi ki:

   Merhaba ; kronik lenfositik lösemi, yüksek kolestrol ve tek bacakta topallama dengesiz yürüyüş olan bir hastanın engel oranı kaç olur tahminen. Şimdiden teşekkürler.

  16. Berran dedi ki:

   Bi gözüm hiç görmüyor iki burun deliğinden birisiyle daha az nefes alıyorum kalp damarlarımdaysa az iltihaplanma var sol bacagımdada varis var tahmini bir cvbiniz ne olur acaba?

  17. Murat dedi ki:

   Babam 74 yaşında sağ bacağı sadece bir karış var yani tamamı yok diyebiliriz tansiyon şekeri var ayrıca nörolojik sorunuda çıktı konuşurken pelteliyor genelde ayrıca sinirsel oldu bu durumdan çok sinirli halleri psikolojiside iyi değil..Bu şartlar altında rapor yüzdesi %90 ı bulma ihtimali varmi ? Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için..

   1. Murat dedi ki:

    Benden sonrakiler cevaplandi hep neden.cevap.alamiyorum ?

  18. HALİL İBRAHİM AKYEL dedi ki:

   2008 YILINDA UPJ DARLIĞI VE BÖBREK TAŞINDAN DOLAYI AÇIK AMELİYAT GEÇİRDİM. AYRICA SAĞ KULAĞIMDA % 68 İŞİTME KAYBI VE ÖMÜRİLİĞİMDE C3-C4-C5-C6-C7 DE DARALMALAR VAR. 1,75 NUMARALI UZAK GÖZLÜK AYRICA YAKIN GÖRME SORUNUM VAR. HEPATİT B TAŞIYICILIĞI İLE SİGARA KULLANMAMDAN KAYNAKLI NEFES DARLIĞI YAŞIM ŞU ANDA 50 BU DURUMDA ÖZÜR (ENGELLİ) ORANIM NE OLUR SAYGILARIMLA.

  19. Adnan dedi ki:

   2000 yılında kısmi felç geçiren hasta için sağlık raporu almak istiyoruz hastalığın sebebinin damar tıkanklığı neticesinde beyindeki küp şekeri kadar hücrelerin ölmesi sonucunda olstuğunu söylediler hasta sol tarafını çok az kullanabiliyor (kolunu bacağına göre daha az kullanabiliyor)konuşma ve beyinsel işlevdede kayıplar mevcut aynı zamanda hipertansiyon hastası rapor oranı tahminen ne kadar olur

  20. Adnan dedi ki:

   2000 yılında kısmi felç geçiren hasta için sağlık raporu almak istiyoruz hastalığın sebebinin damar tıkanklığı neticesinde beyindeki küp şekeri kadar hücrelerin ölmesi sonucunda olstuğunu söylediler hasta sağ tarafını çok az kullanabiliyor (kolunu bacağına göre daha az kullanabiliyor)konuşma ve beyinsel işlevdede kayıplar mevcut rapor oranı tahminen ne kadar olur

  21. Nurcan dedi ki:

   Merhaba, ben 5 yıldır diyaliz hastasıydım %90 oranında özürüm var bunun yanında diyabet ve gözdende %10+%20 özürümle birlikte raporum %90.ve raporumda hafta da üç kez hemodiyalize giriyor yazıyor. 2016 yılında raporum yenilendi süresiz rapor verildi. Ben 2017 temmuz ayında böbrek nakli oldum 7 ay önce. Bu bana verilen süresiz rapor geçerli mi yoksa yenilenmeli mi? Engelli indiriminden faydalanarak araç almayı düşünüyorum gittiğim plaza geçerli dedi fakat ben yine de bilirkişiye sorup emin olmak istedim. Elimdeki raporla yasal olarak ötv indiriminden faydalanabilirmiyim?

  22. engin demir dedi ki:

   merhaba,vergi indiirmi için rapor almak için muracat ettim. şerker 160 cıkti %20 verildi.hiper tansiyonum var %10 verildi. iskemik kalp rahatsizliğim var anjiyo oldum doğuştan bir damarimda 45 diğerinde 50 daralma var kardiyoloju da %10 verdi. özel hastahanede kardiyoloji uzmani olarakgörev yapan doktor daha öncede rapor aldığım devlet hastahanesinde heyet başkanlıği yapmiş doktor haksizlik yapılmiş hiper tansiyondan %20 anjiyodan da %20 vermeleri gerekirdi dedi.lütfen beni aydınlatırmısınız ne yapmma gerekıyor.

  23. Gizem dedi ki:

   Doğuştan opere fallot hastasiyim.
   2017 ocak ayında %50 oraninda engelli raporu aldım. Daha sonra akcigere giden damarım icin 2 kere anjiyo geçirdim birinde damara stent diğerinde ise kapak takıldı. Raporumu yükseltmek için başvursam yuzde oranim yukselirmi?

  24. Murat dedi ki:

   7 sene önce kalp krizi geçirdim ve 1 stent takıldı. 5 senedir romataitartrit hastasıyım. Metatireksat ve kinin kullanmaktayim. Romatizma ağrılarını sebebiyle uyku problemim bulunmakta. Cilt rahatsızligi olarak egzama hastasıyım. Uykusuzluk sebebi ile 5 senedir donem dönem bozisyonel Vertigo tedavisi görmekteyim. Bu rahatsızlıklar için rapor oranı ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İltihaplı romatizma hastalıklarının ilerleyen safhalarında engelli oranı yüksek çıkıyor. Şu anki durumun hayat kalitenizi nasıl etkilediği doktor yorumuna bağlı. Çok ağır bir dönem de değilseniz. Raporunuzun düşük çıkma olasılığı yüksek.

  25. Rıdvan dedi ki:

   Merhabalar benim her iki kulağımda da işitme kaybı var ve engelli durumu veya askerlikten muafiyet söz konusu olma durumu varmıdır ?

   Saf ses ortalaması : hava sol: 47db sag:37db
   Kemik sol: 38db sag:32dbb
   Konuşmayı anlama eşiği sol: 45db Sag:32db

   Konuşmayı ayırt etme Sol:%80 Sag:%92

   En rahat ses yüksekliği Sol:80db Sag:75db

   Tedirgin edici ses yüksekliği Sol : 120+ Sag : 120+

  26. Yağız dedi ki:

   Merhabalar efendim 22 yaşındayım üveit hastasıyım sol gözüm %95 sağ gözüm %40 görmüyor psikiyatriden ilaç kullanıyorum sizce %40lık dilimi geçeriyim
   tansiyonumda genetik olarak 15-8,9 lara çıkıyor sizce kalp damara gitsem ordanda oran alablirmiyim

  27. suheyla dedi ki:

   mrb bende kronık astım ve koah başlangıcı var 1yıldır raporlu ılac kullanıyorum ayrıca hıper tansıyon ve kolosturol tb 2 dıyabet anemi ve sol kulakta yüzde yuz işitme kaybım var goguh hastalıkları dr ma sordum başka rahatsızlıklarında var rapor alırsın dedı yüzde kaç heyet raporu alabılırım işim tekstıl çalışamıyorum engellı maaşına ihtıyacım vr yardımcı olursanız sevınırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgileri göre iş gücü kaybınız en az % 40 çıkacaktır. bu oran çıkar ise emeklilik şartlarınız aşağıdaki şekilde oluşur.

    Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %40 ve %49 arasında ise, bunlar en az 18 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4680 gün şartını sağlıyor olmalılardır.

   2. Elif dedi ki:

    1 kulak tamamen duymuyorsa bile % 32 verildiği söyleniyor

  28. hakan dedi ki:

   merhaba hocam bera sonucuna göre sağ kullak 70 db sol kulak 40 db işitme kaybı var. engel raporu %40 geçermi..

  29. Zehra dedi ki:

   Sağ – Saf ses odyogram eşiği; 65 db
   Konuşmayı alma eşiği; 70 db
   Konuşmayı ayırt etme oranı; %45

   Sol – saf ses odyogram eşiği; 55 db
   Konuşmayı alma eşiği; 60 db
   Konuşmayı ayırt etme oranı; %50

   Bu işitme kayıplarına göre %40 rapor alabilirmiyim

  30. Ayşe dedi ki:

   Hocam kanser öncesi belırtıler nedenıyle rahım ve tuplerım alındı.Gectığımız ay Acık amelıyat oldum şu an raporluyum gece carpıntı ve terlemeyle uyanıyorum. iş nedenıyle agır kaldıramaz raporu almak istıyorum.Bu raporu bana verırlermı?cevabınız için şimdiden teşekkurler…

  31. servet dedi ki:

   Skolyozum var s biçiminde ayrıca astım var taşikardi ve tansiyon var
   rahim ve yumurtalıklarım alındı Uyku apnesi de var

   1. servet dedi ki:

    Engelli raporu alabilirmiyim yüzde kaç gibi olur

  32. Onursal polat dedi ki:

   Merhaba
   Tip 2 diyabetik hastasıyım.Ayrıca hipermetropum.Yine haşimato hastalığım var.Ayrıca haglund sendromundan dolayı (tendinozi )her bir bacağımın aşil tendonu koptu ve ameliyat oldum.4 ay sonra diğer bacağımdaki aşilin deformasyonu sonucu diğer bacağımdan da ameliyat oldum ve 6 ay kadar yatmak zorunda kaldım.Şu anda da menisküsümde ve yan bağlarımda yırtık var.Bu durumda % kaç engelli raporu alabilirim. 1991 de SGK girişliyim.

  33. Rıfai dedi ki:

   Selamun aleykum
   Sol kulaqım hiç duymuyor ve iki defa bel fıtıqı ameliyatı oldum
   İşe alınmıyorum isitme kaybimdan dolayi.. enqelli raporu alabilirmiyim yüzde kaç olur

   1. Rıfai dedi ki:

    Sol kulaqım hiç duymuyor ve iki defa bel fıtıqı ameliyatı oldum
    İşe alınmıyorum isitme kaybimdan dolayi.. enqelli raporu alabilirmiyim yüzde kaç olur

  34. Alaattin dedi ki:

   Merhabalar
   Bende doğuştan tek taraflı kalça çıkığı var
   Günlük hayatta çok ağrı ve kasılma yapıyor.
   Hareketlerim çok kısıtlı ve kireçlenme var.
   Birde gözümde bozukluk ve renk körlüğü var alabileceğim oran nedir.iyi çalışmalar

  35. Hakan dedi ki:

   Hocam merhaba gecen hafta soru sormustum sizecvp vermedınız. Hocam benım bera test sonucu sağ kullak 70 db sol kullak 40 db işitme kaybım var hocam sizce engeli raporu alabilirmiyim. Sımdıden tsk ederimm.

  36. erhan ekiz dedi ki:

   Merhaba.2012 yılından beri ms hastasıyım.yıllık belirli dönemlerde 1 kez atak geçirmelerim oluyor.ayrıca zaman zaman yürümede aksaklık ve dende kaybı yaşıyorum.bu sosyal yaşantıma ve iş hayatıma etkisi oluyor.işçi statüsünde çalışıyorum.özürlü statüsüne geçebilirmiyim.geçebilirsemde nasıl bir yol izlemeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tam teşekküllü devlet hastanesi veya Üniversite hastanelerinde sevk alarak heyete girmeniz gerekmektedir.

  37. dilek dedi ki:

   2009 kaza geçirdim o günden bu güne işe girmedim evlendim ihtiyaçdan girdim ama 6 ay çalışamadım belde platin var lomber t2 l1 l2 beyin cerrahi %13 ortapedi %12 kalp kapak hastalığımdanda %10 verildi bu oranlara fizik tedavi oran yazmadı kurulda %40 olur mu bi fikriniz var mı ?

  38. ugur turhan dedi ki:

   iyi calısmalar sag gözde tembellik ve görme kaybı var tablöda en ust sırayı bile ökuyamıyörum. psıkolojik sorunlarım var fakat bunlar için rapor almadan gözden yuzden kac alabiliri.

  39. Mustafa dedi ki:

   Merhaba, ben 1997 yılında tıptaki adı ile ” intre krinial sol apse ” halk dilinde ise bildigim kadariyla ” menenjit veya sünizite bagli hastalik” olarak adlandirilan iki beyin ameliyati gecirdim. 3 yil boyunca hergun Epdantoin isimli ilaci kullandim. O tarihte 18 yasindaydim simdi 38 yasindayim ve kafamin arka kisminda toplamda 25 cm2 kapatilmamiş aciklik bulunmakta. Bu beyin ameliyatim sebebi ile 2004 yilinda yedek subay ogrenci iken askeri hastanenin raporu ile askerlikten muaf oldum. ara ara gozde cift gorme, nemli ve yagisli havada bas agrisi yasamaktayim ve yasam kalitemi olumsuz etkiledigini dusundugum bu beyin ameliyatima psikolojin olarakta rahatsiz oldugum durumdan dolayi rapor alma durumum nedir.
   Not : 2006 yilindada kasik fitigi ameliyati gecirdim.
   Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ciddi bir ameliyat geçirmişsiniz. Ancak mevcut durumdaki etkisi En az özürlülük durumu olan % 40 için yeterli olmayabilir.

  40. Ali dedi ki:

   Merhaba benim babam akciger yetmezligi nedeni ile oksijen konsantratoru ve avaps cihazi verildi doktor tarafindan kalp uetmezligi teshiso kondu ve seker yuksek tansiyon hastaai rapor almak istesek %kacbalinir ki acaba teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre en az %60 malullük oranı verilir.

  41. Serdar dedi ki:

   Merhabalar
   1995 yılındaki işkur için Raporum % 65 ti O tarihten bugüne kadar engelle olarak çalışmaktayım 2006 yılında vergi indirimi için tekrar rapor aldığımda raporumu % 52 düşürdüler 9.02.2018 yılında engelli sınavı için yeni rapor aldım % 30 düşürdüler ne yapabilir? Engelim sağ ayağım kısa ayağım katlanmıyor belim eğilmiyor Yaşım 44 engelimde ilerleme varken raporumu düşürdüler Urla devlet hastanesi ne yapabilirim. Serdar serdar3574@gmail.com
   Ortapedici röntgenimi bile çekmedi

  42. Rıdvan dedi ki:

   Merhabalar benim her iki kulağımda da işitme kaybı var ve engelli durumu veya askerlikten muafiyet söz konusu olma durumu varmıdır ?

   Saf ses ortalaması : hava sol: 47db sag:37db
   Kemik sol: 38db sag:32db
   Konuşmayı anlama eşiği sol: 45db Sag:32db

   Konuşmayı ayırt etme Sol:%80 Sag:%92

   En rahat ses yüksekliği Sol:80db Sag:75db

   Tedirgin edici ses yüksekliği Sol : 120+ Sag : 120+

  43. ayşenur dedi ki:

   merhabalar benim ondört yaşında oğlum var ve gözlerinin artık çaresinin düzelmesinin olmayacağını söyledi doktorlar ve ölçümler bir 03-diğer göz 02 görmekteymiş ne ilerleyecekmiş nede gerileyecekmiş ömür boyu böyle kalırmış, malesef hiç birşeyini yapamıyor fiziksel ve yaşamsal işlerine ben yardım ediyorum bu oranla okuması çalışması için kısacası hayatını kolaylaştırmak için rapor almak mümkünmü?bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  44. Hüseyin dedi ki:

   Merhaba, rapor sonucu %80 engelli olduğu tespit edildi. Engelli kişi, aynı zamanda 380 TL babasından kalan emekli aylığı almaktadır. İlgili kuruma başvuruda bulunduğumuzda; böyle bir durumun engelli maaşı kapsamında olmadığı söylendi. Engelli maaşı alabilmemiz neler yapabiliriz ?

  45. SÜLEYMAN dedi ki:

   6 aylık down sendromlu çocuğum var heyete girdik yüzde kaç alırız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    100/100 Engelli çıkacaktır.

  46. serpil dedi ki:

   Eşim lösemi-lenfoma hastası hemotoloji %70 özür oranı verdi bugün kurula girdik sonuç ne olmuştur

  47. HIDIR dedi ki:

   merhaba.
   opere tiroid papiller ca, opere hipofiz makroadenomu ve major depresyon hastasıyım. engellilik oranı ne kadardır?
   teşekkür ederim.

  48. İlknur dedi ki:

   Merhaba ,

   Babama Als hastalığı teşhisi konuldu. Şu anda sağ elini hiç bir şekilde kullanamıyor. Yürümesi bozuldu ve çektirdiği emg raporlarında bacaklarında da başlangıç olduğu görünüyor. Raporda çıkacak oranı ne olabilir , yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler

  49. hakan dedi ki:

   merhaba hocam bera test sonucu sağ kullak 70 sol kulak 4 dbözür raporu kaç olur acaba . tsk ederimm.

  50. ALİ dedi ki:

   MRB 2014 YILINDA SAĞ BÖBREĞİM OPERA İLE ALINDI , SOL BÖBREKTE İSE BÜYÜME VE KİST BULUNMAKTA , BU DURUMLARI BAĞLI HİPER TANSYON HASTASIYIM SÜREKLİ İLEÇ KULLANMAM GEREKİYOR ÖZÜR ORANI ALMAK İÇİN BAŞVURSAM NE KADAR ORAN ALABİLİRİM
   BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  51. Hakan dedi ki:

   Merhaba bera sonucu sağ kullak 70 sol kullak 40 db . özür raporu yuzde kaç olur. Tsk ederım

  52. Hakan dedi ki:

   Merhabalar bera sonucu sol kullak 70 sağ kullak 40 db.. Özür oranı kaçtır. Tesekur ederım

  53. Sevim dedi ki:

   10 yıl önce trafik kazasında sol gözüm görmuyor sağ kulağım doğuştan hiç duymaz engelli oranım nedir? Saygılarımla teşekkür ederim

  54. Bilal Bursalı dedi ki:

   mrb ben 41 yaşındayım 2 yıl önce menisküs ve çapraz bağ ameliyatı oldum dizime vida taktılar fonksiyon kaybım var sağ kulağımda da belli ölçüde askerden kalma işitme kaybım var yüzde kaç rapor verirler tşk

  55. Mustafa dedi ki:

   Hocam testis tümörü ameliyati oldum sol testisim alındı. Sağ testiste taş var. Buna bağlı 3 kür kemoterapi gördüm kısırlık oluştu. Kronik hepatit b var %kac rapor ala bilirim

  56. Yeter dedi ki:

   Eşim 55 yaşında beyin ameliyatı oldu anevrizma şu an tansiyon ilacı ve pskolajik ilaç kullanıyor ayrıca aort damarı da genişleme var kaç puan alabiliriz uğraşmaya değer mi

  57. Erhan dedi ki:

   Merhabalar,

   13 yaşımda geçirdiğim trafik kazasından sonra sağ bacağımda dizim tam bükülmüyor, sağ bacağım sol bacağıma göre 3cm kısa. Ayrıca dizim içe doğru kaçıyor. ÖTV indirimi yada engelli raporu hakkım oluşabilir mi? Askerlikten muaf olmuştum. Şuan 32 yaşındayım

  58. mesude dedi ki:

   iyi aksamlar ben böbrek nakli oldum hiper tansiyon ve her iki kulakta da işitme kaybım var sol tarafa işitme cihazı takıldı benim rapor % kaç olur teşekkürler.

  59. Zelal dedi ki:

   Kronik astim, gizli seker , kalbe bagli romatizma ,miyop astimdat bunlara yuzde kac verilir bide beyinde kirecleme? Yas 27

  60. Maruf dedi ki:

   merhaba benim babam 68 yaşında ve babamın göz ,şeker ,tansiyon ve romatizması için ilaç raporları bulunmaktadır. Ayrıca prostat ameliyetı olmuş. bu durumda rapor alsa yüzde kaç olur ? şimdiden teşekkür ederim.

  61. Mustafa dedi ki:

   Hocam testis tümörü ameliyati oldum sol testisim alındı. Sağ testiste taş var. Buna bağlı 3 kür kemoterapi gördüm kısırlık oluştu. Kronik hepatit b var %kac rapor ala bilirim

  62. can hakan dedi ki:

   hocam sorum şu 22.02.2003 ilk işe giriş tarihim 01.06.2012 de %48 engelli raporu aldım sgk da 5350 günüm var engelli kadrosunda bir şirkette çalışıyorum 2010 dan beri emekli olurken bir daha rapor isterler mi raparum da sürekli bu arada işyerime kağıt göndermişler bende fotokopisi var ne zaman emekli olurum 2001 yılında okul stajı yaptım sgk da 2001 ilk işe giriş tarihi olarak gözüküyor

  63. Yusuf dedi ki:

   Sol göz %32 ortopedi de bana 3 ameliyat sonrası ön çarpraz bağ ameliyatından %13 verdi oranım sizce yüzde 40 aşımı oldumu.

  64. Misafir dedi ki:

   Üç engel durumu için hesaplama yaptığımızda %8 ortopedik, %40 işitsel ve %20 psikolojik engel durumu ele alalım. Buna göre en yüksek engel durumu olan %40, %100’den çıkarılır ve sonuç %60 olur. Bu sonucu ikinci en yüksek oran ile çarparız ve sonucu (60×20=1200) olarak buluruz. Sonucun yüzdelik karşılığı %12’dir. Son olarak, en yüksek engel durumu olan %40 ile çıkan bu sonucu toplayarak engelli raporu hesaplama işlemini sonlandırabiliriz. Buna göre sonuç %62 olacaktır.

   Bu hesaplamda bir yanlışlık var sanki. Yüzde40 + yuzde12 = yuzde52 olmalı. Siz 62 yazmışsınız.

   1. Misafir dedi ki:

    Doğrusu şu şekilde, şimdi :

    100-40=60
    60×20=1200
    1200÷100 = 12

    40+12=52

    52×8=416
    416÷100=4.16

    52+4.16= %56.16 olur.

    60yas üstü ise sonucun yuzde10u ilave edilir .

    Yanı 61yasindaki biri için %40 %20 %8
    56.16 + 5.616 = 61.776 olur.

    Iki örnek daha verim ki net anlaşılsın

    %30 %20 %10

    100-30=70
    70×20=1400
    1400÷100=14

    30+14=44

    44×10=440
    440÷100=4.4

    44+4.4=%48.4 olur.

    Vatandas 60yas üstü ise

    %48.4 + 4.84= %49.28

    …………………..

    %25 %15 %5

    100-25=75
    75×15=1125
    1125÷100=11.25

    25+11.25=36.25

    36.25×5=181.25
    181.25÷100=1.8125

    36.25+1.8125= %38.0625 olur..

    1. engin demir dedi ki:

     4 ayrı branşin verdıği dereceler nasıl hesaplanıyor

  65. ishak dedi ki:

   iyi günler benim sol kolum felçli normalden kısa ve ince doğum esnasında liflerin ezilmesi sonucu gerçekleşti engelli oranı ne kadar olur ögrenebilir miyim?

  66. sevgi dedi ki:

   iyi günler, 23 yaşındayım 7 sene önce bir kaza geçirdim ve belimde L5 kemiğim kırıldı 10 tane platin takıldı 3 sene öncede ikinci ameliyatımı oldum ama belimde düzelme yok olma ihtimalide yok. başka bir ameliyat olma seçeneğimde yok. doğuştanda mitral kalp yetmezliği mevcut 1. evre bu ikisiyle engelli raporum sizce % de kaç çıkar?

  67. Deniz dedi ki:

   Merhaba henüz hiç başvuru yapmadım omurilik/ayaklarımdan ameliyat oldum ilk önce nereye başvurmam gerekli sırasıyla yazarmisiniz tesekkurler

  68. Murat yalcın dedi ki:

   Selamlar
   Ben bu hafta rapor almak için heyete girdim şeker hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları var kardiyoloji bana hipertansiyon %20 dahiliye %20+10 diye bir şey yazdı bu ne demek

   Bugün kurula çağırdılar heyet başkanı sorun ne dedi seker tansiyon kalp dedim ve bir işte calısamadigimi uyku sorunu ve cok sinir yaptığını falan söyledim başkan psikiyatri doktoruna döndü hocam sağlam yazmışsın dedi ve psikiyatri doktoru tedavi yok hocam dedi ama yinede kağıda birşeyler yazdı şimdi merak ediyorum bana oran cikarmi psikiyatri bölümünden yani sağlam yazdı ya bir %10 verirmi
   şeker 400 tansiyon 21/12 en düşük ve anjiyo oldum damar sertliği varmış

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyet sonucu henüz kesinleşmemiş. Tekrar kontrol isteyebilir. Ya da aynen onaylanabilir. Beklemek lazım.

    1. Murat yalcın dedi ki:

     Peki dahiliye neden %20+10 oran vermiş olabilir

   2. engin demir dedi ki:

    hiper tansiyona bana %10 başak doktor arkjadas hakkın yenmis hiper tansiyona %20 vermesi gerekırdı dedı doktorlar jeyfımı hareket edıyor

  69. Zeynep keskin dedi ki:

   Hocam kızım 3 buçuk yaşında doğumsal kalp rahatsızlığı var büyük arter transpozisyonu + büyük vsd 1 ameliyat geçirdi + stent takıldı +2 anjiyo oldu şu anda gradienti çok yüksek tekrar ameliyat gerektiriyo engelli raporu alabilirmiyiz

  70. Ekber semih basvur dedi ki:

   Annem 2004 yilinda trafik kazasi gecirdi sol bacagi koptu ve geri dikildi ama diz kapagi yok 14 cm kisa ve yuksek ayakkabi ile destekleniyor ayrica diz kapagi tarafindan altini hissetmiyor.2011 yilinda meme kanserinden ameliyat olarak gogusunun yarisi alindi. Engelli raporunda %70 kaliyoruz bunu bana aciklayabilirmisiniz rica edersem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyet raporunda doktorların yorumlarına bakmak gerekir. Verdiğiniz bilgilere göre en az % 80-90 arası çıkmalıydı.

  71. Murat alper dedi ki:

   Merhabalar
   Babam 70 yaşında heyete soktuk ötv indiriminden faydalanmak için
   Heyette
   Psikiyatri 70
   Onkoloji 20
   Üroloji 10
   Dahiliye 10
   Özür oranı kaç olur
   Saygılarımla

  72. Galip dedi ki:

   Merhaba iyi günler .2012de akcıger kanseri geçirdim sol akcıgerımıj yarısı alındı onkolojı %20-%20 verdi fakat bunu %36 ya cekmısler ve rapor alamadım nereye itiraz edebilirim tek rahatsızlık oldugu ıcın hesaplamaya girmemesi gerekmiyor mu ? Sonuc alabılırmıyım sizce

  73. Nilay dedi ki:

   Merhaba ben 10ay içinde iki kere ameliyat oldum sağ yumurtalıgım ve kordonlarım alındı ayrıca nöroloji hastasıyım (trğeminal nevralji)manik epizod hastasıyım artık çalışamıyorum özürlü raporu almak istersem yüzde kaç verilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yumurtalık ve kordonlardan olunan ameliyatın yüzdesi çok olmaz. Ancak nöroloajinin vereceği rapor etkili olacaktır. doktorun yorumu önemli. Hayati aktivitelerinizi ne kadar kısıtlıyor. Net birşey söyleyebilmemiz mümkün değil.

  74. savaş dedi ki:

   merhaba : eşim 2008 yılında kanser geçirdi 17 kür kemoterapi aldı, şimdide buna bağlı olarak tekrar 2. evre göğüs kanseri oldu tedavi görüyor, sağlık raporu için heyete bu iki kanserden dolayı nekadar puan verilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engellilik oranı % 60-70 arasında çıkacağını düşünüyoruz.

  75. Yağmur dedi ki:

   İyi akşamlar boyunda, sırtta ve iki tarafta da bel fıtığım var sağ elimde his kaybı mevcut ve bağırsak kron başlangıcım var halen çalışıyorum 13 yıllık çalışmışlığım var. % 40 alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre rapor oranınız % 40 ın altında çıkacaktır.

  76. Murat dedi ki:

   Benim iki kulağımdanda en az %45-50 işitme kaybı var sağlık kurulundan yüzde kaç rapor alabilirim.

   1. Murat dedi ki:

    Ekpss için ayrı rapor mu alınıyor. Birde bir önceki soruma ek olarak guatr ameliyatı geçirdim ve sürekli kullanmam gereken bir ilaç var bu rapor yüzdesini nasıl etkiler

  77. Hilal dedi ki:

   Merhaba gastroentrolojiden %75 fizikten %4 göğüs hastalıklarından %10 doktor raporum var midem alındı akciğerinin yarısı alındı bu oranlara göre engelli raporu alabilirmiyim alırsam % kaç ölür acaba teşekkürler

  78. Aziz dedi ki:

   İyi günler ben 3 defa kalp krizi geçirdim 2 stent takıldı 4 defa anju oldum hızlı ilerleyen damar tıkanma hastalığı var diğer damarlarda %40 %50 %60 daralma var şeker tansiyon ve kolesterol da var safra kesesi alındı böbrek ten 1 defa taş kırdırdım 1 defada kapalı sistemle ameliyat oldum ilaçlardan dolayı karaciğer de yaglanma ve dalak büyümesi var bana ne kadar RAPOR ÇIKAR SAYGILAR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyet raporları doktorların farklı yorumları ile farklı farklı çıkıyor. Verdiğiniz bilgilere göre % 40 ın üzerinde oran çıkacağını düşünüyoruz.

  79. savaş dedi ki:

   merhaba: eşim 2008 yılında maksiller sinüs tümör nedeniyle 14 kür kemoterapi gördü, şimdi de 2 evre meme kanseri tedavisi görüyor. 6 kür kemoterapi aldı radyoterapi alıyor. heyette bu iki kanserden toplamda kaç puan alır

   1. savaş dedi ki:

    cevap bekliyorum hocam acil yarın heyet var

  80. Melik dedi ki:

   Sol gözümde %95 görme kaybı var yalnız sağ göz gayet iyi ve ben memurum şimdi askerlikten çürük alırsam bu memuriyetime bi zarar verir mi saygılarımla.

  81. Ayhan dedi ki:

   Merhaba hocam. Ben henüz rapor almadım. Nereye başvuracağımıda bilmiyorum. Bende AS, Crohn ve Fmf var remicade ve salofalk kullanıyorum. Sizce ne kadar rapor alabilirim ve ne zaman emekli olabilir. Şubat 2003 sigarta tarihim yaklaşık 3600 günde primim var.

  82. Aziz dedi ki:

   Bende hızlı ilerleyen kalp damar tıkanması hastalığı 3 defa kalp krizi geçirdim 2 stent takıldı diğer damarlar da%60 %40 % %50 daralma mevcut var şeker tansiyon kolesterol böbrekten kapalı sistem ameliyat oldum safra kesesi de alındı bana heyetten ne rapor çıkar

  83. Ali dedi ki:

   Benim sol kulak hiç duymuyor sinirler ölmüş askerden çürük aldım %kaç rapor verilir tek kulak için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek uzuv ile ilgili engeller genellikle % 40 ın altında kalmaktadır. Tabi ki heyete girmeden net birşey söylememiz mümkün değil.

   2. Elif dedi ki:

    Tek kulak hiç duymuyorsa % 32 rapor cıkar diye biliyorum

  84. Ibrahim Yurt dedi ki:

   Tek gözün görmemesinin engel oranı yüzde kaç acaba yardımcı olurmusunuz.

  85. Mehmet dedi ki:

   Annem 67 yaşında bypass ameliyatı oldu 2 damar degişti ve şimdi kalpte büyüme var
   Şeker hastası insülin kullanıyor
   Tansiyon hastası
   Boyun fıtıgı var
   Gözünde katarak var
   Sinir ilaçları kullanıyor
   Yüzde kaç rapor çıkar

  86. Aslan dedi ki:

   Merhabalar
   Hastamız da 1 den fazla rahatsızlık var Göz Tansiyonu ve görme kaybı gittikçe artmakta mide de reflü hipertansiyon kolestrol yüksekliği kalp kapakçığındaki kaçırma ve kireçlenme anjiyo yapıldı % 30 kısım ilaç tedavisi ile devam edecek göz,tansiyon,kolestrol ve kalp için 2 yıllık rapor verildi ömür boyu ilaç alacak kemik erimesi guatr ameliyatı yapıldı yine ömür boyu ilaç tedavisi yaş 65+ bu durumda % kaç oranı rapor verilir

  87. Ali dedi ki:

   Benim sağ göz 7.25 soll goz 8.50 yüzde kaç rapor verirler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ameliyat ile çözülebilecek bir durum var ise engelli raporu alamazsınız.

  88. Adem dedi ki:

   Doğuştan kafatasında kemik büyümesi nedeniyle 2 yaşında ameliyat oldum kemik beyne baskı yapıyordu askerde heyet tarafından yapılan ölçümlerde kemikte azda olsa büyüme ve kafatasında 25cm kare ameliyat var diye 6 ay üzerine heyet raporu ile elverişsiz diye ayırdilar aşırı zorlanmalarda başimda ağrı oluyor özür oranım ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlikteki elverişsizlik şartları ile engelli şartları farklılık arz etmektedir. Verdiğiniz bilgilere göre % 40 tan daha düşük bir oran çıkacağınız düşünüyoruz.

  89. Osman dedi ki:

   Merhabalar ben osman. Size bir konuda danışmak istiyorum.4 senedir tansiyon ilacı kullanıyorum.ve 4senedir anksiyete tedavisi görüyorum ve ilaç kullanıyorum.Gozlerimin biri 9 numara ve 3 astimat diğer gözüm 3 ve 2 astimat. Buna göre engelli raporu alabilir miyim ve yüzde kaç alabilirim ?? Teşekkürler

  90. Cemile dedi ki:

   Retinitus pigmentosa hastasıyım. Görme alanım Epeyce dar. Aynı zamanda bel fıtığı başlangıcım var. 2 ay öncesine kadar antidepresan kullanıyordum bıraktım. Sizce oran kaç olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doktor yorumlarına göre değişir ama verdiğiniz bilgilere göre % 40 ın altında çıkacağını düşünüyoruz.

  91. Ibrahim Yurt dedi ki:

   Gözümdende heyete girdim göz doktoru sağ gözünle iş yapamazsın dedi sol gözün iyi dedi zaten sol gözüm iyi sağ gözüm görmüyor sonuçlarını bekliyorum kulaklarımda ki ve gözümdeki engel oranım yeterli olurmu sizce yardımcı olurmusunuz.

   1. Ibrahim Yurt dedi ki:

    Acaba neden cevap vermediniz.

  92. Teliz dedi ki:

   Merhaba ben doğuştan het iki ayağım da kalça çıkıklıgı vardı ve sağ ayağım 2 platin takılarak düzeltildi sol ayağım kısaydı 4 ay önce kalça kemiği çürümüş teşhisi konularak total kalça protezi takıldı engelli raporu alsam ortalama kaç oran alabilirim sizce

  93. Yeter dedi ki:

   Hastamız. Açık kalp ameliyat oldu 3 damar değişti şu an 3 tane stent ı var şeker haftası sağ gözü katarak ameliyat ı sonucu görmüyor sol göz çok az görüyor kalp kapakları çalışmıyor ciğerlere Kacak oluyor sol bacak kılcal damarara iğne den zarar gördü aksama var sağ kulak iki kez ameliyat oldu sonuç kanserli hücre acaba sağlık kurulu bize kaç puan verir

   1. Yeter dedi ki:

    Hasta 78 yaşında

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre %60 ın üzerinde rapor çıkar.

  94. Baran dedi ki:

   Hocam kolay gelsin. Babam 25 yıldır diyabet hastası son bir yıldır böbrek yetmezliği var ve buna bağlı olarak görme bozukluğu son aşamaya gelmiş durumda yüzde kaç rapor alabilir. Teşekkür ederim.

  95. Yunus dezmoid tumor dedi ki:

   Mrhb. Agresif dezmoid tumorden bir yilda. 6 ay arayla ayni yerden iki ameliyat oldum akciger ve sirt duvarinda lezyona bagli 2.3.4.5. Kostalari ve akcigerin bir kismini aldilar.isin tedavisi aliyorum suanda ve renk korlugu ayrica iki ameliyata bagli sag goGus kisminda. His gaybi var yuzde kac alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre süreli olarak % 40 ın üzerinde rapor çıkabilir. Ancak tabiki heyet doktorların yorumları farklı olabilir. Kesin olarak cevap verebilmemiz mümkün değil.

  96. Ibrahim Yurt dedi ki:

   Saf ses ortalaması solsağ42 48 konuşma alma eşiği solsağ35 40 konuşma ayırt etme solsağ88 88 en rahat ses yüksekliği sol sağ 85 80 tedirginedicises100 acaba yüzde kaç engel oranı alırım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre engellilik oranının %40 ın altında çıakcağını düşünüyoruz. Ancak kesin sonuç tabiki heyet sonrası doktor yorumları ile ortaya çıkacaktır. Biz takdir edersiniz ki mevzuat ile ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz. Net bir bilgi vermem mümkün değil.

  97. Ozcan kose dedi ki:

   Selamun aleykum sol kolum dirsekten kirik ve kısa sağ bas parmagim parçalandı düzeldi ama fiziksel görüntü kaldı göz tansiyonum var her 2 gözde tansiyon 30 uzağı göremiyorum 2.5 gözlük kullanıyorum kaşık fıtığı ameliyatı oldum 1980 doğumluyum 1996 ise giriş 6100 prim var engelli raporu alabilirmiyim

  98. ızzet dedi ki:

   boyun fitigi ameliyati oldum.belde 2 bölgede fıtık var.şartta minimal skolyoz mevcut.tek kulak %70oraninda işitme kaybı veburunda nefes almamı etkiler derecede deviasyon.tahmini oran ne olur.

  99. Murat dedi ki:

   odyoloji raporuna göre saf ses ortamı hava sağ:45/c32 sol:47
   konuşmayı alma eşiği çift/hop:35 sağ:40 sol:45
   konuşmayı ayırt etme çift/hop:75 sağ:80db sol:85db
   bu duruma göre alabileceğim engel oranı nedir Teşekkürler

  100. Melda dedi ki:

   Mrb ben teyzem adına yazıyorum durumuna çok üzülüyorum onun için bişeyler yapmak istediğimden size danışıyorum.teyzem doğuştan sağ ve sol kalça çıkıklığı var aynı zamanda düz tabanlık şikayeti var.çekilen mr da 7mmlik bir kitlede görülüyor omurga üzerinde fazla yürüyemiyor ağrılarından dolayı ayakta çalışamıyor.engelli raporu alma oranı ne olur cevaplarsanız sevinirim.

  101. Kemal KARAKURT dedi ki:

   Merhaba..

   Benim sağ gözüm tamamen görmüyor, sol gözümde %40 görmüyor.. sizce % kac rapor alirim..

   ilginiz icin teşekkürler..

  102. Yalçın dedi ki:

   Hocam benim babamin gözleri ileri derece bileteral miyop nistagmis 20 derece 2002 de alınmış bi raporu var %100 ve sürekli ancak biz bunu otv için kullanamıyoruz güncelleme gerekiyormuş yeni çıkan yasalara göre bu raporu alamaz diyorlar bide 2008 de beyin kanaması geçirdi sağ taraf biraz felçli ve sürekli bas ağrısı var rapor orani ne olur acaba

  103. SERKAN dedi ki:

   merhaba;
   ben küçük yaşlardan beri
   bademcik
   apantist
   böbrekte taş (taş alındı)
   dalag alındı (kist den dolayı) amaliyatlar oran değiştiriyor mu
   son olarak da akdeniz anemesi teşhisi konuldu günde 3 defa kolsin kullanıyorum
   sınav için rapor alabilirmiyim

  104. Caner dedi ki:

   İyi günler ;
   Biz
   Kardiyoloji den %44
   Beyin cerrahi den %40
   Nöroloji den %30
   Fizik tedavi den de % 30 engelli yüzde oranları
   Aldık da

   Bu ötv indirimi için en az %90 isteniyor

   Acaba bu oranlar la bu şartı sağlayabilir Miyiz
   Hesaplanmsı nasıl yapılıyor ?
   Teşekkürler …

  105. selim ileri dedi ki:

   intraserebral (beyin kanaması)geçirdim .sol tarafıma felç vurdu iki yıllık.raporlu hipertansiyon hastasıyım.Tedavilerden sonra yalnız yürüyebiliyorum merdiven ve yokuş çıkarken zorlanıyorumSol kolumdan biri tutsa hisset miyorum.tansiyon 15 olursa hastalık nüksetmemesi için dil altı almak zorundayım efor yapmamalıyım .Engelli raporu alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre engellilik oranınız % 40 ın üzerinde cıkacaktır.

  106. Eser Gen dedi ki:

   Merhabalar. Sol elimde kısa ve yapışık parmaklılık mevcut ve sol kulağım %0 işitmekte. Engel oranı hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oran tam olarak hesaplamamız mümkün değil ancak engelli sınırı olan % 40 ın üzerinde rapor çıkacaktır.

    1. ZEYNEP BALCAN dedi ki:

     MERHABA ,
     BENİM ANNEANNEM 2 SENE ÖNCE FELÇ GEÇİRDİ VE BU AY BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ,TUVALET VE YEMEK İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR
     BİLİNCİ YERİNDE 92 YAŞINDA ,DEVLET HASTANESİNDE YÜZDE KAÇ ORANINDA RAPOR ALABİLİRİZ ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba;

      Yüzde 90 nın üstünde engelli olarak tanımlanabilecektir.

  107. ADİL DURHAT dedi ki:

   Kalp hastasıyım Doktor HT-KLAS 2 – 20, ARİTMİ KLAS 2 – 20 YAZDI ENGEL ORANIM KAÇ OLUR

  108. filiz küçüktülü dedi ki:

   sarı nokta hastasıyım %80 görme kaybım var 25yıldır troit hastasıyım araç almak için engelli raporu alabilir miyim ?

  109. Tarık Buğra dedi ki:

   sol böbreğim alınmış Tek böreğim Var yüzde kaç Rapor hakkım vardır ?

  110. muhammet dedi ki:

   merhaba ;
   ben üç yıl önce kısmi felç geçirdim tedavi esnasında kortizon kullanıldı kortizon bende olumsuz yan etkilere neden oldu kemik erimesi(t-3,2) şeker (açlık değeri 160) kireçlenme ve koletrolumün yükselmesine neden oldu.iki yıldır tedavi oluyorum ama hiçbirinde iyileşme olmadı.daha öncedende belimde fıtık boyunda fıtık sol göğsümde sıkışma zaman zaman şidettli baş ağrısı sıkıntılarım var son dönemlerde yaşadığım sıkıntılardan dolayıda psikolojik olarakda etkilendim sanki heran belimdeki rahatsızlıktan dolayı kilitleneceğim hissi oluştu. bu rahatsızlıklarım doğrultusunda herhangi bir rapor alabilirmiyim.

  111. yasemin dedi ki:

   sağ kulağımda delik var, sağ gözüm uzağı seçemiyor ve kayma var, tiroit hastasıyım 20 yıldır ve ömür boyu kullanmam gereken tiroit ilacı kullanıyorum, hipertansiyon var engelli raporu alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre rahat bir şekilde iş yapmanızı engelleyecek bir durum söz konusu ancam tabi bunun kararını hastanelerdeki heyet belirliyor. İki hatanenin verdiği raporlar bile birbirini tutmazken bu durumda net bir şey söyleyebilmemiz mümkün değil.

  112. ibrahim dedi ki:

   obsesif kompülsif bozukluk%30 kardiyovasküler sistem 30+25+50 uyku apne sendromu(orta şiddette) %10 toplamda özür oranım ne olur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyete girdiniz mi rapor oranlarınız nedir ? 30+25+50 nedir.

  113. muhammed taptal dedi ki:

   kalbimde asd kapatıldı, kalp kapağımda kalınlaşma var, kalbimdeki aort kapağı 2 tane olduğu söylendi ve burnumda çatlak var, gözümde 0.7 miyopluk var gözlük kullanıyorum acaba engelli raporu almak için başvuru yapsam yüzde kaç verirler

  114. ahat dedi ki:

   merhabalar iki gözümde de görme kaybı var sol yoğun bi şekilde. iki gözde de göz hastalığı olan keratakonus hastalığı var. askerlikten muaf oldum engelli raporu alabilir miyim. engelli raporunu ekpss ye girmek için ve çalıştığım özel şirkette vergiden muaf olmak için almak istiyorum… saygılar

  115. saim özdemir dedi ki:

   merhabala 2014 te kolon ca dan ameliyat oldum 32 cm sini aldılar ,metastaz yok ,orta derece ağrılarım var ayrıca 23 yıllık tip 2 diabetim var regüle değil insülin ve oral ilaç alı yorum göz komplikasyonu(retinopati) var ayakta nöropati ,hipertansiyonum var,lipit metabolizması bzuk ancak ilaçla regüle .sırtta,boyunda skolyoz başlamış,yaş 54,orta derece depresyon .hafif işitme kaybı
   ve hafif astım bu durumdan ne çıkar yardımınız için teşekkürler

  116. . dedi ki:

   SAĞ KULAK 60 DSBL SOL KULAK 70DSBL KONUŞMA BOZUKLUĞU DA VAR %40 RAPOR ALABİLİRMİYİZ ÇUCUK 4.5 YAŞINDA

  117. demet tuyan dedi ki:

   merhaba

   10 senedir psikoloji tedavi görüyorum 10 yıldır ilaç kullanıyorum bayilmalarim oluyor ve sağ bacak ve sağ el kasılma ve titreme m var isten çıkarıl dim bu yüzden çalışamıyorum omuriliği m de sağ ve sol tarafta eğrilir var engelli raporu verirler mi % kaç verirler sizce.

  118. Koray Ceylan dedi ki:

   Merhabalar 04.2008 sigorta girisim var 2016 da %50engelli raporum var 700 is gunu sigortam var nezaman emekli olurum kac is gunu calismam gerekiyor .

  119. Melis dedi ki:

   Merhaba,

   böbreklerimden biri doğuştan yok, peritonit ameliyatı geçirdim tüplerim alındı ve astım hastasıyım. Kurula girsem oran kaç çıkar bilgi verir misiniz ?

  120. Ali ok dedi ki:

   Ankilozan spondilit veromaatoid artrit teshislerim var 30 senedir cekiyorum bu hastaligj heyet icin muayeneye girdim romatoloji ve fizikten romatolojj ne yazdi bilmiyorum fizik doktoru %15%12%12%12%5%5 olarak 6 tane oranyazdi bunu nasil yorumlamam gerekir

  121. Dmla dedi ki:

   Epilepsim var son 6 ayda 1 ağır nobet 100lerce kısa nobet geçirdim ayni zamanda bipolar teşhisim var ve astımım var oram kac olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Damla Hanım,

    Epilepsi için verilen oranlar: (Uygun ve yeterli tedavi altında)

    1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5
    2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15
    3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
    a)Seyrek:% 20
    b) Sık:% 40
    4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65
    5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90

  122. Yusuf dedi ki:

   Cümleten Selamü Aleyküm.
   21 yaşındayım 96/3 askerdim Mayıs ın 6 sında izine geldim . 13 mayısta büyük bir trafik kazası geçirdim aracı kullanan adam 180 promillü alkollüymüş . Yanındaki kadın öldü Allah rahmet eylesin . Ben motor kullanıyordum bana çarpıyor ben sağ tarafa yıkılmışım beni büyük bir beyin ameliyatı yapmışlar .7 gün yoğun bakımda yatmışım 14 gün hastanede beyin zarı kesilmiş kırılan kemikten dolayı ondan sonra kafamdaki kemiği 2 ay karnımda durdu ve tekrar ameliyata girdim . Sonra kemik kafama yerleştirildiğinde çökük kaldı eskisi gibi olmadı ve alnımda ameliyat izleri var . Koku alamıyorum ayaktada fazla duramıyorum engel durumumun % kaç orandır yardımcı olabilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yusuf Bey merhaba,

    Ortopedi nin ve Nöroloji nin vereceği rapor etkili olur. Ancak Kesin bir oran verebilmemiz mümkün değil.

    1. Yusuf dedi ki:

     Peki bu durumları biliyorsunuz %kaç uygundur yardımcı olabilir misiniz

   2. Merdan dedi ki:

    Yusuf bey merhabalar, bana ulaşabilirseniz size yardımcı olabilirim.
    NUMARAM: 0506 028 72 81 ( Merdan Kiyağ )

  123. ANIL ACAR dedi ki:

   merhabalar ben 18 yaşında atrofik böbrek ve hipermetrop hastasıyım ayrıca skolyozum olduğundan atlamam koşmam vs. yasak bu sebepten bir çok sportif şeylerden uzak kalıyorum bunların yanında epilepsi hastasıyım ve 600 mg tegretol kullanıyorum ama doktorum 800 e çıkaracağını söyledi öğrenciyim epilepsi ve ilaçlar bana unutkanlık yaparak zorluk çıkarıyor ayrıca psikolojik tedavi de aldm geçmişte şimdi de devam ediyorum.sesleri işitebiliyorum ama yapılan odyometri testinde işitme engeli olduğum çıktı ve işitme cihazı raporu verildi.burnumda da deviasyon ameliyatın geçirdim ama hala mevcut nefes almakta zorlanıyorum biraz sizce engelli raporu alabilir miyim annemin %45 raporu var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Epilepsi için verilen oranlar: (Uygun ve yeterli tedavi altında)

    1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5
    2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15
    3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
    a)Seyrek:% 20
    b) Sık:% 40
    4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65
    5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90

    yukarıdaki belirtilere göre epilepsi hastalığınızın oranını bulabilirsiniz. Diğerleri de orana etki eder ama en büyük oran epilepsi için verilir.

    1. ANIL ACAR dedi ki:

     peki %40 oranı geçebilir miyim yani engelli raporu almaya hak kazanabilir miyim tüm rahatsızlıklarımla ?

  124. Ayşe dedi ki:

   Selam yüzde 20 şekerden rapor aldım.Fakat boynumda ve belimde fıtık düzleşme birde 2 adet plak var.Gözlük kullanıyorum.sağ dizimde geçmeyen hafif uyuşukluk iki elimde geçmeyen his kaybı var.Heyete girdim ve sadece şekerden verdiler diğerlerinden vermediler gerçekten yüzdelik verilmiyormu bu rahatsızlıklara

  125. Ahmet dedi ki:

   Hocam eşim pisikolijiden 25 gastrolişik rahatsızlığından dolayı 25 ve endokrinden 10 rapor aldı.Buna göre eşimin raporu kaç olur.

  126. Yeliz dedi ki:

   %10kalp,%12 göz,%38 ortopedi,%20 dahiliye,%40 nefroloji,%40göğüs hastalıkları sonucu ne olur yaşı 62 sağ ayak bilekten kesildi şekerden dolayı.teşekkürler

  127. Ali dedi ki:

   Hocam bende ileri düzeyde miyop var %90 görme kaynım var açaba heyet raporu ne kadar alırım

  128. Mesut Kıslar dedi ki:

   Merhabalar2.5 yıl önce bradikardiden yogun bakimda yattim Kalp piline gerek kalmadı ritim bozukluğundan taburcu oldum .1yil önce pulmoner emboli den 18 gün hastanede yattım .sağ kolumdan 2012 yilinda braceal pleksus teshisi ile 30 gun fizik tedVi gordum hala his kaybim var ve agrilarim devam ediyor Tekrarlayan migren ataklarim var ve ayni zamanda depresyon tedavisi goruyorum bunlardan heyete başvursam yüzde kaç rapor verilir.

  129. Ünal ERGENÇ dedi ki:

   Babam als hastası acaba yüzde kaç engelli raporu alabiliriz

  130. kudret dedi ki:

   Gözlerim bozuk olduğu için askerden muaf sayıldım engelli raporu alabilir miyim ? SAĞ GÖZ 7 MİYOP 0.75 ASTİGMAT SOL GÖZ 6.5 0.75 ASTİGMAT VAR yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kudret Bey merhaba,

    Askerlik muafiyeti ile engelli şartları farklılık gösterir. Gözlerinizdeki rahatsızlıklardan dolayı eğer görme kaybı yok ise engelli raporunuz % 40 ın altında çıkacaktır.

  131. Kenan dedi ki:

   Gözlerimde sol 8 ve sağ 8 derece miyop ve astigmat bozukluğu olduğu için askeriyeden muaf sayıldım engelli raporu alabiliyor muyum ?

  132. ayla dedi ki:

   merhabalar
   benim sol kolumun dirsekten omuza kadar kismi felç .kolumu kaldiramiyorum is yaparken sıkıntı olabiliyor . dirsekten aşağinda sıkıntı yok ..bunun yaninda psikolojik olarak cok sıkıntılarım var psikoloji bozukluklarım çocukluktan bu yana var suan 27 yaşındayım 2 tane çocuğum var 1.si 6 aylik digeri 4 yaşında .. ev hanimiyim . bu şartlarda engelli maaşı alabiliyormuyum
   şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayla hanım merhaba,

    Engelli maaşı alabilmeniz için belirlenen sigorta primlerini sağlamanız ve en az %40 iş göremezlik raporu almanız gerekmektedir.

  133. Erdoğan dedi ki:

   Merhaba benim sol ayagim dogustan 2 cm daha kucuk ve ince yurumede sekerek yuruyorum sol bobregimde yerinde degil engelli oranim kac olur acaba

  134. Erdoğan dedi ki:

   Merhaba benim sol ayagim dogustan 2 cm daha yurumede sekerek yuruyorum sol bobregimde yerinde degil engelli oranim kac olur acaba

  135. Mehmet dedi ki:

   Merhaba
   Askerdeyken yaklaşık 5 ay boyunca psikolojik dengem bozulduğundan ilaç kullandım engelli raporu çıkabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet bey,

    Psikiyatri bölümleri bu konuda rapor verecektir. Ancak oranın %40 geçebileceğini düşünmemekteyiz.

  136. suleyman dedi ki:

   demans parkinson iltihaplı eklem romatizması ve kalça çıkığı 80 yaşında annem yaklaşık kaç oran alır kulaklarda işitme kaybı gözde katarakt ve hipertansiyondavar bunlar da puanlandırılır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Süleyman Bey merhaba,

    Tüm hastalıklar üzerinden puan verilmektedir. %40 ın üzerinde çıkabileceği kanaatindeyiz.

  137. Sertan dedi ki:

   Abdullah bey merhaba
   Sol gozumdeki rahatsızlık nedeniyle askerliğe elverişli değildir raporu aldım bende engellilik haklarından yararlanmak için ilk öncelikle bulugudum ilin devlet hast hanesine gittim aldigim sağlık teşhiste verilen oran %6 olarak belirtilmiş tir bu oran neyi ifade etmektedir neden düşük çıkmıştır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sertan Bey merhaba,

    Başka bir hastanede tekrar rapor için başvuru yapabilirsiniz. Askere elverişsiz olmanız ile engellilik kriterleri farklıdır.

  138. arif şarman dedi ki:

   kolay gelsin iyi çalışmalar 2001/12/07 tarihinde sgk girişim 5670 prim günüm mevcut %55 sakatlık indirimden yararlanıyorum 2020/12.7.de emeklilik için dilekçe vericem primim asgari ücret üzerinden ödeniyor bu ücreti bir üst baremden yada daha üst baremlerden ödesem emekli maşşımda artış olurmu yada mevcut asgari ücret üzerinden ödenirse ne kadar maaş alabilirim

  139. Fatih dedi ki:

   Merhsba hocam benim sag goz kaza gecirdim gormuyor sol goz ise -17 dejeneratif myopi acaba % kac oran cikar saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatih Bey Merhaba,

    Tek göz Kayıplarında % 30-40 arasında rapor veriyorlar Diğer gözünüz ile birlikte %40 ı geçecektir.

  140. hamide demircan dedi ki:

   özürlü maaşım gelmiyor ne zamandan beride geliyordu süreside dolmadı no oldunu söyleye bilirmisiniz

  141. Suphi Adalı dedi ki:

   Merhabalar, sağ ayağımdan yıllar önce osteo sarkom tedavisi görmüştüm ameliyat sonrası gelişen enfeksiyondada kas, sinir ve doku hasarı oluştu ayak bileğimi kullanamıyorum vede dizim 80 dereceye kadar büküle biliyor. Ayrıca epilepsi ilaçları kullanıyorum ama uzun zamandır (5 yıl ) ağır nöbet geçirmedim. Yaşım 42 bu bilgiler ışığında % ornım kaç olur. Yardım ederseniz sevinirim
   şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Suphi Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre Engelli raporunun % 40 ın üzerinde çıkacağını düşünüyoruz.

    1. Ozlem dedi ki:

     Merhaba bebeğim akciğer hastası çocuk göğüs %25 çocuk gelişim %25 vermiş sonuç ne olur

  142. mehmet çetin dedi ki:

   merhaba gözlerimde miyop VO 0.9 VO 0.8 (-8.00) ile miyopastıgmat+amblıyopi var retinis pıgmentosa (gece körlüğü) ayrıca görme alanı daralması var yüzde kaç rapor alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 40 ın üzerinde rapor alırsınız. Bu durumda erken emeklilik için hak sağlar.

  143. Miray dedi ki:

   Cift tarafli dogustan kalca cikik ve belimde kayma var pisikolojik olarakta panik atak dikkat dagilma asiri heyecan icin ilac kullaniyorum raporum kac olur acaba zor durumdayim ise giremiyorum rapor bas vurdum% 15 verdiler tekrar basvurmayi dusunuyorum sonuc ne olur acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor için her hastanede doktorların görüşüne göre farklı farklı oranlar çıkıyor. Ancak ikinci bir hastaneden rapor almanız faydalı olacaktır.

  144. merih kunter dedi ki:

   hocam merhaba, annem 20 sene önce düştü diz kapağı kıkırdak kırıldı yarısı alındı ,yaşı genç olduğu için protez için erken denildi, bu arada 4 ameliyat geçirdi dizinden.annem 48 yaşında ve 2016 yılında mide probleminden dolayı midenin %70 alındı..13 yaşında apandisit alınmış,2012 yılında safra kesesi alındı..2017 yılında dolikokolon teşhisiyle bağırsakların yarısından çoğu alındı..ayrıca hipotroid, boyun fıtığı,tenisçi dirseği,ellerde sinir sıkışması var ve astım hastası,ayrıca şeker sınırda.bu arada toplam 18 ameliyat geçirdi..şu anda çalışıyor ama çok zorlanıyor..annem için engelli raporu alabilirmiyiz..hangi branşlara başvuru yapmamız lazım…selamlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli raporu için tüm branşlardan heyet raporuna girin anlattıklarınıza göre iş göremezlik raporu verilecektir. Verilecek orana göre emeklilik hesaplayabiliriz.

  145. abdullah çekiç dedi ki:

   ve sağ elimde bende sağ elimi kullanıyorum

  146. Nebi dedi ki:

   Ben testis kanseri yaşadım. Sağ testis ameliyat ile alındı. Akciğer metastaz vardı. Akciğer içinde ameliyat oldum. 5 kür kemoterapi aldım ve sonrasında iki ayak tabanımda hala geçmeyen his kaybı ve kulağımda oluşan işitme kaybı bunların oranını bilmiyorum. Tabi yaşadığım psikolojik sorunlar ve sonrasında işimden olmam etkiledi. Engelli raporu başvurusu yapmam gerekir mi ve veya oran ne çıkar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nebi Bey merhaba,

    Oranın %40 ın üzerinde çıkacağını düşünüyoruz. Ayrı ayrı hastanelerde rapor sonuçları farklı çıkabiliyor. Heyet raporuna girmeden kesin bir şey söyleyebilmek zor.

  147. Furkan dedi ki:

   Benim kulağımın biri çok az duyuyor ikisindende ameliyat oldum engelli raporu alabilirniyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Furkan Bey merhaba,

    Engelli raporu verilebilir ancak %40 ı bulmayabilir. Tek kulağın tamamının duymaması dahi bazen %40 ı geçememektedir.

   2. Dilan dedi ki:

    Rapor alırsın aös Tek kulağın hiç duymasa bile % 32 alıyorsun diye duydum ama ameliyat olduğun için bu oran % 40 ‘ ı bulur mu bilinmez yinede dojtora sor

  148. Muhammet türk dedi ki:

   İyi çalışmalar benim sorum şu
   Böbrek nakli %70

   Üroloji %40 + %25

   Ortapedi %12

   Tansiyon %10. toplam oran %89 geldi üroloji yi %55 hesaplamislar bunun sebebi nedir ben ayrı ayrı hesaplıyorum %90 oluyor ama üroloji de bi karışıklık olduğunu düşünüyorum

  149. nalan dedi ki:

   proteinüri -görme ve işitme kaybı var ayrıca hipertansiyon tanısı var
   5 yıldır tedavi devam ediyor
   engelli raporu yüzde kaç olur

  150. İLHAN DÖNER dedi ki:

   Kalp Tansiyon ve Diyabet hastasıyım.60 yaşındayım.Engelli raporu alabilirmiyim.

   1. Yonetici dedi ki:

    İlhan bey merhaba,

    Öncelikle çok geçmiş olsun. Kalp tansiyon ve diyabet hastası olup ta engelli raporu alanlar mevcut. Sizin bir hastaneye gidip testlerden geçmeniz ve daha sonra Balthazard formülüne göre rapor oranınız çıkartılır.

    1. abdullah çekiç dedi ki:

     hocam 6 parmaklıyım engelli raporu alabilir miyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Abdullah bey merhaba,

      Heyet işlev durumuna göre değerlendirmektedir. Normal şartlarda tek elini kullanamamak en az %40 engelli raporunu sağlıyor.

      1. farettin yıldız dedi ki:

       sol tarafı tamamen felç yatalak altı bağlanıyo raporu 100 de kaç olur

  Sorunuzu Yazın