• Engelli Raporu Hesaplama 2018


  Fiziki ya da zihinsel bir engel durumu olan kişiler için bilindiği gibi uzmanlar tarafından sağlık raporu verilmektedir. Düzenlenen bu raporlar sayesinde, devlet tarafından verilen engelli maaşı imkanlarından faydalanılabiliyor ya da kişilerin engel durumlarından dolayı faydalanacağı bazı ayrıcalıklı haklardan faydalanma şansları bulunuyor. Ancak, kişilere verilecek engelli raporunda, engel durumunu gösteren belirli oranların istenen düzeyde olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; engelli maaşı almak için belirlenmiş olan engel durum oranı %40’tır. Eğer bu oran tamamlanıyorsa, kişiler başvuruda bulunabilir ve 3 ayda bir verilen engelli maaşından faydalanabilirler. Engelli raporu hesaplama işlemleri, rapor veren kurum tarafından hesaplanıyor olsa da, kişilerin kendi imkanları ile hesaplama yapmaları da mümkündür.


  Yapılacak olan engelli raporu hesaplama işlemlerinde, özellikle birden fazla engel durumu olan kişiler için büyük bir kolaylık bulunmaktadır. Hesaplama işlemlerinde tek bir formül kullanılmaktadır ve bu formül de Balthazard Formülü olarak bilinmektedir. Hem sizin yapacağınız basit hesaplamalarda hem de sağlık kurumlarının yapacağı resmi hesaplamalarda aynı formül kullanılmaktadır. Bu durum, mevzuatta da aynı şekilde belirtilmiştir.

  Engelli Raporu Nasıl Düzenlenir?

  Kişiler engel durumlarını gösteren sağlık raporunu almak için başvuruda bulundukları zaman, başvuru yapılan kurum tamamen mevzuat tarafından belirlenen kurallara göre rapor düzenleyecektir. Burada kişiler ilk olarak branş doktorlarına başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında, muayene sonuçları ve doktor yorumları rapora eklenecektir. Sonrasında ise mevzuatta belirlenen bazı durumlara göre hesaplama yapılmaktadır. Burada özürlülük ölçütü, özürlülük durumu sınıflandırması ve çıkan sonuçlar doğrultusunda değerlendirme yapılacaktır. Değerlendirmeler de Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yukarıda da belirtmiş olduğumuz Balthazard Formülü ise, en son aşamada yapılmaktadır. Bu formülün kullanılarak yapılacak hesaplamalarda, tek bir özür durumu dikkate alınmamaktadır. Eğer kişilerin tek bir özür durumu varsa, hesaplamaya gerek kalmadan branş doktorları tarafından bu durum belirlenecektir. Ancak, birden fazla özür durumunda, Balthazard Formülü çerçevesinde hesaplama yapılacaktır.

  Engellilik Oranı Hesaplama

  Engelli raporu hesaplama işlemlerini örnekler ile açıklamaya geçmeden önce ilgili kanunun 11. Maddesinde belirlenmiş olan hesaplama kurallarından söz etmemiz daha doğru olacaktır. İlgili kanunda hesaplamalar ile ilgili şu açıklamalar belirtilmektedir.

  • Birden fazla özür durumu olan kişiler için, her engel alanı için ayrı ayrı oransal tespitler yapılacak.
  • Oranlar üzerinden en yükseğinden başlanacak şekilde bir sıralama yapılacaktır.
  • Engel oranları arasında birinci sırada yer alan oran, tüm vücut fonksiyonunun tamamını gösteren oran olarak kabul edilen %100’den çıkarılacaktır.
  • Yapılacak olan çıkarma işleminden sonra çıkan sonuç, sıralamada ikinci gelen özür oranı ile çarpılmalıdır. İşlem sonrasında çarpımın 100’e bölünmesi ile ortaya çıkan sonuç, en yüksek engel oranına eklenir ve böylece birinci ile ikinci engel durumundan dolayı ortaya çıkacak yeni engel durumu hesaplanmış olur.
  • Eğer engel durumu iki değil de daha fazlaysa, bu durumda daha farklı bir hesaplama yapılacaktır. Burada, birinci ve ikinci özür durumundan dolayı belirlenen oran ilk sıraya, üçüncü engel oranı ise ikinci bir oran olarak ele alınır ve bir önceki maddede olduğu gibi yeni bir hesaplama işlemi yapılır. Kullanılacak olan formül yine aynıdır.
  • Eğer engellilik durumu olan ve hesaplaması yapılacak olan kişinin yaşı 60 ve üzerinde ise, bu durumda hesaplanmış olan engellilik oranına, kullanılacak Balthazard Formülü ile %10 ekleme yapılacaktır. 60 yaşın üzerindeki kişilere eklenen bu oran, yaş ve iyileşme durumu göz önünde bulundurularak %10 şeklinde belirlenmiş ve engel durumunu arttırıcı bir neden olarak kabul edilmiştir.

  Engel durumuna göre hesaplama yapacak olan kişilerin kullanacağı formül, bu formülün nasıl uygulanacağı ve 60 yaş üzerindeki kişilerde nasıl bir hesaplama yapılacağı bu şekildedir.

  Engelli Raporu Hesaplama Örnekleri

  Engelli raporu hesaplama işlemlerinde kullanılacak matematiksel formüller ve uygulanma şekilleri yukarıdaki gibidir. Burada belirttiğimiz formülleri biraz daha açacak olursak, varsayılan engel durumlarına göre hesaplamamız şu şekilde olacaktır.

  • İlk olarak iki farklı engel durumunun söz konusu olduğu bir hesaplama yapalım. Buna göre, kişilerin gözlerinde %50, işitmesinde de %14’lük bir engel durumu olduğunu varsayalım. Buna göre, yapacağımız hesaplamada, engel oranı en yüksek olan %50’yi ele alarak başlayalım. Sağlık durumu olan %100’den en yüksek engel durumu olan %50’yi çıkarılım. (100-50=50). Bu oran, formül gereği ikinci engel durumu ile çarpılacaktır. (50×14=700). Çıkan sonucun % karşılığını almamız gerektiğinden dolayı (700/100=7) işlemini yaparız. Buna göre, (%7+%50=%57) her iki engel durumu için toplam engel oranı %57’dir.
  • Üç engel durumu için hesaplama yaptığımızda %8 ortopedik, %40 işitsel ve %20 psikolojik engel durumu ele alalım. Buna göre en yüksek engel durumu olan %40, %100’den çıkarılır ve sonuç %60 olur. Bu sonucu ikinci en yüksek oran ile çarparız ve sonucu (60×20=1200) olarak buluruz. Sonucun yüzdelik karşılığı %12’dir. Son olarak, en yüksek engel durumu olan %40 ile çıkan bu sonucu toplayarak engelli raporu hesaplama işlemini sonlandırabiliriz. Buna göre sonuç %62 olacaktır.


  tıkla sorunu sor

  Engelli Raporu Hesaplama 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nur dedi ki:

   işe girmek istiyorum ama gözlerimde görme sıkıntısı olduğu için işe giremiyorum işe girebilmek için rapor almak istiyorum iki kere başvuru yaptım birinde %19 2 yıl süreli.. ikincisinde %31 aldım süresiz..tekrar rapor almak istiyorum bu kez yüzde kaç olur gizli şekerim de var görme organlarım sol %5 sağ % 50 60

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni başvurunuz ile birlikte doktor yorumlarına göre oran artabilir. Yalnız net bir bilgi vermemiz mümkün değil.

  2. OSMAN ZENGİN dedi ki:

   Merhaba

   Trafik kazası sonucu bir gözümü kaybettim ve doku kaybı meydana geldi . Bunun yanında sağ bacağımda ( 2 ) platin ve (9) vida var.. 2010 yılında aldığım raporda %20 olarak vermişlerdi.Gözlükle yaşıyorum tek gözümde 3 numara ve ileri seviye astigmat var. Size sorum tekrar rapor için başvuru yapsam özür oranın da herhangi değişim olabilir mi. TEŞEKKÜR EDERİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek gözünüzü kaybettiyseniz %30-40 arasında oran veriliyor. Tabi ki net bir cevap vermemiz mümkün değil. Aynı rahatsızlığa iki farklı oran veren hastaneler var. doktor yorumları çok etkili ancak şansınızı denemekte fayda var. Üstünden çok süre geçmiş.

  3. Yüksel Celal Erten dedi ki:

   Miğde ülser ve delinmeden dolayı ameliyat oldum ve askerliğe elverişli değildir raporum var, tip2 diabet var, boyun ve bel fıtığı var, unutkanlık var, rapor oranım ne çıkar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre oran maksimum %20-%25 arasında çıkar.

  4. Renan dedi ki:

   Goz yuzde 32 oran verdı fizik ise yuzde12 verdi haftaya heyete girecem heyetten yüzde kac alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başkaca bir rahatsızlık yok ise Ortalama raporunuz %30- %35 arasında çıkar.

  5. K.ali YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin benim şeker tansiyon kolesterol sol kulak tüp takılma işlemi ve birde sağ el baş parmak lif kopması sonucu bilekten alınan lif ile tedavi işlemi yapıldı fakat şuanda sağ el baş parmak ile bilek kısmında kısmı bir his kaybı ve işlev görememe durumu var sizce bu sorunlardan dolayı engel raporu alabilirmiğim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli oranınızın % 40 ın altında çıkacağını düşünüyoruz.

  6. Enes dedi ki:

   Tip1 diyabet ve miyop gözlerle yüzde kaç rapor alırım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz % 40 ın altında çıkacaktır.

  7. Yaşar Aydın dedi ki:

   günaydın gözlük numaralarım biri 13:00 diğeri 13:75 ve miyop olarak 2003 yılında %60 rapor aldım şimdi gözlük numaralarım bu ve şeker hastasıyım tip 2 şuan da tekrar hastaneye gitsem % kaç rapor alabilirim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yine 60-70 arası rapor alırsınız.

  8. elif dedi ki:

   merhaba benim sol kulağımda % 50 sağ kulağımda % 57 işitme kaybı gözlerimde sağda ce solda 2 numara miyop var ( aynı derece ikisi), fakat maddi durumumdan dolayı gözlük alamadım, sol göğsümde kist var, doktor ister aidır ister kalsın rahatsız etmiyorsa demişti o yüzden ameliyat olmadım, 24 yaşındayım boyum 1.37 hormonal sebeplerden dolayı kemiklerim de herhangi bir ortopedik sorun yok… Siz ce % kaç engelli raporu alabilirim

  9. ALİ dedi ki:

   Mrb iyi günler ben askere gittim ve 1aylik acemilik döneminde hastanelere sevk oldum daha önce 4kez bağırsak ameliyatı oldum 14 15 yaşlarında demirin üzerine dusmemden kaynaklanan kazadan dolayı ve askerlikte usta birliğine gitmeden önce muaf raporum çıktı seferberlikte görev yapar diyerek bu raporla yüzde 40 heyet raporu alabilir miyim acaba cevabınız için şimdiden tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askeriyenin muaf kriterleri ile Hatane engelli kriterleri farklıdır. Kusurunuzun doğal yaşam şartlarınızı ne oranda etkilediği yorumu ile engel oranı hesaplanmaktadır.

  10. ibrahim dedi ki:

   Daha önceden yazdım bir cevap alamadım.umarım bu sefer cevap verirsiniz.Obsesif kompulsif bozukluk %30 Kardiyo vasküler sistem %30+%25+%50 Uyku apne sendromu (orta şiddette)%10 62yaş. %10 nasıl ilave edilir.

  11. Halil dedi ki:

   Merhaba annem çocuk iken ateşli menenjit hastaligi geçirdiğinden dolayı her iki kulak için işitme ve konuşma engeli var doktorlar tarafindan duyma ve konuşma sinirleri öldüğü söylendi benim merak ettiğim heyete girdiğimizde özür oranı % kaç olur teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre %40 ın üzerinde çıkar. Ancak doktor yorumları farklılık gösterebilir.

    1. HATİCE dedi ki:

     merhaba ben chari malformasyonundan iki defa amelyat oldum kısmı felçlik geçirdim bir yıl hastanede kaldım menenjit tedavisi gördüm ve hala omuriliğimde sıvı birikmesi var bunun yanında sol kolumda his kaybı, güç kaybı ve iki elimde sinir sıkışması var, bel ve boyun ağrılarımda devam etmekte bir de c4 – c5 c5 – c5 santral posterior diskal bulging diye bir durum var ama açılımını bilmiyorum sizce bu durumda rapor alabilirmiyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Verdiğiniz bilgilere göre %33-43 arasında rapor çıkar. Tabi ki doktor yorumları farklılık gösterebilir.

  12. Bora dedi ki:

   Merhaba ; 71 yaş, kronik lenfositik lösemi, yüksek kolestrol ve tek bacakta topallama dengesiz yürüyüş olan bir hastanın engel oranı kaç olur tahminen. Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az %60 oranla malullük durumu vardır.

  13. Ahmet dedi ki:

   Merhaba sol 4. ve 5. Parmak ampute yüzük ve küçük parmak MP ekleminden kayıp el bileği tama yakın hareket kısıtlılığı diğer parmaklarım avuç içine kavusmuyor sol omuz hareket kısıtlılığı tama yakın a 70-90 fleksiyon 90-110 psikolog doktoru da ağır stres ve uyum bozukluğu heyet raporunda bu şekilde yazıyor iş kazası geçirdim oranim % kaç. Çıkar mesleğim sıva ustası dün de yazdım ama psikolog raporunu yazmayı unutmuştum tekrar cevap verirseniz memnun olurum

  14. Ahmet s. dedi ki:

   Cocuk felci gecirdim uzun yurume cihazi ile yuruyorum daha once %50 raporum vardi ancak son basvurumda %19 rapor verdiker saskinim ne yapmaliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekrar heyet raporu için müracaat ederek başka bir hastanede tekrar heyete girme hakkınız mevcut.

   2. Elif. dedi ki:

    2011 den sonra baya kanunlar. Değişti ondandır rapora itşraz edin

  15. Ahmet dedi ki:

   Merhaba sol el 4/5 parmak ampuse yüzük parmağı ve küçük parmak MP ekleminde kayıp el bileği hareket kısıtlı tama yakın sol omuz hareket kısıtlı tama yakın feksiyon 90/110 abdasyon 70/90 ben sıva ustası yım iş gücü kayıp oranı kaç çıkar iş kazası geçirdim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 50 ye yakın bir oran çıkar. Heyet raporunda doktorların yorumları farklılık gösterebilir.

  16. Murat dedi ki:

   7 sene önce kalp krizi geçirdim ve 1 stent takıldı. 5 senedir romataitartrit hastasıyım. Metatireksat ve kinin kullanmaktayim. Romatizma ağrılarını sebebiyle uyku problemim bulunmakta. Cilt rahatsızligi olarak egzama hastasıyım. Uykusuzluk sebebi ile 5 senedir donem dönem bozisyonel Vertigo tedavisi görmekteyim. Bu rahatsızlıklar için rapor oranı ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İltihaplı romatizma hastalıklarının ilerleyen safhalarında engelli oranı yüksek çıkıyor. Şu anki durumun hayat kalitenizi nasıl etkilediği doktor yorumuna bağlı. Çok ağır bir dönem de değilseniz. Raporunuzun düşük çıkma olasılığı yüksek.

  17. suheyla dedi ki:

   mrb bende kronık astım ve koah başlangıcı var 1yıldır raporlu ılac kullanıyorum ayrıca hıper tansıyon ve kolosturol tb 2 dıyabet anemi ve sol kulakta yüzde yuz işitme kaybım var goguh hastalıkları dr ma sordum başka rahatsızlıklarında var rapor alırsın dedı yüzde kaç heyet raporu alabılırım işim tekstıl çalışamıyorum engellı maaşına ihtıyacım vr yardımcı olursanız sevınırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgileri göre iş gücü kaybınız en az % 40 çıkacaktır. bu oran çıkar ise emeklilik şartlarınız aşağıdaki şekilde oluşur.

    Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %40 ve %49 arasında ise, bunlar en az 18 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4680 gün şartını sağlıyor olmalılardır.

  18. erhan ekiz dedi ki:

   Merhaba.2012 yılından beri ms hastasıyım.yıllık belirli dönemlerde 1 kez atak geçirmelerim oluyor.ayrıca zaman zaman yürümede aksaklık ve dende kaybı yaşıyorum.bu sosyal yaşantıma ve iş hayatıma etkisi oluyor.işçi statüsünde çalışıyorum.özürlü statüsüne geçebilirmiyim.geçebilirsemde nasıl bir yol izlemeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tam teşekküllü devlet hastanesi veya Üniversite hastanelerinde sevk alarak heyete girmeniz gerekmektedir.

  19. Mustafa dedi ki:

   Merhaba, ben 1997 yılında tıptaki adı ile ” intre krinial sol apse ” halk dilinde ise bildigim kadariyla ” menenjit veya sünizite bagli hastalik” olarak adlandirilan iki beyin ameliyati gecirdim. 3 yil boyunca hergun Epdantoin isimli ilaci kullandim. O tarihte 18 yasindaydim simdi 38 yasindayim ve kafamin arka kisminda toplamda 25 cm2 kapatilmamiş aciklik bulunmakta. Bu beyin ameliyatim sebebi ile 2004 yilinda yedek subay ogrenci iken askeri hastanenin raporu ile askerlikten muaf oldum. ara ara gozde cift gorme, nemli ve yagisli havada bas agrisi yasamaktayim ve yasam kalitemi olumsuz etkiledigini dusundugum bu beyin ameliyatima psikolojin olarakta rahatsiz oldugum durumdan dolayi rapor alma durumum nedir.
   Not : 2006 yilindada kasik fitigi ameliyati gecirdim.
   Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ciddi bir ameliyat geçirmişsiniz. Ancak mevcut durumdaki etkisi En az özürlülük durumu olan % 40 için yeterli olmayabilir.

  20. Ali dedi ki:

   Merhaba benim babam akciger yetmezligi nedeni ile oksijen konsantratoru ve avaps cihazi verildi doktor tarafindan kalp uetmezligi teshiso kondu ve seker yuksek tansiyon hastaai rapor almak istesek %kacbalinir ki acaba teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre en az %60 malullük oranı verilir.

  21. SÜLEYMAN dedi ki:

   6 aylık down sendromlu çocuğum var heyete girdik yüzde kaç alırız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    100/100 Engelli çıkacaktır.

  22. Yeter dedi ki:

   Eşim 55 yaşında beyin ameliyatı oldu anevrizma şu an tansiyon ilacı ve pskolajik ilaç kullanıyor ayrıca aort damarı da genişleme var kaç puan alabiliriz uğraşmaya değer mi

  23. Misafir dedi ki:

   Üç engel durumu için hesaplama yaptığımızda %8 ortopedik, %40 işitsel ve %20 psikolojik engel durumu ele alalım. Buna göre en yüksek engel durumu olan %40, %100’den çıkarılır ve sonuç %60 olur. Bu sonucu ikinci en yüksek oran ile çarparız ve sonucu (60×20=1200) olarak buluruz. Sonucun yüzdelik karşılığı %12’dir. Son olarak, en yüksek engel durumu olan %40 ile çıkan bu sonucu toplayarak engelli raporu hesaplama işlemini sonlandırabiliriz. Buna göre sonuç %62 olacaktır.

   Bu hesaplamda bir yanlışlık var sanki. Yüzde40 + yuzde12 = yuzde52 olmalı. Siz 62 yazmışsınız.

   1. Misafir dedi ki:

    Doğrusu şu şekilde, şimdi :

    100-40=60
    60×20=1200
    1200÷100 = 12

    40+12=52

    52×8=416
    416÷100=4.16

    52+4.16= %56.16 olur.

    60yas üstü ise sonucun yuzde10u ilave edilir .

    Yanı 61yasindaki biri için %40 %20 %8
    56.16 + 5.616 = 61.776 olur.

    Iki örnek daha verim ki net anlaşılsın

    %30 %20 %10

    100-30=70
    70×20=1400
    1400÷100=14

    30+14=44

    44×10=440
    440÷100=4.4

    44+4.4=%48.4 olur.

    Vatandas 60yas üstü ise

    %48.4 + 4.84= %49.28

    …………………..

    %25 %15 %5

    100-25=75
    75×15=1125
    1125÷100=11.25

    25+11.25=36.25

    36.25×5=181.25
    181.25÷100=1.8125

    36.25+1.8125= %38.0625 olur..

  24. Murat yalcın dedi ki:

   Selamlar
   Ben bu hafta rapor almak için heyete girdim şeker hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları var kardiyoloji bana hipertansiyon %20 dahiliye %20+10 diye bir şey yazdı bu ne demek

   Bugün kurula çağırdılar heyet başkanı sorun ne dedi seker tansiyon kalp dedim ve bir işte calısamadigimi uyku sorunu ve cok sinir yaptığını falan söyledim başkan psikiyatri doktoruna döndü hocam sağlam yazmışsın dedi ve psikiyatri doktoru tedavi yok hocam dedi ama yinede kağıda birşeyler yazdı şimdi merak ediyorum bana oran cikarmi psikiyatri bölümünden yani sağlam yazdı ya bir %10 verirmi
   şeker 400 tansiyon 21/12 en düşük ve anjiyo oldum damar sertliği varmış

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyet sonucu henüz kesinleşmemiş. Tekrar kontrol isteyebilir. Ya da aynen onaylanabilir. Beklemek lazım.

    1. Murat yalcın dedi ki:

     Peki dahiliye neden %20+10 oran vermiş olabilir

  25. Ekber semih basvur dedi ki:

   Annem 2004 yilinda trafik kazasi gecirdi sol bacagi koptu ve geri dikildi ama diz kapagi yok 14 cm kisa ve yuksek ayakkabi ile destekleniyor ayrica diz kapagi tarafindan altini hissetmiyor.2011 yilinda meme kanserinden ameliyat olarak gogusunun yarisi alindi. Engelli raporunda %70 kaliyoruz bunu bana aciklayabilirmisiniz rica edersem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyet raporunda doktorların yorumlarına bakmak gerekir. Verdiğiniz bilgilere göre en az % 80-90 arası çıkmalıydı.

  26. Nilay dedi ki:

   Merhaba ben 10ay içinde iki kere ameliyat oldum sağ yumurtalıgım ve kordonlarım alındı ayrıca nöroloji hastasıyım (trğeminal nevralji)manik epizod hastasıyım artık çalışamıyorum özürlü raporu almak istersem yüzde kaç verilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yumurtalık ve kordonlardan olunan ameliyatın yüzdesi çok olmaz. Ancak nöroloajinin vereceği rapor etkili olacaktır. doktorun yorumu önemli. Hayati aktivitelerinizi ne kadar kısıtlıyor. Net birşey söyleyebilmemiz mümkün değil.

  27. savaş dedi ki:

   merhaba : eşim 2008 yılında kanser geçirdi 17 kür kemoterapi aldı, şimdide buna bağlı olarak tekrar 2. evre göğüs kanseri oldu tedavi görüyor, sağlık raporu için heyete bu iki kanserden dolayı nekadar puan verilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engellilik oranı % 60-70 arasında çıkacağını düşünüyoruz.

  28. Yağmur dedi ki:

   İyi akşamlar boyunda, sırtta ve iki tarafta da bel fıtığım var sağ elimde his kaybı mevcut ve bağırsak kron başlangıcım var halen çalışıyorum 13 yıllık çalışmışlığım var. % 40 alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre rapor oranınız % 40 ın altında çıkacaktır.

  29. Aziz dedi ki:

   İyi günler ben 3 defa kalp krizi geçirdim 2 stent takıldı 4 defa anju oldum hızlı ilerleyen damar tıkanma hastalığı var diğer damarlarda %40 %50 %60 daralma var şeker tansiyon ve kolesterol da var safra kesesi alındı böbrek ten 1 defa taş kırdırdım 1 defada kapalı sistemle ameliyat oldum ilaçlardan dolayı karaciğer de yaglanma ve dalak büyümesi var bana ne kadar RAPOR ÇIKAR SAYGILAR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyet raporları doktorların farklı yorumları ile farklı farklı çıkıyor. Verdiğiniz bilgilere göre % 40 ın üzerinde oran çıkacağını düşünüyoruz.

  30. Ali dedi ki:

   Benim sol kulak hiç duymuyor sinirler ölmüş askerden çürük aldım %kaç rapor verilir tek kulak için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek uzuv ile ilgili engeller genellikle % 40 ın altında kalmaktadır. Tabi ki heyete girmeden net birşey söylememiz mümkün değil.

  31. Ibrahim Yurt dedi ki:

   Tek gözün görmemesinin engel oranı yüzde kaç acaba yardımcı olurmusunuz.

  32. Ali dedi ki:

   Benim sağ göz 7.25 soll goz 8.50 yüzde kaç rapor verirler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ameliyat ile çözülebilecek bir durum var ise engelli raporu alamazsınız.

  33. Adem dedi ki:

   Doğuştan kafatasında kemik büyümesi nedeniyle 2 yaşında ameliyat oldum kemik beyne baskı yapıyordu askerde heyet tarafından yapılan ölçümlerde kemikte azda olsa büyüme ve kafatasında 25cm kare ameliyat var diye 6 ay üzerine heyet raporu ile elverişsiz diye ayırdilar aşırı zorlanmalarda başimda ağrı oluyor özür oranım ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlikteki elverişsizlik şartları ile engelli şartları farklılık arz etmektedir. Verdiğiniz bilgilere göre % 40 tan daha düşük bir oran çıkacağınız düşünüyoruz.

  34. Cemile dedi ki:

   Retinitus pigmentosa hastasıyım. Görme alanım Epeyce dar. Aynı zamanda bel fıtığı başlangıcım var. 2 ay öncesine kadar antidepresan kullanıyordum bıraktım. Sizce oran kaç olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doktor yorumlarına göre değişir ama verdiğiniz bilgilere göre % 40 ın altında çıkacağını düşünüyoruz.

  35. Ibrahim Yurt dedi ki:

   Gözümdende heyete girdim göz doktoru sağ gözünle iş yapamazsın dedi sol gözün iyi dedi zaten sol gözüm iyi sağ gözüm görmüyor sonuçlarını bekliyorum kulaklarımda ki ve gözümdeki engel oranım yeterli olurmu sizce yardımcı olurmusunuz.

   1. Ibrahim Yurt dedi ki:

    Acaba neden cevap vermediniz.

  36. Yeter dedi ki:

   Hastamız. Açık kalp ameliyat oldu 3 damar değişti şu an 3 tane stent ı var şeker haftası sağ gözü katarak ameliyat ı sonucu görmüyor sol göz çok az görüyor kalp kapakları çalışmıyor ciğerlere Kacak oluyor sol bacak kılcal damarara iğne den zarar gördü aksama var sağ kulak iki kez ameliyat oldu sonuç kanserli hücre acaba sağlık kurulu bize kaç puan verir

   1. Yeter dedi ki:

    Hasta 78 yaşında

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre %60 ın üzerinde rapor çıkar.

  37. Yunus dezmoid tumor dedi ki:

   Mrhb. Agresif dezmoid tumorden bir yilda. 6 ay arayla ayni yerden iki ameliyat oldum akciger ve sirt duvarinda lezyona bagli 2.3.4.5. Kostalari ve akcigerin bir kismini aldilar.isin tedavisi aliyorum suanda ve renk korlugu ayrica iki ameliyata bagli sag goGus kisminda. His gaybi var yuzde kac alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre süreli olarak % 40 ın üzerinde rapor çıkabilir. Ancak tabiki heyet doktorların yorumları farklı olabilir. Kesin olarak cevap verebilmemiz mümkün değil.

  38. Ibrahim Yurt dedi ki:

   Saf ses ortalaması solsağ42 48 konuşma alma eşiği solsağ35 40 konuşma ayırt etme solsağ88 88 en rahat ses yüksekliği sol sağ 85 80 tedirginedicises100 acaba yüzde kaç engel oranı alırım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre engellilik oranının %40 ın altında çıakcağını düşünüyoruz. Ancak kesin sonuç tabiki heyet sonrası doktor yorumları ile ortaya çıkacaktır. Biz takdir edersiniz ki mevzuat ile ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz. Net bir bilgi vermem mümkün değil.

  39. selim ileri dedi ki:

   intraserebral (beyin kanaması)geçirdim .sol tarafıma felç vurdu iki yıllık.raporlu hipertansiyon hastasıyım.Tedavilerden sonra yalnız yürüyebiliyorum merdiven ve yokuş çıkarken zorlanıyorumSol kolumdan biri tutsa hisset miyorum.tansiyon 15 olursa hastalık nüksetmemesi için dil altı almak zorundayım efor yapmamalıyım .Engelli raporu alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre engellilik oranınız % 40 ın üzerinde cıkacaktır.

  40. Eser Gen dedi ki:

   Merhabalar. Sol elimde kısa ve yapışık parmaklılık mevcut ve sol kulağım %0 işitmekte. Engel oranı hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oran tam olarak hesaplamamız mümkün değil ancak engelli sınırı olan % 40 ın üzerinde rapor çıkacaktır.

    1. ZEYNEP BALCAN dedi ki:

     MERHABA ,
     BENİM ANNEANNEM 2 SENE ÖNCE FELÇ GEÇİRDİ VE BU AY BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ,TUVALET VE YEMEK İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR
     BİLİNCİ YERİNDE 92 YAŞINDA ,DEVLET HASTANESİNDE YÜZDE KAÇ ORANINDA RAPOR ALABİLİRİZ ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba;

      Yüzde 90 nın üstünde engelli olarak tanımlanabilecektir.

  41. yasemin dedi ki:

   sağ kulağımda delik var, sağ gözüm uzağı seçemiyor ve kayma var, tiroit hastasıyım 20 yıldır ve ömür boyu kullanmam gereken tiroit ilacı kullanıyorum, hipertansiyon var engelli raporu alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre rahat bir şekilde iş yapmanızı engelleyecek bir durum söz konusu ancam tabi bunun kararını hastanelerdeki heyet belirliyor. İki hatanenin verdiği raporlar bile birbirini tutmazken bu durumda net bir şey söyleyebilmemiz mümkün değil.

  42. ibrahim dedi ki:

   obsesif kompülsif bozukluk%30 kardiyovasküler sistem 30+25+50 uyku apne sendromu(orta şiddette) %10 toplamda özür oranım ne olur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyete girdiniz mi rapor oranlarınız nedir ? 30+25+50 nedir.

  43. Dmla dedi ki:

   Epilepsim var son 6 ayda 1 ağır nobet 100lerce kısa nobet geçirdim ayni zamanda bipolar teşhisim var ve astımım var oram kac olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Damla Hanım,

    Epilepsi için verilen oranlar: (Uygun ve yeterli tedavi altında)

    1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5
    2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15
    3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
    a)Seyrek:% 20
    b) Sık:% 40
    4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65
    5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90

  44. Yusuf dedi ki:

   Cümleten Selamü Aleyküm.
   21 yaşındayım 96/3 askerdim Mayıs ın 6 sında izine geldim . 13 mayısta büyük bir trafik kazası geçirdim aracı kullanan adam 180 promillü alkollüymüş . Yanındaki kadın öldü Allah rahmet eylesin . Ben motor kullanıyordum bana çarpıyor ben sağ tarafa yıkılmışım beni büyük bir beyin ameliyatı yapmışlar .7 gün yoğun bakımda yatmışım 14 gün hastanede beyin zarı kesilmiş kırılan kemikten dolayı ondan sonra kafamdaki kemiği 2 ay karnımda durdu ve tekrar ameliyata girdim . Sonra kemik kafama yerleştirildiğinde çökük kaldı eskisi gibi olmadı ve alnımda ameliyat izleri var . Koku alamıyorum ayaktada fazla duramıyorum engel durumumun % kaç orandır yardımcı olabilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yusuf Bey merhaba,

    Ortopedi nin ve Nöroloji nin vereceği rapor etkili olur. Ancak Kesin bir oran verebilmemiz mümkün değil.

    1. Yusuf dedi ki:

     Peki bu durumları biliyorsunuz %kaç uygundur yardımcı olabilir misiniz

  45. ANIL ACAR dedi ki:

   merhabalar ben 18 yaşında atrofik böbrek ve hipermetrop hastasıyım ayrıca skolyozum olduğundan atlamam koşmam vs. yasak bu sebepten bir çok sportif şeylerden uzak kalıyorum bunların yanında epilepsi hastasıyım ve 600 mg tegretol kullanıyorum ama doktorum 800 e çıkaracağını söyledi öğrenciyim epilepsi ve ilaçlar bana unutkanlık yaparak zorluk çıkarıyor ayrıca psikolojik tedavi de aldm geçmişte şimdi de devam ediyorum.sesleri işitebiliyorum ama yapılan odyometri testinde işitme engeli olduğum çıktı ve işitme cihazı raporu verildi.burnumda da deviasyon ameliyatın geçirdim ama hala mevcut nefes almakta zorlanıyorum biraz sizce engelli raporu alabilir miyim annemin %45 raporu var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Epilepsi için verilen oranlar: (Uygun ve yeterli tedavi altında)

    1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5
    2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15
    3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
    a)Seyrek:% 20
    b) Sık:% 40
    4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65
    5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90

    yukarıdaki belirtilere göre epilepsi hastalığınızın oranını bulabilirsiniz. Diğerleri de orana etki eder ama en büyük oran epilepsi için verilir.

    1. ANIL ACAR dedi ki:

     peki %40 oranı geçebilir miyim yani engelli raporu almaya hak kazanabilir miyim tüm rahatsızlıklarımla ?

  46. kudret dedi ki:

   Gözlerim bozuk olduğu için askerden muaf sayıldım engelli raporu alabilir miyim ? SAĞ GÖZ 7 MİYOP 0.75 ASTİGMAT SOL GÖZ 6.5 0.75 ASTİGMAT VAR yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kudret Bey merhaba,

    Askerlik muafiyeti ile engelli şartları farklılık gösterir. Gözlerinizdeki rahatsızlıklardan dolayı eğer görme kaybı yok ise engelli raporunuz % 40 ın altında çıkacaktır.

  47. Kenan dedi ki:

   Gözlerimde sol 8 ve sağ 8 derece miyop ve astigmat bozukluğu olduğu için askeriyeden muaf sayıldım engelli raporu alabiliyor muyum ?

  48. ayla dedi ki:

   merhabalar
   benim sol kolumun dirsekten omuza kadar kismi felç .kolumu kaldiramiyorum is yaparken sıkıntı olabiliyor . dirsekten aşağinda sıkıntı yok ..bunun yaninda psikolojik olarak cok sıkıntılarım var psikoloji bozukluklarım çocukluktan bu yana var suan 27 yaşındayım 2 tane çocuğum var 1.si 6 aylik digeri 4 yaşında .. ev hanimiyim . bu şartlarda engelli maaşı alabiliyormuyum
   şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayla hanım merhaba,

    Engelli maaşı alabilmeniz için belirlenen sigorta primlerini sağlamanız ve en az %40 iş göremezlik raporu almanız gerekmektedir.

  49. Mehmet dedi ki:

   Merhaba
   Askerdeyken yaklaşık 5 ay boyunca psikolojik dengem bozulduğundan ilaç kullandım engelli raporu çıkabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet bey,

    Psikiyatri bölümleri bu konuda rapor verecektir. Ancak oranın %40 geçebileceğini düşünmemekteyiz.

  50. suleyman dedi ki:

   demans parkinson iltihaplı eklem romatizması ve kalça çıkığı 80 yaşında annem yaklaşık kaç oran alır kulaklarda işitme kaybı gözde katarakt ve hipertansiyondavar bunlar da puanlandırılır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Süleyman Bey merhaba,

    Tüm hastalıklar üzerinden puan verilmektedir. %40 ın üzerinde çıkabileceği kanaatindeyiz.

  51. Sertan dedi ki:

   Abdullah bey merhaba
   Sol gozumdeki rahatsızlık nedeniyle askerliğe elverişli değildir raporu aldım bende engellilik haklarından yararlanmak için ilk öncelikle bulugudum ilin devlet hast hanesine gittim aldigim sağlık teşhiste verilen oran %6 olarak belirtilmiş tir bu oran neyi ifade etmektedir neden düşük çıkmıştır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sertan Bey merhaba,

    Başka bir hastanede tekrar rapor için başvuru yapabilirsiniz. Askere elverişsiz olmanız ile engellilik kriterleri farklıdır.

  52. arif şarman dedi ki:

   kolay gelsin iyi çalışmalar 2001/12/07 tarihinde sgk girişim 5670 prim günüm mevcut %55 sakatlık indirimden yararlanıyorum 2020/12.7.de emeklilik için dilekçe vericem primim asgari ücret üzerinden ödeniyor bu ücreti bir üst baremden yada daha üst baremlerden ödesem emekli maşşımda artış olurmu yada mevcut asgari ücret üzerinden ödenirse ne kadar maaş alabilirim

  53. Fatih dedi ki:

   Merhsba hocam benim sag goz kaza gecirdim gormuyor sol goz ise -17 dejeneratif myopi acaba % kac oran cikar saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatih Bey Merhaba,

    Tek göz Kayıplarında % 30-40 arasında rapor veriyorlar Diğer gözünüz ile birlikte %40 ı geçecektir.

  54. Suphi Adalı dedi ki:

   Merhabalar, sağ ayağımdan yıllar önce osteo sarkom tedavisi görmüştüm ameliyat sonrası gelişen enfeksiyondada kas, sinir ve doku hasarı oluştu ayak bileğimi kullanamıyorum vede dizim 80 dereceye kadar büküle biliyor. Ayrıca epilepsi ilaçları kullanıyorum ama uzun zamandır (5 yıl ) ağır nöbet geçirmedim. Yaşım 42 bu bilgiler ışığında % ornım kaç olur. Yardım ederseniz sevinirim
   şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Suphi Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre Engelli raporunun % 40 ın üzerinde çıkacağını düşünüyoruz.

  55. mehmet çetin dedi ki:

   merhaba gözlerimde miyop VO 0.9 VO 0.8 (-8.00) ile miyopastıgmat+amblıyopi var retinis pıgmentosa (gece körlüğü) ayrıca görme alanı daralması var yüzde kaç rapor alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 40 ın üzerinde rapor alırsınız. Bu durumda erken emeklilik için hak sağlar.

  56. Miray dedi ki:

   Cift tarafli dogustan kalca cikik ve belimde kayma var pisikolojik olarakta panik atak dikkat dagilma asiri heyecan icin ilac kullaniyorum raporum kac olur acaba zor durumdayim ise giremiyorum rapor bas vurdum% 15 verdiler tekrar basvurmayi dusunuyorum sonuc ne olur acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor için her hastanede doktorların görüşüne göre farklı farklı oranlar çıkıyor. Ancak ikinci bir hastaneden rapor almanız faydalı olacaktır.

  57. merih kunter dedi ki:

   hocam merhaba, annem 20 sene önce düştü diz kapağı kıkırdak kırıldı yarısı alındı ,yaşı genç olduğu için protez için erken denildi, bu arada 4 ameliyat geçirdi dizinden.annem 48 yaşında ve 2016 yılında mide probleminden dolayı midenin %70 alındı..13 yaşında apandisit alınmış,2012 yılında safra kesesi alındı..2017 yılında dolikokolon teşhisiyle bağırsakların yarısından çoğu alındı..ayrıca hipotroid, boyun fıtığı,tenisçi dirseği,ellerde sinir sıkışması var ve astım hastası,ayrıca şeker sınırda.bu arada toplam 18 ameliyat geçirdi..şu anda çalışıyor ama çok zorlanıyor..annem için engelli raporu alabilirmiyiz..hangi branşlara başvuru yapmamız lazım…selamlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli raporu için tüm branşlardan heyet raporuna girin anlattıklarınıza göre iş göremezlik raporu verilecektir. Verilecek orana göre emeklilik hesaplayabiliriz.

  58. abdullah çekiç dedi ki:

   ve sağ elimde bende sağ elimi kullanıyorum

  59. Nebi dedi ki:

   Ben testis kanseri yaşadım. Sağ testis ameliyat ile alındı. Akciğer metastaz vardı. Akciğer içinde ameliyat oldum. 5 kür kemoterapi aldım ve sonrasında iki ayak tabanımda hala geçmeyen his kaybı ve kulağımda oluşan işitme kaybı bunların oranını bilmiyorum. Tabi yaşadığım psikolojik sorunlar ve sonrasında işimden olmam etkiledi. Engelli raporu başvurusu yapmam gerekir mi ve veya oran ne çıkar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nebi Bey merhaba,

    Oranın %40 ın üzerinde çıkacağını düşünüyoruz. Ayrı ayrı hastanelerde rapor sonuçları farklı çıkabiliyor. Heyet raporuna girmeden kesin bir şey söyleyebilmek zor.

  60. Furkan dedi ki:

   Benim kulağımın biri çok az duyuyor ikisindende ameliyat oldum engelli raporu alabilirniyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Furkan Bey merhaba,

    Engelli raporu verilebilir ancak %40 ı bulmayabilir. Tek kulağın tamamının duymaması dahi bazen %40 ı geçememektedir.

   2. Dilan dedi ki:

    Rapor alırsın aös Tek kulağın hiç duymasa bile % 32 alıyorsun diye duydum ama ameliyat olduğun için bu oran % 40 ‘ ı bulur mu bilinmez yinede dojtora sor

  61. Muhammet türk dedi ki:

   İyi çalışmalar benim sorum şu
   Böbrek nakli %70

   Üroloji %40 + %25

   Ortapedi %12

   Tansiyon %10. toplam oran %89 geldi üroloji yi %55 hesaplamislar bunun sebebi nedir ben ayrı ayrı hesaplıyorum %90 oluyor ama üroloji de bi karışıklık olduğunu düşünüyorum

  62. nalan dedi ki:

   proteinüri -görme ve işitme kaybı var ayrıca hipertansiyon tanısı var
   5 yıldır tedavi devam ediyor
   engelli raporu yüzde kaç olur

  63. İLHAN DÖNER dedi ki:

   Kalp Tansiyon ve Diyabet hastasıyım.60 yaşındayım.Engelli raporu alabilirmiyim.

   1. Yonetici dedi ki:

    İlhan bey merhaba,

    Öncelikle çok geçmiş olsun. Kalp tansiyon ve diyabet hastası olup ta engelli raporu alanlar mevcut. Sizin bir hastaneye gidip testlerden geçmeniz ve daha sonra Balthazard formülüne göre rapor oranınız çıkartılır.

    1. abdullah çekiç dedi ki:

     hocam 6 parmaklıyım engelli raporu alabilir miyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Abdullah bey merhaba,

      Heyet işlev durumuna göre değerlendirmektedir. Normal şartlarda tek elini kullanamamak en az %40 engelli raporunu sağlıyor.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.