emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Emeklilik Şartları

Engelli Emeklilik Şartları

Dünya üzerinde yaşayan engelli vatandaşlarımızın istihdamlarının yapılması gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Ama istihdamın yanı sıra engelli vatandaşların emekliliklerinin de kolay olmasına dikkat edilmelidir. Engelli emeklilik şartlarına geçmeden önce engelli kavramının kanunlarda geçen tanımına bakmakta fayda var. Engellilik yada diğer bir deyişle özürlülük kanunlarda “doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi” olarak tanımlanmıştır.

Aslında ülkelerin gelişmişlik düzeylerini gösteren etmenlerden birisi de engellilere sağlanan kolaylıklardır. Engellilere günlük hayatlarına daha çok katılabilmeleri ve hayatlarını devam ettirebilmeleri için birçok kolaylıklar sağlanmakta ve bu kolaylıkların çeşitleri gün geçtikçe arttırılmaktadır. Bunlardan birisi de engellilere emeklilik olmada getirilen kolaylaştırmadır. Engelli emeklilik şartları, diğer vatandaşlara göre daha değişik biçimde hazırlanmıştır ve böylece engelli vatandaşlarımız daha kolay emekli olabilmektedirler.

Engellilerde Emeklilikte Yaşa Bakılmaz

Engelli emeklilik şartları yasalarda belirtilmiştir. İlk olarak geniş açıdan bakmamız gerekirse engellilerde emekli olmak için 3 şart bulunmaktadır:

 • Prim ödeme süresi
 • Sigortalılık süresi
 • Yaş

Engelli emekliliklerinde yaş bakılmayan şartlardan birisidir, ayrıca buna ek olarak prim ve sigorta süreleri de diğer normal emekliliklere göre daha da basitleştirilmiştir. 2008 yılından önce engellilerde erken emeklilik şartından Bağ-Kurlu olan engelliler faydalanamıyordu. Fakat 2008 yılından itibaren Bağ-Kurlu olan engelli vatandaşlarımız da engelli emeklilik hakkından faydalanmaya başlamışlardır.

Engellilerde Emeklilik Çeşitleri

Yeni Kanunla Gelen Özürlü Emekliliği

Engelli emeklilikleri ve engelli emeklilik şartları ilgili kanunlarda yer almaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumunun engellilerle alakalı emekli olma kısmını belirleyen ana hükümleri 1 Ekim 2008’de yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren bu hükümlere göre yaş şartı aranmaksızın bir engelli çalışarak ya da primini ödeyerek erkenden emekli olabilir ve hayatına öyle devam edebilir. Getirilen bu yeni düzenleme ile engellilerin emekli olabilme imkanları daha da kolaylaşmıştır.

Engelli kişiye, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce %60 ve daha fazla oranda hastalık veya engeli bulunan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayanlara, en az on beş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün prim bildirmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır. Yetkili sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının farklı olmasına göre farklı günlerde prim ödeme şartı bulunmaktadır. Örneğin; %50 ile % 59 arasında bir kayıp oranına sahip olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün prim bildirmiş olmaları gerekmektedir. Kayıp oranları % 40 ile % 49 arasında olduğu anlaşılan engelli sigortalılar ise, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün prim ödemiş olmaları gerekir.

Engelli emeklilik şartlarında prim bildirmiş olanlar yaşa bakılmaksızın erken emekli olabilirler. Ayrıca bunlara ek olarak, emekli olma durumunda işe başlama sürelerine göre değişen şartlar getirilmiştir.

1

01.10.2008’den Önce İşe Girmiş Eski SSK’lılarda Emeklilik Şartları

Engelli emeklilik şartlarında 1 Ekim 2008 öncesinde işe girmiş olan SSK’lılara da ayrı bir yer verilmiştir. 1 Ekim 2008 gününden önce ilk defa sigortalı olanlardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce hastalık ve engeli bulunup da ayıktan faydalanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az on beş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün prim ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanabilirler.
2

1 Ekim 2008 Gününden Önce İşe Başlamış Eski Memurlarda Emeklilik Şartları

Engelli emeklilik şartları memurlarda da doğuştan veya sonradan engelli olup olmamalarına göre farklılık göstermektedir. Doğuştan özürlü olup da ellerinde rapor olmayanlar 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce mevzuata göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden memur olanlar; en az 15 yıl prim bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde engelli emeklilik hakkından faydalanabilir.

Sonradan özürlü olanlar çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının değişimine göre bu engelli emeklilik hakkından faydalanabilirler. Örneğin; engel oranı % 50 ile % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760 gün prim ödemiş olmalıdır. Engel oranı % 40 ile % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılarda ise bu süre en az 6480 gün olarak geçmektedir.

Bağ-Kur’lu Engellilerin Erken Emekliliği

Engelli emeklilik hakkından Bağ-Kurlular da faydalanabilmektedir. Engelli emeklilik şartları Bağ-Kurlularda da farklılık göstermektedir. 5510 sayılı Kanun ile artık engelli Bağ-Kurlu vatandaşlarımız da erken emeklilik hakkından faydalanabilmektedir. Engel oranı %60 ve daha çok olanlar, engelli emeklilik şartlarından faydalanmak için 3960 günlük prim ödemesini yapmış olması gerekmektedir. Engel oranı %50-%59 arasında olanlarda ise bu gün sayısı 4320 güne tekabül eder.

3

Yorumlar
 1. Hakan dedi ki:

  Merhaba. Ben 57. Raporum var 12.06.2006 sigorta başlangıç 4565 gün sayısı ve vergi muafiyetide var ne zaman emekli olabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 4240 gün prim ve 20 yıl hizmete tabisiniz. Prim gününüz dolmuş 60 yıl hizmet süresini beklemeniz gerekiyor.

 2. uğur dedi ki:

  merhabalar ben haziran 1997 de sigorta girişim var. 2008 e kadar 2317 günüm var 21/07/2008 de memur oldum. 01/2017 yılında khk ile ayrıldım ve 3015 günüm var şu an da 4/a lı olarak çalışıyorum %43 engelli raporum ve 1 yıllık vergi indirimim var4/a dan emeklilik için başvurduğumda 1260 gün daha çalışmam istenir dediler ayrıca emekli sandığına da başvurdum khk olduğu için incelenmeksizin red cevabı yazacaklarını söylediler benim emekli olmam için ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   4/a ssk dan emekli olabilmek için son 7 yılın yarısından 1 fazlası olması gerekiyor 1260 günden kastedilen o. 1260 gün prim ödemeden emekli olamazsınız.

 3. İsmail dedi ki:

  01.09.1978.doğum tarihim.işe başlama tarihi 15.06.2002 ssk.2013 yılında yüzdekırk engelli raporu aldım. EKPSS ile 2016 yılında memuriyete bşladım.ssk gün sayım 2700. memuriyetten 450 gün sayım var.engelli emeklilik ten yararlanablirmiyim.nezamn emekli oabilirim?