• Engelli Raporu Hesaplama 2018


  Fiziki ya da zihinsel bir engel durumu olan kişiler için bilindiği gibi uzmanlar tarafından sağlık raporu verilmektedir. Düzenlenen bu raporlar sayesinde, devlet tarafından verilen engelli maaşı imkanlarından faydalanılabiliyor ya da kişilerin engel durumlarından dolayı faydalanacağı bazı ayrıcalıklı haklardan faydalanma şansları bulunuyor. Ancak, kişilere verilecek engelli raporunda, engel durumunu gösteren belirli oranların istenen düzeyde olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; engelli maaşı almak için belirlenmiş olan engel durum oranı %40’tır. Eğer bu oran tamamlanıyorsa, kişiler başvuruda bulunabilir ve 3 ayda bir verilen engelli maaşından faydalanabilirler. Engelli raporu hesaplama işlemleri, rapor veren kurum tarafından hesaplanıyor olsa da, kişilerin kendi imkanları ile hesaplama yapmaları da mümkündür.


  Yapılacak olan engelli raporu hesaplama işlemlerinde, özellikle birden fazla engel durumu olan kişiler için büyük bir kolaylık bulunmaktadır. Hesaplama işlemlerinde tek bir formül kullanılmaktadır ve bu formül de Balthazard Formülü olarak bilinmektedir. Hem sizin yapacağınız basit hesaplamalarda hem de sağlık kurumlarının yapacağı resmi hesaplamalarda aynı formül kullanılmaktadır. Bu durum, mevzuatta da aynı şekilde belirtilmiştir.

  Engelli Raporu Nasıl Düzenlenir?

  Kişiler engel durumlarını gösteren sağlık raporunu almak için başvuruda bulundukları zaman, başvuru yapılan kurum tamamen mevzuat tarafından belirlenen kurallara göre rapor düzenleyecektir. Burada kişiler ilk olarak branş doktorlarına başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında, muayene sonuçları ve doktor yorumları rapora eklenecektir. Sonrasında ise mevzuatta belirlenen bazı durumlara göre hesaplama yapılmaktadır. Burada özürlülük ölçütü, özürlülük durumu sınıflandırması ve çıkan sonuçlar doğrultusunda değerlendirme yapılacaktır. Değerlendirmeler de Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapılacaktır.

  Yukarıda da belirtmiş olduğumuz Balthazard Formülü ise, en son aşamada yapılmaktadır. Bu formülün kullanılarak yapılacak hesaplamalarda, tek bir özür durumu dikkate alınmamaktadır. Eğer kişilerin tek bir özür durumu varsa, hesaplamaya gerek kalmadan branş doktorları tarafından bu durum belirlenecektir. Ancak, birden fazla özür durumunda, Balthazard Formülü çerçevesinde hesaplama yapılacaktır.

  Engellilik Oranı Hesaplama

  Engelli raporu hesaplama işlemlerini örnekler ile açıklamaya geçmeden önce ilgili kanunun 11. Maddesinde belirlenmiş olan hesaplama kurallarından söz etmemiz daha doğru olacaktır. İlgili kanunda hesaplamalar ile ilgili şu açıklamalar belirtilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Birden fazla özür durumu olan kişiler için, her engel alanı için ayrı ayrı oransal tespitler yapılacak.
  • Oranlar üzerinden en yükseğinden başlanacak şekilde bir sıralama yapılacaktır.
  • Engel oranları arasında birinci sırada yer alan oran, tüm vücut fonksiyonunun tamamını gösteren oran olarak kabul edilen %100’den çıkarılacaktır.
  • Yapılacak olan çıkarma işleminden sonra çıkan sonuç, sıralamada ikinci gelen özür oranı ile çarpılmalıdır. İşlem sonrasında çarpımın 100’e bölünmesi ile ortaya çıkan sonuç, en yüksek engel oranına eklenir ve böylece birinci ile ikinci engel durumundan dolayı ortaya çıkacak yeni engel durumu hesaplanmış olur.
  • Eğer engel durumu iki değil de daha fazlaysa, bu durumda daha farklı bir hesaplama yapılacaktır. Burada, birinci ve ikinci özür durumundan dolayı belirlenen oran ilk sıraya, üçüncü engel oranı ise ikinci bir oran olarak ele alınır ve bir önceki maddede olduğu gibi yeni bir hesaplama işlemi yapılır. Kullanılacak olan formül yine aynıdır.
  • Eğer engellilik durumu olan ve hesaplaması yapılacak olan kişinin yaşı 60 ve üzerinde ise, bu durumda hesaplanmış olan engellilik oranına, kullanılacak Balthazard Formülü ile %10 ekleme yapılacaktır. 60 yaşın üzerindeki kişilere eklenen bu oran, yaş ve iyileşme durumu göz önünde bulundurularak %10 şeklinde belirlenmiş ve engel durumunu arttırıcı bir neden olarak kabul edilmiştir.

  Engel durumuna göre hesaplama yapacak olan kişilerin kullanacağı formül, bu formülün nasıl uygulanacağı ve 60 yaş üzerindeki kişilerde nasıl bir hesaplama yapılacağı bu şekildedir.

  Engelli Raporu Hesaplama Örnekleri

  Engelli raporu hesaplama işlemlerinde kullanılacak matematiksel formüller ve uygulanma şekilleri yukarıdaki gibidir. Burada belirttiğimiz formülleri biraz daha açacak olursak, varsayılan engel durumlarına göre hesaplamamız şu şekilde olacaktır.

  • İlk olarak iki farklı engel durumunun söz konusu olduğu bir hesaplama yapalım. Buna göre, kişilerin gözlerinde %50, işitmesinde de %14’lük bir engel durumu olduğunu varsayalım. Buna göre, yapacağımız hesaplamada, engel oranı en yüksek olan %50’yi ele alarak başlayalım. Sağlık durumu olan %100’den en yüksek engel durumu olan %50’yi çıkarılım. (100-50=50). Bu oran, formül gereği ikinci engel durumu ile çarpılacaktır. (50×14=700). Çıkan sonucun % karşılığını almamız gerektiğinden dolayı (700/100=7) işlemini yaparız. Buna göre, (%7+%50=%57) her iki engel durumu için toplam engel oranı %57’dir.
  • Üç engel durumu için hesaplama yaptığımızda %8 ortopedik, %40 işitsel ve %20 psikolojik engel durumu ele alalım. Buna göre en yüksek engel durumu olan %40, %100’den çıkarılır ve sonuç %60 olur. Bu sonucu ikinci en yüksek oran ile çarparız ve sonucu (60×20=1200) olarak buluruz. Sonucun yüzdelik karşılığı %12’dir. Son olarak, en yüksek engel durumu olan %40 ile çıkan bu sonucu toplayarak engelli raporu hesaplama işlemini sonlandırabiliriz. Buna göre sonuç %62 olacaktır.  tıkla sorunu sor

  Engelli Raporu Hesaplama 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Muhammet karaca dedi ki:

   Merhaba sol kalça kırığı sol kol iki kırık sağ asetabulum kırığı sağ diz kırığı buna bağlı olarak sağ düşük ayak oluştu tendon transferi olacağım olmadan öncemi rapor alayın olduktan sonramı alayım yüzde kaç rapor ala bilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tüm tedavilerinizin yapılmasından sonra rapor almalısınız.

  2. Ahmet karabıyık dedi ki:

   Dedem bir göz protez bir gözüde katarakt ve gözü tutan bağlardan ıkısi travma sonucu kopmuş lensi tek bağ tutuyor yani görmesi oldukca zayıf görüş yaklasık 3 metre.
   Kulakları da zor duyuyor.
   Aynı zamanda prostat hastası.
   Beyine giden karotis arterlerde ise biri %70 diğeri ise %60 stenoz (darlık) mevcut.
   Bununla ilgili heyet raporunda engel durumu ne olur
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere %75 – 85 arası bir oran çıkabileceğini tahmin ediyoruz.

  3. Hasan ali gedik dedi ki:

   Slm hocam as hastasiyim enmbrel kullanıyorum %40heyet raporun var 1996 sigorta giriş liyim 4100 gün var emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 3920 Gün
    Sigortalılık Süresi : 17 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 23 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 4100 Gün

    Sigortalılık Süreniz : 6 Yıl Önce Dolmuş
    Prim Gününüzün 180 Gün Önce Dolmuş

  4. Nihat dedi ki:

   Hocam benim soruma hiç cevap gelmiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz cevaplanmıştır. Gecikme için üzgünüz…

  5. Bora dedi ki:

   DKNY 5 kez yorum gönderdim yayınlanmadı yayınlarmisiniz rica etsem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Gecikme için üzgünüz…

    1. dilek dedi ki:

     Hocam benim sorularima hic cvp gelmiyo

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Sorunuz 07/01/2019 tarihinde cevaplanmıştı

      dilek Ocak 6, 2019, 9:32 pm (Düzenle)
      Hocam mrb benim oğlum 6 yaşında beyin sapı tümöründen ameliyat oldu yüzünün sağ tarafinda felç kaldı hidrosafali nedeniyle sant takıldı suan 10 yaşında bize engelli raporu çıkarmı çıkarsa kac oranında çıkar ve nereye bas vurmalıyız cvp verin lütfen

      Bu Yoruma Cevap Ver
      Danışma Birimi Ocak 7, 2019, 12:14 pm (Düzenle)
      Merhaba,

      Tam teşekküllü devlet hastanelerinde Heyete girmeniz gerekmektedir. Günlük aktivitelerinde fiziksel olarak bir engel yok ise engel oranı çıkmaz.

  6. Akın dedi ki:

   İyi akşamlar
   1976 doğumluyum 89 yılında açık kalp ameliyatı oldu vsf
   Ameliyat sonrası ritim bozukluğu yaptı ve %100 kalp pili kullanmaya başladım hafif mitral kapakçığında kaçak hipertansiton ve efor var hafif derecede heyete girdim ve %31 oran verdiler oran doğrumudur
   Erken emeklilik için başvurmuştum ama oran 40 altında olduğu için
   Emekli olamadım
   Değerlendirmenizi rica ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kalp pili takıldıktan sonra durumunuza göre oranlar verilmekte Sürekli ilaç kullanıyorsa ayrı,hastanın kalp pilinden sonra semptomları yani şikayetleri ağrıları geçmemişse ayrı,kalp pili takılmasına rağmen ritim bozukluğu devam ediyorsa ayrı oranda raporlar çıkabilir. Net birşey söyleyebilmek mümkün değil.

  7. Burhan dedi ki:

   Hocam yazıma cevap vermediniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır…

  8. Burhan dedi ki:

   Hocam benim sag göz görmüyor ve belinde daralma var doktor ameliyat diyor ben korkuyorum.7 ay psikoloji tedavi gördüm bana tanı koymuşlar sizce ben özürlü rapor kaç ala bilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre tahmini % 40- 50 arasında oran çıkma olasılığı yüksek.

  9. Bora dedi ki:

   Merhaba
   2017ve 2018,yilarinda ikikez bel fitigindan ameliyat oldum belime toplamda 6vida takildi ikinci amliyat sonrasi sag ayakta dusuk ayak olustu boynumda 2fitik 2 fitik baslangici duzlesme , kireclenme mevcut fitiga bagli sol arka kolda 4santim incelme ve guc kybi var gecen ay heyete girdim bel ve boyundan %20 dusuk ayaktan %16 oran verdim itiraz edersem oran yukselirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İtiraz ederek farklı bir hastanede tekrar heyete girme hakkınız var. Bze göre de oranınız tahminen en fazla % 30-35 civarında çıkacaktır.

  10. Hüseyin KURU dedi ki:

   hocam ben kulaktan rahatsızım askerlikten muaf sayıdım yani %40 ın üstünde bunu engelli raporuna cevirmem için ne yabmalıyım veya tekrar heyetemi girmem gerek iş yerlerine giremiyombu yüzden dolayı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliğe elverişsiz raporu ile engelli raporu arasında oran farklılıkları çıkabiliyor. Tekrar heyete girmeniz gerekecek.

  11. Hatice arslan dedi ki:

   Hocam soruma cevap gelmedi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz cevaplanmıştır.

  12. Özcan dedi ki:

   Hocam merhaba ben sol el bas parmagimi kestim diktiler ama bukemiyorum ve mide delinmesinden ameliyat oldum ne yapmaliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    El baş parmağı tek başına engelli raporu için yeterli olmaz. Mide delinmesi ameliyatı sonrası iyileşme süresi beklenmelidir.

  13. Hatice Arslan dedi ki:

   Merhaba üniversite hastanesinde hemşireyim 25.yilimi çalışıyorum 3 sene önce kadın Doğumda ameliyat oldum rahmimi aldılar ve ameliyat sırasında sağ femoral sinir hasarı olmuş yapılan emg ye göre sağ bacak iç kısmında diz kapağıma kadar şiddetli agri yanma karıncalanma mevcut sinir blokajı v yapılıyor ve contromal isimli narkotik Agri kesici kullanıyorum ayakta çalışmak hızlı yürümek merdiven inip çıkmak beni çok zorluyor ve sıkıntılarımı artırıyor engelli raporu alabilir miyim ve yüzde kaç verirler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre uzuv kaybı yok. Sinirin baskılı olduğu bir ağrı olduğu gözüküyor. Bu durum ağrı kesicilerle dindiriliyor ise emekli olabilmeniz için yeterli bir engelli oranı çıkmaz. Ancak. Oturarak iş yapılması ile ilgili bir rapor çıkabilir. Böylece çalışma şartlarınız kolaylaştırılabilir.

    1. Hatice arslan dedi ki:

     Normal ağrı kesiciler agrimi hiç kesmiyor sadece yeşil reçeteli narkotik analjezikler ve lokal anestezik madde ile ameliyathanede yapılan sinir blokajı ile agrimi kesiyorlar

  14. meliha dedi ki:

   Hocam Soruma cevap vermediniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gecikme için üzgünüz. Sorunuz cevaplanmıştır.

  15. Ahmet çelik dedi ki:

   Hocam soruma cevap gelmedi de

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz cevaplanmıştır.

  16. ORHAN dedi ki:

   20 yıldan fazladır çalıştığım işyerimde Psikolojik bunalımlardan ve yok edemediğim düşüncelerden dolayı çalışamaz duruma geldim. Kendimi öldürmeyi dahi düşünüyorum ama geride kalacaklara üzülüyorum. işten atılmadan önce emeklilik için vergi indirimi başvurusy yapmak istiyorum. İşten ayrılırım ama belki rahatlarım. sizce şansım olur mu? bir yandan da fiziğim yerinde diye utanıyorum. Saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle kafanızda ki o kötü düşünceyi atın. Bu durumu yakınen ve kısa bir süre önce yaşayan biri olarak. Olanın size olacağını gere kalan hayatın devam edeceğini ve size en yakın olanların bu acıyı hiçbir zaman atamayacağını bilmenizi isterim. Psikolojik durumdan dolayı vergi indiriminden yararlanabilmek çok zor. İş değiştirmeyi deneyin farklı bir ortam iyi gelebilir. Sağlıkla kalın. Allah yardımcınız olsun….

    1. dilek dedi ki:

     Hocam mrb benim oğlum 6 yaşında beyin sapı tümöründen ameliyat oldu yüzünün sağ tarafinda felç kaldı hidrosafali nedeniyle sant takıldı suan 10 yaşında bize engelli raporu çıkarmı çıkarsa kac oranında çıkar ve nereye bas vurmalıyız cvp verin lütfen

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Tam teşekküllü devlet hastanelerinde Heyete girmeniz gerekmektedir. Günlük aktivitelerinde fiziksel olarak bir engel yok ise engel oranı çıkmaz.

  17. Ahmet dedi ki:

   Iyi günler ben bugün devlet hastanesine engelli raporu için gittim hastanede ramotoloji olmadığı için cildiye bölümüne gittim 10 yıldır behçet hastalığım var %20 oran verdi ayrıca sağ gözde %90 ve sol gözde %30 görme kaybi var 10 yıldır bu oran sabit göz doktorunun verdiği oran %15 kendisine hocam hakkım bu mu diye sordum evet dedi herkes gelip rapor istiyor herkese veremeyiz diye de azarladı canı sağ olsun sadece bu göz oranı ile hakkım bu mu diye sormak istedim şimdiden teşekkür ederim efendim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 90 ve % 15 görme kaybına % 15 düşük olmuş. Toplamda % 40 civarı bir oran çıkması beklenir. Heyet raporunuz düşük çıkar ise itiraz ile başka bir heyet talep edebilirsiniz.

  18. Nihat dedi ki:

   Merhaba hocam sol böbreğim ameliyatla alındı şuan tek böbreğim. Bu ameliyat tan sonra idrar yolu daralması oldu 2 defa da bu daralmadan kapalı yöntemle ameliyat oldum. Doktor yine tekrarlama ihtimali yüksek dedi bi daha tekrarlarsa açık ameliyat olacağım. Birde migren rahatsizligim var 2 farklı ilaç kullanıyorum migren icin. Bunlar için engel oranı kaç çıkar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    NEFREKTOMİ
    NOT: Soliter Böbrek (diğer böbreğin renal fonksiyonları da (kreatinin klirensi değerlerine göre) değerlendirilecek ve eklenecektir).
    Diğer böbrek tamamen normal: %10
    Diğer böbrek tamamen normal, potansiyel hastalık mevcut (örnek: taş hastalığı): %15
    Diğer böbrekte intermitan semptom veren ve devamlı tedavi gerektirmeyen üst üriner sistem hastalığı: %20
    Diğer böbrekte devamlı takip ve sık tedavi gerektiren üst üriner sistem hastalığı: %25
    Diğer böbrekte cerrahi ya da medikal tedavi yeterli tedavi sağlanamayan üst üriner sistem hastalığı: %30

    Tek böbrek ile ilgili en fazla % 30 verilebilmektedir. Migren ile ilgili durum raporu belirler. Heyete girmenizde fayda var.

  19. meliha dedi ki:

   Merhaba bende
   tip 2 diyabet

   1. astım

   2 sağ kolumda tenisci direği var.

   3 boynumda nodül ler

   4 şah damarı tıkanıklığı. …

   Bu hastalıklar dan. rapor % kaç rapor alırım …

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Diyabet hastalığının oranı düşük olur. Ancak astımın aşaması ve Tenisci dirseği ileri safhası olan elin yumruk yapılması, tokalaşmak, kapı kolu çevirmek gibi basit eylemlerde sıkıntı yaşıyorsanız. Rapora etkisi yüksek olur. Yani kısacası hasatlıkların aşaması oranda çok etkili olacaktır. Buradan tahmini oran vermek çok güç. Ama engelli oranı civarında çıkabilir. Heyete girmenizde fayda var.

  20. Cem Başkaya dedi ki:

   Merhabalar;
   Sağ kolumu omuzdan itibaren kaybettim, sol ayak bileğimde eklem kemiğim yok ve bileğim dondurulacak sabit kalıcak, sol diz kapağımla kalçam arasındaki kemiğin icine platin var, çenemde de kırık ama o iyileşmiş durumda, sağ ayağımda ciddi bi sinir zedelenmesi var üzerine hiç basamıyordum fizik hareketleriyle biraz basıyorum, sağ ayak bileğimden aşşasında hissizliği var ama hareket var.
   Bunlara göre engelli raporumun yüzdesi kaç olabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle geçmiş olsun. Mutlaka % 40 ın üzerinde bir engelli raporu çıkacaktır. Sinir zedelenmesinin hasarı oranınızı % 60 ın üzerine çıkartarak malülülen emeklilik durumu da oluşabilir.

  21. Muhittin dedi ki:

   Merhaba
   Soruma cevap gelmedi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz cevaplanmıştır. Yoğunluktan kaynaklanan gecikme için üzgünüz.

  22. Ibrahim dedi ki:

   Soruma cevap vermediniz:((

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır.

  23. Muhittin dedi ki:

   Merhaba
   Kaynakci olarak calismaktayim. Is kazasi sonucu sag elde parmaklarda kirilma oldu, orta parmak ilk eklemi calismamakta ve sol el kesilmesinden dolayida yine orta parmak ikinci eklem calismamakta ve darbe sonucu sag kol dirsekte sinirlerde hasar olustu.Bu durumda engellilik raporu verilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rahatsızlığınızın iş gücü kaybı tespit edilmeli. Buradan tahmini bir oran vermemiz mümkün değil.

  24. Ibrahim dedi ki:

   Merhabalar hocam. Benim sol gozum goz tansiyonu sonucu gozun firlamamasi icin damarlari yakildi ve su an gorme 0. Sag gozde de hipermetrop varmis. Heyet almak 8cin basvurdugumda goz doktoru taniya bunlari yazdi ve yanina orana % 32 yazdi. Ortapedi doktoru ise kalcada erime ve sol bacakta saga gore 4 cm kisalik teshis etti ama o karsisina oran yazmadi. Sali gunu heyet toplanacak ayni goz doktoru heyete de girecek acaba o gun tekrar dosyaya bakip orani yukseltir mi ya da ortapediden bu teshislerle katki gelir % 40 i gecer miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek göz görmeme ve ayaktaki 4 cm kısalık birlikte düşünüldüğünde oranın % 40 ı geçeceğini düşünüyoruz.

  25. öner dedi ki:

   Merhaba
   kalp krizi sonucu 2 stent takıldı mitral kapak 2-3 hasarlı ,hipertansiyon , kolesterol ve mide problemine bağlı ilaçlar rapor edildi bunun dışında köprücük kemiği kırığının yanlış kaynaması sonucu sağ kolda uyuşukluk oluyor.
   bu rahatsızlıklarımdan dolayı vergi indirimine tabii emeklilik için rapor alabilirmiyim ? (Hizmet yılı ve gün problemim yok)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyete girebilirsiniz ancak % 40 ın altında çıkacağını tahmin ediyorum. Belirgin kısıtlayıcı bir durum yok. Kolunuzun işlevi rapor oranına etkili olur.

  26. Emre bayram dedi ki:

   Hocam size attigim mesaja ne zaman cvp vereceksiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz cevaplanmıştır. Sağlıklı günler dileriz.

    1. dilek dedi ki:

     Hocam bizede cvp yazin lutfen

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Sorunuz cevaplanmıştır.

  27. Aycan dedi ki:

   Değerli hocam,

   25/10/2018 tarihinde engelli raporu almak için Sağlık Heyeti’ne müracaat ettim.
   Uzun süredir pulmoner embolizm nedeni ile tedavi görmekteyim. Bu rahatsızlığımdan ötürü yoğun bakımda yattım. Ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmam gerektiği (ilk etapta Coumadin kullandığım, sonrasında kardiyoloji doktorunun reçetesi ile uzun süredir Xarelto 20 mg (varfarin) kullandığım) raporlarımda belirtilmektedir. Aynı zamanda, ailemde genetik olarak bu hastalık mevcuttur. Kardeşim 2 (iki) kez faktör 5 nedeni ile yoğun bakımda kaldı. Annem de aynı nedenle kan sulandırcı ilaçlar kullanmak zorundadır. Kendim bankada masabaşında sürekli oturarak çalışmak zorunda olduğumdan ötürü, hareketsiz kalmamam gerekmesine rağmen buna uyamamaktayım. Sürekli olarak gün içerisinde kan dolaşımı yetersizliğinden kaynaklı çok fazla ağrı ve uyuşma hissi yaşıyorum.

   İleri derecede uyku apnesi ile ilgili tüm rapor ve belgelerim bulunmaktadır. Bu rahatsızlığımdan ötürü 2015 yılından itibaren BPAP cihazı kullanıyorum. Gün içerisinde çok kez uyku sendromları yaşıyorum. Çalışma performansımı son derece kötü etkileyen bu durumu Sağlık Heyeti’ne sunduğum raporlar ile de belgeledim.

   Bunlara ilaveten, hipotrioidizm rahatsızlığı nedeniyle 10 yıldan uzun süredir eutrox ilacı kullanıyorum. Obezite, hipertansiyon, insülin direnci nedeniyle sürekli olarak kullandığım Diaformin 1000 mg x2 ve Diovan 80 mg’lık ilaçlarım mevcuttur. Heyet esnasında kulaklarımda işitme kaybı nedeniyle odyoloji testinde rapor ile belgelenmiş bir rahatsızlığım da bulunmaktadır.

   Daha önce boyun fıtığı rahatsızlığımdan ötürü bir ameliyat geçirdim. Tüm bu bilgilere göre sağlık heyetinden % kaç oranında rapor alabilirim. Bu mesajı size 3. kez yazıyorum. Lütfen beni aydınlatabilir misiniz?

   Saygılarımla,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rahatsızlıklarınız hayati aktivitelerinizi yerine getirilmesinde önemliengel oluştıruluyor. Durum doktorlar tarafından yorumlanmaya açık. Bize göre % 40 ın üzerinde çıkmalı. Ancak doktorların teşhisi nasıl olur. muayaneyi nasıl yorumlarlar belirsiz. Konu çok fazla yoruma açık olduğu için sizi yanıltmamak için cevabımız gecikti. Umarız sizi rahatlatacak bir oran çıkar. Geçmiş olsun dileklerimizle Sağlıklı günler dileriz.

    1. Aycan dedi ki:

     Değerli Hocam,

     Burada doktor yorumuna açık olan nedir? İnanın hiç anlamadım… İleri derece uyku apnesi ve genetik pulmoner emboli oldukça yüksek oranı olan ve kalıcı rahatsızlıklar… Bunlara ilaveten obezite, hipertansiyon, insülün direnci, hipotrioid, baoyun fıtığı ve işitme kaybı gibi sürekli rahatsızlıklarım var. Heyet doktorlarımıza tüm bunları raporlar ile birlikte ilettim. Burada doktorun teşhisi nasıl farklı olabilir? Bu mümkün müdür?

     Saygılarımla,

   2. Aycan dedi ki:

    Merhaba Hocam,

    Değerli açıklamalarınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Engel oranlarına ilişkin resmi gazetede yayımlanan çizelgeye bakltığımda, ileri derecede obstrüktif uyku apnesinin tek başına %35 oranı olduğunu görüyorum. Bunun dışında pulmoner embolizm de oldukça yüksek oran alabiliyor. Ayrıca, obezite, hipotrioid, insülün direnci, hiper tansiyon, az derecede işitme kaybı gibi mesajımda belirttiğim bunca rahatsızlığa rağmen konunun yoruma açık olmasını açıkçası anlayamadım. Kendi adıma %60 ve üzeri bir oran çıkabileceğini düşünüyordum açıkçası… Sizden gelen bu geri bildirim inanın oldukça şaşırttı beni…

    Saygılarımla,

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba

     Aycan Hanım aynı hastane de bile aynı dalın farklı doktorları hastalıkların, hayati aktivitelerine yaptığı etkiye dayanarak farklı oran da yorumluyor. Ben oranınızın düşük çıkacağını düşünmüyorum. raporla ispatlanan hastalıklar. ancak hiç birşey görmeden buradan oran hesaplayıp tutarsızlık çıktığında sizin beklentilerinizi olumsuz etkilemek istemiyorum. Umarım beklediğiniz bir oranda bir rapor çıkar.

   3. Aycan dedi ki:

    Değerli Hocam,

    Kendim mesajımda belirttiğim tüm önemli rahatsızlıklara rağmen EYT’li olarak yaklaşık 9 yıl daha çalışmak zorundayım. Sigorta başlangıcım 27 yıl önce ve 8.300 günden fazla prim ödedim. Ayrıca, emekli olmam halinde, bankanın özel sandığına tabi olduğumuzdan SSK’dan hiçbir şekilde maaş da almıyor olacağım. Tamamen banka sandığından emekli olacağım. Bu kadar ileri derecede, genetik ve kalıcı önemli rahatsızlıkların doktor yorumuna açık olmasını gerçekten anlayamıyorum. Resmi Gazete’de yayımlanan çizelgede genetik pulmoner emboli tek başına %60’a yakın oran alabiliyor. İleri düzeyde Obstrüktif Uyku Apnesi ise %35 oran yazıyor bu çizelgede… Bu önemli rahatsızlıklarıma ek olarak, hipertansiyon, hiperglisemi, işitme kaybı, morbid obezite, hipotrioid ve boyun fıtığından kalıcı raporlu hastalıklarım var. Bu kadar önemli hastalıklardan ötürü %60 ve üzerinde oran alamaz mıyım? Malüliyet açısından değil, özel sağlık sigortası kapsamına girmem açısından %60 ve üzerinde bir oran almam çok önemli…

    Saygılarımla,

  28. Emre bayram dedi ki:

   S.a hocam: sol ayagimda dogustan sol crus kas atrofisi mevcut. Sol bacagim dizden assagisi sag bacaga gore 7-8 cmlik bir incelik ve sol ayagim da sag ayaga gore 3 cm daha kucuk. Sol ayagimdaki kas gucsuzlugu ve kas zayifligindan dolayi sag bacak kaslarimda assiri bir agri oluyor surekli ve bu durum gunluk yasamimi ve calistigim isi cok fazla etkiliyor. Sol crus kas atrofisi raporunu da devlet hastanesinden aldim. Bu durumda yuzde kac alirim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre ayakta kı kısalık artı kas güçsüzlüğü eklenirse % 40 ın üzerinde bir raporun çıkabileceği gözüküyor. Heyete girmenizde fayda var.

  29. Atik dedi ki:

   S.a: benim dogustan sol bacagim dizden assagisi, sag bacaga gore 7-8 cmlik bir kas inceligi ve sol ayagimda da sag ayaga gore 3 cm lik bir kucuklik mevcut. uzun sure ayakta kaldigimda sol bacak kas gucsuzlugunden dolayi, sag ayak kaslarinda assiri bir agri durumu oluyor. hastaneden de sol crus kas atrofisi raporu aldim bu durumda yuzde kac olur benimki.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Versiğiniz bilgilere göre ayaktakı kısalık artı kas güçsüzlüğü eklenirse % 40 ın üzerinde bir raporun çıkabileceği gözüküyor. Heyete girmenizde fayda var.

  30. Leon_1 dedi ki:

   Merhaba Hocam 3 defadır yazıyorum ama yazım yayınlanmıyor ben yinede yazayım belki yayınlanır. 36 yaşındayım.
   Gözümün biri hiç görmüyor şaşılık var. 1 yıl önce boyun fıtığından ameliyat oldum. Titanium malzeme takıldı ama ben hiç düzelemedim. Kollarımda güç kaybı var sol kolumda aşırı güçsüzlük var boynumun sol tarafı ve orta kısmında sürekli ağrı var. Birde akdeniz anemisiyim (FMF)colcicium dispert kullanıyorum. Bana sürekli rapor çıkarmı çıkarsa yüzde kaç çıkar acaba.
   Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yoğunluk nedeni ile gecikme yaşanmış. Üzgünüz… Sorunuz cevaplanmıştır…

  31. Gülden Özcan dedi ki:

   Hocam merhaba bu size 5. Nci mesajım sanırım konuyu anlamadiginiz için cevap vermiyorsunuz 10.12.2018 tarihinde engelli raporu için heyete girdim ortopedik bir problemim var heyet doktorlarının bnm için söyledikleri tam olarak bu .
   Heyet fizik- 6 YAŞINDA BELİNDEN OPERE EDİLMİS Bel ağrısı VRA,BEL ROM AĞRILI AÇIK MOTOR DEFİSİT YOK.
   Grafide T10,T11,T12,L1 veretbralarda füzyon mevcut.
   HEYET NÖROLOJİ= Genel tıbbi muayene 6 YAŞINDA OP HİKAYESİ
   AĞRI TARİFLİYOR
   DESTEKSİZ BAĞIMSIZ AMBULE
   HEYET ORTOPEDİ=EKLEM AĞRISI 6 YAŞINDA İKEN OMURGADAN OPERE
   EKİPİRİZ YOK
   LOMBER VERTEBRA ROM AĞRILI AÇIK
   DESTEKSİZ BAĞIMSIZ AMBULE.
   Bu durumda heyet ‘ten ne gibi bir sonuç çıkar yüzde kaç olabilir bilgilendirmenizi bekliyorum tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre net oran verebilmeniz mümkün değil. Ancak kısalık varsa oranda etkili olur. Önceki dönemlerde epikriz raporu yok. Tahminimize göre %40-45 civarı bir oran çıkabilir.

  32. Mahsun dedi ki:

   Merhabalar hocam gözün biri tamamen görmüyor. Boyun fıtığı ameliyatı geçirdim titanum malzeme takıldı. Ameliyatın üstünden 1 yıl geçti fakat sol kolumda daha çok olma kaydıyla güç kaybı var dirseğin bükülen yerde sürekli ağrı var. Boyunumun sol tarafı sürekli geriliyor ve ağrıyor. Ayrıca akdeniz anemesi hastalığım var colcium dispert kullanıyorum sürekli. Rapor için başvuru yapsam yüzde kaç alma ihtimalim var. Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek göz görme kaybı yaklaşık % 30 oranında bir engel çıkıyor. Burada kolunuzda ki hiz kaybı ile ilgili doktorun vereceği rapor önemli. Ancak biz toplamda % 40 ın üzerinde rapor çıkacağını düşünüyoruz.

  33. Emrah dedi ki:

   Hocam merhaba.benim belimde dört boynumdada dört fitigim var.daha önceleri ağır işte çalışamaz raporu almıstım.yuzdelik rapor almak istersem ne kadar alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Net bir rahatsızlığınız yok. Doktorların vereceği raporlar yorumlarına göre çok değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle size tahmini bir oran vermemiz yanıltıcı olur.

  Sorunuzu Yazın