• Engelli Raporu Hesaplama 2018


  Fiziki ya da zihinsel bir engel durumu olan kişiler için bilindiği gibi uzmanlar tarafından sağlık raporu verilmektedir. Düzenlenen bu raporlar sayesinde, devlet tarafından verilen engelli maaşı imkanlarından faydalanılabiliyor ya da kişilerin engel durumlarından dolayı faydalanacağı bazı ayrıcalıklı haklardan faydalanma şansları bulunuyor. Ancak, kişilere verilecek engelli raporunda, engel durumunu gösteren belirli oranların istenen düzeyde olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; engelli maaşı almak için belirlenmiş olan engel durum oranı %40’tır. Eğer bu oran tamamlanıyorsa, kişiler başvuruda bulunabilir ve 3 ayda bir verilen engelli maaşından faydalanabilirler. Engelli raporu hesaplama işlemleri, rapor veren kurum tarafından hesaplanıyor olsa da, kişilerin kendi imkanları ile hesaplama yapmaları da mümkündür.

  Yapılacak olan engelli raporu hesaplama işlemlerinde, özellikle birden fazla engel durumu olan kişiler için büyük bir kolaylık bulunmaktadır. Hesaplama işlemlerinde tek bir formül kullanılmaktadır ve bu formül de Balthazard Formülü olarak bilinmektedir. Hem sizin yapacağınız basit hesaplamalarda hem de sağlık kurumlarının yapacağı resmi hesaplamalarda aynı formül kullanılmaktadır. Bu durum, mevzuatta da aynı şekilde belirtilmiştir.

  Engelli Raporu Nasıl Düzenlenir?

  Kişiler engel durumlarını gösteren sağlık raporunu almak için başvuruda bulundukları zaman, başvuru yapılan kurum tamamen mevzuat tarafından belirlenen kurallara göre rapor düzenleyecektir. Burada kişiler ilk olarak branş doktorlarına başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında, muayene sonuçları ve doktor yorumları rapora eklenecektir. Sonrasında ise mevzuatta belirlenen bazı durumlara göre hesaplama yapılmaktadır. Burada özürlülük ölçütü, özürlülük durumu sınıflandırması ve çıkan sonuçlar doğrultusunda değerlendirme yapılacaktır. Değerlendirmeler de Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yukarıda da belirtmiş olduğumuz Balthazard Formülü ise, en son aşamada yapılmaktadır. Bu formülün kullanılarak yapılacak hesaplamalarda, tek bir özür durumu dikkate alınmamaktadır. Eğer kişilerin tek bir özür durumu varsa, hesaplamaya gerek kalmadan branş doktorları tarafından bu durum belirlenecektir. Ancak, birden fazla özür durumunda, Balthazard Formülü çerçevesinde hesaplama yapılacaktır.

  Engellilik Oranı Hesaplama

  Engelli raporu hesaplama işlemlerini örnekler ile açıklamaya geçmeden önce ilgili kanunun 11. Maddesinde belirlenmiş olan hesaplama kurallarından söz etmemiz daha doğru olacaktır. İlgili kanunda hesaplamalar ile ilgili şu açıklamalar belirtilmektedir.

  • Birden fazla özür durumu olan kişiler için, her engel alanı için ayrı ayrı oransal tespitler yapılacak.
  • Oranlar üzerinden en yükseğinden başlanacak şekilde bir sıralama yapılacaktır.
  • Engel oranları arasında birinci sırada yer alan oran, tüm vücut fonksiyonunun tamamını gösteren oran olarak kabul edilen %100’den çıkarılacaktır.
  • Yapılacak olan çıkarma işleminden sonra çıkan sonuç, sıralamada ikinci gelen özür oranı ile çarpılmalıdır. İşlem sonrasında çarpımın 100’e bölünmesi ile ortaya çıkan sonuç, en yüksek engel oranına eklenir ve böylece birinci ile ikinci engel durumundan dolayı ortaya çıkacak yeni engel durumu hesaplanmış olur.
  • Eğer engel durumu iki değil de daha fazlaysa, bu durumda daha farklı bir hesaplama yapılacaktır. Burada, birinci ve ikinci özür durumundan dolayı belirlenen oran ilk sıraya, üçüncü engel oranı ise ikinci bir oran olarak ele alınır ve bir önceki maddede olduğu gibi yeni bir hesaplama işlemi yapılır. Kullanılacak olan formül yine aynıdır.
  • Eğer engellilik durumu olan ve hesaplaması yapılacak olan kişinin yaşı 60 ve üzerinde ise, bu durumda hesaplanmış olan engellilik oranına, kullanılacak Balthazard Formülü ile %10 ekleme yapılacaktır. 60 yaşın üzerindeki kişilere eklenen bu oran, yaş ve iyileşme durumu göz önünde bulundurularak %10 şeklinde belirlenmiş ve engel durumunu arttırıcı bir neden olarak kabul edilmiştir.

  Engel durumuna göre hesaplama yapacak olan kişilerin kullanacağı formül, bu formülün nasıl uygulanacağı ve 60 yaş üzerindeki kişilerde nasıl bir hesaplama yapılacağı bu şekildedir.

  Engelli Raporu Hesaplama Örnekleri

  Engelli raporu hesaplama işlemlerinde kullanılacak matematiksel formüller ve uygulanma şekilleri yukarıdaki gibidir. Burada belirttiğimiz formülleri biraz daha açacak olursak, varsayılan engel durumlarına göre hesaplamamız şu şekilde olacaktır.

  • İlk olarak iki farklı engel durumunun söz konusu olduğu bir hesaplama yapalım. Buna göre, kişilerin gözlerinde %50, işitmesinde de %14’lük bir engel durumu olduğunu varsayalım. Buna göre, yapacağımız hesaplamada, engel oranı en yüksek olan %50’yi ele alarak başlayalım. Sağlık durumu olan %100’den en yüksek engel durumu olan %50’yi çıkarılım. (100-50=50). Bu oran, formül gereği ikinci engel durumu ile çarpılacaktır. (50×14=700). Çıkan sonucun % karşılığını almamız gerektiğinden dolayı (700/100=7) işlemini yaparız. Buna göre, (%7+%50=%57) her iki engel durumu için toplam engel oranı %57’dir.
  • Üç engel durumu için hesaplama yaptığımızda %8 ortopedik, %40 işitsel ve %20 psikolojik engel durumu ele alalım. Buna göre en yüksek engel durumu olan %40, %100’den çıkarılır ve sonuç %60 olur. Bu sonucu ikinci en yüksek oran ile çarparız ve sonucu (60×20=1200) olarak buluruz. Sonucun yüzdelik karşılığı %12’dir. Son olarak, en yüksek engel durumu olan %40 ile çıkan bu sonucu toplayarak engelli raporu hesaplama işlemini sonlandırabiliriz. Buna göre sonuç %62 olacaktır.


  tıkla sorunu sor

  Engelli Raporu Hesaplama 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Dmla dedi ki:

   Epilepsim var son 6 ayda 1 ağır nobet 100lerce kısa nobet geçirdim ayni zamanda bipolar teşhisim var ve astımım var oram kac olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Damla Hanım,

    Epilepsi için verilen oranlar: (Uygun ve yeterli tedavi altında)

    1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5
    2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15
    3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
    a)Seyrek:% 20
    b) Sık:% 40
    4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65
    5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90

  2. Yusuf dedi ki:

   Cümleten Selamü Aleyküm.
   21 yaşındayım 96/3 askerdim Mayıs ın 6 sında izine geldim . 13 mayısta büyük bir trafik kazası geçirdim aracı kullanan adam 180 promillü alkollüymüş . Yanındaki kadın öldü Allah rahmet eylesin . Ben motor kullanıyordum bana çarpıyor ben sağ tarafa yıkılmışım beni büyük bir beyin ameliyatı yapmışlar .7 gün yoğun bakımda yatmışım 14 gün hastanede beyin zarı kesilmiş kırılan kemikten dolayı ondan sonra kafamdaki kemiği 2 ay karnımda durdu ve tekrar ameliyata girdim . Sonra kemik kafama yerleştirildiğinde çökük kaldı eskisi gibi olmadı ve alnımda ameliyat izleri var . Koku alamıyorum ayaktada fazla duramıyorum engel durumumun % kaç orandır yardımcı olabilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yusuf Bey merhaba,

    Ortopedi nin ve Nöroloji nin vereceği rapor etkili olur. Ancak Kesin bir oran verebilmemiz mümkün değil.

    1. Yusuf dedi ki:

     Peki bu durumları biliyorsunuz %kaç uygundur yardımcı olabilir misiniz

  3. ANIL ACAR dedi ki:

   merhabalar ben 18 yaşında atrofik böbrek ve hipermetrop hastasıyım ayrıca skolyozum olduğundan atlamam koşmam vs. yasak bu sebepten bir çok sportif şeylerden uzak kalıyorum bunların yanında epilepsi hastasıyım ve 600 mg tegretol kullanıyorum ama doktorum 800 e çıkaracağını söyledi öğrenciyim epilepsi ve ilaçlar bana unutkanlık yaparak zorluk çıkarıyor ayrıca psikolojik tedavi de aldm geçmişte şimdi de devam ediyorum.sesleri işitebiliyorum ama yapılan odyometri testinde işitme engeli olduğum çıktı ve işitme cihazı raporu verildi.burnumda da deviasyon ameliyatın geçirdim ama hala mevcut nefes almakta zorlanıyorum biraz sizce engelli raporu alabilir miyim annemin %45 raporu var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Epilepsi için verilen oranlar: (Uygun ve yeterli tedavi altında)

    1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5
    2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15
    3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
    a)Seyrek:% 20
    b) Sık:% 40
    4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65
    5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90

    yukarıdaki belirtilere göre epilepsi hastalığınızın oranını bulabilirsiniz. Diğerleri de orana etki eder ama en büyük oran epilepsi için verilir.

    1. ANIL ACAR dedi ki:

     peki %40 oranı geçebilir miyim yani engelli raporu almaya hak kazanabilir miyim tüm rahatsızlıklarımla ?

  4. kudret dedi ki:

   Gözlerim bozuk olduğu için askerden muaf sayıldım engelli raporu alabilir miyim ? SAĞ GÖZ 7 MİYOP 0.75 ASTİGMAT SOL GÖZ 6.5 0.75 ASTİGMAT VAR yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kudret Bey merhaba,

    Askerlik muafiyeti ile engelli şartları farklılık gösterir. Gözlerinizdeki rahatsızlıklardan dolayı eğer görme kaybı yok ise engelli raporunuz % 40 ın altında çıkacaktır.

  5. Kenan dedi ki:

   Gözlerimde sol 8 ve sağ 8 derece miyop ve astigmat bozukluğu olduğu için askeriyeden muaf sayıldım engelli raporu alabiliyor muyum ?

  6. ayla dedi ki:

   merhabalar
   benim sol kolumun dirsekten omuza kadar kismi felç .kolumu kaldiramiyorum is yaparken sıkıntı olabiliyor . dirsekten aşağinda sıkıntı yok ..bunun yaninda psikolojik olarak cok sıkıntılarım var psikoloji bozukluklarım çocukluktan bu yana var suan 27 yaşındayım 2 tane çocuğum var 1.si 6 aylik digeri 4 yaşında .. ev hanimiyim . bu şartlarda engelli maaşı alabiliyormuyum
   şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayla hanım merhaba,

    Engelli maaşı alabilmeniz için belirlenen sigorta primlerini sağlamanız ve en az %40 iş göremezlik raporu almanız gerekmektedir.

  7. Mehmet dedi ki:

   Merhaba
   Askerdeyken yaklaşık 5 ay boyunca psikolojik dengem bozulduğundan ilaç kullandım engelli raporu çıkabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet bey,

    Psikiyatri bölümleri bu konuda rapor verecektir. Ancak oranın %40 geçebileceğini düşünmemekteyiz.

  8. suleyman dedi ki:

   demans parkinson iltihaplı eklem romatizması ve kalça çıkığı 80 yaşında annem yaklaşık kaç oran alır kulaklarda işitme kaybı gözde katarakt ve hipertansiyondavar bunlar da puanlandırılır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Süleyman Bey merhaba,

    Tüm hastalıklar üzerinden puan verilmektedir. %40 ın üzerinde çıkabileceği kanaatindeyiz.

  9. Sertan dedi ki:

   Abdullah bey merhaba
   Sol gozumdeki rahatsızlık nedeniyle askerliğe elverişli değildir raporu aldım bende engellilik haklarından yararlanmak için ilk öncelikle bulugudum ilin devlet hast hanesine gittim aldigim sağlık teşhiste verilen oran %6 olarak belirtilmiş tir bu oran neyi ifade etmektedir neden düşük çıkmıştır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sertan Bey merhaba,

    Başka bir hastanede tekrar rapor için başvuru yapabilirsiniz. Askere elverişsiz olmanız ile engellilik kriterleri farklıdır.

  10. arif şarman dedi ki:

   kolay gelsin iyi çalışmalar 2001/12/07 tarihinde sgk girişim 5670 prim günüm mevcut %55 sakatlık indirimden yararlanıyorum 2020/12.7.de emeklilik için dilekçe vericem primim asgari ücret üzerinden ödeniyor bu ücreti bir üst baremden yada daha üst baremlerden ödesem emekli maşşımda artış olurmu yada mevcut asgari ücret üzerinden ödenirse ne kadar maaş alabilirim

  11. Fatih dedi ki:

   Merhsba hocam benim sag goz kaza gecirdim gormuyor sol goz ise -17 dejeneratif myopi acaba % kac oran cikar saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatih Bey Merhaba,

    Tek göz Kayıplarında % 30-40 arasında rapor veriyorlar Diğer gözünüz ile birlikte %40 ı geçecektir.

  12. Suphi Adalı dedi ki:

   Merhabalar, sağ ayağımdan yıllar önce osteo sarkom tedavisi görmüştüm ameliyat sonrası gelişen enfeksiyondada kas, sinir ve doku hasarı oluştu ayak bileğimi kullanamıyorum vede dizim 80 dereceye kadar büküle biliyor. Ayrıca epilepsi ilaçları kullanıyorum ama uzun zamandır (5 yıl ) ağır nöbet geçirmedim. Yaşım 42 bu bilgiler ışığında % ornım kaç olur. Yardım ederseniz sevinirim
   şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Suphi Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre Engelli raporunun % 40 ın üzerinde çıkacağını düşünüyoruz.

  13. mehmet çetin dedi ki:

   merhaba gözlerimde miyop VO 0.9 VO 0.8 (-8.00) ile miyopastıgmat+amblıyopi var retinis pıgmentosa (gece körlüğü) ayrıca görme alanı daralması var yüzde kaç rapor alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 40 ın üzerinde rapor alırsınız. Bu durumda erken emeklilik için hak sağlar.

  14. Miray dedi ki:

   Cift tarafli dogustan kalca cikik ve belimde kayma var pisikolojik olarakta panik atak dikkat dagilma asiri heyecan icin ilac kullaniyorum raporum kac olur acaba zor durumdayim ise giremiyorum rapor bas vurdum% 15 verdiler tekrar basvurmayi dusunuyorum sonuc ne olur acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor için her hastanede doktorların görüşüne göre farklı farklı oranlar çıkıyor. Ancak ikinci bir hastaneden rapor almanız faydalı olacaktır.

  15. merih kunter dedi ki:

   hocam merhaba, annem 20 sene önce düştü diz kapağı kıkırdak kırıldı yarısı alındı ,yaşı genç olduğu için protez için erken denildi, bu arada 4 ameliyat geçirdi dizinden.annem 48 yaşında ve 2016 yılında mide probleminden dolayı midenin %70 alındı..13 yaşında apandisit alınmış,2012 yılında safra kesesi alındı..2017 yılında dolikokolon teşhisiyle bağırsakların yarısından çoğu alındı..ayrıca hipotroid, boyun fıtığı,tenisçi dirseği,ellerde sinir sıkışması var ve astım hastası,ayrıca şeker sınırda.bu arada toplam 18 ameliyat geçirdi..şu anda çalışıyor ama çok zorlanıyor..annem için engelli raporu alabilirmiyiz..hangi branşlara başvuru yapmamız lazım…selamlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli raporu için tüm branşlardan heyet raporuna girin anlattıklarınıza göre iş göremezlik raporu verilecektir. Verilecek orana göre emeklilik hesaplayabiliriz.

  16. abdullah çekiç dedi ki:

   ve sağ elimde bende sağ elimi kullanıyorum

  17. Nebi dedi ki:

   Ben testis kanseri yaşadım. Sağ testis ameliyat ile alındı. Akciğer metastaz vardı. Akciğer içinde ameliyat oldum. 5 kür kemoterapi aldım ve sonrasında iki ayak tabanımda hala geçmeyen his kaybı ve kulağımda oluşan işitme kaybı bunların oranını bilmiyorum. Tabi yaşadığım psikolojik sorunlar ve sonrasında işimden olmam etkiledi. Engelli raporu başvurusu yapmam gerekir mi ve veya oran ne çıkar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nebi Bey merhaba,

    Oranın %40 ın üzerinde çıkacağını düşünüyoruz. Ayrı ayrı hastanelerde rapor sonuçları farklı çıkabiliyor. Heyet raporuna girmeden kesin bir şey söyleyebilmek zor.

  18. Furkan dedi ki:

   Benim kulağımın biri çok az duyuyor ikisindende ameliyat oldum engelli raporu alabilirniyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Furkan Bey merhaba,

    Engelli raporu verilebilir ancak %40 ı bulmayabilir. Tek kulağın tamamının duymaması dahi bazen %40 ı geçememektedir.

  19. İLHAN DÖNER dedi ki:

   Kalp Tansiyon ve Diyabet hastasıyım.60 yaşındayım.Engelli raporu alabilirmiyim.

   1. Yonetici dedi ki:

    İlhan bey merhaba,

    Öncelikle çok geçmiş olsun. Kalp tansiyon ve diyabet hastası olup ta engelli raporu alanlar mevcut. Sizin bir hastaneye gidip testlerden geçmeniz ve daha sonra Balthazard formülüne göre rapor oranınız çıkartılır.

    1. abdullah çekiç dedi ki:

     hocam 6 parmaklıyım engelli raporu alabilir miyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Abdullah bey merhaba,

      Heyet işlev durumuna göre değerlendirmektedir. Normal şartlarda tek elini kullanamamak en az %40 engelli raporunu sağlıyor.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.