• Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

  Engelli raporuyla araç almak ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız için sıkıntılı ve teferruatlı bir konu olarak düşünülse de temel bilgilere hakim olunması durumunda aslında oldukça basit bir işlem olarak da değerlendirilebilir. Engellilerin hayatlarının kolaylaştırılması, hayat standartlarının iyileştirilmesi için devlet tarafından verilen desteklerin de bir sonucu olarak engelli vatandaşların satın alacakları araçların tamamı Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaftır. Burada önemli olan durum araç almak isteyenlerin engellilik raporunun dereceleridir. En az %40’a kadar engeli bulunan vatandaşların araç alımlarında farklı bir prosedür uygulanırken, engellilik oranı %90’ın üzerinde olan engelli vatandaşların araç alım prosedürlerinin de farklı olduğu görülmektedir.


  Engel Derecesi %90’ın Üzerinde Olan Kişilerin Araç Alımları:

  Şu an yürürlükte olan Özel Tüketim Kanunu’nun (ÖTV) yedini maddesinde engel oranı en az yüzde doksan olan vatandaşlar için engelli araç nasıl alınır sorusunun ilk cevabı, bu kişilerin araç alımlarında aracın kullanımlarının kişilerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar yakınları tarafından olması zorunluluğu vardır. Buradaki tek istisna aracın kullanımı için iş akdiyle profesyonel bir şoförün işe alınması ve iş akdinin noter kanalıyla yapılması olabilir. Burada araç satın alması sırasındaki trafik tescil işlemlerinde aracın kullanılacağı kişinin kayıt altına alınması çok önemlidir. Çünkü araç kayıtlı kişiler harici biri tarafından kullanıldığında aracın kaybedilmesine varan katı prosedürlerin uygulandığı görülebilmektedir.

  Engel Derecesi %40 Olan Kişilerin Araç Alımları:

  Engel derecesi %40 olan kişilerin araç kullanımları için hukuki bir engel bulunmamakla birlikte, bu konuda tasarlanan özel araçların üretildiği de bilinmektedir. Engelli araba alma şartları için kişinin engel durumuna göre özel üretilen araçlar kullanılabilirken, kişinin engelinin özel üretilen bu aracı kullanma konusunda bir olumsuzluk içermemesi de oldukça önemlidir. Tabi bunun için öncelikle gerekli kurs ve sınavların başarıyla atlatılarak H sınıfı bir ehliyete sahip olunması da gerekiyor. Çünkü araç alımı sırasında kişinin engelini gösteren bilgilerin H grubu ehliyete işlenerek beraberce ibraz edilmesi de başka bir zorunluluk olarak göze çarpıyor. H grubu ehliyet eğitimlerinde de özel donanımlı engelli arabalarının kullanıldığının da bir dip not olarak ifade edilmesi gerekiyor. Peki engelli araç alımı için gerekli evraklar neler?

  Engelli Özürlü Raporuyla Araç Alınabilmesi İçin Gerekli Olan Evraklar:

  Engelli araç alımlarında ÖTV muafiyetinden yararlanılabilmesi için gerekli olan belgelere bakıldığında;

  • Öncelikle engelli bireyin özel hastaneler haricindeki tam teşekküllü devlet hastanelerinden birinden aldığı engelli derecesini gösteren rapor
  • %90’ın üzerindeki engelli bireylerin aracı kendileri kullanmak isterlerse aracı kullanmalarına engel bir durum olmadığını gösteren kurul raporu
  • Eğer raporda “özel tertibatlı araç kullanabilir” ibaresi yer alıyorsa bunun ayrıntılarıyla belirtilmesi, farklı bir ibare yer alıyorsa da bunun tanımı
  • Engelli bireyin H sınıfı ehliyet belgesinin aslının ibrazı

  Engelli Araç Alımlarının Diğer Detayları:

  Engelli kişilerin kanuni olarak herhangi bir farklı binek ya da ticari araç kullanması mümkün değildir. Buna ek olarak engelli araba alımı için tercih edilen araç raporda belirtilen şartları birebir taşımak zorundadır. Aracın vites durumu ve fren donanımlarının raporda belirtildiği şeklinde olmadığının tespiti durumunda kişinin trafiğe çıkması kesinlikle yasaklanarak, bu konuda önemli cezalar ödeneceği de unutulmamalıdır. Ayrıca %90’ın üzerinde engel durumu bulunan kişiler için ÖTV’den muaf olan aracın 1-3 derece yakınları ya da noter yoluyla iş akdi yapılan personellerinden birinin kullanmaması durumunda da oldukça büyük cezalarla muhatap olunması olası bir durum olacaktır. Engelli araç alımı hesaplama buna göre yapılmalıdır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli Kredisi Nasıl Alınır ?

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

  Engellilere Bakım Maaşı  tıkla sorunu sor

  Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Davut BOZOK dedi ki:

   %68 engelli rap. var. Normalde ehl var ve 30 yıldır araba kullanıyorum. rapor alırken gümr indiriminden de faydalanmayı istedim . O bölüme x işareti koydular. sorularım :
   1 ötv ind faydalanabilir miyim?
   2- eng ifadesini ehliyetime işletebilir miyim?
   3-Ehl engelli ibaresi varsa eng park yerlerinden faydalanabilir miyim?

  2. Serhan dedi ki:

   İş kazası sonucu sağ ayak tabanım yani ayak parmaklarım dahil ayağımın nerdeyse yarısı kesildi yüzde kaç engelli raporu alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre tahmini oran % 40 ı geçer. Ancak bu duurmun günlük işlevleri ne kadar etkilediği de önemli.

  3. halil ibrahim bal dedi ki:

   Sol ayaktan % 40 ın altında özürlü olanlar ın raporunun hangi dortordan aldığı önemlimi. Ben lenf ödem hastasıyım. % 20 kalp damar hastalıkları doktorundan raporum bulunmaktadır. Raporuma da (otomatik vites araç kullanması gereklidir) ibaresi rapora yazılıdır. Bu şartlarda ötv indiriminden faydalanabiliyormuyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Otomatik vites veya özel aletle kullanım raporu alanlar ÖTV indiriminden yararlanabilmektedir.

  4. halil ibrahim bal dedi ki:

   % 40 ın altında sol ayaktan özürlü olanların şartları nelerdir.

  5. Ali Bakır dedi ki:

   Merhaba: Kardeşim %83 oranında zihinsel engellidir. Ağbisi tarafından Engelli araç alımı için başvurulabilir mi?.

   İyi Çalışmalar Dilerim

   Saygılarımla

   Ali BAKIR

  Sorunuzu Yazın