• 2018 Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır ?


  Engelli kimlik kartını almak, 2008 yılından bu yana engelli vatandaşlar için tanınan haklar ve hizmetlerden yararlanılabilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Engelli vatandaşlar, kendileri için tanınan hak ve hizmetlerden bu kimlik kartı aracılığıyla faydalanabilmektedir. Günümüzde bu kimlik kartının alınabilmesi de oldukça kolay hale getirilmiştir. Engelli kimlik kartı tek seferlik olarak alınmakta olup yenileme işlemine gerek kalmamaktadır. Engelli kimlik kartının il müdürlüklerine iade edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar ise şu şekildedir;


  • Vefat eden bireylerin kimlik kartı,
  • Engel oranının %40’ın altına düştüğü durumlarda iade edilmelidir.

  Engelli olan vatandaş kalıcı bir engele sahip olduğunda bir kereye mahsus olarak Engelli Sağlık Kurulu raporu alarak kartını çıkarabilir ve sağlanan tüm hak ve hizmetlerden faydalanabilir.

  Kimler Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Yapabilmektedir?

  Engelli kimlik kartı alabilecek olan kişilerde belli başlı kriterlerden aranmaktadır. Bu kriterlerin en önemlisi engel oranı ve engelin sebebidir. Engelli kimlik kartı almak ve avantajlarından yaralanabilmek için ilgili kişide;

  • Ruhsal engel,
  • Bedensel engel,
  • Duygusal engel,
  • Zihinsel engel,
  • Sosyal engel bulunmalı ve bu engelin oranı en az %40 olmalıdır. Engelin oranı alınması gereken Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile teyit edilmelidir.

  Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Detayları

  Engelli kimlik kartı başvurusu bağlı olunan ve ikamet edilen ilde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Gerekli evraklar tamamlanarak, bakanlığa teslim edildikten sonra engelli kimlik kartı hazırlanarak ilgili kişiye, belirlenen tarihte teslim edilmektedir. Engelli kimlik kartı 2018 yılı için gerekli evrakların listesi;

  • Dilekçe (İlk başvuru, refakatçi kartı, kayıp kart, engel oranı değişikliği sebeplerine göre farklı şekilde örnekleri bulunmaktadır.)
  • 1 adet fotoğraf
  • Engelli Sağlık Kurulu Raporu (Engel oranı %40 ve üzeri)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Engelli kimliği bilgi formu (Engelli bireyin yakını, tanıdığı veya vasisi tarafından doldurulacaktır.)

  Engelli kimlik kartını ilk kez olarak çıkarak kişiler için Engelli Sağlık Kurulu Raporu alınması gerekmektedir. Bu rapor teşekküllü bir devlet hastanesine başvurularak alınabilmektedir. Devlet hastanesinde gerekli muayene ve testler yapıldıktan sonra ilgili kişi doktor heyetinden oluşan Sağlık Kurulu karşına çıkmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Tüm muayene sonuçları heyet tarafından değerlendirilmesi akabininde kişinin engelli yüzdesi belirlenerek rapor çıkarılır. Engelli Sağlık Kurulu raporu yalnıza teşekküllü devlet hastaneleri ya da üniversite hastaneleri tarafından verilmektedir. Hastane tarafından verilecek olan ve doldurulması gereken engelli başvuru dilekçesi ile birlikte kimlik fotokopisi ve 5 adet vesikalık fotoğraf teslim edilmelidir.

  Engelli Kimlik Kartının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

  Engelli kimlik kartı nereden alınır 2018, nasıl alınır gibi soruların cevabı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olacaktır. Engelli vatandaşlara devlet tarafından sağlanan hizmet ve haklardan faydalanılabilmesi için engelli kimlik kartı alınması gerekmektedir. Gerekli işlemleri tamamlayıp, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan kimlik kartını teslim alan bir engelli vatandaş kartın sağladığı avantajlardan yararlanabilecektir. Engelli kimlik kartı faydaları 2018 yılı için şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Engelli kimlik kartı ile Milli Parklara ücretsiz olarak girebilirsiniz.
  • Engelli kimlik kartı ile Türk Hava yolları ile yapacağınız seyahatlerde indirim yaptırabilirsiniz.
  • Yerel yönetimlere bağlı olmak koşuluyla su faturalarında indirim hakkı alabilirsiniz.
  • Engelli kimlik kartı nerelerde kullanılır? sorusunun cevabı olarak Devlet Tiyatrolarında kullanabilirsiniz. Devlet Tiyatrolarına girişlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz.
  • Devlet Demir Yolları aracılığıyla yapacağınız seyahatlerde indirimlerden yararlanabilirsiniz.
  • Konuşma ve mesajlaşma ücretlerinde, GSM operatörlerinin sunduğu indirimlerden faydalanabilirsiniz.
  • Yerel yönetimlere bağlı olmak koşuluyla toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak ya da indirimli olarak faydalanabilirsiniz.
  • Açık öğretim kayıtları ücretsiz olarak yapılabilmektedir.
  • Engelli kimlik kartı sahibi bireyler Özürlüler Spor Federasyonu’na katılarak, spor yapma imkanına ulaşabilirler.
  • %90 ve üzeri engelli kimlik kartı bulunan bireyler Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemezler.
  • Araç alımlarda indirim hakkına sahip olmaktadırlar.
  • Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından alınan harç ve öğrenim kredisi tahsisi işlemlerinde öncelik ve indirim hakkı sağlamaktadır.
  • Engelli kimlik kartı sahibi olan bireyler vergi indirimlerden faydalanabilmekte olup engel oranına göre vergiden muaf olabilmektedirler.

  Yeni Kimlik Kartı Engelli Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

  2017 yılında dağıtımı başlayan ve Nüfus Cüzdanları yerine geçen yeni kimlik başvuruları Nüfus İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Nüfus Müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk sebebiyle devlet tarafından engelli vatandaşların başvurusu için yeni kararlar alınmıştır. Bu kapsamda engelli vatandaşlar yeni kimlik kartları için Nüfus Müdürlüğü’ne gitmelerine gerek kalmadan başvuruda bulunabileceklerdir.

  Engelli vatandaşlar için yeni kimlik kartı başvurusu için öncelikle Alo199 çağrı merkezinin aranması gerekmektedir. Engelli vatandaşın kendisi ya da bir yakını çağrı merkezini arayarak, ilgili memurun eve gelmesi için randevu talep etmelidir. Nüfus Müdürlüklerinde belirli sayıda memur, engelli vatandaşların yeni kimlik başvuruları için görev yapmaktadır. İlgili memur sayısı çok fazla olmadığı için randevular geç saatlere kadar verilebilmektedir.

  Randevudan önce mümkün olursa engelli vatandaşın biyometrik fotoğraf çektirmesi gerekmektedir. Fotoğraf çektiremeyen engelli vatandaşlar için eve gelen nüfus memuru yardımcı olacaktır. Nüfus memuruna vermek üzere eski nüfus cüzdanını hazırlamanız faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra 15 yaş üstü olan vatandaşlardan parmak izi ve biyometrik veriler alınmaktadır.

  Engelli Yeni kimlik kartı, başvuru sırasında ibraz ettiğiniz adrese PTT kargo aracılığı ile gönderilecektir. Gönderim süresi yaklaşık 30 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Belirttiğiniz adreste iki kere bulunmamanız durumunda, PTT şubesine teslim edilecektir. PTT şubesinden 7 gün içerisinde teslim alınmaz ise Nüfus Müdürlüğü’ne iade edilmektedir. Teslim alınmayan yeni kimlik kartları imha edilmek üzere gönderilmektedir. Bu sebeple engelli kimlik kartı sorgulama ve takibini yapmanızda ve zamanında teslim almanızda fayda vardır. Aksi takdirde tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

  Yeni kimlik kartı sorgulama işlemini cep telefonunuza gönderilecek olan PTT kargo takip numarası ile yapabilirsiniz. Bu sorgulama için http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine giriş yapmanız yeterlidir. İlgili kutucuğa takip numarası (barkod kodu)’nı girerek kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede kargo geleceği zaman belirttiğiniz adreste olarak, yeni kimlik kartınızı teslim alabilirsiniz.

  Engelli Vatandaşların Sahip Olduğu Haklar

  Ülkemizde engelli vatandaşların birçok hakkı ve alabileceği hizmetler bulunmaktadır. Bu konuda bilinçli olunması ve hakların aranması oldukça önemlidir. Engelli vatandaşların haklarından bazıları şu şekildedir;

  • Engelli vatandaşlar Türk kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir.
  • Engelli vatandaşlar çalışabilir ve hiçbir ayrıma maruz bırakılamazlar. Anayasa tarafından çalışma şartları özel olarak koruma altına alınmıştır.
  • Engelli vatandaşlar ülkemizde engellerini arttıracak ya da ek engel durumu oluşturabilecek işlerde çalıştırılamazlar.
  • Ülkemizde hiçbir sebeple engelli vatandaşların eğitimi engellenememektedir. Engelli olmayan vatandaşlarla aynı hakka sahip olarak, eşit koşullarda eğitim alma hakkına sahiplerdir.
  • Engelli vatandaşlar eşitlik ilkesi kapsamında koruma altına alınmıştır. Bu ilkeye aykırı hareket edilmesi durumunda engelli vatandaşlar ilgili kurumlarda hakkını aramak üzere başvuruda bulunabilmektedirler.
  • Engelli vatandaşlar kamusal haklarda indirim alabilmektedirler.
  • Engelli vatandaşların ihtiyacı olan araç alımlarında ÖTV ve MTV indirim ve muafiyet hakları bulunmaktadır.
  • Engelli çocuğu bulunan olan vatandalar için gelir vergisi indirimi ve izin hakkı bulunmaktadır.
  • Engelli çocuğu bulunan anneler çalışıyorsa, erken emeklilik hakları bulunmaktadır.

  Malullük Durumu Tespiti Nasıl Yapılır?

  Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

  Engelli Erken Emeklilik Şartları  tıkla sorunu sor

  2018 Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. can UMAÇ dedi ki:

   2004 yılında araba almam için rapor aldım ortopedi kalıcı sol taraftan ferç geçirmiştim raporum yüüzde kırktı fakat ben araba aldım kimlik çıkarmadım ankarada ikamet ediyorum ve arabam çalındı rapor lar kayıp oldu izmir karşıyaka devlet hastanesinden almıştım oraya gittigimde çigli ye taşınmış hastane ve on yılı geçtigi içinde evraklara ulaşamadım şimdi izmirden ldıgım belediye otobusü için kartım var onla ankarada oturdugum için engelli kartı alabilirmiyim teşekkürler

  Sorunuzu Yazın