• Engelli Kredisi Nasıl Alınır ?


  Banka kredileri zaman zaman pek kişi tarafından nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla başvurulan yöntemlerden biridir. Öyle ki fiziksel engelli olan kişilerin de özellikle iş bulamamalarından dolayı bu tür kredilere olan ihtiyaçları daha da artmaktadır ve bu noktada engelli vatandaşlar için bankaların sağlamış oldukları engelli kredi imkanları bulunmaktadır.


  Ülkemizde hizmet vermekte olan neredeyse tüm bankalar düşün faiz oranları doğrultusunda engelli kredi imkanını sunuyor. Bunun yanı sıra devlet destekli kamu bankaları da bu avantajlı kredi seçeneklerini sunmaktadır. Bu krediler diğer vatandaşlara tanınan kredi faiz oranlarına göre daha düşük faiz oranlarında olmak ile birlikte elbette bu imkandan yararlanabilmek için bankaların belirlediği bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları karşılayan engelli vatandaşların bu imkandan yararlanma şansı bulunuyor.

  Engelli kredi seçeneğinde yine bankalar engelli vatandaşın gelir durumunu göz önünde bulunduruyor. Tıpkı normal kredi başvurularında olduğu gibi gelir düzeyi engelli kredi başvurusunda da oldukça önemlidir. Bu durum verilecek olan kredinin üst limitini belirlemek için gerekli bir ön şarttır. Sosyal ve ticari hayatta daha çok yer alabilmelerini sağlamak amacıyla engelli vatandaşlara özel engelli kredi paketleri de sunuluyor. Özel bankalar tarafından uygulanmakta olan bu sistem de kişilerin engel durumlarının mutlaka fiziksel olması gerekmektedir. Özel engelli kredi paketlerinin diğer krediden farkı ise bir miktar daha kredi faiz oranının azaltılmış olmasıdır. Ayrıca fiziksel engeli bulunan kişinin bu durumunu resmi bir biçimde belgeleyebilmesi gerekmektedir. Aksi halde bu imkandan yararlanamaz. Ayrıca belirtmekte yarar bulunuyor ki zihinsel engelli kişilerin engelli kredisinden yararlanması pek de mümkün gibi görünmüyor.

  Engelli Kredisi için Gerekli Evraklar Nedir?

  Engelli kredisine başvuru esnasında son 6 ay içerisinde herhangi bir sigortalı işte çalışarak buradan aldığı maaşı ibraz edebilen her engelli vatandaş ülkemizde hizmet vermekte olan bankalardan rahat bir biçimde kredi alarak ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bunun yanı sıra her bankanın kendine özgü farklı kredi prosedürü bulunuyor. Bu değişikliklerin dışında bankaların birleştikleri ortak nokta mutlaka fiziksel engelin olması ve bu engelinde resmi evraklar ile kanıtlanabilir olmasıdır. Diğer detaylar ise normal bir kredi alırken bankalar tarafından müşterilerinden istenen detaylardır.

  Engelli kredisi için bir bankaya başvurulurken kişilerin elinde mutlaka engelli belgesi ve sigorta dokümanının olması gerekir. Ayrıca maaş belgesinin de yanında bulunması işlerin daha hızlı ve problemsiz bir biçimde yürümesini sağlayacaktır. Tüm bunların dışında hangi bankadan kredi almaya karar vermek de oldukça önemli bir aşamadır. Çünkü zaman zaman bankaların kredi faiz oranları fark edebiliyor. Bu neden ile daha öncesinde bankaların engelli kredi faiz oranları ciddi bir şekilde araştırılmalıdır ve en uygun faiz oranına sahip olan hangi banka ise şartlar görüşülmelidir. Yapılacak olan ön araştırma sonrasında kişiye göre en avantajlı olan banka seçilerek bankanın herhangi bir şubesi ile yüz yüze görüşmekte yarar bulunuyor. Bu sayede banka personeli engelli vatandaşların ellerinde maaş bordrosu ve sigorta durumuna göre ne kadar bir kredi alabileceği hakkında daha geniş bir bilgi sunacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bu bilgiler ışığında kredi başvurusu anında yapılabilir. Başvuru yapıldıktan kısa bir süre sonra ise başvurunun olumlu ya da olumsuz sonucu başvuru yapan engelli vatandaşa bildirilir. Bu noktada eğer ki fiziksel engeli ispatlanmış ve belli bir maaşı var ise genellikle engelli kredisi olumlu sonuçlanmaktadır. Fakat bankanın şartları yerine getirilemiyor ise zaten engelli kredi başvurusu henüz başvuru aşamasında iken dahi reddedilebiliyor.

  Görüldüğü gibi bankalar için kişilerin engel durumları kredi başvurusu ve kredi kullanmak için bir engel niteliğinde değildir. Özellikle sabit bir gelirse sahip olan engelli vatandaşlar bankalar nezdinde özel müşteri grubuna dahil edilmektedir.

  Telefon ile Engelli Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

  Engelli başvurusunu kolaylaştırmak için pek çok banka internet bankacılığı aracılığı ile ya da telefon üzerinden de başvuru kabul edebiliyor. Kredi başvurusu yapacak olan engelli kişiler dilerse bu yol ile de kredi başvurusu yapabilir. Bu durumda kredi başvurusu ön onaydan geçebilir. Fakat unutmamak gerekir ki banka her halükarda maaş bordrosu ve engel durumunu gösteren bir beyanı sonraki aşamalarda isteyecektir. Tüm bunların dışında mutlaka bir ikametgah belgesinin de bulunması gerekiyor.

  Hem ticaret hayatına hareketlilik kazandırmak hem de engelli vatandaşları daha aktif ve sosyal bir duruma getirmek amacı ile verilen engelli kredilerine devlet de destek vermektedir. Özellikle devlet destekli krediler arasında en başta KOSGEB kredisi bulunuyor. Özellikle bir iş fikri olan ve iş planı hazırlayarak kendi işini kurmak isteyenleri desteklemek amacıyla kredi kullanma imkanı tanımanın yanı sıra hibe desteği de sağlamaktadır.

  Bu avantajlar sayesinde engelli vatandaşlar kendi iş yerlerini daha avantajlı bir maliyet ile kurabiliyor. Ayrıca tüm bu seçeneklerin yanı sıra devlet destekli olan Ziraat ve Vakıfbank gibi bankalar da avantajlı kredi faiz oranları ile engelli vatandaşların nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için farklı seçenekler sağlıyor.
  tıkla sorunu sor

  Engelli Kredisi Nasıl Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hüseyin gezer dedi ki:

   Ben yüzde doksan engelli bir vatandaşım evliyim ve yüzde doksan engelim var ihtiyaclarım dogrultusunda krediye ihtiyacım var nasıl alabilirim

  2. Yılmaz Kadirdağ dedi ki:

   %64 engelli raporum var.30.000.00 TL.(otuz bin Türk lirasi) kredi kart borcum var. Faizsiz veya dusuk faizli kredi alabilirmiyim.oran ve kac ay olacagini bildirirseniz memnun olurum.mail adresime yaziniz lutfen…..Saygilarimla ……..

  3. guluzar dedi ki:

   oglum %50zihinsel engelli raporu sürekli verildi ona bankadan kredi çıkarmı kendisi engelli kadrosundan işkur tarafından ise başladı mayısta kredi hakkı varmı acaba

  Sorunuzu Yazın