• 2019 Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır ?

  Engellilerin 2019 yılında ihtiyaç kredisi başvuruları hem özel bankalara hem de devlet bankalarına yapılabilmektedir. Engellilik durumu doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalık kaza gibi durumlarda ortaya çıkmakta ve bu durumdakilere bedensel ve zihinsel engelin tanınması için engelli raporu verilmektedir. Hastaneler tarafından verilen engellilik raporu sayesinde engelli kişiler ve yakınları birtakım haklara sahip olmakta engel durumuna göre maaş, bakım, tedavi ve eğitim gibi birçok haklara sahip olmaktadırlar.


  Engelli vatandaşlar ve yakınları için devlet ve kamu bankaları engellilerin ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmeleri ve hayatlarını daha verimli idame ettirebilmeleri için birtakım krediler ile onlara destek olmaktadır. Engelli maaşı başta olmak üzere düzenli gelir sahibi engelliler;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları,
  • 18 yaşından büyük olmaları ve kısıtlı olmamaları,
  • Engelli kredisi çekecek kimsenin düzenli gelir sahibi olması,
  • Engelli kredisi çekecek kişinin maaşında haciz bulunmaması ve kredi sicil notunun yüksek olması,
  • Engelli kredisi çekecek kişinin maaşının aylık ödenmesi gereken kredi tutarının en az 2 katı olması

  Gibi genel şartları taşımaları halinde kendilerine uygun vade ve düşük faiz seçenekleriyle ihtiyaç kredisi alabilmekte ve engellilik kredilerinden yararlanabilmektedirler.

  PTT Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

  2019 yılı engelli kredilerinde en bilindik kredi çeşidi PTT şubelerinden alınan engelli kredileridir.  PTT engelli kredisi başvurusu yaparak bankaların kredi seçeneklerine daha uygun fırsatlarla ulaşmak mümkündür. PTT kredi başvurusu yapabilmek için engellilik durumunu gösteren sağlık raporunun güncel olarak PTT’ye sunulması gerekir. PTT şubelerinde görevli kredi personelleri size uygun PTT kredisi hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

  PTT engelli kredisi müracaatları herhangi bir PTT şubesinden gerçekleşmekle birlikte bu kredinin kullandırılması hakkında birtakım doğru bilinen yanlışlar söz konusudur. PTT engelli kredisinde PTT şubesi bankaların vermiş olduğu kredilerde aracı konumda bulunmaktadır. Yani yapılan kredi müracaatları en uygun bankaya veya anlaşmalı bankaya iletilerek engelli vatandaşların kredi çekmeleri sağlanmaktadır. Bankalardan kredi çekme şartlarını taşımayan kimseler PTT şubelerinden de kredi başvurusu yapsalar bile olumlu sonuç alamama ihtimalleri bulunmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  PTT Engelli Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

  Engelli vatandaşlar da diğer vatandaşlarda olduğu gibi gerekli şartları taşımaları halinde kredi çekmeleri için gerekli evrakları PTT şubeleri veya bankalara vererek kredi başvurusu yapabilirler. PTT engelli kredi başvurusu herhangi bir PTT şubesine yapılabilmektedir. Burada asıl olan PTT’nin sunmuş olduğu kredi seçeneğinin bankaların sunmuş olduğu ihtiyaç kredilerinden uygun olup olmadığıdır. Bankaların engellilere yönelik ihtiyaç kredisi fırsatları daha uygun avantajlara sahipse bu bankalara başvurulması daha mantıklıdır. Bununla birlikte özellikle engelli maaşını PTT’den alan vatandaşlar daha kolay olarak PTT engelli kredisi alabilmektedir.

  PTT’den engelli kredi başvurusu yapabilmek için birtakım şartlara sahip olmak gerekir. PTT engelli başvurusu için;

  • En az %40’lık engele sahip olmak ve bu engelin güncel sağlık raporuyla belgelenmesi,
  • Engelli maaşı da dahil olmak üzere engelli vatandaşın düzenli gelir sahibi olması,
  • Engelli vatandaşın kredi çekmeye engel daha önce ödenmemiş borcun bulunmaması
  • Kredi notu ve kredi sicil notunun takip listesi olarak belirtilen kara listede olmaması

  Gibi şartların birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir. Ayrıca çekilecek kredi tutarın aylık ödeme tutarı engellinin almış olduğu maaşın yarısından fazla olamamaktadır. Örneğin; 800 TL engelli maaşı alan bir vatandaşın çekmiş olduğu kredi tutarının aylık ödemesi 400’nin üzerinde olamamaktadır. Aylık geri ödeme kredi tutarının maaşın yarısını geçmesi halinde kredi vadesi artırılarak 60 aya varan ihtiyaç kredisi seçeneklerinden yararlanılabilir.

  2022 Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

  Halk arasında 2022 engelli maaşı olarak bilinen yaşlı, muhtaç ve engelli vatandaşlara ödenen maaşlar 2019 yılında artış göstermiş;

  • Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engelli olan kişiler aylık 480,22 TL
  • Yüzde 70 ve üzerinde engelli olan kimseler ise aylık 730,33 TL

  Maaş almaktadırlar. Bu kimseler aldıkları maaşlara ait gelir belgesi ve kimlik kartıyla birlikte herhangi bir bankaya başvurarak aldıkları ücret nispetinde 30.000 TL’ye kadar ve 60 aya varan vade seçenekleriyle düşük faizli engelli kredisi çekebilirler. Engelli maaşları 3 aylık engelli maaşı kredi şeklinde bilinmekle birlikte 2019 yılı ocak ayından itibaren aylık engelli maaşı ödemesi yapılmaya başladığından kredi ödemelerini aylık tutar üzerinden belirleyebilirler.

  Aktif Bank N Kolay Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

  Aktif Bank internet üzerinden sunmuş olduğu Aktif Bank engelli kredisi seçenekleriyle düzenli geliri olan engellilerin ihtiyaçlarını bankaya gitmeden online olarak gerçekleştirmelerine imkan vermektedir. Aktif Bank kredi notunu dert etmeyin parolasıyla şubeye gitmeden internet sitesi üzerinden almış olduğu kredi müracaatlarını dakikalar içinde sonuçlandırmakta ve paranızı istediğiniz hesaba yatırmaktadır.

  Aktif Bank N kolay kredi tercihleriyle düzenli gelirinizi belgelemeniz ve Aktif Bank kredi başvurusunu internet üzerinden doldurmanız halinde 30.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi çekilebilmektedir. Bu kredi türünde aylık faiz oranı aylık %2,09, vade sayısı ise 60 aya kadar ulaşmaktadır. Kredi tahsis ücretinin en fazla 150 TL olduğu bu kredi türünde 10.000 TL kredinin 30 ay vadeyle çekilmesi halinde aylık 478,29 TL, 10.000 TL’nin 30 aylık vade ile çekilmesi halinde ise aylık 717,43 TL ödeme tutarı ortaya çıkmaktadır. Engellinin almış olduğu maaşa göre kredi tutarı ve vade seçenekleri özel olarak belirlenebilir.

  Ziraat Bankası Engelsiz Destek Kredisine Nasıl Başvurulur?

  Ziraat Bankası tüm sektörlere sağladığı destekler gibi engelli vatandaşlara hatta engelli çalıştıran işletmelere bile kredi destek paketleriyle yardımcı olmaktadır. Engellilere kredi müjdesi olarak adlandıran engelsiz destek paketleriyle engellilerin ticari hayata katılımları amaçlanmakta ülkemizde bulunan engelli vatandaşların daha aktif olarak yaşamlarına devam edebilmeleri için çeşitli kampanyalar düzenlenmektedir. Ziraat Bankası engelleri kaldıran paket ülke ekonomisine engellilerin katılımının sağlanması, uygun faizli masrafsız krediler ile ihtiyaçların giderilmesi, bireysel emeklilik ve sigortacılık işlemlerinde engelli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Ayrıca yalnız engelli vatandaşlar değil engelli çalıştıran işyerleri ve engelli ortağı bulunan işletmeler de Ziraat Bankası engelsiz kredilerinden yararlanabilmektedir.

  Ziraat Bankası engelsiz kredileri kapsamında internet bankacılığına sahip olunması ve bu platform üzerinden en az iki adet otomatik ödeme talimatı verilmesi halinde;

  • 60 aya varan vade ve uygun faizli kredi imkanları,
  • Bankacılık işlemlerinde kampanyalı ve engellilere özel indirimler,
  • Yalnız engelli vatandaşların değil engellilerin 18 yaşından küçük çocukları ve eşlerinin dahil olabileceği Ziraat Bankası bireysel emeklilik kampanyaları,
  • Ticari hayatta engelli vatandaşların korunmasına yönelik uygun sigorta hizmetleri ve Ziraat Finans Grubu avantajları

  İle engelli vatandaşlar gelirlerini belgelemeleri halinde farklı özelliklerdeki kredi fırsatlarından yararlanabilmektedir. Ziraat Bankası destek kredi başvuruları için size en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ederek size özel engelsiz destek paketlerinden kolayca yararlanabilirsiniz.

  Engellilere Kredi Kartı Veren Bankalar ve Limitleri

  Bankalar kredi kartı başvurularında düzenli gelir elde edilip edilmediğine ve gelir tutarına bakarak kredi kartı tahsisi yapmaktadırlar. Engelli maaşı olan vatandaşlarda diğer tüketiciler gibi gelirlerinin 5 katını geçmeyen oranlarda kredi kartı alma ve limit belirleme hakkına sahiptirler. Örneğin aylık geliri 700 TL olan bir engelli en fazla gelirinin 5 katı 3.500 TL civarında kredi kartı limitine sahip olacaktır. Bunun yanında internet başvurularında engelli vatandaş herhangi bir SGK bağlantılı bir işte çalışmıyorsa kredi kartı başvurusu otomatik olarak sistem tarafından olumsuz cevaplanabilir. Böyle bir ihtimalle karşılaşmamak için şubelerden bizzat başvuru yapılmasında fayda vardır. Engellilere kredi kartı veren bankalar şunlardır:

  Engelsiz bankacılık Yapı Kredi; almış olduğunuz maaş bilgilerinizi gösteren gelir belgesi, ikametgah ve kimlik kartınızla birlikte Yapı Kredi Bankası’na başvurmanız halinde hem öncelikli hizmet alabilir hem de kredi kartınızı diğer müşterilerden daha avantajlı koşullarla sahip olabilirsiniz.

  Vakıfbank engelsiz kredi kartı; ATM’lerden görme engellilere özel sesli hizmet veren Vakıfbank, gelir belgesine göre sunmuş olduğu farklı özelliklerdeki kredi kartlarıyla bu alandaki ihtiyacınızı fazlasıyla gidermenize yardımcı olmaktadır.

  İş Bankası aidatsız kredi kartı; İş Bankası engelli vatandaşlara yönelik aidatsız kredi kartlarıyla gelir belgesi, ikametgah, ikamet edilen yere ait son üç aya ait güncel fatura ve kimlik belgesiyle şahsen yapılan müracaatlarda kredi kartı temin edilmesine olumlu karşılık vermektedir.

  Garanti Bankası engelli kredi kartı; ikametgah, kimlik ve gelir belgesi, engellilik raporu ile başvurulabilen Garanti kredi kartı başvurusuyla herhangi bir kart aidat ücreti ödemeden almış olduğunuz 2022 engelli maaşınızın 5 katına kadar kredi kartı limiti belirleyebilir ve ihtiyaçlarınızda Bonus ayrıcalıklarından ve taksit seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

  Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

  Engelli Erken Emeklilik Şartları

  Engelli Raporu Hesaplama  tıkla sorunu sor

  2019 Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. zuhal okkerman dedi ki:

   annem bağkurlu idi bir süre ödenmedi borçlu yüzde 88 engelli abim ile yaşıyordu 2015 senesinde vefaat etti bir işlem yapabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödenmeyen süreleri ödeme hakkınız var. Emeklilik için yetiyor ise borçlanabilirsiniz.

  2. Şuri KAYA dedi ki:

   %84 ENGELLİYİM düşük faiz derken miktarı nedirfaizsiz kredi veren banka veya vakıf yokmu yardımlarınız için sağolun.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli için faizsiz kredi imkanı yok. Avantajlı oranlarla banka prosüdürüne göre kredi kullanılabilmektedir.

  3. özel dedi ki:

   En uygun engelli kredisi nasıl alabilirim ve şu an faiz ne kadar

  4. Ali dedi ki:

   Engelli kredisi 2019 almak istiyorum ziraat bankasından 20000 TL 18 ay vadeli nasıl alabilirim ne kadar geriye. öderim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bir geliriniz var ise değerlendirme yapılarak kredi verilebilir.

  5. asaf dedi ki:

   hiçbir banka engelli kredisi vermiyor,engelli krediden faydalanan varmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    engelli kredisi adı altında kredilier var ama yine de bir gelirinizin olması şart.

  6. Merwe dedi ki:

   Ben %70 engelli raporum var evliydım esımdem ayrıldım engelli maaşını alıyorum şuan krediye ihtiyacım var sizce ben alabılırmıyım bana kredi verılırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kredi notunuzda bir sıkıntı yoksa geliriniz nispetinde kredi alabilirsiniz. engelli olmanız buna engel teşkil etmez.

  7. Hüseyin gezer dedi ki:

   Ben yüzde doksan engelli bir vatandaşım evliyim ve yüzde doksan engelim var ihtiyaclarım dogrultusunda krediye ihtiyacım var nasıl alabilirim

  8. Yılmaz Kadirdağ dedi ki:

   %64 engelli raporum var.30.000.00 TL.(otuz bin Türk lirasi) kredi kart borcum var. Faizsiz veya dusuk faizli kredi alabilirmiyim.oran ve kac ay olacagini bildirirseniz memnun olurum.mail adresime yaziniz lutfen…..Saygilarimla ……..

  9. guluzar dedi ki:

   oglum %50zihinsel engelli raporu sürekli verildi ona bankadan kredi çıkarmı kendisi engelli kadrosundan işkur tarafından ise başladı mayısta kredi hakkı varmı acaba

  Sorunuzu Yazın