Engelli

Engelli Bakım Parası (Maaşı) Kimler Alabilir, Nereye Başvurulur

Engelli bakım parası belirli oranda engele sahip olan ve bu engelleri yüzünden yaşamlarını kendi başına idame ettiremeyen kimselere bakanlar için sağlanan bir destektir. Engelli bakım parası başvurusu yaparak aylık olarak sunulan destekten yararlanabilirsiniz.

Engelli Bakım Parası Nedir?

Engelli bakım parası tanımı temelde geniş kapsamda evde bakım aylığı olarak da bilinmektedir. Bu destek, özel bakım gerektiren kimselere ev ortamında bakım yapan kişiler için devlet tarafından her ay düzenli olarak ödenmekte olan bir maaş türü olmaktadır. Bu desteğin verilmesindeki amaç, maddi durumu kötü olan kimselerin engelli bakımında yaşayacakları çeşitli ekonomik sorunların giderilmesi içindir. Bu sayede kişiler ihtiyaçlarını devlet desteği ile karşılayabilmektedirler.

Engelli Bakım Parası Şartları Nedir?

Engelli bakım parası şartları bu destekten yararlanmak için başvuru sahiplerinin yerine getirmesi gereken kriterlerdir. İlk şart, ailenin gelir kriterine uygunluk taşımasıdır. Maaştan yararlanmak için ailede ikamet etmekte olan ya da nüfus kaydı olarak ailede ikamet ettiği anlaşılan kimselerin ortalama gelirlerinin hesaplamasının yapılması gerekmektedir. Bu noktada SGK tarafından asgari ücretin üçte ikisinden fazla aile kişi başı gelire sahipse bu durumda engelli bakım parası alınmamaktadır. 2020 yılı için bu hesaplama kişi başı dikkate alınırsa bin 402 TL’dir. Evde dört kişi yaşıyorsa bu tutar 4 ile çarpılır ve haneye çalışan gelirleri, emekli aylıkları ya da diğer gelirler ile birlikte toplamda 5 bin 900 TL’den daha fazla para girişi oluyorsa bu durumda engelli bakım parası verilmemektedir. Bu hesap üzerinden 2 kişilik ailelerde 2 bin 804 TL, 3 kişilik ailelerde 4 bin 206 TL, 4 kişilik ailelerde 5 bin 608 TL, 5 kişilik ailelerde 7 bin 100 TL’nin üzerinde gelir olmaması gerekmektedir.

Bir diğer şart ise engelli olan kişinin bakıma muhtaç olması gerektiğidir. Bu noktada göz önünde tutulması gereken husus her engelli olanının bakıma muhtaç olmadığıdır. Engelli olan kişi ihtiyaçlarını kendisini gideriyorsa, bu durumda engelli aylığı bağlanmaz. Ancak günlük temel ihtiyaçları; tuvalet, yıkanmak, yemek yemek, hareket etmek ve benzeri ihtiyaçların tek başına giderilmemesi halinde engelli aylığı almak mümkün olmaktadır. Bu noktalar ise ilgili mevzuat kapsamında belirlenmiştir.

Buna göre;

  • Öz bakım ihtiyaçlarının giderilmemesi,
  • Güvenlikte olması gerekiyorsa,
  • Hareket etmekte zorlanıyorsa,
  • Ev işlerini tek başına göremeyecek aşamadaysa

Engelli aylığı bağlanmaktadır. Bu durumda ise hastaneden engelli raporu alınmalı ve raporun da en az yüzde 40 oranında engel oranını göstermesi gerekmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınacak olan bu rapor kapsamında SGK’ya başvuru yapılmalıdır. Kişinin daha sonradan engel durumunda azalma olursa, yüzde 40’ın altına engeli düşerse ya da tamamen örneğin bir ameliyat ile ortadan kalkarsa bu durumda engelli aylığı kesilmektedir.

Engelli Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Engelli aylığı başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan temsilciliklere yapılmaktadır. İl müdürlükleri ya da ilçe temsilcilikleri üzerinden yapılacak başvurular gerekli olan belgeler ile yapılmalıdır.

Başvuru esnasında istenen belgeler;

  • T.C. kimlik numarası beyanı,
  • En az yüzde 40 engelli olunduğuna dair kişi adına alınmış sağlık raporu,
  • Bakıma yükümlü olan kişilerin gelir ve mal durumlarını gösteren beyan ve beyana dair ilgili belgeler ile başvuru yapılmaktadır.

Başvuruların yapılmasından sonra gerekli olan gelir durumu ve kişinin engel raporu dikkate alınarak engelli aylığı bağlanmaktadır. Engelli aylıklarının yanında aynı zamanda başvurular esnasında engelli kişi yatalak ve ayağa kalkamayacak durumdaysa hasta bezi alımı gibi konularda da ilaveten destek sunulmaktadır.

Engelli Raporu İle Nasıl Emekli Olunur, Emeklilik Şartları

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Malulen Emekli Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu