Engelli

Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

Engelli raporuyla araç almak ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız için sıkıntılı ve teferruatlı bir konu olarak düşünülse de temel bilgilere hakim olunması durumunda aslında oldukça basit bir işlem olarak da değerlendirilebilir. Engellilerin hayatlarının kolaylaştırılması, hayat standartlarının iyileştirilmesi için devlet tarafından verilen desteklerin de bir sonucu olarak engelli vatandaşların satın alacakları araçların tamamı Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaftır. Burada önemli olan durum araç almak isteyenlerin engellilik raporunun dereceleridir. En az %40’a kadar engeli bulunan vatandaşların araç alımlarında farklı bir prosedür uygulanırken, engellilik oranı %90’ın üzerinde olan engelli vatandaşların araç alım prosedürlerinin de farklı olduğu görülmektedir.


Engel Derecesi %90’ın Üzerinde Olan Kişilerin Araç Alımları:

Şu an yürürlükte olan Özel Tüketim Kanunu’nun (ÖTV) yedini maddesinde engel oranı en az yüzde doksan olan vatandaşlar için engelli araç nasıl alınır sorusunun ilk cevabı, bu kişilerin araç alımlarında aracın kullanımlarının kişilerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar yakınları tarafından olması zorunluluğu vardır. Buradaki tek istisna aracın kullanımı için iş akdiyle profesyonel bir şoförün işe alınması ve iş akdinin noter kanalıyla yapılması olabilir. Burada araç satın alması sırasındaki trafik tescil işlemlerinde aracın kullanılacağı kişinin kayıt altına alınması çok önemlidir. Çünkü araç kayıtlı kişiler harici biri tarafından kullanıldığında aracın kaybedilmesine varan katı prosedürlerin uygulandığı görülebilmektedir.

Engel Derecesi %40 Olan Kişilerin Araç Alımları:

Engel derecesi %40 olan kişilerin araç kullanımları için hukuki bir engel bulunmamakla birlikte, bu konuda tasarlanan özel araçların üretildiği de bilinmektedir. Engelli araba alma şartları için kişinin engel durumuna göre özel üretilen araçlar kullanılabilirken, kişinin engelinin özel üretilen bu aracı kullanma konusunda bir olumsuzluk içermemesi de oldukça önemlidir. Tabi bunun için öncelikle gerekli kurs ve sınavların başarıyla atlatılarak H sınıfı bir ehliyete sahip olunması da gerekiyor. Çünkü araç alımı sırasında kişinin engelini gösteren bilgilerin H grubu ehliyete işlenerek beraberce ibraz edilmesi de başka bir zorunluluk olarak göze çarpıyor. H grubu ehliyet eğitimlerinde de özel donanımlı engelli arabalarının kullanıldığının da bir dip not olarak ifade edilmesi gerekiyor. Peki engelli araç alımı için gerekli evraklar neler?

Engelli Özürlü Raporuyla Araç Alınabilmesi İçin Gerekli Olan Evraklar:

Engelli araç alımlarında ÖTV muafiyetinden yararlanılabilmesi için gerekli olan belgelere bakıldığında;

 • Öncelikle engelli bireyin özel hastaneler haricindeki tam teşekküllü devlet hastanelerinden birinden aldığı engelli derecesini gösteren rapor
 • %90’ın üzerindeki engelli bireylerin aracı kendileri kullanmak isterlerse aracı kullanmalarına engel bir durum olmadığını gösteren kurul raporu
 • Eğer raporda “özel tertibatlı araç kullanabilir” ibaresi yer alıyorsa bunun ayrıntılarıyla belirtilmesi, farklı bir ibare yer alıyorsa da bunun tanımı
 • Engelli bireyin H sınıfı ehliyet belgesinin aslının ibrazı

Engelli Araç Alımlarının Diğer Detayları:

Engelli kişilerin kanuni olarak herhangi bir farklı binek ya da ticari araç kullanması mümkün değildir. Buna ek olarak engelli araba alımı için tercih edilen araç raporda belirtilen şartları birebir taşımak zorundadır. Aracın vites durumu ve fren donanımlarının raporda belirtildiği şeklinde olmadığının tespiti durumunda kişinin trafiğe çıkması kesinlikle yasaklanarak, bu konuda önemli cezalar ödeneceği de unutulmamalıdır. Ayrıca %90’ın üzerinde engel durumu bulunan kişiler için ÖTV’den muaf olan aracın 1-3 derece yakınları ya da noter yoluyla iş akdi yapılan personellerinden birinin kullanmaması durumunda da oldukça büyük cezalarla muhatap olunması olası bir durum olacaktır. Engelli araç alımı hesaplama buna göre yapılmalıdır.

Engelli Kredisi Nasıl Alınır ?

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Engellilere Bakım Maaşı

İlgili Makaleler

62 Yorum

 1. Merhaba, babam alzheimer hastası artık kendi başına tuvalet ihtiyacını da gideremiyor, engelli raporu almak istiyoruz ilk olarak hastanenin hangi biriminden randevu almamız gerkeiyor?
  Teşekkürler,

 2. Merhaba Babamın rektum kanserinden dolayı ameliyat oldu %80 engelli raporu var. Karaciğerinede sıçradı buyüzden uzun süreden beri kemoterapi görüyor. Bel fıtığı var, dizlerde ve omuzlarda kireçlenme var. Bu durumda yeniden rapor alabilirmiyiz ötv den yararlanmak istiyoruz

  1. Merhaba,

   Hastalık ilerlediği için yeni rapor alabilirsiniz. Ancak zorunlu ihtiyaçları banyo tuvalet gibi kendi başına yapabiliyor ise % 85 lerde rapor çıkar.

 3. Dedemin tek gözü görmüyorum kulaklrı %50 belki daha üstü idrar yollarından amaliyat oldu ve vb hastalıklar kaç rapor olur sizce ?

  1. Merhaba,

   Göz ve kulakla birlikte %47 civarında bir rapor çıkabilir. diğer rahatsızlıkları ile ilgili heyete girmesi gerekmektedir.

 4. merhaba, anneme %94 oranında engelli raporu verıldı. normalde 40 yıldır araç kullanıyor zaten ama ötv indirimden faydalanmak için basvurduk. koah hastası aynı zamanda bacagında platin var ve akciğer kanseri sebebiyle akciğerinin bir kısmı alındı ancak şuan temiz. kanser atlattı.
  raporda özel araç aksamı ile araba kullabilir yazdılar. ancak ehliyetine engelli ibaresi eklenmesi için ilçe sağlık kuruluna başvurduk.
  aile hekimimiz sevkederken, bu oran cok yuksek mevcut ehlıyetını de elınden alırlar gırme heyete vazgeç bu işten dedi.
  fiziki olarak gayet iyi durumda uzun yıllardır araç da kullanıyor ama gerçekten de mevcut ehlıyetını kaybetme riski olur mu ? çok korktuk şimdi ne yapalım bilemiuoruz.

  1. Merhaba,

   Raporunda araç kullanmasında bir mahsur yoktur ibaresi ekletebilirsiniz sorun çıkmaz.

 5. Slm yüzde 79 engelli raporum var ve yüzde 50 göz ,iç hastakıkları yüzde 20, kardiyolojı yüzde 35 , kulak burun boğaz yüzde 18 , olarak geçiyor.sağ gözümün yarısı tamamen görmüyor ve araç kullananıyorum ve araç kullanamaz diye raporum var ötvden muaf araç alabilirmiyim haklarım neler teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Diğer engelli haklarını kullanabilirsiniz. Ancak % 90 rapo olmadan ortoprdik hastalıklar hariç ÖTV muafiyetli araç alamazsınız.

  1. Merhaba,

   Kalp uyumuna göre rapor belirlenir. Takip edilen tedavi sonrası başarı durumuna göre oran verilebilir. Tahmini bir oran verilebilmesi zor.

 6. Merhabalar babannemin %96 engelli raparu var surekli rapor baska birsey yapmama gerek varmidir ben bakiyorum bakik maasida alıyorum ve mesela babannem oldugunde arac mirasami kalir yoksa surecek olan sofor uzerine bilgide aliniyormus ya onami kalir

 7. Merhabalar ben annem için rapor almak istiyorum . Annemin kist nedeniyle bir böbreği alındı. Boğaz’ında oluşan nodüller nedeniyle tiroid bezlerinin alınması için ameliyat oldu. 1994 senesinde rahim kanseri oldu ve rahmi alındı. Ayrıca defalarca kemoterapi gördü. Annem ayrıca tansiyon ve kolestrol hastasıdır. Hastanelerin endokronoliji, kadın hastalıkları, üroloji ve dahiliye bölümlerine sık sık gidiyoruz bu yüzden bi araca ihtiyaç duyuyoruz. ÖTVsiz araç Alma şansımız nedir?

  1. Merhaba,

   Annenizin tek başına banyo ve tuvalet ihtiyacını gideriyor olması takdirde % 90 oran verilmez.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 engel raporuna ulaşmanız zor gözüküyor.

 8. Merhaba babam akciger ameliyatı oldu sol akciğer alındı sağ akciğer deki tümör temizlendi ışın tedavisiyle devam edecek katarak ameliyatı oldu ve prostat var oda geçerlimi bilmiyorum ama yazdım yinede ortalama kaç rapor çıkar

 9. İyi gunler ben 100/73 engelli raporu aldim.vergiden maf basvurusu yaptim ben bu rapor la indirimli arac ala biliyormuyum.veya arac icin baska bir rapor mu cikarmam lazim

 10. Merhaba

  Sol ayağı engelli olan bir bayanım engelli raporu alamıyorum bana verilen rapor %30 %40’ın üstünde rapor alabilmek için ne yapmalıyım?
  -doğuştan engelliyim.

 11. Merhabalar çok kez yazdım cevab alamadım inşallah bu sefer alırım bende tip2 diyabet hipertansiyon kolesterol sol gözümde kas felci paralizi ve cif görme diblopi var heyet oranı ne olur ayrıntılı izah ederseniz sevinirim ayriyeten migren tanısında koydular

  1. Merhaba,

   Tip2 diyabet için % 20 Göz için % 20 Kolestrol çin ise % 10 gibi oran çıkarak % 40 oranı bulabilirsiniz.

 12. Kalpten dolayı % 66 engelli raporum var. Bu raporla araç alabilir miyim? Diğer sorum raporla indirimli araç alamayacak olursam normal araç alırsam mtv den indirim sağlanır mı?

 13. Benim %40 suresiz genel engelli raporum var otomotik vites B sinifi ehliyet aldim .Arac almak istiyorum ,indirimli arac alabilirmiyim? Kendim kullanmak istiyorum .

 14. Oğlum %69 özürlü raporu var fakat motor becerisi yavaş olduğu için araba kullanamaz Onu her yere ben götürüyorum fakat araç alamıyoruz bu durumda ne yapılabilir%40 özürlü bireyler araç kullanamayabilir. Sistemde ve yasada açık var bence ne yapılabilir ki bir araç almak için bu durumda
  Teşekkürler

 15. hocam merhaba benim babam 62 yasında(emekli) kısmı felç geçirdi kalıcı yürüme ve konuşma bozuklugu kaldı
  Kalp yetmezliğinden 11 gün yogun bakımda kaldı kalbi %10 çalıştıgını EF değerinin %15 oldugunu söylediler.Ayrıca fmf hastası heyete sokmayı düşünüyorum ötv muafiyeti için bu sonuclarla %90 çıkarmı acaba?

 16. Merhaba babam alzheimer hastası 82 yasinda yavaşça yürümek dışında hiç birşey yapamiyor.engelli raporu yüzde kaç olur.

 17. Merhabalar benim Neneme çıkardığım heyet raporu sürekli ve %92 verildi araç alabiliyorum fakat bakıcı maaşı alamıyorum. Raporu yenilemek istersem aradan kaç gün geçmesi gerekiyor. Saygılarımla

  1. Merhaba,

   Günlük ihtiyaçlarını banyo tuvalet vs karşılayamıyor is bakıcı maaşı da alabilirsiniz. bir süre geçmesine gerek yok rapora itiraz ederek başka bir hastane için sevk alabilirsiniz.

  2. Merhaba,kızım %55 bedensel engelli, aracımı onun üzerine yapmak istiyorum. Sadece sahip olacak ,kullanmayacak. Ruhsat için ehliyet şart mı?.

 18. Merhabalar babam icin araba alacagiz babam 70 yasinda iki kalcasinda protez var tansiyon kolostrol ve sekerivar seker hergun 26 mg insulun aliyor kulaklarinda yuzde 50 60 isitme kaybi var acaba nekadar rapor alinir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Malulan emekli olmaya gerek yok. Uzuv eksikliği (ayak, bacak) veya % 90 engel oranı ile ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.

 19. Slm, %19 engelli raporum var, sol bacak femur boyun kırığı olarak geçiyor, manuel araba kullanırken çok zorlanıyor ve canım acıyor, otomatik araba kullanmam gerekiyor, bunun için otomatik vites araba kullanabilir raporu alabilirsem ötv den faydalanabiliyor muyum?

 20. Slm, %19 engelli raporum var, femur boyun kırığı olarak geçiyor, manuel araba kullanırken çok zorlanıyor ve canım acıyor, otomatik araba kullanmam gerekiyor, bunun için otomatik vites araba kullanabilir raporu alabilirsem ötv den faydalanabiliyor muyum?

 21. Merhaba 2017 senesinde aort damarimin %100 tikanmasi sonucu kalp krizi gecirdim.Suan ana damarda 1 stenttim mevcut,kalp krizinde kalici hasar almiş ef%35 ayrica psikiyatriye gidiyorum kriz sonrasinda panik atak başladı.Sizce heyette engelli raporu alip emekli olabilirmiyim.tesekkurler

 22. Merhaba. Annem için engelli raporu almak için baş vurduk. 82 yaşında. Tekerlekli sandalyede. Fizik tedavi 60%, psikiyatri 20%, KBB 38% k2 kulağında kulaklık var. Ayrıca kulaklık raporuda verdi. 2 gözünde katarak var senelik kontrol verdi. Tansiyon ve şeker ilacı kullanıyor. 90% alabilirmi? Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Verilen oranlara göre hesaplamada % 82 oran çıkıyor. Göz için oran alabilirseniz % 90 a çıkabilir.

 23. Bir kaç yıl önce annem için %80 engel raporu verildi fakat şu an hastalığı ilerlemiş durumda. Annem adına bi araç almak istiyorum engel oranı yükseltilebilir mi ?

 24. Arac satin alinma esnasinda degilde sonradan yakin dereceden bir akrabanin araca surucu olmasi mumkun mü? Ve dayi. Amca kacinci dereceden akraba oluyor? Saygilarimla…

  1. Merhaba benim çocuğum fallot tetralojisi tanısıyla yurt dışında iki kere açık kalp ameliyatı oldu ve şu an kalbinde protez var . Buna göre tahminen % kaç rapor alabilirim

 25. Ben beyinden tümörfen,omzumdan lif kopmasından, idrar yollarından ,sol ayağımdan yağ bezesinden, apandis patlamasından,burnumdan ameliyat oldum yemeğin kokusunu alamıyorum,1ay sonra dizlerimden ameliyat günü belli oldu sağ omzumda zedelenme var

 26. %68 engelli rap. var. Normalde ehl var ve 30 yıldır araba kullanıyorum. rapor alırken gümr indiriminden de faydalanmayı istedim . O bölüme x işareti koydular. sorularım :
  1 ötv ind faydalanabilir miyim?
  2- eng ifadesini ehliyetime işletebilir miyim?
  3-Ehl engelli ibaresi varsa eng park yerlerinden faydalanabilir miyim?

 27. İş kazası sonucu sağ ayak tabanım yani ayak parmaklarım dahil ayağımın nerdeyse yarısı kesildi yüzde kaç engelli raporu alabilirim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre tahmini oran % 40 ı geçer. Ancak bu duurmun günlük işlevleri ne kadar etkilediği de önemli.

 28. Sol ayaktan % 40 ın altında özürlü olanlar ın raporunun hangi dortordan aldığı önemlimi. Ben lenf ödem hastasıyım. % 20 kalp damar hastalıkları doktorundan raporum bulunmaktadır. Raporuma da (otomatik vites araç kullanması gereklidir) ibaresi rapora yazılıdır. Bu şartlarda ötv indiriminden faydalanabiliyormuyum.

  1. Merhaba,

   Otomatik vites veya özel aletle kullanım raporu alanlar ÖTV indiriminden yararlanabilmektedir.

  1. Kalbimde pil var huba bağlı olarak%40 heyet raporum bar. ÖTV Sız araç alabilir miyim? H sınıfı ehliyet almalı mıyım.

  2. Merhaba,

   ÖTV siz araç için % 90 engel oranı lazım. Ya da Ortapedik aparatlı kullanım için % 40 ın altı da geçerli

 29. Merhaba: Kardeşim %83 oranında zihinsel engellidir. Ağbisi tarafından Engelli araç alımı için başvurulabilir mi?.

  İyi Çalışmalar Dilerim

  Saygılarımla

  Ali BAKIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı