• 2019 Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır?

  Engelli kimlik kartının 2019 yılında nereden ve nasıl alınacağı 2008 yılından bu yana doğuştan bedensel, zihinsel, ruhsal yönden %40 veya daha yüksek oranda engelli ya da daha sonradan herhangi bir nedenden ötürü aynı oranda engelli hale gelmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmekte olan kimlik kartı sahipleri için oldukça önemli bir konu başlığı olarak ön plana çıkmaktadır.


  Engelli Kimlik Kartı Nedir?

  19 Temmuz 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Engelliler Veri Tabanı Oluşturulması ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik çerçevesinde engellilere verilmeye başlayan ve engelli kimlik kartı olarak nitelendirilen kimlik kartları engel oranı %40 ve daha üzeri olan kişilere verilirken engelli kimlik kartı 2019’un bir kereye mahsus olarak verildiği ve yenilenmediği de belirtilmelidir. Engelli kişinin engel oranı %40’ın altına düştüğünde kartın iade edilmesi gerekirken, engelli kişinin vefatı halinde de kartın aile bireylerinden biri tarafından aynı şekilde iade edilmesi gerekmektedir. Kalıcı hasara sahip engelli bireyler sadece bir defa alacakları %40 ve üzeri engele sahip olduklarını gösteren sağlık raporlarıyla bir defaya mahsus alacakları engelli kimlik kartını süresiz olarak kullanabilmektedirler İade mercii aynı başvurularda olduğu gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleridir.

  Engelli Kimlik Kartı İçin Nereye Başvuru Yapılmaktadır?

  Engelli kimlik kartı başvuruları 2019 için kişinin ikamet ettiği il ve ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri vasıtasıyla yapılabilirken, konuyla alakalı ihtiyaç duyulan tüm detaylar da aynı şekilde bu kurum vasıtasıyla alınabilir. Başvuru yapıldıktan sonra kurum bünyesinde yapılacak olan kontrol çerçevesinde kısa sürede hazırlanan engelli kimlik kartları sahiplerine ulaştırılacaktır.

  Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin İstenen Belgeler

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapılacak olan engelli kimlik kartı başvurularında istenen belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi oldukça önemlidir.2019 engelli kimlik kartı başvurusu için istenen belgeler;

  • Nüfus cüzdan fotokopisi (başvuru esnasında nüfus cüzdanı aslı da istenecektir)
  • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi
  • İki adet vesikalık fotoğraf
  • Engel oranının %40 ve daha yüksek olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu aslı ya da onaylı örneği
  • İlk başvuru dilekçe örneği
  • Kayıp kart dilekçe örneği
  • Engel oranı değişikliği dilekçe örneği
  • Refakatçi kartı dilekçe örneği

  Engelli Kimlik Kartı Başvurularında Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

  Engelli kimlik kartı alabilmek için ilk kez başvuruda bulunacak bireyler ya da onların refakatçileri engelli bireyin %40 ve daha fazla oranda engelli olduğunu gösteren sağlık raporlarıyla beraber bulundukları il ya da ilçenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuruda bulunduklarında ilgili engelli raporu incelendikten sonra kendilerinden başvuru formu doldurulmaları istenecek; formun doldurulması ve iki adet vesikalık fotoğrafın teslim edilmesinden sonra da kartın basılma süreci başlamış olacaktır. Bu süre maksimum 7 iş günüdür.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli Kimlik Kartı Kullanım Alanları

  Engelli kimlik kartları %40 ve üzeri zihinsel, bedensel ve ruhsal engeli bulunan kişilere devlet tarafından verilen bir kart olmak üzere; bu kart sayesinde engelli bireylere birçok kolaylık sağlandığı da görülmektedir. 19 Temmuz 2007 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 26941 sayılı kanuna göre verilen engelli kartları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere bazı avantaj ve kolaylıklar sağlarken, engelli kimlik kartı faydaları 2019 kapsamında bu kolaylıkların daha da genişletileceği düşünülmektedir. Kolaylıklar yanında engellilere sayısız ayrıcalıklar da sunan engelli kimlik kartları kullanım alanları da oldukça çeşitlidir.

  • Engelli kimlik kartları sinema ve tiyatro gibi sanatsal faaliyetlerde engelli bireylere oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu yönde devlet tiyatroları engelli bireylerden herhangi bir bilet ücreti talep etmezken, engelli bireyler sinema faaliyetlerinde de öğrenci indirimi oranında indirim hakkı kazanmaktadır.
  • Engelli kimlik kartları engelli bireylere toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat imkânı sağlamaktadır. Bu yönde belediye otobüsleri, metro ve tramvay kullanımları, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve deniz yollarının şehir içi
  • seferlerinin ücretsiz olduğu göze çarpmaktadır. Bu vasıtalarda engelli bireyin “ağır engellilik durumunun” olması durumunda bir refekatçisinin de ücretsiz seyahat hakkına sahip olduğu da belirtilmelidir.
  • Engelli bireylere şehir içi otobüs seferlerinin tamamında %30 indirim imkânı sunulmaktadır. Ancak şehirlerarası otobüslerde refakatçilerin böyle bir indirim şansı bulunmamakta, refakatçilerden tam bilet parası alınmaktadır. Bu bilgilere ek olarak biletlerin internet ortamında alındığı durumlarda indirim hakkı geçerli olmamaktadır.
  • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) şehirlerarası yolculuklarında ise engelli bireylere %50 indirim fırsatı sunulmaktadır.
  • Havayolu şirketlerinde de Türk Hava Yolları’nın başı çektiği üzere iç hat uçuşlarında %20, dış hat uçuşlarında da %40 indirim fırsatına sahip olan engelli bireyler; havayolu şirketlerinin zaman zaman uyguladığı periyodik fırsatları da değerlendirebilmektedir. Doktor tarafından engelli bireylere verilen “refekatçi ile seyahat etmelidir” raporu doğrultusunda refakatçilere de ek olarak %20 indirim olanağı sağlanmaktadır.
  • Engellilerin açık öğretim kayıtlarında herhangi bir ücret alınmamaktadır.
  • Engellilerin H sınıfı sürücü belgeleri olması durumunda diğer uygun şartları da sağlamaları halinde satın aldıkları ve yurt dışından gelen otomobillerde gümrük vergisinden muaf oldukları görülmektedir. Gümrük vergisi haricinde Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi ve taşıt alım vergisi muafiyeti de bu noktada belirtilmesi gereken diğer özelliklerdir.
  • Engelli bireylerin araçlarını engelli park yerlerine bırakabilmeleri mümkündür. (Araç ÖTV indirimiyle alınmış olmalıdır)
  • Otobanlarda yapılan seyahatlerde engellilerin 15 dakikaya kadar yol kenarlarına park etmesi yönünde bir engel bulunmamaktadır.
  • Araçlarını ÖTV indirimiyle almış olan engelli bireyler belediyeye başvurduklarında evlerinin önüne engelli park yeri yaptırabilmektedirler.

  Yeni Kimlik Kartı Başvurularında Engellilerin Durumu

  2017 yılında dağıtımına başlanan ve nüfus cüzdanlarının yerine kullanılan yeni kimlik kartları vatandaşların nüfus müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabildikleri bir prosedüre sahip olmakla beraber engelli bireyler için bu prosedür uygulanmamaktadır. İlgili mevzuat hükümlerince engelli bireylerin nüfus müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadan ALO 199 çağrı merkezini arayarak nüfus cüzdanı başvurusunda bulunmaları mümkünken, engelli bireyler ya da herhangi bir yakını bu yönde taleplerini ilettikten sonra nüfus müdürlüğünden bir görevlinin eve gelip ilgili işlemleri tamamlaması mümkündür.

  • Kimlik başvuruları sırasında her vatandaştan istenen biometrik fotoğraf engelli bireylerden de istenmekte, buna imkânı olmayan kişilere kurum yetkilileri tarafından gerekli yardım sağlanacaktır.
  • Memur gerekli işlemleri tamamlandıktan sonra eski nüfus cüzdanını alarak evden ayrılacaktır. Yeni nüfus cüzdanları 7 gün içerisinde PTT kargoyla belirtilen adrese gönderilecektir.
  • Engelli kimlik kartı sorgulama işlemi PTT tarafından alınacak kargo takip numarası kullanılarak yapılabilir.

  Engelli Kimlik Kartına Mutlaka Sahip Olmak Gerekiyor Mu?

  Engelli kimlik kartı herhangi bir yönde engel oranı%40’ın üzerinde olan her engelli vatandaşa devlet tarafından sağlanmış bir imkân olarak değerlendirilmelidir. Bu imkânlardan faydalanıyor olmak kesinlikle ayıp vs. gibi tanımlamalarla ifade edilmemesi gerekmekte ve engelli kimlik kartının getirdiği avantajlardan mahrum kalınmamalıdır. Engelli kimlik kartına sahip olan vatandaşlara ayrıca her yıl değişik kurumlar vasıtasıyla yeni haklar sağlanırken bu detayların tamamı engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için uygulanmaktadır.

  Malullük Durumu Tespiti Nasıl Yapılır?

  Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

  Engelli Erken Emeklilik Şartları  tıkla sorunu sor

  2019 Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yas dedi ki:

   eğer böbrek hastası iseniz ve diyaliz oluyorsanız kesinlikle yüzde 94 engelli raporu alıyorsunuz ben aldım biliyorum bu yüzden sizleri bilgilendirmek için yazıyorum

  2. Hasan ergül dedi ki:

   Ben 2011 yılında karaciger nakli oldum.Engelli raporu alabilirmiyim.halen her ay periyodik olarak kan tahlili yaptırıyorum.

  3. NEJAT YILDIRIM dedi ki:

   1999.yılında devlet memurluğundan emekli oldum.2018.yılında rahatsızlığımdan dolayı.%93.engelli.doktor raporum mevcut.engeli raparumdan dolayı vergi indiriminden faydalanabilirmiyim engelli.raporumu hangi kuruma gödereceğim tarafıma bilgi verilmesi arz ederim.

  4. can UMAÇ dedi ki:

   2004 yılında araba almam için rapor aldım ortopedi kalıcı sol taraftan ferç geçirmiştim raporum yüüzde kırktı fakat ben araba aldım kimlik çıkarmadım ankarada ikamet ediyorum ve arabam çalındı rapor lar kayıp oldu izmir karşıyaka devlet hastanesinden almıştım oraya gittigimde çigli ye taşınmış hastane ve on yılı geçtigi içinde evraklara ulaşamadım şimdi izmirden ldıgım belediye otobusü için kartım var onla ankarada oturdugum için engelli kartı alabilirmiyim teşekkürler

  Sorunuzu Yazın